Şimdi Ara

Her peteğe termostatik vana takılmalı mı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
322
Cevap
15
Favori
255.140
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar Ariston BS 24 FF Hermetik kombi balkonumuzda takılı. Sürekli balkona gir çık ayarlamak zor oluyor. O yüzden en çok kullandığımız odaya termostatik vana takmak istiyorum. Tek bir odaya bu vanadan takmak yeterli olur mu? Diyelim ki 20 dereceye ayarladım vanayı. Kombi 20 derece ısıtmak için mi çalışır bütün odaları. Diğer peteklere de takmak gerekli midir?
    Bir de Oda termostatı mı yoksa Termostatik vana mı? Hangisini tercih etmeliyim?

• Güneşe bakan odalar, peteklerin verdiği ısı da eklenince diğer odalardan fazla ısınırlar. Diğer odalar makul sıcaklıktayken, fazla ısınan oda(lar)daki sıcaklığı da dengelemek ve bunu kombiyi kapatmadan yapmak için en uygun yol bu odadaki peteklere termostatik vana takmaktır. Termostatik vana ayarını, diğer odalarla aynı veya yakın sıcaklıkta olacak şekilde yaptığınızda, hem evde ısı dengesi sağlanır hem de diğer alanlar daha çabuk ısınacağı için tasarruf edersiniz. Ayrıca normalden daha az ısınması istenen yatak odası vb bir alana da düşünülebilir. Bunun haricinde, ısınma farklılığının olmadığı durumda, tüm odalara termostatik vana konulması akılcı bir uygulama olmayıp gereksiz masraftır. Ev fazla sıcak olmasın diye tüm odalara termostatik vana alınacağına, ısıyı merkezden kısmak yani kombi ayarını düşürmek aklın gereğidir.
    ECA termo.vanaları çok kullanılmaktadır. Ayrıca yakın fiyatta Siemens te olabilir. Bunlarda önemli bir sorun olduğunu duymadım.
    Değerli ve bilgili arkadaşım Memint'e katılıyorum. Termostatik vana kullanımını özendirmeyle amaç çok aşılıyor. Bunu açıklamak için aşağıdaki nedenlere ve alternatif çözüm yollarına bakınız:
    1- Ülkemizde kombiler asgari ısınma gücüne göre çalıştırılır. En az ısıda veya ona yakın derecede kombi yakılır. Tasarruf ilk plandadır. Merkezi ısınmada belki termostatik vana ve hatta ısı ölçer uygulaması Ülke geneli için mantıklı olabilir. Çok katlı evlerde kullanımı daha olumlu sonuçlar ortaya çıkarmaktadır.
    2- Bu varsayımla termostatik vana kullanımında bilinçli ve dikkatli olunmalıdır. Mucize olarak görülmemeli ve boşuna masraf yapılmamalıdır. Çünkü termostatik vana kombinin çalışmasını durdurmaz. Odaların konumuna göre petek hesaplamaları makul yapılmamış evlerde ısı dengelemesinde kullanma amaçlıdır. 7 yerine 3 termostatik vana kullanarak 4 termostatik vana fiyatına oda termostatı edinmek mümkündür.
    3- Termostatik vana takılmayan en az 3 petek bulunmalıdır. Bu petekler tam açılmalıdır. Kombinin sağlıklı çalışması ve kolay bozulmaması için bana göre bu şarttır.
    4- Termostatik vananın alternatifi vardır ve bu; petek üst vanalarının, odadaki ısı kontrolü ile bilinçli kısılmasıdır. Bazı uzmanlar petek alt vanasının kısılması gerektiğini iddia eder. Bu da bir yöntem olabilir ancak unutulmamalıdır ki termostatik vanalar petek üst vanasının yerine takılır!
    5- Termostatik vana yerine ev ısısını sabitlemek ve tasarruf için oda termostatı alınmalıdır. Az kullanılan salon gibi bölümler ayrık, tüm odaların kapıları açık olmalı ve ev ısısı istenilene getirilmelidir.
    6- Az kullanılan ve/veya fazla güneş gören odaların petekleri, ev içi ısı yalıtımı olmayacağından kesinlikle kapatılmamalı, tam kapatılıp 1 yada 2 tur açılmalıdır. Kapı kapatmayla tasarruf olmaz. Kapı altlarından-kenarlarından gelen soğuk hava ev ısısını olumsuz etkiler. Umulan tasarruf sağlanamaz.
    7- Her kombinin asgari yanmada dahi saatte harcadığı doğalgaz bellidir.[/b] Bunu daha aşağı çekmek çok zordur. Bunun yerine ev ısısı istenilenden fazla olduğunda kombiyi çalıştırmayacak sistemin (oda termostatı) kullanılması daha akılcı bir davranış olacaktır.
    8- Reglaj ayarlamasını, petek üst vanasından yapmalı, oda ısısı istenilen seviyeye geldiğinde o ayarda bırakılmalıdır. Kombiye en yakın fazla kısılır, sonraki biraz daha az gibi öneriler aynı cephe odaları için düşünebilir. Oysa ki önemli olan; odanın konumu itibariyle istenilen ısıya getirilmesidir. Bunun için termometre ile ayar yapabilirsiniz.
    Kolay gelsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: yesil mm

