Şimdi Ara

En Uygun Konut Kredisi (415. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
9 Misafir (4 Mobil) - 5 Masaüstü4 Mobil
5 sn
31.280
Cevap
907
Favori
3.045.795
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
57 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 413414415416417
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Howard88

sıfır araba bakıyoruz konut kredisi aldığım ziraattaki adamı aradım 0,80 oran verdi 120 aya kadar sıfır araç için sigortaları ve kaskoyu ziraatte yaptırmam şartıyla nasıl oran arkadaşlar ?

araba kredisinde 120 aya kadar vade oluyor mu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: kadircan_78

quote:

Orijinalden alıntı: Howard88

sıfır araba bakıyoruz konut kredisi aldığım ziraattaki adamı aradım 0,80 oran verdi 120 aya kadar sıfır araç için sigortaları ve kaskoyu ziraatte yaptırmam şartıyla nasıl oran arkadaşlar ?

araba kredisinde 120 aya kadar vade oluyor mu?

sordum 120 aya kadar dedi ama belkide tam anlamadı dediğimi 24 veya 36 ay kullanıcam zaten
  • quote:

Orijinalden alıntı: _KoLCu_

Sayfalar önce yazmıştım, tekrar edeyim.

ABD emlak piyasasını gazeteden takip edip, bizim ülkemizde de balon patlayacak fiyatlar düşecek diye beklentiye girerseniz hüsran yaşarsınız.

ABD emlak krizinin sebebi, emlak piyasasının yatırım piyasası olması. Bu yatırım piyasasının üzerinden birçok ekonomik aracın pazarlanmasıdır.

Kişi kredi ile ev alır, o evi teminat gösterip başka bir ev alır, aldığı evleri teminat gösterip başka bir ev alır.... şeklinde uzayan bir sistem işlettiler yıllarca..

Bu şekilde satışlar süreklilik arz ettiğinden fiyatlar arttı, arttı, arttı...

Bu şekilde kredi veren bankalar, o verdikleri kredileri ekonomik araç diyerek insanlara ve yatırımcılara sattılar.

Tabi bir noktada, sistem sürekli döngüsünü koruyamadı, sürekli artan fiyatlar, alıcı bulamayınca düşmeye, düşünce yatırım yapan alıcılar borcunu ödeyememeye, borcunu alamayan bankalar sıkıntıya girmeye başladı.

Bankalar, evleri, sattıkları kişilerden alsalar bile kredi verdikleri fiyata alıcı bulamadılar..

Sistem olması gereken değerlere inince tekrar alım-satım sistemi işlemeye başladı.

Kabataslak sistem ve kriz buydu.

Türkiye de böyle bir sistem ve işleyiş yok.

Türkiye de 10 sene önce insaat yapmayı bilen, bilse de adam gibi yapan firma yok. Bu nedenle depreme dayanıklı, yalıtımlı sağlam bina sayısı, toplam bine sayısının yanında hala düşük değerlerde...

Türkiye de ev sahibi olamayan milyonlarca insan var.

Türkiye de 1 ev üstü alabilen kişi % si komik sayılardadır.

Bu nedenle, mantıklı yerlerde, mantıklı şekilde yapılmış emlağın değer kaybetmesi, Türkiye de imkansızdır.

TR de emlağın değer kaybetmesi için, çevresinde daha mantıklı, daha tercih edilebilir yatırımlar olmalı. Bunun dışındaki durumlarda asla değer kaybetmez.

Misal, bulunduğum yerde TOKİ yapılırken ilk yerleşik siteler olacaktı. İnanılmaz taleple 2007 de 70-80 bin tl fiyatlarla insanlara satıldı.

Yıllar geçti, daha mantıklı yerlere daha mantıklı binalar yapıldı. Oralarda fiyatlar 2008-2009 larda 80 binlerle başladı. Şu an 140 binlerde.

TOKİ binaları tercih dışı kaldığından, şu an hala fiyatları 80 bin bandında...

Konuttan zarar ancak böyle edilir.

Türkiye de hala insanlar yaşayacağı evin derdinde, Yaşayacağın evi aldıktan sonra, değerindeki oynama neden insanı alakadar etsin? Domates mi alıp satıyoruz ki kar marjını düşünelim?

Her sene 600 bin aile kuruluyor. Bu kadar ev yapılıyor mu?

