Şimdi Ara

En Uygun Konut Kredisi (115. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: OHOHO Daha Az
1 Kayıtlı Üye ve 4 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
31.265
Cevap
906
Favori
3.043.645
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
57 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 113114115116117
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Su konut kredisizorunlu mu..herkes farkli bisey diyo.kimi sadece dask zorunlu iyo.kimi hayat zorunlu degil konut ve dask zorunlu diyo.bi allahin kulu sunu netlestirse.akbank zorunlu dedi bana ve 235 lira konut sigorta.85 hayat sigort.aldi.daha daski yaptirmadim.bilen biri etlestirsin.kanun yada yonetmelik maddesi nerde yaziyodur acep

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: MCMIII

quote:

Orijinalden alıntı: quarisma2005

Bende arkadaşla aynı durumdan şikayetçiyim. Finansbanktan 3 ay önce %1,02 faizle konut kredisi kullandım ve 3 ay boyunca ödemediğim extra ücret kalmadı. hesap işletim,extre gönderim,kart bedeli,o bu şu, şikayetvar sitesine yazmaktan bıktım. Hayatımda bu kadar paragöz bir banka görmedim. Önünden geçmeye çekiniyorum toprakbastı parası kesecekler diye. Kredimi başka bir bankaya taşıma imkanım varmı? Yada bu hesap işletim ücreti hakkında yapabileceğim bir şey (tüketici hakem heyeti vs)
    Teşekkürler

Zamanında araştırmıştım detayları net hatırlamıyorum ve tam olarak telaffuz edemeyeceğim ancak tüketici kanununlarında "satılan bir ürün için farklı bir hizmet satılamaz" benzeri bir ifade var. Sizin banka ile olan ilişkiniz kredi, kredi satmışken bundan dolaylı olarak farklı bir hizmet satmış oluyorlar.

Bankaya şu şekilde şikayette bulunmuştum, sizden sadece kredi kullanıyorum ve bir vadesiz hesap talebim yok, kredi numaramı verin o numara ile ödemelerimi yapayım. Ödemeleri illa ki bir vadesiz hesap üzerinden almak istiyorsanız bu sizin tercihiniz ve bunun için benden ekstra bedel talep edemezsiniz. En güzel örneğiyse kredi kartı kullanıyorsanız bir vadesiz hesabınız olması gerekmiyor, ki bizzat bu şekilde kullandığım bir kredi kartım var. Yıllardır ekstre ödemelerimi de farklı bir bankadan, kredi kartını kullandığım bankanın eft merkezine kredi kartı numaramla eft ile yapabiliyorum. Kredi örneği ile tamamen örtüşüyor.

Kredinizi taşımak isterseniz güncel anapara üzerinden %2 kesinti yaparlar. Yeniden yapılandırma için ciddi miktarda düşük bir oran yakalamazsanız zararınıza olur.

Kredi kullanımında neler imzalattıklarını muhtemelen benim gibi hatırlamıyorsunuz ve okumadınız bile, ayrıca size bir kopyasını da vermediler değil mi?

Tüketici hakem heyetine başvurabilirsiniz ancak imzalattıkları belgelerde bütün bu açıkları kapamış olabilirler. Yine de umutsuzluğa düşürmeyeyim, örneğin ipotek fek yazısına itiraz edildiğinde şimdiye kadar kazanmayan tüketici olmadığını okudum birçok yerde. Gerekçesi, banka kendisini güvence altına almak için tesis ettiği ipoteği kaldırmanın masrafını müşteriden talep edemez şeklindeydi.

Evet bu dediğiniz babama oldu aynısı garanti bankası yaptı ve daha sonra o hesabada faiz ödedik..Ben en iyisi bankama gidip hesaplarımı tekrardan gözden geçirim borç falan kredili hesap kullanılmışmı diye çok saolun bu arada bilgilendirme için.. (:

• ben de halkbanktan 108 ay için 0.98 faizle 110000 tl çektim 2 hafta önce ve yeni evime taşındım. Nerdeyse bütün bankaları gezmiştim. 60 ay için ing ve finansbank uygun oran verdi ancak taksitler beni aşacaktı. İlk olarak en iyi fiyatı hsbc verdi ben de onların verdiği kağıdı halkbanka verdim bilgisayardan yazdı 50 tl toplamda daha ucuz maliyet teklif etti ben de devlet bankasından kullandığım ve evi de kaçırmak istemediğim için direk kullandım.