evimde vaillant turbotec pro vuw tr 242 3-3 marka kombi var.kullanımını sadece sıcaklık ayarlama kısmını 10,11,12,,,,,30,32,33,,,,45,46,47,,,,,75 e kadar ayarlama kısmı war evin soğukluğuna göre dereceyi çoğaltıyorum.
    odalardaki peteklerde sadece normal vanalar takılı,termostat dediğiniz aparatlar petekleremi takılıyor acaba? ekonomik olduğu söyleniyor acaba benim kombime uygun termostat fiyatlrı ne kadardır yada neye göre seçim yapmalıyım.yardımcı olursanız sevinirim

1- Termostatik vana, normal vanaların yerine (kendine has bir gövde ile) takılır. Termostatik vanayı alırken bu gövdeyi de verirler.
    2- Termostatik vana, fazla güneş gören veya fazla ısınan odalara takılmalıdır.
    3- Termostatik vana, ev ısındığında kombiyi kapatmayacağından, sadece dengeli ısı dağıtımı sağlayacağından her odaya takılmamalıdır. 5 peteğin en az 2 tanesinde normal vana olmasında yarar vardır.
    4- Termostatik vana, fazla ısınan odalara sıcak suyun gitmesini engelleyip diğer az ısınan odalara gitmesine yardımcı olur. Ekonomi sağlamak için, ayrıca oda termostatı kullanmada yarar vardır. Böylece bu dönemlerde istenilen ısı üstüne çıkıldığında kombi kapanmış ve doğalgaz harcanmamış olur.
    5- Termostatik vanalar 25-30 TL civarındadır. Siemens yada ECA tercih edilebilir.

ECA TERM. VANA 25 TL

• quote:

Orijinalden alıntı: nokiae90

",, giriş veya çıkışa takılır. "

öncelikle ben bu konunun uzmanı değilim sadece kişisel araştırmalarım sonucu vardığım düşünceyi açıklamatayım

yanlışınız var ! doğru kullanım için girişe takılmaz, çıkışa takılır !

bunun nedeni ise ! örneğin kar yağıyor
    hava -0- derece
    ve sizin ısınmak için 20 derece ısı istiyorsunuz
    dahası kaynaktan gelen sıcak su 40 derece
    ve bu ısının %50 si havayı ısıtıp oda sıcaklığını
    20 dereceye getirmesi anlamına gelir.

işte burada en noktada kabaca havanın dışardı da -0- derece ve odanın 20 derece olması için 40 derece ısı gelmesi gerkir.

daha doğrusu peteğin içinde dolaşan ( peteğin tamamını ısıtan suyun 40 derece olması gerekir.)

yani sizin anlayacağınız peteğin tamamı gelen suyun sıcaklığını alması gerekir ki ulaşılmak istenilen ısıya ulaşılsın !

yani eğer siz 20 derece için peteğin girişine bunu koyarsanız petekten çıkan su 35 derece olur ! ( oda 17,5 gibi yansır )

ama 20 derece beteyin çıkışına bunu koyarsanız peteğe giren suyun ısısı 45 derece kadar olur. ( oda 22,5 gibi yansır )

bu arada en büyük ısı kaybı peteğin arkasındaki duvarın ısı yalıtımının olmaması yüzünden enerjinin %40 burada harcanır !

