- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Bır noktadan kac duzlem gecer?
Bu konudaki kullanıcılar:
 
32
Cevap
8917
Tıklama
Sayfa: [1]
Giriş
Mesaj


3723 Mesaj
13 Ekim 2005; 20:52:51 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

bence sonsuz tene gecer ama hocamiza gore gecmezmis! iki nokta gerekiyormus gecmesi icin ama bence bir nokta bir duzlemin elemani degilmidir o zaman bir noktadan bır duzlem gecer!
bugun yaksaık bir 15 dakika sinifta hocamla bu konuyu tartistik! sonunda kabul ettim ama hala aklim ermedi,
size soruyorum bir noktadan kaç duzlem gecer?
_____________________________26 Mesaj
13 Ekim 2005; 20:54:51 

Sonsuz.. EDIT: Hocan Allah bilir bir noktadan sonsuz doğru da geçmeyeceğini iddia ediyordur.. Bilirim öyle muhalefet hocaları, çok uğraşmaya değmez ama, he ondan diyip geç..< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi slm ben fahrettin -- 13 Ekim 2005, 20:55:36 >
_____________________________10839 Mesaj
13 Ekim 2005; 21:14:54 

Bir nokta üzerinde düzlemi tanımlayamazsın.
_____________________________Yardım talepleriniz için, lütfen özel mesaj atmayın.


 
4220 Mesaj
13 Ekim 2005; 21:18:52 

Bir doğru üzerinde sonsuz düzlem vardır desek nasıl olur?
_____________________________


Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
13 Ekim 2005; 21:21:29 

Hocan haklı..
Doğru ile düzlem farklı şeylerdir , bir noktadan sonsuz doğru geçer ama düzlem en az 3 noktadan geçmektedir yani bir düzlemin oluşabilmesi için ayrı yerlerde iki nokta gerekir..


1858 Mesaj
13 Ekim 2005; 21:21:37 

sonsuz tane düzlem o noktayı barındırabiliyorsa o noktadan sonsuz tane düzlem geçer. Geçmesi için 2 nokta gerekiyormuş kısmını ise anlamadım...

Jackal hocam bi düzlem 3 noktadan geçmek zorunda değildir, bir düzlem 3 noktasıyla tanımlıdır ama sonsuz nokta vardır içinde. O düzlemin içindeki tüm noktalar başka bir düzlemde de bulunabilir sonuçta. Ama belli 3 nokta düzlemi belirlemeye yarar. Kaçtane geçtiğiyle alakasız bence...


İlk cümlem net olmadı onu açıklayim ; Bi düzlem 3 noktadan geçer tamam ama bu 3 nokta onu belirlemeye yarar. Olması gereken sayı 3 değildir yani. 3 sadece belirlemek içindir. 20 noktaylada belirlersin. Ama içinde milyonlarca nokta vardır. Tanımlaması ya da tanımlamaması bişeyi değiştirmez. O düzlemin dahilinde olması önemli olan. O diyelimki "A" düzleminde binlerce nokta vardır ve tanımlamak için 3 nokta gerekir, ama içindeki o diğer noktalarda düzlemin parçasıdır. Ve o noktalar başka bir düzleminde parçası olabilir. Sonuçta diğer düzlemde de binlerce nokta olabilir ve en az 3 tane oluşu bahsi geçen diğer düzlemi tanımlı yapar. Tanımlayanın ortak nokta olması gerekmez.< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cernunnos -- 13 Ekim 2005, 21:27:06 >
_____________________________

“Ay’ın kadim dilini kim biliyor şimdi? Ve kim konuşuyor Tanrıça’yla hala? Şimdi sadece taşlar hatırlıyor ayın çok eskiden bize anlattıklarını ve ağaçlardan, çimenlerin hışırtısından ve çiçeklerin kokularından öğrendiklerimizi .”
I may forgive ,i dont forget.


