Şimdi Ara

Yeni Kia Sportage Alanlar ve Alacaklar (19. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
6 Misafir (1 Mobil) - 5 Masaüstü1 Mobil
5 sn
27.258
Cevap
186
Favori
2.711.621
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1718192021
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Test sürüşü için araç yok gelen ve gelecek olanların çoğu satılmış veya ayrılmış durumda.
    Tüm donanımlar liste fiyatına dahil. Renk ücreti de dahil hiçbir ekstra ücret talep edilmiyor.
  • istanbul ulubaşlar oto kia bayii tes sürüsü var
  • markalar modellerini yenilerken bazı iyileştirmelere gidiyor.
    genelde bikaç cm daha büyük ölçüler, işte efendime söyleyeyim %10 daha fazla güç tork, daha az tüketim gibi..
    dizayn olarak da eskisinden daha güzel tasarımlara imza atıyorlar (istisnalar da oluyor tabi)
    yalnız sportage'de durum biraz farklı, eski kasa ile güncel kasayı düşünüyorum da arasında resmen 3 kasa var gibi
    iki aracı da bilmeyen birisine araçları yan yana koyup yorum yap desen herhalde dünya dışından birilerinin bu
    işte parmağı var falan der, bence gelişim inanılmaz boyutta.
  • lpg için cevap alabilen varmı bu motora uygun lpg kiti varmıymış
  • 1.6 ile test dürüşü yapanlar var sanırım. Performans ile ilgili değerlendirmeleri nelerdir?

Maksimum Güç (ps/d/d) 135 / 6300
    Maksimum Tork (Nm/d/d) 165 / 4850

değerleri biraz göz korkutucu. Bu araç basınca gidiyor mu sonuç olarak ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Blue_Knight

lpg için cevap alabilen varmı bu motora uygun lpg kiti varmıymış

hemen yandaki topicten çaldım

GDI motora şuan Türkiyede LPG uygulanmıyor.Yurt dışında da durum aynıydı ama bilmiyorum gelişme varmı.Sebebi ise şuydu;
    GDI motorda yakıt enjektörleri yanma odasında bu yüzden çok yüksek sıcaklığa erişen bu odalarda enjektörler hassas değerlerde çalışıyor yani;yaklaşık 800dereceye ulaşan yanma odasında bu sıcaklığa dayana bilmek için enjektörlerin soğutulması benzinle sağlanıyor.Ama lpg uygulandığında bu sıcaklık 1200dereceye ulaşıyor bir de üstüne enjektörlerden benzin geçmediği için soğutma görevi de ortadan kalkmış oluyor ve zamanla benzin enjektörleri bozuluyor.Malum enjektörler de pahalı parçalar heleki GDI motorun enjektörleri daha da pahalı yani 4 enjektör yaklaşık 4binlirayı bulabilir.Bu sebeple firmalar LPG takmıyolar ya da ısrarla araç sahibi taktırsa bile sorumluluk kabul etmiyolar.

Bu sorun sıcaklığa çok daha dayanıklı enjektörlerle çözülebilir tabi bu da üretici firmanın elinde.LPG sistemi takan firmalar içinse zor bir durum.Araçtaki benzin enjektörlerinin bu sıcaklıktan etkilenmemesi için ne yapılabilir araştırıyolar ama şu durumda ancak enjektörlere %lik oranlarla benzin göndererek soğutma yapabiliyolar o da uzun vadede nekadar dayanıklılık getirir test aşamasındaydı.Mesela Araç LPGde çalışırken %90 LPG %10 benzin ile yanmayı gerçekleştirerek benzini benzin enjektörlerini soğutabilmek için kullanmaya çalışıyolardı ve bunun enjektörlerin maruz kaldığı%50 daha yüksek sıcaklığa Soğutma sisteminin %90 da düşmesine karşın nekadar sağlıklı olduğu test edeiliyordu.

Bir diğer çözüm de aracın benzin sistemini komple iptal ederek ki bunu araç sahiplernin onayıyla sorumluluğu üstlenmesi ve bu durumu kabullenebilmesi ile alakalı.

Ayrıca problem sadece enjektörlerle de kalmıyor.GDI sisteminde bir de benzinin daha tazzikli daha basınçlı bir şekilde yanma odasına püskürtülebilmesi için daha farklı bir yakıt pompası kullanılmakta ve bu yakıt pompası da benzinle soğumakta.Yani GDI motorlarda benzin otomatiği yanında bir de Yüksek basınçla yakıt püskürtebilmek için pompa mevcut.LPG takıldığında bu pompa da yanmakta.Yani enjektörler halledilebilse bile bu pompanın soğutulmasını sağlamak gerekiyor.Ya da dediğim gibi benzin sistemini komple iptal edip aracı sadece gazda çalışabilecek şekile sokmak

• Bu araçlara Nissan Qasqai bagajıyla gülüyodur.