http://www.radio101.de/thermography/house-thermal-imaging.htm

ve son olarak doğru bağlanılamış petek örneği

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ProjectMan -- 15 Ocak 2012; 9:54:28 >

• quote:

Orijinalden alıntı: sserin

quote:

Orijinalden alıntı: yesil mm

evimde vaillant turbotec pro vuw tr 242 3-3 marka kombi var.kullanımını sadece sıcaklık ayarlama kısmını 10,11,12,,,,,30,32,33,,,,45,46,47,,,,,75 e kadar ayarlama kısmı war evin soğukluğuna göre dereceyi çoğaltıyorum.
    odalardaki peteklerde sadece normal vanalar takılı,termostat dediğiniz aparatlar petekleremi takılıyor acaba? ekonomik olduğu söyleniyor acaba benim kombime uygun termostat fiyatlrı ne kadardır yada neye göre seçim yapmalıyım.yardımcı olursanız sevinirim

1- Termostatik vana, normal vanaların yerine (kendine has bir gövde ile) takılır. Termostatik vanayı alırken bu gövdeyi de verirler.
    2- Termostatik vana, fazla güneş gören veya fazla ısınan odalara takılmalıdır.
    3- Termostatik vana, ev ısındığında kombiyi kapatmayacağından, sadece dengeli ısı dağıtımı sağlayacağından her odaya takılmamalıdır. 5 peteğin en az 2 tanesinde normal vana olmasında yarar vardır.
    4- Termostatik vana, fazla ısınan odalara sıcak suyun gitmesini engelleyip diğer az ısınan odalara gitmesine yardımcı olur. Ekonomi sağlamak için, ayrıca oda termostatı kullanmada yarar vardır. Böylece bu dönemlerde istenilen ısı üstüne çıkıldığında kombi kapanmış ve doğalgaz harcanmamış olur.
    5- Termostatik vanalar 25-30 TL civarındadır. Siemens yada ECA tercih edilebilir.

ECA TERM. VANA 25 TL

slm çok faydalı bi başlık olmuş bilgi ve birikimlerini paylaşan arkadaşlara tşk ederim benim de bi kaç sorum olucak cvp verirseniz sevinirim.

1-kombinin hemen yanında bulunan ve kombiye en yakın petek olan mutfakta bulunan peteğe termostik vana uydunmudur ?

2-hiç kullanmadığım 2x100 cm petek bulunan misafir odasına normal vana takıp tam kapatsam mı yoksa termostatik vana takıp 1 veya 2 yi mi getirmeliyim.

3-kombiden yaklaşık 10-15 mt arası uzakta bulunan sırasıyla yan yana çocuk-oturma-yatak odasına termostatik vana takmaya gerek varmıdır (en az 3 petek sürekli açık kalmalı varsayımından dolayı sordum)

demirdöküm nitromix yoğuşmalı kombi için soruyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: playstyle

quote:

öncelikle ben bu konunun uzmanı değilim sadece kişisel araştırmalarım sonucu vardığım düşünceyi açıklamatayım

hava -0- derece

işte burada en noktada kabaca havanın dışardı da -0- derece ve odanın 20 derece olması için 40 derece ısı gelmesi gerkir.

daha doğrusu peteğin içinde dolaşan ( peteğin tamamını ısıtan suyun 40 derece olması gerekir.)

yani sizin anlayacağınız peteğin tamamı gelen suyun sıcaklığını alması gerekir ki ulaşılmak istenilen ısıya ulaşılsın !

yani eğer siz 20 derece için peteğin girişine bunu koyarsanız petekten çıkan su 35 derece olur ! ( oda 17,5 gibi yansır )

ama 20 derece beteyin çıkışına bunu koyarsanız peteğe giren suyun ısısı 45 derece kadar olur. ( oda 22,5 gibi yansır )

bu arada en büyük ısı kaybı peteğin arkasındaki duvarın ısı yalıtımının olmaması yüzünden enerjinin %40 burada harcanır !

Selamlar,

Yukarıda bahsettiğiniz gibi bir durum söz konusu değil. Termo statik vanalar , istisna durumlar olmadığı sürece , üst kesimdeki petek sıcak su girişlerine montajlanırlar.
    Termo statik vanaların çalışma prensibine göre , peteğe giren suyun sıcaklığı ile bir bağlantılarıda yoktur. Üzerlerinde ki termo metal (genel kullanılan sistem) aracılığı ile ortam sıcaklığı tarafından tetiklenirler.