60 ay üzeri için tavsiyem hsbcden teklif alın, masrafları 100-200 eksik yazarak güzel yazan birine yazdırın ve halkbanka gidin daha uygun veya aynı fiyatı vereceklerdir.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: reyta
    quote:

Orijinalden alıntı: ugur1706
    quote:

Orijinalden alıntı: tufaannn
    quote:

Orijinalden alıntı: ugur1706
    Evet 120 ay 0.99 oranlari 60 ay icin 0.93 ben sadece sordum 1500 dediler masraf icin de sizde bankayi arayip sorabilirsiniz

peki yapılandırma içinde aynı oranları veriyorlarmı

Yapilandirma icinde 0.93 verdi ing 60 ay icin
    yapılandırma dediğin, aynı bankadan çektiğin krediyi faiz düşünce tekrar yapılandırmak olmalı.

peki farklı bankadan çektiğin krediyi ing ye taşısak yine 0,93 mü olur acaba?
    bilgisi olan var mıdır? tabi bunun birde dosya masrafı olacak.

finanstan kredi kullanıyorum ama banka herşeye masraf kesiyor çok sinir bozucu bir durum adamlar neredeyse bankanın adını söylediğim için bile masraf alacaklar.

kredimi farklı bir bankaya taşımayı düşünüyorum.

Bende arkadaşla aynı durumdan şikayetçiyim. Finansbanktan 3 ay önce %1,02 faizle konut kredisi kullandım ve 3 ay boyunca ödemediğim extra ücret kalmadı. hesap işletim,extre gönderim,kart bedeli,o bu şu, şikayetvar sitesine yazmaktan bıktım. Hayatımda bu kadar paragöz bir banka görmedim. Önünden geçmeye çekiniyorum toprakbastı parası kesecekler diye. Kredimi başka bir bankaya taşıma imkanım varmı? Yada bu hesap işletim ücreti hakkında yapabileceğim bir şey (tüketici hakem heyeti vs)
    Teşekkürler

finansbank tarafından 2 adet otomatik ödeme talimatı verildiğinde hesap işletim ücreti almıyoruz dendi.

bende 2 adet otomatik ödeme talimatı verdim bu seferde verdiğimiz kredi kartını aktif olarak kullanmıyorsunuz dendi.
    bende kredi kartını kullanırsam bu seferde ona yıllık ücret alacaksınız ha vadesiz hesaba hesap işletim ücreti almışsınız ha kredi kartına dedim bankacı arkadaş dondu kaldı.

ne zaman gitsem yok ek hesap, yok kredi kartı ille birşey satacaklar. banka banka değil pazarlama şirketi sanki.
    milleti keriz yerine koyuyorlar başka birşey değil.

• quote:

Orijinalden alıntı: floods

ben de halkbanktan 108 ay için 0.98 faizle 110000 tl çektim 2 hafta önce ve yeni evime taşındım. Nerdeyse bütün bankaları gezmiştim. 60 ay için ing ve finansbank uygun oran verdi ancak taksitler beni aşacaktı. İlk olarak en iyi fiyatı hsbc verdi ben de onların verdiği kağıdı halkbanka verdim bilgisayardan yazdı 50 tl toplamda daha ucuz maliyet teklif etti ben de devlet bankasından kullandığım ve evi de kaçırmak istemediğim için direk kullandım.

60 ay üzeri için tavsiyem hsbcden teklif alın, masrafları 100-200 eksik yazarak güzel yazan birine yazdırın ve halkbanka gidin daha uygun veya aynı fiyatı vereceklerdir.

110.000tl için aylık ne kadar ödeyeceksiniz? masraf ne kadar tuttu? toplam geri ödeme ne kadar olacak?
  • kredi alacak arkadaşlar,
    %0,01 gibi banka farklarında hesap işletim ücreti, çeşitli komisyon ücretleri vb göz önünde bulundurun kullanılan krediler uzun vadeli
    ve uzun vadede bu tür giderler en başta kaçtığınız %0,01 gibi küçük tutarlardan fazla olabiliyor.

örneğin finansbak herşeye komisyon alıyor. fon alım ücreti, fon saklama ücreti, hesap işletim ücretleri ve aklıma gelmeyen çeşitli giderler.

kredi kullanacağınız bankayla ilkdefa çalışacaksanız bunlarıda sorgulayın sonradan can sıkabiliyor.
  • quote:

kredi alacak arkadaşlar,
    %0,01 gibi banka farklarında hesap işletim ücreti, çeşitli komisyon ücretleri vb göz önünde bulundurun kullanılan krediler uzun vadeli
    ve uzun vadede bu tür giderler en başta kaçtığınız %0,01 gibi küçük tutarlardan fazla olabiliyor.

