Şimdi Ara

Apartman Isı Paylaşım (ısı pay ölçer) Sistemleri Hakkında. (merkezi sistem) (46. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
1.798
Cevap
52
Favori
616.953
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 4445464748
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Biz normalde kendimiz okumuyoruz ama ilk ay firma okuma işini geciktirince kendimiz okumuştuk onu da şöyle yaptık :
    ısı payölçerlerde geçen 3 değer var, o değerlerden 1 tanesi kullanılan birim değerini veriyor bu değerleri bir kişi tek tek okuyup kağıda yazdı. Daha sonra biz gelen faturanın % 30 unu aldık ve daire sayısına böldük ( Bunu fatura şirketi şöyle hesaplıyor : toplam faturanın % 30 unu dairelerin toplam alanına bölüp her dairenin metrekaresi ile çarpıp %30 luk sabit payı hesaplıyor)
    kalan %70 ide okuduğumuz birim değerlerinin toplamına bölüp her dairelerin kullandığı toplam birim değeri ile çarptık ve sonuç aldık sonuçlarımızda daire alanları birbirine yakın olduğu için doğru çıktı. Hesaplamada bir zorluk yok ama zor olan her daireden değerleri okumak. Bize okunan değerleri verseler yine kendimiz hesaplarız. Şu anda sadedce okuma dönemi boyunca 4 TL + kdv olarak okuma hizmeti alıyoruz.
    saygılarımla;

• quote:

Orijinalden alıntı: mkilinc79

quote:

Orijinalden alıntı: taneresin

quote:

Orijinalden alıntı: cangon

Sayın taneresin ısrarla değinmek istemediğiniz bir konu var ve bu konuya değinmediğiniz gibi insanları forum katılımcılarını fikren eziyorsunuz.

Az önce belirttim bu 2 arkadaş ve ben şunu soruyoruz. 5 MW kapasiteli bir kazanımız var kazan sürekli 2.5-3 MW kapasite ile çalışıyor. Sonra biz bütün peteklere Termostatik vana taktık artık 0.5-1.5 MW kapasite ile çalışıyor. Bu 2 farklı kapasite kullanımına göre kazan verimi nedir? Bu 2 farklı kazan çalışma şekline göre odalarda ısı enerjisine dönüşen enerjinin birim maliyeti nedir.

Bende sizin değindiğiniz kaynakları da okuyarak belli bir yaşa geldim. O kaynaklardan bazılarında teknik münazaraların kırmadan, aşağılamadan yapılması gerektiğini söyler.

Selam sizin kullandıgınız kazanda dış hava kompanzasyonu kullanılıyormu bunu bilmiyorum yani kazan tam otomatik 3 yollu vana sistemi varmı yoksa klasik kazan pompa sistemimi bunları bilmeden bir şey söyleyemem benim anlattıklarım tam otomatik bir kazan icindir. ve bu kazanlarda kesinlikle verim düşümü olmaz cünkü kazan üzerinde bulunan ölcü aletleri kazanın en ekonomik şekilde calışmasını saglayacak şekilde takılmıştır kazan dış hava sıcaklıgına baglı calıştıgı ic kullanımda,da ihtiyaca göre devreye girdigi icin verimde düşme olmaz. ben böyle biliyorum düşer diyen nasıl olur anlatsın.bu kazanlarda dedigim gibi kapasite konrolu vardır yani otolarda oldugu gibi 90 km giderken başka 140 km giderken başka yakıt harcar. buda tamamen tesisatta kullanılan suyun sıcaklık derecesine göre degişir .termostatik vanalar kapalı oldugu durumlarda pompa üzerindeki basınc algılayıcısı pompa devrini düşürerek suyun daha yavaş dönmesini saglar buda sıcaklık kaybının önüne gecer dolayısı ile az yakıt harcar.burda anlattıgım şeyleri iyi anlamanız icin tesisat bilginizin olması gerekir.ben teknik adam olarak uygulamacı olarak daha cok şey anlatırım ama bu işe yabancı iseniz anlamanız güc olur .enerji birim maliyetini ise pay ölcerler otomatik olarak veriyor.kısaca binanızda bulunan 5 mv.kazanı 2 mv güc olarak calıştırırsanız daha az yakıt harcarsınız.saygılarımla

