Şimdi Ara

The Elder Scrolls V: Skyrim (2011) / Special Edition (2016) [ANA KONU] (1024. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
30.322
Cevap
125
Favori
1.621.607
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
11 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 10221023102410251026
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: lordikarus97

http://www.youtube.com/watch?v=97nKcd01XI0 burda soul trapı nasıl kullanacağını nasıl öğreneceğin gösteriliyor. soul trap elindeki boş bir soul gemi doldurmana yarayan büyüdür.

Çok teşekkürler.Dolu soul gemler ile mesela o videondaki silahını kullanınca sağda gri birşey azaldı.Orayı dolduruyor değil mi ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: urazs

Skyrim'i görsel yönden bir ele alış... ( default hali için ) Ve sonradan Mass Effect'e bağlayış, bir nevi iç döküş, bir davet, bir isyan...

Yav, mod falan dünya kadar iş be kardeşim, yok arkadaş, açık açık söylemekte bir sakınca yok, grafikler kötü, yani Gamebryo'yu bilmesem Creation diye yutturacaklar yeni motoru, yok ulan yok, yığınla şey Oblivion kokuyor buram buram, hatta Oblivion daki Speedtree ağaçlar falan daha bir hoştu be. Yani tamam gelişmiş pek çok şey ama kesinlikle yok efenim kendi motorumuz zart zurt diyecek kadar, adını Creation da bilmem ne koyacak kadar "kendi" motorları falan değil, yemesinler insanları hiç, "bu ne lan oblivion" olmayanınız varsa eğer kendini kandırıyor bu kadar net. Gamebryo modifiyesi o kadar. Ayrıca kardeşim bir oyunu yüzüne bakılır hale getirmek için yığınla mod kurmak gerekiyorsa burada bir sorun vardır, kimse kusura bakmasın. Skyrim default hali, hq texture pack leri ile bile çekilmiyor bilader (yerine göre, duruma göre)...

Akan su olayını iyi kotarmışlar ama takdir ettim ( yer yer kötü örnekleri de var durgun akan sularda falan ). Yani Gamebryo için iyi iş çıkarılmış. Hayır beni asıl dumura uğratan olay ulan herkes Skyrim'in grafikleri öyle über, böyle süper diye geziyordu oyun yeni çıktığında, ortada mod falan da yokken. Karakterleri adam etmişler, cidden fena değil karakterler, yani Bethesda standartlarına göre eheh, su efektleri güzel, ha tabii genel olarak, bir bütün olarak harita tasarımları falan çok iyi, atmosfer falan iyi, ve fekaat eğer olay grafik kalitesi falansa, yani geçelim... Ulen Oblivion'un default halinin daha güzel gözüktüğü yerler var be oyunda resmen. Texture lar falan, default ya da modlu, kötü be bilader, her yer her şey texture dan oluşuyor resmen zaten, oyundan alınan ss ler yanıltıcı kardeşim, durağan ss ler yanıltıcı, oyunun içinde kesinlikle aynı etki yok hareket halindeyken herşey, oynarken. Gayet te herşey en sonda, yaklaşık 20 30 mod falan kurulmuş haliyle 26 inch ekranda bana verdiği his budur bu motorun, Fallout 4'ü de bununla yapacaklar, ulen...

Zamanında Oblivion'un bünyede (mod falan olmadan ) bıraktığı etkinin görsel açıdan çeyreğini bırakmadı üzerimde. Kendi adıma diyorum tabi bunu, Oblivion da ortamın güzelliğinden boş boş gezesim gelirdi, bu oyunda bir yerden bir yere gidesim gelmiyor resmen, zindana atasım geliyor kendimi ve fakat zindanlar öyle karanlık, ışık kullanımı öyle az ve soluk, eline aldığın meşaleler falan öyle etkisiz ki arkadaş! Ha nedir gidicem de meşale ışığını adam eden mod bulacam da kuracam, sağı solu adam gibi görebileyim diye, eh öyle yaptım zaten. Oblivion da böyle değildi bu işler valla, yani tamam anladık, step, bozkır falan ortalık, bi kuzey ormanları modu var haliyle tasarımda Obliviondan farklı olarak ama arkadaş bu kadar da kahverengi ve tonları kullanırsan her texture da, çamur gibi gözükür oyun neticede, kahverengi gri kahverengi gri, içim geçti be, bişeyleri aradan görücem de ayırt edicem diye monitörün dibine dibine giriyorum zindanlarda olsun, dışarıda olsun, bu ne lan! Evinde konuştuğum NPC'nin yüzünü ortamın loşluğundan göremiyorum be arkadaş, hayır ben mecbur muyum oyunu modlarla adam etmeye...

Bütün bu lafları ettikten sonra şunu da ekler hakkını teslim ederim: Eh o kadar büyük, canlı, yaşayan ve salt efekt kalitesi görsel üst düzeylik olarak bakmazsak eğer oldukça iyi yapılmış bir sandbox oyunundan da çok çok iyi grafikler beklememek lazım!