örneğin finansbak herşeye komisyon alıyor. fon alım ücreti, fon saklama ücreti, hesap işletim ücretleri ve aklıma gelmeyen çeşitli giderler.

kredi kullanacağınız bankayla ilkdefa çalışacaksanız bunlarıda sorgulayın sonradan can sıkabiliyor.

Buna kesinlikle katılıyorum. Finansbanktan kredi kullandığıma bin pişmanım. 1.02 ye aldandık ama sonrasındaki kesintilerle açığı fazlasıyla kapadılar. keşke 1.05 oran veren kendi bankam TEB'den kullanasaydım da bu hallere düşmeseydim. Kredi gününden 1 gün önce vadesiz hesabıma taksit tutarı kadar para yatırıyorum ve ondan bile 25-30 tl ıvır zıvır kesintiler yapıyorlar, kredim için eksiye düşüyor hesap ve ona da faiz işletiyorlar. Kapatın vadesiz hesabı diyorum , Kapatalım ama bu hesap işletim ücretini yine de ödeyeceksiniz diyorlar. Bunun gibi daha neleer neler. Her gece düşünüyorum artık, yarın hesabımdan neyin kesintisi yapılacak diye. Berbat bir duygu.

• quote:

quote:

kredi alacak arkadaşlar,

Buna kesinlikle katılıyorum. Finansbanktan kredi kullandığıma bin pişmanım. 1.02 ye aldandık ama sonrasındaki kesintilerle açığı fazlasıyla kapadılar. keşke 1.05 oran veren kendi bankam TEB'den kullanasaydım da bu hallere düşmeseydim. Kredi gününden 1 gün önce vadesiz hesabıma taksit tutarı kadar para yatırıyorum ve ondan bile 25-30 tl ıvır zıvır kesintiler yapıyorlar, kredim için eksiye düşüyor hesap ve ona da faiz işletiyorlar. Kapatın vadesiz hesabı diyorum , Kapatalım ama bu hesap işletim ücretini yine de ödeyeceksiniz diyorlar. Bunun gibi daha neleer neler. Her gece düşünüyorum artık, yarın hesabımdan neyin kesintisi yapılacak diye. Berbat bir duygu.

millet resmen kan ağlıyor bu bankalardan ve dikkat edin hükümetin dahi buna gücü yetmiyor bankalara gıkı çıkmıyor..olacak iş değil

• quote:

Orijinalden alıntı: Christopher Moltisanti

quote:

Orijinalden alıntı: floods

ben de halkbanktan 108 ay için 0.98 faizle 110000 tl çektim 2 hafta önce ve yeni evime taşındım. Nerdeyse bütün bankaları gezmiştim. 60 ay için ing ve finansbank uygun oran verdi ancak taksitler beni aşacaktı. İlk olarak en iyi fiyatı hsbc verdi ben de onların verdiği kağıdı halkbanka verdim bilgisayardan yazdı 50 tl toplamda daha ucuz maliyet teklif etti ben de devlet bankasından kullandığım ve evi de kaçırmak istemediğim için direk kullandım.

110.000tl için aylık ne kadar ödeyeceksiniz? masraf ne kadar tuttu? toplam geri ödeme ne kadar olacak?

700 tl dosya masrafı
    350 ekspertiz
    250 ipotek
    615 9 yıllık hayat sigortası
    konut-daskı babam sigortacı olduğu için ona yaptırdım. (300tl civarı)
    aylık 1622 tl geri ödemesi var. 96 ayda 1773 vermişlerdi.

• türkiye finansdan öğretmenler günü kampanyasından 1.16 dan almıştım.şimdi 1.02 katılım bankalarından yapılandırma oluyor mu yaptıran oldumu.ben alırken sordugumda açık kapı bırakmışlardı.ama kesin bişey demediler o zaman.
  • quote:

Orijinalden alıntı: geronimoayh

türkiye finansdan öğretmenler günü kampanyasından 1.16 dan almıştım.şimdi 1.02 katılım bankalarından yapılandırma oluyor mu yaptıran oldumu.ben alırken sordugumda açık kapı bırakmışlardı.ama kesin bişey demediler o zaman.

türkiye finanstan evin tüm fiyatı çekilebiyor mu hocam..bende 1.02 uygun geldi ama bu katılım bankaları hepsini veriyormu?

