Şimdi Ara

KAPORA VERDI GERI VERMELIMIYIM LUTFEN YARDIM EDIN (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
335
Cevap
1
Favori
57.334
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Turk borçlar kanununa gore kaparo aksine adet örf vs yoksa geri verilir. Kararlastirilan sonuçta cayma parası değil. Vermeniz daha doğru diye düşünüyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yerinizde olsam kesinlikle geri vermem. Ticaretle uğraşmasanız dahi bu tür satışlarda protokol yapılmasından yanayım. Evet protokol olsa dahi cayma hakkı var fakat sizin de o protokole göre yaptığınız anlaşma sonucu kaybınız var. Yani hukuka döktüğünüzde sorunsuz sıkıntısız hallolur bu şekilde.

Sizin esas mevzunuza gelirsek, ben ticaretle uğraştığım için o şekilde düşünerek, diğer araca verdiğim kaporayı hatta biraz da üstünü iade etmezdim. Tabi siz verdiğiniz kaporayı kurtarın yeter. Kimseye de aldırış etmeyin.
  • Yahu yorum yapanların büyük çoğunluğu 2010 yılında yazılan ilk mesaja cevap vermis bir zahmet tarihe bakın ve güncel mesaj neyse ona cevap verin.

• Kapora en fazla %1 olmalı, alıcı cayarsa da geri iade edilmemelidir.

• quote:

Orijinalden alıntı: acs_00

Galericiyi aradım böyle böyle vazgeçmiş dedim ben konuşup sana geri döneceğim dedi.Bi kaç dakika geçtikten sonra aradı. Evet vazgeçmiş dedi bu durumda kapora yanar dedi ama yine de sana kalmış dedi istersen geri verirsin dedi. Burda demek istediğim galerici de beni haklı buldu ama işim gereği insanlarla iç içe olan biriyim sürekli. Bu dışardan biri tarafından duyulsa, geri vermemiş diyerek benim hakkımda ne düşünecekleri de beni ilgilendiriyor açıkçası biraz. Lutfen akıl verin :(

hiç dert yapmayın kimse size kaparoyu vermedi diye sizin hakkınızda kötü konuşmaz çünkü bu işin raconu budur kaparo geri verilmez onun araması bile yüzsüzlük onun aramasıda bana göre biraz fazla kaparo vermiş olmasıdır genelde ben 100 tl den fazla vermem

• quote:

Orijinalden alıntı: oldsalt

quote:

Orijinalden alıntı: djoz

300ü 500ü yok bu işin, kapora trilyon da olsa yanar..

Birkaç ay önce 145 bin liraya daire aldım, müteahite 5 bin lira kapora verdim (ki bu boyuttaki bir alışverişte normali 20 bin falandır)
    kağıt yaptık, teslimden önce ben cayarsam 5 binim yanar, o cayarsa benimkiyle beraber 10 bin verir.. Bizim paramıza yazık değil mi? 5 bin lira için kaç ay debeleniyorum haberiniz var mı?
    Ama işte adam gibi karar vereceksin ve "aldım" dediğinde iş bitecek.. O kadar..

Sevgili djoz ; Kaparo yanmaz, her zaman geri alınır. Sizin tarif ettiğiniz durumun adı "Cayma Tazminatı" Lütfen yukarı koyduğum Yargıtay İçtihadına bir göz atınız.

mesajlarınızı uzun-kısa demeden ilgiyle okuyan üyelerdenim..

kanunda öyle denmesine epey şaşırdım.. çünkü halk arasında kapora (veya kaparo) cayma durumunda daima yanar..
    ya halk (katalitik konvertöre katalizör dediği gibi) cayma tazminatına kapora diyor, ya da kanun ne derse desin kendi düzenini kendi kuruyor..

ben durumdan bu sonucu çıkardım..

• quote:

Orijinalden alıntı: mathematician_01

Yahu yorum yapanların büyük çoğunluğu 2010 yılında yazılan ilk mesaja cevap vermis bir zahmet tarihe bakın ve güncel mesaj neyse ona cevap verin.

hocam bu işin zaman aşımı falan olmaz... zaman aşımı sebebiyle koparo yanmasını da ilk defa sizden duydum... tarih önemli değildir.. alınan kaparo geri verilmelidir.. hatta 2010 da aldıysa .. 4 yıl falan olmuş.. tefe-tüfeye göre bir miktar faiz de ödemelidir.. diye düşünüyorum... yani doğrusu bu olsa gerek..
  • quote:

Orijinalden alıntı: acs_00

Mrb.

