DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Ekran Kartı Fırınlama!
641
Cevap
28
Favori
83.257
Tıklama
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Dahili Bileşenler >> Ekran kartı >> Ekran Kartı Fırınlama!
Sayfaya Git:
Sayfa: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 sonraki >>>
Giriş
      873 Mesaj
      10 Eylül 2010 21:57:59

Uzun zamandır malum arıza yüzünden çürüğe ayırdığım ekran kartını fırınlayarak tekrar
      çalışır hale getirmeye çalıştım.
      Bunu aşama aşama kaydettim ama videoları düzenleme fırsatı ancak bugün bulabildim.
      Her şey videoda bu yüzden fazla uzatmak istemiyorum iyi seyirler...
      Umarım herkesin işine yarar.

Videodaki Sesteki farklılıkları ve amatörlüğümü görmezden geldiğiniz için şimdiden teşekkürler.
      Ekran kartımın arızası hakkında detaylı konu:
      http://forum.donanimhaber.com/m_39761486/tm.htm

Youtube'ye hala giremeyenler için Youtube dışında başka video sitelerine üyeliği bulunanlar
      upload ederse memnuniyetle yayınlarım.

http://www.youtube.com/watch?v=DWTcsEWSp6I

-Ben sentetik tiner kullandım. Çeşitleri varmış diğerlerinin herhangi bir zarar
      verip vermeyeceği konusunda bir fikrim yok.

Etiket: Ekran Kartı Fırın Nvidia Ati Dikey Çizgi Bellek Arıza

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yelkowan -- 31 Ekim 2010; 0:34:17 >
    • Emekli Yönetici
      10467 Mesaj
      10 Eylül 2010 22:01:42
      video çok iyi ordaki anlatan senmisin?
      çok iyi işe yaramış tebrikler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hapocod -- 10 Eylül 2010; 22:06:38 >

''Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, mensuplar memleketi olamaz. En doğru ve en gerçek tarikat, uygarlık tarikatıdır.''

♥♥♥ DH KARDEŞLİK TOPLULUĞU ♥♥♥
    • Yüzbaşı
      873 Mesaj
      10 Eylül 2010 22:02:51

Teşekkürler tamamiyle bana ait...

• Yarbay
      2243 Mesaj
      10 Eylül 2010 22:08:40
      Elinize sağlık bir kartı daha kurtarmışsınız

• Yarbay
      18990 Mesaj
      10 Eylül 2010 22:10:19
      Masrafsız işi halletmişn fakat ortalama en fazla bir ay sonra tekrar aynı problem tekrar edebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi No Way Out -- 10 Eylül 2010; 22:10:35 >

• Yüzbaşı
      873 Mesaj
      10 Eylül 2010 22:22:04
      quote:

Orijinalden alıntı: TheDeSPoT

Elinize sağlık bir kartı daha kurtarmışsınız

Teşekkürler...

quote:

Orijinalden alıntı: No Way Out

Masrafsız işi halletmişn fakat ortalama en fazla bir ay sonra tekrar aynı problem tekrar edebilir.

6800 serisine kadar dayansın başka bir şey istemem.

• Yarbay
      2243 Mesaj
      10 Eylül 2010 22:27:19
      quote:

Yeniden olursa yine fırınlar :D ekmek gibi koy fırına

• Yarbay
      17194 Mesaj
      10 Eylül 2010 22:27:36
      Güzel paylaşım ellerine sağlık bir çok kişiye yol gösterici olacaktır.

OyuncuyaHaber™
      ★☽PS4Xbox One┊PC → ☾★

Intel i7 980X ┊ Asus P6T6 Revolution ┊ 12 GB RAM ┊ GeForce GTX 980 ┊ Windows 10
      Samsung 55ES8000 ┊ Samsung 32ES5500 ┊Samsung Gear S2 ┊ General Mobile 4G ┊Playstation 4 ProPlaystation VR┊PS Gold Wireless Headset┊Playstation TV ┊PS4 20. Yıl Özel Sürüm
      2012 Opel Astra ┊Cosmo ┊ 1.4 Turbo 140HP 200NM┊ Flexride Şasi Sistemi ┊NAVI 600 ┊2012 VW Polo ┊ Comfortline ┊1.6 TDI 90HP 230NM┊ DSG┊ 2015 Honda PCX 150
    • Yüzbaşı
      655 Mesaj
      10 Eylül 2010 22:34:52
      Tebrikler, birçok kişi faydalanabilir.

