Şimdi Ara

En Uygun Konut Kredisi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
10 Misafir (3 Mobil) - 7 Masaüstü3 Mobil
5 sn
31.180
Cevap
902
Favori
3.030.273
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
57 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • hani noldu ya, tek partili iktidar kuruldu, aziz millet istikrar dedi, hak dedi kul dedi..
    herşey düzelecekti, piyasalar belirsizdi, düzen bozuktu..
    hani hükümeti bekliyorduk kurların, dövizin, faizin düzelmesi için?? insan gibi yaşamak için??
    tavuk'un kilosu benzinden daha pahalı dünyada, bizde enerji sektöründe bir ucuzlama gözlemlendi mi?
    dogalgaz, elektrik faturalarından birçok kişi ağlıyor, görüyorum. beter olsunlar, çocuklarına 2 TL harçlık bile veremez duruma gelirler umarım.
    ne bu faizler ya? 1,10 'lar ahaha ne çok bilen vatandaş vardı burada, seçim zamanı sayfalarını açın okuyun, herşey iyi olacaktı mevcut iktidar tekrar seçilirse.
    bekleyin canlar bekleyin daha emecekleri kanınız var.
  • hani noldu ya, tek partili iktidar kuruldu, aziz millet istikrar dedi, hak dedi kul dedi..
    herşey düzelecekti, piyasalar belirsizdi, düzen bozuktu..
    hani hükümeti bekliyorduk kurların, dövizin, faizin düzelmesi için?? insan gibi yaşamak için??
    tavuk'un kilosu benzinden daha pahalı dünyada, bizde enerji sektöründe bir ucuzlama gözlemlendi mi?
    dogalgaz, elektrik faturalarından birçok kişi ağlıyor, görüyorum. beter olsunlar, çocuklarına 2 TL harçlık bile veremez duruma gelirler umarım.
    ne bu faizler ya? 1,10 'lar ahaha ne çok bilen vatandaş vardı burada, seçim zamanı sayfalarını açın okuyun, herşey iyi olacaktı mevcut iktidar tekrar seçilirse.
    bekleyin canlar bekleyin daha emecekleri kanınız var.
    625 bin liralık evi alacaksan demekki para var. Herkes kafayı yemiş tamam prim önemli gelecekte kaç para edecek önemli sen bugun 50 kurusa şeker al 1 yıl bekle %50 karlısın çünkü şeker seneye 75 kuruş olacak. Prim yapmayan birşey yok herşey prim yapıyor. Herkes malla mülkle primle kafayı yemiş. Yav Mutlu olmadıktan sonra huzurlu sağlıklı olmadıktan sonra ne anladım o işten. Herkesin ağzında bir prim hiç yaşamak Mutlu olmak için ev alıyorum yok.

Paran varsa git al kardeşim evi içine sinmiş al Mutlu ol. Allah'ta herkese Mutlu huzurlu sağlıklı olacağı ev nasip etsin. Faiz oranları da piyasaya göre gayet makul.Yok başka semte bakmış daha gelir getiren olurmuş. Kimse ölmeyecek zaten.

Ada'mın 2 evi var arabası var arsası var çocuklarının da aynı yaş 60 hala şunu Zaman'ında almadık şunu almadım şunu alacam yaşamına baktınmı hiç kapitalizm kafaları yemiş
    arkadaslar ORNEK TESKIL EDILECEK Bİ durum paylasıcam yapılandırma yapacak arkadaslar dıkkatlı okumasını tavsıye ederım
    zıraat bankasından 2014 hazıranda 1.03 ten 120 ay vadelı 150 bın cektm aylık odemem 2.183 lıradan total odemem 262 bın lıra olacaktı iş bankasından oran aldım gecen haftalarda 0.84 ten bunu zıraat bankasına soyledım yapılandırma ıcın basta 0.96 oran verıyorlardı onu 0.94 dusurduler vede vadeyı 72aya dusurmek ıstedım bı mıktarda para yatırıp 10 000 lıra kadar onuda dusurup 145 bın kalan ana paradan 135 bın ana para olarak odemeyı teklıf ettım onlarda kapatma cezası gerekecegını soyledıler bende tek tek odeme seklını burdakı cezayı iş bankasındakı yenı dosya masrafını ıpotek kapatma ucretını hesaplattım iş bankası 3 bınlıraya yakın bı kar olusturuyordu zırat bankasına soyledım egerkı fark 250 lıranın uzerıne cıkarsa ben sızden ayrılıyorum dedım bı sekılde ya oranı dusurun yada kapama cezasını kaldırın dedım bu arada zıraatte yapılandırma yaparken ceza almadıgını daha once soylemıstı yaklasık 250 300 lıra demıslerdı hazıranda bu donemde 720 lıra olarak acıkladılar oda masraflar ıcıne gırecektı neyse teklıfı soyledım eger dedıgım gıbı benım 250 lıradan fazla zararım olursa yarın iş bankasıyla ıpotek fesı dılekcemı onaylatmaya gelıyorum dedım ve kapama cezası olan %2 almıyacaklarını soyledıler ve benım iş bankasıyla oranım nerdeyse aynı oldu ve tekrar experdi dosyaydı falan fılan ugrasmadım bugun 0.94 ıle %2 cezayı odemeden 145 kalan paramı 10 para ustune koyarak 135 kredı yapılandırdım aylık odemem 2.550 dustu ve 72 ay vadede 183 kapatıcam hayırlısıyla faıze odeyecegım 50 bın kadar olcak tabı daha onceden 9 ayda odedıgım 20bın lıranın sadece 5 bın lırası ana paradan oldugu ıcın 15 bınde oyle faız gıttı yanı 65 bın faız odemıs olcaz
    YARARLI OLDUYSAM BI TESEKKURU HAKETMISIMDIR BEGENI + RAP ATABILIRSINIZ
    Ben de iş bankası ile bugün süreci sonlandıranlardanım. Bilgi açısından yazayım.

