DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
YATAY GEÇİŞ REHBERİ [SSS]
2.604
Cevap
142
Favori
459.475
Tıklama
Sayfaya Git:
Sayfa: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 sonraki >>>
Giriş
Mesaj
  • Teğmen
   144 Mesaj
   21 Ağustos 2010 01:50:41
   Y.Ö.K. YATAY GEÇİŞ YÖNETMELİĞİ : http://www.yok.gov.tr/content/view/857/


   1-Yatay Geçiş Nedir , Nerden Nereye Geçebilirim ?

   Yatay Geçiş üniversitelerin eş değer bölümleri arasında* ; öğrencinin bir üniversiteden diğerine geçmesidir.

   *Eşdeğer diploma programı: İsimleri aynı olan veya ilgili yönetim kurulları tarafından içeriklerinin en az yüzde sekseni aynı olduğu tespit edilen diploma programlarını ifade eder. (http://www.yok.gov.tr/content/view/476/) Madde 4 Bent D.

   2-Özel üniversiteden devlete , devletten özel üniversiteye geçiş var mıdır ?

   Evet.Her ikisi de mevcuttur.Yatay geçişlerde üniversiteler özel-devlet diye değil Yurt İçi - Yurt Dışı diye ayrılır.Ancak bazı üniversitelerin bazı bölümleri sadece anlaşmalı üniversitelerden(ya da vakıf dışı) yatay geçiş kabul etmektedir.Böyle bir durumda ilgili üniversitenin kontenjan sayfasında bu durum açıkça belirtilir.

   3-Yurt İçi - Yurt Dışı farkı nedir ?

   Yurt İçi Türkiye'deki üniversiteleri , Yurt Dışı ise Türkiye sınırı dışındaki üniversiteleri kapsar(Bazı üni.lerde Yurt İçi - Yurt dışı yerine sadece Kurumlarası Kontenjan yer alır).

   4-Yurt İçi - Yurt Dışı kontenjanları farklı mıdır ?

   Evet.İkisi farklı değerlendirmeye alınır.Ek olarak yurt içi kontenjanları her zaman yurt dışına göre fazla olmuştur.

   5-Yatay Geçişler Ne Zaman Başlıyor ?

   Yatay Geçişler 1. dönem (güz) ve 2. dönem(yaz) olmak üzere iki dönemde yapılır.Güz döneminde(sonunda) 2. yarıyıl için(bahar) , yaz döneminde ise öbür senenin güz yarılı için başvurulur.2. yarıyıl için(bahar) başvurular ocak sonu-şubat arası gibi bir tarihte yer alır.Gelecek senenin güz dönemi için başvurular ise Temmuz ortası - Ağustos sonu gibi bir aralıkta yer alır.

   6-Yatay Geçiş yapmak için nasıl bir ortalamamın olması lazım ?

   Yatay geçiş başvurusunda bulunabilmeniz için , sene sonu ağırlıklı not ortalamanızın 4/2.4 ya da 100/60 olması gerekmektedir.Ancak bazı üniversitelerde farklı uygulamalar görülebilir ( Marmara için 4/3 , Ankara için 4/3.5 , Atılım için 4/1.7 gibi...).

   7-Yatay Geçiş bilgilerini nerden öğrenebilirim ?

   Yatay Geçişler YÖK'ün belirlediği yönetmeliğe göre yapılır.

   Yönetmelik İçin : http://www.yok.gov.tr/content/view/476/

   8-Yatay Geçiş Kontenjanlarını nerden öğrenebilirim ?

   Yatay geçiş başvuru döneminden önce , Yök'ün sitesinde arama kısmında Yatay Geçiş yazarak Lisans ve Önlisans kurumları arası yatay geçiş kontenjanlarına ve başvuru tarihlerine(yurt içi bütün üniversitelerin) ulaşabilirsiniz.Kontenjanlar YÖK'te yayınlandıktan sonra ilgili üniversitenin Duyuru sayfasında - Öğrenci İşleri Sayfasında - İlgili Fakülte Sayfasında yer alır.

   9-Yatay Geçiş başvurusu ücretli midir ?

   Üni.den üniye göre değişmektedir.Kimi üniversite hiçbir mebla talep etmezken kimileri 150 TL gibi uçuk bir rakam talep edebilir.

   10-Yatay Geçiş için başvurdum ve kazandım , ancak gitmek istemiyorum.Bir sorun olur mu ?

   Hayır.hiçbir sorun teşkil etmez.Eski üniversitenize devam edebilirsiniz.

   11-Yatay Geçiş için başvurma da sınırlama var mıdır ?

   Hayır.İstediğiniz kadar üniversitenin istediğiniz kadar bölümüne başvurabilirsiniz.

   12-Ne zaman Yatay Geçiş yapabilirim ?

   Yatay geçiş yapabilmeniz için hazırlık sınıfı hariç 2 yarıyıl okumuş olmanız gerekmektedir.Hazırlık sınıfına veya 1. sınıfın ikinci yarıyılına yatay geçiş yapılamaz.

   13-Yatay Geçiş sonuçları ne zaman açıklanır ?

   Güz dönemi için yapılan başvurular ; üniversiteler ağustos ortasına kadar başvuru aldıkları için , ortalama olarak ağustosun son haftası-eylül ün ilk haftası gibi bir zamanda açıklanır.Bahar yılı için yapılan başvurular ise şubat ayı içinde açıklanmaktadır.

   14-Yatay Geçiş için gerekli belgeler nelerdir ?

   Her üniversite farklı belgeler isteyeceği için bunu ilgili üniversitenin güncel yatay geçiş bölümünden(Öğrenci İşleri sayfasında yer alır) bakarak görmeniz daha sağlıklı olacaktır.Ancak nerdeyse istisnasız istenen belgeler şunlardır :

   1-Transcript : Aldığınız bütün notları gösteren belge.Öğrenci İşleri'nden alınır.Ücreti 10 lira civarıdır.(yurt içiyseniz).Öğrenci kopyası yerine kapalı zarfta olanını almanız hem işinizi garantiye alır ( çünkü bazıları kapalı istiyor ) hemde işe gösterdiğiniz ciddiyeti belli eder.
   2-Öğrenci Belgesi
   3-Disiplin Belgesi
   4-Ders müfredatı
   5-Derslerin içerikleri
   6-ÖSYM sonuç belgeniz.

   15-Yurt dışı kontenjanından başvuru yapmak istiyorum ancak okullar benden denklik belgesi istiyor , ne yapmam lazım ?

   Eğer üniversitenize ÖSYM tarafından yerleştirildiyseniz böyle bir belgeye gerek yok.Çünkü zaten YÖK sizi oraya yerleştiriyor , denklik gibi bir durum söz konusu olamaz.Ancak ; gene de bazı acayip üniversiteler ille de belge diye tutturabiliyor.Bu durumda yapacağınız şey :

   1-Linkte verilen formu kendinize uygun şekilde doldurun.(yatay geçiş için denklik belgesi gerektiğine dair başvuru dilekçesi)
   ÖSYM tarafından yerleştirildiyseniz : http://www.multiupload.com/OLRE1UME76
   ÖSYM tarafından yerleştirilmediyseniz : http://www.multiupload.com/51MI8RPNJR

   2-ÖSS ve ÖSYM sonuç belgenizin internet çıktısını alın.Eğer ÖSYM tarafından yerleştirilmediyseniz kayıt belgenizi ya da öğrenci kimliğinizi de alın.
   3-Bu ikisi ile beraber Ankara-Bilkent'te ki YÖK'e gidiyorsunuz.(Posta ile de aynı şekilde başvuru yapılabiliyor diye hatırlıyorum)Orda Denklik Birimi'ni buluyorsunuz.Yurt dışındaki her ülkenin kendine ait bürosu var.Üniversitenizin bulunduğu ülkenin bürosuna bu iki belgeyi vererek yatay geçiş yapmak istediğinizi bu yüzden YÖK'ten üniversitenizin denkliğinin olduğuna dair bir belge vermesini istiyorsunuz.
   4-Birkaç şuna imzalat-buna onaylat işleminden sonra size bir adet orjinal , bir adet yedek olmak üzere iki kopya verecekler.(başka kopya vermiyorlar.Eğer birden fazla kurum sizden bu belgeyi istiyorsa noterden çoğaltıp tastikletmeniz gerekiyor).

