DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Çamaşır makinesi kayışı
29
Cevap
0
Favori
15.013
Tıklama
Sayfaya Git:
Sayfa: 1
Giriş
      475 Mesaj
      18 Ekim 2010 15:26:25
      Merhaba arkadaşlar,
      dün gece çamaşır makinesi çalışırken, kendi kendine kayışı atmış. Şimdi içini açtım baktım kayış yerinden çıkmış...

Şu fotoğraftaki gibi takmaya çalışıyorum tekrar ama, olmuyor esnek bişeyde değil gerdiremiyorum. Nasıl başarıcam bunu ?

Wesley Sneijder
    • Yarbay
      12949 Mesaj
      18 Ekim 2010 23:04:55
      Kayışı motor miline uygun şekilde geçirin. Kalanı da kasnağın sağ ya da sol yarısına yerleştirin. Yerleştirdikten sonra kasnağı kayışı yerleştirdiğiniz kısmın tersine doğru elle çevirin. Kayış yerine oturacaktır.

• Yüzbaşı
      439 Mesaj
      05 Temmuz 2012 22:06:53
      quote:

Orijinalden alıntı: candogan62

Kayışı motor miline uygun şekilde geçirin. Kalanı da kasnağın sağ ya da sol yarısına yerleştirin. Yerleştirdikten sonra kasnağı kayışı yerleştirdiğiniz kısmın tersine doğru elle çevirin. Kayış yerine oturacaktır.

Belki konuyu hortlatıyorum fakat benim içinde önemli bir konu bu kayış.Çamaşır makinemin dün kayışı kopmuş çevirmiyordu.Yeni kayış aldım fakat.Vestelin wms 800 serisi bir makine.4 saattir terletti beni takamadım yeni kayışı.Arka kapağı açılmadığı için alttan ve üstten takmaya çalışıyorum fakat takılmıyor.Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim hocam.

• Yarbay
      6721 Mesaj
      05 Temmuz 2012 23:19:27
      quote:

Orijinalden alıntı: metehan314

Alıntıları Göster

Belki konuyu hortlatıyorum fakat benim içinde önemli bir konu bu kayış.Çamaşır makinemin dün kayışı kopmuş çevirmiyordu.Yeni kayış aldım fakat.Vestelin wms 800 serisi bir makine.4 saattir terletti beni takamadım yeni kayışı.Arka kapağı açılmadığı için alttan ve üstten takmaya çalışıyorum fakat takılmıyor.Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim hocam.

AYNISI BENDEDE VARDI.KAYISI KOPMUŞTU.ÖNCE UST KAPAGI ACIN ISIK TUTUN ASAGIYA MOTOR MILINI GÖRURSUNUZ KAYISI ONA GECIRIN SONRA KALANINI KASNAGA GECIRIN KAZANI KAYISI KASNAGA TAKTIGINIZ YONUN TERSINE CEVIRIN YERINE OTURACAK.

SAMSUNG GALAXY NOTE 4 KULLANICILARI
      [/center]
      Omnes Vulnerant Ultima Necat.....
    • Yüzbaşı
      439 Mesaj
      05 Temmuz 2012 23:24:02
      quote:

Orijinalden alıntı: lazpanyol

Alıntıları Göster

AYNISI BENDEDE VARDI.KAYISI KOPMUŞTU.ÖNCE UST KAPAGI ACIN ISIK TUTUN ASAGIYA MOTOR MILINI GÖRURSUNUZ KAYISI ONA GECIRIN SONRA KALANINI KASNAGA GECIRIN KAZANI KAYISI KASNAGA TAKTIGINIZ YONUN TERSINE CEVIRIN YERINE OTURACAK.

Oturmuyor hocam 2 kişi birlikte denedik yinede olmuyor.Kasnak kayışı tutmuyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi metehan314 -- 5 Temmuz 2012; 23:24:24 >

• Yarbay
      6721 Mesaj
      05 Temmuz 2012 23:40:17
      quote:

Alıntıları Göster

Oturmuyor hocam 2 kişi birlikte denedik yinede olmuyor.Kasnak kayışı tutmuyor.

