Şimdi Ara

Tarihte gelmiş geçmiş en akıllı en stratejik ve en büyük komutan hangi komutan? (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
726
Cevap
6
Favori
58.662
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: El-Cezeri

quote:

Orijinalden alıntı: ercan yılın

quote:

Orijinalden alıntı: El-Cezeri

"Allah'ın Kılıcı" mağlubiyet görmemiş Halid bin Velid elbette...

http://tr.wikipedia.org/wiki/Halid_bin_Velid

vikipedini okudum ve tüylerim diken diken oldu bence halid bin velid olabilir

Kendisinin üstün savaş dehasını anlamak için Yermük ve Mu'te savaşlarını incelemek lazım.
    100 bin kişilik bir orduyu 3 bin kişilik bir ordu ile bozguna uğratan namı değer Seyfullah.
    Ruhuna bin ruhum feda olsun...

halid bin velid tabiki büyük komutandır fakat bu savaşlardaki rakamların gerçekçi hiçbir kanıtını ben bulamadım. varsa elinizde paylaşır mısınız?
    gerçek olduğuna inanmamakla beraber, 3.000 kişi 100.000 kişiyi yeniyorsa bence bu 3.000 kişiyi yöneten komutanın zekasının yanında bir o kadar 100.000 kişiyi yönetenin beceriksizliğidir.

• quote:

Orijinalden alıntı: destroyer39

quote:

Orijinalden alıntı: _fisico_

quote:

Orijinalden alıntı: destroyer39

quote:

Orijinalden alıntı: _fisico_

Dünya üzerinde hangi General ve Cumhurbaşkanlığı yapmış kişide Mareşal rütbesi var ?

Mareşal von Hindenburg.

Herhalde Hindenburg gibi bir komutan ile Atatürk gibi bir komutan ideolojik açıdan karşılaştırılamaz bile.

yanlış bilginizi düzelttim sadece.

yani başka bir kişide de, hem general hem de Cumhurbaşkanlığı yapmış başka bir kişide de, Mareşallik ünvanı var.

Hindenburg 'u araştırdım biraz biliyorum aşağı yukarı, o yüzden onun Mustafa Kemal Atatürk ile kıyaslanamayacak bir komutan olduğunu söylemek yerinde olur. Çünkü Hindenburg teknolojik üstünlük kurarak savaşlar kazandı. Pekala stratejileri destan yazmaya yeter ama M.K.Atatürk 'ün sadece Çanakkale savaşı bile yeter kanısındayım.

• @_fisico_

Ben herhangi bir karşılaştırma yapmıyorum, isim de söylemiyorum.

Sadece Mareşalliğin (cumhurbaşkanı ve general olmuş) bir kişide olmadığını söylüyorum.

Teşekkürler
  • Eğer Gerçekse hakkındaki yazılanlar kesinlikle Halid Bin Velid...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Luzifer

Yanlış soruya verilecek her cevap yanlıştır.

En doğru cevap !
  • cengiz han
    adolf hitler

bunlar dünyayı salladı :d cengiz han dünyanın en büyük katilidi ve mecüc ve yecüc belki duydunuz cengiz han onlardandır :d
  • quote:

Orijinalden alıntı: nietzsche

Fatihe büyük komutan demek biraz garip.

Çok komiksiniz.
  • Her olayı kendi şartları ve dönemi içinde değerlendirmek gerekir. Komutanları da içinde bulunduğu durumda değerlendirmek doğru olur.

Hannibal, Rommel, Napolyon ... büyük konutanlar. Ama Türk Milleti bence en büyük komutanları yetiştirmiştir.

Mete Han, Bumin Kağan, Alparslan, Timur, Attila, Yavuz, Fatih, Selahaddin Eyyubi, Şeyh Şamil ve daha saymadığımız birçok isim (Bunlar içinde Türk olmayanlar da var)

En büyük hangisi demek doğru değil.
  • Atatürk, Patton, Rommel... Yakın zamanda dünyanın gördüğü en iyi komutanlar bence. Pamukoğlu paşa da bu listede yer alır ama kaçıncı sırada olur bilemem.
  • Fatih Sultan Mehmed
  • quote:

Orijinalden alıntı: Vakkas.

quote:

En doğru cevap !

esas siz ikinizin bu konuya yazdığı her cevap yanlıştır bu konuya yazdığın her cevap yanlış
  • Mustafa Kemal Ata[Türk]
    Fatih Sultan Mehmet ve Yavuz Sultan Selim'de bu listeye konabilir.
  • ATATÜRK diyorum
  • Dünya komutanı > MUSTAFA KEMAL ATATÜRK
    Komünizm komutanı > CHE
    Diyorum 1. Ulu önder 2. Che diğerleri tartışılır
  • quote:

Orijinalden alıntı: Vakkas.

quote:

En doğru cevap !

sonunda benim yazdığımla alakalı bir şey yazan çıkmış. yoksa öyle arada eriyip gitti yazdıklarım.