Çıktıkları zamana göre düşünüp kıyaslarsak görsel olarak Oblivion daha iyi miydi, kesinlikle! Yani olunca da oluyormuş... Oblivion zamanına göre çok çok iyiydi görsel olarak, yeni nesli başlatan oyundu len resmen Xbox 360 da. Skyrim de kesinlikle bunun yanına bile yaklaşan bir güncel üstünlük söz konusu değil, istedikleri kadar el çizimi bu oyun deyip dursunlar, Oblivion çıktığında ondan daha iyi görsellere sahip bir tane oyun yoktu, hemde Oblivion'un oyun dünyası eşşek kadardı! Kasım 2007 de Crysis çıkana kadar daha iyisi yoktu lan resmen. Skyrim de durum bunun yanına bile yaklaşmıyor default haliyle...

Sanılmasın ki bu bir grafik fetişliği yazısıdır, işin sadece grafiksel yönü için yazdım bunları, oyunun geneli, özü, muhteşem dünyası, genel verdiği hissiyat falan değil mevzu zaten... Ama arkadaş bu tarz FPS oyunlarda, RPG de olsa FPS mekaniğinde tasarlanmış sonuçta ister kabul edin ister etmeyin görsellik gayet önemli, işte o yüzden Oblivion da dalıp dalıp giderken ortamın güzelliğine Skyrim de kopup gidemedim bir türlü, içim dışım gri, kahverengi oldu be. Valla bu benim zevkim tabi ama sırf bu genel bok rengi paleti yüzünden de Dragon Age'e bile katlanamamıştım 30 dk dan fazla, ha bir de adamların suratlarda sıfır mimik, ses yok birşey yok... Mass Effect'i yeni oynayıp bitirmiş biri için son derece lüzumsuz da bir oyundu kendisi, öylede duruyor hala, çok bekler, ne lan o, ruh yok birşey yok...

Biraz da Skyrim'in doğal ortamı, renk paleti, sarmadı arkadaş Oblivion'dan sonra, sis, pus, kar fırtınası, habire habire, lan içim karardı, önümü göremiyorum lan resmen oyunun yarısında! ... Belki alışırım zamanla...

Ya arkadaş kimse kusura bakmasın da RPG demek loot demek değildir, ciddi anlamda rol yapabiliyorsan, cidden karakterlerle duygusal bağ kurabiliyorsan, empati, sempati kurabiliyorsan o oyuna RPG derim ben. Mass Effect 3 lemesinin üzerine ne geçmişte ne son 10 yıldır bir RPG yapılmadı, çok da zannetmiyorum olacağını zaten. Her açıdan, her anlamda bu kadar "sana ait" hissettiren bir tecrübe yaşamadım ben hiç bir RPG oyununda, Fallout 1,2 falan da dahil buna. Karakter işleme, karakter derinliği, kurduğunuz ilişkiler ve bağlardır asıl RPG denen olay ve hiç bir oyun kenarından bile geçemiyor Mass Effect Trilogy'nin ölçeğinde, çapında derinliğinde ve çeşitliliğinde yapılmış olarak.

Baldur's Gate, Planescape Torment falan da demeyin allah aşkına, o oyunlar zamanının en iyileriydi, Mass Effect serisi resmen RPG'nin evrimidir, bu ölçekte, bu kadar herşeyin birbirine bağlı olduğu, bu kadar çok ahlaki ikilemlere bu kadar sık düştüğün bu kadar güzel kurgulanmış ve bu kadar da muhteşem bir hikayesi olan başka bir tane oyun yok, tabii Diablo'yu falan RPG sanan adamlara anlatamazsın bunu, ya da kafayı envantere, skill sistemine loot olayına, ortaçağ fantezi konseptine falan takmış ve bunları RPG olmanın baş şartı sanan insanlara.

Mass Effect 2, sonunu idrak edemeyen adamlar yüzünden kötülenen 3 le birlikte şimdiye kadar yapılmış en iyi RPG oyunlarıdır nokta. İlk oyunsa zaten, bu ne lan, yok artık, böyle oyun mu olur, dedirtmiş, Bethesda ürünü Fallout 3'ü bekletmeme sebep olmuş oyundur.

Arka arkaya oynayın Mass Effectleri bir daha, alın DLC leri de falan ( çok çok kaliteli DLC leri var serinin, hakediyorlar o paraları ) ne Skyrim oynayasınız gelir bir daha ne birşey...

Resmen oyun dünyasında öyle üst bir noktada ki adamlar, eşi benzeri yok lan, Mass Effect tecrübesini, o ölçekte, o epiklikte, o derinlikte ne Witcher serisi ne Elder Scrolls, ne Fallout 3, New Vegas falan ne de eski tüfek RPG ler veremiyor, yanına bile yaklaşamıyor.