Sayın @taneresin,
    Bence yazdıklarınızı bir gözden geçirin.
    Benim mühendislik deneyimlerimden öğrendiğim kadarıyla her türlü ekipmanda (kazan, pompa, kompresör, fan vb) üreticinin iddia ettiği verim ideal çalışma aralığı içindir, bu da tam kapasite ve civarıdır. Yani örneğin bir pompayı yarım kapasitede çalıştırırsanız yarım elektrikten daha fazla harcarsınız. Aynı şekilde bir kazanı düşük yükte çalıştırdığınız zaman aynı oranda az gaz yakacağını sanmıyorum. Verdiğiniz örnekte (5 mW lık kazanın 2mW'ta çalıştırılması) %40 kapasiteyle çalışan kazan %40 gaz tüketmeyecektir.

Benim deneyimlerimden ve tecrübelerimden edindigim bilgiler ben bir zat teknik olarak cok ilgilendigim icin iddia ediyorum aynı zamanda ısı kontrollu calışan makinalarda bu kazan olabilir sogutucu olabilir kazanı ele alırsak otomatik kontrollü bir kazanda kapasite kontrolü bulunur yani kazan sıcaklıgı istenilen degere yaklaştıkca yakıtı kısar ve durur calışması ise su sıcaklıgı düştügü zaman zaman yine yarı kapasite devreye girer eger yetmezse tam kapasiteye gecer.kazan kendisi ayarllar.burda kullanılan su sıcaklıgı fazla oynamazsa kazan calışma aralıgı acılır.kazanların özellillerini belirtirken saate yaktıgı yakıt cinsinden verirler ve bunu söylerken %50 calışırsa başka %100 calışırsa başka degerde yakıt yaktıgını beilrtirler.günümüzde akıllı pompa dedikleri inverterli pompaların kullanımına teşvik var bunuda incelerseniz elektrik sarfiyatında daha verimli hale getirmek oldugunu görürüz artık büyük tesislerde pompa,kazan,ciller,fan inverli veya kapasite kontrollü secme yoluna gitmekteler bunların hepsi elektrik veya yakıt ekonomisi icindir.bir pompada % 20 bile büyük kazanctır kaldıki 100 kw bir pompada % 30 daha yavaş calışması büyük tasarruf saglayor bunu ben iddia etmiyorum satan firmalar söylüyor ayrıca ben 37 senelik işletme ve montaj tecrübemden edindigim bilgilerdir. şimdi bir binaya 5 mw kazan yeterli iken 10 mw kazan koyarsanız tabi fazla yakıt harcarsınız. pay ölcerler kazan verimini şu bakımdan etkiliyor binanın tesisatına göre secilmiş bir kazan var siz tesisatda payölcer gibi şeylerle dengeyi bozarsanız tabiki o kazan o binaya zaman zaman büyük gelebilir buda verimde azda olsa degişiklik yapar ama bunu icinde kazan degiştiremezsiniz.bunu daha evvel yazdıgım gibi kara düzen bir şeyler icat ediyorlar mecbur bırakıyorlar. yani sözün kısası mevcut tesisatlara ilave veya eksiltmeler yapılırsa denge bozulur ideal calışmada kalmaz.

• yani,, eğer kazanın mevcut sisteminde yer alan parçaları daha modernleriyle değiştirmezsek, ısıpayölçerin getireceği kazanç, mevcut kazanın veriminin düşmesiyle biraz notr hale gelecek gibi görünüyor. öyle mi??
  • quote:

Orijinalden alıntı: pandorad

Sayın baysal51 ;