Yani siz peteğe 40 yada 70 derecelik su gönderiyor olsanızda , termo vana 22 dereceye ayarlı ise , ortam 22 dereceye ulaştıktan , belli bir süre sonra (tepkime süreleri sisteme ve markaya göre farklıdır)su akışını keser.

Eğer belirttiğiniz gibi, termo vanaları çıkışa uygularsanız ki bu genelde peteklerin alt kısımlarıdır (yerden 15-20 cm yükseklik) bu durumda , zeminde biriken soğuk havadan dolayıda , ortamda ki sıcaklıkta gereksiz artışlar görülebilir. Yine petek içindeki çökeltiler termo vanının valfini daha kısa sürede verimsiz hale getirirler. Ayrıca dış etkenlere çarpma vb. daha açık olurlar. Ben şimdiye kadar zorunlu olmadıkça hiç bir uygulamada termo vananın çıkışa takıldığını görmedim.
    termostatikvana.com/Uygulamalar.aspx aratırsanız bu konuda ki uygulamarı görürsünüz.

Bir sistemde , tüm peteklere termo vana uygulaması, kombinin sirküle motorunun py-pass geçmesi durumu olaşabileceğinden tavsiye edilmez.Termostatik vanaların aslında banyo ve mutfaklarda ortam şartlarından dolayıda kullanılması çok tavsiye edilmez. Genelde sistem büyüklüğüne bağlı olarak (su miktarı önemlidir) misal 8 mt pkkp22 h:60 ve 8 petekten oluşan bir yapıda en az 2 peteğe termo vana uygulanmaması yerinde olur. Bunlarda genelde banyo, antre ve mutfak olarak seçilirler.

Termostatik vanaların mekanik olanları dışında , çok farklı elektronik sistemlerle desteklenmiş olanrıda mevcuttur. En çok tercih edilenler ise genel mekanik olanlardır.
    Mekanik ürünlerin en büyük dezavantajları 20 dk. bulan tepkime süreleridir.

Oda termostadı ile termovanalar birlikte kullanılabilirler. Özellikle kablosuz oda termostadı kullanılan sistemlerde , aynı mekanda oda termostadı ile termo vana kullanılması mümkündür. Sabit oda termostadlarında ise kullanılan alanda genelde termo vanaya gerek kalmaz . Ancak bu mekanda birden fazla petek varsa i oda termostadına en uzak peteklerde termo vana kullanımı söz konusu olabilir.

Resmini verdiğiniz petek bağlantısı için, yanlıştır demek doğru değil. Zira uygulamalarda istenilen bazı özelliklere göre yapılabilir. Aynı bağlantıyı ben kendimde uzun süre kullandım. Bu bağlantı için , uygulanması gerekmediği sürece tavsiye edilmez denilebilir.Zira bu şekilde peteği , üreticinin verdiği ısıl verimlilikte kullanamazsınız.

Verimlilik adına oda termostadı , termovanalar kesinlik kullanılması tavsiye edilen ürünlerdir. Ayrıca eğer bütçeniz uygun ve ısıtma alanı geniş ise, dış hava sensörü destekli modülasyonlu oda termostaları tavsiye edilen ürünlerdir.

Kolay gelsin.

• quote:

Orijinalden alıntı: maxfocus

quote:

Orijinalden alıntı: playstyle

quote:

hava -0- derece

Selamlar,

Yukarıda bahsettiğiniz gibi bir durum söz konusu değil. Termo statik vanalar , istisna durumlar olmadığı sürece , üst kesimdeki petek sıcak su girişlerine montajlanırlar.
    Termo statik vanaların çalışma prensibine göre , peteğe giren suyun sıcaklığı ile bir bağlantılarıda yoktur. Üzerlerinde ki termo metal (genel kullanılan sistem) aracılığı ile ortam sıcaklığı tarafından tetiklenirler.

Yani siz peteğe 40 yada 70 derecelik su gönderiyor olsanızda , termo vana 22 dereceye ayarlı ise , ortam 22 dereceye ulaştıktan , belli bir süre sonra (tepkime süreleri sisteme ve markaya göre farklıdır)su akışını keser.