Mass Effect hayranlarının bir sorunudur bu, oyunu hakkıyla idrak edip algılayabilenlerin, içindeki felsefi, sosyolojik, psikolojik soruları, sorunsalları oyunun gerçek cevherini görüp anlayabilenler için: oyun beğenemiyorsun lan! Herşey, "OYUNUM BEN" diye bağırıyor resmen ME lerden sonra, ORADA OLMA hissini, bu benim hikayem hissini BU ÖLÇEKTE hiç bir oyun vermiyor, vermedi. 29 yaşında zibilyon tane oyun oynamış biri diyor bunu da. Adamların en ince detaya kadar ilk oyundan beri aldığın her bir kararı bir şekilde 2. ve 3. oyunlarda karşına çıkarmaları öyle böyle bir iş değil, eksiklerini falan öyle bir görmüyorsun, öyle bir umrunda bile olmuyor ki, çünkü kıyaslayabileceğin BİR TANE OYUN yok arkadaş. Ancak kendi içinde eleştirebiliyorsun.

Skyrim'i ciddiye almaya çalışıyorum çalışıyorum olmuyor, ı ıhh. Hiç bir NPC, hiç bir olay zerre kadar heyecan vermiyor, ben gerçeğim hissi vermiyor, ne kadar muhteşem bir oyun da olsa, oyun ulan işte, Mass EFfect oyun falan değil, çok daha fazlası, çok daha derin... Size şu kadar söyleyeyim Mass Effect serisi ileride muhtemelen gerçek olacak olan alternatif sanal dünyalara, karakterlere, alternatif sanal hayatlara açılan ilk kapıdır. İlk örneğidir bunun, kimsenin haberi bile yok.

Wrex, Garrus, Miranda, Liara, Mordin, Shepard, Hackett, Anderson, İllusive Man, Thane ve daha niceleri, sen ben kadar gerçekler lan resmen seri boyunca... Ve, türün adı ROL YAPMA, dana dana adamlar Mass Effect serisi de RPG mi beaaa diye geziniyorlar, yuh be kardeşim, RPG'nin dibi be seri...

Özellikle 2. oyunla birlikte şahane bir action TPS mekaniği de oturtmuş olması o oyunu action falan yapmaz sığ RPG görüşün neferleri, o gayet zevkli geçen ( Mass Effect 2 yi insanity de bir oynayın bakalım mesela, zırt pırt oyunu durdurup komut vermeden, taktik üretmeden, sıra tabanlı gibi resmen oynamadan bir halt yapabiliyor musunuz? ) savaş sekansları sadece işin ÖZÜ olan diyalog kısımlarına ulaşmak için arada oynanışı çeşitlendirir o kadar.

Zevk mevk meselesi yok burada, Mass Effect serisi ile Bioware "rol yapma, karakter derinliği, etkileşimi, senaryo sunum,kurgu,anlatım, ve ilişkilerin çeşitliliği, etkileri" gibi ASIL RPG unsurlarında çıtayı öyle bir yükseğe koydu ki kendisi bile aşmakta zorlanacak muhtemelen, insanların çoğunun ne olup bittiğinden haberi bile yok, idrak edemiyorlar oyunun derinliğini, son oyunun sonunu kötüleyip duruyorlar anlayamıyorlar bile "son oyunun kendisi, başından sonuna kadar her sahnesi bir veda, bir son zaten"... Sonunda kime ne olup bitti vermediler diyorlar hala, lan mal adam, bütün oyunu oynarken aklın neredeydi, herkesle oyun içinde,yer yer, bazı anlarda, bazı olaylarda vedalaştın, son kez gördün zaten? Tek tek her bir detayı bu kadar kusursuzca bağlamış olmaları inanılmaz, böyle dramatik bir altyapı ile, bu kadar duygu yüklü becermiş olmaları inanılmaz resmen.

Tüm DLC leri alır, extended cut ile oynar, üzerine iki kafa yorar, tüm codexleri okursa bir insan, ne kadar muhteşem bir sona sahip olduğunu da anlar. Yok bütün sonlar kötüymüş... Evladım, 3. oyunun konsepti bu zaten, anlamıyor musun? Herkesi ve herşeyi kurtaramazsın, umutsuzluk, yıkım, umudu umutsuzca canlı tutmaya çalışmak, savaşın korkunçluğu, getirdiği yıkım, herkesin birşeylerini kaybetmesi, ana teması bu oyunun zaten, 2. oyunda imkansızı başarmaktı amacın, bunda imkansız kelimesi bile yetersiz karşındaki güç karşısında. Daha oyunun 5. dakikasında küçücük bir çocuğu bile kurtaramayışınla o çaresizliği veriyor, yaşatıyor, o herşeyi bu sefer çok az zararla atlatma şansın bile yok temasını veriyor sana zaten, kafa yok adamda anlayamıyor.

Yok bütün sonlar aynı diyenler var birde... Hiç bir RPG oyununda birbirinden bu kadar farklı sonuçları olan sonlar bulamazsınız tam tersine. Refusal, Synthesize, Control, Destroy, ulan üçünün de gelecekte ki etkilerinin birbirleriyle zerre kadar ilgisi yok, millet son deyince bambaşka videolar, sahneleri anlıyor, sığlığın bu kadarı. Ha onu da oldukça çeşitlendirip değiştirdiler zaten Extended Cut ile...

