Şimdi Ara

Muayenesi olmayan ve ruhsatı kayıp aracın satışı olurmu ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
31.057
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 3 yıldır muayenesi olmayan ve ruhsatı kayıp olan bir aracın noter satışı mümkünmüdür ? izlenecek yollar nelerdir? (Vergi borcu yoktur)

• ben aracımı aldıgımda muayenesinin olmadıgını sonradan ögrendim.çok acelem oldugu için o detayı unutmustum o zaman.demekki satısı oluyormus.arac sizin üzerinize ise ruhsatı tekrar cıkarmanız mümkün tabi.ruhsat olmadan noterin işlem yapacagını sanmıyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: STasdemir

ben aracımı aldıgımda muayenesinin olmadıgını sonradan ögrendim.çok acelem oldugu için o detayı unutmustum o zaman.demekki satısı oluyormus.arac sizin üzerinize ise ruhsatı tekrar cıkarmanız mümkün tabi.ruhsat olmadan noterin işlem yapacagını sanmıyorum

Bende bunu merak ediyorum işte.
  • Kayip ruhsati tekrar cikartabilmek icin arabanin muayeneye girmesi gerekecektir muhtemelen.
  • Muayene hiç bir işlemde şart değil. Ruhsat ta çıkartılabilir. Satılabilir de. Daha 15 gün önce 9 senedir muayenesi yapılmayan kamyoneti muayenesiz sattık. Noterden devrini de verdik. Yeni sahibi yaptıracak muayeneyi.

quote:

Kayip ruhsati tekrar cikartabilmek icin arabanin muayeneye girmesi gerekecektir muhtemelen.

Ruhsatı olmayan araç muayeneye nasıl girecek. Onu da söyleseniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi topaz42 -- 28 Ekim 2010; 16:53:22 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: topaz42

Muayene hiç bir işlemde şart değil. Ruhsat ta çıkartılabilir. Satılabilir de. Daha 15 gün önce 9 senedir muayenesi yapılmayan kamyoneti muayenesiz sattık. Noterden devrini de verdik. Yeni sahibi yaptıracak muayeneyi.

quote:

Kayip ruhsati tekrar cikartabilmek icin arabanin muayeneye girmesi gerekecektir muhtemelen.

Araç Tespite giricek. Şasi ve Motor no için. Ayrıca muayaneside yoksa, ki kayıtlarda vardır olup olmadığı muayanede olması lazım. EK1 formuyla halledilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ExTReMee

quote:

Orijinalden alıntı: topaz42

Muayene hiç bir işlemde şart değil. Ruhsat ta çıkartılabilir. Satılabilir de. Daha 15 gün önce 9 senedir muayenesi yapılmayan kamyoneti muayenesiz sattık. Noterden devrini de verdik. Yeni sahibi yaptıracak muayeneyi.

quote:

Araç Tespite giricek. Şasi ve Motor no için. Ayrıca muayaneside yoksa, ki kayıtlarda vardır olup olmadığı muayanede olması lazım. EK1 formuyla halledilir.

Evet ama sonuçta muayene onaylanmıyacak yeni ruhsat çıkana kadar. Benim araba muayeneye gitti. Geçti muayeneden. Ruhsatta şasi numarası eksik olmuş. Rakamların arasında yanyana 5 adet sıfır (00000) olması gerekirken 4 adet sıfır (0000) yazmışlar. Sırf bu yüzden muayeneyi onaylamadılar. Beni 108,00 TL ruhsat masrafına soktular. Yeniden ruhsat çıkarttırdım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi topaz42 -- 28 Ekim 2010; 17:11:07 >

• Anladığım kadarıyla ruhsat olmadan da muayene yapılabiliyor yani EK1 formu ile yani şoförler odasından formu alıyoruz gerekli yerleri daktiloda yazılıyor ondan sonra bu form ile muayene işini hallediyoruz yanlışsa düzeltin lütfen. Şimdi noterde satış işi muayene olmadan oluyor peki ruhsat olmadan oluyor mu ??
  • quote:

Orijinalden alıntı: serdar_85

Anladığım kadarıyla ruhsat olmadan da muayene yapılabiliyor yani EK1 formu ile yani şoförler odasından formu alıyoruz gerekli yerleri daktiloda yazılıyor ondan sonra bu form ile muayene işini hallediyoruz yanlışsa düzeltin lütfen. Şimdi noterde satış işi muayene olmadan oluyor peki ruhsat olmadan oluyor mu ??

Notere evrak lazım. Siz EK1 formuyla tespiti yaptırın. Şasi ve Motor no için. O EK1 ile bi notere gidin satış için. Eğer yapmazsa mecbur ruhsat çıkıcak. Ama Ruhsat olmadan noterde satış olmaz diye biliyorum.
  • Önce 108 TL ödenip ruhsat çıkacak. Bunun kaçarı yok. Ruhsat olmadan araba satılamaz. Noter memuru ruhsatı sizden alacak. Aracı yeni alan kişiye noter evrağı düzenlerken sizin ruhsatı iptal edip bir yaprağı alacak. Noter kağıdı ile aracın ekzoz ve fenni muayenesinin tasdikli olduğu sayfayı aracın yeni sahibine verecek. Burda aklınız karışmasın. Aracın ekzoz veya fenni muayenesinin olup olmaması önemli değil. Ama o sayfaları gösteren kağıt yeni kişiye verilecek. Onlar olmadan araç trafikte gezemez.

Giidin, deneyin. öyle olduğunu göreceksiniz.
  • Teşekkürler arkadaşlar cevaplar için.
  • ruhsat yoksa satışı olmuyor galiba çünkü eski ruhsatı alıyor diger alan kisinin adı yazılı ruhsatı gönderiyorlar
  • Merhaba arkadaşlar .
    Öncelikle herkesin kurban bayramı mübarek olsun.
    Benim öğrenmek istediğim muayenesi olmayan fakat ruhsatı olan aracın satışı ve devri mümkünmüdür.
    Mtv borcu varsa satışı ve devri olurmu?.

Bilgilendirirseniz sevinirim...
  • Vergi borcu varsa satış olmaz.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.