Şimdi Ara

Avid - Edius - FinalCut - Adobe Premiere - After Effects - Vegas (4. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
109
Cevap
2
Favori
29.700
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: crysis_88

selamlar ..

arkdaşlar ben edius a yeni başladım . şu ana kadar hep premiumer kullanıyodum fakat bişey sorcam. edius ta ses ayırma nasıl oluyor. şu an da bi belgesel kurguluyorum 3 farklı ses efektini üstüste bindirmiş. doğal ortam sesi , müzik sesi , konuşma sesi ( yani anlatı ) bu 3 ü nüğ nasıl ayırabilirm ? tek doğal ses kalsın istiyorum. yoksa hepsini sessize alıp daha sonra ses efektleriyle ses montajı yapmak en iyisimi ?

3 farklı ses tek bir videoda birleştirilmiş ve çıktısı alınmışsa ve senin elindeki görüntü buysa .. hiç uğraşma ayıramazsın..
    en iyisi sesi sil üzerine müzik ve seslendirmeyi kendin yap..
  • Bu arada bu başlığı yeni gördüm.. Ortada bir karışıklık var sanırım..
    bu başlıktaki programlar aynı kefeye konulamaz.. Hepsinin üstün olduğu ve dez avantajlarının bulunduğu alanlar vardır elbet..
    AVİD ve FinalCut profesyonel yazılımlardır.. Fiyatları da diğerlerinden çok yukarılardadır..
    Edius ve Premiere kolay öğrenilebilen pratik programlardır.. neredeyse her türlü görüntüyü desteklerler.. zaman kaybettirmezler..
    diğerleri zaten çok amatör ve yaygın değil..
  • ediusta ses barının üstüne sağ tıkladığında ses seçenekleri açılıyor bildiğim kadarıyla. benim kanımca belli başlı video edit programlarını kullanım amacına göre ayırmak lazım. haber kurgu için en pratiği edius tur. canopus kartıda kullanmasının performansına etkisi vardır. daha profesyonel işler için kullanım amacına göre avid-fcp-adope premier tabiiki. final cut mac sistemde inanılmaz performans gösteriyor. benim işyerimde 5 adet avid liquıd 7.2 1 adet edius var. daha önce 2 tane final cut vardı ama kullancak adam olmayınca güncellemeye gidilmedi ve kenara atıldı. lisanslı yazılımın cracklenmiş yazılıma göre avantajlı olduğu kesindir. ayrıca kullandığınız program kendine ait bir capture kartı kullanıyorsa render a etkisi vardır.
  • Siyah bant / Sansür karesi / Silme işlemi nasıl yapılıyor bilen varmı?

Mesela sigara görüntüsünü kapatmak istiyoruz. Final Cut'da rötuş nasıl yapılıyor?
  • dark_elf karışıklığa yeni bir boyut daha katmışsın...

profesyonel kurgu programının açılımını yaparmısın... profesyonel kurgu programında ne olur, amatör kurgu programında ne olur... 2000 yılından kalma kulaktan kulağa gelen bit sorununu söyleyeceksen hiç o konulara girme...artık öyle bir dünyada değiliz.