Bunlar ve birçok sebeple ev ihtiyacı, ülkemizde on yıllarca kapanmaz.

1 sene önce aldığım evimin yan dairesini, 25 bin tl fazla fiyatla 3 ay önce sattılar. Kredi oranları ve diğer kayıplarla birlikte, bekleseydim 40 bin tl fazla ödeme yapmam lazımdı. Biriktirdiğim para ise 12 bin tl olurdu. Fark ortadaççç

Kısacası, yaşayacağınız evi, bulduysanız alın.

Biriktirip alacaklara da bol şanslar diliyorum. Umduklarını inşallah bulurlar.

Yazdıklarının altına imzamı atarım. Ek olarak da belirtmediğim şey ve en önemlilerinden biri de artan genç nüfus ve asgari ücretle çalışan sayıdındaki yüksek oran. Örneğin Almanyada krediler çok düşük ve orada ev alanlar bizim gibi 10 yılda değil 20-30 yılda geri ödüyorlar, fakat ev fiyatları artmıyor. Neden? Çünkü orada genç nüfus az, evlilik oranı düşük ve nüfus artmıyor. Ayrıca türkiyede kirada oturan sayısı çok yüksek, ev malzeme bedelleri yüksek, ben örneğin 10 yıl sonra veya bir krizde evimi ucuza satmadıktan sonra, ucuza kiralamadıktan sonra elimden mi alacaklar? Bu insanlar evi kiralamayıp sokakta mı yatacaklar? Herkesin düşüncesine saygı duyuyorum fakat Türkiyede hayatında olmamış bir emlak düşüşü hakkımda ileride düşebileceğini söyleyen medyumlar insanların aklını karıştırmasın. Bir uzman gösterin bana Türkiyede emlak balonu olduğunu söyleyebilecek...

• para biriktirin diyen arkadaşlar züğürt tesellisi yapmışlar. Trene bir duraktan binmek gerek arkadaşlar, zaman ilerliyor. Şimdiye dek kredi ile gayrimenkule yatırım yapanlar ama az ama çok hep kazandılar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: alexxson

Arkadaşlar HSBC'den 60.000 120 ay kredi basvurusu yaptım krediniz onaylandı ekspertizi yönlendirdik sizi ve emlakçıyı arıyıcak dediler 3.gün ses seda yok?
    kaç günde geliyor bu ekspertiz?

Belli olmuyor.benimki 4 gün sonra gelmişti.
  • Arkadaşlar şimdi konut kredimi erken ödeyerek kapatmak istesem ne kadar öderim nasıl hesaplıya bilirim
  • Merhaba arkadaşlar,

İstanbul'da yatırımlık 2+1 ev bakıyorum. Yaklaşık 1 yıldır bakınıyorum ama hiçbir şeye adım atamadım. Açıkcası 100bin verip 400 tl'ye kiraya vermek istemiyorum.

Kira getirisi/yatırım maliyeti oranı yüksek bir seçenek arıyorum. Sizden tavsiye almak istedim.

Tavsiyeleriniz nedir?

Teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: satanpist

Arkadaşlar şimdi konut kredimi erken ödeyerek kapatmak istesem ne kadar öderim nasıl hesaplıya bilirim

kalan ana parayı yüzde 2 ile çarp cezasını bul.sonra anapara ile topla ödeyeceğin miktarı bulursun hocam
  • quote:

Orijinalden alıntı: aLphagut

Merhaba arkadaşlar,

İstanbul'da yatırımlık 2+1 ev bakıyorum. Yaklaşık 1 yıldır bakınıyorum ama hiçbir şeye adım atamadım. Açıkcası 100bin verip 400 tl'ye kiraya vermek istemiyorum.

Kira getirisi/yatırım maliyeti oranı yüksek bir seçenek arıyorum. Sizden tavsiye almak istedim.

Tavsiyeleriniz nedir?

Teşekkürler.

konya da apron insaat diye bir firma var, apronmobilya.com veya net diye internet sitesi var. bir incele istersen,
  • satanpist S kullanıcısına yanıt
    kredisayar diye bi site var ordan hesaplayabilirsiniz
  • quote:

Orijinalden alıntı: ogormek

quote:

Orijinalden alıntı: _KoLCu_

Sayfalar önce yazmıştım, tekrar edeyim.