Eğer belirttiğiniz gibi, termo vanaları çıkışa uygularsanız ki bu genelde peteklerin alt kısımlarıdır (yerden 15-20 cm yükseklik) bu durumda , zeminde biriken soğuk havadan dolayıda , ortamda ki sıcaklıkta gereksiz artışlar görülebilir. Yine petek içindeki çökeltiler termo vanının valfini daha kısa sürede verimsiz hale getirirler. Ayrıca dış etkenlere çarpma vb. daha açık olurlar. Ben şimdiye kadar zorunlu olmadıkça hiç bir uygulamada termo vananın çıkışa takıldığını görmedim.
    termostatikvana.com/Uygulamalar.aspx aratırsanız bu konuda ki uygulamarı görürsünüz.

Bir sistemde , tüm peteklere termo vana uygulaması, kombinin sirküle motorunun py-pass geçmesi durumu olaşabileceğinden tavsiye edilmez.Termostatik vanaların aslında banyo ve mutfaklarda ortam şartlarından dolayıda kullanılması çok tavsiye edilmez. Genelde sistem büyüklüğüne bağlı olarak (su miktarı önemlidir) misal 8 mt pkkp22 h:60 ve 8 petekten oluşan bir yapıda en az 2 peteğe termo vana uygulanmaması yerinde olur. Bunlarda genelde banyo, antre ve mutfak olarak seçilirler.

Termostatik vanaların mekanik olanları dışında , çok farklı elektronik sistemlerle desteklenmiş olanrıda mevcuttur. En çok tercih edilenler ise genel mekanik olanlardır.
    Mekanik ürünlerin en büyük dezavantajları 20 dk. bulan tepkime süreleridir.

Oda termostadı ile termovanalar birlikte kullanılabilirler. Özellikle kablosuz oda termostadı kullanılan sistemlerde , aynı mekanda oda termostadı ile termo vana kullanılması mümkündür. Sabit oda termostadlarında ise kullanılan alanda genelde termo vanaya gerek kalmaz . Ancak bu mekanda birden fazla petek varsa i oda termostadına en uzak peteklerde termo vana kullanımı söz konusu olabilir.

Resmini verdiğiniz petek bağlantısı için, yanlıştır demek doğru değil. Zira uygulamalarda istenilen bazı özelliklere göre yapılabilir. Aynı bağlantıyı ben kendimde uzun süre kullandım. Bu bağlantı için , uygulanması gerekmediği sürece tavsiye edilmez denilebilir.Zira bu şekilde peteği , üreticinin verdiği ısıl verimlilikte kullanamazsınız.

Verimlilik adına oda termostadı , termovanalar kesinlik kullanılması tavsiye edilen ürünlerdir. Ayrıca eğer bütçeniz uygun ve ısıtma alanı geniş ise, dış hava sensörü destekli modülasyonlu oda termostaları tavsiye edilen ürünlerdir.

Kolay gelsin.

verdiğiniz bilgiler için teşeşür ederim. ama kafam takılan bir kaç soru var. yeni bir sistem kuruyorum. en mantıklı ve ekonomiik olması benim için önemli.

110 m2 ev(net)(3 oda 1 salon) en üst kat ankara'nın en soğuk yerlerinden bir yer. ısı yalıtımı yapılmış. tek ve doğu cepe. kombi tesisatı kolektor sistemde yapıldı(her odaya ayrı boru gidiyor)

1- kombiyi yoğuşmalı almak mantıklı mı?(buderus gb-012)
    2- forumdan okuduğum kadarıyla oda termostadı kullanmak verimi arttırıyormuş. oda termostadı ve kollektor sistem varken termo vana kullanmak gerekir mi?(8 mt petek+1 mt havlupetek)
    3- konu dışı olacak ama aliminyum(aldığım yerin kendi üretimiymiş) petek mi kullanayım yoksa bilindik peteklerden mi kullanmak gerekir. ilginiz için teşeşür ederim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi faroo1453 -- 25 Ağustos 2012; 23:02:21 >