Ayrıca 3. oyunla birlikte nihayete ermemiş, çözüme kavuşmamış bir tane bile alt senaryo bırakmadı adamlar, insanlar hepsini 3. oyun süresince oynayıp bitirdi, son 2 saat sadece ana hikayenin, Reaper senaryosunun sonuydu, bir de boş boş, len sonunda herşeyi vermediler demezler mi?

Lan oğlum, Geth Quarian senaryosunu kendince çözmedin mi oynarken, Tuchanka ve Kroganlar hakkında son kararı vermedin mi, vedalaşmadın mı herkesle farklı farklı yerlerde zamanlarda tek tek? Oyunun en büyük sorunlarını, küçük büyük ilk oyundan beri gelen herşeyi kendince nihayete erdirmedin mi? Balık hafızalı adam! Sığ oyuncu adamın anlaması için adamlar her şeyi en sona koysalardı oyunun son bölümü 20 saat sürerdi be!

İnsana dair, insan olmaya dair, geçtim oyunu falan, film olsun, edebiyat olsun, yapılmış en güzel sanat eserlerinden biri, anlatılmış en güzel hikayelerden biridir Mass Effect üçlemesi, anlayana.

Valla Skyrim den girdim ve aylardır ara ara ME ile ilgili merlinin kazanında, oyungezer de orda burda, yazarı olsun, editörü olsun, oyuncusu olsun, gördüğüm tüm mal mal yorumlara toptan cevap vererek çıktım, buraya nasipmiş, Mass Effect üçlemesi pek çok oyuncuya idrak edebilmeleri için fazla geldi açık ve net,iyi oyunlar herkese...

Grafik bakımından, şu anda ultra modlu bir Skyrim'in yanına yaklaşabilecek tek bir oyun yok piyasada. Crysis 3...vs bile yanında çocuk oyuncağı kalır. Örneğin, aşağıdaki videoyu sonuna kadar 1080P olarak izleyin zaten itiraz etmeyeceksiniz bu dediğime:

http://www.youtube.com/watch?v=HCupJTFm3-4

Saf bir RPG olarak değil de oyun bakımından olaya bakarsak, Skyrim, bence ve pek çok kişiye göre Mass Effectlerin hepsinden çok çok daha sürükleyici, bağımlılık yaratıcı bir oyun. Mass Effect 1'e lafım yok. Hem atmosfer hem de aracımızla çeşitli gezegenlere inmek gezmek ve bunun yarattığı özgürlük ve keşif hissi muhteşemdi. Çeşitli gezegenlerdeki skybox ve atmosfer ayrıca yapı süper verilmişti örneğin. Gerçekten orada hissettiriyordu. Ama malesef ikinci ve üçüncü oyunlarda bu olayı tamamen kaldırdılar. Artık umudum Frostbite 3'lü yeni Mass Effect'te. :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi trident02 -- 4 Mayıs 2013; 19:40:32 >

• quote:

Madenlerden çıkma ihtimali var. Diğer türlü her yerde bulma ihtimalin var kesin bir şey söyleyemem.

netten bulunabileceği yerlere baktım, şimdiye kadar hiçbirinde çıkmadı; teşekkürler
  • Dostum Mass Effect serisi Skyrim den falan bambaşka bir yerde, bambaşka bir noktada, her oyunu. Oynanış mekaniklerini falan boşver, ondan bahseden kim, öyle bir duygu yoğunluğunu, öyle bir karakterlerle özdeşleşmeyi hiç bir oyunda bulamazsın.

Skyrim de iki gram göz yaşı döktün mü hiç? Gülmekten sandalyenden düşeyazdın mı hiç? ( Mordin Solus, Salarian Scientist şarkısı :) ) Sevdiğin bir dostun ölecek diye yüreğin pır pır etti mi hiç, sevdiğin kadına ulaşamadığın için acı çektin mi hiç? Mass Effect 1,2,3 te o kadar çok böyle an var ki, ne gerçek ne sanal birbirine girer. İnanılmaz güzellikte her oyun, öyle bir aşkla, insan sevgisi ile yapmışlar ki anlatamıyorum bile.

Mass Effect 3 te Garrus'un Shepard ile madem sonumuz yakın dostum seninle yapmak istediğim son birşey var deyip bizi alıp Citadel'in tepesine götürmesi, şakayla karışık kim daha iyi nişancı diye şişe vurmaca oynamanız, orada onu mutlu edebilmek için bilerek ıskalayarak kazanmasını sağlayabilmen... Bunun gibi binlerce anısı, anı var, bunlar bir oyunun, Skyrim'in onun bunun çok çok daha ötesinde hisler, güzellikler, inanamıyor insan bi oyunda bunların olabileceğine...

Bilirsin Thane Krios dindar biriydi, ölmek üzereyken oğlu sana Thane için onunla birlikte dua etmeni istiyordu, sende istersen kabul edip dua ediyordun, onun ruhu için af diliyordun... Sonra Thane ölüyordu, Shepard'ın aklı karışmış bir halde, oğluna dönüp son zamanlarında bir kahraman gibi yaşadı neden af diliyordu son anlarda diye sorduğunda oğlunun verdiği cevabı hatırlıyor musun?