• Yarbay
      3289 Mesaj
      10 Eylül 2010 22:42:16
      Eline sağlık ve eski kartın yeniden hayırlı olsun Son zamanlarda artan driver güncelleme sonra ekran kartı ölümlerine en azından bi umut olucaktır

Sis651-Geforce 2mx400-Geforce 4 mx440 -Fx5200- Radeon 9200-9250-9550-9600xt-Geforce 6200-6600- 6600GT-7100GS-7200GS-7300LE-7300GS-x600xt-x1800GTO-x1900GT-x1950pro-HD2600xt-HD3850-HD4830-HD4770-HD4850-HD4870-HD5870-HD7850-HD7870 EZ- R9 280- R9 280x- R9 290- R9 290x
    • Yarbay
      2919 Mesaj
      10 Eylül 2010 23:24:15
      quote:

7 ay önce aynı yöntemle düzelttiğim GTX260mda, sürekli voltaj modla oc'li çalıştırdığım halde sorun çıkmıyorsa 1 ayda normal kullanılan bir kartta hiçbir sorun çıkmaz bence

Konuyu açan arkadaşa da teşekkürlergayet faydalı bir anlatım olmuş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi burak9006 -- 10 Eylül 2010; 23:57:12 >

Araç: Ford Focus 2007 1.6A/T
      Sistem: Pioneer 8750bt
      Ön:Morel Elate6 midbass+ Cadence cvlt45 Tweeter+Focal k2 power crossover+Rockford Fosgate p6002
      Arka kapı: Pioneer Ts-a1685
      Sub: For-x 20cm 300w rms+Pioneer Gm-x922 Class A
      Altyapı:Audison SFD41c+Stinger 1F kapasitör+Rockford Fosgate 0 awg 200A sigorta+Stinger 0awg+Stinger 4awg+ Van del hull, in acoustic kablolar

Kullandığım ürünler ilgili merak ettikleriniz olursa pm den yazabilirsiniz
    • Yarbay
      9548 Mesaj
      10 Eylül 2010 23:38:53
      çok faydalı bir çalışma olmuş. ellerinize sağlık. başarılı olmasına sevindim. tebrikler.

Bütün itibar O'nundur, hatalar ise benim.

Origin ID: El_Mukteda
    • Yarbay
      4299 Mesaj
      10 Eylül 2010 23:59:22
      Güzel çalışma olmuş elinize sağlık daha önce bununla ilgili bi yorum yapmıştım Kısa bidaha söyliyim mantıken doğru olsada uygulama fırında olmamalı sonucu şansa bakıyo,ayrıntıya gerek yok sanırsam

6600K Z170X Gaming 7
    • Yüzbaşı
      873 Mesaj
      11 Eylül 2010 01:47:46
      quote:

Orijinalden alıntı: Source

Güzel paylaşım ellerine sağlık bir çok kişiye yol gösterici olacaktır.

Alıntıları Göster

quote:

Orijinalden alıntı: hellteam

Güzel çalışma olmuş elinize sağlık daha önce bununla ilgili bi yorum yapmıştım Kısa bidaha söyliyim mantıken doğru olsada uygulama fırında olmamalı sonucu şansa bakıyo,ayrıntıya gerek yok sanırsam

Hepinize çok teşekkür ederim. Yıllardan beri bu foruma emek verenlerden böyle güzel mesajlar
      almak çok sevindirici...

• Binbaşı
      1214 Mesaj
      11 Eylül 2010 01:59:47

İkinci kez dönüp baktığım her şey ilgi alanımdır.
    • Yarbay
      32876 Mesaj
      11 Eylül 2010 03:11:05
      Güzel bir rehber olmuş tebrikler. Kurtarmışsın kartı

• Binbaşı
      1185 Mesaj
      11 Eylül 2010 04:24:49
      anaaaam şansa bak.
      sorun aynı çizgiler aynı hele hele ekran kartı tamamen aynı.
      sparkle 8800 gts 320 mb 320 bit.

düzgün bir fırın bulur bulmaz bende deneyeceğim kesin. umarım benim kartta çalışır.

@yelkowan
      hocam video için çok çok teşekkürler. ben şuana kadar ekran kartını hiç sökmedim. ilk defa sökeceğim. acaba sökme sırasındaki videonun tam hali duruyor mu ? eğer duruyorsa zahmet olmazsa upload edip pmden verebilir misiniz? veya sırasıyla hangi vidalardan başlayacağımı yazsanız da olur.
      birde ekran kartının soğutucusunu tekrardan takarken termal macun sürdünüz mü?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi balerefone -- 11 Eylül 2010; 5:13:03 >

• Yüzbaşı
      785 Mesaj
      11 Eylül 2010 05:23:42
      Eski 8600 ümde aynı şekildeydi.Ekranda çizgiler hatta bazen sadece çizgi
      Keşke bende deneseydim böyle bir şey
      "Bilgilendirme" için teşekkürler,hayrılı olsun

• Çavuş
      47 Mesaj
      11 Eylül 2010 06:08:18
      "amatörlüğümü görmezden gelin" demişsin ama profosyonellere taş çıkartacakbir video olmuş paylaşım için teşekkürler. Oyunlarda ya da üzerine yük bindiğinde de eskisi gibi çalışıyor mu?

• Yüzbaşı
      873 Mesaj
      11 Eylül 2010 11:50:43
      quote:

Orijinalden alıntı: balerefone

anaaaam şansa bak.
      sorun aynı çizgiler aynı hele hele ekran kartı tamamen aynı.
      sparkle 8800 gts 320 mb 320 bit.

düzgün bir fırın bulur bulmaz bende deneyeceğim kesin. umarım benim kartta çalışır.

