Şimdi Ara

Her peteğe termostatik vana takılmalı mı?

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
322
Cevap
15
Favori
255.057
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar Ariston BS 24 FF Hermetik kombi balkonumuzda takılı. Sürekli balkona gir çık ayarlamak zor oluyor. O yüzden en çok kullandığımız odaya termostatik vana takmak istiyorum. Tek bir odaya bu vanadan takmak yeterli olur mu? Diyelim ki 20 dereceye ayarladım vanayı. Kombi 20 derece ısıtmak için mi çalışır bütün odaları. Diğer peteklere de takmak gerekli midir?
    Bir de Oda termostatı mı yoksa Termostatik vana mı? Hangisini tercih etmeliyim?

• Güneşe bakan odalar, peteklerin verdiği ısı da eklenince diğer odalardan fazla ısınırlar. Diğer odalar makul sıcaklıktayken, fazla ısınan oda(lar)daki sıcaklığı da dengelemek ve bunu kombiyi kapatmadan yapmak için en uygun yol bu odadaki peteklere termostatik vana takmaktır. Termostatik vana ayarını, diğer odalarla aynı veya yakın sıcaklıkta olacak şekilde yaptığınızda, hem evde ısı dengesi sağlanır hem de diğer alanlar daha çabuk ısınacağı için tasarruf edersiniz. Ayrıca normalden daha az ısınması istenen yatak odası vb bir alana da düşünülebilir. Bunun haricinde, ısınma farklılığının olmadığı durumda, tüm odalara termostatik vana konulması akılcı bir uygulama olmayıp gereksiz masraftır. Ev fazla sıcak olmasın diye tüm odalara termostatik vana alınacağına, ısıyı merkezden kısmak yani kombi ayarını düşürmek aklın gereğidir.
    ECA termo.vanaları çok kullanılmaktadır. Ayrıca yakın fiyatta Siemens te olabilir. Bunlarda önemli bir sorun olduğunu duymadım.
    Değerli ve bilgili arkadaşım Memint'e katılıyorum. Termostatik vana kullanımını özendirmeyle amaç çok aşılıyor. Bunu açıklamak için aşağıdaki nedenlere ve alternatif çözüm yollarına bakınız:
    1- Ülkemizde kombiler asgari ısınma gücüne göre çalıştırılır. En az ısıda veya ona yakın derecede kombi yakılır. Tasarruf ilk plandadır. Merkezi ısınmada belki termostatik vana ve hatta ısı ölçer uygulaması Ülke geneli için mantıklı olabilir. Çok katlı evlerde kullanımı daha olumlu sonuçlar ortaya çıkarmaktadır.
    2- Bu varsayımla termostatik vana kullanımında bilinçli ve dikkatli olunmalıdır. Mucize olarak görülmemeli ve boşuna masraf yapılmamalıdır. Çünkü termostatik vana kombinin çalışmasını durdurmaz. Odaların konumuna göre petek hesaplamaları makul yapılmamış evlerde ısı dengelemesinde kullanma amaçlıdır. 7 yerine 3 termostatik vana kullanarak 4 termostatik vana fiyatına oda termostatı edinmek mümkündür.
    3- Termostatik vana takılmayan en az 3 petek bulunmalıdır. Bu petekler tam açılmalıdır. Kombinin sağlıklı çalışması ve kolay bozulmaması için bana göre bu şarttır.
    4- Termostatik vananın alternatifi vardır ve bu; petek üst vanalarının, odadaki ısı kontrolü ile bilinçli kısılmasıdır. Bazı uzmanlar petek alt vanasının kısılması gerektiğini iddia eder. Bu da bir yöntem olabilir ancak unutulmamalıdır ki termostatik vanalar petek üst vanasının yerine takılır!
    5- Termostatik vana yerine ev ısısını sabitlemek ve tasarruf için oda termostatı alınmalıdır. Az kullanılan salon gibi bölümler ayrık, tüm odaların kapıları açık olmalı ve ev ısısı istenilene getirilmelidir.
    6- Az kullanılan ve/veya fazla güneş gören odaların petekleri, ev içi ısı yalıtımı olmayacağından kesinlikle kapatılmamalı, tam kapatılıp 1 yada 2 tur açılmalıdır. Kapı kapatmayla tasarruf olmaz. Kapı altlarından-kenarlarından gelen soğuk hava ev ısısını olumsuz etkiler. Umulan tasarruf sağlanamaz.
    7- Her kombinin asgari yanmada dahi saatte harcadığı doğalgaz bellidir.[/b] Bunu daha aşağı çekmek çok zordur. Bunun yerine ev ısısı istenilenden fazla olduğunda kombiyi çalıştırmayacak sistemin (oda termostatı) kullanılması daha akılcı bir davranış olacaktır.
    8- Reglaj ayarlamasını, petek üst vanasından yapmalı, oda ısısı istenilen seviyeye geldiğinde o ayarda bırakılmalıdır. Kombiye en yakın fazla kısılır, sonraki biraz daha az gibi öneriler aynı cephe odaları için düşünebilir. Oysa ki önemli olan; odanın konumu itibariyle istenilen ısıya getirilmesidir. Bunun için termometre ile ayar yapabilirsiniz.
    Kolay gelsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Doxx