ABD emlak piyasasını gazeteden takip edip, bizim ülkemizde de balon patlayacak fiyatlar düşecek diye beklentiye girerseniz hüsran yaşarsınız.

ABD emlak krizinin sebebi, emlak piyasasının yatırım piyasası olması. Bu yatırım piyasasının üzerinden birçok ekonomik aracın pazarlanmasıdır.

Kişi kredi ile ev alır, o evi teminat gösterip başka bir ev alır, aldığı evleri teminat gösterip başka bir ev alır.... şeklinde uzayan bir sistem işlettiler yıllarca..

Bu şekilde satışlar süreklilik arz ettiğinden fiyatlar arttı, arttı, arttı...

Bu şekilde kredi veren bankalar, o verdikleri kredileri ekonomik araç diyerek insanlara ve yatırımcılara sattılar.

Tabi bir noktada, sistem sürekli döngüsünü koruyamadı, sürekli artan fiyatlar, alıcı bulamayınca düşmeye, düşünce yatırım yapan alıcılar borcunu ödeyememeye, borcunu alamayan bankalar sıkıntıya girmeye başladı.

Bankalar, evleri, sattıkları kişilerden alsalar bile kredi verdikleri fiyata alıcı bulamadılar..

Sistem olması gereken değerlere inince tekrar alım-satım sistemi işlemeye başladı.

Kabataslak sistem ve kriz buydu.

Türkiye de böyle bir sistem ve işleyiş yok.

Türkiye de 10 sene önce insaat yapmayı bilen, bilse de adam gibi yapan firma yok. Bu nedenle depreme dayanıklı, yalıtımlı sağlam bina sayısı, toplam bine sayısının yanında hala düşük değerlerde...

Türkiye de ev sahibi olamayan milyonlarca insan var.

Türkiye de 1 ev üstü alabilen kişi % si komik sayılardadır.

Bu nedenle, mantıklı yerlerde, mantıklı şekilde yapılmış emlağın değer kaybetmesi, Türkiye de imkansızdır.

TR de emlağın değer kaybetmesi için, çevresinde daha mantıklı, daha tercih edilebilir yatırımlar olmalı. Bunun dışındaki durumlarda asla değer kaybetmez.

Misal, bulunduğum yerde TOKİ yapılırken ilk yerleşik siteler olacaktı. İnanılmaz taleple 2007 de 70-80 bin tl fiyatlarla insanlara satıldı.

Yıllar geçti, daha mantıklı yerlere daha mantıklı binalar yapıldı. Oralarda fiyatlar 2008-2009 larda 80 binlerle başladı. Şu an 140 binlerde.

TOKİ binaları tercih dışı kaldığından, şu an hala fiyatları 80 bin bandında...

Konuttan zarar ancak böyle edilir.

Türkiye de hala insanlar yaşayacağı evin derdinde, Yaşayacağın evi aldıktan sonra, değerindeki oynama neden insanı alakadar etsin? Domates mi alıp satıyoruz ki kar marjını düşünelim?

Her sene 600 bin aile kuruluyor. Bu kadar ev yapılıyor mu?

Bunlar ve birçok sebeple ev ihtiyacı, ülkemizde on yıllarca kapanmaz.

1 sene önce aldığım evimin yan dairesini, 25 bin tl fazla fiyatla 3 ay önce sattılar. Kredi oranları ve diğer kayıplarla birlikte, bekleseydim 40 bin tl fazla ödeme yapmam lazımdı. Biriktirdiğim para ise 12 bin tl olurdu. Fark ortadaççç

Kısacası, yaşayacağınız evi, bulduysanız alın.

Biriktirip alacaklara da bol şanslar diliyorum. Umduklarını inşallah bulurlar.