Zor öğrenilen, zor ulaşılan şeyler günümüzde artistlik katıyor doğru... final cut ın mac de kullanılması ve avid in pahalı ve piyasadaki karizması...
    Premiere in kolay öğrenilmesinin sebebi adobe firmasının eğitim konusunda baya destek vermesi... yoksa her program aynı zorlukta ki kurgu programı nedir anasını satim... bu benim mesleğim diyen herkez 4 kurgu programını da çatır çatır öğrenir...
    Pisadada avid ve final cut kullanıcıların yaptıklarının aynısı ucuz sistemdede yapılabildiğinden haksız bir küçük görme triplerine giriyorlar...
    Profesyonelmiş. profesyonel iş nedir... tv de edius,premiere,avid,finalcut hepsi kullanılıyor.. yurt dışında sony vegas bile baya kullanıcısı var.
    Profesyonel işte söyle olur ayrıca diyim... Profesyonel işte kurgu programı sadece birleştirme işine yarar. ne efekler ne renkler, kurgu programında yapılmaz. eğer avid in boris efektine güveniyorsanız... kezaa Boris After effects e de yüklenebilen bir plug in... PRemiere de de kullanılabilir. Örneğin İmaj Yapım a bakarsanız Efects(3d,compositing) departmanı , ses departmanı(Pro Tools), renklendirme departmanı(colorist) , kurgu departmanı(avid) var... yani kurgucu renklendirme yapmıyo veya ses :) veya efekt.
    hani avatar diyecem ... kolpa diyeceksiniz madem yaşanmış örnek vereyim... Mert Kızılay ın atölye dersine gittim.. kendisi yurt dışına efekler yapııyor freelance olarak... ben ona bu soruyu sorduğumda bana Karayip Korsanlarına yaptığı işi gösterdi... O film başlarken mürekkep efekleri vs... daha ötesi mi var projeleri After-Premiere-cidema4d felan ile yapıyor...ki vimeo ya açıp bakarsanız ... Türkiyede göremediğiniz kalitede işlerin altında sony vegas, premiere görebiliyoruz.. neyse buradaki asıl sorunuz hangisi iyi değil.. benim ihtiyacıma göre hangisi daha uygun....
  • quote:

Orijinalden alıntı: dark_elf

Bu arada bu başlığı yeni gördüm.. Ortada bir karışıklık var sanırım..
    bu başlıktaki programlar aynı kefeye konulamaz.. Hepsinin üstün olduğu ve dez avantajlarının bulunduğu alanlar vardır elbet..
    AVİD ve FinalCut profesyonel yazılımlardır.. Fiyatları da diğerlerinden çok yukarılardadır..
    Edius ve Premiere kolay öğrenilebilen pratik programlardır.. neredeyse her türlü görüntüyü desteklerler.. zaman kaybettirmezler..

o çok profesyonel dediğin avid ve final cut un sana göre amatör olan adobe premiere ve çok çok amatör olan sony vegasa ne gibi üstünlükleri var acaba ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi utanan ayı -- 28 Mart 2012; 11:07:16 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: berkspm

quote:

o çok profesyonel dediğin avid ve final cut un sana göre amatör olan adobe premiere ve çok çok amatör olan sony vegasa ne gibi üstünlükleri var acaba ?

Edius, vegas ya da premier'de drama montajı yapmaya çalış anlarsın...
  • quote:

Orijinalden alıntı: khan3265

dark_elf karışıklığa yeni bir boyut daha katmışsın...

profesyonel kurgu programının açılımını yaparmısın... profesyonel kurgu programında ne olur, amatör kurgu programında ne olur... 2000 yılından kalma kulaktan kulağa gelen bit sorununu söyleyeceksen hiç o konulara girme...artık öyle bir dünyada değiliz.

Zor öğrenilen, zor ulaşılan şeyler günümüzde artistlik katıyor doğru... final cut ın mac de kullanılması ve avid in pahalı ve piyasadaki karizması...
    Premiere in kolay öğrenilmesinin sebebi adobe firmasının eğitim konusunda baya destek vermesi... yoksa her program aynı zorlukta ki kurgu programı nedir anasını satim... bu benim mesleğim diyen herkez 4 kurgu programını da çatır çatır öğrenir...
    Pisadada avid ve final cut kullanıcıların yaptıklarının aynısı ucuz sistemdede yapılabildiğinden haksız bir küçük görme triplerine giriyorlar...
    Profesyonelmiş. profesyonel iş nedir... tv de edius,premiere,avid,finalcut hepsi kullanılıyor.. yurt dışında sony vegas bile baya kullanıcısı var.
    Profesyonel işte söyle olur ayrıca diyim... Profesyonel işte kurgu programı sadece birleştirme işine yarar. ne efekler ne renkler, kurgu programında yapılmaz. eğer avid in boris efektine güveniyorsanız... kezaa Boris After effects e de yüklenebilen bir plug in... PRemiere de de kullanılabilir. Örneğin İmaj Yapım a bakarsanız Efects(3d,compositing) departmanı , ses departmanı(Pro Tools), renklendirme departmanı(colorist) , kurgu departmanı(avid) var... yani kurgucu renklendirme yapmıyo veya ses :) veya efekt.
    hani avatar diyecem ... kolpa diyeceksiniz madem yaşanmış örnek vereyim... Mert Kızılay ın atölye dersine gittim.. kendisi yurt dışına efekler yapııyor freelance olarak... ben ona bu soruyu sorduğumda bana Karayip Korsanlarına yaptığı işi gösterdi... O film başlarken mürekkep efekleri vs... daha ötesi mi var projeleri After-Premiere-cidema4d felan ile yapıyor...ki vimeo ya açıp bakarsanız ... Türkiyede göremediğiniz kalitede işlerin altında sony vegas, premiere görebiliyoruz.. neyse buradaki asıl sorunuz hangisi iyi değil.. benim ihtiyacıma göre hangisi daha uygun....