Arkadaşlar Ariston BS 24 FF Hermetik kombi balkonumuzda takılı. Sürekli balkona gir çık ayarlamak zor oluyor. O yüzden en çok kullandığımız odaya termostatik vana takmak istiyorum. Tek bir odaya bu vanadan takmak yeterli olur mu? Diyelim ki 20 dereceye ayarladım vanayı. Kombi 20 derece ısıtmak için mi çalışır bütün odaları. Diğer peteklere de takmak gerekli midir?

Bende geçen sene taktırdım termo vanaları, işin ehli değilim ama öğrendiklerimi paylaşayım...
    Tek bir odaya termo vana taktırmak işin kuralı gereği mümkün değil, hem konfor hemde tasarruf açısından tüm odalara taktırmak gerekiyor. Tek odaya takarsanız o odayı istenilen
    sıcaklığa getirdikten sonra kapar fakat diğer termo vanasız odalar eski sistem çalışmaya devam eder. Hem sonuç alamazsınız hemde maliyet artar. Genelde uzmanların tavsiyesi
    evdeki toplam petek sayısının 1 yada 2 sine taktırmayıp diğer tüm peteklere termo vana taktırmak şeklindedir. Termo vana takılmasını istemedikleri petek ise ya holdeki petek veya tuvaletteki petek olabilir. Ben ebeveyn banyosundaki petek hariç tüm peteklere uyguladım ve çok memnunum. Hem istediğim sıcaklığı elde ettim ki yatak odam kuzey cepheliydi, hemde %20 tasarrufum oldu.

Selamlar,
  • Taktırmış olacağınız oda termostadı sadece takılı olan odayı algılayacaktır.Misal oda termostadını oturma odasına taktınız.Oturma odanız sıcaksa yatak odanız yada salonunuz soğukta olsa petekleriniz ısınmayacaktır.Kombiniz yalnızca oturma odanızın durumuna göre hareket edecektir. Termostatik vanalar ise ayarladığınız sıcaklığı yalnızca o petekte sabit tutmaya çalışan bir sistemdir. Yani oda termostadı gibi tek bir odayı baz almaz. Ayarladığınız sıcaklığa erişen petekleriniz ısınmayı durduracaktır, sabit tutulacaktır. Termostatik vana taktırdığınızda sirkülasyonun rahat sağlanması için en az 1 peteğin devamlı açık olması gerekmektedir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Doxx

Arkadaşlar Ariston BS 24 FF Hermetik kombi balkonumuzda takılı. Sürekli balkona gir çık ayarlamak zor oluyor. O yüzden en çok kullandığımız odaya termostatik vana takmak istiyorum. Tek bir odaya bu vanadan takmak yeterli olur mu? Diyelim ki 20 dereceye ayarladım vanayı. Kombi 20 derece ısıtmak için mi çalışır bütün odaları. Diğer peteklere de takmak gerekli midir?