Bugun araba mı sattım. Daha dogrusu satamadım. Olay şöyle oldu.
    Benim mesleğim gereği çok zamanım olmuyor.Sadece pazar gunleri işte.3-4 haftadır da pazarlarımı da bu işe ayırıyorum.Arabamı bugun elden çıkarıp daha önceden karar verdiğim bir arabayı alacaktım.Artık ne olursa olsun bugun en iyi veren adama satacaktım.En son bi galerici aracılığıla bi adamla anlaştık.Galerici arabaya bindi surdu bir sorunu yok temiz vs dedi.Bende kusurlarını eksiklerini adamlara söylemiştim zaten.Neyse fiyatı konuştuk anlaştık yarın sabah bulusup notere geçecektik.Adam bana 300 tl kapora bıraktı.Yarın sabah görüşürüz dedik ayrıldık.Neyse aradan 5-6 saat geçti adam aradı ve ben almaktan vazgeçtim eşim o tarz bisey istemiyor dedi.Bende haliyle o an sinirlendim adamla biraz atışıp telefonu kapattım. Daha sonra tekrar aradı ve kaporayı geri verip vermeyeceğimi sordu.Bende kapora geri verilmez dedim konuyu kapattım.. Ama şimdi vicdanım rahat değil.Geri ver diyen de oldu verme diyen de oldu. Sizce ne yapmalıyım? lutfen yardım edin.

şayet o aralıkta başka bir teklif aldıysanız yada kapora aldım diye tekliflere kapalıysanız geri vermeyin.
    ancak onun dışında 300 lira izi ayağa paşa yapmaz, gönlünüzde rahat değilmiş verin gitsin..ama adam ayağınıza gelsin az da o masraf yapsın...

• quote:

Orijinalden alıntı: oldsalt

quote:

Orijinalden alıntı: djoz

kanunda öyle denmesine epey şaşırdım.. çünkü halk arasında kapora (veya kaparo) cayma durumunda daima yanar..
    ya halk (katalitik konvertöre katalizör dediği gibi) cayma tazminatına kapora diyor, ya da kanun ne derse desin kendi düzenini kendi kuruyor..

"ya da kanun ne derse desin kendi düzenini kendi kuruyor.."

Mahkemelerin iş yükü ağır diyoruz. Türk halkı birbiri ile en çok ihtilaflı halk diyoruz. Adalet çok yavaş işliyor diyoruz. Fakat "Neden" diye soruyor muyuz?

Nedeni sizin belirttiğiniz gibi halkın bölük bölük kendi düzenini kurmaya kalkması. Başka türlü söylersek "ortak bir dil" ile iletişim kurmaması. Temelinde karşısındakini yok sayması yatsa da "ortak bir dil" ile iletişim kurulsa mahkemeye bu kadar çok işimiz düşmeyecek.

Nedir bu "ortak dil?" Aramızda bir anlaşmazlık çıkarsa o anlaşmazlığı çözecek olan kurumun, "Hukuk'un" dilidir.

Hukuk'un dilinin vatandaşa tanıtılması ve yaygınlaştırılarak ortak dil haline getirilmesi lazım ki, vatandaş daha sözleşme kurarken çatışmanın temeli atılmasın.

TRT'de çok güzel bir program vardı, akraba 3 hukukçunun vatandaşların sorunlarını yanıtladığı program. Her kanalda olması, ortak dilin yaygınlaşması için zorunlu kılınması gereken çok faydalı bir programdı.

Ek : "Hukuk'un dilinden" nasibdar olunmak isteniyorsa her sabah 10 dakika verip "Türk Hukuk Sitesi"ni yahut benzer bir başka siteyi takip ediniz.

Esas problem uygulanması zor kanunların olması , kanun uygulayıcılar tarafından kanunların herkese eşit uygulanmaması ve adalet gerektiren durumlarda işleyişin çok yavaş olması sonucun da iki tarafı birden tatmin etmemesi.

Kanunu yapan biz,uygulayan biz,uymayan biz,kanuna uygun olmayan adet uydurmak yine biz de.

Herhangi bir ihtilaflı durumda sen düşünüyorsun ki karşıdakinin şu kanundan haberi yoktur.Karşıdaki de aynı şeyi düşünüyor.Kanunu uygulamak yerine kendi insiyatiflerinde adalet sağlamaya çalışılıyor.Peki kanunen açık durumlarda savcı-polis hızlıca durumu araştırsa mahkeme de 2 güne karar verse 3.günde haksız olana gerekli tazminat ve dava masrafları ödetilse yine aynı şey olur mu?

