Şimdi Ara

Çok İlginç Bir Sorun Çözümü Bulunmuyor!!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
1.964
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhabalar 33 Bilgisayarlık bir ınternet cafenın bılgısayarlarına yenıden sıstem kurdum
    bunlardan 8 tanesını sıfır kurduk e7500 lu guzel bır sıstem
    gerıye kalan 25 adet sıstem amd 2800+ ve karışık (yani 3-5 senelık bılgısayarlar)
    Şimdi 1 den 14 e kadar oyun bılgısayarları var
    15 den 33 e kadar ıse tamamıyle ınternet agırlıklı kullanılıyor.

Gelelım Sorunumuza:
    Tam butun sıstemler bıttı Akınsoft ve DeepFreeze lerımızde tamam derken
    bırken ınternete gırılmedıgını soyledı musterıler
    Internete gırıyor 5 yada 10 yada tam 13.dk da ınternete gırmez oluyorlar halıyle akınsoft ve ağda gıdıyor...

1.gun: 33 bılgısayardan sadece 4 adet Beyaz kasalı bılgısayar ınternete gırmez oldu
    Çözüm: (yenıden formatlandılar)
    2.gün : 33 tane bılgısayardan sadece 17,4,33,31 numaralı bılgısayar ınternete gırmez oldu.
    3.gün : 33 tane bılgısayarlardan 5-6-10-31-33-32-16-15 numaralı bılgısayarlar sorun cıkartmaya basladı

Kısacası her gecen gun farklı farklı bılgısayar sorun cıkartıyor
    Bılgısayara restart atınca sorun cozuluyor takı 15-20 dk ıcınde yada bellı olmuyor saatlerce gıtmıyor ınternet
    Bu soruna cozum bulamadım...
    Modlu xp ılede denedım
    Duz sp2 lı cd ılede denedım
    Sp3 lu xp cd sıylede denedım
    Sızce neden olabılır???

Not:Modem INCA ıdı onu ZYXEL T3 modem ıle degıstırıp denedım sorun devam etmekte
    Sadece yenı kurdugum sıfır bılgısayarlar sorun cıkartmıyor...

Ilgılenen arkadaslara sımdıden tesekkurler...

• bu durumla karşışatığınızda PC leri değil de ağınızı resetlemeyi denediniz mi?
  • Switch ile ilgili bir sorun olabilir_?? Başka bir switch denediniz mi? İnternet mi gidiyor yoksa ağ komplemi gidiyor_?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ukayl06

Switch ile ilgili bir sorun olabilir_?? Başka bir switch denediniz mi? İnternet mi gidiyor yoksa ağ komplemi gidiyor_?

İnternet ile birlikte Akınsoft da gittiğine göre bilgisayar ağdan düşüyor demektir.

Ben bu konudan pek anlamıyorum ama sorun switchdeymiş gibi geldi.
  • Sorun modemde de olabilir. Modem bu düşmeler olduğu sırada ısınıyor mu? Modem resetlendiğinde geçici olarak da olsa sorun çözülüyor mu?

Kopmalar rastgele olduğundan sorun modemin ip atamasıyla ilgili (DHCP) olabilir. Bağlantıdan kopan bilgisayarların ip adreslerini de kontrol edin. IP alınamadı gibi birşey diyorsa sorun modemdedir, ağ kablosu bağlı değil gibi birşey yazıyorsa sorun switch de olabilir.

-------

Şimdi aklıma geldi. Geçenlerde forumda bir internet kafe sahibide aynı sorunu yaşamıştı ve sorun kablolamalardaydı. Bir bilgisayarın ethernet kablosundaki bağlantı hatasından dolayı (kablo sıralamasındaki hata) bütün kafede rastgele kopmalar yaşanıyordu. Öncelikle bunu kontrol edin muhtemelen sizinde sorununuz aynısı

http://forum.donanimhaber.com/m_42929779/mpage_1/f_/key_//tm.htm#msglink_42929779

• sorun ağlarda değil bendede 25 pc var aynı şeyleri bende handy cafe ile yaşıyordum deep freez var aynı sistem clone disk hepsi yarısı giriyor yarısı girmiyor tümüne format attım 1 kaç gün sonra yine aynı.

2 yol söyleyeceğim sana kesin çözüm.

1. si senin ana makinanda virüs oldugu için girmiyor kalanı ki bende öyleydi ana makinaya yedek almaksızın format attım ve nod 32 kurdum güncelledim ve sonra ağa paylaşım verdim. tekrar bu sorunu alırsan swichdeki kabloların yerini değiştir ve tak hiç bir sorunun kalmayacak sırf bu sorun yüzünden 2 gece sabahladım kafayı yedim ama sorun %99 ana makinan çünkü müşterilere paylaşım verdiğinden dolayı oluyor nod32 yi kurdum ve paylaşımı verdim vereli bebeler ne atsa müşterilere hepsi virüslü ee hile falan filan ne olacak başka başka sorunun yoktur emin ol çözümüde bu olacaktır dostum.
  • Cevap İçin tesekkurler 3 adet swıch farklı kısımlarda baglı olunca 3 unde de aynı problem olmaz dusuncesınden degıstırme geregı duymadım

quote:

Orijinalden alıntı: ukayl06

Switch ile ilgili bir sorun olabilir_?? Başka bir switch denediniz mi? İnternet mi gidiyor yoksa ağ komplemi gidiyor_?
  • Evet Bu yorum ıcın gercekten çok tesekkur edıyorum
    Sonunda gunlerdır yaşadıgım problem uzerıne aldım tester ı gece basladım problemı bulmaya
    2.swıch den 3.ye gıden kabloda sorun vardı
    Cat6 kablo cekmısler fakat dızılımı cat5 uzerıne ıdı
    yenıden cat5 kablo cektım ve sorunumuz duzeldı
    Yanı sorun 1 adet kablodan dolayı yaşadıgımız problemdır...
    Herkese Teşekkurler...

quote:

Orijinalden alıntı: samed.yıldırım

Sorun modemde de olabilir. Modem bu düşmeler olduğu sırada ısınıyor mu? Modem resetlendiğinde geçici olarak da olsa sorun çözülüyor mu?

Kopmalar rastgele olduğundan sorun modemin ip atamasıyla ilgili (DHCP) olabilir. Bağlantıdan kopan bilgisayarların ip adreslerini de kontrol edin. IP alınamadı gibi birşey diyorsa sorun modemdedir, ağ kablosu bağlı değil gibi birşey yazıyorsa sorun switch de olabilir.

-------

Şimdi aklıma geldi. Geçenlerde forumda bir internet kafe sahibide aynı sorunu yaşamıştı ve sorun kablolamalardaydı. Bir bilgisayarın ethernet kablosundaki bağlantı hatasından dolayı (kablo sıralamasındaki hata) bütün kafede rastgele kopmalar yaşanıyordu. Öncelikle bunu kontrol edin muhtemelen sizinde sorununuz aynısı

http://forum.donanimhaber.com/m_42929779/mpage_1/f_/key_//tm.htm#msglink_42929779

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.