Biz normalde kendimiz okumuyoruz ama ilk ay firma okuma işini geciktirince kendimiz okumuştuk onu da şöyle yaptık :
    ısı payölçerlerde geçen 3 değer var, o değerlerden 1 tanesi kullanılan birim değerini veriyor bu değerleri bir kişi tek tek okuyup kağıda yazdı. Daha sonra biz gelen faturanın % 30 unu aldık ve daire sayısına böldük ( Bunu fatura şirketi şöyle hesaplıyor : toplam faturanın % 30 unu dairelerin toplam alanına bölüp her dairenin metrekaresi ile çarpıp %30 luk sabit payı hesaplıyor)
    kalan %70 ide okuduğumuz birim değerlerinin toplamına bölüp her dairelerin kullandığı toplam birim değeri ile çarptık ve sonuç aldık sonuçlarımızda daire alanları birbirine yakın olduğu için doğru çıktı. Hesaplamada bir zorluk yok ama zor olan her daireden değerleri okumak. Bize okunan değerleri verseler yine kendimiz hesaplarız. Şu anda sadedce okuma dönemi boyunca 4 TL + kdv olarak okuma hizmeti alıyoruz.
    saygılarımla;

sayın pandorad
    %30 payı kullanıma göre dagıtmak daha mantıklı gelıyor gibi ve sizce hangisidir adeletli dağılımdır ve kendinizin yapmıs oldugunuz toplu faturalama örnegini gönderebilirmisiniz incelme yapsam da kullanım dagılımını ben yapsam herkezi 4 TL + kdv okuma hizmeti vermek zorunda kalmasın. ayrıca siz ne dersininz bos dairelerin ben kullanmıyorum vermem demesine ve nasıl yaptırım uygulayabiliriz.

• Sayın baysal51

- %30'luk ortak giderlerin arsa payına göre pay edileceği yönetmelikte belirtilmiş.

- Okuma hizmeti almayacak olursanız, tüm dairelerdeki payölçer cihazlarının üzerindeki değerlerin tek tek okunması gerekecek. Okunan değerleri hazırlanacak hesap tablosuna girerek tüm dairelerin %30'luk ve %70'lik paylarını belirlemeniz gerekecek. Zahmetine ve sorumluluğuna katlanmak gerekecektir.

- "bos dairelerin ben kullanmıyorum vermem demesine ve nasıl yaptırım uygulayabiliriz?" Kat mülkiyeti kanununun güncel şeklini ve örnek durumları içeren fazla pahalı olmayan kitapçıklar var. bence her kat malikinin ve bilhassa yöneticilerin elinde bulunması iyi olur. Haklar ve yükümlülükleri öğrenmek açısından yararlı olacaktır.

Boş dairelerin %30'luk paya katılmaları ve ayrıca kalorifer peteklerini tamamen kapatmaları (kanunen, teoride) mümkün olmadığından %70'lik bölümden kendi paylarına düşen kısımla birlikte ısınmayla ilgili bu yükümlülüklerini ister öyle, ister böyle yerine getirmek zorundadırlar. Siz kanunun ilgili maddelerini kendilerine hatırlatabilir; sulh ile anlamazlar ise, ihtarname yoluyla uyarır, son çare dava edebilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yeti -- 1 Şubat 2013; 20:38:47 >

• quote:

Orijinalden alıntı: yeti

Sayın baysal51

- %30'luk ortak giderlerin arsa payına göre pay edileceği yönetmelikte belirtilmiş.

- Okuma hizmeti almayacak olursanız, tüm dairelerdeki payölçer cihazlarının üzerindeki değerlerin tek tek okunması gerekecek. Okunan değerleri hazırlanacak hesap tablosuna girerek tüm dairelerin %30'luk ve %70'lik paylarını belirlemeniz gerekecek. Zahmetine ve sorumluluğuna katlanmak gerekecektir.

- "bos dairelerin ben kullanmıyorum vermem demesine ve nasıl yaptırım uygulayabiliriz?" Kat mülkiyeti kanununun güncel şeklini ve örnek durumları içeren fazla pahalı olmayan kitapçıklar var. bence her kat malikinin ve bilhassa yöneticilerin elinde bulunması iyi olur. Haklar ve yükümlülükleri öğrenmek açısından yararlı olacaktır.

Boş dairelerin %30'luk paya katılmaları ve ayrıca kalorifer peteklerini tamamen kapatmaları (kanunen, teoride) mümkün olmadığından %70'lik bölümden kendi paylarına düşen kısımla birlikte ısınmayla ilgili bu yükümlülüklerini ister öyle, ister böyle yerine getirmek zorundadırlar. Siz kanunun ilgili maddelerini kendilerine hatırlatabilir; sulh ile anlamazlar ise, ihtarname yoluyla uyarır, son çare dava edebilirsiniz.

