Şimdi Ara

Sayısal derslerde başarılı olmak için neler yapabilirim ? öneriler...

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
9.046
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Daha öncede buna benzer bir konu açtım, bu tür konuların kronik olarak 2 günde bir açıldığınında farkındayım. Ama zor durumdayım ve sabredip sonuna kadar okuyup yorum yapıcak yardımcı olucak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim...

Endüstri Meslek Lisesi - Makine Teknolojisi mezunuyum. 2010 ygs-lys de dershaneye gitmeme (pek gittiğim söylenemez) rağmen adeta hüsrana ugradım. Hak ettimde hiç çalışmadım stajı-okulu bahane edip seneye seneye diye şartlandırdım kendimi ve sonucu YGS-1: 231,572, YGS-3: 288,385, YGS-5 284,431 gibi düşük ham puanlar aldım ne yazıkki. LYS dende "bi bakıyım ne var ne yok" diye girdim atmasyon ile barajı geçtim... Bu puanlarla bile okulumdaki makine bölümünde birinciydim eğitimin kalitesini hayal edebilirsiniz umarım.

Okul varoş bölgede oldugu için ogrenciliern %98 i zaten başarısız ve durumu pek iyi olmıyan ogrencilerdi bende ozel sebeplerden dolayı ve salaklığım sebebi ile oraya okul açıldıktan 2 ay sonra gittim ve 4 sene gidip geldim hayatımdan 4 sene gitti yani. Okulda matematik fizik dersleri zaten endüstrinin müfredatında 9. sınıfta vardı 10 da sadece mat vardı. Onlardada polinomu 4 ayda işlemiştik düşünün ortamı. 10-11 TAMAMI ile yatışla geçti. Meslek olarakda birşey ogretilmedi bize, elimize kağıt verilip çiz haftaya alırız denildi meslek eğitimide bundan ibaret kaldı. YGS ye orta okuldaki hatırladıklarımla girdim...

Bu sene dershaneye başladım 20 Eylülde. Sayısalım. Hedefim hayatım boyunca olmadı şu mesleği yapayım hiç demedim. Ama hayal diyorum su anda ne yazıkki, karadeniz tü-19 mayıs (memleketim)-yada herhangi bir universitede makine-inşaat müh okumak. Puanları yüksek geliyor bana heleki hayatı boyunca mat2-fizik2- gibi ikinci bölüm dersleri görmemiş biri için okadar zor geliyorki bakınca. Ne yapıcam bilmiyorum, elimden geldiğince çalışıyorum daha 2. bölüme başlamadık ama bu senede boşa geçip ailemi üzmek istemiyorum benden umutlular ve bu senede başaramazsam geleceğim belirsiz. Ailemin durumu iyi tamamda daha fazla yük olmak istemiyorum.

Bu sene dershaneden başka işim yok, sabah 9 aksam 5 e kadar dershanedeyim. günde 1.5 max 2 saate fitness yapıyorum 3 ay daha yapıcam sonra istediğim kiloya düşüyorum bırakıcam bir süre. Ocakda yurda gitmeyi düşünüyorum evde okadar verimli çalıştığım söylenemez. Ne yapmalıyım ne önerirsiniz ikinci bölümü sıfır olan ama ikinci bölümden bir yer isteyen temeli orta okula dayanan birine ? Türkçem ortalamanını üstünde iyi. Tarih-felsefe orta okuldan hatırladıgım kadarı ile sözeller kadar net cıkarıtoyurm. Ama cografya unutmusum o boş geçiyor. Fen bom boş kalıyor ne yazıkki Matematikde ygsler de 15-20 nbet arası cıkarıtoyrum işte. Geometriyede yeni ısınmaya başladım eskiden boş bırakıyordum şimdi yapabilirim.

Uzun oldu ama Okuyan herkeze teşekkür ederim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MoneyTalks -- 27 Ekim 2010; 15:51:00 >

• hocam sen baya dertlisin.özellikle sayısal dersler ile problemin var.sayısalı halletmen için konuyu kavrayıp bayılana kadar soru çözmen lazım...başka çaresi yok bence.