Bursa İli Nilüfer İlçesi Görükle semtinden 2+1 net 50mt² amerikan mutfak (kira garantili üniversite civarı evler) 5-10 yaş arası bina baktım.

İlk sorun bina yaşı. 0-5 yaş arası evler müteahhitten olunca raiç bedeli düşük olduğu için 200-300 bin civarı kredilere uygundu. Müteahhitten bir şekilde 0 almışlar da düşük rayiçli aldıkları için ev kadar kredi istediğinizde inanılmaz gelir vergisi farkını sizden istiyorlar.

O yüzden en mantıklısı 5 yaş -10 yaş arası evler veya satıcı evi alalı 5 yıl olmuş vergi vermeyecek kimselerden almaktı.

Bu evlerden experin 1 milyona kadar değer biçtikleri için %90 yani 900.000 tl, 1 ile 2 milyon arası değer biçtikleri ev için %60'a kadar krediye uygun oluyorlar.

Benim aldığım eve exper 1.5m değer biçti ve iş bankası 900.000tl krediye ön onay verdi.

20kasım tarihinde gelir belgeleri ve tapu ile iş bankasına İlk evim konut kredisi kapsamında başvuru yaptık. 2.87 orandan 900.000 krediyi sabitlediler , hane geliri 50.000tl net bu arada.

23 kasım perşembe tarihinde exper geldi.

28 kasım salı günü exper raporu iş bankasına ulaştı ve imzaları atıp parayı hesabımıza geçirip parayı blokelediler.

30 kasım bugün itibariyle tapuya gittik, devri yapıp 600.000bini mal sahibine gönderdim. Tapuyu aldıktan sonra bankaya tapuyu ilettim ve satıcının ibanını beyan ettiği bir dilekçe ile bankaya verdim blokeli parayı satıcıya aktardılar.

Bu süreçte toplam masraflar:

1.500.000 konut bedeli
    30.000 emlakçı komisyonu
    36.000 tapu harcı
    2.595 tapu döner sermaye harcı
    5.634 exper ücreti
    4.500 kredi tahsis ücreti
    1.957 konut sigortası
    262 dask
    12.450 hayat sigortası (5yıllık)

Krediyi 5 yıllık vade olarak ilk yıl düşük olacak şekilde özel yapılandırılmış çektim. Bu konuda işbankasının ilgili personeli çok yardımcı oldu, istediğim aylık miktara kadar ve yıla göre ayarladı ödemeleri.

1. Yıl 29.715,27 tl (10.000 tl kira garantili)
    2. Yıl 31.498,18 tl
    3-4-5. Yıllar 33.388,07 tl

Kullanılan 900.000 5 yılda geri ödenecek 1.936.531 tl

5 yıllık faiz %115 yıla ortaladığımızda %23 faize denk geliyor ki çok karlı geldi gözüme şu enflasyonist ortamda. Alınacak maaş zamlarını düşününce, seneye ocak ayından itibaren her ay çift ödeme yapıp daha erken kapatmayı düşünüyorum.

0.69 ve akbankın 1.79 kredi kampanyasındna beri ev alma derdinde olan biriyim. 0.69da yukarıda bahsettiğim 0 evlerin raiçlerinin sıkıntı olmasından dolayı bulamadım, akbankım 1.79dan verdiği dönemde hem kendime güvenemedim hem faizleri yüksek bulup o fırsatı da kaçırdım. Geçen sene alsaydım bu enflasyon ve maaş zamları ile geçen seneden bu seneye bile pul olmuştu ödemeler.

Ki 2.87den bile hesaplayınca yıllık %23 komik kaldı gözüme ve artık yok 1.20 imiş yok 1.50 imiş beklemeden almaya karar verdim. O kampanyalar gelse bile 0 evlere gelir ve hiç bir müteahhit o rayiç bedellerden kredili ev satamaz veya elinde %60-70 peşin parası olmayan benim gibi insanlar o evleri alamaz.

Hayırlısı olsun herkese. Ben beklemekten sıkıldım.
    Merhaba, uzun süredir bu başlığı takip ediyordum. Ben de sonunda evimi kredi ile aldım. Güncel bilgi olması açısından kendi ev alma sürecimi paylaşmak istedim.
    Akbanktan 2,80 oranda 1850 milyon kredi kullandım. 53755 aylık geri ödeme ile. Kredi taksitinde aylık gelirin %60ına kadar kredi verebildiğini söylüyor bankalar. 3700 eksper değerinin %50si ne kredi çıktı bende. Bu bankayla alakalı değil BDDK nın koyduğu kurallarla alakalı. Normalde 1950 ye ön onay almıştım bankadan. Aldığım ev sıfır ancak tapu satışı gördüğü için ikinci el olarak geçiyor ve %50sine kredi veriyor banka. İlk tapu sahibinden ev bulabilirseniz exper değerinin %80ine çekebilirsiniz. 5 şubatta kredi başvurusu yaptım. 16 şubatta tapu satışını yaptık. Masraf olarak 7700 exper ücreti, 9250 kredi tahsis ücreti, 24000 de hayat sigortası kesildi. Tapuda da toplam 78400 masraf ödedim. Emlakçıya da 55bin komisyonla anlaştım. 5 şubatta başvurdum krediye ve 16 şubatta tapu satışı oldu. Eşimi de kredi için kefil gösterdi banka. Eşim kamuda öğretmen ben de özelde mühendis olarak çalışıyorum. Daha önce 0,69 0,99 oranlardan kredi çekmeyi denemiştik ancak seçim zamanlarına ve evden kaynaklı sorunlardan çekememiştik. Bu enflasyon ortamında fena bi oran değil bence bu oranlar. Ev fiyatları da görece uygun kaldı kiralara göre. Kirada oturduğum evde 1. Senede davalık olma seviyesine gelince gözü karartıp giriştik ev almaya ve aldık çok şükür. Umarım herkes istediği konuta sahip olur.