Oda termostadı taktırınız. Kombiyi 40 dereceye termostadı da 20 derece ayarlayın. Bahsettiğiniz sorundan kurtulmuş hemde tasarruf etmiş olursunuz.

Her peteğe termostatik vana takılmalı mı?
  • Teşekkürler arkadaşlar cevaplarınız için.
    Kararım antredeki petek hariç diğer odalara termostatik vana taktırmak olacak.
    Ariston kombiyi yeni aldığımız eve takmışlar. Kombi en düşük seviyede bile çok fazla sıcaklık veriyor.Gün boyu açık olan 3 petek kombi en düşük sıcaklığa ayarlı olmasına rağmen 15 m3den fazla gaz tüketimi var.Bunu engellemenin daha doğrusu kombinin gücünü düşürmenin bir yolu varmı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: carric

Taktırmış olacağınız oda termostadı sadece takılı olan odayı algılayacaktır.Misal oda termostadını oturma odasına taktınız.Oturma odanız sıcaksa yatak odanız yada salonunuz soğukta olsa petekleriniz ısınmayacaktır.Kombiniz yalnızca oturma odanızın durumuna göre hareket edecektir. Termostatik vanalar ise ayarladığınız sıcaklığı yalnızca o petekte sabit tutmaya çalışan bir sistemdir. Yani oda termostadı gibi tek bir odayı baz almaz. Ayarladığınız sıcaklığa erişen petekleriniz ısınmayı durduracaktır, sabit tutulacaktır. Termostatik vana taktırdığınızda sirkülasyonun rahat sağlanması için en az 1 peteğin devamlı açık olması gerekmektedir.

• termostatik vana maliyeti nedir arkadaşlar?bende 3 oda var 3 odayada taktırmak istiyorum.bana maliyeti ne olur?ve her kombiye uyumlu mu bu ürünler?
  • Konu hortlayacak sanırım ama bende kış gelmeden vanaları ve petekleri değiştirmek istiyorum.
    - Termostatik vana yı en zor ısınan oda (salon) taktırmaya gerek var mı?
    - ECA nın termostatik vanaları hakkında ne düşünüyorsunuz? Verimli mi?
  • Güneşe bakan odalar, peteklerin verdiği ısı da eklenince diğer odalardan fazla ısınırlar. Diğer odalar makul sıcaklıktayken, fazla ısınan oda(lar)daki sıcaklığı da dengelemek ve bunu kombiyi kapatmadan yapmak için en uygun yol bu odadaki peteklere termostatik vana takmaktır. Termostatik vana ayarını, diğer odalarla aynı veya yakın sıcaklıkta olacak şekilde yaptığınızda, hem evde ısı dengesi sağlanır hem de diğer alanlar daha çabuk ısınacağı için tasarruf edersiniz. Ayrıca normalden daha az ısınması istenen yatak odası vb bir alana da düşünülebilir. Bunun haricinde, ısınma farklılığının olmadığı durumda, tüm odalara termostatik vana konulması akılcı bir uygulama olmayıp gereksiz masraftır. Ev fazla sıcak olmasın diye tüm odalara termostatik vana alınacağına, ısıyı merkezden kısmak yani kombi ayarını düşürmek aklın gereğidir.
    ECA termo.vanaları çok kullanılmaktadır. Ayrıca yakın fiyatta Siemens te olabilir. Bunlarda önemli bir sorun olduğunu duymadım.
  • selam arkadaşlar ben dublex dairede oturuyorum
    kombi alt katta
    1)sadece üst kata vana taktırsam düzgün çalışırmı(4 petek),çalışsa bile aşşağıdaki petekleri etkilermi
    2)dublex dairede teknik kısmını iyi bilmem ama tahminim sanki tek kombi üst kata su basmak için normalden fazla (2 dairenin ayrı ayrı ısıtma maliyetine göre) yakıt sarfeder gibime geliyor,bu yüzden termostatik vana düşünüyorum
    3)termostatik vana yerine her iki dairedede kombiden yakınlık seviyesine göre düşük ayardan yüksek ayara doğru açsam (normal vanayı) yine faydası olurmu

