Şimdi Ara

Lisede staj yapacak olan,ve staj yapmış arkadaşlar...

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
40
Cevap
3
Favori
38.123
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bu sene stajım başlıyacak. İçimde de biraz heyecan baskın.Tecrübeli arkadaşlar acaba biraz paylaşabilir mi?
    ilk gittiğiniz gün neler yapıldı,ikinci günü,üçüncü günü. Ve arkadaş diyaloğu okuldaki gibi mi oluyor,yoksa çalışılan yerde ciddiyetlik baskın mı oluyor vs. Tecrübesi olan arkadaşlar dan rica ediyorum.saygılar

• İlk gittiğin günde herkesle tanışmaya bak.Herkese karşı saygılı ol ve her lafa atlama.Eğer ilk kez çalışıcaksan allah yardımcın olsun.Elinden geleni yapmaya çalış

Eğer yaşıtın varsa okuldaki gibi olucak zamanla ama ciddiyet tabiki daha ön planda
  • Evet hocam ılk defa calisacam . Saygı yonunden sıkıntım olmaz kesinlikle.Çok merak ediyorum genede . Nasıl olacak felan dıye . Malum ilk defa calisacagım ıcın . . . Aklına geldıkce paylasırsan cok sevınırım hocam . Saygılar
  • 1 ay sonra zaten herkesle içli dışlı olucaksın o yüzden pek merak etme.Acemi gibi gözükme yoksa kaybedersin

Ne yaptığını bil hâl ve hareketlerine dikkat et

Ben yaklaşık 4 yıldır çalışıyorum bi sıkıntım olmadı.Eğer problemin varsada kendini açıkça belli et

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi YARALI06 -- 5 Eylül 2010; 13:30:03 >
  • Naylon Staj Yapacam Ben, Okul Çakarsa Sınıfta Kalma İhtimalim Var..
  • Hocam benim problemim asıl sınıfta kı bazı arkadaslarımla ıdı.Sebebi ıse ciddi calismamalari ıdı. Disiplene okulun bitımıne kadar uyardım. Övunmek gıbı olmasın hocaların gözdesıyım. O derece yanı. Benım merak ettıgım staj gordugum yerde kı benım gıbı stajer olanlar bu anlasamadıgım kısıler gıbı olursa ne olacak. Kısacası dısıplınsız stajerlerle ben ne yapacam o zaman.
  • Başka yapan yada yapacak olan yokmu arkadaşlar.
  • Heyecana gerek yok relax, ilk gün tanışma ile geçer nasıl olsa genel işlerin nasıl yapıldığını genel işleyiş düzenini anlatırlar. Zaman ile zaten sende otomatiğe bağlarsın işi kavrarsın yani, ciddiyet tabi ağır basar.
  • Staj yerine bağlı ama %99 hayatının en kötü 9 ayı olucak bundan emin olabilirsin ellerinde not kozu olduğu için her zaman seni ezmeye çalışıcaklar özellikle orada çalışan çıraktan yetişme vb elemanlar varsa onlar.. Her türlü ayak işine sen koşucaksın hele bide çalıştığın yerdeki eleman sayısı fazlaysa hepsinin ayrı ayrı köleliğini yapıcaksın yağmur kar kış sıcak demeden getir götür yapıcaksın bankaya gidiceksin bişeyler almaya gidiceksin çay demliyceksin millete çay taşıycaksın her türlü hareketine bir bahane bulucaklar laf sokucaklar cevap versen kendini savunsan bile her zaman altta kalan sen olucaksın staj öğretmenine şikayet ettiğinde artık okullar açıldı staj yeri değiştiremezsin idare et alttan al gibisinden laflar duyucaksın. Senden staj saatleri dışındada gelmeni istiycekler büyük ihtimalle paranıda alamıycaksın.. Örneğim ben elektronik görüntü ve ses sistemleri okudum staj yerimide okul belirledi bir teknik servise gönderdiler televizyon 2 kat aşşağı yukarı bütün gün televizyon taşıyodum 2 dakka tabureye oturduğunda laf sokuyolardı. Sınıfdaki diğer arkadaşlarımda ses ışık sistemleri kuran yerlere gidiyolardı sabaha karşı 3 - 4 gibi evde olup 8 de tekrardan işe başlıyolardı... Gözünü korkutmak için yazmadım ama gerçekden ciddi pskolojk olarak yıpratıyo insanı allah yardımcın olsun. umarım güzel bi bölümün vardır ve güzel bi staj yerine denk gelirsin
  • Hiç uğraşma sana en ufak bir + katmayacak.Naylon yap geç.Ben işe bile gitmiyordum.
  • Ben suanda bir fabrikada bakimci olarak yapiyorum fakat benimki yaz staji. fabrikaya ilk kez adim atmama ragmen hic zorluk cekmedim. ilk gun basta sefle sonra muhendisle tanistik konustuk gelecek hakkinda filan. sonra zaten eger buyuk bir fabrikaysa iki hafta gibi bir sure fabrikayi ogrenmek icin gececek neyin nerde oldugu vs. gittigin yerdeki insanlar iyi ise cok sey ogrenebilirsin. ben bu bakima sansliyim hem onlar surekli bana soru soruyor hem ben soruyorum bilmedigim seyleri. ama onlar sorunca zor oluyor tabi. bana genelde faydali oldu diyebilirim. ordaki calisan abilerimlede muhabbetim cok iyi. fabrika muhabbetleri iyi oluyo bakma. raat ol. :)

kolay gelsin simdiden.
  • bölüm ne?

