Şimdi Ara

Saç ekimi hakkında filimsel degil bilimsel olan herşeyyy

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
55
Cevap
1
Favori
11.392
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar saç ekimi ve plastik cerrahi hakkındaki mantıklı soruların yanıtlarını filmsel degil bilimsel çerçevede ortaya koyacagımız bir başlık olur inşallah...
    Yok ben burada şu fiyata şu kadar greft ektirdim, bana 10000 kök ekildi,vb.... reklamlar yerine gerçek olan mutlak olan bilimsel olan, herşeyi tartışabilir..
    Sorularınızı bekliyorummmm...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi plastic_surgeon -- 16 Kasım 2010; 21:52:27 >

• merhabalar
    şuan 22 yaşındayım.saçlarım henüz dökülmedi ama seyrelmeler var ve alın çizgim geriye doğru ilerliyor(ailemde kellik var) ve ileride bir kellik durumu olacağı belli.bu durumda ne yapmalıyım ekim gereklimidir?istenirse fotoğraf koyabilirim
  • Erkeklerde saç dökülmesinin en önemli nedeni ailesel geçiş, ama tabi diger nedenlerede bakılması gerekir bunlar;
    tirod hastalıkları
    kansızlık
    beslenme
    saç köklerinde enfeksiyon
    bu nedenlerdenbiri yoksa saç dökülmesine kalıtsal diyoruz.
    Bu durumda yapılacak çok birsey yok etkisi kanıtlanmış 2 ilaç var minoksidin(minoxil sprey), Finasterid(propecia tb), bu ilaçlar saç dökülmesini engelliyor, ilaç bırakıldıgında ise tekrar dökülme devam ediyor. Piyasada çok fazla ilaç ve sprey var ama bunların etkisi tam olarak kanıtlamış degil. İnsanlara bitkilerden yapılan ürünlerin daha cazip oldugu görüşü hakim sanki doga mucizeler sunuyormuş gibi, evet doga mucizeler sunuyor ve bizde bunları kullanıyoruz ama biz bunları ilaç olarak üretip uygun dozda veriyoruz, özellikle euro kanald cıkan reklamlara inanmayın. En etkin yöntem saç ekimi , ama oda mevcut dökülmeyi durduran bir tedavi degil , saçların dökülecekse yine dökülür saç ekimi yaptırsanda dökülme durmaz ama ekilen saçların dökülmez. O yüzden bence o kadar ilaç kullanmak yerine pranı biriktir saçlarında dökülme azaldıktan sonra ehil ellerde ektirirsin.
    saygılar..

• alın açılıyor evet bu bariz bir sorun.. buna hangi aşamada çözüm getirebilirz saç ekimi konusunda.. hepsinin dökülmesini mi beklemek lazım ? ektirmek için
  • quote:

Orijinalden alıntı: plastic_surgeon

Erkeklerde saç dökülmesinin en önemli nedeni ailesel geçiş, ama tabi diger nedenlerede bakılması gerekir bunlar;
    tirod hastalıkları
    kansızlık
    beslenme
    saç köklerinde enfeksiyon
    bu nedenlerdenbiri yoksa saç dökülmesine kalıtsal diyoruz.
    Bu durumda yapılacak çok birsey yok etkisi kanıtlanmış 2 ilaç var minoksidin(minoxil sprey), Finasterid(propecia tb), bu ilaçlar saç dökülmesini engelliyor, ilaç bırakıldıgında ise tekrar dökülme devam ediyor. Piyasada çok fazla ilaç ve sprey var ama bunların etkisi tam olarak kanıtlamış degil. İnsanlara bitkilerden yapılan ürünlerin daha cazip oldugu görüşü hakim sanki doga mucizeler sunuyormuş gibi, evet doga mucizeler sunuyor ve bizde bunları kullanıyoruz ama biz bunları ilaç olarak üretip uygun dozda veriyoruz, özellikle euro kanald cıkan reklamlara inanmayın. En etkin yöntem saç ekimi , ama oda mevcut dökülmeyi durduran bir tedavi degil , saçların dökülecekse yine dökülür saç ekimi yaptırsanda dökülme durmaz ama ekilen saçların dökülmez. O yüzden bence o kadar ilaç kullanmak yerine pranı biriktir saçlarında dökülme azaldıktan sonra ehil ellerde ektirirsin.
    saygılar..

