Şimdi Ara

Isı Yalıtım (Dış Cephede Mozaik Kaplama Var, İç Cephede Terleme Var)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
2.045
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar oturduğum apartmanın ön cephesi mozaikle kaplandı. Ve bizde setan boya var, ama suboğazlı olmayan setan boyadan yaptırmıştık ve apartman olarak ön cepheyi mozaikle kaplatınca aşırı terleme oluyor yağmurlu havalarda. Bu terlemenin önüne nasıl geçebiliriz? Ayrıca arka cepheye geçen sene strafor ile kaplattılar. Daha önce doğalgaz ile ısınamıyorduk. Artık arka cepheye bakan odalar ön cepheye göre kışın daha sıcak oluyor. Ve doğal gaz faturasında ciddi düşüşe sebep oldu. Ön cepyeheye bakan iki duvar var. Bu duvarları straforla mı kaplatmalıyız?

Son olarak yan kamşudan biraz fazla gürültü geliyor. Ses izolasyonu hakkında bilgisi olan var mı? Kış gelmeden bunları yaptırmayı düşünüyorum.

Ön cephe aşağıdaki resimdeki gibi mozaikle kaplı.

Isı Yalıtım (Dış Cephede Mozaik Kaplama Var, İç Cephede Terleme Var)

• Öncelikle bu mimarları okula geri göndermek lazım.

İlk bakışta sizin probleminiz yanlış yalıtım gibi görünüyor. Daha çok yalıtım ekleyerek sorunu pek çözemezsiniz. Strafor, duvarın aniden soğumasını geciktirerek görünen nem problemini azaltır. Ama bu hastalığı tedavi etmek değil, belirtiyi tedavi etmek olur. Sizin asıl probleminiz başka. Duvarların "nefes alması" gerekir. Sizinkiler nefes almıyor, tetra-pak ambalaj gibi hiç hava geçirmiyor. Nem yapmasa dahi bu durum astım gibi hastalıkları tetikleyebilir. Cepheler tamamen izole yapılıp, bu yol seçiliyorsa eğer, yaz kış yapay iklimlendirme kullanılmak zorunda...

Pencerelere hava delikleri konulablir, bir sürgü oluyor çok soğuk havalarda delikler kapatılabiliyor. 60'larda yaygındı. Plastik çerçeveler için olanlarını da görmüştüm. Her köşeye faydası olmayacaktır ama kısmen faydası olabilir.

Ses yalıtımı konusunda mutlaka profesyonel bir firmayla görüşün. Yan daireden konuşma/müzüik sesi geliyorsa eğer, ağır kompozit plaka (kurşun plaka) ile sorun çözülebilir. Bu tip sesleri plaka straforla pek çözemezsiniz. Yer kaybı önemli değilse odacıklı yalıltmlar da vardır, kurşun plakadan daha ucuza gelebilir ancak duvar biraz içeri gelecektir.

• Duvar bi kaç cm içeri gelebilir ama tabi çok da gelmesi hoş olmaz.

Arka cephe dıştan strafor ile kaplandı hiç bir sorun yok. Ama ön cephenın dışarıya bakan kısmı mozaikle kaplandı

Ön cepheyide ısı izolasyonu yaptırmak istiyorum. Mantıklı mı ön cepheyi içeriden ısı izolasyonu yaptırmak. izoder'den bilgi almak en doğrusu olacaktır ama yinede bilgisi olan var mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Karbon 12

Öncelikle bu mimarları okula geri göndermek lazım.

İlk bakışta sizin probleminiz yanlış yalıtım gibi görünüyor. Daha çok yalıtım ekleyerek sorunu pek çözemezsiniz. Strafor, duvarın aniden soğumasını geciktirerek görünen nem problemini azaltır. Ama bu hastalığı tedavi etmek değil, belirtiyi tedavi etmek olur. Sizin asıl probleminiz başka. Duvarların "nefes alması" gerekir. Sizinkiler nefes almıyor, tetra-pak ambalaj gibi hiç hava geçirmiyor. Nem yapmasa dahi bu durum astım gibi hastalıkları tetikleyebilir. Cepheler tamamen izole yapılıp, bu yol seçiliyorsa eğer, yaz kış yapay iklimlendirme kullanılmak zorunda...

Pencerelere hava delikleri konulablir, bir sürgü oluyor çok soğuk havalarda delikler kapatılabiliyor. 60'larda yaygındı. Plastik çerçeveler için olanlarını da görmüştüm. Her köşeye faydası olmayacaktır ama kısmen faydası olabilir.

Ses yalıtımı konusunda mutlaka profesyonel bir firmayla görüşün. Yan daireden konuşma/müzüik sesi geliyorsa eğer, ağır kompozit plaka (kurşun plaka) ile sorun çözülebilir. Bu tip sesleri plaka straforla pek çözemezsiniz. Yer kaybı önemli değilse odacıklı yalıltmlar da vardır, kurşun plakadan daha ucuza gelebilir ancak duvar biraz içeri gelecektir.

soyledıklerınıze katılmakla beraber ben saten boyanın da kı arkadas su bazlı degıl dıyede belırtmıs terlemede en buyuk etkeni teşkil ettigi kanaatini taşıyorum eger duvar icten nefes alabilseydi o yogusma buyuk oranda duvarın içine cekilip yayılarak bir sekilde buharlasacagı ve apsorve edilebilecegi fikrindeyim nacizane

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi keyman2 -- 24 Ağustos 2010; 0:30:26 >

• Arkadaşlar arka cephe komple dıştan straforla kaplandığı zaman apartman olarak ön cepheyi daha önce mozaikle kaplattığımıza pişman olduk. Yan cephelerde diğer apartman duvarları ile bitişikler.

Doğalgaz faturasında ciddi düşüş oldu ve daha önemlisi ev ısınmaya başladı. Eskiden arka odalar kışın buz gibiydi. Sonra ise tam tersi arka odalarda kimse oturmasada salona oranla daha sıcak oldu.

Bu yüzden şimdi aklımızda ön odaları içten strafor ile kaplatmak var ama binayada zarar vermek istemiyorum. Sizce çözüm ne olabilir? Bu sefer dış cephe mozaik iç cephe strafor ile kaplanmış olacak, bu durumda duvar strafor ile mozaik arasında kalıp hava alamayıp yine terleme yapacak sanırım. Bunun bir çözümü var mı?

Mozaikleri apartman olarak söktürme imkanımız pek yok, çünkü pahalıya gelmişti strafor kaplatmak ve mozaik yaptırmak. Çözüm olarak ne önerirsiniz?

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.