SAYIN YETİ
    İLGİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER
    SORUMLULUK KONUSUNDA BÜTÜN AYRINTILARI DÖKEBİLİRSEM SORUN OLACAĞINI SANMIYORUM AMABUKONUDA DA TEREDDUTLERIM VAR HANGİ KALEMLER OLDUGUNU VE ONLARIN NASIL DAGILIMLI OLDUGUNU OGRENMEYE CALISIYORUM ORNEK GORMEK YETERLIM OLACAGINI DUSUNUYORUM VE AKLIMDAKI %30 DAGILIMIDA KULLANIMA GORE DAGITMAKOLACAK DAHA ADALETLI OLACAGINI DUSUNUYORUM AMA TEREDDUTUM YASAL SORUN OLURMU?TESEKKURLER

• Sayın baysal51,

Elinde paylaşım faturası örneği olan Forum kullanıcıları sanırım sizinle bir örneğini paylaşabilirler. Google'da da arama yaparsanız, örnek paylaşım faturası bulabilirsiniz sanırım.

%30'luk ortak kullanım bedelinin paylaşımında dolaylı olarak da olsa kullanıma dayalı bir paylaşım söz konusu zaten. Siz yönetmelik harici bir uygulamayla (hukuken, şimdi veya ileride) ihtilafa sebep olabilirsiniz. Yönetmelikte belirtilen hesaplama formulü konuya açıklık getiriyor zaten. Kat maliki olmanın belirli külfetleri, yükümlülükleri var. Bakın, önceden boş da olsa arsa payına göre ısınma giderlerine katılmak zorunda olan boş daire sahipleri için, belirli bir kolaylık getirilerek bu külfet %30 ve %70'deki paylarıyla sınırlandırılmış. Şimdiyse, eski sisteme göre görece daha az tutarları dahi "ödemem" diyorlar.

En iyi çözümü kat malikleri olarak bulmanız dileğiyle...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yeti -- 1 Şubat 2013; 23:23:29 >

• quote:

Orijinalden alıntı: yeti

Sayın baysal51,

Elinde paylaşım faturası örneği olan Forum kullanıcıları sanırım sizinle bir örneğini paylaşabilirler. Google'da da arama yaparsanız, örnek paylaşım faturası bulabilirsiniz sanırım.

%30'luk ortak kullanım bedelinin paylaşımında dolaylı olarak da olsa kullanıma dayalı bir paylaşım söz konusu zaten. Siz yönetmelik harici bir uygulamayla (hukuken, şimdi veya ileride) ihtilafa sebep olabilirsiniz. Yönetmelikte belirtilen hesaplama formulü konuya açıklık getiriyor zaten. Kat maliki olmanın belirli külfetleri, yükümlülükleri var. Bakın, önceden boş da olsa arsa payına göre ısınma giderlerine katılmak zorunda olan boş daire sahipleri için, belirli bir kolaylık getirilerek bu külfet %30 ve %70'deki paylarıyla sınırlandırılmış. Şimdiyse, eski sisteme göre görece daha az tutarları dahi "ödemem" diyorlar.

En iyi çözümü kat malikleri olarak bulmanız dileğiyle...

sayın yeti
    tam istediğim gibi belgeyi bulmamı sagladınız nasıl arama yacagımı gosterdın tesekkurler
    dedıgın gıbı bu fatura benzeri birsey cıkarmaya calısırsam gercekten ısım var.iyi aksamlar.

