Şimdi Ara

fax makinası kullanmadan fax yollamak ve fax almak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
23.760
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

fax makinası almadan, sadece bilgisayarı kullanarak fax yollamak ve almak istiyorum. yanlız aklıma takılan bir kaç mevzu var.

1 - bunu sağlayan programlar ücretli mi, ücretsiz mi? ne program kullanırsak kullanalım, yolladığımız fakslar üzerinden telekom faturası gelecektir öyle değil mi?

2 - sanıyorum ki bir adet 56k fax modem gerekecek. yoksa herhangi bir adsl modem de bu anlamda işimi görür mü?

3 - gecenin bi yarısı yurtdışından gelecek faks için (saat farkı, malum...) bilgisayarı açık tutmam gerekir mi? yoksa faks bi köşede bekler de ben bilgisayarı açınca mı elime geçer? bu konu özellikle düşündürüyor beni...

4 - telefon hattımın ayrı, faks hattımın ayrı olmasını istiyorum. iki farklı hattı aynı bilgisayarda kullanma konusuna herhangi bir problem yaşar mıyım?

5 - iki farklı numarayı duvardaki tek telefon prizini kullanarak alma şansım olur mu? eğer böyle bir şansım yoksa iki farklı hattı nasıl alabilirim?

bu sorularıma yanıt verirseniz çok sevinirim. ayrıca bu konuyla ilgili bilmem gerekenleri söylerseniz sevinirim.

not: konuyu yanlış yere açtıysam moderatörlerden yerini değiştirmesini rica ediyorum. zira nereye açacağımı bilemedim.

şimdiden herkese teşekkürler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi the_musiciann -- 20 Ekim 2010; 17:44:39 >

• merhabalar biraz pahalı bir çözüm olabilir ama bizim çok işimize yarıyor...

Samsung SCX-4623fn kodlu Çok fonksiyonlu yazıcıyı kullanıyoruz...

Kendi programı sayesinde gelen bütün faxlar yazıcıdan çıkmadan belirttiğimiz klasörde tarih tarih klasörleniyor ve içine de pdf veya seçeceğiniz başka bir formatta dosyalıyor. dosya ismi olarak da tarih + saat ekliyor. fax yollarken de gene kendi programı sayesinde çıktı almadan bilgisayar üzerinden her hangi formattaki bir dosyayı fax olarak yollayabiliyorsunuz. çünkü bu özellkde kendini PC to Fax diye bir yazıcı olarak tanımlıyor. Her şeyi de yazdırabildiğimiz gibi dolayısıyla fax da çekebiliyoruz. Ayrıca faxı göndermeden önce kendi telefon rehberi açılıyor ve oraya kayıtları ekleyebiliyor, gerekirse çok kısa bir sürede istediğimiz kadar kişiye faksı tek işlemle yollayabiliyoruz...

Faxa direk telefon hattı bağlı olduğu için otomatik cevaplama var. Ayrıca ethernet çıkışı da var. Eğer SCX-4623f modelini alırsanız onda ethernet çıkışı yok. biraz daha ucuz. ayrıca isterseniz telefon da bağlayabiliyorsunuz cihaza. onun için de çıkış var...

İki farklı hattı duvardaki prizden alabilirsiniz ancak o prize gelen kablonun kesiti önemli. Eğer prizde içinde 3 tane tel olan kablo varsa o tek hat içindir. Siz iki hat istiyorsunuz o zaman prizinizin içinde en az 4 tel olması gerekir. Bu işin de standartı 5tir. İki telefon hattı için 5 telli kablo çekilir. 4ü kullanılır. Eğer 5 telli kablo varsa, ikili jak girişli telefon prizi kullanırsınız böylece biri faks öbürü telefon olmuş olur...

Eğer bir şekilde ilgili bilgisayara ulaşamadıysa çıktı olarak veriyor faxı. Yani bilgisayarı isterseniz kapatabilirsiniz zaten çıktı olarak veriyor...

Cihazı alalı 1 ay oldu. Beklediğimden çok çok iyi çıktı. Scannerı, Fotokopisi vs. hepsi de ekstrası...400tl civarlarına NetSipariş'ten almıştım. Şiddetle tavsiye etmekteyim...