Durumu düzeltmek için sondan başlamak gerekiyor.Yani adalet herkese eşit güven veren bir yapıda ve hızlı gelecek.Bu kanun uygulayıcıların kanunları herkese eşit uygulamasını sağlayacak.Uygulanması zor ya da mümkün olmayan kanunlar böylece ortaya çıkacak.Yasama organı kanun çıkartırken eşitliğe ve uygulanabilmesine daha fazla dikkat edecek.

Halk kendi düzenini kuruyorsa keyfinden kurmadığı çok açık.Köklü bir reform ve çok ciddi çalışacak bir denetleme mekanizması lazım.

• cayma bedeli gibi düşün

verme
  • İnsanlık halidir, böyle şeyler olur. Ama işin etik tarafı kaporayı iade etmektir. Helal bir para değil, boğazınızdan geçirmeyin bence.
  • quote:

Orijinalden alıntı: turizmpsikoloğu

quote:

Yahu yorum yapanların büyük çoğunluğu 2010 yılında yazılan ilk mesaja cevap vermis bir zahmet tarihe bakın ve güncel mesaj neyse ona cevap verin.

hocam bu işin zaman aşımı falan olmaz... zaman aşımı sebebiyle koparo yanmasını da ilk defa sizden duydum... tarih önemli değildir.. alınan kaparo geri verilmelidir.. hatta 2010 da aldıysa .. 4 yıl falan olmuş.. tefe-tüfeye göre bir miktar faiz de ödemelidir.. diye düşünüyorum... yani doğrusu bu olsa gerek..

Hocam siz söylediklerimi tamamen yanlış anlamissiniz. Ben kapora icin falan söylemedim. Konuyu okuduysaniz 2010 da bu konuyu acan arkadasimiz gelen yorumlar dahilinde kaporayi verdigini soylemis ve konu kapanmis. Daha sonra baska bir arkadaşımız kapora ile ilgili baska bir sey sorarak konuyu güncel hale getirmis. Buradaki arkadaslarda ilk mesaja cevap vermis. Halbuki asıl soru güncel tarihli ilk mesajda. Onlara istinaden yazdim

• Adam iyi ise kapora geri verilir. Adam sizi gıcık ettiyse kapora bir hayır kurumuna verilir. makbuzu adama mail atılır. Ki anlasın..
  • Kaporayi kimsesizler dernegine bagislayip makbuzu adama verin. Ikiniz de hayra girersiniz.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: turizmpsikoloğu

quote:

Hocam siz söylediklerimi tamamen yanlış anlamissiniz. Ben kapora icin falan söylemedim. Konuyu okuduysaniz 2010 da bu konuyu acan arkadasimiz gelen yorumlar dahilinde kaporayi verdigini soylemis ve konu kapanmis. Daha sonra baska bir arkadaşımız kapora ile ilgili baska bir sey sorarak konuyu güncel hale getirmis. Buradaki arkadaslarda ilk mesaja cevap vermis. Halbuki asıl soru güncel tarihli ilk mesajda. Onlara istinaden yazdim

yani.. şimdi.. 2 tane farklı kaparo sorusu mu var?? peki öyleyse nerde bu 2 arkadaş..?? kuyu-taş hikayesi mi bu?

sizin düşünceniz ne o zaman? kopara verilmeli mi verilmemeli mi?.. siz ne cevap yazmıştınız? saygılar..

• Zamaninda basima geldi 2004 yilinda 2001 model vectra ile anlasmistim adama o donemin parasiyla 600.000.000lira kaparo verdim ki otomoili 18 milyara alacaktim dusunun neyse bi sekilde vazgectik adam bide akrabamizdi kaparoyu alirken borcum var verin siz vazgecerseniz ben size geri oderim demisti aceleye getirdi yani vazgecince alamadik uzuluduk tabi yuklu miktardi sonrasinda adam kanser oldu hastahaneye giderken o vectra ile takla atti olmedide oyle sakat kaldi simdilerde durumu nedir bilmiyorum ama ahini alma bence para fazla degil ama durumlari kotuyse ver sonucta o para ile zengin olmazsin ben olsam harcayamazdim