@yelkowan
      hocam video için çok çok teşekkürler. ben şuana kadar ekran kartını hiç sökmedim. ilk defa sökeceğim. acaba sökme sırasındaki videonun tam hali duruyor mu ? eğer duruyorsa zahmet olmazsa upload edip pmden verebilir misiniz? veya sırasıyla hangi vidalardan başlayacağımı yazsanız da olur.
      birde ekran kartının soğutucusunu tekrardan takarken termal macun sürdünüz mü?

balerefone ekran kartının arkasındaki bütün vidaları sökmelisin resimdeki yuvalar soğutucu bloğa ait

bu vidaları çıkarınca soğutucu blok kendini brakır zaten çok rahat bir şekilde ayrılır.
      PCB'ye gömülü olan 8 vida ise GPU'nun etrafındaki korumanın.
      videodan fazla bir şey kesmedim zaten birkaç vida daha çıkarınca bitiyor.

Thermal macunu fırınlamadan önce temizlediğimimiz için thermal macun sürmek şart.
      Senin de ekran kartınn düzelmesini dilerim.

quote:

Orijinalden alıntı: Eaglex85

"amatörlüğümü görmezden gelin" demişsin ama profosyonellere taş çıkartacakbir video olmuş paylaşım için teşekkürler. Oyunlarda ya da üzerine yük bindiğinde de eskisi gibi çalışıyor mu?

Battlefield Bad Company 2 ve 3dmark06 da herhangi bir sorunla karşılaşmadım.
      Şuan için ekran kartı kasaya ilk taktığım gibi düzgün çalışıyor ileride başka
      sorunla karşılaşırmıyım bilinmez ama bu sorunun tekrar edeceğini hiç sanmıyorum.

burak9006 aynı yöntemle gtx260ını kurtarmıştı ekran kartını hiç boş bırakmamasına
      rağmen hala sorunsuz kullanıyor.

• Teğmen
      146 Mesaj
      11 Eylül 2010 12:34:33
      Faydalı ve iyi bir paylaşım olmuş. Tebrikler... İlerleyen zamana bağlı olarak kart sorunu tekrarladığında, tam yükte bir sorun olup olmadığı veya performans kaybı yaşanıp yaşanmadığı gibi farklı diğer aksaklıklara da neden olduğunda, fırınlanma sonrası kullanım deneyimlerinizi de paylaşırsanız çok daha güzel olur kanısındayım.

• Binbaşı
      1868 Mesaj
      11 Eylül 2010 12:48:47

Aslında biraz beşamel sosla birlikte fırına verince, %8 civarı daha performanslı çalıştığına dair yorumlar okumuştum yabancı forumlarda

Şaka gibi olay gerçekten, ayrıca tebrik ederim, iyi kurtarmışsınız kartı, birkaç oyunda 1-2 saat bir deneyim bakalım, sonuç nasıl olacak, merakla bekliyoruz

Tekrar tebrikler

• Yüzbaşı
      838 Mesaj
      11 Eylül 2010 12:51:38
      Eskiden annelerimiz bayatlayan ekmekleri fırına verirdi. Buda onun gibi olmuş bozuldukça at fırına
      Sizin adınıza sevindim,hayırlı olsun.

• Teğmen
      172 Mesaj
      11 Eylül 2010 13:22:54
      süpersin dostum, eline sağlık.

• Çavuş
      91 Mesaj
      11 Eylül 2010 13:34:05
      mukemmel bir olay,tebrik ederim paylasim icin guzel calisma olmus

• Yüzbaşı
      618 Mesaj
      11 Eylül 2010 14:01:14
      Eline saglık hocam süper paylasım olmus gercekten.Herkesin işine yarayacagından eminim

İşlemci: Intel® Core™ i7-4790K 4.0 Ghz | Anakart: MSI Z97 Gaming 7 | Ekran Kartı: MSI GTX 970 Gaming 100ME | Ram: Kingston HyperX® Beast 2x4GB 2400Mhz | Güç Kaynağı: EVGA SuperNOVA G2 1300W | Monitör: Asus VS238H-P 23"1080p@60Hz Kasa: Cooler Master HAF 912 Advanced | Harddisk: WD 2x1TB Caviar Blue SATAIII | SSD: SanDisk Extreme PRO 240GB | Soğutucu: Thermalright Macho 120 SBM | Ses Sistemi: Creative T3300 | Klavye: A4 Tech Bloody B120 Gaming| Mause: Ozone Neon 6400 Dpi Lazer Gamer
    • Yarbay
      3300 Mesaj
      11 Eylül 2010 14:05:37
      teknik olarak bunun nasıl işe yaradığını bilen bi elektronikçi varmı aramızda?

eline sağlık hocam ben ilk defa gördüm böyle bişeyi

*Korkma koç yetişir semadan yeterki sen ismail yürekli ol
      *Aramasin gözler o şimdi Turkmenistan da
    • Yarbay
      9548 Mesaj
      11 Eylül 2010 14:23:15

quote:

Orijinalden alıntı: uchihaitachi

teknik olarak bunun nasıl işe yaradığını bilen bi elektronikçi varmı aramızda?

eline sağlık hocam ben ilk defa gördüm böyle bişeyi

benim bildiğim zamanla tekrarlayan ısıma-soğuma yüzünden lehimlerde çatlamalar oluşuyor ve komponentler ve kart arasındaki iletim bozuluyor. fırınlayınca lehimler eriyerek tekrardan ilk günkü gibi oluyor.