Şimdilik aklıma gelenler bunlar, sorularnız olursa cevaplamaya çalışırım

• eğer faks özelliği olan bir yazıcı kullanacaksanız zaten bir problem olmayacaktır. o cihaza ait yazılımlar gelen faksları pc ortamına nasıl aktaracağınıza da yardımcı oluyorlar. bunu kullanırsanız pc'nin açık olmasına gerek yok. yazıcı açık kalsın yeter.

yok eğer 56k'lık fax/modem kartını pc'ye takacağım diyorsanız, windows un kendi faks programı bu iş için yeterlidir. ekstra programlara gerek yoktur bence.
    sistem içinde kişi adres defteri, gelen giden kutusu olduğu gibi bunları kategorize etme şansınızda vardır.
    bu şekilde gelen faksları yazdırmak içinde basit bir yazıcı yeterli olur. bu yöntemde pc mutlaka açık olmalıdır.

faks iletişimi telefon hattı üzerinden olduğu için sizin gönderdiğiniz fakslarda hattın kullanım süresi ve yönü doğrultusunda ücret olacaktır.

2 ayrı hattı kullanmak ve bunlardan birini faksa bağlamak sorun olmasa gerek.
  • Rohanamaria ve WISHNE; cevaplar için çok teşekkür ederim. 10 gün kadar cevap alamayınca umudu kesmiştim, öyle bi kontrol edeyim istedim ve cevaplarınızı gördüm. sağolun...

Rohanamaria; bahsettiğin makinaya tek hat mı bağlı peki? Örneğin 999 99 90 telefon hattı, 999 99 91 fax hattı... işte bu hatlardan sadece fax hattını mı bağlıyorsun yazıcıya? telefon hattını da adsl neeniyle bilgisayara bağlamak zorundasın. bu durumda bir problem çıkmıyor mu? Bu cihazı araştırmam gerekiyor sanırım. fiyatı pahalı olsa da ayrıca bir fax cihazı orta halli fiyatları 200 tl'den başladığı için, hem de combo lazer yazıcıya gerek duyulduğu için daha uygun olabilir. ama dediğim gibi, ben direk olarak bu alete fax hattı bağlamak istiyorum bu mümkün mü? faks alırken WISHNE'nin de söylediği gibi, yazıcıyı açık bıraksam yeter mi yoksa bilgisayarın da açık olması gerekir mi? bir de şunu sormak istiyorum ki bence bu konu da çok önemli; bu yazıcının toneri çipli mi? orjinal tonerleri kaç para?

tek prizle iki hat almak istememe gelince; evde iki adet telefon prizi var. fakat ben daha sonra (firma kurmayı düşünüyorum), bu iki prizden birini kendime alıcam. diğer hatta ev telefonu bağlı kalmaya devam ederken, ben kendime aldığım hattan biri telefon için, biri faks için iki hat çektirmek istiyorum. yani evde 2 priz olacak fakat 3 hat olacak. yanlış hatırlamıyorsam prizlerin ikisi de 3 telliydi. bu durumda ne yapabilirim? telekomdan teknisyen çağırsam bağlantıyı kurabilir mi?

faks ücreti konusunda da şunu sormak istiyorum. şehir dışındaki bir faks makinasıyla 1 dakika bağlantıda kalırsa, 1 dakika şehir dışıyla konuşmuşum gibi mi ücret alınır?

cevaplar için şimdiden teşekkür ediyorum arkadaşlar...

EDIT: aklıma geldi de hemen edit yapıp sormak istedim. faks özelliği olan tüm yazıcıların faks özelliğini bağımsız bir faks cihazıymış gibi kullanabiliyor muyuz??? yoksa sadece belirli modeller için mi geçerlidir bu???

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi the_musiciann -- 11 Kasım 2010; 17:32:49 >

• 1- fax özelleği olan yazıcılarda bağımsız fax cihazı gibi kullanabilirsiniz

2- tek telefon hattı üzerinden hem telefon görüşmesi hemde fax hattı kullanbilirsiniz

3- fax ücreti konusunda evet fax ücretleri normal konuşma süreleri gibi yani karşı tarafa bağlı kaldığınız kadardır

4- tek telefon pirizi üzerinde iki ayrı hat alamazsınız
  • sıradan cevaplamaya çalışayım.