cevabınız için teşekkür ederim;
    ilaç konusu bi insanın ömrünün sonuna kadar sadece saç için kullanması çok zor yani insana zor gelir,önemli bi sağlık sebebi olsa mecbur kullanırsın ama insan bi yerden sonra maddi olarakda manevi olarakda bu işten sıkılır.Saç ekimi etkili ama dökülmeyi durdurmaz demişsiniz,ben ise şöyle bişey düşünmüştüm saçları komple dökülüp kel olup,sonra ekim yaparak yeniden saçlı olmaktansa,seyrekleşen yerleri ekim yaparak doldurmak mümkünmü,bu şekilde çevredeki insanlarda fark etmemiş olur.birde komple dökülmesini bekliceksek hapı yuttuk,dayım ve dedem buradaki resimdeki gibi bu şekilde olupsaç ektirme yerine açıklık olmadan önlem almak daha mantıklı geliyor.sonuçta bu saçlar bana en çok gençken lazım,saça şekil için jöle,wax vs sürüyoz kel gibi gözüküyoz iyice.bu arada çok şükür çalışıyorum hocam maddi olarak sıkıntım yok Allaha şükür

• Saç ekimini ne zaman yaptırmalıyız?

Fue çıkmadan önce fut yöntemi ile aldıgımız saçlar için biraz daha zaman geçmesini bekliyorduk açıkcası çünkü fut'u maksimumum 2 defa uygularsınız sonrasında iz çok belirgin hale gelir, ve aldıgınız yeri kapamada zorluk çekersiniz. Birde fut'da greft sayısı çok oldugu için(fuenin 1,5 -2 katı) hangi bölgelere ekmek gerekiyorsa oralara ekmek için azalan bölgeleri iyi tesbit etmek için beklemek gerekiyordu bu klasik textbook bilgisi.
    Zaman içinde fue yöntemi hızla gelişince sadoes'in dedigi gibi parça parça ekimler olmaya başladı(asıl fue nin amacı bu sıklaştırma). Kesinlikle erken ekim iyi ama şu durumda iyi degil hastanın beklentisi fazla oluyor, hasta bana şöyle bir sorunla geliyor saç ektirdim döküldü.. Böyle bir hatayı manipule etmek çok zor, burada dökülen bizim ektigimiz saçlar degil normal dökülmesi devam eden saçlar bunu hastaya çok iyi anlatmak gerekiyor. Fue yöntemi ile ekim işi hasta için bir gönül işidir seanslı yapılınca, doktor önerilerine uyunca mükemmel sonuçlar alınır. Biz zaten aşırı saç dökülmüş kişilere saç ekmiyoruz (norwood 7-8 ) 3 seansta bile sadece tatmin edici sonucu ulaşabiliyor, sadoesin anlattıgı gibi bir durumda ekilen saçta ise tek seansta sonuç mükemmel oluyor.
    diger bir yönde para kısmı, para her zaman bulunur bir şekilde ama insan boşu boşuna bir igne bile yese bu kötü birsey doktor ve hasta için..
    saygılar..

• @plastıc_surgeon Merhaba yaşım 30 oldu ve dökülme tam durmasada artık azaldı sadece alın bölgem değil tepem ve hatta kulak arkası bölgemde bile seyreklik mevcut ama en kötüsü saçlarım olağanüstü ince telli yani tek teli bir bakışta görülmeyecek türden. Tabi resimlerini çekip yollamadıktan sonra bir yorum yapman zor ama deneyimlerine dayanarak kaç graft ektirmem gerekir(kulak arkama dahi ekim gerekiyor) ve istanbulda bu işi yapabilecek nereler var yorum yazarsan sevinirim. Çünkü ocak sonu gibi istanbula gidip ektirmeyi düşünüyorum(izmirdeyim bu arada)
  • Kimlere fue yapılmaz ?