BOLMU OLUYOR.YARIM GIRIYORSA ZORLAR.2 DAKIKADA TAKMISTIM ZAMANINDA:)

[/center]
    • Yüzbaşı
      439 Mesaj
      05 Temmuz 2012 23:44:46
      quote:

Orijinalden alıntı: lazpanyol

Alıntıları Göster

BOLMU OLUYOR.YARIM GIRIYORSA ZORLAR.2 DAKIKADA TAKMISTIM ZAMANINDA:)

Önce motoru miline geçirdikten sonra kayışı kasnağa takabildiğim kadar taktım çeviriyorum fakat kasnak tutmuyor kayışı , kayış olduğu yerde duruyor kaçırıyor yani kasnak kayışı elbisesiz kaldım valla ya bu sorun yüzünden 2 gündür bunu takmaya çalışıyorum Birazcık kayış bol olsa sanki olacak gibi kasnak kayışı tutacak gibi ama önceki kopan kayışla aynı boyda zaten.Aldığım yer bu kayışın olacağını söyledi ama en babayiğit adamın bile takamayacağını düşünüyorum ben Birce kayış ince dişli olduğu için kasnaktan kayıyor.Kasnak hafif tutsa kayışı çevirdiğimde olacak gibi ama olmuyor...Kayış bol değil aksine bayağı kısa gibi hocam birde...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi metehan314 -- 6 Temmuz 2012; 0:03:45 >

• Yarbay
      6721 Mesaj
      06 Temmuz 2012 00:18:48
      quote:

Alıntıları Göster

Önce motoru miline geçirdikten sonra kayışı kasnağa takabildiğim kadar taktım çeviriyorum fakat kasnak tutmuyor kayışı , kayış olduğu yerde duruyor kaçırıyor yani kasnak kayışı elbisesiz kaldım valla ya bu sorun yüzünden 2 gündür bunu takmaya çalışıyorum Birazcık kayış bol olsa sanki olacak gibi kasnak kayışı tutacak gibi ama önceki kopan kayışla aynı boyda zaten.Aldığım yer bu kayışın olacağını söyledi ama en babayiğit adamın bile takamayacağını düşünüyorum ben Birce kayış ince dişli olduğu için kasnaktan kayıyor.Kasnak hafif tutsa kayışı çevirdiğimde olacak gibi ama olmuyor...Kayış bol değil aksine bayağı kısa gibi hocam birde...

BOL DEGILSE SORUN YOK.KAYISI MILE VE KASNAGA OTURTUNCA KAZANI CEVIRMEYE CALIŞ ZORLA IYICE KOPMAZ BELKI ESNER.

[/center]
    • Yüzbaşı
      439 Mesaj
      06 Temmuz 2012 00:22:33
      Hocam kasnak kayışı tutsa zaten olacak fakat çevirince kayışı çevirmiyor , yani kayış yarıda durup kalıyor.elimi yara yaptım zaten çok dar bir boşluk var orda.Serviste bir kayış takamaya 50 lira para istiyor.Kimsede insaf kalmamış bu ülkede yeminle.Allah kimseyi teknik servislerin eline düşürmesin.Zaten bir ventile 35 lira kayışa 30 lira alan teknik servise bişey derdimde burası yeri değil durduk yere ban yemeyim.Eğer takamazsam kayışı sırf o teknik servise 50 lira kayış takma parası vermemek için yeni çamaşır makinesi alacağım...

• Yarbay
      6721 Mesaj
      06 Temmuz 2012 00:29:29
      quote:

Hocam kasnak kayışı tutsa zaten olacak fakat çevirince kayışı çevirmiyor , yani kayış yarıda durup kalıyor.elimi yara yaptım zaten çok dar bir boşluk var orda.Serviste bir kayış takamaya 50 lira para istiyor.Kimsede insaf kalmamış bu ülkede yeminle.Allah kimseyi teknik servislerin eline düşürmesin.Zaten bir ventile 35 lira kayışa 30 lira alan teknik servise bişey derdimde burası yeri değil durduk yere ban yemeyim.Eğer takamazsam kayışı sırf o teknik servise 50 lira kayış takma parası vermemek için yeni çamaşır makinesi alacağım...

KAYISI KASNAGA BIRAZDA OLSA TAKINCA KAZAN ICINDEN ÇEVIRIN KASNAKTAN OLUNCA ELINIZI YORAR OLMADI BIRI TUTSUN KAYISI SIZ CEVIRIN DIKKAT EDIN TUTAN ELINI SIKISTIRMASIN :)MUTLAKA GIRMELI.