Babam son duasını senin için yaptı, senin günahların için af diledi... O duaları sen oğluyla birlikte kendi ruhun için okuyordun, Thane'in son isteği buydu, bunu anladığın o an...Boğazın düğümleniyor resmen, bu nasıl bir güzelliktir, bu nasıl birşeydir... Bunun gibi o kadar çok şey var ki oyunda...

Sürükleyicilik diyorsan da eğer, ben ömrümde böyle bir şey daha ne gördüm ne duydum ne oynadım.

Özetle şöyle diyeyim sana, Skyrim muhteşem bir "oyun", Mass Effect serisi, her oyunu- zaten 3'ü tek bir oyundur, bir bütündür, arka arkaya oynarsan tüm dlc ler ile birlikte ne dediğimi çok iyi anlayacaksın- şahsi bir "tecrübe" dir, anıdır. Kendi adıma konuşuyorum, pek çok roman okudum, dünya klasiği okudum, çok film izledim, hiçbirinde şu 3 oyunun bir bütün olarak bıraktığı etkinin yarısını bile almadım.

Mass Effect hayranları neden bahsettiğimi çok iyi bilir, anlar dostum. Tarif edemiyorum bile, Skyrim de çok sürükleyici tabii ki ama burada bahsettiğim şey bambaşka benim. Boğazın düğümlenir, yüreğine çöker, tarif bile edemiyorum, ayrıca ömrümde bu kadar güzel müzikleri hiç bir seride duymadım ben. Skyrim'in ana teması da çok güzel kesinlikle.

Mass Effect 2 nin final bölümü, bundan daha iyi tasarlanmış bir oyun sekansı ne gördüm ne oynadım ben, 12 ( dlc lerden gelen Zaeed ve Kasumi de vardı ) kişiyide kurtarabileyim diye saatlerce uğraştım, hepsi sağ çıkınca yaşadığım hissi anlatamam sana, Garrus yaralandığında aklım çıktı laaan ölüyor diye.

Mass Effect 3 te Tuchanka da Mordin'in kendini feda edip o komik şarkıyı son kez söylerken herşeyin patlaması, arkada çalan a future for krogan şarkısı, Wrex'in dostluğu, oyunda ki herşey ama herşey o kadar özel ki...

Yine kendi adıma söylüyorum bunu, ben artık Mass Effect serisini oyundan falan saymıyorum, kıyaslamamaya çalışıyorum, yoksa hiçbirşey zevk vermeyecek artık. Ömrümde en sevdiğim 2 seri vardı benim Fallout ve Starcraft, Heart of The Swarm da sıkıldım resmen... Bunun olması benim için imkansız birşey yani ama oldu.

Mass Effect lerin ne kadar özel olduğunu, bambaşka olduğu anlayabilenler için seviniyorum, fark etmeyenler de çok şey kaçırıyor haberleri bile yok.

Mass Effect serisi video oyun tarihinde yapılmış sanatsal derinliği bu kadar yoğun olan, her karakteri oya gibi işlenmiş, bu kadar büyük bu kadar epik olup da bu kadar bizden biri gibi samimi hissettirebilen, sana insan olduğunu, duygularını bu kadar yoğun yaşatabilen en başarılı seridir. Çıkmış olan tüm oyunlardan öyle farklı bir yerde duruyor ki, görüp anlayabilenler bunu tam olarak, sadece oyuncu kafasıyla bakmayanlar inanamıyor böyle bir tecrübenin interaktif olarak yaratılabildiğine hala. Kimisi de sığ baktığı için algılayamıyor, oyun kategorisinde bakıp olayın özünü anlayamıyor, gereksiz yere eleştiriyor. Mass Effect anlatılmış en güzel hikayelerden biridir, her türlü medya için geçerli bu, roman, müzik, oyun farketmiyor. Ömründe epik roman okumamış, klasikleri okumamış, o müthiş filmleri izlememiş biri olarak yazmıyorum bunları, hepsinin üstünde gönlümde taht kurdu bu seri bende.

Çünkü bana aitti, ustaca anlatılsa da, bana aitti, sadece izleyen, dinleyen, okuyan olmadım.

Biliyor musun bir daha kimse kolay kolay ME'in yaptığını yapmayacak belki de, daha önce yapan da yok zaten.

Sana şu kadar söyleyeyim 3. oyuna geldiğinde ilk oyundan beri aldığın kararlar 1000 farklı sonuca ulaşıyor, 1000 farklı etkiye sahip oluyor, bu inanılmaz birşeydir. Her birinin küçük de olsa büyük de olsa bir sonucu bir etkisi oluyor. 20 kere oynayan adamlar var en baştan oyunu, o kadar farklı diyaloglar, durumlar çıkıyor ki ortaya inanamazsın.

Rol yapma budur. Kusursuz değildir ME serisi ama kıyaslayabileceğin bir rakibi bile yok bu bahsettiğim açılardan, ne geçmişte, ne günümüzde, eşi benzeri yok.