• Yüzbaşı
      803 Mesaj
      11 Eylül 2010 14:37:33

quote:

Orijinalden alıntı: El Mukteda

Alıntıları Göster

benim bildiğim zamanla tekrarlayan ısıma-soğuma yüzünden lehimlerde çatlamalar oluşuyor ve komponentler ve kart arasındaki iletim bozuluyor. fırınlayınca lehimler eriyerek tekrardan ilk günkü gibi oluyor.

Bu doğru. Bileşenlerin, lehimlerin erimesinden dolayı düşmemesi için ekran kartı fırının tepsisine ters koyulmamış. Ama ısı ve süre konusunda bir nokta belirlemek zor.

Quad-Core Q8400 2.66Ghz, G31M-ES2L, Kingston 2x2Gb. 800Mhz DDR2, Gigabyte GTX460 1Gb O.C, Gelid Tranquillo CPU cooler, LC-Power 650Watt, Seagate 500Gb Samsung 1Tb, Xigmatek Mono Cool Fan Control, Samsung SM2233 21,5" FullHD, Logitech Z-623 2.1 Philips SPA 2310 2.1...
    • Binbaşı
      1379 Mesaj
      11 Eylül 2010 14:44:31
      Bende de 9800gt var bitane yüke binince pc kitlenip kalıyor tabi önce renkler karışıyor. Kaç dercede kurtarırız

Ellerinize sağlık faydalı bir çalışma..

i7 3770K - Asrock Z77 Exterme 6 - 2 gb Gigabyte gtx670 - 2*8 16 GB Ram - Ocz 256 gb SSD 3TB Seagate Hdd 2 TB Segate Hdd - 650 Watt High Power Absolute 80 - Logitech X-540 -Samsung P2250 - Thermaltake Exterme 120 Cpu Cooler-Thermaltake icage with 12cm fan feyt180 Sorunlu alışveriş bozuk anakart sattı! 120 TL havaya uçtu. Sattığı ürünün arkasında durmaz ve itinayla ailenize küfür eder !
    • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
      11 Eylül 2010 14:44:51
      tinerle temizlemiş diş firçasi da olur tabi ama ben eski bi ekran kartımi 2000 wat elektrik supurgesiyle temizlemistim tabi kapasitorlere degdirmeden toz dan zerre kalmamisti dediğimolay 2 3 sene onceydi o karti da satmistim alan arkadasta hala kullaniyor

• Yarbay
      9548 Mesaj
      11 Eylül 2010 14:48:03

quote:

Orijinalden alıntı: unixslax

tinerle temizlemiş diş firçasi da olur tabi ama ben eski bi ekran kartımi 2000 wat elektrik supurgesiyle temizlemistim tabi kapasitorlere degdirmeden toz dan zerre kalmamisti dediğimolay 2 3 sene onceydi o karti da satmistim alan arkadasta hala kullaniyor

tinerle temizlemesinin esas sebebi; zamala ısınan lehimler reçine bırakır. o reçineyi en iyi tiner temizler. kontak sprey veya alkolle de temizlenebilir.

• Yüzbaşı
      395 Mesaj
      11 Eylül 2010 15:05:33
      ilk tinerle temizlerken aman dedim kart gitti :) . benim bildiğim tinerin pcb nin katmalarını eritebildiği. aslında tiner ile temizlemek tehlikeli gibi. "el mukteda" arkadaşın dediği gibi en iyi çözüm kontak sprey. wd40 bu iş için iyi gibi. ve oldukça ucuz.

bu arada yelkowan, tebrikler. proflara taş çıkartır bir anlatım/video olmuş. öyle bir kartı tekrar kullanıma kazandırdığın için ayrıca tebriker ;)

bu arada, demekki 250c'ye dayanıyorsa; benim ekran kartının çekirdeği garanti 150yi buluyordur. (sapphire hd4500 toxic) demekki epey dayanıklılarmış..