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: omega39

arkadaşlar acil yardım edin ben dün aracı sattım parayı aldım araçta sorun yok baktılar,baktırdılar notere gittik karşı tarafın ikamet probleminden dolayı satışı sonraya bıraktım bana teklifleri biz arabayı aldın al parası bu 3 gün sonra noterde satış yapalım.tamamdır dedik.sonra ertesin gün çoçuk geldi ben vazgeçtim ara problemli diyor babası ile muhattabım ben bu arada babası araçta problem yok memnunum ben ama oğlan istemiyor demekte araçı ustalara götüren oğlu beğendim alalım diyen oğlu neyse sonuçta ben parayı aldığım başka araca kapora verdim bunlar vazgeçince benim vermiş olduğum kapora yanıyor sizce ne yapmam lazım

Hocam güncel mesaj bu.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: omega39

arkadaşlar acil yardım edin ben dün aracı sattım parayı aldım araçta sorun yok baktılar,baktırdılar notere gittik karşı tarafın ikamet probleminden dolayı satışı sonraya bıraktım bana teklifleri biz arabayı aldın al parası bu 3 gün sonra noterde satış yapalım.tamamdır dedik.sonra ertesin gün çoçuk geldi ben vazgeçtim ara problemli diyor babası ile muhattabım ben bu arada babası araçta problem yok memnunum ben ama oğlan istemiyor demekte araçı ustalara götüren oğlu beğendim alalım diyen oğlu neyse sonuçta ben parayı aldığım başka araca kapora verdim bunlar vazgeçince benim vermiş olduğum kapora yanıyor sizce ne yapmam lazım

Hocam güncel mesaj bu.

eyvallah.. şimdi anladım.. peki niye kimse bu arkadaşa cevap vermiyor?? bu arkadaş neden gözardı edilmiş ki?. peki bu arkadaş ne yapmış? aracı mı almış yoksa aracıya kaporayı mı kaptırmış?..

daha önce de söylediğim gibi doğadaki hiçbir şey kendiliğinden yanmaz... velhasıl kopora da yanmaz... para yerine turnasol kağıdı verdilerse bilemem tabi...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi turizmpsikoloğu -- 26 Şubat 2014; 15:30:53 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Dhqwer

Adam parasının peşine düşmez, bir daha aramazsa vermezsin.
    ama ısrar edip kavga gürültü vs. bir şekilde geri isteyecek yaklaşımlara gireceğini anlarsan, daha tatsızlık çıkmadan verirsin geri. 300 lira da az değil hani. adamın parasının peşini bırakayacağını sanmıyorum...

Bence tam tersini yapmalı konu sahibi arkadaş..

Adam hatasını anlayıp, durumun farkına varmışsa yani bir daha arayıp sizi rahatsız etmez ise 4-5 güne verin parasını gitsin..

Yok arar salça olmaya çalışırsada yapıştırın lafınızı.. Bende paranı değil belanı bulursun deyin vermeyin parasını da..

EDIT: Konu tam hortmuş bizde düştük iyi mi :)

Yorumumu silmiyorum, bir giren olursa bence olması gereken bu..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi WaRToX -- 26 Şubat 2014; 16:21:34 >
  • T.C.

YARGITAY

19. HUKUK DAİRESİ

E. 2003/6039

K. 2004/3240

T. 23.3.2004

• SEBEPSİZ ZENGİNLEŞME ( Cayma Tazminatı Olduğu Şart Edilmedikçe Kaparo Pey Akçesi Gibi Verilen Paralar - Akdi Bozmakta Haklı Olsun Olmasın Verenin İstirdada Yetkili Olduğu )

• CAYMA TAZMİNATI ( Olduğu Açıkça Belirtilmedikçe Kaparo Pey Akçesi Gibi Verilen Paraların Cayma Tazminatı Olamayacağı - Akdi Bozanın İstirdada Yetkili Olduğu/Sebepsiz Zenginleşme )

• KAPARO ( Akdi Bozmakta Haklı Olsun Olmasın Verenin İstirdada Yetkili Olduğu - Cayma Tazminatı Kabul Edilemeyeceği )

• PEY AKÇESİ ( Akdi Bozmakta Haklı Olsun Olmasın Verenin İstirdada Yetkili Olduğu - Cayma Tazminatı Kabul Edilemeyeceği )

818/m. 61, 156

SONUÇ : Yukarıda açıklanan nedenlerle hükmün BOZULMASINA, peşin harcın istek halinde iadesine, 23.3.2004 gününde oybirliğiyle karar verildi.

Hukuksal anlamda sebepsiz zenginleşme .

• 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.