17 Ağustosta başlayan konut kredisi sürecim dün (31.08.2023) itibariyle son buldu.

Banka : Vakıf Katılım

Faiz Oranı : 2,49

Tutar : 500.000 TL

Vade : 60 Ay.

Banka başvurudan bir gün sonra hesaba peşinatı yatırmamı istedi. Süreç tamamlanana kadar da vadesiz hesapta o şekilde bekledi.

Başvurudan 5 gün sonra(Araya hafta sonu girdi) hesaptaki tutara 4606 TL ekspertiz için bloke konuldu ve aynı gün eksper evi görmeye gitti.

Başvurudan tam 11 gün sonra eksper raporu bankaya ulaştı ve süreç devam etti. Banka ipotek ve devir için tapuya başvuruda bulundu.

29 Ağustosta tapu müdürlüğünden randevu sms'i geldi. 30 Ağustos resmi tatil olması ve konutun farklı şehirde olması sebebi ile 31 Ağustosta tapu müdürlüğünde imzaları attık. Fakat banka satıcıya beni rezil etti. Tapu işlemi öğleden önce 11 gibi bittiği halde saat 16:30'a kadar satıcıya ödeme yapamadılar. 5 dakikalık EFT için saatlerce bekledik. Artık dolandırıcı muamelesi görmeye başlıyordum.

Bu süreçte yaptığım masrafları aşağıda paylaştım.

Kredi Tahsis Ücreti : 2500

İpotek Ücreti : 108,24

Konut Sigortası : 1589,72

Hayat Sigortası : 2959,72

Dask : 340,72

Ekspertiz Ücreti : 3500

Tapuda ise beyan edilen tutar üzerinden toplam %4 harç (Normalde alıcı %2 satıcı %2 ödüyor) ve 2595 TL döner sermaye için ödendi. Süreci devam eden ve yeni başlayacak olanlara şimdiden sabır ve kolaylıklar diliyorum. İlave olarak tapuya gitmeden önce mutlaka satıcının emlak beyan değerini belediyeden almasını ve yanında bulundurmasını isteyin. Tapu müdürlüğü bu evrak gelene kadar işlemi yapmayabilir.

En Uygun Konut Kredisi

@ThumpS hocam siz özellikle süreci paylaşmamı istediğiniz için bilginiz olması amacıyla etiketledim.

olaya bak.

kampanyaya dahil olan namussuz şerefsiz bir firma ile konuştum. projede teslim edilmiş evler de var, sahipleri satışa çıkartmış 2.8milyona. dedik hadi bakalım firma dese dese 3.2-3.5 der.

ahlaksız, allahsız kitapsız herif 6milyon fiyat çekti birebir aynı eve. yüzde 20 indirim yaparız 4.8'e olur diyor.

işte, devlet, müteahhit işbirliğiyle soyulduğumuzun, çıkan kampanyanın bu allahsızları kurtamak görevi haricinde başka bir boka yaramadığının göstergesi.

yine kampanyada dky on kağıthane diye bir proje var, bitmiş diyor bi de. ulan 7.senem kağıthane'de, ben geldiğimde burası inşaattı, şimdi hala oturum başlamadı. ulan dky mağdurları diye facebook grubu var. senelerdir bu sikko evleri satamadılar, şimdi fiyat yükseltip satmaya çalışacaklar. al sana bir kurtarma operasyonu daha.

gerçekten bütün bu olanlara karşı bu kadar tepkisiz kalabiliyoruz anlamak mümkün değil

Herkese merhaba. Mayıs ayında İstanbul'da daire almış biri olarak bu süreçte yaşadıklarımı sizlere fikir olması açısından paylaşmak istedim. 9 yıl kirada oturdum ve bu süreçte 6 ev değiştirdim. Ev sahibinin iyisine de insafsızına da denk geldim. 2012 yılı başlarında 10 bin nakitle ev almaya niyetlendim ama malum elimde ki peşinat komik bir rakamdı. İstanbul'dan alamıyorsam başka şehirden alırım deyip eşimin memleketi Bartın dan içinde kiracı olan 1+1 daireyi 66 bin TL ye aldım. 450 TL kira getirim vardı artık. Bu daire için 0,88 oranla 48 ay 38 bin TL konut ve 20 bin TL 36 ay ihtiyaç kredisi çektim. 2 buçuk yıl boyunca kendim İstanbul'da 750-970 TL civarı kira öderken ekstradan 1750 TL kredi ödedim ve 450 TL kira aldım. 2015 mart ayında bartında ki daireyi 86 bin TL ye satıp kalan kredi borcumu kapattım ve elimde 70 bin TL nakit kaldı. Yani 30 ayda 10 bin TL nin üzerine 60 bin birikim yapabildiğimi gördüm. Bu süreçte İstanbul'da ev arayışlarına başladım işimize yürüme mesafesinde yeni bir binada 280 bin TL ye daire buldum. bu daire için nisan ayı sonunda 0.88 oran ile yapı krediden konut kredisine başvurdum ve evin ekspertiz değeri 290 bin TL çıktı. %75 oranına kredi verildiği için 217500 TL konut kredisi çekebiliyordum. yapı kredi konut kredisi ile aynı orandan 20 bin TL ye kadar ihtiyaç kredisi kullandırabildiğini belirtince tabiri caizse zıpladım. kredi Meblası yüksek olduğu için 10 yıl ile 8 yıl vade arasında toplam ödeme de 30 bin TL fark oluştuğundan krediyi 8 yıl vadelendirmeyi uygun gördüm. Şu an konut kredisine aylık 3365 ihtiyaç kredsine 670 TL olmak üzere aylık 4030 TL ödeme yapıyorum ama 37. Ay itibariyle ödemem 3365 TL ye düşecek. Bu süreç bana neyi öğretti derseniz! naçizane fikrim şu; ülkemizde seçim öncelerinde hep faizler düştü seçim sonrasında hep arttı. Bu 2007 seçiminde de 2011 de de böyle. Ben 2012 de 0,88 oranı çok bulmuştum ama mebla küçüktü. konut fiyatlandırmaları ise faizlere göre pozisyon aldı. Bu tespite dayanarak seçim olmadan ev alma yolunu seçtim ve pişman edecek bi senaryo ile karşılaşmadım. İnşallah burayı takip edenler gönlüne göre bi ev sahibi olurlar. Sizlere tavsiyem ise eskilerin deyimiyle ' alınmış; alınmıştır'.
    Evet öğretmenim.
    100 bin üstü oran artmasın diye 100 bin 2.09'dan konut
    60 bin 1.55'ten ihtiyaç olmak üzere toplam 160 bin lira kullandım.