   Eğer ÖSYM tarafından yerleştiyseniz kağıdınız şu şekilde olur : 2009(girdiğiniz yıl) ÖSYS ............... üniversitesi ............ bölümüne yerleştiği anlaşılmıştır.Yatay geçiş hükümler a bendi gereği vs. vs.
   Eğer ÖSYM tarafından yerleştirilmediyseniz , yerleştiği anlaşılmıştır kısmı yerine kurumumuz tarafından tanınmaktadır yazar.

   16-Yatay geçiş başvurusu yapacağım üniversite orjinal ya da onaylı fotokopi olarak ÖSYM-ÖSS belgesi istiyor , nerden temin edebilirim ?

   Orjinalini Ankara-Bilkent'teki ÖSYM binasından tanesi 3 lira olmak üzere istediğiniz kadar alabilirsiniz.Ya da herhangi bir notere gidip , orada internetten çıkartacağınız belgeye ''Aslı Gibidir'' damgası ve noterin damgasını da vurdurarak temin edebilirsiniz.Bazı üniversiteler internet çıktısını da kabul etmektedir , bu konu hakkında ilgili üniversitenin öğrenci işlerini arayıp sormanız sizin açınızdan daha yararlı olur.

   17-Okuduğum bölümde hazırlık yoktu ancak geçmek istediğim üniversite de o bölümde hazırlık var , bir sorun teşkil eder mi ?

   Bu durumda iki farklı uygulama vardır.Ya başvurulardan sonra başvuran adaylar hazırlık atmalaya tabi tutulur ; hazırlık atlamayı geçenlerin başvurusu değerlendirmeye alınır ; diğerleri elenir.Ya da yatay geçiş hakkı kazandığınız yere kayıt yaptırdıktan sonra size hazırlık sınavı yapılır.Geçerseniz bölüme başlarsınız , geçemezseniz ya hazırlık okursunuz , ya da okuldan mezun oluncaya dek(eylülde-ocakta-ağustosta olmak üzere sene de 3 defa yapılıyor sanırım sanırım) o hazırlık sınavını vermeyi kabul ederek direk bölüme geçebilirsiniz.Bu konuda da her üniversitenin tutumu farklı olmaktadır.Öğrenci İşleri'ni arayıp sormanız daha sağlıklı bilgi verecektir.

   18-Yatay geçiş için o bölümün taban puanını ya da ona yakın bir puanı almak gerekli midir ?

   Hayır.Sadece birkaç üniversite bu şekilde bir uygulamaya gitti.(en fazla 10 puan eksik ya da şu bölüm için en az şu puan şeklinde).Zaten bunlarında hemen hemen hepsi kaldırdı.Gene de böyle bir durum söz konusu olursa , ilgili üniversitenin yatay geçiş başvuru sayfasında açıkça belirtilir.Ama artık böyle bir uygulama kalmadı diyebilirim.

   19-Yatay Geçiş başvuruları neye göre değerlendirilir ?

   Kimi üniversiteler sadece sene sonu ağırlıklı not ortalamasına göre sıralama yaparken , kimi üniversiteler ÖSS puanınızı da katarak kendi belirlediği bir hesaplamaya göre sıralama yapabiliyor.ÖSS puanını katılarak yapılan sıralamalar da ÖSS puanınız o bölümün sınava girdiğiniz seneki taban puanına ne kadar yakınsa , o kadar çok avantaj elde edersiniz(hatta öyle ki sizden ortalaması yüksek çoğu kişiyi bile eleyebilirsiniz).

   20-Yatay Geçiş için nereye başvurmamız gerekmektedir ?

   Gerekli belgeleri eksiksiz topladıktan sonra ya üniversitenin öğrenci işlerine ya da bölümün öğrenci işlerine(bunu üniversite kendisi belirleyecek) bizzat giderek elden başvuru yapmanız gerekmektedir.Sadece 2-3 üniversite posta yolu ile başvuru kabul etmektedir.

   21-Özel bir üniversitede burslu okuyorum , başka bir özel üniversiteye geçersem bursumu kaybeder miyim ?

   Evet kaybedersiniz.Ancak bu konu hakkında o üniversitenin yatay geçiş yönetmeliğine bakmanızı öneririm.Eğer ÖSYM tarafından burslu kontenjana yerleştirildiyseniz bursunuzu geçiş yapınca kaybedersiniz fakat sene sonu ağırlıklı not ortalamanız ; yatay geçiş yapmak istediğiniz üniversitenin burs yönetmeliğine göre burs almaya yetecek düzeydeyse , akademik başarı bursu alarak gene burslu şekilde devam edebilirsiniz(bu da her üniversiteye göre değişiklik göstermektedir ; dediğim gibi yönetmliğine bakmanız , eğer orda yoksa ilgili üniversitenin öğrenci işlerine sormanız daha yararlı olur.)

   22-Örgün öğretimden ikinci öğretime , ikinci öğretimden örgün öğrenime yatay geçiş yapabilir miyiz?

   Evet.Örgünden ikinci öğretime başvurabilirsiniz.Ancak ikinci öğretimden örgüne başvurmanız için bölümünüzde ilk %10 ' a girmeniz gerekmektedir.İlk %10'a giremeyenler örgün öğ. için yatay geçiş başvurusu yapamaz.İlk %10'a girip örgüne başvuracaksanız mutlaka ilk %10'a girdiğinize dair belgeyi almayı unutmayın.Yoksa başvurunuz eksik belge nedeniyle değerlendirmeye alınmaz.

   23-Açık veya uzaktan öğretimden örgün öğretime yatay geçiş yapılabilir mi ?

   Evet. Açık ve uzaktan öğretimden örgün öğretim programlarına geçiş yapılabilmesi için, öğrencinin öğrenim görmekte olduğu programdaki genel not ortalamasının 100 üzerinden 80(4 üzerinde 3.2) veya üzeri olması veya kayıt olduğu yıldaki merkezi yerleştirme puanının, geçmek istediği üniversitenin diploma programının o yılki taban puanına eşit veya yüksek olması gerekir.

   24-Not ortalamam başvuru yapabilmek için yeterli değil , hiçbir şekilde başvuramaz mıyım ?

   Eğer ÖSS puanınız ; geçmek istediğiniz bölümün sınava girdiğiniz yıldaki taban puanıyla eşitse veya daha yüksekse , not ortalamasına bakılmaksızın yatay geçiş başvurusunda bulunabilirsiniz.Ancak bu tür başvurular , eğer geçmek istediğiniz bölümün yatay geçiş kontenjanı dolmazsa değerlendirmeye alınır.

   25-Dersten başarısız olmam yatay geçiş için engel teşkil eder mi ?