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi taf taf -- 10 Ekim 2011; 11:43:30 >
  • Şimdi Anneannem'in evindede yeni sayılır kombi bağlandı ve kışın balkona çıkıp soğuk havalarda kombiyi ayarlaması zor olacağı için bu konuyu bulmam çok iyi oldu..

Ama Eskiden bu ev merkezi sistem olduğu için radyotörler'de Petek radyötör eski yani acaba bunlarada Termostatik Vana takılabilmesi mümkün olabiliyormu ?
  • evimde vaillant turbotec pro vuw tr 242 3-3 marka kombi var.kullanımını sadece sıcaklık ayarlama kısmını 10,11,12,,,,,30,32,33,,,,45,46,47,,,,,75 e kadar ayarlama kısmı war evin soğukluğuna göre dereceyi çoğaltıyorum.
    odalardaki peteklerde sadece normal vanalar takılı,termostat dediğiniz aparatlar petekleremi takılıyor acaba? ekonomik olduğu söyleniyor acaba benim kombime uygun termostat fiyatlrı ne kadardır yada neye göre seçim yapmalıyım.yardımcı olursanız sevinirim
  • ben termovana kullaniyorum ama oda termosunu tavsiye edrim
  • quote:

Orijinalden alıntı: yesil mm

evimde vaillant turbotec pro vuw tr 242 3-3 marka kombi var.kullanımını sadece sıcaklık ayarlama kısmını 10,11,12,,,,,30,32,33,,,,45,46,47,,,,,75 e kadar ayarlama kısmı war evin soğukluğuna göre dereceyi çoğaltıyorum.
    odalardaki peteklerde sadece normal vanalar takılı,termostat dediğiniz aparatlar petekleremi takılıyor acaba? ekonomik olduğu söyleniyor acaba benim kombime uygun termostat fiyatlrı ne kadardır yada neye göre seçim yapmalıyım.yardımcı olursanız sevinirim

1- Termostatik vana, normal vanaların yerine (kendine has bir gövde ile) takılır. Termostatik vanayı alırken bu gövdeyi de verirler.
    2- Termostatik vana, fazla güneş gören veya fazla ısınan odalara takılmalıdır.
    3- Termostatik vana, ev ısındığında kombiyi kapatmayacağından, sadece dengeli ısı dağıtımı sağlayacağından her odaya takılmamalıdır. 5 peteğin en az 2 tanesinde normal vana olmasında yarar vardır.
    4- Termostatik vana, fazla ısınan odalara sıcak suyun gitmesini engelleyip diğer az ısınan odalara gitmesine yardımcı olur. Ekonomi sağlamak için, ayrıca oda termostatı kullanmada yarar vardır. Böylece bu dönemlerde istenilen ısı üstüne çıkıldığında kombi kapanmış ve doğalgaz harcanmamış olur.
    5- Termostatik vanalar 25-30 TL civarındadır. Siemens yada ECA tercih edilebilir.