• yönetimce yaptırılmak istenen bu pay ölçer sistemi buradan tanıdım. ve şu anda yapılmaması için bir umut direniyorum. yönetimce doğru dürüst bir açıklama yapılmadı, sadece şu paraları ödeyin diye emir! yayınlandı. kendimi koyun gibi hissediyorum. birileri sonucunu benim yaşayacağım bir sistemi bana sormadan kuruyor ve parasını benden zorla alıyor. biraz ne oluyor böyle diye araştırma yapsan herkes mecbur takacaksın diyorda başka bir şey demiyor. ilk defa meclise gönderdiğim adamlara bu kadar içlendim. x15 bu sistemi bu form sitesinde aylardır hatta yıllardır savunuyor. şunun cevabını verirse sevinirim. bu sistemden dolayı daha çok paraya daha az ısınırsam yani memnum kalmazsam mağdur olursam mağduriyetim giderilir mi, bu kadar para alacaklar madem memnuniyet garantisi veriyorlar mı
  • Büyük ihtimalle öyle birşey olmayacak hocam. Şu anda merkezi sistemde evini 25 derecede ısıtıyorsanız ve ödediğiniz para 100 birimse, ısıpayölçerden sonra yine 25 derece ısıtıyam dersen , büyük ihtimalle şok olacaksın faturayı alınca.
    O savunuyor deniler arkadaşlarda büyük ihtimalle teknik eleman değil.Çünkü firmaların tanıtım için gönderdiği elemanların içindede ben makina mühendisine pek rastlamadım.Genelde pazarlama elemanları.Seminerlerde ezberletilmiş konu kendilerine olay bitmiş.Sal pazara mevlam kayıra.
    Yani, zurnanın zırt dediği sorulara pek cevap yok görebildiğim kadarıyla.Ama şuna eminimki, ısı payölçerli sistemde merkezi sistemdeki ısınma konforumdan taviz vermeden ısınayım dersen eğer bugünler iyi günlerin olur.Çünkü sistem petekleri kısmaya ve o yüzden tasarrufa yönelik.Yani peteğinizi kısarsanız tasarruf edeceksiniz.Öyle ohh şöyle kemiklerim ısınsın derseniz şayet kemiklerinizi kırarlar alimallah faturayla.

• bende öyle düşünüyorum. ısınamayacağımız kesin. o halde faturanın az gelmesi lazım. azda gelmiyormuş, bu aradaki paralara ne oluyor o zaman? sobalı bir evde otursam ve sadece bir odayı ısıtsam yıllık 750 tl civarında bir rakam öderdim. şu anda her yer sıcak ve bu kadar ödemiyorum bile. bloktaki komşularımda dahil şikayetimiz yok. o halde bu sistemi dikta etmenin ne mantığı var? bu formdan okuduğum kadarıyla pek memnun olanda yok. üstelik bir araba dolusu masrafı var. kısarak açarak tasarruf edileceği zaten bir hayal. arabalarda bile dur kalkta yani istikrarsız hızda çok yakıt yanar. şehirler arası sabit hızlarda en az yakıt yakılır. yani ayarlarla oynamak istikrarasızlık ve çok yakıt demek olacaktır. bütün bunlardan sonra ne yapabilirim? tebliğ edilen ücreti ödemesem, bu sistemi kurdurmasam ne olur? bloktaki komşularımızla istemiyoruz diye imza toplasak faydası olur mu? bu arada tokide oturuyorum. bu konuda tecrübeli ve hukuki bilgisi olan arkadaşların yardımına ihtiyacımvar.

• quote:

Orijinalden alıntı: cevahir10

yönetimce yaptırılmak istenen bu pay ölçer sistemi buradan tanıdım. ve şu anda yapılmaması için bir umut direniyorum. yönetimce doğru dürüst bir açıklama yapılmadı, sadece şu paraları ödeyin diye emir! yayınlandı. kendimi koyun gibi hissediyorum. birileri sonucunu benim yaşayacağım bir sistemi bana sormadan kuruyor ve parasını benden zorla alıyor. biraz ne oluyor böyle diye araştırma yapsan herkes mecbur takacaksın diyorda başka bir şey demiyor. ilk defa meclise gönderdiğim adamlara bu kadar içlendim. x15 bu sistemi bu form sitesinde aylardır hatta yıllardır savunuyor. şunun cevabını verirse sevinirim. bu sistemden dolayı daha çok paraya daha az ısınırsam yani memnum kalmazsam mağdur olursam mağduriyetim giderilir mi, bu kadar para alacaklar madem memnuniyet garantisi veriyorlar mı

Sırf sizi memnun etmek için bu sistem kurulmadı.Nasıl böyle akıl almaz sorular sorabiliyorsunuz ilginç doğrusu.

Ben de merkezi sistemden memnun değilim.Kimse şimdiye kadar benden geri bildirim istemedi.