Fue basit ve efektif bir cerrahi yöntem olmasına karşın bazı hastalara uygulanmaz, fue uygulanması için fox testi denilen bir yöntem vardır bu bir çeşit biyopsidir farklı bölgedelerden saç kökleri toplanır %20 den fazla kök alırken zarar görmüşse test pozitif kabul edilir ve fue uygulanmaz, fut a geçilir. Fuenin uygulanmayacı bazı farklı faktörlerde vardır bunlar hastanın kanama bzuklu olması , ek kalp rahatsızlıgı olması, anestezi maddelerine karşı aşırı duyarlılık, kalp ve akciger sorunları, bu anlattıgım durumları hiç biri mutlak kontendikasyon(kesin engel teşkil eden durum) degildir, uygun şekilde şartların uygunlugunun saglamak lazım. Fox testi (+) olması da fue yapılmasını engellemez fakat sonuç kısıtlı ollur.
    İkinci soru istanbulda saç ekimi yapan yerler biliyorum ama bizzat çalışmadıgım ve ekilen hastalarını takip etmedigim için %100 tavsiye edebilecegim yer yok, gidip görüşme yapın güven saglayan , şarlatan olmayan 3000-4000 greft ekeriz gibi havalarda uçmayan, bu işin ciddiyerini anlamış, sağlık sömürüsü yapmayan doktoralar inanabilirsiniz. Emin olan hastaya saygısı olan hiç bir hekim sizin kötülügünü istemez ve sizi yarı yolda bırakmaz..

• saç ekimi sonrasında her zaman saçlar dökülürmü?
  • Merhaba..
    olay şöyle oluyor cold_fire; greft(kendi kan akımı olmayan çevresinden diffüzyon ile beslenen doku) daha önceden kan ile besleniyordu, yani herşey boldu, şeker oksijen vitamin protein, fakat doku alınıp greft olunca çevresindeki mikro çevreden besleniyor (difüzyon, plasmatik immibtion, inoskütation) ilk 3 gün sonrasında kendi kan akımı tekrardan sağlıyor. (3 gün boyunca saç lara kesinlikle ellenilmemeli, oynanmamalı, travmadan kaçınılmalı). Bu üç gün içinde saç kökleride yeterli besini alamadıkları için dökülüyorlar.. bu dökülme 3 hafta başlıyor 4 hafta genelde bitiyor ve saçların %80-100 arasında oranlarda dökülüyor. Bu tamamen fizyolojik bir durum.
    Sonra saç kökleri sağlam oldugu için tekrar saçlar çıkmaya başlıyor saçların tamamen çıkması 6 ayı buluyor ama saçların yeni geldigi yere adapte olma süreci 1 seneden fazla sürüyor. Bu aşamayı geçirmek gerçekten hasta için zor çünkü hasta ameliyattan sonraki saçını istiyor biran önce, birde saçlar ne kadarda çıksada yeni çıkan saçlar diger saçlardan daha kısa oldugu için net görünmüyor, fakat eline sürdügünde hissedersin... 6 ay sonraki sonuç bize bir ön görüş saglar ama önemli olan 1 seneki sonraki durumdur...

insallah basite indirgenmiş şekilde anlatabilmişimdir...