ECA TERM. VANA 25 TL
  • Peteklerde giriş/çıkış 2 vana var. Termostatik vana sadece girişemi takılılıyor? Yoksa giriş/çıkış (yani her petek başı 2 termostatik vanamı takıyoruz?)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi thelf -- 10 Kasım 2012; 12:34:14 >
  • Binalarda kalorifer petekleri dizayn edilirken bölgenin iklimi ile binanın baktığı cephe, toplam ısıtma alanı/hacmi, alanların kullanım amacı, peteklerin kombiye olan mesafesi, yalıtım vb ısı ihtiyacını belirleyen özelliklere göre tesisat ve petek hesapları yapılır. Hesapların titiz ve rasyonel yapılması durumunda, ortaya çıkan petek miktarları da alanların kullanım amacına göre gerçek ısı ihtiyaçlarını dengeli karşılamaya yeterli olabilir. Dolayısıyla doğru hesaplamalarla ölçüleri belirlenen peteklere, ayrıca ısıl değerlerini sınırlayacak termostatik vana vb aparatların uygulanması genellikle gereksizdir ve fuzuli masraftır. Bu durumun tek istisnası, fazla güneşlenmeye maruz kalan alanlar ile az kullanılma ihtimali gözönüne alınarak petek normal ısıl değerinin bile istenmeyebileceği salon, kiler vb alanlar olabilir. Dolayısıyla bu alanlar haricinde, ısı ihtiyaçlarının doğru hesaplanıp uygun miktarlarda peteklerin yerleştirildiği alanlar için termostatik vana vb aparatlarla petek ısıl değerlerine müdahale, bilimsel anlamda anlamsızdır. Zaten uygun petek dizaynı ile alanlar arası ısıl denge sağlanmış olacaktır.
    Piyasada faaliyet yürüten bazı DG-tesisat firmaları, ısı ihtiyacı-dengeli petek dağılımı hesaplarını yapmayı göz ardı ederek, bir evin nerdeyse tüm alanlarındaki peteklere termostatik vana uygulamasını rutin olarak önerebilmektedir. Eğer teknik konulara yeterince vakıf olunabiliyorsa, bu durum sadece ticari boyutla açıklanabilir: “ Önce fazla ve dengesiz petek, sonra gelsin termostatik vanalar, reglaj vanaları, işçilikler vb.”
    Hem petek boylarını fazla tutacaksınız, hem de ısı fazlasını termostatik vanalarla kısmaya çalışacaksınız… Üstelik termostatik vanalar, kombi veya kazanın ısı kapasitesini tamamen sınırlayabilen aparatlar olmadıkları halde bunu söyleyip yapmanın üç açıklaması vardır:
    •Ya işin tekniği bilinmiyor,
    •Ya işin ticari boyutu ön planda,
    •Ya da ikisi birden geçerli…
    Sonuç olarak termostatik vanaların, gözü kapalı hesapsız bir biçimde tüm (veya çoğu) peteklere uygulanmasının bilimsel dayanağı olmadığını söylemek istiyorum.
    DG-kalorifer tesisatı ve peteklerin dizayn edildiği mekanlarda ise ısınma deneyimi ve ısının dağılım dengesine göre, ek ısı (güneş etkisi) veya fazla petek metrajı gibi nedenlerle gerekli olabilecek alanlara termostatik vana uygulaması yapılabilir.
    Termostatik vanalar, reglaj vanalarından farklı olarak peteklerin sıcak su girişine monte edilir.
    1-2 petekten fazlasına takılması halinde, kombi sirkülasyon pompasının değişken debili suyu pompalaması sırasında kademe ayarının fazla gelmesine bağlı ses vb sorunlar ortaya çıkabilir.
    Her mekan için düşünülebilecek ısı-kontrol elemanı, termostatlı oda kumandasıdır.
    Gerekiyorsa termostatik vana, ısı kontrol mekanizmasına yardımcı bir aparat olarak eklenebilir.
    İyi forumlar!...
  • PORTAKAL SPOR KADINLARA ÖZEL SPOR SALONLARI BANDIRMA şubemizin kalorifer peteklerinde termostatik vana var. 7 petek var, 6 tanesinde termostatik vana mevcut.