Alıntı yaptığım kardeşlerim boşverin herkes kendince eğleniyor işte, karşılaştırmak bizim milletin en berbat huylarındandır. Millet aralarında sadece 20 yıl fark olan ve video ile izleyebileceği messi ile maradonayı karşılaştırırken bin bir türlü zorluk çekiyor.

Her hangi birisi aralarında yaklaşık 1400 yıl olan iki kişiyi rahatça karşılaştırabiliyor. Bizde böyleyiz işte
  • Aslan yürekli riçırd :P

Soru eksik bu arada. Böyle soru mu olur :)
  • yazılan çoğu komutan için;

büyük orduları var,

çoğu zaman en kalabalık ve en vahşi onlar,

donanımları tam,

orduları genelde paralı, profesyonel,

bir yerlere gidip birilerini kesiyorlar, genelde hain sorunları yok,

belki de en önemlisi insiyatif onlarda, savaş kararını kendileri veriyor ne zaman kendisini hazır hissederse,

Atatürk gibi si yok yani...

hakanto,

ölmeyi emretmek akıllıca değil diyorsun ama,
    ya ölmezsen ve yenilirsen, geride bıraktıklarının başına gelecekleri kabul edebilirmisin?
    dünyanın yarısında cengizhan ın genlerinin dolaşması, sana bir fikir verebilir sanırım...
  • quote:

Orijinalden alıntı: ogh

yazılan çoğu komutan için;

büyük orduları var,

çoğu zaman en kalabalık ve en vahşi onlar,

donanımları tam,

orduları genelde paralı, profesyonel,

bir yerlere gidip birilerini kesiyorlar, genelde hain sorunları yok,

belki de en önemlisi insiyatif onlarda, savaş kararını kendileri veriyor ne zaman kendisini hazır hissederse,

Atatürk gibi si yok yani...

o komutanlar ordularını 0 dan kurup oraya getirmiş ama...
    mete han mesela babasının ölüme gönderdiği yerden kurtulup başarmıştır dünyanın en acımasız ordusunu kurmayı...
    atatürkde 0 dan kurmuştur ama sadece ülkesini kurtarmayı başarmıştır. ayrıca atatürkün komutanlık adına "hattı müdafaa yoktur sathı müdafaa vardır" kuramı dışında ürettiği farklı birşey yoktur. ki bu kuram da çok uygulanan çığır açmış bir kuram olmamakla beraber dahice sayılmaz genelde...
    atatürk büyük bir komutandır fakat en iyi olma noktasında önünde çooook kişi vardır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi onlyone -- 7 Ocak 2011; 6:21:12 >

• Bence Mustafa Kemal Atatürk METEHAN ve Fatih Sultan Mehmet
  • Şunu unutmayın.Biz savaşçı bir milletiz.Hatta şuanda 16 yaşındaki bir çocuğun eline silahı versen vatanı için canı pahasına savaşabilir.Bu yüzden objektif bakamıyoruz.Bizim soyumuz savaşçılardan geliyor.Moğol türklerini her ne kadar sevmesekte aynı kan akıyor damarlarımızda.Moğollar barbardı evet.Çocukları bile acımadan kesmişlerdi.Ama sonuçta onlarda bizim eskilerimiz gibi türk ve savaşçı.İlk çağ bizim sayemizde kapandı orta çağ başladı(KAVİMLER GÖÇÜ)
    İŞTE ANLATAYIM NASIL BİZİM SAYEMİZDE İLK ÇAĞ BİTTİ ORTA ÇAĞ BAŞLADI.

İlk türk devleti olan hun devleti Germen ve diğer kavimleri asyadan batıya doğru kovarak onların avrupaya gitmesini sağladı.Bu yıllarca sürecek bir göçtü.Böylece avrupa oluştu.Aynı zamanda kavimler göçü ile birlikte bizans imparatorluğu parçalandı.İlk çağın sonu orta çağın başlangıcıdır.

ORTA ÇAĞIN BİTİŞİ VE YENİ ÇAĞIN BAŞLANGİCİ

Sadece FATİH SULTAN MEHMET İN İSTANBULU ALMASI.ORTA ÇAĞIN BİTİŞİ YENİ ÇAĞIN BAŞLANGICI.YENİ ÇAĞIN BİTİŞİ İSE 1786 FRANSIZ İHTİLALI.

Hepsi bizim sayemizde oluyor.Eskiden olan savaşlarda ki HİLAL veya KURTKAPANI taktikleri yıllarca kullanıldı.Bunu da bizim atalarımız buldu.Şimdi biz onların uğraşarak yaptıkları şeyleri kenara bırakarak.En iyisi hangisi tartışması mı yapalım ? Dİyelim ki yapmalıyız bana kalırsa en iyisi atatürktür.Dağılmış parçalanmış bir ülkenin küllerinden yeni bir devlet kurmuştur atatürk.Bu a nlamda eşi benzeri yoktur saygıyla anıyoruz ve şu anda bu konudaki herkesin atatürkün ruhuna bir FATİHA okumasını istiyorum.

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.