Şimdi Ara

Tavan kaplama yasak mı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
69
Cevap
0
Favori
95.834
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Beyaz aracın tavanına siyah kaplama yapılırsa polis bir şey der mi ceza keser mi? Muayeneden geçer mi?
    saygılar.

• Bende yaptırmayı düşünüyorum ama sanırım ruhsata işletmek gerekiyormuş 2 renk oldugu için..Yani yaptırırsak ya cezayı göze alacagız yada ruhsata işletmek gibi bir külfete katlanacagız fazladan para harcayarak :(
  • quote:

Orijinalden alıntı: aybasan

Bende yaptırmayı düşünüyorum ama sanırım ruhsata işletmek gerekiyormuş 2 renk oldugu için..Yani yaptırırsak ya cezayı göze alacagız yada ruhsata işletmek gibi bir külfete katlanacagız fazladan para harcayarak :(
    ruhsata nasıl işletiliyor acaba?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bloody Mary

ruhsata nasıl işletiliyor acaba?

Alıntıları Göster
    ARAÇLARDA RENK DEĞİŞİKLİĞİ
    1. Boya Değişikliği ile ilgili Düzenlenen Fatura
    2. İki adet Araç Trafik Tescil ve Müracaat İşlem Formu (Ek-1)
    3. Dilekçe
    4. Karayolları Muayene İstasyonu'nda renk tespiti yaptırılacak.

Kaynak :www.trafik.gov.tr
    Trafik tescil işlemleri/araç tescil/Araçlarda renk değişikliği bölümü
  • quote:

Orijinalden alıntı: speaker

ARAÇLARDA RENK DEĞİŞİKLİĞİ
    1. Boya Değişikliği ile ilgili Düzenlenen Fatura
    2. İki adet Araç Trafik Tescil ve Müracaat İşlem Formu (Ek-1)
    3. Dilekçe
    4. Karayolları Muayene İstasyonu'nda renk tespiti yaptırılacak.

Kaynak :www.trafik.gov.tr
    Trafik tescil işlemleri/araç tescil/Araçlarda renk değişikliği bölümü

• Bir sikinti yasayana pek denk gelmedim sahsen ben, fakat bu olayinda suyu cikti o acidan yakindir yasaklar yusuklar :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: yusuf

Bir sikinti yasayana pek denk gelmedim sahsen ben, fakat bu olayinda suyu cikti o acidan yakindir yasaklar yusuklar :)
    Sadece Tavan, Yada başka bir bölge kaplanırsa sorun çıkmaz arkadaşlar. Renk değişimini bildirmeniz sadece Aracın %30'unda veya daha fazlasında renk değişimi olursa gereklidir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lorenadesign -- 6 Aralık 2010; 12:43:44 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: GMGGarage

Sadece Tavan, Yada başka bir bölge kaplanırsa sorun çıkmaz arkadaşlar. Renk değişimini bildirmeniz sadece Aracın %30'unda veya daha fazlasında renk değişimi olursa gereklidir.

...Koskoca tavanın aracın %30 una denk gelmediğini iddia etmeyeceksiniz herhalde???...Diğer yandan bu boyama işlemi değil folyo kaplama ee bu durumda boyacıdan fatura almanın anlamı yokki sonuçta boyatmıyoruz kaplama yaptırıyoruz boya faturası almak mantıksız olur bence bu durumda
  • quote:

Orijinalden alıntı: aybasan

quote:

...Koskoca tavanın aracın %30 una denk gelmediğini iddia etmeyeceksiniz herhalde???...Diğer yandan bu boyama işlemi değil folyo kaplama ee bu durumda boyacıdan fatura almanın anlamı yokki sonuçta boyatmıyoruz kaplama yaptırıyoruz boya faturası almak mantıksız olur bence bu durumda

Alıntıları Göster
    O zaman polis çevirdiğide "Hacı, benim araba özünde tek renktir ama bu tavan sonradan böyle karardı" derken bir taraftan da folyonun bir kenarını kaldırırsınız ucundan.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Paramedik 112

O zaman polis çevirdiğide "Hacı, benim araba özünde tek renktir ama bu tavan sonradan böyle karardı" derken bir taraftan da folyonun bir kenarını kaldırırsınız ucundan.

Alıntıları Göster
    Avatarımda gördüğünüz gibi benimde aracımın kaputu siyah bant ile kaplıydı.. Muayeneye sokana kadar böyleydi ancak muayene sokmadan önce çıkarttık.. Ruhsata işli olmadan araçtaki renk değişimi orjinaline aykırı olacağından ötürü muayeneden geçmez..

