Şimdi Ara

Aralıkta Alınan Sıfır Arabanın Vergisini Kim Öder?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
21.303
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arkadaşlar bu ay içinde 0 aracım gelecek fakat ocaktan önce arabamı alırsam vergi olayları nasıl oluyor
    1- arabayı aralık 20 gibi alırsam 2010 2. ay vegisini ben mi öderim. yani 10 gün için vergi mi veririm?
    2- ocak ayında alırsam kim öder yani ocak 5 gibi alsam bu vergiyide aldığım firma mı öder, ben mi öderim?
    sizce doğrusu ne?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi isqwild -- 13 Aralık 2010; 22:10:10 >

• quote:

Orijinalden alıntı: isqwild

arkadaşlar bu ay içinde 0 aracım gelecek fakat ocaktan önce arabamı alırsam vergi olayları nasıl oluyor
    1- arabayı aralık 20 gibi alırsam 2010 2. ay vegisini ben mi öderim. yani 10 gün için vergi mi veririm?
    2- ocak ayında alırsam kim öder yani ocak 5 gibi alsam bu vergiyide aldığım firma mı öder, ben mi öderim?
    sizce doğrusu ne?

Aralık ayında tescil olursa, Aralık (2010 MTV 2. Taksit) vergisini bayi öder.. Ocak ayında da siz 2011 MTV 1. taksidi ödersiniz.. Eğer Ocak'a erteleyebilirseniz 2011 MTV 1. taksidi bayi öder, siz temmuzda 2. taksidi ödersiniz..
  • quote:

arkadaşlar bu ay içinde 0 aracım gelecek fakat ocaktan önce arabamı alırsam vergi olayları nasıl oluyor
    sizce doğrusu ne?

Aslında bayiden bayiye değişir ama ben de sizin gibi aracımı Aralık ayında satın almıştım. Peugeot bayilerinde aracın trafiğe çıktığı ay hangi vergi dönemine giriyorsa onu müşteri ödemek zorunda oluyor. Kısacası durum şöyleydi: Eğer aracımı Aralık 2009 içinde teslim alsaydım 2009/2. Taksidi ve Ocak 2010/1. Taksidi ben ödeyecektim. Ben Ocak ayına kadar beklettim ve sadece Ocak 2010 vergisini ödedim. Markadan markaya uygulama değişiyor, aracı satın alırken imzaladığınız sözleşmede "ufak" harflerle yazar aracın trafiğe çıktığı dönemki MTV'sini bayinin mi sizin mi ödeyeceğiniz. Hayırlı olsun aracınız...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ucak_muhendisi -- 13 Aralık 2010; 22:45:13 >
  • Bayiyle anlaşmayı bilmem de normalde siz ödüyorsunuz. Hatta şu anda sırf bu yüzden aracını teslim almak istemeyen insanlar yüzünden, araçları nereye koyacaklarını şaşıran bayiiler mevcut. Ben 22Aralık'ta gelecek aracımı beklemek istemediğim için hemen teslim almayı düşünüyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ucak_muhendisi

quote:

sizce doğrusu ne?

Aslında bayiden bayiye değişir ama ben de sizin gibi aracımı Aralık ayında satın almıştım. Peugeot bayilerinde aracın trafiğe çıktığı ay hangi vergi dönemine giriyorsa onu müşteri ödemek zorunda oluyor. Kısacası durum şöyleydi: Eğer aracımı Aralık 2009 içinde teslim alsaydım 2009/2. Taksidi ve Ocak 2010/1. Taksidi ben ödeyecektim. Ben Ocak ayına kadar beklettim ve sadece Ocak 2010 vergisini ödedim. Markadan markaya uygulama değişiyor, aracı satın alırken imzaladığınız sözleşmede "ufak" harflerle yazar aracın trafiğe çıktığı dönemki MTV'sini bayinin mi sizin mi ödeyeceğiniz. Hayırlı olsun aracınız...