Evet bizim işyerinde 3 hat var. Bir hat direk faksa bağlı. 999 90 90 1.hat, 999 90 91 2.hat, 999 90 92 3.hat(faks hattı). Diğer ikisini de telefon olarak kullanıyoruz. Bir hattın sadece faxa ayrılmış olması bence daha bir rahatlık sağlıyor. Hem alırken hem gönderirken...Hatta biz ADSL'imizi de Fax hattına bağlattık. Modemle yazıcı arasına da splitter koydum o yüzden. Ama bu çok da önemli bir şey değil. Normal telefon hattına da alsan farketmez.

Fax alırken eğer bilgisayarına kayıt olmasını istiyorsan evet bilgisayarın açık olmalı. Ha olur da bilgisayarın kapalı, veya bir şekilde alet bilgisayarına ulaşamıyorsa çıktı olarak veriyor faksı. Güme gitmiyor yani. Böyle bir durumda da sen arşivlensin istiyorsan hemen tarar atarsın bilgisayara zaten.

Arkadaşın da bahsettiği gibi bu aletin her şeyi bağımsız birbirinden. Fax gönderirken veya alırken fotokopi çekebiliyor ya da tarama yapabiliyorum problemsiz.

Yazıcı yeni çıktığı için henüz toner çip muhabbeti yaygınlaşmamış. Bazı yerlerde parayla felan satıyorlar ama ben Ücretsiz olarak buldum. Şu an dosya olarak elimde istersen atarım sana da alırsan. Henüz toner bitmediği için denemedim ancak çalıştığına inanıyorum çünkü bulduğum yerdeki cevaplar oldukça tatmin ediciydi.

zeki'nin bir konuda yanlışı var. piyasanın içinde olduğumdan biliyorum çünkü..."ikili nümeris telefon prizi" adını verdiğimiz şu priz ile;

http://www.nursalelektronik.com/images/karre/karre_ikili_numeris_prizi.jpg

tek prizden 2 ayrı hat kullanabilirsiniz. Ama dediğim için dediğim gibi 5 telli kablo lazım. Ki siz 3 hat istiyorsunuz bunun için evinize 7 telli kablonun girmesi lazım. Bunu telekom görevlileri yapıyor mu bilmiyorum. Çünkü işyeri olsa yapmak mesele değil de ev olduğu için sizin daireden, binanın girişindeki telefon kutusuna kablo çekilmesi lazım. Bunu bir sormak lazım...

Bir de bu yazıcının en sevdiğim özelliği her şeyi türkçe. menüsü, tuşları, işimize yarayan progmları vs.

Onun dışında tarayıcı özelliği de taratmadan önce yazıcının üstündeki küçük panelden istedğin gibi ayarlıyosun...Önce soruyor hangi dosya tipi? hangi bilgisayara atalım dosyayı(ağda bir çok bilgisayar varsa seçebiliyorsun) felan..Yani tam bir kullanıcı dostu...

Şimdilik aklıma gelenler bunlar, sorun olursa cevaplarım :)

• normal telefon hattı faks almak için yeterli mi? yani ayrı bir faks numaram mı olmalı yoksa normal ev telefonuma faks çekilebilir mi? faks/modem karı var bilgisayarımın, onu kullanarak faks almak istiyorum. yardımcı olursanız sevinirim. karşı tarafa numaramı nasıl vermem gerekiyor, aynı telefon gibi mi?
  • Bilgisayardaki f/m kardı üzerinden faks alabilmen için
    kart,
    program
    ve hat
    gerekli ve yeterlidir.

Numaran, hattının numarasıdır.

Kuracağın/kurmuş olduğun faks programındaki ayarları incelemen yerinde olur -otomatik yanıtla/faksı al, vb gibi-
  • teşekkürler, evet denedim öyleymiş. normal numaraya gönderiliyor faks.
  • merhaba abi.Bende aynı yazıcıdan sipariş verdim.Fax için ne yapmam gerek abi. Anlatırsan sevinirim.Hattım tek adsl de var.Sistem windows 7 var.Teşekkür ederim.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.