   Evet.Aldığınız bütün dersleri başarı ile vermiş olmanız gerekmektedir.Şu ana kadar sadece Atılım Üniversitesi'nde 3 derse kadar bırakmış olabilir şartı gördüm.

   26-Dersten çekilmem yatay geçiş için engel teşkil eder mi ?

   Eğer bölümün ana derslerinden değilse genelde etmez.Fakat bazı üniversiteler açıkça okuduğu dönemde müfredata göre alması gereken tüm dersleri almış ve başarmış olması koşulunu koymuştur.YÖK'ün yönetmeliği bu konuda tam bilgi veremediği için , her üniversite kendine göre karar alıyor diyebilirim.Ancak yukarıda dediğim gibi ana bölüm dersi değilse genelde sorun teşkil etmiyor.

   27-Kendi bölümümden başka üniversitenin aynı adlı bölümüne yatay geçiş yapmak istiyorum fakat farklı derslerimiz var , bir sorun olur mu ?

   Hayır bir sorun teşkil etmez.Eğer sizin almadığınız dersler geçeceğiniz yerde varsa bunları sonradan fakülte tarafından belirlenerek alırsınız.Sizin gördüğünüz ancak geçmek istediğiniz yerde olmayan dersler varsa da , ilgili fakülte tarafından bu derslere karşılık gelen derslerden muaf tutulursunuz


   Evet aklıma gelenler bunlar.Aklınıza takılan başka varsa sorun , yardımcı olayım


   < Bu konunun sahibi SmashMyPs3 iken Cannicus tarafına aktarılmıştır -- Eyl 12 2013 2:47PM >
   chriscornell bu mesajı paylaştı
   _____________________________   ”Bu dünyada neyi çok istersen, o senin imtihanındır. ” Mevlana
  • Yüzbaşı
   936 Mesaj
   21 Ağustos 2010 02:27:44
   Hocam benim bir sorum var...

   Bir arkadaşım kıbrısta okuyor ancak eskişehire yatay yapmak istiyor... Kıbrısta alamadığı bir dersi bizim okulda alıyor... Sınav sonuçlarının açıklanması başvuru tarihi bitiminden sonrasına denk geliyor... Başvuru yapsa sonra transkript verse olabilir mi?


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   805 Mesaj
   21 Ağustos 2010 02:30:00
   Sonunda kendimi forumda hissettim, bilgilendirme için tesekkür.


   _____________________________

  • Er
   12 Mesaj
   21 Ağustos 2010 03:06:25
   eyw dostum çok yararlı oldu teşekkürler.


   _____________________________

  • Yarbay
   2194 Mesaj
   21 Ağustos 2010 03:26:41
   .


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OnrbK -- 17 Aralık 2012; 7:38:13 >
   _____________________________


  • Yarbay
   3760 Mesaj
   21 Ağustos 2010 03:50:17
   quote:

   Orijinalden alıntı: OnrbK

   Şimdi bende şu soruyu sorayim;Biyoloji'den İstatistik(İstatistik'te Fefte) ya da Mühendislik fakültesine geçiş yapabilir miyim?


   Yapamazsın.

   Ayrıca en detaylı bilgiyi resmi gazetede yayınlanan yönetmelikleri okuyarak alabilirsiniz. Ayrıca üniversiteden üniversiteye bazı kurallar farklılık gösterdiğinden mutlaka başvurmak istediğiniz üniversitenin koşullarını detaylı bir şekilde okuyunuz.


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SeRo-34 -- 21 Ağustos 2010; 3:52:37 >
   _____________________________


   Didier Yves Drogba Tébily

   #11
  • Çavuş
   46 Mesaj
   21 Ağustos 2010 04:44:39
   Diyelim ki ben ankarada devlet yurdundayim. Samsuna geçicem. Böyle bir durumda benim yurt hakkım ne olmuş oluyor. Devlet yurt hakkımi kesiyor mu yoksa samsuna yurda mı yerleştiriyor...


   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yarbay
   2194 Mesaj
   21 Ağustos 2010 04:48:49
   .


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OnrbK -- 17 Aralık 2012; 7:38:36 >
   _____________________________


  • Teğmen
   168 Mesaj
   21 Ağustos 2010 11:47:32
   quote:

   Orijinalden alıntı: Pretender

   Hocam benim bir sorum var...

   Bir arkadaşım kıbrısta okuyor ancak eskişehire yatay yapmak istiyor... Kıbrısta alamadığı bir dersi bizim okulda alıyor... Sınav sonuçlarının açıklanması başvuru tarihi bitiminden sonrasına denk geliyor... Başvuru yapsa sonra transkript verse olabilir mi?


   Tam anlamadım soruyu eğer sorduğunuz arkadaşınızın sınav sonuçlarının açıklanması sizin üniversitenin yatay geçiş başvuru tarihi bitiminden sonraya denk geliyorsa ;malesef söylediğiniz şey mümkün değil.Başvuru yaparken bütün belgeleri teslim etmesi gerekir.


   Alıntıları Göster
   Kurumlar arası yatay geçiş yükseköğretim kurumlarının aynı düzeydeki eşdeğer diploma programları arasında ve Yükseköğretim Kurulu tarafından yayınlanan kontenjanlar çerçevesinde yapılır.

   Eşdeğer diploma programı: İsimleri aynı olan veya ilgili yönetim kurulları tarafından içeriklerinin en az yüzde sekseni aynı olduğu tespit edilen diploma programlarını... ifade eder.Yani ders içerikleriniz oranın ders içerikleriyle %80 uyuşuyorsa geçiş yapabilirsiniz

   quote:

   Diyelim ki ben ankarada devlet yurdundayim. Samsuna geçicem. Böyle bir durumda benim yurt hakkım ne olmuş oluyor. Devlet yurt hakkımi kesiyor mu yoksa samsuna yurda mı yerleştiriyor...


   Yurt konusu hakkında hiçbir bilgim yok malesef.   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SmashMyPs3 -- 21 Ağustos 2010; 19:04:57 >
   _____________________________

   "Sürekli dinle ilgili tehdit aldığımız için hep ‘İran’ dedik, ‘Dinciler’ dedik. Çünkü ben Atatürkçü, orduyu seven, vatanperver bir kadınım. O yüzden daha devletime hiç kızmadım ben. Başka gerçeklerle yüzleşmek istemedim. O yüzden hep İran demek işime geldi sanırım. İran’ın yaptığına inanmak istedim..'' Bilge Emeç
  • Teğmen
   150 Mesaj
   21 Ağustos 2010 11:50:34
   Özel üniversitedeki bir bölümden aynı bölümün devlet üniverstesine geçiş yapabilir miyim? yapabilirsem şartları nelerdir ekstradan bir şartı var mı?


   _____________________________

  • Teğmen
   168 Mesaj
   21 Ağustos 2010 12:30:41
   quote:

   Orijinalden alıntı: They Will Return

   Özel üniversitedeki bir bölümden aynı bölümün devlet üniverstesine geçiş yapabilir miyim? yapabilirsem şartları nelerdir ekstradan bir şartı var mı?


   Daha 2. madde de yazıyor insaf Vakıf deyince karıştı sanırım özel yaptım o kısmı.