Kia mia,mitsubishi bu satış stratejisi ile bir halt olmaz.Türk milletini ve devletinin vergi sistemini çözememişler.

Görünen O ki qasqai yine uzunca bir süre en çok satan kompakt SUV olarak rakiplerine bir bir sollamaya devam edecek.

Bu arada Dacia duster hepsini geçecek,söyleyeyim.:)
  • quote:

Orijinalden alıntı: etnaxy

Bu araçlara Nissan Qasqai bagajıyla gülüyodur.

Kia mia,mitsubishi bu satış stratejisi ile bir halt olmaz.Türk milletini ve devletinin vergi sistemini çözememişler.

Görünen O ki qasqai yine uzunca bir süre en çok satan kompakt SUV olarak rakiplerine bir bir sollamaya devam edecek.

Nissan QQ bu fiyatlara satılmaya devam ederse yalan olacak. Sportage hem daha şık hem daha yeni hem daha donanımlı hem daha ucuz.
  • quote:

yavaş solla sen biraz. en son ne zaman baktın sen fiyat listelerine. burada bahsedilen araba 1.6 motor full donanım 49,900 lira . benzinli bu arabanın dengi kaşkay 58.000 lira dizel 64.000 lira. buna rağmen hala eksik donanım ve bi halta benzemeyen kurbağa gibi bir tipi var. ayrıca ne vergisinden bahsediyorsun? bu araba 1.6 motor olduğu için aynı dilimdeler zaten. Görücez bakalım yakında kim neyi solluyor... Türk milletide seninle aynı fikide değil sanırım hangi bayiyi ararsan ara yada gidersen git ne kadar talep olduğunu görürsün. 15-20 gün sonra trafikte 800 adet sportage dolaşmaya başlayacak. yıl sonuna kadar bu sayı 2000-2400 civarı olacak... demedi demeyin..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi logicman -- 1 Ekim 2010; 17:30:58 >

• Ben Ulubaşları aradım ,test sürüşü yok diyor , sen nasıl yaptın ?? teşhirde aracım var diyor sadece..?????????

quote:

Orijinalden alıntı: baybaskan111

BU ARADA BEN İSTANBUL HALKALI ULUBAŞLAR DAN ALDIM VE TEST SÜRÜŞÜ YAPTIM. GERCEKTEN SÜPER....AMA EMANET ARABA OLUCA SERİ YADA HIZ KONTROLU YAPMADIM ...

BENCE DE GRİ COK ŞIK DURUYOR..
    AMA BEN BEYAZ ALDIM ARKADAŞIN DEDİĞİ GİBİ SİYAH CAM TAVAN VE 2 NUMARA CAM FİLİM LE DAHA DİKAT CEKİCİ OLAAĞINA İNANDIM...
  • quote:

Orijinalden alıntı: logicman

quote:

yavaş solla sen biraz. en son ne zaman baktın sen fiyat listelerine. burada bahsedilen araba 1.6 motor full donanım 49,900 lira . benzinli bu arabanın dengi kaşkay 56.000 lira dizel 64.000 lira. buna rağmen hala eksik donanım ve bi halta benzemeyen kurbağa gibi bir tipi var. ayrıca ne vergisinden bahsediyorsun? bu araba 1.6 motor olduğu için aynı dilimdeler zaten. Görücez bakalım yakında kim neyi solluyor... Türk milletide seninle aynı fikide değil sanırım hangi bayiyi ararsan ara yada gidersen git ne kadar talep olduğunu görürsün. 15-20 gün sonra trafikte 800 adet sportage dolaşmaya başlayacak. yıl sonuna kadar bu sayı 2000-2400 civarı olacak... demedi demeyin..

Dostlar,ASX çıkınca da herkes bunları söylüyordu.Şimdi ASX kaç tane satmış 2 ayda?Millet dış görünüşten çok ekonomiye bakıyor,bu arada dacia duster full 48000 TL 4x4 1.5Cdi ,bak bakalım kaç tane satmış?

Reno 1.5Cdi motorda 240Nm tork var,bunda 165Nm ve üstüne sanırım sportage daha ağır.

Kia ya söylürum,bari LPG takılabilen bir motor yada 1.6 Dizel diğer modellerinde olan motorları getir.Vergi sistemi derken 2.0 motoru full donanım+otomatik getiriyorsun,arkadaş 2.0 almıyor vergiden dolayı , 1.6dizelini otomatikle getir.Bu konuda volkswagen atılım yaptı,1.6TDI getirdi millet doğuşun kazıgına bile katlandı bu araçları alıyor.