[/center]
    • Onbaşı
      17 Mesaj
      26 Kasım 2012 13:47:55
      Kayış ile kasnak arasına sert bir metal çay kaşığı bükerek kayışın atmamasını sağladıktan sonra kasnağı döndürerek 1 dakikada yaptım. Ama çay kaşığını bu iş için kullanmak aklıma 1 saat sonra geldi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Yüzbaşı
      296 Mesaj
      26 Kasım 2012 22:04:17

Motorun kasasını oluşturan dökme demir parçayı sabitleyen biriki vida vardır, bu vida (ya da vidaları) gevşettikten sonra motoru oynatıp kasnağın boşa çıkmasını sağlarsınız, sonra yeni kayışı kazanın çemberine ve sonrasında motor miline geçirir, en sonunda da motoru kayışı gerecek kadar çevirip tekrar sabitleme vidalarını sıkarsınız, bu işlem 2 dakikada biter. Kayış kaymayacak kadar sıkı ancak bilyalara zorlamayacak kadar gevşek olmalı, en geniş yerinde içe doğru bayağı bir ittirdiğinizde 1-2 cm esnemesi kararında bir sıkılık.

Arçeliklerde motor tek bir vida ile bağlanıyor, diğer tarafında menteşe tarzı bir şey var, çok basit ve kolay. Kayışla güreşmeye gerek yok arkadaşlar kazan çemberi de motor mili de allahın emri o geometride çıkmıyor.

Arçelik servisleri kömürü bitmiş motorları motor değişimi diyip söküp, 1 TL kömür değişimi yerine 150 tl motor değişimi diyorlar, sonra söktükleri motorun kömürlerini yenileyip sonraki müşteriye satıyorlardır diye düşünüyorum ama kimsenin günahını almayalım, 150 TL ye işçilik malzeme gidiş geliş dahil yeni motor olur mu, bilmiyorum.....

• Çavuş
      89 Mesaj
      30 Kasım 2012 12:08:10
      quote:

Alıntıları Göster

selamlar
      benim makine de aynı sorun var dün akşam baya uğraştım ama olmadı.Siz ne yaptınız merak ettim yaptınız mı.Yaptıysanız bur da nasıl yaptığınızı yazarsanız sevinirim tşk.

b&b
    • Er
      1 Mesaj
      27 Nisan 2013 13:13:07
      slm arkadaşlar
      benimde Siemens marka çamaşır makinesinde kayış attı ve yeni aynı numara ve özellikte kayış aldım fakat takmakta sıkıntı çekiyorum. Hatta takamadım bunu enkısa ve en kolay şekilde nasıl takabilirim bilgisi olan varsa bilgi verebilirmi?

Saygılar

M.BEKAR
    • Yarbay
      6721 Mesaj
      27 Nisan 2013 13:23:33
      quote:

Orijinalden alıntı: bekarm

slm arkadaşlar
      benimde Siemens marka çamaşır makinesinde kayış attı ve yeni aynı numara ve özellikte kayış aldım fakat takmakta sıkıntı çekiyorum. Hatta takamadım bunu enkısa ve en kolay şekilde nasıl takabilirim bilgisi olan varsa bilgi verebilirmi?

Saygılar

önce arkakapagı acın kayısı motor mılıne gecırın sonra kasnagın yarına ardından elınızle cevırın cuk dıye oturur. takınca kayısa pudrada sürün

[/center]
    • Çavuş
      57 Mesaj
      11 Temmuz 2016 16:53:51
      Konuyu Hortlatıyorum ama yeni konu açmak istemedim. Arçelik marka çamaşır makinem çok gürültülü çalışıyor ve artık kayış atmaya başladı. Sorunun bilyalardan mı yoksa göbekten mi olduğunu nasıl anlayabilirim? Yardımcı olabilecek birisi var mı rica etsem?

• Yarbay
      6721 Mesaj
      11 Temmuz 2016 18:10:30

2 sebebi var kayış yıpranmış olabilir yada rulman da ariza sebebiile boşluk olabilir.

bykardelennkullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

[/center]
    • Çavuş
      57 Mesaj
      12 Temmuz 2016 09:08:40
      Hocam makineyi söktüm kazanı çıkardım. Tambur içerden aşağı yukarı oynatınca yaklaşık 3-4 cm aşağı yukarı oynuyor. Bilyalar dağılmış kesin ama göbek de zarar görmüş müdür nasıl anlayabiliriz bunu?

• Yarbay
      6721 Mesaj
      12 Temmuz 2016 09:27:58

Göbek zaten bilya kismidir.Zarar görür.