10839 Mesaj
13 Ekim 2005; 21:25:31 

Şimdi diyelimki elimizde bir nokta var.Bu bir nokta bizim bir düzlemi tanımlamamız için yeterli değildir.En az 2 nokta gerekir düzlemin tanımlanması için.
_____________________________Yardım talepleriniz için, lütfen özel mesaj atmayın.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
13 Ekim 2005; 21:48:15 526 Mesaj
13 Ekim 2005; 23:15:46 

bir düzlemi uzayda 2 nokta ile tanimlayamazsin 2 noktadan geçen düzlem noktaları birleştiren dğrunun etrafında dönebilir buda ona serbestlik derecesi kazandırır. yani 2 noktadan geçen n tane düzlem tanımlayabilirim ben size.
bi düzlemi uzayda tanımlamak için 3 ü de aynı doğru üzerinde bulunmaması gereken ( 2 si bulunabilir biri bulunamaz) 3 nokta tanımlamak gerekir. tabi herhangi bir referans düzlemle yapılan açı diğer bir 3. noktanın yerini alabilir.

1 noktadan şu kadar düzlem geçer bu kadar geçmez cümleleri matematikte kullanılmaz. nokta düzlemin elemanı olur. uzayın elemanı olan xyz koordinatlı a noktası n tane düzlemin elemani olabilir. yine aynı şekilde xyz a ve x1y1z1 b noktalarına sahip olan 2 kümenin elemanları sonsuzdur. bu kümelerin kesişimi yine sonsuzdur. eğer olaya üçüncü bu iki noktayla doğrusal olmayan bir noktaya sahip olan kümeyi eklersek bu 3 kümenin kesişimi 1 dir.< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maydanoz -- 13 Ekim 2005, 23:24:42 >
_____________________________

hustın kontorum bitti,atmosfere girince caldırırım


339 Mesaj
13 Ekim 2005; 23:44:07 

tabiki sonsuz duzlem gecer fen lisesi mezunuyum. sanki bi bokmus gibi soyledim haa
_____________________________1190 Mesaj
14 Ekim 2005; 0:04:53 

quote:

Orjinalden alıntı: keremen

tabiki sonsuz duzlem gecer fen lisesi mezunuyum. sanki bi bokmus gibi soyledim haa


bir noktadan sonsuz tane düzlem geçer diyemeyiz düzlemin geçmesi için en az iki nokta gerekli
bir noktadan sonsuz tane doğru geçer
iki noktadan sonsuz tane düzlem geçer

fen lisesi mezunusun ama hava atcağın kadar ders dinleseydin anlardın...
_____________________________

***ANKARA***2012 HONDA CİVİC(FB7) BEYAZ ELEGANCE MT BRC LPG KİTİ


776 Mesaj
14 Ekim 2005; 0:19:37 

iki nokta için kırmayın birbirinizi yaa
_____________________________246 Mesaj
14 Ekim 2005; 0:23:21 


Ülen iğne deliğinden masayı geçirebilinmi be yaw..

Düzlem diyo, çizgi demiyo..
_____________________________

Bu yazıyı herhangi bir kimseyle tartışmak için yazmadım. Yazdım, o kadar..isteyen okur cevaplar. İstersem cevaplarım. Verilen cevabı, yeterince mantıklı ve değerli bulmazsam cevaplamam. Cevaba, cevap verme hakkımı saklı tutuyorum. İşte o kadar..


 
371 Mesaj
14 Ekim 2005; 3:16:41 

ya herkes bişey ezberlemiş söylüyor senin hocan da öyle
düzlem oluşması için 3 nokta gerekir bikere ama orda söylenmek istenen "bir noktası belli kaç düzlem oluşabileceğidir" yani 1 noktadan da 2 noktadan da sonsuz düzlem geçer
_____________________________4156 Mesaj
14 Ekim 2005; 3:47:05 

O hocayı kınıyorum. Nasıl öğretmen öyle? Daha 3 boyutlu hayal edemeyen kişi matematik öğretmeni mi olurmuş canım.

Bir noktadan da 2 noktadan da sonsuz düzlem geçtiği aşikardır. Düzlemi belirtmek başka düzlemin geçmesi başka. Tamam bir düzlemi tanımlamak için en az 3 nokta gerekir de olayın onunla alakası yok.

Edit: Düzlem yanlış yazılmıştı.< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mewluth -- 14 Ekim 2005, 12:24:29 >
_____________________________

Bir buçuk, iki buçuk daha; bir buçuk mu, iki buçuk mu, üç buçuk mu, beş buçuk mu, altı buçuk mu, yoksa sekiz buçuk mu ettiğini keşfedemedim.