MYO'ya gidip , oradan DGS ile mühendislik fakültesine geçmeyi düşündünmü hiç ?
  • dershaneye gidiyormuşsun bu senin için bir avantaj en azından sana konuyu anlatan bir hoca var ve anlamadıgın yerlerde sorabilecegin biri ben sözelciyim bende matematikten epey dertliyim bizde sadece lise 1 de görmüştük oda mat hocası bile girmiyordu derse düşün benimde çok zayıf ama bende mat 1 den en azından 10-15 tane yapmak için uğraşıyorum netteki videolu anlatımlarıda izle oda sana epey yardımcı olur sayısalcılar bu konuda daha fazla yardımcı olacaktır mat 2 ve fizik 2 hakkında çok bilgi sahibi degilim zorlugu açısından hedefinin olması gerçekten güzel çünkü çogu meslek lisesine gidenlerin senin gibi hedefleri yok giderim bir 2 yıllıga diye düşünüyor büyük kısmı inş herşey senin için hayırlı olur
    mafia311 2 yıllık okuyup dgs le geçiş yapmak çok daha zor mühendisliklerin puanları havada uçuyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: mafia311

hocam sen baya dertlisin.özellikle sayısal dersler ile problemin var.sayısalı halletmen için konuyu kavrayıp bayılana kadar soru çözmen lazım...başka çaresi yok bence.

MYO'ya gidip , oradan DGS ile mühendislik fakültesine geçmeyi düşündünmü hiç ?

Haftada 4 gün ders var. Matematik çalışsam fizik geride kalıyor. Fizike çalışşam kimyaya vakit ayıramıyorum. Geometri calıssam biyolojiye filan vaktim kalmıyor o gün ve diğer gün yeni konu işleniyor. Daha şimdiden 2 konu geriden gidiyorum hocaya göre. Ki ikinci bölümde halim ne olur bilmiyorum. Çalışıyorum tembel değilim aptalda değilim ama geri kalıyorum

lys için çalışma önerisi yapıcak arkadaslara şimdiden teşekkür ederim. Ygs de iyi puan alıcagıma eminim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MoneyTalks -- 14 Ekim 2010; 22:06:21 >
  • Ayni durumdayim anadolu meslek lisesi mezunuyum insaat muhendisligi istiyorum.
    Benden sana tavsiye tek birine calisma olayi yapma. Rehber hocasina falan da gerek yok, otur kendi basina bi program yap veya aklinda hazirla ve onu uygula. Interneti kes dicem ama sen neden kesmedin diceksin kendime son 1 hafta verdim pc icin 1 haftaya internet yok bende de.

Program olarak tavsiyem,

Odevleri gununde yap, mumkun oldugunca eve erken gel hocalarin isleyecegi konulara calis.
    Hocalari dinle eve git tekrar et odevini yap, test coz olay budur.
    Ben oyle yapiyorum en azindan, birde interneti kapatirsam cok daha iyi olucak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: PєntaxiaN

Ayni durumdayim anadolu meslek lisesi mezunuyum insaat muhendisligi istiyorum.
    Benden sana tavsiye tek birine calisma olayi yapma. Rehber hocasina falan da gerek yok, otur kendi basina bi program yap veya aklinda hazirla ve onu uygula. Interneti kes dicem ama sen neden kesmedin diceksin kendime son 1 hafta verdim pc icin 1 haftaya internet yok bende de.

Program olarak tavsiyem,

Odevleri gununde yap, mumkun oldugunca eve erken gel hocalarin isleyecegi konulara calis.
    Hocalari dinle eve git tekrar et odevini yap, test coz olay budur.
    Ben oyle yapiyorum en azindan, birde interneti kapatirsam cok daha iyi olucak.

İnterneti eskisi gibi kullanmıyorum zaten. Çok ugrasıp yapamadıgım soru olursa acıp cozumune bakıyorum dershanenin sitesinden. Bide arada dh e bakıyorum 15 20 dk. Ocakda yurda gidicem sırf daha rahat calısmak baska seylere zaman harcamamak için.