Gel gelelim bizim şanşımıza bilmiyorum ancak hiç polis çevirmedi veya çeviripte neden önü siyah bant ile kaplı diye sormadı.. Polis yönünden bir sorun yaşamadım açıkçası.. Ancak şurası kesinki muayeneden geçmez..
  • quote:

Orijinalden alıntı: TaNeR.61

Avatarımda gördüğünüz gibi benimde aracımın kaputu siyah bant ile kaplıydı.. Muayeneye sokana kadar böyleydi ancak muayene sokmadan önce çıkarttık.. Ruhsata işli olmadan araçtaki renk değişimi orjinaline aykırı olacağından ötürü muayeneden geçmez..

Gel gelelim bizim şanşımıza bilmiyorum ancak hiç polis çevirmedi veya çeviripte neden önü siyah bant ile kaplı diye sormadı.. Polis yönünden bir sorun yaşamadım açıkçası.. Ancak şurası kesinki muayeneden geçmez..

Alıntıları Göster
    Çift renk olarak işlenmezse ruhsata polisle sıkıntı yaşarsınız.
    Kaliteli kaplanmış tavanlar cam tavan dan farksız oluyor fakat cam tavana ait bir uygulama yok.
    Orasıda ayrı konu..
  • Aslında bütün arabalara Mao'cu Çin grisini zorunlu hale getirsinler de tam olsun
  • quote:

Orijinalden alıntı: bende345

Aslında bütün arabalara Mao'cu Çin grisini zorunlu hale getirsinler de tam olsun
    Benim eski aracım tavan kaput olarak siyah folyodu hiç bir polis durdurmadı. Vizeye gitmedim ama giderken sökecektim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Dj_Gençkan

Benim eski aracım tavan kaput olarak siyah folyodu hiç bir polis durdurmadı. Vizeye gitmedim ama giderken sökecektim.

Alıntıları Göster
    Normalde renk değişikliği, aracın ruhsatına işlenmesi gerekli bir esaslı tadilat sayılıyor ama folya kaplama, reklam benzeri yazı ekleme boya olarak değerlendirilmez diye düşünüyorum.Renk değişikliğinin ruhsata işlenmesindeki kanun koyucunun amacı nedir? Aracın sahibinin elinden zorla çıktığı durumlarda tespiti ile belirlemesine yardımcı olmak, ama folyoda zaten aracın renginde değişiklik yapılmıyor, sonradan eklendiği belli oluyorsa bence sorun olmamalı.Trafikte ben de sorun yaşayacağınızı sanmam ama en garantisi bulunduğunuz yere en yakın TÜVTÜRK muayene istasyonuna gidip danışın.Çünkü bu kaplama bir kere yapıldıktan sonra dönüşü çok zor.Kaplama kalkınca boyası kalkmasa da şerit izlerihdeki renk tonu farklılığı biraz dikkatli bakınca (Özellikle güneşte) farkediliyor.O zaman da devamlı folyo kaplama ile kullanmak zorunda kalabilirsiniz.Bir de aracı satarken çok sıkıntı çıkabiliyor, alıcı folya kaplamanın dizayn ya da estetik amacı dışında "bir tür hasarı gizleme" amacıyla konulduğuna inanıyor...İyi düşünmek laazım saygılar.
  • quote:

%30 değil %20 o oran.
  • quote:

Orijinalden alıntı: rok206

quote:

%30 değil %20 o oran.

Alıntıları Göster
    Ben gideceğim yakında.
    Geçerse ya da geçmezse söylerim size net bilgiyi...
    Geçerse geçer geçmezse de gider ruhsata işlerim...
    Daha düşük maliyetli olur...
    Hoş ben aracı komple kaplatıcam, dolayısıyla renk de değişicem...
    Ruhsata da işleyeceğim için çift renk işler muayeneye de öyle sokarım :)
  • Polis birşey demese bile,muayenede sorun çıkar diye düşünüyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Fanfinifon

Polis birşey demese bile,muayenede sorun çıkar diye düşünüyorum.
    Polis birşey demez.Ama muayeneden ge,e0ezsin/
  • quote:

Orijinalden alıntı: gokmavı

Alıntıları Göster
    Ben de kaputu karbon kaplayacaktım
  • quote:

Orijinalden alıntı: UsbÇaydanlık

Polis birşey demese bile,muayenede sorun çıkar diye düşünüyorum.

quote:

Orijinalden alıntı: gokmavı

ikiside aynı kanun nizama bakmıyo mu? muayenede sorun çıkan şeye polis de sorun çıkartır diye düşünüyorum.
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.