2007 de getirildi bu uygulama. Amaç konutlardaki ısınma giderlerinin düşürülmesidir.Enerjiyi daha verimli kullanmaktır. Bu sistemde çok ısınırsan fazla fatura ödeyeceksin.Nedeni şu: Isınma giderlerinin bireysel olarak paylaşılmadığı merkezi sistemde herkese ortak bir fatura geliyordu.Yani az ısınmaya gereksinimi olan da kendince daha konforlu derecelerde ısınmak isteyen de ortak fatura ödüyordü.Tasarruf etmek isteyen insanlar olanaksızlıktan dolayı bunu yapamıyordu.Yeni sistemle tasarruf etmek isteyenler artık bu imkana sahipler.İstedikleri zaman vanalarını kısabilecekler.Eski sistemde çok ısınmak isteyenlerin sarfettiği enerjinin bir kısmını tasarruf yapmak isteyen ama yapamayan insanlar ödüyordu.Şimdi artık bu ödeme bitti ve onlar yine eskisi gibi ısınmak isterse bunun parasını cebinden ödeyecek bu da eskisine göre daha fazla olacak elbette.

Tekrar ediyorum bu sistemden memnun olmayan bir kesim mutlaka olacaktır.Bunların bir kısmını bu forumda görüyoruz aynı şekilde memnuniyetlerini ifade edenleri de görüyoruz.Sistem daha önce bütün dünyada kullanılan denenmiş modern ve geçerli bir sistemdir.Herkesi memnun etmek için oluşturulmadı.Enerjiyi verimli kullanmak için oluşturuldu.Dolayısıyla enerjiyi verimli kullanmasını bilen, bunu öğrenen karlı çıkacaktır.Sistem herkese tasarruf olanağı sağlıyor.Ülkemiz ve halkın geneli bundan olumlu ölçüde faydalanacaktır diye düşünüyorum.Saygılarımla..

• değerli x15 sizler 2 yıldır bu konuyu tartışmışsınız. bense yönetimin dayatma tarzından sonra daha yeni bu tartışmanın içinde buldum kendimi. eminim teknik ve hukuki açıdan benden çok daha bilgilisiniz. siz nasıl iyi diyorsanız burdaki sistemi kullanan birçok arkadaş mağdur olduğunu yazmış. bu yüzden kafamız çok karışık. belki kızgınlığım bu sistemden çok tokinin ve yönetimin bizleri koyun yerine koyan dayatmalarıdır. hele toki ne şikayetlere cevap verir, ne sorumluluğunun icabını yapar. hep haklıdır. herşeyin sorumlusu ve suçlusu bizlerizdir. kim ne derse desin toki nin tarzını sevmiyorum. bu sistemle ilgili doğru dürüst bilgilendirilmedik. yapılan ihalelerle ilgili en ufak bilgimiz yok. nasıl mutlu olalım
  • quote:

Orijinalden alıntı: x15

quote:

yönetimce yaptırılmak istenen bu pay ölçer sistemi buradan tanıdım. ve şu anda yapılmaması için bir umut direniyorum. yönetimce doğru dürüst bir açıklama yapılmadı, sadece şu paraları ödeyin diye emir! yayınlandı. kendimi koyun gibi hissediyorum. birileri sonucunu benim yaşayacağım bir sistemi bana sormadan kuruyor ve parasını benden zorla alıyor. biraz ne oluyor böyle diye araştırma yapsan herkes mecbur takacaksın diyorda başka bir şey demiyor. ilk defa meclise gönderdiğim adamlara bu kadar içlendim. x15 bu sistemi bu form sitesinde aylardır hatta yıllardır savunuyor. şunun cevabını verirse sevinirim. bu sistemden dolayı daha çok paraya daha az ısınırsam yani memnum kalmazsam mağdur olursam mağduriyetim giderilir mi, bu kadar para alacaklar madem memnuniyet garantisi veriyorlar mı

Sırf sizi memnun etmek için bu sistem kurulmadı.Nasıl böyle akıl almaz sorular sorabiliyorsunuz ilginç doğrusu.

Ben de merkezi sistemden memnun değilim.Kimse şimdiye kadar benden geri bildirim istemedi.