Benim korkum lys. Hiç lys konusu işlemedim okulda. Malum mühendisliklerde lysden alıyor ve puanlarıda bnm gibi birine gore yüksek. M.T.O.K olayıda var sırf ygs abanıp mtok içinmi ugrassam diyorum ama okul puanım 64 geldi (küfür etmek istemiyorum ama bunu hak eden bölüm hocaları yüzünden) bu sene pek bilinmiyordu bu sene tüm meslekler oraya yığılır ztn. Kontenjanıda cok az. O yuzden lys yapmam lazm. Onuda hiç ama hiç bilgim olmadıgı için halledebilirmiym o puanı yapabilirmiyim bilmiyorum
  • Benim okul puanimda ayni sayilir, 67 falan sanirim. %2 kirilma olucak okul puaninda alan disi tercihlerde.
    Lys ye simdiden basla derim bu sene kendin en az 1-2 kez calisirsan birde hocadan dinlersen ancak yetisebilirsin saniyorum ki bende oyle yapiyorum.
  • Vahki ne vah. Daha şimdiden zorlanıyorum.

Matematik-Fizik-Geometri-Türkçe de dershaneyle aynı gidiyorum ama Kimya-Biyoloji başlamadım bile 0 da şu anda.

Geometride özel-ikizkenar üçgende filan problemlerim var ve cozemiyorum. Soru yapıyorum ama bazı sorularda tıkanıp kalıyorum çözümünü izleyincede ufacık birşeyi gözden kaçırdığımı görüyorum

Ders çalışıyorum çalışmasınada 3 gün çalışıp 1 gün yatsam yada bi şey olsa ders calısamasam direk geriye düşüyorum sonrada toplamak için çook zamanım gidiyor. Bünyede alışık değil çalışmaya nasıl cozucem bu işi bilmiyorum.

Help Help
  • sorunun cevabı çok basit her insan için geçerli olmasada çoğunluk için şöyledir türkçeyi 1 saatte anlarsın mat 10 saatte anlarsın e o zaman 10 saat çalışıcan kaçarı yok bide matematiği ezberlemeye çalışanlar var matematikte olay çok çok çok fazla soru çözmek ve işlem yeteneği kuralı , formülü bilip işlemden kaybeden çok var.Ben karekökün mat-1ini bitirdikten sonra bi gelişme hissetmiştim kendimde çünkü çok fazla temelim yoktu o kitap güzel tavsiye ederim
  • quote:

Orijinalden alıntı: MoneyTalks

Vahki ne vah. Daha şimdiden zorlanıyorum.

Matematik-Fizik-Geometri-Türkçe de dershaneyle aynı gidiyorum ama Kimya-Biyoloji başlamadım bile 0 da şu anda.

Geometride özel-ikizkenar üçgende filan problemlerim var ve cozemiyorum. Soru yapıyorum ama bazı sorularda tıkanıp kalıyorum çözümünü izleyincede ufacık birşeyi gözden kaçırdığımı görüyorum

Ders çalışıyorum çalışmasınada 3 gün çalışıp 1 gün yatsam yada bi şey olsa ders calısamasam direk geriye düşüyorum sonrada toplamak için çook zamanım gidiyor. Bünyede alışık değil çalışmaya nasıl cozucem bu işi bilmiyorum.

Help Help

Çalışmak tabiki çözümde çalışıyorum ama ufacık şeyler gözümden kacıyor ve bu oluncada moralim bozulup "olmuyor işte" diyip bırakmak istiyorum

Şu anda sırf YGS e hazırlanıp MTOK daki Makine Müh içinmi çalışsam yoksa hiç görmediğim halde 2. bölümede calıssammı bilmiyorum. MTOK da şansım biraz az 180 kişilik kontenjan var ve okul puanım 64. Ayrıca ordan mezun olanların akibetinin ne olacagıda belli değil. İmza verilecekmi ne olacak kapatılacakmı belli değil şu anda.
    Cok yüksek değil samsun-karadeniz teknik makine yada inşaat kazansam dünyalar benim olacak o haldeyim yani
  • MF-4 puan türünde ne yapıp edip ilk 70.000 e girmem lazım Biliyorum bazıları için komik bir hedef ama 10 12 puanım katsayı yüzünde kırılıcak ve mat-2 fen-2 den pek birşey bildiğimde söylenemez.