Keşşaf Cin Ruhu


257 Mesaj
14 Ekim 2005; 4:11:37 

buradan haddim olmayarak mewluth hocama çatacam...

hepiniz yanlışsınız arkadaşlar...

bir noktadan sonsuz ışın geçer (ışının yönü, ve şiddeti mühim değil... her türlü geçer)

iki noktadan ise bu sonsuz ışınlardan sadece bir tanesi olan ve o ışınında yalnızca iki nokta arasında kalan doğru geçer, kısaca iki noktadan doğru geçer (bunların yönü ve şiddeti olabilir o ayrı konu)

üç noktadan ise bu doğru paröalarından oluşmuş ve içinde kalan alanı da kapsayan bir düzlem geçer, ewet daha büyük düzlemleri de bu noktaları içine alacak şekilde çizebilirsiniz ama mesela bir kare olsa elinizde içindeki üç npktayı seçip birleştirseniz o bir üçgendir ve tamamen farklıdır,

bir düzlem ve düzleme ait olmayan bir noktadan ise prizma olur.. sanırım hemen herkes pramitleri gözönüne getirebiliyorsunuzdur...


ama sanırım şurada karışıklık yaşamış olabilirsiniz, bir prizmanın içinde mesela tabanı da bir düzlemdir, düzlemin içinde mesela kenarı da bir doğrudur, bir doğrunun uçları da mesela nokta da bu uzaya dahildir.. derseniz.. noktayı üç boyutlu kabul etmiş olursunuz, halbuki nokta boyutsuzdur, ve hemen her yöne doğru ışınlar çizilebilir, doğrularda boyutsuzdur ve uzunlukları ölçülebilir, AB arasındaki tek bir doğru geçer ve uzunluğu hep aynıdır, 3 noktamız olsa veya yeteri kadar doğruları birleştirsek bir düzlem elde ederiz ve yüzeyinin alanını ölçebilir.. eğer bir prizmanız varsa hacim ile belirtiriz..

bunların içinde, normal dünyada bile, 3 boyutlu uzayda alacağınız her nokta bunların ortak elemanıdır,

biraz karışık oldu yaa.. anlayana sivrisinek saz be hocalar..
_____________________________

"Gözlerde yas yoksa, ruh gökkusagina sahip olamaz."
"Bayrağı indirtmem, vatanı böldürtmem, ezanı dindirtmem, Türk'e de sövdürtmem!"


4156 Mesaj
14 Ekim 2005; 4:26:22 

Düzlem, Doğru, Uzay gibi kavramlarda sınırsızlık hakimdir. Yani bir doğrunun ucu veya bir düzlemin kenarı diyemeyiz. Doğruyu sınırlandırırsak doğru parçası veya düzlem parçası olur ancak o zaman uçlardan söz edebiliriz.

quote:

iki noktadan ise bu sonsuz ışınlardan sadece bir tanesi olan ve o ışınında yalnızca iki nokta arasında kalan doğru geçer, kısaca iki noktadan doğru geçer (bunların yönü ve şiddeti olabilir o ayrı konu)


2 noktadan bir doğru geçer sözünde hata yoktur. Belki 2 (ya da 3, hatta 5) ışın geçer diyebilirsiniz, sonsuz tane doğru parçası da geçer diyebilirsiniz ama doğru bunların hepsini içine alan sınırsız noktalar kümesi olduğu için 1 doğru geçer sadece. Doğrunun yönünden bahsedemeyiz.
_____________________________

Bir buçuk, iki buçuk daha; bir buçuk mu, iki buçuk mu, üç buçuk mu, beş buçuk mu, altı buçuk mu, yoksa sekiz buçuk mu ettiğini keşfedemedim.

Keşşaf Cin Ruhu


384 Mesaj
14 Ekim 2005; 7:14:59 

walla ben pek anlamam sözelciyim ama 2 saat geometri var bizde de çok net hatırlıyorum pazartesi günü işledik en az 3 nokta olması lazım dedi(ben hocanın yalancısıyım )
_____________________________

Türkçe dünyanın en köklü, en zengin ve en güzel dillerinden biri. Onu yabancı sözcüklerle kirletmeyin. Türkçe kullanın !