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SmashMyPs3 -- 21 Ağustos 2010; 12:38:38 >
   _____________________________

   "Sürekli dinle ilgili tehdit aldığımız için hep ‘İran’ dedik, ‘Dinciler’ dedik. Çünkü ben Atatürkçü, orduyu seven, vatanperver bir kadınım. O yüzden daha devletime hiç kızmadım ben. Başka gerçeklerle yüzleşmek istemedim. O yüzden hep İran demek işime geldi sanırım. İran’ın yaptığına inanmak istedim..'' Bilge Emeç
  • Yarbay
   3760 Mesaj
   21 Ağustos 2010 12:54:36
   Fakat kimi üniversitelerin kimi bölümleri Özelden öğrenci kabul etmiyor. Bunları iyi araştırmak lazım. Bu detaylar üniversitenin kendi yayınladığı yönetmelikte yer alır.


   _____________________________


   Didier Yves Drogba Tébily

   #11
  • Yüzbaşı
   263 Mesaj
   21 Ağustos 2010 13:46:40
   Güzel paylaşım. Ben de daha yeni başvurdum. Kırıkkale'den Sakarya'ya... Kısmet.


   _____________________________


   COD2 MP Nickname:Yasin

  • Teğmen
   168 Mesaj
   21 Ağustos 2010 15:00:34

   quote:

   Orijinalden alıntı: SeRo-34

   Fakat kimi üniversitelerin kimi bölümleri Özelden öğrenci kabul etmiyor. Bunları iyi araştırmak lazım. Bu detaylar üniversitenin kendi yayınladığı yönetmelikte yer alır.


   Ben hiç böyle birşey görmedim.Hangi üniversite bu acaba?


   _____________________________

   "Sürekli dinle ilgili tehdit aldığımız için hep ‘İran’ dedik, ‘Dinciler’ dedik. Çünkü ben Atatürkçü, orduyu seven, vatanperver bir kadınım. O yüzden daha devletime hiç kızmadım ben. Başka gerçeklerle yüzleşmek istemedim. O yüzden hep İran demek işime geldi sanırım. İran’ın yaptığına inanmak istedim..'' Bilge Emeç
  • Yarbay
   2918 Mesaj
   21 Ağustos 2010 18:30:11
   hocam güzel bir başlık olmuş . Sürekli açılıp açılıp kapanan başlıklara dönmez umarım güncel tutalım ana sayfa olsun .

   Soruma geçeyim ;

   Şuan vakif üniversitesinde yazılım müh okumaktayım , geçiş olarak devlete bilgisayar müh düşünüyorum.Yaklaşık olarak 5 ders falan ortak , farklı bir bölümden farklı bir bölüme geçiş yaparken ortak ders sayısının minimum kaç olması gerekir.

   malum sadece yazılım müh devlette tek ünide var..

   bu konu hakkında umarım bilgin vardır , hiçbir kaynakta bulamadım .


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Déathklaat -- 21 Ağustos 2010; 18:31:08 >
   _____________________________


   ● Studied at Cracow University of Technology , 2012 Spring semester as Erasmus exchange student
   ● Studied at Cracow University of Technology , 2013 Spring semester as Free Mover exchange student
   PS4 PSN =whereismypudding
   Asp.Net Web Projeleriniz yapılır
  • Teğmen
   168 Mesaj
   21 Ağustos 2010 19:03:25
   quote:

   Orijinalden alıntı: Déathklaat

   hocam güzel bir başlık olmuş . Sürekli açılıp açılıp kapanan başlıklara dönmez umarım güncel tutalım ana sayfa olsun .

   Soruma geçeyim ;

   Şuan vakif üniversitesinde yazılım müh okumaktayım , geçiş olarak devlete bilgisayar müh düşünüyorum.Yaklaşık olarak 5 ders falan ortak , farklı bir bölümden farklı bir bölüme geçiş yaparken ortak ders sayısının minimum kaç olması gerekir.

   malum sadece yazılım müh devlette tek ünide var..

   bu konu hakkında umarım bilgin vardır , hiçbir kaynakta bulamadım .


   YÖK'ün yönetmeliğinden koyuyorum :

   Kurumlar arası yatay geçiş yükseköğretim kurumlarının aynı düzeydeki eşdeğer diploma programları arasında ve Yükseköğretim Kurulu tarafından yayınlanan kontenjanlar çerçevesinde yapılır.

   Eşdeğer diploma programı: İsimleri aynı olan veya ilgili yönetim kurulları tarafından içeriklerinin en az yüzde sekseni aynı olduğu tespit edilen diploma programlarını... ifade eder.Yani ders içerikleriniz o bölümün ders içerikleriyle %80 uyuşuyorsa geçiş yapabilirsiniz


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SmashMyPs3 -- 21 Ağustos 2010; 19:04:35 >
   _____________________________

   "Sürekli dinle ilgili tehdit aldığımız için hep ‘İran’ dedik, ‘Dinciler’ dedik. Çünkü ben Atatürkçü, orduyu seven, vatanperver bir kadınım. O yüzden daha devletime hiç kızmadım ben. Başka gerçeklerle yüzleşmek istemedim. O yüzden hep İran demek işime geldi sanırım. İran’ın yaptığına inanmak istedim..'' Bilge Emeç
  • Binbaşı
   1238 Mesaj
   21 Ağustos 2010 19:30:41
   çok yardımcı bir konu olmuş. teşekkürler. işime yarıyacak bunlar


   _____________________________

  • Yüzbaşı
   356 Mesaj
   22 Ağustos 2010 00:41:01
   Örnek veriyorum A üniversitesindeki Makine mühendisliği bölümü ile B üniversitesinde ki Makine mühendisliğinin dersleri aynı değil.
   Bu herhangi bir sorun teşkil edermi veya geçiş yüzdesini etkilermi ?
   Çünkü bazen aynı bölümlerde ki ders sayısında değişim olabiliyor.


   _____________________________

  • Teğmen
   168 Mesaj
   22 Ağustos 2010 00:58:48
   quote:

   Orijinalden alıntı: Kortex

   Örnek veriyorum A üniversitesindeki Makine mühendisliği bölümü ile B üniversitesinde ki Makine mühendisliğinin dersleri aynı değil.
   Bu herhangi bir sorun teşkil edermi veya geçiş yüzdesini etkilermi ?
   Çünkü bazen aynı bölümlerde ki ders sayısında değişim olabiliyor.


   Hayır bir sorun teşkil etmez.Eğer sizin almadığınız dersler geçeceğiniz yerde varsa bunları sonradan fakülte tarafından belirlenerek alırsınız.Sizin gördüğünüz ancak geçmek istediğiniz yerde olmayan dersler varsa da , ilgili fakülte tarafından bu derslere karşılık gelen derslerden muaf tutulursunuz


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SmashMyPs3 -- 22 Ağustos 2010; 1:03:35 >
   _____________________________

   "Sürekli dinle ilgili tehdit aldığımız için hep ‘İran’ dedik, ‘Dinciler’ dedik. Çünkü ben Atatürkçü, orduyu seven, vatanperver bir kadınım. O yüzden daha devletime hiç kızmadım ben. Başka gerçeklerle yüzleşmek istemedim. O yüzden hep İran demek işime geldi sanırım. İran’ın yaptığına inanmak istedim..'' Bilge Emeç
  • Yarbay
   2904 Mesaj
   22 Ağustos 2010 01:02:35
   Ben yatay geçişe başvurdum çok zahmetli bir iş.Önce antalya'ya gittim okuldan evrakları aldım sonra ankara'ya gidip ösym'den bir iki ıvır zıvır belge aldım.Sonra yatay geçiş yapacağım okul yalova'ya gidip teslim ettim.Dilekçe doldurdum biz sizi ararız dediler.
   3 günüm otobüslerde geçti harcadığım paranın çektiğim eziyetin hesabı yok.Olmazsa olmaz hiçbir şeyin garantisi yok.