• http://www.youtube.com/watch?v=v9BWz7omwpY

arkadaşlar termostatik vana suyun sıcaklığından değil ortam sıcaklığından aldığı veri ile peteği kapatıp acıyor yukarıdaki linkten içalışma prensipini öğrenebilirsiniz

eğer reklam girmezse bana önereceğini uygun fiyatlı kaliteli ürün olarak hangi markaları tavsiye edersiniz ?
    ve alabileceğim internet siteleri yada ankara da önereceğiniz yerler
  • http://www.nakitalsat.com/index.php
    sitesinden almıştım.
    Bu sene de eve aynı uygulamayı yaptım, 5 adet termostatik vana aldım. Koridor ve banyodaki 2 petek hariç, tüm peteklere taktım. Nakliye+montaj dahil 20 TL/adet ve yine E.C.A. marka. Fiyatın uygun olma sebebi, işi yapan kişinin tanıdık olması (Bursa'dan MERSA Ticaret).
  • quote:

Orijinalden alıntı: estamemuchoo

quote:

PORTAKAL SPOR KADINLARA ÖZEL SPOR SALONLARI BANDIRMA şubemizin kalorifer peteklerinde termostatik vana var. 7 petek var, 6 tanesinde termostatik vana mevcut.
    Sebep: Spor alanında 19-20 derece, banyoda 23-24 derece, masaj odasında 21-22 derecelik ısı ihtiyacı.
    Spor alanında 5 petek var ve ısı ihtiyacı 19 derece. Spor yapan insanlar ve güneşin etkisiyle oluşacak ısı dengesizliklerini önlemek ve tasarruf sağlamak için bu alandaki tüm peteklere termostatik vana takıldı. Vanalardan sonra, ısı farklılıkları ile ilgili şikayetler bitti.
    Banyo ve soyunma odalarında ideal sıcaklık 23 derece. Buradaki sıcaklık da sabit kalmalı ve konfor sıcaklığı önemli. Burada güneş ışığından fayda yok ve tüm duvarlar fayans olduğundan, 14 m2 odada 1,8 m petek var. Termostatik vanadan sonra fazla sıcak veya soğuk olduğuna dair şikayetler bitti.
    Masaj odası, her üyenin girmediği bir oda. Üyeler, termostatın ayarını bozmasınlar diye termostatı buraya taktım. Burada sıcaklık kolay kolay artmıyor. Dolayısıyla, oda termostatı buradan kombiyi kontrol edebilir.
    Termostatik vana, giriş veya çıkışa takılır. Her ikisi de mümkündür. Ancak, aşırı hava akımının olduğu yere takılırsa, doğru algılamayabilir. En doğru yeri, montaj kılavuzlarında bulabilirsiniz.
    Eğer aşağıya takılacaksa, istenen sıcaklıktan 1-2 derece düşüğe ayarlanmalıdır. Mâlûm, ısınan hava genleşir ve yükselir.
    Kalorifer petekleri genelde duvar kenarlarında olur. Duvarlar genelde soğuktur. Bu yüzden, termostatik vana üzerindeki ısı sizi yanıltabilir. Konfor sıcaklığı deneme-yanılma yöntemi ile bulunmalıdır. Termostatik vana 17 dereceye ayarlı iken, odanın 20 derece olabilmesi bundandır.
    ECA vanaları 18,5 TL x 6 adet + 4,5 TL kargo ücreti karşılığında internet üzerinden, İstanbul'dan bir satıcıdan aldım. Aynı vana, Bandırma'da 35 TL civarı. ECA, kendini her ürünüyle kanıtlamış bir Türk markasıdır. Uzun yıllar kullanırsınız. Zaten sloganı da, yanlış hatırlamıyorsam "Yıllarca, Güvenle..." gibi birşey. Fiyat oldukça iyi. 60-70 TL, bu vanadan 4 adet demek. Bence daha pahalısına gerek yok, yine de alıcı bilir. Ben kullanıyorum, memnunum.
    ECA vanada, 0-29 arası sıcaklık ayarlanabiliyor. 7 derece donmayı önleyici sıcaklık. 2-16 dereceye, 3-20 dereceye, 4-24 dereceye vb. gibi tekabül ediyor ve aradaki her bir çizgi bir derece manasına geliyor.
    Önceleri en soğuk oda olan masaj odası, güneş görmediğinden, penceresi aluminyum doğrama olduğundan ve bu oda içten izolasyonsuz olduğundan, bu odada termostatik vana yok, onun yerine oda termostatı var. Kombi buradan kontrol ediliyor. Isınması en zor olan oda burası.
    Oda termostatı, haftalık ayar yapılabilenlerden. Salon, sabah 8:30'da açılıyor, termostat Pazartesi-Cumartesi günleri 8:00'da kombiye start veriyor. Akşam 20:30-21:00 civarı kapanıyor, 20:00'da oda termostatı kapatma veriyor. Cumartesi 16:00'da kapatıyor. Pazar günü tüm gün kapalı olduğundan, termostat hiç komut vermiyor. Geceleri, kombi hiç yanmıyor (burada hata yapıyor muyum, bilmiyorum) Masaj odası sıcaklığı 13 dereceye kadar düşerse, kombi start alıyor. Petekler uzun olduğundan, hızlıca ısınıyor, bu yüzden yarım saat önceden yanması yetiyor. Oda termostatını kullanma sebebimiz, sistemi her gün, günün farklı saatlerinde kombiyi açıp kapatabilecek şekilde haftalık olarak kontrol edebilmek.