Konuta ayda 2.300
    İhtiyaç 2400 ödüyordum.

Konut kredisini 1.72 den işe taşıyarak taksiti 1900e düşürdük.

Eve girince masraflarda oluyor.
    Eşim ve benim 10ar binlik 2 kredi kartımızı da ev için fulledik kampanya dahilinde yapılandırdık.

Onlarada toplan 600₺ aylık ödüyoruz.

Hepsini toplarsak
    1800+2400+600÷4800₺ ödememiz var.

Eğitim öğretim zamanında elderslerle birlikte 10 bin kazanıyoruz

10.000-4.800=5200 kalıyor.

Kalan tutar iyi gibi görünüyor ama devam edeyim
    5.200-1.000(bakıcı parası)=4.200
    4.200-300(okula servis parası)=3.900

Elektrik su doğalgaz internet telefon faturaları:600
    3.900-600=3.300

Arabanın aylık ortalama maliyeti 400₺
    3.300-400=2.900

1900 aylık mutfak masrafı desek
    (Haftalık pazarımız 150₺×4=600
    1300₺ de ağırlıklı olarak kahvaltı giderleri
    2.900-1.900=1000₺

Kalan 1000lira da 2 çocuklu 4 ailenin diğer masrafları.
    (Okul,kıyafet,kurs giderleri)

Zaten kredi ödememiz yüksek diye birikim yapmıyoruz.
    Ekstra birşeyler olunca da eksiye giriyoruz
    (Sinema,konser,hastalık)

Bu kadar kredi ödemek bizi 1 yılda çok yıprattı.
    Ölümlü dünyada kendimizi bu kadar yormak doğru olmadı.

Size önerim kaldıramayacağız yükün altına girmeyin.
    Pişman olursunuz ama yapacak birşeyiniz olmaz.

Aldığınız eve hapsolur,hayatınız zindan olur.
  • arkadaslar basligi guncel tutmaya karar verdim basliktaki en dusuk orandan daha dusuk bir bankadan teklif alan bana ozelden detaylarini yazsin elimden geldigince guncelleyecegim suan icin 02.04.2015 tarihi ile en uygun albarakaturk bankasi 120 ay icin 0,83 oran vermis en uygun bu gozukuyor

Ayrica allwissend nickli arkadasimizin halkbank istanbul levent ve bayrampasa subelerinden aldigi teklif 120 ay 0,84 oran ekspertiz 500TL, ipotek 120 TL, hayat sigortası 385 yıllık, 2220 TL 10 yıllık.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kronikyorgun -- 3 Nisan 2015; 19:32:13 >

• 625 bin liralık evi alacaksan demekki para var. Herkes kafayı yemiş tamam prim önemli gelecekte kaç para edecek önemli sen bugun 50 kurusa şeker al 1 yıl bekle %50 karlısın çünkü şeker seneye 75 kuruş olacak. Prim yapmayan birşey yok herşey prim yapıyor. Herkes malla mülkle primle kafayı yemiş. Yav Mutlu olmadıktan sonra huzurlu sağlıklı olmadıktan sonra ne anladım o işten. Herkesin ağzında bir prim hiç yaşamak Mutlu olmak için ev alıyorum yok.

Paran varsa git al kardeşim evi içine sinmiş al Mutlu ol. Allah'ta herkese Mutlu huzurlu sağlıklı olacağı ev nasip etsin. Faiz oranları da piyasaya göre gayet makul.Yok başka semte bakmış daha gelir getiren olurmuş. Kimse ölmeyecek zaten.

Ada'mın 2 evi var arabası var arsası var çocuklarının da aynı yaş 60 hala şunu Zaman'ında almadık şunu almadım şunu alacam yaşamına baktınmı hiç kapitalizm kafaları yemiş
  • arkadaslar ORNEK TESKIL EDILECEK Bİ durum paylasıcam yapılandırma yapacak arkadaslar dıkkatlı okumasını tavsıye ederım
    zıraat bankasından 2014 hazıranda 1.03 ten 120 ay vadelı 150 bın cektm aylık odemem 2.183 lıradan total odemem 262 bın lıra olacaktı iş bankasından oran aldım gecen haftalarda 0.84 ten bunu zıraat bankasına soyledım yapılandırma ıcın basta 0.96 oran verıyorlardı onu 0.94 dusurduler vede vadeyı 72aya dusurmek ıstedım bı mıktarda para yatırıp 10 000 lıra kadar onuda dusurup 145 bın kalan ana paradan 135 bın ana para olarak odemeyı teklıf ettım onlarda kapatma cezası gerekecegını soyledıler bende tek tek odeme seklını burdakı cezayı iş bankasındakı yenı dosya masrafını ıpotek kapatma ucretını hesaplattım iş bankası 3 bınlıraya yakın bı kar olusturuyordu zırat bankasına soyledım egerkı fark 250 lıranın uzerıne cıkarsa ben sızden ayrılıyorum dedım bı sekılde ya oranı dusurun yada kapama cezasını kaldırın dedım bu arada zıraatte yapılandırma yaparken ceza almadıgını daha once soylemıstı yaklasık 250 300 lıra demıslerdı hazıranda bu donemde 720 lıra olarak acıkladılar oda masraflar ıcıne gırecektı neyse teklıfı soyledım eger dedıgım gıbı benım 250 lıradan fazla zararım olursa yarın iş bankasıyla ıpotek fesı dılekcemı onaylatmaya gelıyorum dedım ve kapama cezası olan %2 almıyacaklarını soyledıler ve benım iş bankasıyla oranım nerdeyse aynı oldu ve tekrar experdi dosyaydı falan fılan ugrasmadım bugun 0.94 ıle %2 cezayı odemeden 145 kalan paramı 10 para ustune koyarak 135 kredı yapılandırdım aylık odemem 2.550 dustu ve 72 ay vadede 183 kapatıcam hayırlısıyla faıze odeyecegım 50 bın kadar olcak tabı daha onceden 9 ayda odedıgım 20bın lıranın sadece 5 bın lırası ana paradan oldugu ıcın 15 bınde oyle faız gıttı yanı 65 bın faız odemıs olcaz
    YARARLI OLDUYSAM BI TESEKKURU HAKETMISIMDIR BEGENI + RAP ATABILIRSINIZ
  • Ben de iş bankası ile bugün süreci sonlandıranlardanım. Bilgi açısından yazayım.