   _____________________________

  • Teğmen
   168 Mesaj
   22 Ağustos 2010 01:05:29

   quote:

   Orijinalden alıntı: Calpi84

   Ben yatay geçişe başvurdum çok zahmetli bir iş.Önce antalya'ya gittim okuldan evrakları aldım sonra ankara'ya gidip ösym'den bir iki ıvır zıvır belge aldım.Sonra yatay geçiş yapacağım okul yalova'ya gidip teslim ettim.Dilekçe doldurdum biz sizi ararız dediler.
   3 günüm otobüslerde geçti harcadığım paranın çektiğim eziyetin hesabı yok.Olmazsa olmaz hiçbir şeyin garantisi yok.


   Haklısın geçiş işlemleri hala 80 lerdeki kafayla yürüyor.Ona imzalat buna damgalat oraya elden götür vs.Senin gene iy antalya ben taa kıbrısa belgeleri almaya gidip Türkiye turu attım sonrada YÖK'ün bu işlemler için bir sitesi olsa okullar oradan TC ve Öğrenci No girerek gerekli belgelerin hepsine ulaşabilse çok daha kolay olacak.Ama bugüne kadar kim öğreci lehine iş yaptı ki bunlar yapacak değil mi


   _____________________________

   "Sürekli dinle ilgili tehdit aldığımız için hep ‘İran’ dedik, ‘Dinciler’ dedik. Çünkü ben Atatürkçü, orduyu seven, vatanperver bir kadınım. O yüzden daha devletime hiç kızmadım ben. Başka gerçeklerle yüzleşmek istemedim. O yüzden hep İran demek işime geldi sanırım. İran’ın yaptığına inanmak istedim..'' Bilge Emeç
  • Yarbay
   2904 Mesaj
   22 Ağustos 2010 01:05:37
   İki tane aynı mesajdan yazmışım


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Calpi84 -- 22 Ağustos 2010; 1:06:58 >
   _____________________________

  • Yarbay
   2904 Mesaj
   22 Ağustos 2010 01:13:11

   quote:

   Orijinalden alıntı: SmashMyPs3   Alıntıları Göster   Haklısın geçiş işlemleri hala 80 lerdeki kafayla yürüyor.Ona imzalat buna damgalat oraya elden götür vs.Senin gene iy antalya ben taa kıbrısa belgeleri almaya gidip Türkiye turu attım sonrada YÖK'ün bu işlemler için bir sitesi olsa okullar oradan TC ve Öğrenci No girerek gerekli belgelerin hepsine ulaşabilse çok daha kolay olacak.Ama bugüne kadar kim öğreci lehine iş yaptı ki bunlar yapacak değil mi

   Ya iki kağıt parçası için bir insan ankara'ya gider mi?
   Ösym'nin her ilde temsilcilikleri var belge veremiyormuş.Ne işe yarıyor bunlar anlamadım.İstedikleri belgenin aynısı internette var ama ösym onaylı olmuyormuş.Ösym'nin sitesinden çıkarttığım belge ösym onaylı olmuyor salak bunlar.
   Üniversiteler ayrı bir gıcık.Postayla başvuru kabul etmiyor.Yani ben oraya gidip belgeleri elden verince ne oluyor?Eziyet çektirmek için neler yapıyorlar.
   Ya devir internet devri internetten kendi okuluna gireceksin gerekli belgeleri alacaksın.Ösym denen zımbırtının internet sitesinde evrakları alacaksın.Bunların hepsini başvuracağın üniversiteye internetten dosya olarak gönder.Bu kadar basitleştirilebilir.Evrakta sahtecilik yapacağım sanki.


   _____________________________

  • Yarbay
   3760 Mesaj
   22 Ağustos 2010 08:50:00

   quote:

   Orijinalden alıntı: SmashMyPs3   Alıntıları Göster   Ben hiç böyle birşey görmedim.Hangi üniversite bu acaba?


   Yıldız Teknik Üniversitesi , Makine mühendisliği ve Endüstri Mühendisliği


   _____________________________


   Didier Yves Drogba Tébily

   #11
  • Teğmen
   168 Mesaj
   22 Ağustos 2010 12:23:44

   quote:

   Orijinalden alıntı: SeRo-34   Alıntıları Göster   Yıldız Teknik Üniversitesi , Makine mühendisliği ve Endüstri Mühendisliği


   Tamam ekliyorum bunu da


   _____________________________

   "Sürekli dinle ilgili tehdit aldığımız için hep ‘İran’ dedik, ‘Dinciler’ dedik. Çünkü ben Atatürkçü, orduyu seven, vatanperver bir kadınım. O yüzden daha devletime hiç kızmadım ben. Başka gerçeklerle yüzleşmek istemedim. O yüzden hep İran demek işime geldi sanırım. İran’ın yaptığına inanmak istedim..'' Bilge Emeç
  • Yarbay
   2930 Mesaj
   22 Ağustos 2010 13:01:48
   mesajım bulunsun


   _____________________________

  • Teğmen
   198 Mesaj
   23 Ağustos 2010 03:58:13
   Önümüzdeki sene lazım olacak bu başlık bana, şimdiden mesajımı atayım konuyu kaybetmeyeyim.


   _____________________________

  • Er
   3 Mesaj
   25 Ağustos 2010 17:49:48
   23-Açık veya uzaktan öğretimden örgün öğretime yatay geçiş yapılabilir mi ?

   Evet. Açık ve uzaktan öğretimden örgün öğretim programlarına geçiş yapılabilmesi için, öğrencinin öğrenim görmekte olduğu programdaki genel not ortalamasının 100 üzerinden 80(4 üzerinde 3.2) veya üzeri olması veya kayıt olduğu yıldaki merkezi yerleştirme puanının, geçmek istediği üniversitenin diploma programının o yılki taban puanına eşit veya yüksek olması gerekir.

   Ben bu sene tercih hatası yaparak İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi yerine İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme Uzaktan Eğitimini kazandım.
   Benim puanım 404. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesinin taban puanı ise bu sene 402. Yani 23. maddenin koyu renkle işaretlediğim kısmına uyuyorum sanırım.
   Üniversiteyle konuştum bugün. Aradığımda, geçişler de hem not ortalamamın hem de öss puanıma bakacaklarını söylediler. Ben de açıklamada ki "veya" kısmına dikkat çekerek yatay geçişlerde iki seçeneğin olduğunu söyledim. Onlarda kararsız kaldılar. Bu konuda tam bir bilgiye sahip olmadıklarını yarın görevli arkadaşın geleceğini yarın arayıp ondan yardım istememi söylediler.

   Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?


   _____________________________

  • Teğmen
   203 Mesaj
   25 Ağustos 2010 18:20:37
   quote:

   Orijinalden alıntı: ccizmir

   23-Açık veya uzaktan öğretimden örgün öğretime yatay geçiş yapılabilir mi ?

   Evet. Açık ve uzaktan öğretimden örgün öğretim programlarına geçiş yapılabilmesi için, öğrencinin öğrenim görmekte olduğu programdaki genel not ortalamasının 100 üzerinden 80(4 üzerinde 3.2) veya üzeri olması veya kayıt olduğu yıldaki merkezi yerleştirme puanının, geçmek istediği üniversitenin diploma programının o yılki taban puanına eşit veya yüksek olması gerekir.