Kaynak:Pioneer PD-7700 CD Player|DAC:Cambridge Audio DacMagic Plus|Interconnect:DH Labs Silver Sonic BL-1|Ampli:Pioneer A-757 Mark II
      Kablo:HF:Qed Silver Anniversary XT, LF:Ecosse ES2.23+|Hoparlör:Klipsch R-28F Floorstanding
    • Yüzbaşı
      838 Mesaj
      11 Eylül 2010 15:27:20
      Ben bir firmada çalışan elektronik teknikeriyim.İşim de tam olarak bu.Pcb montajlama.
      Yazılanların bir kısmı teknik olarak doğru ancak , benim bu sistem ile ilgili ciddi şüphelerim var.Şöyle ki ; Fırınlama sırasında fırının kaç dereceye çıktığı konusunda bir fikrim yok.Ancak havya olmadığı zaman bir lehimi sağlıklı olarak eritebilmek için minimum 280-300 derecelere ihtiyaç var.Bunun için de sıcak hava tabancaları kullanılır.
      Yukarıda birkaç arkadaş lehimlerin eriyerek tekrar ilk günkü lehim kalitesine ulaştığından bahsetmiş fakat bu mümkün değil gibi görünüyor.Çünkü ekran kartının arka kısmında yer alan malzemelerin (smd kondansatörler,diyodlar,dirençler vs)boyutları daha küçük olduğundan, entegrele göre lehimleri daha kolay eriyen malzemelerdir.Teknik olarak ekran kartı fırına verildiğinde mademki lehimlerin eridiğine inanılıyor, bu malzemelerin düşmesi gerekir.Herkez gpunun üste tutulması gerektiğinden bahsetmiş fakat bana göre tam tersi olmalı.Çünkü ; Gpu ve vrm'ler elektronikçilerin "gömme" diye tabir ettiği bir sistem ile montajlıdır ve sökülmesi çok çok zordur.Ancak direnç,diyod,kondsatör gibi malzemelerin sökülmesi-lehimlerinin erimesi çok basit bir işlemdir.
      Şimdi sonuca gelirsek ;
      Hiçbir malzeme düşmediğine göre malzemelerde katlı lehim oluşmuş olmalı.(Katlı lehimin tam olarak ne olduğunu merak edenler için tarif ediyim.Evinizde eski bozuk bir cihaz vede havyanız var ise havya tam ısınmadan herhangi bir lehimini eritin.Kısmi olarak eriyen lehimde 2 kat oluştuğunu göreceksiniz.Bir tarafı parlak bir tarafı mat olacaktır.)Katlı lehim bir çeşit soğuk lehim gibidir.Lehimin iyi ısıtılmış kısmı malzemenin bacağına tamamen yapışık iken,sonradan daha az miktarda ısıtılıp tekrar soğutulan kısım bacak ile arasında boşluklar bırakır ve iletimsizliğe sebep olabilir.
      Bu sebeple bu yöntem benim pek sağlıklı bulduğum bir yöntem değil.Evet belki mevcut arıza bir şekilde gideriliyor ancak, yeni oluşucak bir arızaya davetye çıkarıyor olabilirsiniz.

• Yarbay
      9548 Mesaj
      11 Eylül 2010 16:22:53
      @Xallez hocam bilgilendirici bir açıklama olmuş teşekkürler. zaten hiç kullanılamayan garantisi bitmiş bir karta bunu uygulamanın bir zararı olmaz diye düşünüyorum. eğer lehimler eriyorsa gerçekten kısa devre oluşturup anakarta veya psu'ya zarar verme ihtimali de var. yazdıklarınız da çok haklısınız. illa ki fabrika çıkışı kadar kaliteli olmayacaktır.

• Yüzbaşı
      596 Mesaj
      11 Eylül 2010 16:32:38
      Kart garanti dışıysa tabiki uygulanabilir.Sonuçta kaybedecek birşey kalmamış oluyor.

• Yarbay
      3300 Mesaj
      11 Eylül 2010 17:48:51

quote:

Orijinalden alıntı: lvlono

Alıntıları Göster

Bu doğru. Bileşenlerin, lehimlerin erimesinden dolayı düşmemesi için ekran kartı fırının tepsisine ters koyulmamış. Ama ısı ve süre konusunda bir nokta belirlemek zor.

ben bu tür görüntüler aşırı ısınma sonucu oluşur diye biliyordum.
      ram lerin bozulmasıyla v.b.
      öğrendiğim iyi oldu teşekkürler

*Korkma koç yetişir semadan yeterki sen ismail yürekli ol
      *Aramasin gözler o şimdi Turkmenistan da
    • Yüzbaşı
      838 Mesaj
      12 Eylül 2010 13:12:57
      Evet aslında benimde yeni oluşabilecek arızalardan kastettiğim buydu.Şu bilinmeli ki elektronikte her kısa devre olan malzeme infilak etmez yada kartın çalışmasını engellemeyebilir.(Bunun en basit örneği eğer aramızda elektronikle ilgilenen-çalışan arkadaş var ise 47/25 V bir kondasatörün artı yada eksi ucunu her hangi bir yerle kısa devre edildiğinde , bir çok dururmda kondansatör şişmez yada infilak etmez.Bunun sebebi düşük çalışma gerilimidir.)Ancak olası bir kısa devrede sistemdeki stabilitenin bozulması ve özelliklede kuzey köprüsü üzerinde sıcaklık artışına yada kuzey köprüsünün arızalanmasına sebep olabilir.
      Fırınlama işlemini yaparken sadece ekran kartını değil, tüm sistemizi düşünerek bu işe kalkışmanızı öneririm.
      quote:

Orijinalden alıntı: El Mukteda

@Xallez hocam bilgilendirici bir açıklama olmuş teşekkürler. zaten hiç kullanılamayan garantisi bitmiş bir karta bunu uygulamanın bir zararı olmaz diye düşünüyorum. eğer lehimler eriyorsa gerçekten kısa devre oluşturup anakarta veya psu'ya zarar verme ihtimali de var. yazdıklarınız da çok haklısınız. illa ki fabrika çıkışı kadar kaliteli olmayacaktır.