Bursa İli Nilüfer İlçesi Görükle semtinden 2+1 net 50mt² amerikan mutfak (kira garantili üniversite civarı evler) 5-10 yaş arası bina baktım.

İlk sorun bina yaşı. 0-5 yaş arası evler müteahhitten olunca raiç bedeli düşük olduğu için 200-300 bin civarı kredilere uygundu. Müteahhitten bir şekilde 0 almışlar da düşük rayiçli aldıkları için ev kadar kredi istediğinizde inanılmaz gelir vergisi farkını sizden istiyorlar.

O yüzden en mantıklısı 5 yaş -10 yaş arası evler veya satıcı evi alalı 5 yıl olmuş vergi vermeyecek kimselerden almaktı.

Bu evlerden experin 1 milyona kadar değer biçtikleri için %90 yani 900.000 tl, 1 ile 2 milyon arası değer biçtikleri ev için %60'a kadar krediye uygun oluyorlar.

Benim aldığım eve exper 1.5m değer biçti ve iş bankası 900.000tl krediye ön onay verdi.

20kasım tarihinde gelir belgeleri ve tapu ile iş bankasına İlk evim konut kredisi kapsamında başvuru yaptık. 2.87 orandan 900.000 krediyi sabitlediler , hane geliri 50.000tl net bu arada.

23 kasım perşembe tarihinde exper geldi.

28 kasım salı günü exper raporu iş bankasına ulaştı ve imzaları atıp parayı hesabımıza geçirip parayı blokelediler.

30 kasım bugün itibariyle tapuya gittik, devri yapıp 600.000bini mal sahibine gönderdim. Tapuyu aldıktan sonra bankaya tapuyu ilettim ve satıcının ibanını beyan ettiği bir dilekçe ile bankaya verdim blokeli parayı satıcıya aktardılar.

Bu süreçte toplam masraflar:

1.500.000 konut bedeli
    30.000 emlakçı komisyonu
    36.000 tapu harcı
    2.595 tapu döner sermaye harcı
    5.634 exper ücreti
    4.500 kredi tahsis ücreti
    1.957 konut sigortası
    262 dask
    12.450 hayat sigortası (5yıllık)

Krediyi 5 yıllık vade olarak ilk yıl düşük olacak şekilde özel yapılandırılmış çektim. Bu konuda işbankasının ilgili personeli çok yardımcı oldu, istediğim aylık miktara kadar ve yıla göre ayarladı ödemeleri.

1. Yıl 29.715,27 tl (10.000 tl kira garantili)
    2. Yıl 31.498,18 tl
    3-4-5. Yıllar 33.388,07 tl

Kullanılan 900.000 5 yılda geri ödenecek 1.936.531 tl

5 yıllık faiz %115 yıla ortaladığımızda %23 faize denk geliyor ki çok karlı geldi gözüme şu enflasyonist ortamda. Alınacak maaş zamlarını düşününce, seneye ocak ayından itibaren her ay çift ödeme yapıp daha erken kapatmayı düşünüyorum.

0.69 ve akbankın 1.79 kredi kampanyasındna beri ev alma derdinde olan biriyim. 0.69da yukarıda bahsettiğim 0 evlerin raiçlerinin sıkıntı olmasından dolayı bulamadım, akbankım 1.79dan verdiği dönemde hem kendime güvenemedim hem faizleri yüksek bulup o fırsatı da kaçırdım. Geçen sene alsaydım bu enflasyon ve maaş zamları ile geçen seneden bu seneye bile pul olmuştu ödemeler.

Ki 2.87den bile hesaplayınca yıllık %23 komik kaldı gözüme ve artık yok 1.20 imiş yok 1.50 imiş beklemeden almaya karar verdim. O kampanyalar gelse bile 0 evlere gelir ve hiç bir müteahhit o rayiç bedellerden kredili ev satamaz veya elinde %60-70 peşin parası olmayan benim gibi insanlar o evleri alamaz.