2007 de getirildi bu uygulama. Amaç konutlardaki ısınma giderlerinin düşürülmesidir.Enerjiyi daha verimli kullanmaktır. Bu sistemde çok ısınırsan fazla fatura ödeyeceksin.Nedeni şu: Isınma giderlerinin bireysel olarak paylaşılmadığı merkezi sistemde herkese ortak bir fatura geliyordu.Yani az ısınmaya gereksinimi olan da kendince daha konforlu derecelerde ısınmak isteyen de ortak fatura ödüyordü.Tasarruf etmek isteyen insanlar olanaksızlıktan dolayı bunu yapamıyordu.Yeni sistemle tasarruf etmek isteyenler artık bu imkana sahipler.İstedikleri zaman vanalarını kısabilecekler.Eski sistemde çok ısınmak isteyenlerin sarfettiği enerjinin bir kısmını tasarruf yapmak isteyen ama yapamayan insanlar ödüyordu.Şimdi artık bu ödeme bitti ve onlar yine eskisi gibi ısınmak isterse bunun parasını cebinden ödeyecek bu da eskisine göre daha fazla olacak elbette.

Tekrar ediyorum bu sistemden memnun olmayan bir kesim mutlaka olacaktır.Bunların bir kısmını bu forumda görüyoruz aynı şekilde memnuniyetlerini ifade edenleri de görüyoruz.Sistem daha önce bütün dünyada kullanılan denenmiş modern ve geçerli bir sistemdir.Herkesi memnun etmek için oluşturulmadı.Enerjiyi verimli kullanmak için oluşturuldu.Dolayısıyla enerjiyi verimli kullanmasını bilen, bunu öğrenen karlı çıkacaktır.Sistem herkese tasarruf olanağı sağlıyor.Ülkemiz ve halkın geneli bundan olumlu ölçüde faydalanacaktır diye düşünüyorum.Saygılarımla..

Eğer ki amaç Doğalgaz da veya diğer dışa bağımlı enerjilerde ENERJİ TASARRUFU olsa idi bütün binalara ısı yalıtım sistemleri zorunluluğu getirilmesi gerekirdi. (Daha da fazlası; alakası yok diyebilirsin ama 1,6 cc'den büyük otomobillerin kullanımı yasaklanması gerekir. Amaç ülke genelinde TASARRUF ise)

Eğer ki amaç ADİL PAYLAŞIM ile herkesin ısındığı kadar ödemesini sağlamak ise binalarda kat aralarındaki ısı paylaşımlarını gidermek için kat aralarına yalıtım zorunluluğu olurdu.

Bir dairenin vanasını kapatması demek bir üst kattakinin vanasını daha çok açmasına sebep olacaktır.

Marketten aldığın DOMATES'in bile beğenmezsen 1 hafta içinde iade hakkın var fakat bu sistemi taktırdıktan sonra memnun kalmazsan iade hakkın yok. Hizmet aldığın alacağın firmayı değiştirme hakkın yok.

• Aynı soru defalarca soruldu ben de 50 defa burada söyledim.Binalarda ısı yalıtımı zaten zorunlu toplam alanı 1000 m2 yi geçen 2008 den sonra merkezi sistem yapılan ve ısı yalıtımı olmayan etrafınızda 1 adet bina var mı? 1.6 üzeri arabalara getirilen yüksek vergiden haberiniz olmadığı gibi bundan da haberiniz yok muhakkak..Binalarda enerji performansı yönetmeliğine göre eski yeni her binaya enerji kimlik belgesi verilecek.Bunlar binanın görünen bir yerine asılacak.Eski binalarda bu sonuçlara göre yalıtıma yönelmek zorunda kalacaklar.Yaptırmazlarsa binadaki daireler vatandaşlar tarafından tercih edilmeyecek.Haliyle ucuza satılıp kiralanacak.Bir nevi etiketlenecek.Bunun için de 2017 ye kadar süre var..Tavan arası ses yalıtımı da bir süre önce konuşulan bir konuydu.Bu konuyla ilgili yasal düzenlemeler yapılıyordu.Fakat şu an ne durumda düzenleme geçti mi bilmiyorum ancak çevreden gördüğüm kadarıyla yeni yapılan binalara tavan aralarına yalıtım için renkli strafor konulduğunu görüyorum.