hangi siteden aldınız?

www.nakitalsat.com

• quote:

Orijinalden alıntı: Hasan ŞAHİN

quote:

Orijinalden alıntı: Zebza

quote:

Orijinalden alıntı: Hasan ŞAHİN

termo vanaların hassasiyeti +2 midir?

Diğer başlıkta cevap vermiştim burda tekrar ediyorum .
    Hassasiyet derken ayar aralığını soruyorsanız, benim kullandığım Danfoss RA2000 serisi +1 gidiyor.

20 C ayarlandığında 21 de kapatıp 19 da açıyor o zaman...

Dediğiniz şekilde OT çalışır, TRV'ler farklı şekilde çalışıyor. Alttaki linke tıklarsanız çalışma prensibini görürsünüz.

http://tr.heating.danfoss.com/PCMPDF/operation_princip_facelift.swf

• tayfunckrk T kullanıcısına yanıt
    Bir şey değil Sn @tayfunckrk...

Bahsettiğiniz ısıtıcı panellerle ilgili forumda konu açılmış, biraz okudum. Isıtma tekniği anladığım kadarıyla klimadan farklı ve sarfiyatı daha yüksek gibi.
    Klimayı kapattığınızda ani soğuma olayı biraz da ısı yalıtımının yetersizliğine bağlı. Kaldı ki inverter klimalarınız var ve inverter klimanın özelliği uzun süre kapatılmadan kullanıldıklarında, aç/kapaya göre çok daha tasarruflu olmaları. Belki gece kapatılabilir ama gündüz sürekli çalışmaları öneriliyor. Dolayısıyla klima daha mantıklı geliyor, paneller ise banyo, mutfak için düşünülebilir...

http://forum.donanimhaber.com/m_28295450/tm.htm

• https://www.isimarketiniz.com/ECA-Termostatik-Radyator-Vanasi-Kose-Tip-12,PR-242.html

bu linkteki urunden. aynisi ..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • makovad kullanıcısına yanıt
    Önce gövde kısmını normal vana montajı gibi yapıyorsunuz, ardından kafa kısmını çevirerek gövdeye montajını yapıyorsunuz.

Videolu benzer montaj:
    http://www.youtube.com/watch?v=PGJpfvrEdu8

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zebza -- 13 Aralık 2013; 11:23:03 >
  • quote:

Önce gövde kısmını normal vana montajı gibi yapıyorsunuz, ardından kafa kısmını çevirerek gövdeye montajını yapıyorsunuz.

Videolu benzer montaj:
    http://www.youtube.com/watch?v=PGJpfvrEdu8

Harika bir paylasim oldu gerekli malzemelrride temin edelim ardindan yrn bu ise giriselim allahin izniyle..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Zebza kullanıcısına yanıt
    Merhaba yeni taşındığım 130m2 evde tesisat hazırdı. Bu hafta radyatörler ve kombi montajı yapılacak. Sormak istediğim oturma odası ve mutfağa termostatik vana takmayı düşünüyorum. OT u hole mi yoksa az kullanılmasına rağmen salonamı montajını yaptırmam daha isabetli olur? Yada termostatik vana sayısını artırmam gereklimidir?
    Kombi Gb072 + RC10 Oda Termostatı. teşekkürler

• cevap için teşekkürler

bide panel sorunum var.