Yazdıklarının altına imzamı atarım. Ek olarak da belirtmediğim şey ve en önemlilerinden biri de artan genç nüfus ve asgari ücretle çalışan sayıdındaki yüksek oran. Örneğin Almanyada krediler çok düşük ve orada ev alanlar bizim gibi 10 yılda değil 20-30 yılda geri ödüyorlar, fakat ev fiyatları artmıyor. Neden? Çünkü orada genç nüfus az, evlilik oranı düşük ve nüfus artmıyor. Ayrıca türkiyede kirada oturan sayısı çok yüksek, ev malzeme bedelleri yüksek, ben örneğin 10 yıl sonra veya bir krizde evimi ucuza satmadıktan sonra, ucuza kiralamadıktan sonra elimden mi alacaklar? Bu insanlar evi kiralamayıp sokakta mı yatacaklar? Herkesin düşüncesine saygı duyuyorum fakat Türkiyede hayatında olmamış bir emlak düşüşü hakkımda ileride düşebileceğini söyleyen medyumlar insanların aklını karıştırmasın. Bir uzman gösterin bana Türkiyede emlak balonu olduğunu söyleyebilecek...

Aynen katılıyorum arkadaşlar.

Ülkemizdeki şartlar abd ve diğer ülkelerden farklı. Hem nüfusumuzun sürekli artması hem de iş eğitim gibi ihtiyaçlar nedeni ile köyden kente göçün devam etmesi sebebi ile şehirlerde konut ihtiyacı artarak devam ediyor. Mantıklı yerlerdeki evler bir süre beklese de satılıyor. Milyon TL üstü fiyatlar istenen büyük projeler satılır-satılmaz fiyatı yerinde sayar onu bilemeyiz. Şu an semtine göre 150-300 bin bandında fiyatlar istenen mantolamalı, otoparklı 1999 depremi sonrası yapılmış binalardaki 2+1 , 3+1 dairelerin fiyatlarının düşeceğini sanmak mantıklı değil. Çünkü en çok talep bu tip evlere oluyor. Sadece İstanbulda yılda 100 bin civarında çift evleniyor aile kurarak ayrı eve çıkıyor. Son yasal düzenlemeler ile yurt dışından gelip ülkemizde oturum ve yatırım amaçlı konut alan yabancılar da git gide artmakta. Bu da piyasanın yükselmesine sebep oluyor. Faizler 0,80-0,70 lere indiğinde ev fiyatları da uçuşa geçiyor sürekli artıyor. Faizler 1.0 civarı ve üzerine çıktığında emlak piyasası yavaşlıyor ev fiyatları ise düşmeyip yerinde sayıyor.

Ben de geçen yıl bir biraz peşinatım vardı kredi ile bir daire alıp kiraya verdim. Evlendiğimde kendim otururum ya da satıp başka yerden alırım diye düşündüm. Şu an aynı sitede muadil daireler için 40-60 bin TL fazla fiyatlar isteniyor. Bir yılda o kadar birikim yapmam imkansız.

Peşinatını hazırlamış ve taksitleri aylık gelirinin %50 geçmeyenlere oturmayı düşündükleri içlerine sinen bir ev bulduklarında hiç beklemeden almalarını tavsiye ediyorum. Hem ev fiyatlarındaki artış hem de bir yılda kiraya verecekleri masraf yapacakları birikimin üzerinde oluyor. Aylık masraflarını düşünce elinde net 5 bin TL ve üzerinde para kalanları istisna tutabiliriz. Zaten istediği yerde kirada da oturabilir bir kaç yıllık birikimi ile evini peşin para ile de alabilir.

Oturacağı Zaten bir evi olup da 2. 3. yü kredi kullanarak yatırım amaçlı almayı tavsiye etmiyorum. Kendini uzun sürede amorti eden bir yatırım. Kira gelirine güveniyorlarsa, kiracı ile uğraşmak ve düzgün kiracı bulmak da kolay iş değil.

• arkadaşlar ev kredime toplu bir miktar ödeme yaparak aylık ödediğim miktarı düşürmek istiyorum, ekstra bir ceza veya maliyeti oluyormu acaba?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi caver -- 15 Ekim 2013; 18:35:38 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: aLphagut

Merhaba arkadaşlar,

Tavsiyeleriniz nedir?

Teşekkürler.

Yatırım için düşünüyorsanız Aksaray semtınde alın ve Araplar'a günlük dayalı döseli sekilde veren temizlğini falan halleden emlakçılar var onlar ile görüşün 4 evi olan arkadaslarım var 200000 tl ye ortalama 2000 alırsınız yazları artar kısları düşer ama ort 2000 olur

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: caver

arkadaşlar ev kredime toplu bir miktar ödeme yaparak aylık ödediğim miktarı düşürmek istiyorum, ekstra bir ceza veya maliyeti oluyormu acaba?