• Android Beta Kullanıcısı
      8578 Mesaj
      12 Eylül 2010 13:47:50
      Çok güzel olmuş...Ayrıca anlatım da iyi...Tebrikler...

• Yarbay
      3521 Mesaj
      12 Eylül 2010 14:08:48

• Binbaşı
      1822 Mesaj
      12 Eylül 2010 14:45:40
      Video için teşekkürler. Güzel bir paylaşım.

• Yarbay
      11983 Mesaj
      14 Eylül 2010 00:29:41
      çok çok faydalı ve bilgilendirici bir topik olmuş.. eline koluna sağlık..

Muhtaç olduğun kudret, damarlarında ki asli kanda mevcuttur!
    • Yüzbaşı
      873 Mesaj
      24 Eylül 2010 19:54:19
      quote:

Orijinalden alıntı: canerpense

@yelkowan
      http://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=39763133

@canerpense
      Yardımlarını unutmadım sana ayrıca teşekkür ederim.

Alıntıları Göster

quote:

Orijinalden alıntı: Batuist

çok çok faydalı ve bilgilendirici bir topik olmuş.. eline koluna sağlık..

Teşekkür ederim sizde sağolun.

• Yarbay
      4627 Mesaj
      24 Eylül 2010 20:06:35
      Elimde fırınlanmayı bekleyen leadtek 6800le var. Aynı sorun bu kartta da var. Bu video fırınlama hakkında bilmediğim bazı detayları öğrenmeme yardımcı oldu.

• Onbaşı
      19 Mesaj
      10 Ekim 2010 02:05:00
      Kuzey çipini saç kurupma makinası ile ısıtarak geri döndürdüm bende
      Bu yöntemler kulağa saçma geliyor ama işe yarıyor

• Binbaşı
      1380 Mesaj
      10 Ekim 2010 16:25:48

quote:

Orijinalden alıntı: emutlu12

Kuzey çipini saç kurupma makinası ile ısıtarak geri döndürdüm bende
      Bu yöntemler kulağa saçma geliyor ama işe yarıyor

kac dakıka tuttun hocam =) bende eskı anakarta denıyım bı bıos kuzey guney ne varsa bı ısıtayım yenısını sıparıs ettım zaten

Anakart: Asus Z170 K İşlemci: İntel Core i5 6600K İşlemci Soğutucu: ID COOLING 240L liquid cooler Ekran Kartı: Gainward Phoenix OC GTX1070 Ram: Corsair Vengeance Pro Led 2x8 16 GB HDD: Seagate Barracuda 1 TB x2 SSD: Samsung 850 Pro 250 GB Güç Kaynağı: Coolermaster g650m 80+ bronze Kasa: Corsair graphite 760T arctic Monitör: Asus 27" MG279Q 2K 144hz IPS Klavye: Corsair K70 Lux mx blue Mouse: Steel Series Sensei Raw Mousepad: Kingston Hyper X long mat Kulaklık: Audio Technica M50 Hoparlör: Kef Q100 Amfi:Onkyo A9030
    • Yüzbaşı
      701 Mesaj
      10 Ekim 2010 17:06:39
      şahane video eline sağlık

• Yüzbaşı
      983 Mesaj
      10 Ekim 2010 17:40:08
      Uygulama ve anlatım gerçekten güzel. Emeği geçen herkese teşekkürler...
      Tinerle pcb temizlemek isteyen arkadaşlar "sentetik tiner" kullansınlar. Eğer "Selülozik tiner" kullanılırsa PCBye ve üzerindeki plastik parçalara zarar verecektir.

Edit:imla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi helvetia -- 10 Ekim 2010; 18:03:48 >

• Yarbay
      8744 Mesaj
      10 Ekim 2010 18:01:28
      arkaya müzik koysaysınız daha iyi olurdu ama bu halide iyi çok bilgilendirici bir video olmuş artık başımıza böyle bir sorun gelirse uygularız.

2015 VW Golf 7 1.2 TSI 110 Manuel Comfortline Tungsten Gri
    • Yüzbaşı
      403 Mesaj
      30 Ekim 2010 16:41:43
      cok güzel olmuş anlatımda gayet iyi

şimdi 2 tane ekran kartı vericem fırına bakalım ben okadar şanslımıyım

• Yarbay
      2065 Mesaj
      30 Ekim 2010 18:43:23
      Aynı ekran kartının MSI olan markası var bazı arkadaşlar " ÖLÜ KART " yorumunda bulunmuş onlara sevgilerimi iletiyorum hala taş gibi kart yeni çıkan oyunları bile full detay oynatabiliyor hadi en en kötü orta detay bu arada tebrikler güzel yöntem...