Biraz kasarsam Windows Movie maker'da da güzel ve kaliteli işler yapabilirim.. bu onu profesyonel bir kurgu programımı yapar?
  • quote:

quote:

quote:

doğru söylüyosun.oscar ödülü alan hugo filminin görsel efekt süpervizörü Rob Legato filmdeki efektleri, 3D görselleştirmeyi ve kurguyu After Effects ve Premiere pro da neden yapmış acaba. avid ve final cut gibi profesonel programlar dururken ilahi Rob
  • benim anlamadığım konu final cut ve avid profesyoneldir ve diğerlerinden pahalıdır lafı tamam avid pahalıdırda apple ın sitesinde final cut pro x 299 dolar fiyatı var ? çoğunuzun beğenmediği sony vegas pro 600 dolardan satılıyor
  • O kadar yazıdan sonra böyle kaçış bir cevap vereceğine bildiğini sundan forum senden daha fazla faydalanır. Ama bunun cevabını kimse veremediği gibi, senin de vermeni beklemiyordum.. çünkü Drama edius ta yap anlarsın sözünü edius programının en güçlü yönleri ne sorusunun cevabını bilmemende yatıyor sanırım. yada ordan burdan haber programı yapılıyor diye duydun neyse... Final cut Pro x de EDL olmadığını belirtmekle beraber tekrar soruyorum... Profesyonel (Final cut, avid) dediğin programları profesyonel yapan nedir ?

(bunun cevabı prodüksiyon şirketlerinin müşterilere kol gibi fiyat geçirebilmelerini sağlayan imaj politikası)
  • quote:

Orijinalden alıntı: khan3265

O kadar yazıdan sonra böyle kaçış bir cevap vereceğine bildiğini sundan forum senden daha fazla faydalanır. Ama bunun cevabını kimse veremediği gibi, senin de vermeni beklemiyordum.. çünkü Drama edius ta yap anlarsın sözünü edius programının en güçlü yönleri ne sorusunun cevabını bilmemende yatıyor sanırım. yada ordan burdan haber programı yapılıyor diye duydun neyse... Final cut Pro x de EDL olmadığını belirtmekle beraber tekrar soruyorum... Profesyonel (Final cut, avid) dediğin programları profesyonel yapan nedir ?

(bunun cevabı prodüksiyon şirketlerinin müşterilere kol gibi fiyat geçirebilmelerini sağlayan imaj politikası)

nerdeyse 10 yıl olacak profesyonel olarak kurgu yapıyorum.. çalışmadığım alan kalmadı heralde.. Drama ile başladım sonra haber, tanıtım filmleri, gezi, yemek gibi tv programları, ajanslara göre özel işler ...
    Kullanmadığım kurgu programı da çok azdır.. Şimdiye kadar Premiere, avid, edius, velocity, final cut programlarını kullanarak profesyonel işler yaptım.. bak dikkatini çekerim "profesyonel" diyorum.. Yani evde oturup kendi kendime face'e video koymak için değil, müşterinin beğenisini kazanabilecek ve benim de para kazandığım işlerden bahsediyorum..