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
14 Ekim 2005; 8:27:37 

3 noktayida kapsamak şarti ile 3 noktadan SADECE 1 düzlem geçer.
quote:

2 noktadan da sonsuz doğru geçtiği aşikardır
?? hocam bunu okuduktan sonra yukariya "3 noktayida kapsamak şarti ile " yi ekledim sende o mantikla 2 noktadan sonsuz geçer dediysen doğrusun ama 2 noktayida kapsayarak sonsuz doğru nasil oluyo?
Not:Ulan doğru neydi ışın neydi ya
neyse açiklama yapacaktim ama vakit kalmadi 1 noktadan sonsuz düzlem GEÇER diyorum ben ama bulunduğum mekanda bir hoca varsa ve daha değişik bişeyler diyosa tartişmaya girmem o mekanda hocanin dediğidir ama dişari cıkınca gene 1 noktadan sonsuz düzlem geçer : ) özetle gerçekten doğru bile söylesen hocalarinla tartişma


2691 Mesaj
14 Ekim 2005; 9:26:21 

Bir noktadan sonsuz düzlem geçer diyemeyiz. Sadece sonsun düzlemin ortak barındırdığı bir nokta olabilir diyebiliriz. 1 noktadan değil sonsuz 1 düzlem bile geçmez. Nokta üzerine düzlem tanımlayamazsınız.
_____________________________

Asus Maximus IV GENE-Z\Gen3 Intel® Z68 *Intel Core i7 2600K 3.4Ghz* CORSAIR 8GB VENGEANCE DDR3 1600MHZ C9 * Asus GTX760 DirectCU* SSD CH ForceGT * Samsung 26" T260HD * Creative inspire p5800 * RAZER Naga+G19 * Coolermaster Centurion B5 * Corsair RM850 * Coolermaster GP Hyper Cooler Samsung103SJ 1tb x2 Raid+WD 2TB EXT * Sennheiser PC360


 
371 Mesaj
14 Ekim 2005; 9:38:43 

tanımlamaya çalışan kim ki tanımlanmasına gerek yok 1 noktadan sonsuz düzlem geçer
siz bana bir nokta belirtin ben o noktadan sonsuz düzlem sonsuz doğru yada sonsuz prizma geçiririm
_____________________________4972 Mesaj
14 Ekim 2005; 10:38:31 

bir noktadan sonsuz doğru geçiyorsa vebir doğrudan sonsuz düzlem geçiyosa bir noktadan da sonsuz düzlem geçebilir
_____________________________

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
14 Ekim 2005; 10:48:41 

kaç tane düzlem geçsin istersin?fiyatta anlaşırız< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Shady RIDDLE -- 14 Ekim 2005, 10:49:21 >

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
14 Ekim 2005; 10:53:01 


quote:

Orjinalden alıntı: mewluth

O hocayı kınıyorum. Nasıl öğretmen öyle? Daha 3 boyutlu hayal edemeyen kişi matematik öğretmeni mi olurmuş canım.

Bir noktadan da 2 noktadan da sonsuz doğru geçtiği aşikardır. Düzlemi belirtmek başka düzlemin geçmesi başka. Tamam bir düzlemi tanımlamak için en az 3 nokta gerekir de olayın onunla alakası yok.

şu yorumun güzeliğine bakın arkadaşlar tam bir şaheser...


341 Mesaj
14 Ekim 2005; 10:58:09 


quote:

Orjinalden alıntı: CROC


Ülen iğne deliğinden masayı geçirebilinmi be yaw..

Düzlem diyo, çizgi demiyo..
_____________________________

Vatan toprağı kutsaldır, kaderine terk edilemez.
Mustafa Kemal Atatürk


1491 Mesaj
14 Ekim 2005; 11:00:45 

delinin biri kuyuya taş atmış 40 kişide tasın peşinden kuyuya atlamış
_____________________________

Katılım zamanı: 20 Eylül 2004


341 Mesaj
14 Ekim 2005; 11:02:10 


quote:

Orjinalden alıntı: cck_ylmzzzşu yorumun güzeliğine bakın arkadaşlar tam bir şaheser...
acaba 3 noktadanda sonsuz doğru geçer mi?
bir bilene sormak lazımolay çember daire ikilemine doğru gidiyor

_____________________________

Vatan toprağı kutsaldır, kaderine terk edilemez.
Mustafa Kemal Atatürk


4156 Mesaj
14 Ekim 2005; 12:22:42 


quote:

Orjinalden alıntı: girmiyor

3 noktayida kapsamak şarti ile 3 noktadan SADECE 1 düzlem geçer.
? hocam bunu okuduktan sonra yukariya "3 noktayida kapsamak şarti ile " yi ekledim sende o mantikla 2 noktadan sonsuz geçer dediysen doğrusun ama 2 noktayida kapsayarak sonsuz doğru nasil oluyo?
Not:Ulan doğru neydi ışın neydi ya
neyse açiklama yapacaktim ama vakit kalmadi 1 noktadan sonsuz düzlem GEÇER diyorum ben ama bulunduğum mekanda bir hoca varsa ve daha değişik bişeyler diyosa tartişmaya girmem o mekanda hocanin dediğidir ama dişari cıkınca gene 1 noktadan sonsuz düzlem geçer : ) özetle gerçekten doğru bile söylesen hocalarinla tartişma


Pardon kardeş ya sonsuz düzlem olacaktı o. Gece yanlış olmuş.
_____________________________

Bir buçuk, iki buçuk daha; bir buçuk mu, iki buçuk mu, üç buçuk mu, beş buçuk mu, altı buçuk mu, yoksa sekiz buçuk mu ettiğini keşfedemedim.

Keşşaf Cin Ruhu


4156 Mesaj
14 Ekim 2005; 12:26:31 


quote:

Orjinalden alıntı: Mechanical24

acaba 3 noktadanda sonsuz doğru geçer mi?
bir bilene sormak lazımolay çember daire ikilemine doğru gidiyor
Noktalar doğrusalsa 1 doğru geçer. Doğrusal değillerse 3 doğru geçer.
_____________________________

Bir buçuk, iki buçuk daha; bir buçuk mu, iki buçuk mu, üç buçuk mu, beş buçuk mu, altı buçuk mu, yoksa sekiz buçuk mu ettiğini keşfedemedim.

Keşşaf Cin Ruhu


7382 Mesaj
Eski Kullanıcı Adı:
nadir_en
14 Ekim 2005; 15:29:33 


quote:

Orjinalden alıntı: ©oolermaste®

Bir noktadan sonsuz düzlem geçer diyemeyiz. Sadece sonsun düzlemin ortak barındırdığı bir nokta olabilir diyebiliriz. 1 noktadan değil sonsuz 1 düzlem bile geçmez. Nokta üzerine düzlem tanımlayamazsınız.


©oolermaste® doğru cevaba en çok sen yaklaşmışsın!...
arkadaşlar soru baştan hatalı zaten!.. düzlem hiçbir yerden geçmez ki!... düzlem 3 boyutlu uzayda herhangi bir yönde (x-y-z) uzayı kesen alandır. bir elmayı düşünün elmayı sonsuz açıdan kesersiniz ve her kseiminiz de bir düzlem oluşturur.. elmanın merkezi (veya herhangi başka sabit noktası)bir nokta ise o noktayı kapsayan sonsuz düzlem vardır...

"ama bir noktadan sonsuz düzlem geçer" demek yanlıştır.. "geçer" kelimesi sadece doğrular için kullanılabilir... bir düzlem için ise "geçer" kelimesi kullanılamaz.. belki "oluşur" kelimesi veya "kapsar" kelimesi kullanılabilir.

yani sorun başlangıç itibarı ile hatalıdır.. bu hali ile cevaplanamaz: (Bir noktadan kaç düzlem geçer?!)

şu soruların cevabı vardır ama:
S1- Kaç düzlem ortak sabit noktayı kapsar?
C1- sonsuz

S2- Bir düzlem oluşturmak için kaç nokta gerekir?!
C2- en az üç...

S3- Bir nokta aynı anda kaç düzlemde yer alabilir?!
C3- (yine) sonsuz


_____________________________

Hây'dan gelen Hû'ya Gider!!....

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
14 Ekim 2005; 18:41:46 

1 nokta üzerinden sonsuz doğru geçer diyoruzda niye düzlem geçer diyemeyeyiz sonucta doğru en az 2 noktadan düzlem ise 3 noktadan olurusr


 
371 Mesaj
15 Ekim 2005; 0:32:44 

bir A noktası düzlem üzerindeyse o düzlem için A noktasından geçiyor diyebiliriz bence
_____________________________ 
1 Mesaj
15 Ekim 2005; 15:25:25 

fotoşop la noktadan herşey geçer
_____________________________

Uzman fotoşopçu
Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Konu Dışı / Off Topic] » Konu Dışı » Bır noktadan kac duzlem gecer?
Sayfa: [1]

Foruma Git
Bölümde Ara

 
Reklamlar


DH VİDEO

 
Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.


DHBR6
0.375