    Sebep: Spor alanında 19-20 derece, banyoda 23-24 derece, masaj odasında 21-22 derecelik ısı ihtiyacı.
    Spor alanında 5 petek var ve ısı ihtiyacı 19 derece. Spor yapan insanlar ve güneşin etkisiyle oluşacak ısı dengesizliklerini önlemek ve tasarruf sağlamak için bu alandaki tüm peteklere termostatik vana takıldı. Vanalardan sonra, ısı farklılıkları ile ilgili şikayetler bitti.
    Banyo ve soyunma odalarında ideal sıcaklık 23 derece. Buradaki sıcaklık da sabit kalmalı ve konfor sıcaklığı önemli. Burada güneş ışığından fayda yok ve tüm duvarlar fayans olduğundan, 14 m2 odada 1,8 m petek var. Termostatik vanadan sonra fazla sıcak veya soğuk olduğuna dair şikayetler bitti.
    Masaj odası, her üyenin girmediği bir oda. Üyeler, termostatın ayarını bozmasınlar diye termostatı buraya taktım. Burada sıcaklık kolay kolay artmıyor. Dolayısıyla, oda termostatı buradan kombiyi kontrol edebilir.
    Termostatik vana, giriş veya çıkışa takılır. Her ikisi de mümkündür. Ancak, aşırı hava akımının olduğu yere takılırsa, doğru algılamayabilir. En doğru yeri, montaj kılavuzlarında bulabilirsiniz.
    Eğer aşağıya takılacaksa, istenen sıcaklıktan 1-2 derece düşüğe ayarlanmalıdır. Mâlûm, ısınan hava genleşir ve yükselir.
    Kalorifer petekleri genelde duvar kenarlarında olur. Duvarlar genelde soğuktur. Bu yüzden, termostatik vana üzerindeki ısı sizi yanıltabilir. Konfor sıcaklığı deneme-yanılma yöntemi ile bulunmalıdır. Termostatik vana 17 dereceye ayarlı iken, odanın 20 derece olabilmesi bundandır.
    ECA vanaları 18,5 TL x 6 adet + 4,5 TL kargo ücreti karşılığında internet üzerinden, İstanbul'dan bir satıcıdan aldım. Aynı vana, Bandırma'da 35 TL civarı. ECA, kendini her ürünüyle kanıtlamış bir Türk markasıdır. Uzun yıllar kullanırsınız. Zaten sloganı da, yanlış hatırlamıyorsam "Yıllarca, Güvenle..." gibi birşey. Fiyat oldukça iyi. 60-70 TL, bu vanadan 4 adet demek. Bence daha pahalısına gerek yok, yine de alıcı bilir. Ben kullanıyorum, memnunum.
    ECA vanada, 0-29 arası sıcaklık ayarlanabiliyor. 7 derece donmayı önleyici sıcaklık. 2-16 dereceye, 3-20 dereceye, 4-24 dereceye vb. gibi tekabül ediyor ve aradaki her bir çizgi bir derece manasına geliyor.
    Önceleri en soğuk oda olan masaj odası, güneş görmediğinden, penceresi aluminyum doğrama olduğundan ve bu oda içten izolasyonsuz olduğundan, bu odada termostatik vana yok, onun yerine oda termostatı var. Kombi buradan kontrol ediliyor. Isınması en zor olan oda burası.
    Oda termostatı, haftalık ayar yapılabilenlerden. Salon, sabah 8:30'da açılıyor, termostat Pazartesi-Cumartesi günleri 8:00'da kombiye start veriyor. Akşam 20:30-21:00 civarı kapanıyor, 20:00'da oda termostatı kapatma veriyor. Cumartesi 16:00'da kapatıyor. Pazar günü tüm gün kapalı olduğundan, termostat hiç komut vermiyor. Geceleri, kombi hiç yanmıyor (burada hata yapıyor muyum, bilmiyorum) Masaj odası sıcaklığı 13 dereceye kadar düşerse, kombi start alıyor. Petekler uzun olduğundan, hızlıca ısınıyor, bu yüzden yarım saat önceden yanması yetiyor. Oda termostatını kullanma sebebimiz, sistemi her gün, günün farklı saatlerinde kombiyi açıp kapatabilecek şekilde haftalık olarak kontrol edebilmek.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FLP Bandırma -- 14 Kasım 2011; 20:26:13 >
  • quote:

Orijinalden alıntı:

Binalarda kalorifer petekleri dizayn edilirken bölgenin iklimi ile binanın baktığı cephe, toplam ısıtma alanı/hacmi, alanların kullanım amacı, peteklerin kombiye olan mesafesi, yalıtım vb ısı ihtiyacını belirleyen özelliklere göre tesisat ve petek hesapları yapılır. Hesapların titiz ve rasyonel yapılması durumunda, ortaya çıkan petek miktarları da alanların kullanım amacına göre gerçek ısı ihtiyaçlarını dengeli karşılamaya yeterli olabilir. Dolayısıyla doğru hesaplamalarla ölçüleri belirlenen peteklere, ayrıca ısıl değerlerini sınırlayacak termostatik vana vb aparatların uygulanması genellikle gereksizdir ve fuzuli masraftır. Bu durumun tek istisnası, fazla güneşlenmeye maruz kalan alanlar ile az kullanılma ihtimali gözönüne alınarak petek normal ısıl değerinin bile istenmeyebileceği salon, kiler vb alanlar olabilir. Dolayısıyla bu alanlar haricinde, ısı ihtiyaçlarının doğru hesaplanıp uygun miktarlarda peteklerin yerleştirildiği alanlar için termostatik vana vb aparatlarla petek ısıl değerlerine müdahale, bilimsel anlamda anlamsızdır. Zaten uygun petek dizaynı ile alanlar arası ısıl denge sağlanmış olacaktır.
    Piyasada faaliyet yürüten bazı DG-tesisat firmaları, ısı ihtiyacı-dengeli petek dağılımı hesaplarını yapmayı göz ardı ederek, bir evin nerdeyse tüm alanlarındaki peteklere termostatik vana uygulamasını rutin olarak önerebilmektedir. Eğer teknik konulara yeterince vakıf olunabiliyorsa, bu durum sadece ticari boyutla açıklanabilir: “ Önce fazla ve dengesiz petek, sonra gelsin termostatik vanalar, reglaj vanaları, işçilikler vb.”
    Hem petek boylarını fazla tutacaksınız, hem de ısı fazlasını termostatik vanalarla kısmaya çalışacaksınız… Üstelik termostatik vanalar, kombi veya kazanın ısı kapasitesini tamamen sınırlayabilen aparatlar olmadıkları halde bunu söyleyip yapmanın üç açıklaması vardır:
    •Ya işin tekniği bilinmiyor,
    •Ya işin ticari boyutu ön planda,
    •Ya da ikisi birden geçerli…
    Sonuç olarak termostatik vanaların, gözü kapalı hesapsız bir biçimde tüm (veya çoğu) peteklere uygulanmasının bilimsel dayanağı olmadığını söylemek istiyorum.
    DG-kalorifer tesisatı ve peteklerin dizayn edildiği mekanlarda ise ısınma deneyimi ve ısının dağılım dengesine göre, ek ısı (güneş etkisi) veya fazla petek metrajı gibi nedenlerle gerekli olabilecek alanlara termostatik vana uygulaması yapılabilir.
    Termostatik vanalar, reglaj vanalarından farklı olarak peteklerin sıcak su girişine monte edilir.
    1-2 petekten fazlasına takılması halinde, kombi sirkülasyon pompasının değişken debili suyu pompalaması sırasında kademe ayarının fazla gelmesine bağlı ses vb sorunlar ortaya çıkabilir.
    Her mekan için düşünülebilecek ısı-kontrol elemanı, termostatlı oda kumandasıdır.
    Gerekiyorsa termostatik vana, ısı kontrol mekanizmasına yardımcı bir aparat olarak eklenebilir.
    İyi forumlar!...

selamlar

Sn memint reglaj konusunda yardımcı olabilir misiniz.evimde 5 petek var kullanmadığım oda tamamen kapalı kombiye takın iki petek var sizce nasıl bir reglaj yapmalı.
    birde alt vanamı üst vanamı kısılmalı.