• teşekkür ederim plastic surgeon,, Hafiften anladımm..
    İstanbulda görüştügüm bir kaç yer oldu, hiç birinede güvenemedimm açıkcası hepsi sizin dediginiz gibi 3000 greft ekeriz diyor. Ama bizzat doktorlarınekim yaptıgı yerler 1500-2000 arası diyor, ama sonuç olarak hepsi 3000-5000 tl arasında degişiyor.. Saç ekiminde bu greft geyigindeki sorunlar ne ?
  • Merhaba biraz cevap yazmam uzun zaman aldı biraz yogundumm..
    Bu saç nakli biraz ugraştıcı bir iş olduğu için ve plastik cerrahlarında kanı kaynadıgı için hep angarya gelmiştir.. Birde iyi bir plastik cerrahsanız ne işiniz var saç naklinde mantıgında olan abilerimiz yanlarında yetiştirdikleri saglık teknisyenleri ve hemşirileri tarafından bu nakil işini organize ederek elini sıcak sudan soğuga sokmayarak para kazanmaya başlamışlar. Zaman içinde bu plastik cerrah yanında çalışan arkadaşlar bütün işi biz yapıyoruz adam parayı alıyor hadi bir yer açalım gibi girişimci ruhla hareket ederek gecekondu yerler açılmış. Sonra bakmış saglık bakanlığı bu ne ya demiş heryer saç ekim merkezi oldu bunlara bir yaptırım koyalım demişler ve kanunda pratisyen doktor olan sertifikalı (medikal estetik 3 ay kurs görmüş arkadaşlar) dermatalog ve plastik cerrahlar bu ekim işini yapabilecegi söylemişler.
    Sonra gün geçtikce rant büyüdükçe işler daha ciddiye alınmaya başlamış ilk önce muayenelerde ekim yapılmaması, muayenelerin kapatılması, ameliyathane şartlarında ekim yapılması şartları konmuş ortaya. Bunu fırsat bilen ameliyathanesi olan hastaneler tutmuşlar bu sağlık teknisyenleri ve hemşireleri işe almışlar, başlarına bir diploma asmışlar ooohh al gülüm ver gülüm..
    Bu saç ekim yapan arkadaşlara sorsanız greft ne flep ne bu nasıl yaşar, acaba kafaya tırnak ta eksek yaşarmı gibi sorulara tabiki cevap veremezler verecek egitimide almamışlardır.. Bilgisiz bir insanda cahil cesareti oldugu için her konu oldugu gibi bundada birşeyler söyler önemli olan para kazanmak degilmi? Kim düşünüyor hasta sağlıgını ... Halen o kadar yazı yazmamıza ragmen forumları okuyorum yazılar yazıyorum kimse benim dedigime inanmıyorda gidip oradaki adamın 3600 greft ektik demesine inanıyorrr... söyleyecek birşeyim yok... Adamların yapmaya çalıştıgı sadece pazarlama taktigi gidiyorsunuz doktara greft başına 1 euro istiyor= 1,97tl , Sağlık teknisyeni 1 greft =1tl diyor ama ben 3600 greft ekerim diyor, oo oadam doktor anlamaz bu işten bu el emegi isteyen bir iştir kesin memnun olacaksın gibi sözlere inanmayın. Şu lafada çok gülüyorum el emegi? sanki dikiş nakış kursu bu, plastik cerrahi egitiminde mikro cerrahi diye bir bölüm var inananın mikroskop altında damarların duvarına dikiş atıyoruz senin yaptıgın saç ekimini yapamıyoruz mantıgına getiriyor bu şahıslar..
    Altta bir resim koydum greft ve kök ayrımı yapılabilmesi için, arkadaşlar tekrar söylüyorum 2200 greft üstü aldım diyen kesin yalan söylüyordur hele bunu 5 saatlık bir operasyonda filan yapanı allaha havale ediyorumm..
    Ekim yaptırdıgınız yerde 12.0 megapixel bir fotograf makinesi götürün çekin sayarsını evde o zaman anlarsınız kazıklanıyormusun kazıklanmıyormusun?

• Merhaba, plastik_surgeon şu an içinde bulunduğum son durum ile ilgili fotoğrafları yüklemek istiyorum, eminim ki bahsettiğiniz o ticarethanelerden herhangi birisinie gitsem mangalda kül bırakmayıp 4000 - 5000 greft ekeriz diyerek sorununu çözeriz diyecekler ama burada biraz daha menfaat dışı bir paylaşım olduğunu ve sağlıklı bilgiler alabileceğimi düşünüyorum. Sorun şu ki kellik bölgem çok açık bu şartlarda beni idare edecek bir saç nakli yaptırabilir miyim acaba? Yani daha açık soracak olursam sizin tek seansta bahsettiğiniz greft sayısı bu kadar açık bölgem için yeterli olur mu acaba? Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum,
    Saygılar

• merhana erdemmli
    Saç nakli yapılır ama benim istedigim mükemmel sonuca ulaşmak için 3 seans gerekli, buda yaklaşık 5500-6000 greft = 12-15000 saç kökü eder.
    Sizde zaten 1 saç ekimi seansını yaptırınca mutlu olacaksınız, ama kesinlikle tatmin olmayacaksın ve 2 seansı isteyeceksiniz.. 2 seansı sizi mutlu eder hatta 3 seansı düşünmezsiniz bile büyük ihtimalle.. Zaman içinde biraz sonucun biraaz daha iyi olmasını isterseniz 3 seans yapılır.

