Şimdi Ara

Helyum nerede bulunur

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
38
Cevap
1
Favori
57.601
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar, uçan balon içine notlar yazıp bi süpriz yapıcaz,
    lakin balonları uçar hale getirmemiz için notları koyduktan sonra içine helyum basmamız lazım,
    neteicede bu gazı nerede bulabiliriz arkadaşlar, yardımcı olabilirseniz sevinirim, Ankaradayız bu arada..

• Ben de merak ediyorum. Umarım bilen biri çıkar.
  • haydi donanımhaber ailesi nerelerdesiniz yahu?
  • İstanbuldaysanız karaköy taraflarında kimya malzemeleri satan yerler var. Ama oradan alışveriş yapmak için özel izin gerek. :)
  • Soluduğumuz havada %0.3 civarı helyum vardır.Şaka bi yana mavi marmara gemisini karşılamaya gittim adamlar orda balonları sanayi tüpü gibi tüplerle şişiriyorlardı.
  • Bende helyum gazı bulsam bir iki fırt çekip ince bir ses tonuyla konuşmak istiyorum

• www.balon.com.tr

ana sayfada "helyum gazı alımlarınızı sitemizden gerçekleştirebilirsiniz" diye bir bildirim vardı
  • kardeş yanlış bilmiyorsam o balonlar patlayinca alev alma ihtimali oluyordu hatta öyle haberler çıkmışti google den bi bak istersen , notları balonun içine koyacam dedin ya onu okumak için balonun patlatilmasi lazım bi sakatlık olmasın diye dedim
  • quote:

Orijinalden alıntı: biyologg

kardeş yanlış bilmiyorsam o balonlar patlayinca alev alma ihtimali oluyordu hatta öyle haberler çıkmışti google den bi bak istersen , notları balonun içine koyacam dedin ya onu okumak için balonun patlatilmasi lazım bi sakatlık olmasın diye dedim

Eğer hidrojen doldurulursa yanar evet. Helyum hakkında bilgim yok fakat Hidrojen akdar yanıcı olmadığını biliyorum.
  • Ankaradaysan, ankara kecisi al bi tane arkasina poset bagla yaklasik 10 dakikada 1 balon doldurur. helyum kadar olmasada metan gazi da isini gorecektir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • havada 1/200000 oranında var
  • quote:

Orijinalden alıntı: Buff R+

quote:

Orijinalden alıntı: biyologg

kardeş yanlış bilmiyorsam o balonlar patlayinca alev alma ihtimali oluyordu hatta öyle haberler çıkmışti google den bi bak istersen , notları balonun içine koyacam dedin ya onu okumak için balonun patlatilmasi lazım bi sakatlık olmasın diye dedim

Eğer hidrojen doldurulursa yanar evet. Helyum hakkında bilgim yok fakat Hidrojen akdar yanıcı olmadığını biliyorum.

doğru bak helyum soygaz olduğundan yanmaz o hiç aklıma gelmedi
  • yıldız sanayiden ostime girerken 250 m. ileride sağda gaz cı(medikalci türü) var bu tür gazlar bulunuyor, dedeme oksijen tüpü dolduruyoruz ordan
    kartı olacakdı bulursam buraya yazarım tel.i hocam 322 22 42 bi ara hocam tüpün üstünde yazan no. bu yanlışsa kusuruma bakma

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ch4ylak -- 29 Aralık 2010; 18:01:02 >
  • güneşte vardı yanılmıyorsam ama hidrojen-helyum tepkimeleri yüzünden kullanılamaz durumda
  • Düğün organizasyonlarıdan anlayan iş yerlerinden rahatlıkla bulabilirsin... Edirne 'de isen yardımcı olabilirim .
  • Ciddi şekilde cevaplayan arkadaşlara teşekkürler, ciddi bir şey sorduk adamlar keçi meçi demişler.. insan da biraz akıl izan olur yahu..
  • Hocam lçinko parçaları üstüne Bildiğimiz tuz ruhunu dök ama tabiki çinko parçalarını önce bir şişeye at ondan sonra dök.

şişenin ucuna balonu geçir ve 15 dk içinde uçan bir balonunuz olacak , not işini nasıl yaparsınız bilemem.
  • Foruma sorarsan gelecek cevaplara razı olmalısın.
    Ayrıca internet sitesi bile varken neden biraz araştırmıyorsun?

http://helyumgaz.com/
  • Ben aynısını google'dan araştırmıştım, tüple satıyorlar sonra tüpü geri teslim etmen gerekiyormuş.. Sadece araştırmıştım, almışlığım yok. Hatta internet sitelerinde hangi tüp boyunun ne kadar balon şişirebileceği yazıyordu.. Tabi balonlarda boy boy.. 7" 9" 11" vs. gibi..
    6-7 sene önce hatırlıyorum, bir mitingdemiydi neydi, açık alanda toplanmış bir kalabalığın olduğu yerde balonlar alev almıştı millet biraz yanmıştı, ucuz olsun diye hidrojen kullanmışlar ondan dolayı yanmış balonlar.. Helyum daha güvenli ve bu iş için en doğru gaz.. Hidrojen yangına yol açabilir alev alabilir.

Küçük tüplerde satılsa alınması vs. kolay olurda koca tüpler ile alıp onları taşımak geri iade etmek bayağı bir işi büyütüyor.. Bir arada gerçek ismini unuttum (güldüren gaz olarak geçiyordu, kahkaha gazı) bunu bulmak istemiştim ama öyle her gazı herkese vermiyorlar, koca tüplerle taşınması ulaşılmasıda bayağı meşakkatli..

• quote:

Orijinalden alıntı: KanzleR

Hocam lçinko parçaları üstüne Bildiğimiz tuz ruhunu dök ama tabiki çinko parçalarını önce bir şişeye at ondan sonra dök.

şişenin ucuna balonu geçir ve 15 dk içinde uçan bir balonunuz olacak , not işini nasıl yaparsınız bilemem.

helyum değil hidrojen çıkar o yolla
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.