bilen var mı bunu acaba?
  • quote:

Orijinalden alıntı: fonseca_

quote:

türkiye finansdan öğretmenler günü kampanyasından 1.16 dan almıştım.şimdi 1.02 katılım bankalarından yapılandırma oluyor mu yaptıran oldumu.ben alırken sordugumda açık kapı bırakmışlardı.ama kesin bişey demediler o zaman.

türkiye finanstan evin tüm fiyatı çekilebiyor mu hocam..bende 1.02 uygun geldi ama bu katılım bankaları hepsini veriyormu?

bilen var mı bunu acaba?

hayır vermiyor.evin değerinin yüzde 25 ini peşin istiyor
  • peki hocam aynı bankadan ya da farklı bankadan tüketici kredisi ile o %25 i tamamlamama izin veriliyor mu? benim şuan için ödeme gücüm var ama biriktirmeye vaktim yok hemen ev almayı planlıyorum..teşekkür ederim..
  • quote:

Orijinalden alıntı: fonseca_

peki hocam aynı bankadan ya da farklı bankadan tüketici kredisi ile o %25 i tamamlamama izin veriliyor mu? benim şuan için ödeme gücüm var ama biriktirmeye vaktim yok hemen ev almayı planlıyorum..teşekkür ederim..

tüketici kredisiyle zarar edersin.
    tüketici kredi faiz oranları konut kredilerinden fazladır. birde ayrıca onun için dosya masrafı vb giderlerin olacaktır.
  • normal sartlarda kredi faizleri bir aya dusmesi lazimdi ama ortaligin karisik olmasi bu ihtimali ortadan kaldiriyor bence kredi dusunen arkadaslar tez zamanda kullanin kredi dahada yukselmeden. bendw 1.02'den almistim kasim11'de ve hala daha dusmedi faizler

• quote:

Yapılandırma olabilmesi için kar payının kabul edilebilir oranda düşmesi ve banka yönetiminin onayı gerekli.bu durumda sizin için 1. Madde de sıkıntı yok.başvuru yapmanız ve banka yönetiminin onay vermesi gerekiyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: aksa_

quote:

Yapılandırma olabilmesi için kar payının kabul edilebilir oranda düşmesi ve banka yönetiminin onayı gerekli.bu durumda sizin için 1. Madde de sıkıntı yok.başvuru yapmanız ve banka yönetiminin onay vermesi gerekiyor.

Bugün aradım bankayı genel müdürlüğe sundukarını onay çıkması durumunda ise 1400 tl masrafı odugunu söylediler.2 sene de parayı amorti ediyosun ama toplu para istiyo senden yok mudur bunun bir yolu!

• Kısa vadeli (12-18-24 ay) kredilerde en uygun banka ve ya kredi çeşidi hakkında bilgisi olan var mı? Sanırım her türlü konut kredisi uygun.
    Yaklaşık 50.000 tl çekeceğim ve ortalama 18 ay civarı bir kredi alayım diyorum...
    Sabah kendi şubeme (ING'ye) gittim,
    24 ay için 0,93%, 18 ay için 0,98% oran verdiler ???
    Masraflar da 2300 civarı olur ama 1900 civarına çekeriz dediler.
    Bana açıkcası masraflar çok geldi...
    Bir de 18 ayın yaklaşık 0,05% daha yüksek olması???

Masraflar şunlarmış;
    dosya masrafı
    dask
    konut sigortası
    hayat sigortası
    ipotek masrafı
    ekspertiz ücreti

Bir de sonunda ipotek kaldırma varmış...
  • Ben de bundan 3 ay önce Akbank'tan %1 faiz 115.000 TL 60 ay ödenecek şekilde çekmiştim. O zamanlar faiz oranları 1.15 civarındaydı ve 1'e buldum diye sevinmiştim. Keşke şimdi çekseydim. Şimdi, 0.99 ve pazarlıkla daha da aşağısına çekilebilir...
  • Daha öncesinde Garanti'den alacağımı söylemiştim fakat değişiklik oldu Vakıfbank'tan daha uygun
    bir teklif aldım ve 82000+1500 tl masraf ile 84 aylık kredimi çekiyorum 0,98 oranla. Hayat sigortası gibi
    durumlar zorunlu değil isterseniz yaptırıyorsunuz. Teklif aldığım il Ankara bu arada .
  • 
Sayfa: önceki 113114115116117
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.