Saç nakli işi gönül işi çok rahatsız oluyorsan paranı biriktir yaptır, fakat birden fazla seans olacagı hiç bir şekilde unutma.. Bir seansta su kadar bu kadar nakil yaparız tek seansta bu iş biter diyenlere inanma.. Seanslar arasıda 6 ay olmasını tercih et..
    forumdada yazdıgım gibi adamlar direkt sallıyorlar yada insanlaıın greftin ne oldugu bilmedikleri için kandırıyorlar kök hesabı yapıyorlar greft yerine falan filann yalanmı yokk...

• Öncelikle vakit ayırıp cevap yazdığın için tşk ederim. Cevabın elbetteki tahmin ettiğim fakat duymak istemediğim bir cevaptı ama gerçekler için yapacak bir şey yok. Peki bu iki ayrı seansı yaptırıken 1. sensta açıklığım olan bölgenin tüm alanına mı saç ekimi yaptırmalıyım, yoksa 1. seansta istenilen sıklıkta ön bölgeye bir sonraki seansta ise arka bölgeye gibi mi yaptırmalıyım. Daha açık soracak olursam 2000 greft ilk seansta ön bölgeye 2. seansta arka bölgeye yoksa 2000 greft ilk seansta tüm bölgeye ve 2. seansta seyreklikler mi doldurulacak.

En iyi saç ekim merkezi neresidir konu başlıklı forumda Antalya'da ekim yaptıran bir arkadaş vardı, o arkadaşlada yazışmıştınız belki hatırlarsın ve 2 seansı iki ayrı günde yaptırmıştı, sonucu gerçekten çok beğenmiştim. Birde 2 günde yaptırmayı neden önermediğin konusunda aydınlatmanı rica ederim, ilgi ve alakan için tekrar tşk ederim, saygılar

• merhaba..
    alınan greft uygun şekilde yerleştirilir tabi bu söyle olur ön taraf daha sık arka taraf daha seyrek olur. yani ilk önce öne ekelim sonra arkaya ekeriz mantıgı çok estetik olmayan bir düşünce yapısı. Lakin şu var karşınızdan sizi gören kişi ilk dikkat edecegi kısım ön taraftır o yüzden ön taraf sıklıgı iyi ayarlanmalıdır.
    Aşamalı ameliyat her zaman öneriyoruz bu ekibin dikkati, hastanın sabrı, ve yara iyileşmesi için gerekli..
    2 gün ameliyata sıcak bakmıyorum çünkü greft alınan yerden tekrar iyileşmeden greft almak oldukca zor.
    forumda bir yerlere yazmıştım greftin yaşabilirliği diye orada bizimde nakil yaptıgımız saçların belli bir sıklıgı olması lazım yoksa greft yaşamaz uygun şekilde kanlanmaz, boşa çalışmış oluruz.. Yara iyileşmesini ayarlamak saglanması için 2 seans şart.
    seanslar arası en az 6 ay olmalı bu benim kişisel görüşüm..
    saygılar..

• Peki 2. seansda yapılacak olan ekim ilk seansda yapılan ekimdeki saç köklerine zarar verir mi acaba, forumlarda kişinin kendi saçına bile zarar vererek dökülebileceği (ekim yapılan bölgede saçı varsa) yazıyordu bir çok yerde.