şimdi bu yazdıklarımı şişirme boş laflar olduğunu düşünebilirsin.. çok istersen pm'den görüşebiliriz..

ordan burdan duyduğun laflarla bana caka satmaya kalkma..

neyse konuyu kişiselleştirmeyelim.. bu konuyu ciddi merak eden arkadaşlar için şunları söylemek istiyorum tekrar..
    Ciddi bir prodüksiyon firmasıysanız ve drama yapmak gibi bir niyetiniz varsa avid ya da final cut dışındaki alternatifler başınızı ağrıtacaktır.. Avid'de 10dk da yaptığım bir sahneyi edius'ta denedim yarım saat'ten fazla sürdü..
    evdeki kendi viedolarınızı kesip biçmek ya da hız odaklı bir kurgu seti istiyorsanız edius ve premier tam biçilmiş kaftan.. öğrenmesi ve arayüzleri basit.. desteklediği görüntü çeşitliliği çok zengin vs..

haber ve tanıtım filmi yapanlar genelde bu programları kullanır..
    yalnız bir konuyu aydınlatmakta fayda var.. Ben Avid derken media composer'ı kast ediyorum.. Liquid bu edius ve premiere yakın bir yazılım..

tv programlarında ise neredeyse hepsi kullanılıyor.. burada tercihler devreye giriyor.. bütçeye göre bir sürü alternatif var.. ama bunları kullanmadan sadece fiyatlarına bakıp "o da kurgu programı bu ucuz olan da" diyen arkadaşlara önce bir bilene danışmalarını tavsiye ederim..
  • quote:

quote:

quote:

quote:

doğru söylüyosun.oscar ödülü alan hugo filminin görsel efekt süpervizörü Rob Legato filmdeki efektleri, 3D görselleştirmeyi ve kurguyu After Effects ve Premiere pro da neden yapmış acaba. avid ve final cut gibi profesonel programlar dururken ilahi Rob

Hollywood da çekilen filmlerin %85'i avid'le kurgulanıyor.. tabii %15'ini de göz ardı etmemek lazım... bir araştır bakalım..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dark_elf -- 30 Mart 2012; 15:45:55 >
  • o kadar program kullanmşsın aferin ama sorum çok basit ve cevabı arkadaşlar avid le 10 dakikada yapıyorsunuz .. bumu ... kusura bakma ama böyle cevap verirsen tepkim demekki edius u 30 dakikada yapacak kadar biliyor derim. bu önyargımın sebebide senin böyle uzak cevapların.

örnek veriyorum... vay edius ta c ye basarak direk kesiyorsun ... premiere mause la iki saat masula tıklıyosun edius la 5 dakikada yaptığım şeyi premiere le 10 dakikada yapıyorum ...
    Cevap: Premiere in c tuşuna direk kesme komutu atabilirsin .)
    böyle şeylerle gelirsen bende böyle cevaplarlar ararım. o yüzden profesyonel kurgu programının farkı şudur.. şu özellik diğerinlerinde yoktur de eyvallah diyip.. ben bilmiyordum diyeyim.
    misal ben edius la klip yapılmaz derim. sebebide color collection plug inlerinin zayıf olması, plug inlerdeki keyframe mantığının rezalet olması, edius 6 ile sözde after ama reelde aftera yüklenebilen looks gibi plug inlerin edius la hala uyuşmaması, efek plugin inlerinin zayıf olması hatta sony vegas ın efekleri bile ediustan daha iyi olması ve eklenti plug inleri desteklemesi gibi sayarım ki yanlış varsa bilelim diye...

ikincisi kaç yıldır kurgu yaptığının benim için önemi yok.. ''premiere 4k yapıyor mu yhaaa?'' diyenler var...

üçüncüsü.. madem bilimsel bir bilgi sunuyorsun . kanıtlarıyla gel.. hollywood un yüzde 85 i avid kullanıyor inanmıyorsan araştır kalıbı insanı yönlendirme tekniklerinden biri...)
    İlk kurgu programı avid olduğu için Post Prodüksiyon şirketleri öyle kolay kolay sistem değiştirmez. ama şirketlerinde bütün kurgu sistemi vardır. abd de necisin diye sorulmaz. iş başvurusunda kurgucuysan kullandığın programı işaretlerisin o sistemde çalışırsın... BAzı şirketlerdede sony vegas la yapsan dahi Etiket Avid olabilir... Şuan türkiyede AFter Effects le yapılan işlere fiyat geçirmek için smoke,flame etiketi eklendiği gibi ... ama o sistem yavaş yavaş ölüyor tabiki...

bu arada profesyonel iş ' nedir ne değildir probleminde amatör home işlerine de arada bak...http://vimeo.com/38591304
    vovv 1453 avid de yapılmış çünkü profesyonel kurgu programıymış .. 4 yılda yapılmış... önemli olan onları yapanlar ....