Aynen böyle. Mesela ben bayilerde pazarlık yaparken bnu da sorardım. Corsamı alırken ilk MTV'yi bayi ödüyordu. Aralık'ta aldım onu bayi ödedi beklemek istemedim sonra ocak ayında kendim ödedim
  • quote:

Orijinalden alıntı: tuuberk

Bayiyle anlaşmayı bilmem de normalde siz ödüyorsunuz. Hatta şu anda sırf bu yüzden aracını teslim almak istemeyen insanlar yüzünden, araçları nereye koyacaklarını şaşıran bayiiler mevcut. Ben 22Aralık'ta gelecek aracımı beklemek istemediğim için hemen teslim almayı düşünüyorum.

Peki bayilerde bekleyen arabaların vergisini kim ödeyecek. Ya da henüz trafike çıkış evrakları düzenlenmediği için herhangi bir vergi tahakkuk etmiyor mu?
  • Arkadaşların ifade ettiği gibi, 31.12.2010 tarihinde Cuma günü saat 16:00'da bile plâka taksanız 1 ay içerisinde (31.01.2011'e kadar) MTV 2010/2 taksidini (aracın anahtar teslim fiyatı içerisinde olmak üzere) ödersiniz, ayrıca Ocak 2011'de tahakkuk eden 2011/1 taksidini de araç sahibi olarak kendiniz ödersiniz. Devletler kendi aralarında Çifte Vergilendirmeye muhalefet ediyor ama bir Devlet kendi vatandaşından 1 saat için 6 ayın vergisini alıyor.
  • Aralıkta teslim alırsanız 2010/2 MTV'yi bayii, 2011/1'i siz ödersiniz. 3 Ocak'ta teslim alırsanız 2011/1'i bayii öder. Bu nedenle çoğu kişi parasını ödeyip faturayı kestirse bile tescil için Ocak ayını beklemeyi tercih ediyor. Bu da yeni yılın ilk haftasında trafik şubelerinde yığılmaya neden oluyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vincentvega -- 14 Aralık 2010; 10:55:09 >
  • 2010 aralıkta alırsanız 2010/2 vergisi ödenir.
  • Bayi öder diye bişey yok ilk taksit olsa evette aralık için ödemez bayi ödememek için şunu yapıyor bizzat yakınıma focus bakarken sordum...

"Plakayı geç çıkartıyoruz böylece aralık vergisini ödememiş oluyorsunuz"
  • Bende sıfır almıştım 2005 ağustos sonu. Bayi epey bir indirmişti fiyatını arabanın yalnız vergisini müşteri veriyor demişti zaten 200 civarı birşeydi oda. Neyse ok dedim fırsatıda kaçırmayalım dedik, aracıaldım vergisini verdim ama sistemde benim verdiğim o vergi gözükmüyor 2006 ocaktan başlatmışlar. Verdiğim 6 aylık vergi araya gitti sanırım veya bayi halletti bir şekilde onu bana söylemeyi unuttular.
    Neyse şunu söylemek istiyorum genelde bayiler ödüyor vergi, plaka vs masraflarını sorman lazım. Ödemiiyorlarsa alan ödüyor diye belirtiyorlar....
  • quote:

Orijinalden alıntı: topaz42

quote:

Orijinalden alıntı: tuuberk

Bayiyle anlaşmayı bilmem de normalde siz ödüyorsunuz. Hatta şu anda sırf bu yüzden aracını teslim almak istemeyen insanlar yüzünden, araçları nereye koyacaklarını şaşıran bayiiler mevcut. Ben 22Aralık'ta gelecek aracımı beklemek istemediğim için hemen teslim almayı düşünüyorum.

Peki bayilerde bekleyen arabaların vergisini kim ödeyecek. Ya da henüz trafike çıkış evrakları düzenlenmediği için herhangi bir vergi tahakkuk etmiyor mu?

Araçlar plazada plakasız bekletiliyor yani satılmamış, plazada bekliyormuş gibi oluyor. Ocak 1'de plaka takıp teslim alınıyor.
  • bugün konuştum ve anlaştım araçta. 3 ocakta teslim ocak vergisini bayi halledicek. ocaktan önce teslim olursa şahısa ait ocak vergisi. ancak aralıkta da vergi ödemek gerekiyo mu ondan emin değilim...
  • ocak temmuz diye bir şey tok yeni araçta. aracın adınıza tescil tarihinden itibaren 1 ay içinde ilk taksit ödenir. Mesela 15 mayısta tescillendi ise 1. taksiti 15haziran, ikincisini de normalde olduğu gibi 31 temmuza kadar ödenecek.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.