Sony Xperia Z2
      Apple iPhone 6S
      Logitech Z-2300 2.1 THX

• Yüzbaşı
      403 Mesaj
      30 Ekim 2010 18:56:17
      valla bende az önce yaptım sorun halloldu :d bakalım şimdi 3dmark yesti felan yapıcam

http://forum.donanimhab...f_/key_//tm.htm#44096844

30 Ekim 2010 21:47:01
      M S İ 8800 GTS O.C MODELİ VAR BENDE VE GEÇEN HAFTA BİR TAKIP 3 4 SAAT OYUN OYANAYIM DEDİM GPU 820 MHZ 1100 2000 MHZ HIZINA RAHAT ÇIKIYOR 60 DERECEDEN YUKARI GORMUYOR BU ARADA 1280 X1024 DE OYNADAIGIMI DA BELİRTEYİM

6 AY DAHA GARANTİSİ VAR VATAN DAN VE HİCBİSORUN ÇIKARMADI VE ONCEDEN KULLANDIGIM 9800 GT VE GTS 250 KARTLARINDAN DAHA HIZLI OLDDUGUNU DA BELİRTEYİM MZAMANINNIN EN İYİ KARTI 8800 GTS

BU ARADA BENDEKİ MODEL MSİ 8800 GTS O.C EDİTİON UZERİNDE JAPON KIZ RESMİ OLAN 512 MB 256 BİT MODELİ AMA RAM DEN DOLAYI WİNDOWS KARTI 2256 MB OLARAK GORUYOR

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi unixslax -- 30 Ekim 2010; 21:50:19 >

• Binbaşı
      1913 Mesaj
      30 Ekim 2010 22:20:47
      Vay be, hakikaten iyi bir yöntem. İlginç ama başarıya ulaştı. Benimde aynen bu soruna kurban giden bir 6600 GT vardı. Şuandada aynı sorun yüzünden 8800 GT ile boğuşuyorum. Sanırım ekran kartı üzerindeki ramlerden kaynaklanan bir sorun bu, rengarenk görüntüler, abuk subuk çizgiler falan. Bü yüzden bu fırınlama işini bende yapacağım, hemde 2 kartıda fırınlayacağım.

• Yüzbaşı
      873 Mesaj
      30 Ekim 2010 22:33:39
      quote:

Orijinalden alıntı: ak27

valla bende az önce yaptım sorun halloldu :d bakalım şimdi 3dmark yesti felan yapıcam
      http://forum.donanimhab...f_/key_//tm.htm#44096844

Fırınlama müdavimleri çoğalıyor. :))
      Sevincini çok iyi anlıyorum bu duygunun nasıl olduğunu bilirim

quote:

Orijinalden alıntı: SonKatip

Vay be, hakikaten iyi bir yöntem. İlginç ama başarıya ulaştı. Benimde aynen bu soruna kurban giden bir 6600 GT vardı. Şuandada aynı sorun yüzünden 8800 GT ile boğuşuyorum. Sanırım ekran kartı üzerindeki ramlerden kaynaklanan bir sorun bu, rengarenk görüntüler, abuk subuk çizgiler falan. Bü yüzden bu fırınlama işini bende yapacağım, hemde 2 kartıda fırınlayacağım.

Umarım senin kartlarda da işe yarar 8800GT hala iyi bir kart bence...

• Yarbay
      2065 Mesaj
      30 Ekim 2010 22:35:21

quote:

M S İ 8800 GTS O.C MODELİ VAR BENDE VE GEÇEN HAFTA BİR TAKIP 3 4 SAAT OYUN OYANAYIM DEDİM GPU 820 MHZ 1100 2000 MHZ HIZINA RAHAT ÇIKIYOR 60 DERECEDEN YUKARI GORMUYOR BU ARADA 1280 X1024 DE OYNADAIGIMI DA BELİRTEYİM

6 AY DAHA GARANTİSİ VAR VATAN DAN VE HİCBİSORUN ÇIKARMADI VE ONCEDEN KULLANDIGIM 9800 GT VE GTS 250 KARTLARINDAN DAHA HIZLI OLDDUGUNU DA BELİRTEYİM MZAMANINNIN EN İYİ KARTI 8800 GTS

BU ARADA BENDEKİ MODEL MSİ 8800 GTS O.C EDİTİON UZERİNDE JAPON KIZ RESMİ OLAN 512 MB 256 BİT MODELİ AMA RAM DEN DOLAYI WİNDOWS KARTI 2256 MB OLARAK GORUYOR

Katılıyorum ayrıca bendekide MSI NX8800GTS O.C. EDİTİON 320MB/320BIT modeli bugün biraz o.c. yapayım dedim çok rahat o.c. oluyor 4pinli fan soketi sayesinde hızını sıcaklığa göre ayarlıyor veya evga nın programından ayarlayabiliyorsun hızını ama auto en iyisi. Az önce o.c. yaptım biraz 3dmark ta 3.5k puan farketti şu anda kart ve psu aldım oyuna para kalmadı Nfs Undercover 1680x1050 2xAA WORLD-CAR detayları High 60-70 arası fps alıyorum ağır sahnelerde 29-30 a düşüyor ki 29 un altına düşmediği sürece akıcılık devam ediyor.Çoğu oyunu high yani yüksek detayda aa lı oynatan bir kart hadi olmadı çok çok ağır bir oyunda orta detaya düşürmek gerekebilir ama daha gerek duymadım orta detaya düşürmeye.