Kısacası edius la her türlü tv , multicam işini çok iyi yaparsın... hız işleri içindir edius..
    Premiere le de profesyonel olarak Klip,Sinema özellikle de reklam işi yapılmaz,baş ağrıtır, final veya avid kullan daha iyi diyen iş yapmasın otursun çay demlesin evde...
    zira avid ve final cut da şunu yapıyorum, premiere de yapamazsın ... varsa söyle ... hala daha hızlı ve rahat muhabbetine gireceksen gerek yok .çünkü burdan okuyup yeni kurgu mesleğine girecekler aynen kopyalıyor ... Avid de daha rahatmış... neden? eee avid çünkü :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DeathLetters -- 31 Mart 2012; 1:36:47 >
  • quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Hollywood da çekilen filmlerin %85'i avid'le kurgulanıyor.. tabii %15'ini de göz ardı etmemek lazım... bir araştır bakalım..

ya kaçta kaçının avid ile yapıldığının benim için önemi yok isterse %99 u yapılsın. beni ilgilendiren hugo gibi 5 tane oscar alan filmi neden premiere ile kurgulamışlar neden avidi tercih etmemişler bunun cevabı varmı sende paralarımı yetmemiş acaba avid ile kurgulamaya. yoksa premiere de en az avid kadar profesyonel bi kurgu programmı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi utanan ayı -- 31 Mart 2012; 23:11:55 >
  • hugo filminde bir türk de çalıştı ismi Metin Güngör. kullandığı programlar: Maya, AFter Effects, Premiere, Photoshop, Final Cut Pro.

EXPENDABLES 2,Nu image-WWFX/Millenium pictures (2012)
    HUGO Pixomondo-London (2011)
    SPIDER 3D. Nu image-WWFX/Millenium pictures (2011)
    CONAN the-barbarian NU image-WWFX/Millenium pictures (2011) (bu filmde ismini unuttum bir yazı firmasına bağlı olarak Mert Kızılay da çalıştı)
    PIRANHA 3D-Spinvfx (2010)
    LILLY&HEXE-Trixter (2010)
    JOHN CREEK- BBC (2009)
    LITTLE DORRIT-BBC (2008)
    MRS MARPLE-BBC (2008)
    A LIFE LOST IN COLOURS-MGF productions(2008)
    SUPER CAPERS-RG Entertainment (2008)
    SAMSUNG-TVCommercial (2008)
    28 WEEKS LATER-Primefocus (2007)
    STARDUST-Senate(2007)
    1408 (2007)-Senate(2007)
    2050-LOVE STORY-Primefocus(2007)
    SAWARIA-Primefocus (2007)
    TALE OF THE RIVER BANK-Primefocus (2007)
    JAAN-E-MAAN-Primefocus (2006)
    THE DA VINCI CODE-Senate (2006)
    FIST OF RIGHTEOUS HARMONY-Quickjam pictures(2005)
    CINDERALLA MAN-Digital Domain(2005)
    DARK WATER-Digital Domain(2005)
    STEALTH-Digital Domain(2005)
    I ROBOT-Digital Domain(2004)
    THE DAY AFTER TOMORROW-Digital Domain(2004)
    AFLAC Commercial-Digital Domain(2004)
    MEE-SHEE:THE WATER GIANT-Jim Henson's Company(2004)
    AROUND THE WORLD IN 80 DAYS-Jim Henson's Company(2003)
    TOMB RAIDER-THE CRADLE OF LIFE-Jim Henson's Company (2003)
    COUNT OF MONTE CRISTO-Mill Film(2002)
    HARRY POTTER THE SORCERER'S STONE-Mill Film(2001)
    BLACK HAWK DOWN--Mill Film(2001)
    CATS and DOGS-Mill Film(2001)
    LARA CROFT-TOMB RAIDER-Mill Film(2001)
    MORALITY PLAY-Mill Film(2001),
    KNIGHT'S TALE--Mill Film(2001)
    BAND OF BROTHERS-Mill Film(2000)
    A BRIEF HISTORY OF CUBA(1999)