fazla takma staj olayını girdiğin yer baktın kötü anlaşamıyorum dersin çıkarsın başka yere girersin okul başladıkdan sonrada değiştirebilirsin staj yerini.sana tavsiyem büyük şirketlerden birine gir
  • Arkadaşlar hepinize çok teşekkür ederim . Çalışacagım yer fabrıka . Ve daha oncede gıtmıstım gezmek ıcın , babam orda usta olarak calistı , ondan dolayı az cok bılgım var . Zorluk çekecegımı zannetmıyorum . Ama ınsalah zorluk cekmem. Metal bölumundeyım , kaynak işi yani. Babam orda calistıgı ıcın bır ıkı taktık verdıgı oluyor.
  • Çalışacagım yer çimento fabrıkası.
  • Bu arada buyuk şirket olmasının farkı nedır arkadaşlar ??
  • Şöyle toparlayacak olursam,çalışacagım yer büyük fabrika , çimento fabrikası ,ve çalışacagım saatler belli , 09 dan 4.30 a kadar , sigortam vs hersey isliyor. Resmi bir yer.
  • Stajını kaç aylık yapacaksın ? (uzun mu kısa mı ? ) Ben kısa yaptım gayet de rahat yaptım (300 saat - Anadolu teknik lisesinde okuyorum)İlk gün tanışırsın işlerin nasıl yürüdüğü hakkında bilgi edinirsin fln. yaklaşık 1 hafta sonra felan sana yüklerler çoğu işi.

Senden bir de ricam olacak.Profil resmini değiştirisen çok süper olacak.
  • Seceneklerde bu da vardı hoşuma gıttı sectım. Bır sakıncası olsa secenekte olmazdı. Butun ıslerı neden tek bır kısiye yuklesınler kı hocam . Benım gıbı bir cok kisı olacak acemı seklınde.
  • Çok soru sordugum ıcın kusuruma bakmayın arkadaşlar. Malum merak ıste. Bır de staj dosyası diye bır sey varmis. O nedir, merak edıyorum. Bu arada yanım da benım gibi staj gorenler cıvıklık umursamamazlık yapabılır mi. İş yapma konusunda disiplinlı davrandıgım ıcın bana ters gelıyor. Ve bu sekıl de çalışanlara da ters gelir. Ve bunlara ne dıyorsunuz pekı. Saygılarımla
  • Ben de 11 Ağustos'ta Staja başladım. Bir iki şeyi hatırlatmakta fayda var. Başkalarının yanında birisine Ahmet Bey, Mehmet Bey, Ayşe Hanım vs şeklinde hitap edeceksin. Mesela Mehmet Bey'den ürünü teslim aldım vs tarzı. Ama biriyle samimiyeti sağladıysanız yalnızken abi-abla şeklinde hitap edebilirsiniz. Buna dikkat et mutlaka. Yani babanla birlikte amirinin yanındaysan bile Bey şeklinde hitap etmende fayda var. Onun dışında çalışıtığınız yerde firma telefonlarına bakmanız icap edebilir. Ben mesela ABC Bilgi Teknolojileri; Buyrun diye açıyorum. Eğer yetkili kişi yok ise bir kağıda kişinin adı-soyadı ve ulaşabileceğiniz bir telefon numarasını not alın. Karşı tarafın söylediklerini eksiksiz not alın. Sonradan problem çıkmasın. Birisi sizi takdim ederse karşı tarafın duyamama ihtimali olabileceği için isminizi tekrar söylersiniz. Öbür yandan gelelim staj dosyasına. Bu dosya okuldan alınıyor. İçinde sözleşmeler, sigorta kağıtları, staj boyunca iş yerinde sizden sorumlu olacak kişinin dolduracağı raporlar, izin belgeleri(Olurda hasta olursunuz vs) ve sizin yaptığınız ve öğrendiğiniz işleri yazabileceğiniz kısımlar var. Sözleşmelerden biri okulda kalır. Diğeri firmada. Staj defteri sizde kalır. Her daim yanınızda taşımakta fayda var. İşte sizden sorumlu olan kişiyle beraber doldurmanız gereken rapor, not vb kısımlarını beraber doldurursunuz. Doldurulan raporlar okula bir zarfın içine koyularak teslim edilir. Okuldaki öğretmeniniz inceler vs, karnenize işler. Staj 24 saatlik bir ders olduğu için alacağız notlar çok önemli. 100 üzerinden 99 bile alsanız karnede etkisi büyük olabiliyor. Ayrıca iş yerinde size bir denileni iki etmeyin. Yapmanız gerekenleri zamanında yapın. Takıldığınız yerleri fazla abartmadan ve sorumlu kişiyi meşgul etmeden sorun. Gerisi için kişisel gelişim e-kitaplarını falan bulup okuyabilirsiniz, iş yerinde nasıl davranılır tarzı kitaplar... Benden bu kadar.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.