Benim canavarda bu.

Sony Xperia Z2
      Apple iPhone 6S
      Logitech Z-2300 2.1 THX

• Binbaşı
      1913 Mesaj
      30 Ekim 2010 22:37:47

quote:

Orijinalden alıntı: yelkowan

Umarım senin kartlarda da işe yarar 8800GT hala iyi bir kart bence...

İyi olmazmı hocam, daha çok idare eder beni o kart, tabi fırınlama yöntemi başarıya ulaşırsa. Bakalım, inşallah işe yararda şuanda gereksiz kart masrafı yapmam. Nasıl olsa kartı şuan kullanamıyorum, bu yüzden kaybedeceğim hiçbirşey yok, ama işe yararsa bir Zotac 8800 GT Amp Edition, 512 MB. 256 Bit kartım olur yeniden. Pazartesi yada Salı günü fırını çalıştırıyorum kısmetse. Hadi bakalım hayırlısı.

• Yüzbaşı
      403 Mesaj
      30 Ekim 2010 22:47:27
      quote:

Orijinalden alıntı: yelkowan

Alıntıları Göster

Fırınlama müdavimleri çoğalıyor. :))
      Sevincini çok iyi anlıyorum bu duygunun nasıl olduğunu bilirim

senin video yu izleyip gaza geldim ilham aldım oda yani benim hiç umuddum yoktu temizleme felan da yapamdım koydum tepsiye evrdim fırına 10 dkk sonra cıkartım 30 dkk da dışarıda soğutdum sonra taktım videoda ki gibi bende win7 di açılırken cok heyecanaldım .inşallah böyel sorunlarla karşılaşmayız tektatdan :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ak27 -- 30 Ekim 2010; 22:48:10 >

30 Ekim 2010 22:57:16

quote:

Orijinalden alıntı: Just4ForMe

Alıntıları Göster

Katılıyorum ayrıca bendekide MSI NX8800GTS O.C. EDİTİON 320MB/320BIT modeli bugün biraz o.c. yapayım dedim çok rahat o.c. oluyor 4pinli fan soketi sayesinde hızını sıcaklığa göre ayarlıyor veya evga nın programından ayarlayabiliyorsun hızını ama auto en iyisi. Az önce o.c. yaptım biraz 3dmark ta 3.5k puan farketti şu anda kart ve psu aldım oyuna para kalmadı Nfs Undercover 1680x1050 2xAA WORLD-CAR detayları High 60-70 arası fps alıyorum ağır sahnelerde 29-30 a düşüyor ki 29 un altına düşmediği sürece akıcılık devam ediyor.Çoğu oyunu high yani yüksek detayda aa lı oynatan bir kart hadi olmadı çok çok ağır bir oyunda orta detaya düşürmek gerekebilir ama daha gerek duymadım orta detaya düşürmeye.

Benim canavarda bu.

benimkide bu 25 cm boyu diger kart 5830 o biraz buyuk 30 cm ondan 8800 gts ufak gorunuyor ama gts 250 ve 5770 den 10 cam daha buyuk

• Yarbay
      2065 Mesaj
      30 Ekim 2010 23:15:48

quote:

Alıntıları Göster

benimkide bu 25 cm boyu diger kart 5830 o biraz buyuk 30 cm ondan 8800 gts ufak gorunuyor ama gts 250 ve 5770 den 10 cam daha buyuk

Evet 5830 gerçekten uzunmuş bizimkiler çocuk gibi kalıyor yanında şaka bir yana benim kartımı ölçmedim ama sanırım benimkide o civarda birşeydir.Kartı 4 gün önce aldım aslında şimdilik herşey tam gaz gidiyor kartı ilk takmaya çalıştığımda oda ne sığmıyor. Harddiski en alt slota aldım ve başardım kartı takmayı.230WATT Psu'm çalıştıramayınca çöpe attım psu yu.Gittim 450WATT Psu aldım canavar gibi oldu şaka bir yana gerçekten kart istenileni veriyor.Sizin kartta yakışıklıymış 5830 da seninmi?

Sony Xperia Z2
      Apple iPhone 6S
      Logitech Z-2300 2.1 THX

Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10   sonraki >     >>
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Dahili Bileşenler >> Ekran kartı >> Ekran Kartı Fırınlama!
Sayfaya Git:
Sayfa:
Facebook Sayfamız
Foruma Git
Bölümde Ara
Reklamlar
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.