Bir de şunu merak ediyorum çok uzak değil 2-3 sene öncesi ile şu anı kıyasladığımız zaman bile arada uçurum gibi değişmeler var, gerek tıbbi uygulamalar gerekse hekimin bir çok saç nakli sonrası edindiği tecrübe. Acaba bu farklılık daha devam eder mi, yoksa gelinen son nokta bumudur sizce gerek uygulama, gerek tıptaki gelişmeler vs açısından?
  • söylenenlerin bilimsel olmayan atmasyonlar.. Şu bir gerçekki saç nakili sonrası zaten dökülmenin devam ettigi saçlara dökülmemesi için katkımız olmuyor, dökülecek dökülüyor. bizim nakil yaptımıgız saçlar dökülmez fakat hastalar dökülme gördüklerinde sanki ekilen saçlar dökülüyormuş gibi hissetikleri için bu konuşmalar ortaya çıkıyorr.

gelecekte kesinlile kök hucre araştırmaları artacak eve kişinin kendi genetigiyle uyumlu saçlar gelişecek o zaman saçları enseden almadan kargo ile saçlar gelecek ve sadece ekim yapacaz bu teknoloji ne zaman çıkar bilmiyorum günlük kullanıma 20 seneye anca girer.. Ama robot teknolojisinde gelişmler var insan hatasını azaltıcı saçları toplayıcı robotların yaın bir gelecekte kullanılacagını hayal ediyorum sadece..
  • Anlıyorum, saçlarım aslında bu kadar erken dökülmeyecekti, eğer piyasada o dolandırıcılar ve kendimi çaresiz hissedip saf olmasaydım tabii, protez taktım bundan 7 sene önce bir operasyon parasına ve 5 sene önce çıkardım. Ama olan oldu 2 senede zaten, kafama sabitlenebilmesi için kullanılan o kimyasal madde ve mevcut saçlarımın havasız kalması saçlarımın sonunu getirdi maalesef. Neyse konu dışına çıktım biraz.

Ayrıca teknoloji taraftarı biriyim, ama işin içine robot girdimi pek güvenemem doğrusu, neyse o teknolojiye kadar yaşayacağım bile muhtemel değil zaten. En uygun zamanı oluşturmamın ardından vakit kaybetmeden bu teknlojiye devam o zaman :) çok tşk ederim verdiğin bilgilerden ötürü.

Bir de bu Fue tekniğinde ben başarısız bir sonuç görmedim bu güne kadar (umarım benim başıma gelmez) başarısızlıkla kastım uygulamadaki başarısızlıklardan ziyade (çim adam, eğim yanlışlığı vs değil) saçın çıkmaması gibi, yada daha kötü sonuçlar. Korkarak soruyorum ama bu sektördeki biri olarak düşümek bile istemediğim kötü sonuçlarla karşılatın mı acaba?

• En çok karşılaştıgımız sorun şu, 3500 greft ektik diye geliyor hasta bir bakıyoruz 1000 greftten fazlası yok, yani en çok hastayı kızdırın durum bu,
    kanama enfeksiyon diger önemli bir sorun , ben hastalarımda karşılaşmadım bir saç ekim merkezi gibi çalışmıyorum ama kafa derisinin kanlanması çok çok iyi oldugu için enfeksiyon nadir görülüyor.. kanama operasyon sonrası dönemde çok olmuyor ama operasyonda kanama olması ekim zamanı hemde kalitesini bozuyor.
    karşıdan bakışta simetri ve küçük ayrıntılar, bunlarda şöyle anlatıyım saçların belli düzeni var orjinal ona yakın olan sonuçlar önemli farkedilececek kadar ucak girinti çıkıntı verilmesi, sonra mevcut saçlar ile birleşme açıları filan bunlar estetik açıdan çok önemli.

ameliyattan sonra yüzde ödem, agrı hasta önerilerimze uydugu sürece çok gördügümüz şeyler degil.

nadir fakat ölümle sonuçlanacak sorunlar bile olabilir bunların en önemlide lokal anesteziklere karşı aşırı duyarlılık, kullandıgımız adrenalinin kalpte ritim bozuklugu yapması, hemen hemen hekimlik hayatımda daha önce hiç görmedigim ama gördügünde ölümcül olarak komplikasyonlardır(allah hiç bir hekime göstermesin). Zaten devlette bu saç ekim işini yakında böyle bir kötü olay sonrası çok sıkı önlemler almaya başlayacagını düşünüyorumm.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.