bi tesisatçı eca dedi öbürüde ısrarla termoteknik öneriyor ince olanındanmış.

internette siluet modeli hoş duruyor ama siz ne dersiniz iç yapısı falan alınırmı termoteknik.

http://www.termoteknik.com/sayfalar.asp?LanguageID=1&cid=2&id=13&id2=360

undefined

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-0924579C4 -- 9 Ağustos 2014; 19:13:01 >
  • Tesekkurler. Bu salus cihaz ot mi kobi kontrol cihazi ki

www.salus-tech.com/cache/filelibrary/2337/library/fileLibrary/2014/1/iT500BM-A4-2pp-Flyer-UK-003-1.pdf

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Merhaba,

1- Banyo sonlarda olduğu için banyo hariç diğer tüm peteklere termosatik vana taktırın, mutfağağ her koşulda vana takılmalı zira sıcaklığın en değişken olduğu yerlerin başında mutfak gelir. Termostatik vanaları Danfoss RA2000 serisi tercih edin bulunduğunuz bölgede yoksa netten alabilirsiniz.

2- Eviniz homojen ısınmadığından TRV yerine oda termostatı tavsiyesi etmem fakat isterseniz ikisini bir arada aynı ortamda olmama koşulu ile kullanabilirsiniz. Oda termostatı tavsiyesi vermeden kombinizin modelini öğrenebilir miyim.

Holde petek olmaması çoğu zaman sorun teşkil eder en yakın petekten hat alarak oraya da petek eklmenizi tavsiye ederim.

Kombi Bosch Class 6000 modeli. Danfoss düşünüyorum ama bir alt modeli de iyi değil midir

-Yani belki 1-2 tane ra2000 modeli alabilirim örneğin yatak odalarında uyurken 20dk ile 13 dk arasında çok fark olmayacaktır diye düşünüyorum ra2000 modelinin bir alt modele göre başka bir artısı var mıdır?
    -Montajında sorun yaşama ihtimalim var mı? Ben sadece gövdesindeki boğazı (dönen bağımsız vidasını) açıp vanayı çevirip sökerek yenisini eski vana parçasının yerine vidalamayı düşünüyorum, vida yuvaları vs. standart değilse radyatöre monte edilmiş ve çıkması zor demek istediğimhttps://www.youtube.com/watch?v=2aLBOzqvosE bu videoda 4:30 daki işlemi yapmak zorunda mıyım?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi darkRider -- 25 Ekim 2015; 14:52:16 >

• darkRider kullanıcısına yanıt
    - Toplamdaki 15 dakikalık fark önemli değilse alt modeli olan Danfoss RAS-C alabilirsiniz.
    http://www.termostatikvana.com/yatay-kose-uk-termostatik-radyator-vanasi-danfoss-013g5023-013g0143/detay/aH7W4P-9Duo=%7C

- Montajda sorun yaşama ihtimali yoktur eski vanayı söküp termostatik vanayı takacaksınız, bu arada termostatik vanayı set olarak almanız gerekiyor gövde + kafa. Video'nun 4:30'daki işlemi yapmak zorunda değilsiniz.
  • quote:

- Toplamdaki 15 dakikalık fark önemli değilse alt modeli olan Danfoss RAS-C alabilirsiniz.
    http://www.termostatikvana.com/yatay-kose-uk-termostatik-radyator-vanasi-danfoss-013g5023-013g0143/detay/aH7W4P-9Duo=%7C

- Montajda sorun yaşama ihtimali yoktur eski vanayı söküp termostatik vanayı takacaksınız, bu arada termostatik vanayı set olarak almanız gerekiyor gövde + kafa. Video'nun 4:30'daki işlemi yapmak zorunda değilsiniz.

Yardımınız için çok teşekkür ederim. Montajını öncelikle kendim yapmaya çalışacağım olmazsa tesisatçı çağırırım artık. @disintegration arkadaş son mesajında şöyle demiş "Kombiye en uzak zor ısınan oda varsa bu odaya termo vanaya gerek yok" ise ben arka oda için termo vana almaktan vazgeçtim onun yerine mutfak, salon, çocuk odası ve yatak odası hepsine ra2000 almayı düşünüyorum. Yani sadece arka oda ve banyo havlupanın da termo vana olmayacak, bu düşüncem sizce de mantıklıysa netten sipariş vereceğim.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.