Bethesda oyunlarını çok seven insanlar o büyük ve muhteşem dünyayı keşif hissi için oynar daha çok mükemmel RPG derinliği olduğundan değil,yani bunu diyaloglar, karakter etkileşimleri, işlenişi, derinliği ve etkileri için diyorum diğer mekanikleri muhteşem zaten Skyrim'in. Aynen bende ondan deli gibi bayılarak oynadım Fallout 3 ü Oblivion'u, şimdi de Skyrim'i.

Ama Bioware, ama Mass Effect, çok özel, çok başka.

Videoyu izledim gerçekten muhteşem fakat Crysis 3 çocuk işi kalır demen gerçeği tam olarak yansıtmıyor. Skyrim'in videosunda olup bitenden çok daha fazla şey var teknik açıdan üstün olarak Crysis 3 te. Ama Skyrim'in duru güzelliğinin de farkındayım, gerçekten modlarla çok iyi hale geliyor. Ama teknik olarak kesinlikle üstün değil aslında istediğin kadar modla et, fakat neden çok daha iyi gözüktüğünü sana anlıyorum diyeyim özetle.

Crysis 3 görselleri, teknik gücü çok daha üstün her anlamda aslında ama bana sorsan bende Crysis 3 ü böyle ultra da oynamaktansa Skyrim'in şu modlu dünyasında gezmeyi tercih ederim, her türlü hemde.

Çünkü Skyrim o modlarla teknik detayları gücü falan boşverelim şimdi Crysis 3 ün tüm gücüne rağmen ondan daha büyüleyici görünmeyi başarıyor, olay bu zaten.
    i

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi urazs -- 5 Mayıs 2013; 4:05:56 >

• Yani dostum Mass Effect lerin asıl hedefi zaten keşif hissi gibi şeylerden çok daha başkaydı her zaman, ha bence o da çok iyiydi, her oyunda farklı şeyler denediler, güzelde oldu.

Mass Effect oyunları ciddi anlamda psikolojik, sosyolojik altyapılar içerir, sana öyle sorular sorar öyle objektif kalır ve cevabını tamamen sana bırakır ki, oturur kendini, düşüncelerini, bu hayatı algılayışını, hayat görüşünü sorgularken bulursun kendini, karakterleri üzerinden verir bunu sana, istersen, ilgilenirsen onlarla, öyle güçlü bir bağ kurulur ki aranda onlarla, gerçek hayatta bile çok az insanla öyle yakın hissedersin kendini. Ahlak nedir, etik nedir, doğru olan nedir diye saatlerce veremezsin bir türlü karar, düşünür durursun, insan neyse o oluyor o oyunda, bunu cidden başarmış adamlar, kimisine yüzde yüz doğru gelen bir karar, bir karaktere bir arkadaşa gösterilen tepki, verilen öğüt, öbürüne inanılmaz yanlış gelir. Ve Mass Effect tüm bunların sonuçlarını belki 50 saat sonra bile olsa sana gösterir, objektif olarak. Mass Effect te herşeyin bir karşılığı vardı resmen, her söylenen sözün, ileride bir sonucu, bir etkisi. Karakter işlenişi inanılmaz başarılı, etkileşimi inanılmaz başarılı, şaka gibi hatta, çeyreği bile yok oyun dünyasında bunun, yok bulamazsın bu ölçekte bu derinlikte bu kadar çok npc, karakter, olay, felsefi sorun üzerinden.

Herkes mi gerçek hissettirir bir oyunda, herkes mi kendince bir görüşe duruşa sahip olur, işte sen o dünyada onları şekillendirmekte, yer yer değiştirmekte, zayıflatmakta ya da güçlendirmekte özgürsün. Garrus'un aslında yapmayacağı bir hataya düşmesini engellemekte senin elinde 2. oyunda, ona hak verip yardım etmekte. Olayları öyle bir sunuyor ki sana oyun, doğru olanı, etik olanı, bulup çıkarman fark etmen, ayırdına varman bazen çok zor oluyor, bazen de doğrunun, yanlışın, alacağın kararın gerçek hayatta olduğu gibi iyisi kötüsü kalmıyor artık, her kararın acı veriyor, ama yinede "doğru" olan orada duruyor hissedebilene... İşte 3. oyunun ana teması budur, bunu anlayamadı insanlar.

Mass Effect serisi insan olmak üzerine yazılmış bir başyapıttır aslında, insan olmanın, olabilmenin, kalabilmenin, ne kadar zor ama ne kadar özel olduğunu sana hissettirir. Dünyada ne kadar sorun varsa güncel olarak, düşünsel anlamda hepsi ile karşılaştım seri boyunca resmen, hepsiyle ilgili görüşüm soruldu, sanki oyun alttan alta seni bir insan olarak geliştirmek istiyor gibi işleniyor, ama bunu yaparken taraf tutmuyor, doğru budur demiyor sana, olması gerektiği gibi seçim sana kalıyor.

Mass Effect'in ana fikri, yapılış amacı budur; unity through diversity, farklılıklarla birlik olabilmek, ırkçı da olabilirsin, ( ırkçılık burada "ne olursa olsun önce insanlık" olarak verilir, fakat adamları dinlersin haksız da sayılmazlar bir yerde, gel gelelim herşey senin içgüdülerindir, vizyonundur ) olmak için binlerce haklı sebebin de vardır oyunda, inatla insanları birleştirmeye de çalışabilirsin.