MAT-2 için çözümlü konuyu tam anlamıyla anlatan kitap-yayın evide önerirseniz makbule geçer.
  • belki ktü falan biraz zorlar puanda kırılacağı için ama fırat'ı,karabük'ü falan hedeflersen düzenli çalışmayla halledebilirsin..

yayın olarak da fem,güvender 2lisi güzel bence..
  • quote:

MF-4 puan türünde ne yapıp edip ilk 70.000 e girmem lazım Biliyorum bazıları için komik bir hedef ama 10 12 puanım katsayı yüzünde kırılıcak ve mat-2 fen-2 den pek birşey bildiğimde söylenemez.

MAT-2 için çözümlü konuyu tam anlamıyla anlatan kitap-yayın evide önerirseniz makbule geçer.

Şimdi burada bizden mat-2,Geo-2 ve fen-2 temeli sıfır olan birinin 70k girebilir dememizimi bekliyorsun? Yapamazsın demiyorum ama fen-2 nin içeriğini biliyorundur (Fizik-2, Kimya,2, Biyoloji,2) bunlar öyle her babayiğidin yapabileceği dersler değil normalde bu konuları önceden görmüş olanlar bile yapmaya zorlanırken siz nasıl yapacaksınız sizcede bu bir paradoks değilmidir?

Gerçekçi hedefler belirleyin bu forumda fen lisesi çıkışlı bir arkadaşımız bile ilk girişinde 40k olmuştu, umarım bu seni aydınlatmıştır.
  • Herkes üniversite okumak zorunda değil.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Céltics

quote:

MF-4 puan türünde ne yapıp edip ilk 70.000 e girmem lazım Biliyorum bazıları için komik bir hedef ama 10 12 puanım katsayı yüzünde kırılıcak ve mat-2 fen-2 den pek birşey bildiğimde söylenemez.

Şimdi burada bizden mat-2,Geo-2 ve fen-2 temeli sıfır olan birinin 70k girebilir dememizimi bekliyorsun? Yapamazsın demiyorum ama fen-2 nin içeriğini biliyorundur (Fizik-2, Kimya,2, Biyoloji,2) bunlar öyle her babayiğidin yapabileceği dersler değil normalde bu konuları önceden görmüş olanlar bile yapmaya zorlanırken siz nasıl yapacaksınız sizcede bu bir paradoks değilmidir?

Gerçekçi hedefler belirleyin bu forumda fen lisesi çıkışlı bir arkadaşımız bile ilk girişinde 40k olmuştu, umarım bu seni aydınlatmıştır.

Gerçekci yorumun için teşekkürler
    Yani hedefim memleketim samsunda yada trabzonda makine yada inşaat okumak. Bunun içinde ilk 70.000 e girmem lazım. Katsayıdan 10 12 puanım gidicek okul puanımda 65. Biliyorum bazıları içinde kek bir hedef ama benim için hedef işte. Açıkcası Biyolojiye fazla vakit ayırmayı düşünmüyorum lysde. Öncelik Matematik.
    Gerçekcilikde işin içine girince sanırım en düşük Bayburt filan orayada gidebilrim. MTOK benim için ikinci planda hedefim değil. Geleceği belirsiz cunku.

Memlekette okumak istememenin sebebi orda ev var arabada var. Tek yaşıycam 5 sene boyunca. İkinc öğretim olursa dahi samsunu kazanabilirsem rahat bi 5 sene geçirebilirim bu yuzden istemiştim 19 mayıs üni.yi. Ama kısmet
  • quote:

quote:

quote:

Yani hedefim memleketim samsunda yada trabzonda makine yada inşaat okumak. Bunun içinde ilk 70.000 e girmem lazım. Katsayıdan 10 12 puanım gidicek okul puanımda 65. Biliyorum bazıları içinde kek bir hedef ama benim için hedef işte. Açıkcası Biyolojiye fazla vakit ayırmayı düşünmüyorum lysde. Öncelik Matematik.
    Gerçekcilikde işin içine girince sanırım en düşük Bayburt filan orayada gidebilrim. MTOK benim için ikinci planda hedefim değil. Geleceği belirsiz cunku.