şimdiden tşk.
  • Değerli ve bilgili arkadaşım Memint'e katılıyorum. Termostatik vana kullanımını özendirmeyle amaç çok aşılıyor. Bunu açıklamak için aşağıdaki nedenlere ve alternatif çözüm yollarına bakınız:
    1- Ülkemizde kombiler asgari ısınma gücüne göre çalıştırılır. En az ısıda veya ona yakın derecede kombi yakılır. Tasarruf ilk plandadır. Merkezi ısınmada belki termostatik vana ve hatta ısı ölçer uygulaması Ülke geneli için mantıklı olabilir. Çok katlı evlerde kullanımı daha olumlu sonuçlar ortaya çıkarmaktadır.
    2- Bu varsayımla termostatik vana kullanımında bilinçli ve dikkatli olunmalıdır. Mucize olarak görülmemeli ve boşuna masraf yapılmamalıdır. Çünkü termostatik vana kombinin çalışmasını durdurmaz. Odaların konumuna göre petek hesaplamaları makul yapılmamış evlerde ısı dengelemesinde kullanma amaçlıdır. 7 yerine 3 termostatik vana kullanarak 4 termostatik vana fiyatına oda termostatı edinmek mümkündür.
    3- Termostatik vana takılmayan en az 3 petek bulunmalıdır. Bu petekler tam açılmalıdır. Kombinin sağlıklı çalışması ve kolay bozulmaması için bana göre bu şarttır.
    4- Termostatik vananın alternatifi vardır ve bu; petek üst vanalarının, odadaki ısı kontrolü ile bilinçli kısılmasıdır. Bazı uzmanlar petek alt vanasının kısılması gerektiğini iddia eder. Bu da bir yöntem olabilir ancak unutulmamalıdır ki termostatik vanalar petek üst vanasının yerine takılır!
    5- Termostatik vana yerine ev ısısını sabitlemek ve tasarruf için oda termostatı alınmalıdır. Az kullanılan salon gibi bölümler ayrık, tüm odaların kapıları açık olmalı ve ev ısısı istenilene getirilmelidir.
    6- Az kullanılan ve/veya fazla güneş gören odaların petekleri, ev içi ısı yalıtımı olmayacağından kesinlikle kapatılmamalı, tam kapatılıp 1 yada 2 tur açılmalıdır. Kapı kapatmayla tasarruf olmaz. Kapı altlarından-kenarlarından gelen soğuk hava ev ısısını olumsuz etkiler. Umulan tasarruf sağlanamaz.
    7- Her kombinin asgari yanmada dahi saatte harcadığı doğalgaz bellidir.[/b] Bunu daha aşağı çekmek çok zordur. Bunun yerine ev ısısı istenilenden fazla olduğunda kombiyi çalıştırmayacak sistemin (oda termostatı) kullanılması daha akılcı bir davranış olacaktır.
    8- Reglaj ayarlamasını, petek üst vanasından yapmalı, oda ısısı istenilen seviyeye geldiğinde o ayarda bırakılmalıdır. Kombiye en yakın fazla kısılır, sonraki biraz daha az gibi öneriler aynı cephe odaları için düşünebilir. Oysa ki önemli olan; odanın konumu itibariyle istenilen ısıya getirilmesidir. Bunun için termometre ile ayar yapabilirsiniz.
    Kolay gelsin.
  • Sn sserin verdiğiniz bilgiler için tşk ederim.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.