   Ben bu sene tercih hatası yaparak İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi yerine İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme Uzaktan Eğitimini kazandım.
   Benim puanım 404. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesinin taban puanı ise bu sene 402. Yani 23. maddenin koyu renkle işaretlediğim kısmına uyuyorum sanırım.
   Üniversiteyle konuştum bugün. Aradığımda, geçişler de hem not ortalamamın hem de öss puanıma bakacaklarını söylediler. Ben de açıklamada ki "veya" kısmına dikkat çekerek yatay geçişlerde iki seçeneğin olduğunu söyledim. Onlarda kararsız kaldılar. Bu konuda tam bir bilgiye sahip olmadıklarını yarın görevli arkadaşın geleceğini yarın arayıp ondan yardım istememi söylediler.

   Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?


   Benim bildiğim ikisinide bakılıyor. Ama bazı üniversiteler Öss puanına bakmıyor sadece not ortalamasıyla alıyor.
   Bu arada nasıl böyle bir hata yaptın hiç mi kontrol etmedin tercihlerini, tercihlerini internetten verirken uzaktan eğitim yazıyor orada onu da mı farketmedin?


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Galois_ -- 25 Ağustos 2010; 18:22:57 >
  • Yüzbaşı
   974 Mesaj
   25 Ağustos 2010 18:56:27
   msjm bulunsun


   _____________________________

  • Er
   3 Mesaj
   25 Ağustos 2010 18:58:35
   Malesef bu konuda çok rahat davrandım. Tercih listemi hazırladım ve tatile gittim. Tecihlerimi okuldan babam yaptı. O da uzaktan eğitim yazdığını görmüş ama benim bilerek yazdığımı düşünmüş. Ben de sonrada kontrol etmeyince sonuçların açıklandığı gün öğrendim hatamı Bunda da bir hayır vardır diye avunuyorum artık. Sandığım kadar kötü bir şey değilmiş ama üniversite ortamını solumak için gitmek istiyorum üniversiteye.

   İkisine de bakıyorsa o cümlede "veya" yerine " ve " demesi gerekirdi


   _____________________________

  • Yarbay
   4165 Mesaj
   25 Ağustos 2010 19:44:40
   Benim merak ettiğim ben herhangi bir bölümün hem örgününe hem de 2. öğretimine birden başvurabilir miyim yatay geçişte ? Örgün kazandım ayrıca.


   _____________________________

  • Er
   1 Mesaj
   26 Ağustos 2010 01:46:59
   Bir vakıf üniversitesindede devletin 100%100 olduğu ünv de hazırlığı geçemediği takdirde başka bir hazırlığı bulunan ama dersleri türkçe olarak devam eden bir vakıfa geçiş olabilirmi ?


   _____________________________

  • Teğmen
   168 Mesaj
   26 Ağustos 2010 02:22:18
   quote:

   Orijinalden alıntı: ccizmir

   23-Açık veya uzaktan öğretimden örgün öğretime yatay geçiş yapılabilir mi ?

   Evet. Açık ve uzaktan öğretimden örgün öğretim programlarına geçiş yapılabilmesi için, öğrencinin öğrenim görmekte olduğu programdaki genel not ortalamasının 100 üzerinden 80(4 üzerinde 3.2) veya üzeri olması veya kayıt olduğu yıldaki merkezi yerleştirme puanının, geçmek istediği üniversitenin diploma programının o yılki taban puanına eşit veya yüksek olması gerekir.

   Ben bu sene tercih hatası yaparak İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi yerine İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme Uzaktan Eğitimini kazandım.
   Benim puanım 404. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesinin taban puanı ise bu sene 402. Yani 23. maddenin koyu renkle işaretlediğim kısmına uyuyorum sanırım.
   Üniversiteyle konuştum bugün. Aradığımda, geçişler de hem not ortalamamın hem de öss puanıma bakacaklarını söylediler. Ben de açıklamada ki "veya" kısmına dikkat çekerek yatay geçişlerde iki seçeneğin olduğunu söyledim. Onlarda kararsız kaldılar. Bu konuda tam bir bilgiye sahip olmadıklarını yarın görevli arkadaşın geleceğini yarın arayıp ondan yardım istememi söylediler.

   Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?


   Eğer ÖSS puanın orayı tutuyorsa kesinlike başvurabilirsin.Bunlar başvuru şartları , değerlendirme şartları değil.Değerlendirmeyi üniversite kendi kararlarına göre kendisi yapıyor.Bu ise başvuru şartlarını belirten bir madde.


   Alıntıları Göster   Yukarıda yazıyor 11. madde.

   quote:

   Bir vakıf üniversitesindede devletin 100%100 olduğu ünv de hazırlığı geçemediği takdirde başka bir hazırlığı bulunan ama dersleri türkçe olarak devam eden bir vakıfa geçiş olabilirmi ?


   Ne demek istediniz anlamadım.


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SmashMyPs3 -- 26 Ağustos 2010; 2:24:48 >
   _____________________________

   "Sürekli dinle ilgili tehdit aldığımız için hep ‘İran’ dedik, ‘Dinciler’ dedik. Çünkü ben Atatürkçü, orduyu seven, vatanperver bir kadınım. O yüzden daha devletime hiç kızmadım ben. Başka gerçeklerle yüzleşmek istemedim. O yüzden hep İran demek işime geldi sanırım. İran’ın yaptığına inanmak istedim..'' Bilge Emeç
  • Teğmen
   203 Mesaj
   26 Ağustos 2010 06:00:19

   quote:

   Orijinalden alıntı: ccizmir

   Malesef bu konuda çok rahat davrandım. Tercih listemi hazırladım ve tatile gittim. Tecihlerimi okuldan babam yaptı. O da uzaktan eğitim yazdığını görmüş ama benim bilerek yazdığımı düşünmüş. Ben de sonrada kontrol etmeyince sonuçların açıklandığı gün öğrendim hatamı Bunda da bir hayır vardır diye avunuyorum artık. Sandığım kadar kötü bir şey değilmiş ama üniversite ortamını solumak için gitmek istiyorum üniversiteye.

   İkisine de bakıyorsa o cümlede "veya" yerine " ve " demesi gerekirdi


   Hayırlısı olsun umarım geçersin örgün öğretim'e. 've 'veya olayı üniversiteden üniversiteye değişkenlik gösteriyor bu yazılanlar genel bilgilerdir, senin için en sağlıklısı üniversite'ye gidip yetkili ağızdan öğrenmen olacaktır.


  • Yüzbaşı
   759 Mesaj
   27 Ağustos 2010 10:54:30
   Şimdi ben kıbrısta okuyorum ve hazırlığı yarım dönemde bitirdiğim için irregular öğrenciyim. Yatay geçiş yapmak istiyorum ama 2. dönemi somestrda bitirdiğimden 3. dönem için yaz dönemine başvurabiliyorum sadece ve baktım hiçbir üniversite açmadı kontejyan. Bende yazın başvurmayı (güz dönemi için yani) düşünüyorum. Ne yapmam lazım tam olarak? 3. dönemi kıbrısta bitirsem burada herhangi bir üniversitede güz dönemi için açılan 3. dönem kontejyanına başvurabilirmiyim? Adamlar niye fazla okudun demezler herhalde? Veya okulumu dondurmam lazım 1 dönem için kıbrısta? Gerçi o zamanda niye dondurdun diyebilirler.