Memlekette okumak istememenin sebebi orda ev var arabada var. Tek yaşıycam 5 sene boyunca. İkinc öğretim olursa dahi samsunu kazanabilirsem rahat bi 5 sene geçirebilirim bu yuzden istemiştim 19 mayıs üni.yi. Ama kısmet

Sınava girdin ve kazanamadın galiba :D, daha erken dur hele, otur çalış, olmaz diye birşey yok. Gözünde büyüten adam hiçbir zaman yapamaz. Ayrıca atomu parçala demiyorlar sana, herşey kitaplarda yazıyor, allah sana beyin de vermiş, tek yapman gereken sabredip azmedip çalışmak. Günde 3-4 çalışmayı ders çalışmaktan sayma, başka hiçbirşeye vakit ayırma zaten şurada kaç ay kaldı...
  • quote:

Orijinalden alıntı: caneker

quote:

quote:

quote:

Sınava girdin ve kazanamadın galiba :D, daha erken dur hele, otur çalış, olmaz diye birşey yok. Gözünde büyüten adam hiçbir zaman yapamaz. Ayrıca atomu parçala demiyorlar sana, herşey kitaplarda yazıyor, allah sana beyin de vermiş, tek yapman gereken sabredip azmedip çalışmak. Günde 3-4 çalışmayı ders çalışmaktan sayma, başka hiçbirşeye vakit ayırma zaten şurada kaç ay kaldı...

Veee hort

Birçok kişide benim durumumda takip ettiğim kadarı ile. İstediklerimi verimi alamıyorlar Evet bu sene ikinci senem dershaneye gidiyorum. Hedefim samsun makine müh. Ama yapabilirmyiim bilmiyorum. Keza okul puanım düşük katsayı farkı filan fişman sebebi ile ham puanıma 38 puan eklenmiş gecen sene bu senede o kadar eklenir sanrm. Yani mf4 puan türünde 370-380 arası bir puan yapmalıyım

Aslında çalışmıyor değilim. Konuyu anlıyorum önemde veriyorum ama soru bankasındaki sorular ya cok zor yada bende sorun var. Bazı sorular cıkıyor yapamıyorum o anda moral bitiyor istek mistek kalmıyor. Ve takılıyorum o konuda o sorular yapılmazsa sonraki konuya geçemiyorum ve bu yuzdende geri kaldım biraz.

Fizik iyi gidiyor sanırım lys dende iyi birşeyler yaparım fizikte. Kimya fena değil. Biyolojiye pek başlamadım. Türkçe çok iyi. Sosyal orta. Matematik ise gelişme kat edemedi Özellikle mat 2 0. Mat 1 ide 4 ay var sınava toplarım o sürede. Allahım sabır ver güç ver

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MoneyTalks -- 26 Kasım 2010; 22:36:01 >
  • samsun mak. Müh için çok büyük hayaller kurmayn arkadaslar normal lisenin dwamı gbıdir an itibariyle doğru dürüst labı yoktur. Teknik ünilerde mtok öneririm hazırlıkta fizk mat gösteriyolarmıs. Yoksa mat bilmedn fizik blmedn mak. Müh. Bîtmez :D bu arada samsun mak. 2. snıfta bıraktm bdaha hazırlanıyorum. P.m ıle ulasblrsnz
  • Yzılanların hepsini okumadım ama meslek lisesi mezunu olarak sen Makina Müh. MTOK 4 yıllık gdebiliyorsun. Hemde YGS1 den 300 puan alsan yeter. Teknoloji Fakültelerini araştır. kontenjanlara ve puanlara bak . SOn 2 ay kaldı, sıkarsan biraz emin ol Mühendissin
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.