Hayırlısı olsun herkese. Ben beklemekten sıkıldım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KaCeTR -- 30 Kasım 2023; 17:23:5 >
  • Merhaba, uzun süredir bu başlığı takip ediyordum. Ben de sonunda evimi kredi ile aldım. Güncel bilgi olması açısından kendi ev alma sürecimi paylaşmak istedim.
    Akbanktan 2,80 oranda 1850 milyon kredi kullandım. 53755 aylık geri ödeme ile. Kredi taksitinde aylık gelirin %60ına kadar kredi verebildiğini söylüyor bankalar. 3700 eksper değerinin %50si ne kredi çıktı bende. Bu bankayla alakalı değil BDDK nın koyduğu kurallarla alakalı. Normalde 1950 ye ön onay almıştım bankadan. Aldığım ev sıfır ancak tapu satışı gördüğü için ikinci el olarak geçiyor ve %50sine kredi veriyor banka. İlk tapu sahibinden ev bulabilirseniz exper değerinin %80ine çekebilirsiniz. 5 şubatta kredi başvurusu yaptım. 16 şubatta tapu satışını yaptık. Masraf olarak 7700 exper ücreti, 9250 kredi tahsis ücreti, 24000 de hayat sigortası kesildi. Tapuda da toplam 78400 masraf ödedim. Emlakçıya da 55bin komisyonla anlaştım. 5 şubatta başvurdum krediye ve 16 şubatta tapu satışı oldu. Eşimi de kredi için kefil gösterdi banka. Eşim kamuda öğretmen ben de özelde mühendis olarak çalışıyorum. Daha önce 0,69 0,99 oranlardan kredi çekmeyi denemiştik ancak seçim zamanlarına ve evden kaynaklı sorunlardan çekememiştik. Bu enflasyon ortamında fena bi oran değil bence bu oranlar. Ev fiyatları da görece uygun kaldı kiralara göre. Kirada oturduğum evde 1. Senede davalık olma seviyesine gelince gözü karartıp giriştik ev almaya ve aldık çok şükür. Umarım herkes istediği konuta sahip olur.
  • olaya bak.

kampanyaya dahil olan namussuz şerefsiz bir firma ile konuştum. projede teslim edilmiş evler de var, sahipleri satışa çıkartmış 2.8milyona. dedik hadi bakalım firma dese dese 3.2-3.5 der.

ahlaksız, allahsız kitapsız herif 6milyon fiyat çekti birebir aynı eve. yüzde 20 indirim yaparız 4.8'e olur diyor.

işte, devlet, müteahhit işbirliğiyle soyulduğumuzun, çıkan kampanyanın bu allahsızları kurtamak görevi haricinde başka bir boka yaramadığının göstergesi.

yine kampanyada dky on kağıthane diye bir proje var, bitmiş diyor bi de. ulan 7.senem kağıthane'de, ben geldiğimde burası inşaattı, şimdi hala oturum başlamadı. ulan dky mağdurları diye facebook grubu var. senelerdir bu sikko evleri satamadılar, şimdi fiyat yükseltip satmaya çalışacaklar. al sana bir kurtarma operasyonu daha.

gerçekten bütün bu olanlara karşı bu kadar tepkisiz kalabiliyoruz anlamak mümkün değil

• 17 Ağustosta başlayan konut kredisi sürecim dün (31.08.2023) itibariyle son buldu.

Banka : Vakıf Katılım

Faiz Oranı : 2,49

Tutar : 500.000 TL

Vade : 60 Ay.

Banka başvurudan bir gün sonra hesaba peşinatı yatırmamı istedi. Süreç tamamlanana kadar da vadesiz hesapta o şekilde bekledi.

Başvurudan 5 gün sonra(Araya hafta sonu girdi) hesaptaki tutara 4606 TL ekspertiz için bloke konuldu ve aynı gün eksper evi görmeye gitti.

Başvurudan tam 11 gün sonra eksper raporu bankaya ulaştı ve süreç devam etti. Banka ipotek ve devir için tapuya başvuruda bulundu.

29 Ağustosta tapu müdürlüğünden randevu sms'i geldi. 30 Ağustos resmi tatil olması ve konutun farklı şehirde olması sebebi ile 31 Ağustosta tapu müdürlüğünde imzaları attık. Fakat banka satıcıya beni rezil etti. Tapu işlemi öğleden önce 11 gibi bittiği halde saat 16:30'a kadar satıcıya ödeme yapamadılar. 5 dakikalık EFT için saatlerce bekledik. Artık dolandırıcı muamelesi görmeye başlıyordum.

Bu süreçte yaptığım masrafları aşağıda paylaştım.

Kredi Tahsis Ücreti : 2500

İpotek Ücreti : 108,24

Konut Sigortası : 1589,72

Hayat Sigortası : 2959,72

Dask : 340,72

Ekspertiz Ücreti : 3500

Tapuda ise beyan edilen tutar üzerinden toplam %4 harç (Normalde alıcı %2 satıcı %2 ödüyor) ve 2595 TL döner sermaye için ödendi. Süreci devam eden ve yeni başlayacak olanlara şimdiden sabır ve kolaylıklar diliyorum. İlave olarak tapuya gitmeden önce mutlaka satıcının emlak beyan değerini belediyeden almasını ve yanında bulundurmasını isteyin. Tapu müdürlüğü bu evrak gelene kadar işlemi yapmayabilir.

@ThumpS hocam siz özellikle süreci paylaşmamı istediğiniz için bilginiz olması amacıyla etiketledim.