   _____________________________

  • Binbaşı
   1107 Mesaj
   27 Ağustos 2010 10:56:29
   Teşekkürler dostum yararlı olmuş


   _____________________________

  • Teğmen
   168 Mesaj
   27 Ağustos 2010 12:52:26
   quote:

   Orijinalden alıntı: Zihtumreth

   Şimdi ben kıbrısta okuyorum ve hazırlığı yarım dönemde bitirdiğim için irregular öğrenciyim. Yatay geçiş yapmak istiyorum ama 2. dönemi somestrda bitirdiğimden 3. dönem için yaz dönemine başvurabiliyorum sadece ve baktım hiçbir üniversite açmadı kontejyan. Bende yazın başvurmayı (güz dönemi için yani) düşünüyorum. Ne yapmam lazım tam olarak? 3. dönemi kıbrısta bitirsem burada herhangi bir üniversitede güz dönemi için açılan 3. dönem kontejyanına başvurabilirmiyim? Adamlar niye fazla okudun demezler herhalde? Veya okulumu dondurmam lazım 1 dönem için kıbrısta? Gerçi o zamanda niye dondurdun diyebilirler.


   3. yarıyılı okursan 4. yarıyıl için başvurabilirsin.Hep bir sonraki dönem için başvuru yapıyorsunAma şöyle olabilir baharda 3. yarıyıl yerine 4. yarıyıl dersleri ağırlıklı alırsın 3. yarıyıldan birkaç ana dersleri alırsın , yazın güz için başvururken de 4. yarıyıl derslerini saydırmazsın ilerki dönem olduğu için ;diğer aldığın 3. yarıyıl derslerinden de eğer geçmek istediğin yerde varsa muaf olursun böylelikle yazın 3. yarıyıl için(güz dönemi için) yatay geçiş başvurusunda bulunabilirsin.Ama bu saydırıp - saydırmama işi hakkında tam net bilgim yok.


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SmashMyPs3 -- 27 Ağustos 2010; 12:53:49 >
   _____________________________

   "Sürekli dinle ilgili tehdit aldığımız için hep ‘İran’ dedik, ‘Dinciler’ dedik. Çünkü ben Atatürkçü, orduyu seven, vatanperver bir kadınım. O yüzden daha devletime hiç kızmadım ben. Başka gerçeklerle yüzleşmek istemedim. O yüzden hep İran demek işime geldi sanırım. İran’ın yaptığına inanmak istedim..'' Bilge Emeç
  • Yüzbaşı
   759 Mesaj
   27 Ağustos 2010 19:22:32
   quote:

   Orijinalden alıntı: SmashMyPs3

   3. yarıyılı okursan 4. yarıyıl için başvurabilirsin.Hep bir sonraki dönem için başvuru yapıyorsun   Şu dediğin olayın kaynağını bulabilsem keşke. Nette onca site araştırdım ama kesin olarak bu bilgiye ulaşamıyorum. Sen nereden duydun/okudun?

   Bildiğim çoğu üniversite 3. yarıyıl ve 5. yarıyıl için kontejyan açıyor yani 4. yarıyıl için başvurmak zor. Irregular öğrenciler içinde herhangi bir seçenek olması lazım gibime geliyor. Ama işte gerek üniversite gerek kendi sitesinde bulamadım hiçbir bilgi


   < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zihtumreth -- 27 Ağustos 2010; 22:08:08 >
   _____________________________

  • Teğmen
   168 Mesaj
   28 Ağustos 2010 19:32:51

   quote:

   Orijinalden alıntı: Zihtumreth


   Alıntıları Göster   Şu dediğin olayın kaynağını bulabilsem keşke. Nette onca site araştırdım ama kesin olarak bu bilgiye ulaşamıyorum. Sen nereden duydun/okudun?

   Bildiğim çoğu üniversite 3. yarıyıl ve 5. yarıyıl için kontejyan açıyor yani 4. yarıyıl için başvurmak zor. Irregular öğrenciler içinde herhangi bir seçenek olması lazım gibime geliyor. Ama işte gerek üniversite gerek kendi sitesinde bulamadım hiçbir bilgi


   1. madde de YÖK Yönetmeliği'nin sitesi var.Orda madde 8 de şöyle yazıyor :

   (3) İlgili komisyonlar öğrencinin daha önceki dönemlerde aldığı dersler ile yatay geçiş yaptığı programın derslerini dikkate alarak, senatonun belirlediği esaslara göre öğrencinin hangi yarıyıla veya sınıfa intibak ettirileceğini tespit eder, varsa öğrencinin alması gereken ilave derslerden oluşan bir intibak programı ile muaf tutulması gereken dersleri belirler.

   3. yarıyılda aldığın derslerin hiçbiri eğer geçmek istediğin bölümle uyuşmazsa seni 3. döneme atarlar.Bunun içinde 4. yarıyıl derslerini alman lazım dediğim gibi , ya da başka şekilde başka dersleri alman lazım.


   _____________________________

   "Sürekli dinle ilgili tehdit aldığımız için hep ‘İran’ dedik, ‘Dinciler’ dedik. Çünkü ben Atatürkçü, orduyu seven, vatanperver bir kadınım. O yüzden daha devletime hiç kızmadım ben. Başka gerçeklerle yüzleşmek istemedim. O yüzden hep İran demek işime geldi sanırım. İran’ın yaptığına inanmak istedim..'' Bilge Emeç
  • Er
   3 Mesaj
   05 Eylül 2010 23:49:02
   bilgileriniz için teşekürler ben de bi soru sorcan harita müh. den başak bir üniversitenin mimarlık bölümüne geçebilirmiyim yada kurum içi yatay geçişle başka mühendisliğe geçebilirmiyim


   _____________________________

  • Yarbay
   3768 Mesaj
   06 Eylül 2010 00:38:21
   1.yarıyılda başvurma hakkımız var mı?


   _____________________________

  • Teğmen
   203 Mesaj
   06 Eylül 2010 17:55:28
   son 2 soruyu bende merak ediyorum ayrıca hangi üniversiteler öss puanı istiyorlar? cevaplarsan sevinirim*


  • Yarbay
   3760 Mesaj
   06 Eylül 2010 20:37:44

   quote:

   Orijinalden alıntı: Galois_

   son 2 soruyu bende merak ediyorum ayrıca hangi üniversiteler öss puanı istiyorlar? cevaplarsan sevinirim*   Onlar okulların yayınladıkları yatay geçiş yönetmeliğind belirtilir. Sen hedefini koy , geçmek istediğin üniversiteleri belirle , sonra araştırmaya başla.


   _____________________________


   Didier Yves Drogba Tébily

   #11
  • Teğmen
   114 Mesaj
   08 Eylül 2010 05:18:41

   quote:

   Orijinalden alıntı: X kare

   1.yarıyılda başvurma hakkımız var mı?


   Konu başlığındaki mesajda bu soruyla ilgili açıklama zaten var.

   12-Ne zaman Yatay Geçiş yapabilirim ?