Aynı şey Cruzedada var 1.6 benzini içioyr resmen 11 Lt.,bir de çok sattı sınıfının lideri diyolar,Totoya Corolla lider o sınıfta.

Bayide sıra var diyorsun,hiç sordum mu bayi kaç tane araç getiriyor.4-5 araç getirirsen sıra olur tabi.Yalnış intiba edinmişsin.

Olmamış.

• quote:

Orijinalden alıntı: ozguradam1

quote:

Orijinalden alıntı: Blue_Knight

lpg için cevap alabilen varmı bu motora uygun lpg kiti varmıymış

hemen yandaki topicten çaldım

GDI motora şuan Türkiyede LPG uygulanmıyor.Yurt dışında da durum aynıydı ama bilmiyorum gelişme varmı.Sebebi ise şuydu;
    GDI motorda yakıt enjektörleri yanma odasında bu yüzden çok yüksek sıcaklığa erişen bu odalarda enjektörler hassas değerlerde çalışıyor yani;yaklaşık 800dereceye ulaşan yanma odasında bu sıcaklığa dayana bilmek için enjektörlerin soğutulması benzinle sağlanıyor.Ama lpg uygulandığında bu sıcaklık 1200dereceye ulaşıyor bir de üstüne enjektörlerden benzin geçmediği için soğutma görevi de ortadan kalkmış oluyor ve zamanla benzin enjektörleri bozuluyor.Malum enjektörler de pahalı parçalar heleki GDI motorun enjektörleri daha da pahalı yani 4 enjektör yaklaşık 4binlirayı bulabilir.Bu sebeple firmalar LPG takmıyolar ya da ısrarla araç sahibi taktırsa bile sorumluluk kabul etmiyolar.

Bu sorun sıcaklığa çok daha dayanıklı enjektörlerle çözülebilir tabi bu da üretici firmanın elinde.LPG sistemi takan firmalar içinse zor bir durum.Araçtaki benzin enjektörlerinin bu sıcaklıktan etkilenmemesi için ne yapılabilir araştırıyolar ama şu durumda ancak enjektörlere %lik oranlarla benzin göndererek soğutma yapabiliyolar o da uzun vadede nekadar dayanıklılık getirir test aşamasındaydı.Mesela Araç LPGde çalışırken %90 LPG %10 benzin ile yanmayı gerçekleştirerek benzini benzin enjektörlerini soğutabilmek için kullanmaya çalışıyolardı ve bunun enjektörlerin maruz kaldığı%50 daha yüksek sıcaklığa Soğutma sisteminin %90 da düşmesine karşın nekadar sağlıklı olduğu test edeiliyordu.

Bir diğer çözüm de aracın benzin sistemini komple iptal ederek ki bunu araç sahiplernin onayıyla sorumluluğu üstlenmesi ve bu durumu kabullenebilmesi ile alakalı.

Ayrıca problem sadece enjektörlerle de kalmıyor.GDI sisteminde bir de benzinin daha tazzikli daha basınçlı bir şekilde yanma odasına püskürtülebilmesi için daha farklı bir yakıt pompası kullanılmakta ve bu yakıt pompası da benzinle soğumakta.Yani GDI motorlarda benzin otomatiği yanında bir de Yüksek basınçla yakıt püskürtebilmek için pompa mevcut.LPG takıldığında bu pompa da yanmakta.Yani enjektörler halledilebilse bile bu pompanın soğutulmasını sağlamak gerekiyor.Ya da dediğim gibi benzin sistemini komple iptal edip aracı sadece gazda çalışabilecek şekile sokmak

lpg yokmuş o zaman satışlar bir süre sonra baltalanır çok beğendimde aracı biraz zaman geçsin bakalım

• bu aracın karşılığının qashqai olduğunu düşünmüyorum.Bu nedenle aralarında şartlar eşit değil , kia bence daha üstündür.gerek boyutları , gerek donanım seviyesi ,gerekse fiyat performansıyla bence kia sportage alınası bir araçtır.bu nedenle aracını bekleyen bir kişi olarak , herkesin eleştirisine saygılıyım ama 'bagajıyla gülüyordur' tabiri biraz ağır kaçmış.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: logicman

quote:

yavaş solla sen biraz. en son ne zaman baktın sen fiyat listelerine. burada bahsedilen araba 1.6 motor full donanım 49,900 lira . benzinli bu arabanın dengi kaşkay 56.000 lira dizel 64.000 lira. buna rağmen hala eksik donanım ve bi halta benzemeyen kurbağa gibi bir tipi var. ayrıca ne vergisinden bahsediyorsun? bu araba 1.6 motor olduğu için aynı dilimdeler zaten. Görücez bakalım yakında kim neyi solluyor... Türk milletide seninle aynı fikide değil sanırım hangi bayiyi ararsan ara yada gidersen git ne kadar talep olduğunu görürsün. 15-20 gün sonra trafikte 800 adet sportage dolaşmaya başlayacak. yıl sonuna kadar bu sayı 2000-2400 civarı olacak... demedi demeyin..