• Herkese merhaba. Mayıs ayında İstanbul'da daire almış biri olarak bu süreçte yaşadıklarımı sizlere fikir olması açısından paylaşmak istedim. 9 yıl kirada oturdum ve bu süreçte 6 ev değiştirdim. Ev sahibinin iyisine de insafsızına da denk geldim. 2012 yılı başlarında 10 bin nakitle ev almaya niyetlendim ama malum elimde ki peşinat komik bir rakamdı. İstanbul'dan alamıyorsam başka şehirden alırım deyip eşimin memleketi Bartın dan içinde kiracı olan 1+1 daireyi 66 bin TL ye aldım. 450 TL kira getirim vardı artık. Bu daire için 0,88 oranla 48 ay 38 bin TL konut ve 20 bin TL 36 ay ihtiyaç kredisi çektim. 2 buçuk yıl boyunca kendim İstanbul'da 750-970 TL civarı kira öderken ekstradan 1750 TL kredi ödedim ve 450 TL kira aldım. 2015 mart ayında bartında ki daireyi 86 bin TL ye satıp kalan kredi borcumu kapattım ve elimde 70 bin TL nakit kaldı. Yani 30 ayda 10 bin TL nin üzerine 60 bin birikim yapabildiğimi gördüm. Bu süreçte İstanbul'da ev arayışlarına başladım işimize yürüme mesafesinde yeni bir binada 280 bin TL ye daire buldum. bu daire için nisan ayı sonunda 0.88 oran ile yapı krediden konut kredisine başvurdum ve evin ekspertiz değeri 290 bin TL çıktı. %75 oranına kredi verildiği için 217500 TL konut kredisi çekebiliyordum. yapı kredi konut kredisi ile aynı orandan 20 bin TL ye kadar ihtiyaç kredisi kullandırabildiğini belirtince tabiri caizse zıpladım. kredi Meblası yüksek olduğu için 10 yıl ile 8 yıl vade arasında toplam ödeme de 30 bin TL fark oluştuğundan krediyi 8 yıl vadelendirmeyi uygun gördüm. Şu an konut kredisine aylık 3365 ihtiyaç kredsine 670 TL olmak üzere aylık 4030 TL ödeme yapıyorum ama 37. Ay itibariyle ödemem 3365 TL ye düşecek. Bu süreç bana neyi öğretti derseniz! naçizane fikrim şu; ülkemizde seçim öncelerinde hep faizler düştü seçim sonrasında hep arttı. Bu 2007 seçiminde de 2011 de de böyle. Ben 2012 de 0,88 oranı çok bulmuştum ama mebla küçüktü. konut fiyatlandırmaları ise faizlere göre pozisyon aldı. Bu tespite dayanarak seçim olmadan ev alma yolunu seçtim ve pişman edecek bi senaryo ile karşılaşmadım. İnşallah burayı takip edenler gönlüne göre bi ev sahibi olurlar. Sizlere tavsiyem ise eskilerin deyimiyle ' alınmış; alınmıştır'.
  • Ggratel111 G kullanıcısına yanıt
    Evet öğretmenim.
    100 bin üstü oran artmasın diye 100 bin 2.09'dan konut
    60 bin 1.55'ten ihtiyaç olmak üzere toplam 160 bin lira kullandım.

Konuta ayda 2.300
    İhtiyaç 2400 ödüyordum.

Konut kredisini 1.72 den işe taşıyarak taksiti 1900e düşürdük.

Eve girince masraflarda oluyor.
    Eşim ve benim 10ar binlik 2 kredi kartımızı da ev için fulledik kampanya dahilinde yapılandırdık.

Onlarada toplan 600₺ aylık ödüyoruz.

Hepsini toplarsak
    1800+2400+600÷4800₺ ödememiz var.

Eğitim öğretim zamanında elderslerle birlikte 10 bin kazanıyoruz

10.000-4.800=5200 kalıyor.

Kalan tutar iyi gibi görünüyor ama devam edeyim
    5.200-1.000(bakıcı parası)=4.200
    4.200-300(okula servis parası)=3.900

Elektrik su doğalgaz internet telefon faturaları:600
    3.900-600=3.300

Arabanın aylık ortalama maliyeti 400₺
    3.300-400=2.900

1900 aylık mutfak masrafı desek
    (Haftalık pazarımız 150₺×4=600
    1300₺ de ağırlıklı olarak kahvaltı giderleri
    2.900-1.900=1000₺

Kalan 1000lira da 2 çocuklu 4 ailenin diğer masrafları.
    (Okul,kıyafet,kurs giderleri)

Zaten kredi ödememiz yüksek diye birikim yapmıyoruz.
    Ekstra birşeyler olunca da eksiye giriyoruz
    (Sinema,konser,hastalık)

Bu kadar kredi ödemek bizi 1 yılda çok yıprattı.
    Ölümlü dünyada kendimizi bu kadar yormak doğru olmadı.

Size önerim kaldıramayacağız yükün altına girmeyin.
    Pişman olursunuz ama yapacak birşeyiniz olmaz.

Aldığınız eve hapsolur,hayatınız zindan olur.
  • Fiyat arttırımı yapan firma/müteahhitlere sinir olup, ağzına geleni söyleyen arkadaşlar; bunları şikayet etmezseniz elinize bir şey geçmez. Almak istediğim evin fiyatını 40 bin TL civarı arttıran müteahhit için geçen hafta itibariyle 4 bloklu konutlarına kredi çıkmama kararı geldi. Bilginiz olsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RevivaL -- 8 Haziran 2020; 9:27:20 >
  • Evt manzara cidden cok ilginc.0.64 den basvuru yapip tapu exper yogunlugundan bu firsati kaciranlar.faizlerin dusmesiyle evlere zam yapan mutahitler.yapilandirma beklerken umutlari sönenler.İşte faiz boyle illet birsey arkadaslar.Herkesin hayalleriyle oynayan cebindekini çalan cebi para dolu ağa babalarina ise hizmet edip digerlerini fakirlestiren bir canavar.
    Krediyle 4 tane ev alıp sattim 5 sene icerisinde yuksek faiz donemlerinde ucuza ev alip faizlerin dustugu donemlerde sattigim oldu.Experi bir kac yuz liraya ayarlayip evin tamamina kredi cikartacak degeri biçtiren emlakcilar gördum.
    Küfür ede ede lanet ettigim faiz kredi sistemine dahil olup para kazandim.yeri geldi kaybettim.
    Ne icin peki alt tarafi basimizi sokacagimiz bir ev almak icin araba almak icin oynak fiyatlarla eriyen maaslarimizla uğraşıp durduk.
    Ben kredi işine girmem parami biriktirir oyle ev alirim diyen temiz vicdanlar ise bir turlu yetisemedikleri artan ev fiyatlari karsisinda maglup olup gitti.
    Yazik cidden cok yazik...
  • halil_41 H kullanıcısına yanıt
    250bin dolara Türkiyeden ev alacağıma 300bin dolar verir Macaristandan alırım, tüm avrupa ülkelerinde dolaşım hakkı ve daha yüksek refah seviyesi varken Türkiyeden vatandaşlık için ev alan ağır eşşektir.