   Yatay geçiş yapabilmeniz için hazırlık sınıfı hariç 2 yarıyıl okumuş olmanız gerekmektedir.Hazırlık sınıfına veya 1. sınıfın ikinci yarıyılına yatay geçiş yapılamaz.(Değişiklik gösterebilir , ilgili üniversitenin sitesine her ihtimale karşı bakın.)   _____________________________

   Cezalar yeterli olsaydı bu kadar suç işlenmezdi
  • Yarbay
   4622 Mesaj
   08 Eylül 2010 10:13:32
   Bu yıl dikey geçiş yaptım. Bakalım yatay geçiş de yapabilecek miyim


   _____________________________

   Nokia Şarjı Bulunur
   Çağrılık Kontör Mevcuttur
   Okeye 4. Tavlaya 2. Olunur
   Adres Tarif Edilir.
  • Onbaşı
   16 Mesaj
   09 Eylül 2010 13:27:28
   arkadaşlar çok önemli bir sorum olacak.ben eskişehirde ing. bir bölüm okuyorum ve marmarada aynı bölüme geçiş yapmak istiyorum.ing. hazırlığı kendi üni.demde geçtim,yatay geçişte tekrar ing. muafiyet sınavına girme zorunluluğu var mı geçeceğim üniversitede? geçemezsem o sınavı vazgeçip tekrar eskişehirde devam edebiliyor muyum veya sene içinde o ing. dersini verebiliyor muyum?


   _____________________________

  • Teğmen
   168 Mesaj
   13 Eylül 2010 21:20:59

   quote:

   Orijinalden alıntı: frenzy_35_frenzy

   arkadaşlar çok önemli bir sorum olacak.ben eskişehirde ing. bir bölüm okuyorum ve marmarada aynı bölüme geçiş yapmak istiyorum.ing. hazırlığı kendi üni.demde geçtim,yatay geçişte tekrar ing. muafiyet sınavına girme zorunluluğu var mı geçeceğim üniversitede? geçemezsem o sınavı vazgeçip tekrar eskişehirde devam edebiliyor muyum veya sene içinde o ing. dersini verebiliyor muyum?


   Marmara kendi sınavına sokuyordu hatırladığım kadarıyla.Ya kendi sınavına gireceksin ya da TOEFL vs. gibi okulun saydığı sınavlardan istedikleri notları alacaksın.Marmara üni. böyle olması lazım ama bazı okullar başka yerde okuduğun hazırlığı-ya da hazırlık atladığına dair belgeyi de sayabiliyor.


   _____________________________

   "Sürekli dinle ilgili tehdit aldığımız için hep ‘İran’ dedik, ‘Dinciler’ dedik. Çünkü ben Atatürkçü, orduyu seven, vatanperver bir kadınım. O yüzden daha devletime hiç kızmadım ben. Başka gerçeklerle yüzleşmek istemedim. O yüzden hep İran demek işime geldi sanırım. İran’ın yaptığına inanmak istedim..'' Bilge Emeç
  • Er
   5 Mesaj
   15 Eylül 2010 02:10:00
   frenzy_35_frenzy arkadaşımızın aynı derdi bende de var,bende Çukurova üniversitesi elektirk-elektronik muh. bolumune gecmek istiyorum bu ingilizce muafiyet sınavı varmı?buarda ben kendi üniversitemin hazırlıgını gectim.


   _____________________________

  • Binbaşı
   1911 Mesaj
   16 Eylül 2010 02:20:59
   Arkadaşım kıbrıstan balıkesire yurt içi kontenjanından yatay geçiş yaptı bu nasıl oluyor ben kıbrısı yurtdışı kontenjanından alıyor diye biliyorum ?


   _____________________________

   No Loose Ends
  • iOS Beta Kullanıcısı
   8706 Mesaj
   19 Eylül 2010 12:01:48
   yatay geçiş yapmayı ciddi ciddi düşünüyorum.bu sene ilk senem.derslere iyi çalışmayı düşünüyorum.
   elazığ-teknoloji fakültesi-metalurji ve malzeme müh. bölümü

   quote:

   AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ (AFYONKARAHİSAR)
   BARTIN ÜNİVERSİTESİ
   DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ (İZMİR)
   ESKİŞEHİR OSMANGAZİ ÜNİVERSİTESİ
   GAZİ ÜNİVERSİTESİ (ANKARA)
   İSTANBUL TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

   bunlar teknoloji fakültesi olan üniversiteler.sadece bunları mı tercih edebiliyoruz?yoksa mühendislik fakültesi de seçebiliyor muyuz?
   _____________________________

  • Yarbay
   2195 Mesaj
   19 Eylül 2010 12:19:40
   Benim en çok merak ettiğim konu yurt meselesi. Devlet yurdunda kalıyorum. Yatay geçiş yaptığım zaman geçtiğim ile kaydımı aldırma gibi bir şansım var mı?


   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • iOS Beta Kullanıcısı
   8706 Mesaj
   19 Eylül 2010 14:47:09
   up


   _____________________________

  • Yarbay
   2195 Mesaj
   19 Eylül 2010 23:02:35
   Up


   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yarbay
   3760 Mesaj
   20 Eylül 2010 00:25:54

   quote:

   Orijinalden alıntı: speedman

   yatay geçiş yapmayı ciddi ciddi düşünüyorum.bu sene ilk senem.derslere iyi çalışmayı düşünüyorum.
   elazığ-teknoloji fakültesi-metalurji ve malzeme müh. bölümü


   Alıntıları Göster


   bunlar teknoloji fakültesi olan üniversiteler.sadece bunları mı tercih edebiliyoruz?yoksa mühendislik fakültesi de seçebiliyor muyuz?
   Fakülte farketmiyor diye biliyorum. Bölüm adı ve içeriği tutsa yeter. Ama yinede emin değilim bunu geçiş yapmak istediğin okullara sor. Öğrenci işleri bölümüne.
   _____________________________


   Didier Yves Drogba Tébily

   #11
  • Yarbay
   3768 Mesaj
   20 Eylül 2010 04:12:50

   quote:

   Orijinalden alıntı: speedman

   yatay geçiş yapmayı ciddi ciddi düşünüyorum.bu sene ilk senem.derslere iyi çalışmayı düşünüyorum.
   elazığ-teknoloji fakültesi-metalurji ve malzeme müh. bölümü


   Alıntıları Göster


   bunlar teknoloji fakültesi olan üniversiteler.sadece bunları mı tercih edebiliyoruz?yoksa mühendislik fakültesi de seçebiliyor muyuz?   Bölümlerin aynı olması lazım


   _____________________________

  • iOS Beta Kullanıcısı
   8706 Mesaj
   20 Eylül 2010 06:52:15
   Bolumler ayni da fakulteler farkli   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Yarbay
   3768 Mesaj
   20 Eylül 2010 07:15:02

   quote:

   Orijinalden alıntı: speedman

   Bolumler ayni da fakulteler farkli


   Teknoloji fakültesi ne oluyor hiç duymadım ama önemli olan bölümlerin aynı olması Metalurji,benim bildiğim Mühendislik fakültelerinde geçiyor


   _____________________________

  • iOS Beta Kullanıcısı
   8706 Mesaj
   20 Eylül 2010 07:39:03

   quote:

   Orijinalden alıntı: X kare   Alıntıları Göster


   Teknoloji fakültesi ne oluyor hiç duymadım ama önemli olan bölümlerin aynı olması Metalurji,benim bildiğim Mühendislik fakültelerinde geçiyor


   yeni açıldı bu fakülteler..


   _____________________________

  • Yarbay
   2195 Mesaj
   20 Eylül 2010 10:18:14

   quote:

   Orijinalden alıntı: HmB_SaL
   Benim en çok merak ettiğim konu yurt meselesi. Devlet yurdunda kalıyorum. Yatay geçiş yaptığım zaman geçtiğim ile kaydımı aldırma gibi bir şansım var mı?
   < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10   sonraki >     >>
Sayfaya Git:
Sayfa:
Facebook Sayfamız
Foruma Git
Bölümde Ara
Reklamlar
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.