dediğim gibi yurt dışında bi proje çizilir ve istenir ... neyle yaparsan yap. Ama Türkiyede Avid ve Final cut kullanıyorsan profesyonelsin... birde after yerine Smoke yada Flame kullanıyorsan profesyonelsin.... ama ben türkiyede en iyilerle konuştum... bütün compositing programlarını bilenlerle... yorum şu... daha ''AFter effects le yapamadık smoke da yapalım'' gibi bir cümle kurmadık dediler... hatta after effects le çok daha hızlı yapılıyor. ama saat ücretleri...:)

benimde asıl alanım AFter EFfects... dinamik link olayı Premiere dememin en büyük sebebi... ki After la uğraşan birinin kurgu programında istekleri pek fazla değildir... Program yapıyor olsaydım yada live olarak canlı kurgu .. 4 kanal destekleyen premiere yerine 8 kanal multicam edius u seçerdim... zaten kurgu bilenler profesyonel muhabbeti değil, birine program önerirken ne yapacaksın sorusunu sorarlar... ki kurgu programı öğrenmek çok basittir. önemli olan bakış açılarını kazanmak o 2 yıl alır. ama avid miş felan 1 ayda isteyen isteyene öğretir... Particular plug ini tek başına Bir kurgu programından zordur o kadar diyorum :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DeathLetters -- 1 Nisan 2012; 13:21:36 >
  • Tartışmada araya gireyim :))

Yahu Profesyonel Kurgu Programı demek, insana para kazandıran kurgu programı demektir. Para kazanıyorsan Profesyonelsin.

Movie Maker'la kazanabiliyormusun? Yok. Final Cut'la kazanabiliyormusun? Evet. (Tabi örnek olarak veriyorum :) Olay bu. Para kazanmak!
  • quote:

Orijinalden alıntı: seckinsahin

Merhabalar;

TRT Haberde Edius'la haber montajı yaptım. Aslında benimde bireysel olarak yaşadığım en büyük problem görüntü kalitesi. Yani Mpeg formatlı bir görüntü inanılmaz seviyede kötüleşiyor. Piksel piksel oluyor, renkler kararıyor. Yüksek görüntü (HDv , Avi veya Hd ) ile çıkış alsam boyut yüksek oluyor. Bir yere sığdıramıyorsun en büyük problem bu.

edius edit kart yoksa yazılımsal render aldıgından rezalet cıkıs verıyor o yuzden kart varsada karta kodlatman lazım cıkısı export alırken
  • ayrıca su abılerden amcalardan ınternetten duyup fınal cut bılırım baska bısey demem arkadaslarada bayılıyorum acıkcası

Fınal cut stabılıteden baska maharetı yok hıc olmadı olmayacakta

adı guzel soylenısı guzel ama

Faynıl kat

ezbere konusmaktansa bıraz arastırıp ıyı programları ucuz confıglerle kullanıp onları savunsanız uretıcılerde haddını bılecek o kadar ukala davranmayacaklar belkıde

9 sene kurgu ısıyle ugrastım donem donem en ıyı hangısı ıse onunla calıstım hıc sert cızgılerım olmadı

derdım sızınde oyle davranmanız kı meslege gıren arkdaslar tek programın pesınden kosup dıger herseyı bosvermesın

en onemlı sey hangı programla calıstıgınız degıl ne yaptıgınızdır

sunu acıkca soyleyebılırım faynıl kat kadar salak bır program yok sektorde su anda olayı su

sadece mac le calıstıgı ıcın sorun cıkartmıyor yanı stabılıte maharetı de onun degıl zaten mac ın ısı
  • quote:

Orijinalden alıntı: SIRgeon

sunu acıkca soyleyebılırım faynıl kat kadar salak bır program yok ...

Meraktan soruyorum, neden salak bir program?
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.