Zaten Türkiyede yaşamak için vatandaşlığa gerek yok ki daha dün deaşın celladı yakalandı devlet hastanesinde tedavi olurken hemde
  • Arkhos1 A kullanıcısına yanıt
    Üniversite öğrencilerini nasıl kazıklayacagini anlatmana gerek yok kredi miktar ve oranını soylemen yeterli
  • Ne olursa olsun insanın kendi evinde oturması gibisi yok, ben bu fikri benimsiyorum, bu fikir ile çıktığımız yolda da bugün itibari ile 48 taksitimiz kaldı(120 ay toplam) artık tünelin ucunu görmeye başladım günün birinde bu kredinin biteceğine olan inancım daha fazla.

Allah herkese dilediği evi almayı ve onu alırken girdiği borcu hayırlısı ile ödeyip bitirmeyi nasip etsin inşallah.
  • Yazın başından beri neredeyse 3 aydır ev almak için çabalıyorum artık ayak tabanlarım su topladı ama sona yaklaştık herhalde çok şükür.

- Önce bir ev beğendik remax'a güvendik kapora verdim kredi vs işelerini hallederken 0.64 0.74 olayı çıktı banka yoğunluktan işlemleri çok geciktirdi bankacı izne gitti vs derken emlakçı evi başkasına sattı kaporamı geri verdi nerdeyse 1,5 ay kaybettim orada.
    - Alternatifim yoktu bir daha ev arama vs derken yine 15-20 gün geçti tabi evler üstüne 80-100 bin lira koydu ev bulmak daha da zorlaştı.
    - Başka bir ev bulduk tapu yeni el değiştirmiş. Devlet bankaları 0.94'den kredi veriyordu türkiye finans'a başvurduk 0.79 diye. 1 hafta beklettiler oyaladılar, her aradığımızda experden ön bilgi bekliyorum ev krediye uygun mu diye vs bahaneler sonunda dedim ki exper parasını peşin alın ev krediye uygun değilse de ben öderim sorun değil dedim ertesi gün krediniz onaylanmadı diye aradı. (Eşim meb'de öğretmen ben aile bakanlığında 657'ye tabii çalışıyorum.) 10 gün de burada vakit kaybettik.
    - En makul kuveyttürk kaldı 0.64 0.74 derken 0.85 den 450 bin lira kredimiz onaylandı(evi 550'ye alacağım) exper gitti 490 bin değer biçti tamam güzel dedik. Bu sefer bina eski olduğu için %80 kredi uygun dedi. (ben 500 bin lira altındaki evler için %90 diye biliyordum herşeyi buna göre planlamıştık) hadi dedik ihtiyaç kredisi vs tamamlarız bir şekilde.
    - Bu sefer exper raporunda konut yerine ticari bina diye işaretlemiş düzeltilmesini bekledik.
    Neyse bugün düzeltilmiş bankacı ev sahibinden rayiç bedel istedi randevu için. sonuç olarak alabilirsek tapudan randevu aşamasına kadar gelebildik 3 ayda.

Bu arada tabi hep ikinci el ev baktığım için 0.74 den 450 bin çekebilseydim toplamda 680 bin ödeyecektim.

Şimdi 2 kredi olacağı için mecbur ilk aylar ödemeyi düşük hesaplattık kuveyttürkte ilk 30 ay ödemem 4500 tl son 90 ay ödemem 5570 ev kredisi için ödemem olacak toplam 635 bin tl
    60 bin lira 60 ay ihtiyaç kredisi için aylık 1400 tl ödemem olacak 85 bin lira
    toplam ödemem 720 bin lira.
    süreçte git gel başvur emlakçı tarafından kandırıl, tekrar ev bak bankacı işgüzarlığı, exper hatası, vs vs zararım yaklaşık 40 bin lira

Sağlık olsun hayırlısı ile bir alabilseydik.

Biraz içimi döktüm herkes hayırlısıyla evini alır sağlıkla oturur inşallah.
  • bennett.antony B kullanıcısına yanıt

anlatamayacaksan yazma kardeşim o zaman buraya, olaya bak ya. herkes artist olmuş forumda.

• xrade kullanıcısına yanıt

1) Her kredi kartı/kredi borcunuzu ZAMANINDA ödediğinizde anlık olarak kredi puanınız artar. Yani demek istediğim kredi kartınızın borç kesilme tarihi 20.01.2023 siz eğer 10'unda ödeme yaparsanız size hiç bir faydası olmuyor. kredi kartı/kredi borcunuzun zamanı geldiğinde ödeyin. Zaten önceden ödemenin bir mantığı da yok. Kredi kartınızın asgarisini ödemek kredi puanını düşürmez. Ancak zamanında ödemek önemli.

2) Kredi kartınızdan nakit avans kullandığınzda kredi puanınız anlık olarak düşer, ana hesabınızdan/maaş hesabınızdan vb. eksiye düştüğünüzde kredi puanınız günlük olarak düşer.

3) Kredi kartınızın yüzdelik borcunu azaltın. Örnek veriyorum 1000TL'lik kredi kartınız var ve 900TL kredi kartı borcunuz var ise sistem sizi riskli olarak görüyor. Kredi kartı limitinizi 6-7-8bine çıkarın yüzdesi düşsün.

Bu yöntemleri danışmanlık hizmetinden öğrenmiştim. 1430 olan kredi puanım sadece bu yöntemleri kullanarak diğer ay 1536ya çıktı. Deneyip siz de görebilirsiniz. Parası olupta kredi puanı saçmalığına takılıpta ev alamayanlara yardımım olsun.  

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hanzoli -- 4 Ocak 2023; 10:52:51 >
  • Arkhos1 A kullanıcısına yanıt

İnşaallah kullanamazsın.

• Ev almak isteyen biri olarak kredi falan çıkartmasınlar o tok satıcı beyefendiler fiyatları arttırmaya devam ediyorlar kredi falan çıksa bunların ceplerine yarayacak yine. inşallah satamadıkça ellerinde patlamaya devam eder o daireler
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.