Kapattığın anapara üzerinden %2 cezası var. Estra bir masraf yok. Oranın ilk kullandığın oran oluyor değişmiyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

arkadaşlar ev kredime toplu bir miktar ödeme yaparak aylık ödediğim miktarı düşürmek istiyorum, ekstra bir ceza veya maliyeti oluyormu acaba?

Kapattığın anapara üzerinden %2 cezası var. Estra bir masraf yok. Oranın ilk kullandığın oran oluyor değişmiyor.

kapatmıyorum hocam, birmiktar toplu para yatırıp; örneğin taksit ödememi 3000 ise 2000e düşürüyorum..
  • İster tamamını ödeyin ister bi miktar yatırıp taksitlerim veya vade seçeneğim azalsın diyorsanız bunun için dosya kapatma cezası %2 ödeme cezası ile karşılaşıcaksınız.Bende halkbanktan kredi almıştım ve faiz oranı benim kullandığım orandan düşüktü , şubeye gittim ve şuanki faiz ile birikmiş paramı vererek + %2 kapatma cezasınıda hesaba katarak uygulama yapıldı.haksız kazanç bu olsa gerek
  • quote:

Orijinalden alıntı: acemi nefer

quote:

Orijinalden alıntı: alexxson

Arkadaşlar HSBC'den 60.000 120 ay kredi basvurusu yaptım krediniz onaylandı ekspertizi yönlendirdik sizi ve emlakçıyı arıyıcak dediler 3.gün ses seda yok?
    kaç günde geliyor bu ekspertiz?

Belli olmuyor.benimki 4 gün sonra gelmişti.

Gerekçesiz 4 gün çok fazla. Gerekçe varsa onu bilmek lâzım. Normalde 2 gün civarı gelmesi lazım ama tapu ve belediyelerin işleri yavaşlatıp randevulu çalışmasından dolayı gecikme yaşanıyordur eksper açısından.

• quote:

Orijinalden alıntı: flyer

para biriktirin diyen arkadaşlar züğürt tesellisi yapmışlar. Trene bir duraktan binmek gerek arkadaşlar, zaman ilerliyor. Şimdiye dek kredi ile gayrimenkule yatırım yapanlar ama az ama çok hep kazandılar.

bu başlığın gerçekte finans sitelerinde emlak bölümünde olması gerekiyor,sıcak fırsatlar bölümünde ne işi var onu bilmiyorum? hayatta en nefret ettiğim iki pislik yatırım vardır. 1- Emlak 2- Altın.

Birincisi emlak'a gelelim,buraya gömülen paralar ülkenin sanayi ve teknoloji olarak ihtiyacı olan sermayeyi tüketmektedir, ispanya örneği güzel bir örnektir,salaklar yıllarca ucuz para ortamında parayı betona gömdüler şimdi durumları ortada. Bizde emin adımlarla o yolda gidiyoruz. Aslında insanları istanbula sıkıştırmayıp anadoluya homojen yayabilsek emlak maliyeti şimdinin üçte birine inecek hemde herkes müstakil evde oturabilecek.

İkincisi altın, hiçbir işe yaramayan sadece süs için kullanılan bir metal yığını, aynı şekilde buraya gömülen parada ülkenin sanayi ve teknoloji olarak ihtiyacı olan sermayeyi tüketmektedir.

nasıl bir tesadüfse bu iki yatırım aracı halkın çok sevdiği şeyler, tesadüf deyip geçiyorum ama gidişat iyi değil.

• quote:

quote:

quote:

kapatmıyorum hocam, birmiktar toplu para yatırıp; örneğin taksit ödememi 3000 ise 2000e düşürüyorum..

Hocam, kapattığınız anaparadan kastım ödediğiniz anapara, 2000 tl ise 2000tl üzerinden %2 cezası var. Yani 40 tl. Ama kapatmazsanız ödeyeceğiniz faiz daha fazla yani karlısınız.

• üstadım yanlış biliyor olmayasınız. çünkü yüzde 2 lik ceza yüzünden millet bankaları mahkemeye veriyor. o ceza aldığınız kredi oranından hesaplanıyor diye biliyorum. keşke sizin dediğiniz gibi olsa.
  • 
Sayfa: önceki 413414415416417
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.