3. oyunun sonunda tüm galaksinin gücü arkamda o Mass relay den Quarian'ı Geth'i , Krogan'ı, Turian'ı Alliance'ı Destiny Ascension'ı, Asari si hep birlikte çıktığımda neler hissettiğimi anlatamam sana. Hİç kolay olmadı, ama son da olsa, ne olacaksa da, tüm galaksi tek yumruktu artık. İkinci oyunda şahıslar bazında gerçekleştirdiğin ( tabi herkes beceremedi, Shepard'ı bile öldürebilen arkadaşlar var eheh ) mucizeyi son oyunda galaktik bazda yapıyorsun, yapabilirsen tabi.

Bu arada tek gerçek son, tek doğru sonu vardır oyunun aslında, tek olması gereken, o da High Ems Destroy'dur. Geri kalanların ne kadar korkunç ve hatalı olduğunu sayfalarca yazabilirim sebepleri ile birlikte. Ee hani özgürdük diyen olursa da diyeceğim şudur ki, Mass Effect'in ana teması, senaryosu açıktan söylenmese de tek bir sona sahiptir, daha doğrusu tek bir etik sona sahiptir, diğerleri öyle güzel bir şekilde aldatıcı olarak eklenmiştir ki farkına bile varmazsın.

Zaten başarısı da burada serinin, unutmamak lazım ki her sanatsal eserin ne kadar gizlerse gizlesin, her hikayenin bir mesajı vardır aslında, eser sahibi şahısların onu kendi yolculuğunda sezinleyip bulabilmesini ister, interaktif olması bunu değiştirmiyor yani, savunduğu değerleri alenen belli etmiyor oyun, sana bırakıyor kararları. Ama görebilene mesaj her oyunda farklı farklı şekillerde defalarca veriliyor aslında.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi urazs -- 5 Mayıs 2013; 4:08:01 >

• O kadar yazdım madem, tüm Skyrim topiğinde ki Mass Effect severlere gelsin bu...Tüm Rgp sevenlere gelsin...

• elder scrolls skyrim e başlamak için önceden diğer elder scrolls oyunları oynamamıza gerek varmı ? Hikaye vs. kopukluk yaşarmıyım ? Daha önce hiç oynamadım da
  • Hayır ama daha iyi anlarsın, Oblivion neresi, Morriwind'da kimler yaşıyor ne yapıyor, bu konulara atıfta bulunuluyor ama sırf bu gönderileri anlamak için önceki oyunları oynamanıza gerek yok. Zaten kopukluk yaşayacak olsanız da Oblivion'u oynarsınız en iyi ihtimalle, Morrowind ve Daggerfall eski oyunlar, herkes serinin bir oyununu sevince önceki oyunları da oynayayım diyor ama biraz geç kalınmış bir farkındalık oluyor bu.

Gerek var mı? Yok. Bu zamana kadar TES serisi ile ilgilenmeyip Skyrim ile ilgilenmeye başladıysanız Skyrim'i oynayın, çok çok beğenirseniz diğer oyunlara da bakarsınız. Bence Oblivion Skyrim'den daha güzel bir oyundur, Skyrim özgürlüğü ve kocamanlığı ile güzel de olsa Oblivion'u oynarken aldığım zevkin yarısını verebilmiştir bana. Oblivion da zaten level atlama sistemi ile tam eğlendirememiştir hiçbir zaman. Mod falan çıktı da ben ilgilenmedim zamanında.
  • bana göre de oblivion bir şekilde daha ağır basıyor. Evet kavga dövüş hareketleri, vuruş hissiyatı felan o kadar iyi değil ama oblivion nedense çok dolu bir oyundu.
  • O gri şey silahımın enchantinginin kaç vuruşluk gücü kaldığını gösteriyor. Onu dolu soul gemler ile dolduruyorsun. istersen nasıl doldurulacağı gösterebilirim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: PlayerX

Kısa sürede ana görevleri ve companions-thieves guildleri bitirdim.
    Smithing kasarak 100'ledikten sonra silah-kalkan yapmak çok zevkliydi.Özellikle daedric olanları çok beğendim.
    Şimdi Dark Brotherhood'dayım,oradan da DLC'lere geçeceğim.

Benden bir tavsiye dawnguardı yaparken kesinlikle insanların yani dawnguardın tarafını seç yok illa vampirlerin tarafında olacam diyorsan vampir lordu olma geceleri kralsın ama gündüzleri banditler tarafından bile öldürülüyorsun çünkü canın filan 50 puan azalıyor ve dolmuyor
  • quote:

O gri şey silahımın enchantinginin kaç vuruşluk gücü kaldığını gösteriyor. Onu dolu soul gemler ile dolduruyorsun. istersen nasıl doldurulacağı gösterebilirim.