Dostlar,ASX çıkınca da herkes bunları söylüyordu.Şimdi ASX kaç tane satmış 2 ayda?Millet dış görünüşten çok ekonomiye bakıyor,bu arada dacia duster full 48000 TL 4x4 1.5Cdi ,bak bakalım kaç tane satmış?

Reno 1.5Cdi motorda 240Nm tork var,bunda 165Nm ve üstüne sanırım sportage daha ağır.

Kia ya söylürum,bari LPG takılabilen bir motor yada 1.6 Dizel diğer modellerinde olan motorları getir.Vergi sistemi derken 2.0 motoru full donanım+otomatik getiriyorsun,arkadaş 2.0 almıyor vergiden dolayı , 1.6dizelini otomatikle getir.Bu konuda volkswagen atılım yaptı,1.6TDI getirdi millet doğuşun kazıgına bile katlandı bu araçları alıyor.

Aynı şey Cruzedada var 1.6 benzini içioyr resmen 11 Lt.,bir de çok sattı sınıfının lideri diyolar,Totoya Corolla lider o sınıfta.

Bayide sıra var diyorsun,hiç sordum mu bayi kaç tane araç getiriyor.4-5 araç getirirsen sıra olur tabi.Yalnış intiba edinmişsin.

Olmamış.

Evet sordum ve gördüm. ilk partide 800 araç şu an gebze limanında gümrük işlemlerinin tamamlanmasını bekliyro.. 2. parti 1400 araç kasım başında gelecek. cruze daki motor klasik atmosferik bu motor tamamen farklı direk enjeksiyonlu. Lpg uygulanıyor ama şu an sağlıklı değil şu anda aracın sadece lpg ile çalışmasını ve performans düşüşü yerine artışı sağlayan hatta normal lpg sistemlerinden daha az yakan bir sistem geliştiriliyor bu araç bu kadar çok satarsa yakında piyasada olur. yine konuşuruz bu konuyu. bana lütfen bir daha duster demeyin bu araba ile aynı cümlede bile kullanılmasını istemiyorum o arabanın adının. içi cliodan bile kötü donanım namına hiçbirşey olmayan bir aracı sırf dizel diye hemde 48.000 liraya alamam . kaşkay ise 64.000 lira tam dolu olmayanı. aradaki 15.000 lira benim yaklaşık 50.000 km lik benzin param yerim ben o arabanın verdiği avantajı. ayrıca olmayan konfor ve çirkin bir araca binmekte cabası.

• quote:

Ama bu araç 135 hp renonun aracı 105 hp.Niye ondan bahsetmiyorsun
  • QQ yu beğeniyordum ve incelemeye gidince üstelik son makyajlısını göründüğü gibi araç olmadığını gördüm.

QQ kullananlar güneşliklerin niçin sallandığını açıklarlarsa sevinirim 0km araç.qq duster la kıyaslana dursun sportage onların bir class üstünde.

Sportage bu fiyatla devam ederse 1.liği bırakmaz birde 1.6 dizeli gelirse ..

Çok güzel araç Allah tan bu markalar varda avrupalıları düzgün araba yapmaya zorluyolar
    .
  • Beyaz güzel duruyor gerçekten...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mckoy -- 1 Ekim 2010; 13:13:54 >

• 2007 de ilk defa qashqai yi gördüğümde bu kadar heyecanlanmıştım.Ama bu araç bende qashqai sevdasını 1dk da bitirdi.Kesinlikle mart nisan gibi 2. elini alacağım.
  • Kim ne derse desin arac fiyat olarak cok iyi. Tasarimi da cok hos olmus bence. Donanimdan zaten bahsetmeye gerek, baska markalarda panoromik sunroof 2000 TL`nin uzerinde tutan bir donanim opsiyon listerlerinde. Alanlara hayirli olsun ve teslim aldiklarinda yorumlari bekliyoruz.
  • ulubaşları şimdi aradım hocam benim araç ne drumda ve ayrıca bi arkadaş daha talip arabaya ona da bi test sürüşü yaptıralım dedim. hocam inan ilk 2 gün test yaptırdık ve nerdeyse bütün bayiler yaptırmıyormuş...bizde vazgectik cünkü araba yok satıyor ve bu arabanın da sahibi var bizde teşhire cıkardık arabayı dediler....
  • 
Sayfa: önceki 1718192021
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.