http://www.mevzuat.adalet.gov.tr/html/28097.html

• selam arkadaşlar konunun yerimi bilmiyorum ama sizden bir konu hakkında bilgi almak istiyorum çalıştığım iş yerinde kurutma için kullanılan lng ile çalışan brülör ile çalışan fırın var ve bunun sıcaklığı 250 dereceye kadar çıkıyor birde idari binada kömürle çalışan kalorifer sistemi var, şimdi bu fırının üzerine bir su tankı monte edip devir daim pompası ile idari binanın ısıtmasında kullanmak gibi bir proje var idari bina ve 4 tane birim bu birimler elektrikli ısıtıcı ile ısınmaktadır ve günde en az 18 saat devamlı ısıtıcılar çalışmaktadır ortalama aylık 1000 lira civarı idari bina içinde günlük 10 torba kömür kullanılıyor burası içinde aylık 4000 lira civarı kömür kullanılıyıor şimdi sizce düşündüğüm proje olurmu olmazmı yardımcı olursanız sevinirim snuçta orada devamlı yanan bir fırın var sisteme hiç bir ek masrafı olmaz yardımlarınızı ceveaplarınızı ve düşüncelerinizi paylaşırsanız sevinirim

• quote:

Orijinalden alıntı: EvlatCan

quote:

Orijinalden alıntı: x15

quote:

Eğer ki amaç Doğalgaz da veya diğer dışa bağımlı enerjilerde ENERJİ TASARRUFU olsa idi bütün binalara ısı yalıtım sistemleri zorunluluğu getirilmesi gerekirdi. (Daha da fazlası; alakası yok diyebilirsin ama 1,6 cc'den büyük otomobillerin kullanımı yasaklanması gerekir. Amaç ülke genelinde TASARRUF ise)

Eğer ki amaç ADİL PAYLAŞIM ile herkesin ısındığı kadar ödemesini sağlamak ise binalarda kat aralarındaki ısı paylaşımlarını gidermek için kat aralarına yalıtım zorunluluğu olurdu.

Bir dairenin vanasını kapatması demek bir üst kattakinin vanasını daha çok açmasına sebep olacaktır.

Marketten aldığın DOMATES'in bile beğenmezsen 1 hafta içinde iade hakkın var fakat bu sistemi taktırdıktan sonra memnun kalmazsan iade hakkın yok. Hizmet aldığın alacağın firmayı değiştirme hakkın yok.

anlaşılan bu sistemle vana kapatarak tasarruf amaçlanıyor. konforlu ısınma değil asgari düzeyde ısınma teşvik ediliyor. böylece vana kapatma yarışmaları başlayacak. en çok üşüyen faturada kazanacak. bu resmen gazda diyet yapmak. devlet obeziteden sonra ısı konforuna da savaş açtı anlaşılan. oysa düzeltilecek o kadar iş varken bunlarla uğraşmak ne kazandıracak. en azından bu sistem blok sakinlerinin onayına bırakılmalıydı. bu kadar sayfalardan sonra denecek tek laf: bindik bir alamete gidiyoruz kıyamete...

• Bireysel doğalgaz ile ısınanlar vana kapatma yarışması mı yapıyorlar? Bu sistem zaten tam anlamıyla konforu sağlıyor.Yüksek ısıdan şikayetçi olan apartman sakinlerine konforlu yaşam imkanı veriyor.Aynı zamanda çeşitli sebeplerle üşüyenlere de istedikleri kadar ısınma olanağı veriyor.
  • Burada 15 sayfayı okudum. Sistem iyi diyende var kötü diyende var.

Sonuç olarak tokilerde oturanlar daha önceki sisteme göre karşılaştırma yaparlarsa çok sevinirim. Bu durumda olan birilerinden yorum bekliyorum.
  • bende bu sistem bizim tokiye tebliğ edilince kendimi bu form sitesinde buldum. bilgilenmekle beraber kafam iyice karıştı. mantık güzel uygulamada sorunlar var sonucunu çıkartıyorum. korkum bizlerin rahatının kaçıp ödeyeceğimiz haksız paralarla şirketlerin cepleri dolması. bu arada x15 bireysel ısınmalarda vana kapatma,komşular arasında dedikodu olduğuna çok rastladım. umarım siz haklısınızdır da bu korkularımız boşa çıkar.
  • 
Sayfa: önceki 4445464748
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.