Hocam ben assassin'e döneceğim ya mage sıktı beni.Her girdiğim yere sneak ile girmeye çalışıyorum Dark brother hood mu yoksa thieves ile mi başlayayım ? Ayrıca bende dawnguard+dragonborn dlc leri var. Nasıl vampir olabilirim ? Cevaplarsan sevinirim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hellraisers

quote:

O gri şey silahımın enchantinginin kaç vuruşluk gücü kaldığını gösteriyor. Onu dolu soul gemler ile dolduruyorsun. istersen nasıl doldurulacağı gösterebilirim.

Hocam ben assassin'e döneceğim ya mage sıktı beni.Her girdiğim yere sneak ile girmeye çalışıyorum Dark brother hood mu yoksa thieves ile mi başlayayım ? Ayrıca bende dawnguard+dragonborn dlc leri var. Nasıl vampir olabilirim ? Cevaplarsan sevinirim.

Ben de assassin oynuyorum. İki guilde assassinler için fakat thieves guildin görevleri daha eğlenceli. Vampirlik dawnguard da fakat tavsiye etmem çünkü vampirliğin faydadan çok zararı var. Ama faydalarını iyi kullanırsan zararları kapanıyor. Nasıl vampir olacağına gelirsek vampirlerle dolu mağaralar var birine gir ve 'vampirism ......' gibi bir hastalığa kapılıncaya kadar dayak ye bir iki gün içinde vampirsin ya da dawnguard serisinin birinci ya da ikinici görevinde (3 de olabilir tam hatırlamıyorum) serena isminde birini bulmanı istiyecekler onu bulduğunda ona yardım edersen seni, neyse spoiler olmasın yapınca görürsün

• quote:

quote:

quote:

Ben de assassin oynuyorum. İki guilde assassinler için fakat thieves guildin görevleri daha eğlenceli. Vampirlik dawnguard da fakat tavsiye etmem çünkü vampirliğin faydadan çok zararı var. Ama faydalarını iyi kullanırsan zararları kapanıyor. Nasıl vampir olacağına gelirsek vampirlerle dolu mağaralar var birine gir ve 'vampirism ......' gibi bir hastalığa kapılıncaya kadar dayak ye bir iki gün içinde vampirsin ya da dawnguard serisinin birinci ya da ikinici görevinde (3 de olabilir tam hatırlamıyorum) serena isminde birini bulmanı istiyecekler onu bulduğunda ona yardım edersen seni, neyse spoiler olmasın yapınca görürsün

Teşekkürler.Peki dawnguard görevlerine nasıl başlayacağım ? Kendim mi biryerden başvurmam gerek yoksa senaryoda karşıma mı çıkacak ?

• quote:

quote:

quote:

quote:

Teşekkürler.Peki dawnguard görevlerine nasıl başlayacağım ? Kendim mi biryerden başvurmam gerek yoksa senaryoda karşıma mı çıkacak ?

Seviye 10 oldugunuzda ek paket doğru şekilde yüklü ise size bir uye gelecek ve görevleri başlayacak

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: shallipushthebutton?

quote:

quote:

quote:

quote:

Seviye 10 oldugunuzda ek paket doğru şekilde yüklü ise size bir uye gelecek ve görevleri başlayacak

Hocam yakalamışken sorayım dawnguard ın görevleri uzun mu ? ayrıca dragonborn dlc si ne işe yarıyor ? onunda görevi var mı *

• Dawnguard görevleri fazla uzun değil ne yazık ki.
    dragonborn da aynı dawnguard gibi bir ek paket. Yeni bir ada ve konu itemler getiriyor. Skyrim den biraz olsun uzaklasiyoruz ve morrowind diyarlarina cikiyoruz.
    efsanevi ilk dragonborn u konu alıyor oynamaya dener.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Hocam yakalamışken sorayım dawnguard ın görevleri uzun mu ? ayrıca dragonborn dlc si ne işe yarıyor ? onunda görevi var mı *

Dawnguard çok uzun sayılmaz. Drogonborn dlcsi oyuna yeni bir görev serisi ve shoutlar ekliyor. İlk dragonborna karşı savaşıyorsun. Sağlam bir karakterin yoksa yükleme derim çünkü öldürdüğün ejderhaların ruhlarını alamıyorsun.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Dawnguard çok uzun sayılmaz. Drogonborn dlcsi oyuna yeni bir görev serisi ve shoutlar ekliyor. İlk dragonborna karşı savaşıyorsun. Sağlam bir karakterin yoksa yükleme derim çünkü öldürdüğün ejderhaların ruhlarını alamıyorsun.

5 levelım şuanda.Oyunu kurarken dawnguard+dragonborn kurdum.Peki dragonborn görevleri ne zaman başlıyor ?

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

5 levelım şuanda.Oyunu kurarken dawnguard+dragonborn kurdum.Peki dragonborn görevleri ne zaman başlıyor ?

Dragonborn başlaması için ilk ejderhanı öldürdükten sonra gelen tamrielin en yüksek dağında yaşayan aksakallı dedelerin yanına gidip ne olduğumuzu öğrenmemiz lazım. Sonra herhangi bir şehirde dolanırken maskeli adamlar gelip sana görevi verecekler.

• 
Sayfa: önceki 10221023102410251026
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.