[/center]
    • Çavuş
      57 Mesaj
      14 Temmuz 2016 08:44:02
      Bilyaları söktüm gerçekten de dağılmış içi oynuyordu. Şimdi yeni bilyeler aldım takacağım ama sökerken makinein göbeğinin etrafında gres yağı vardı. Ben takarken gres yağı sürmeli miyim? Süreceksem bilyaların üstüne mi süreceğim?

• Yarbay
      6721 Mesaj
      14 Temmuz 2016 10:52:15

Bilyalar dağıldığı için rulmandan yağ akmış.Sizin yapmanız gereken kazanin yaglanan kısımlarini iyice temizleyin yeni rulmanı yerine oturtun Son olarak da boş halde makineyi 90 derecede 1 bardak limon tuzu koyarak çalıştırın. ..Yağlama vs yapmaya gerek yok.

[/center]
    • Çavuş
      57 Mesaj
      14 Temmuz 2016 11:40:00
      Dediğiniz gibi yapacağım. Çok teşekkür ederim.

• Yarbay
      6721 Mesaj
      14 Temmuz 2016 14:40:18

Ne demek

[/center]
    • Çavuş
      57 Mesaj
      15 Temmuz 2016 09:31:16
      @Lazpanyol-61 hocam bir sorum daha olacak. Makineyi toparladım. çok güzel oldu. Deneme amaçlı makineyi sıkma programına getirdim arı gibi sessiz çalıştı. Sonra içine çamaşır atınca içeriden kazan sallanıyor. Bunun sebebi ne olabilir?

• Yarbay
      6721 Mesaj
      15 Temmuz 2016 12:52:46

Amortisorleri ,askı yaylarıni, ayaklarini ve denge taşlarını kontrol edin.

[/center]
    • Çavuş
      57 Mesaj
      18 Temmuz 2016 21:17:12
      @Lazpanyol-61 hocam makineyi aşağıdaki fotoğraftaki gibi yaptım gerçekten çok güzel oldu. Boş yere 1000 TL masraf yapmaktan kurtuldum. Fakat sallanma probleminden sonra amortisörün patlak olduğunu gördüm. Adanada bu amortisörlerden bulamadım. Satıcı makineyi çöpe atmamı söyledi. Bunun için alternatif bir yol bulamaz mıyız acaba?

İnternette böyle bir amortisör buldum. Bu olmaz mı acaba?

http://www.servismarket...mortisor-2803250100/1960

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bykardelenn -- 18 Temmuz 2016; 21:18:54 >

• Yarbay
      6721 Mesaj
      18 Temmuz 2016 23:47:21

Kardeşim arçelik servisine git parçayla max 30 tl al tak. Bide sokmusken paslı yerlere zımpara çek spreyle boya.

Son olarakta makinenin altı açık orayı bu süngeri http://www.googleadserv...klik-3-cm-091244-7748281 sert uygun ölçüde bi kontraplaka yapişirin kapak gibi oturtun büyük ölçüde motor seside kesilecek.İmkan varsa yan duvara üst tablayada yapin

[/center]
    • Çavuş
      57 Mesaj
      20 Temmuz 2016 09:27:34
      Servisi aradım ve amortisör fiyatını sordum. Satış yapmadıklarını ancak servisin gelip takabileceğini söyledir ve fiyat 90 TL !!

Başka markaların amortisörlerinden filan uydurulmaz mı acaba?

• Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
      20 Temmuz 2016 11:58:21
      quote:

Orijinalden alıntı: bykardelenn

Servisi aradım ve amortisör fiyatını sordum. Satış yapmadıklarını ancak servisin gelip takabileceğini söyledir ve fiyat 90 TL !!

Başka markaların amortisörlerinden filan uydurulmaz mı acaba?

orjinal amartisörlerini göndereyim kardeşim 40tl
      beni ara 05364621859

http://blogimg.radikal....uotes-B987-9031-2246.jpg http://youtu.be/QkSOGiIuGQM Bir gün -tabi o gün hiç gelmeyebilir- senden benim için bir şey yapmanı isteyeceğim. Ama o güne kadar bu forumdan verdiğim bilgileri bir armağan olarak kabul et. ARIZA DESTEK İÇİN ULAŞIM BİLGİLERİM: TEL: 0536 462 18 59 bakimci1@hotmail.com
Sayfa: [1]
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Facebook Sayfamız
Foruma Git
Bölümde Ara
Reklamlar
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.