Şimdi Ara

Dizel 1.3 multijete motor yağı tavsiye

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü1 Mobil
5 sn
30
Cevap
2
Favori
249.097
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 2005 1.3 multijet Doblo aldık. 71bin km'de araba. İlk kez dizel araç kullanacağız. Bir iki sorum var.

Motor yağını kontrol ettim ve simsiyah olduğunu gördüm. Bu yağı değiştirmek istiyorum.
    1. Hangi marka yağı önerirsiniz? (uzun dayanması tercihtir, performans 2. planda. Araca yük yüklenmiyor.)
    2. Benzinli arabamda 10/40 magnatec kullanıyordum. 1.3 multijet doblo'da da 10/40 dizel magnatec uygun mudur?
    3. Kurum temizliği konusunu duydum forumda. Enjektör temizliği vb 71bin km'deki araç için ne kadar gereklidir? Aşırı yakma durumu yok şimdilik, yol bilgisayarına göre.

Cevap veren arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

• fiatın dizellerınde
    WR 5W40 yağ kullanılıyor veya emsallerı
    ama mutlaka 5W olmalı
    yoksa turbo tam verımlı çalışmadığı için
    performans kaybı olur
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tesla

2005 1.3 multijet Doblo aldık. 71bin km'de araba. İlk kez dizel araç kullanacağız. Bir iki sorum var.

Motor yağını kontrol ettim ve simsiyah olduğunu gördüm. Bu yağı değiştirmek istiyorum.
    1. Hangi marka yağı önerirsiniz? (uzun dayanması tercihtir, performans 2. planda. Araca yük yüklenmiyor.)
    2. Benzinli arabamda 10/40 magnatec kullanıyordum. 1.3 multijet doblo'da da 10/40 dizel magnatec uygun mudur?
    3. Kurum temizliği konusunu duydum forumda. Enjektör temizliği vb 71bin km'deki araç için ne kadar gereklidir? Aşırı yakma durumu yok şimdilik, yol bilgisayarına göre.

Hemşehrim,aracınızı Muğla'da kullanacaksanız SELENIA WR 5W-40 dizel motor yağını rahatlıkla 10000 km kullanabilirsiniz.Yılda ortalama 10000 km yapıyorsanız yetkili servislerin de kullandığı belirttiğim yağı kullanın.Çok kaliteli yağda kullansanız yılda birkez değiştirmek zorunda olduğunuzu unutmayın.Sanayilerde Fiat yedek parça satan yerlerde bulursunuz.Ya da castrolun ürettiği yine çok kaliteli bir yağ olan castrol edge Turbo diesel 5w-40 yağı da kullanabilirsiniz.

5w:Yağın soğuğa olan direncini,
    40:Yağın sıcağa olan direncini gösterir.Muğla da sıcak bir iklime sahip olduğu için 5w-40 daha verimli olacaktır.

1.3 multijet motorlarda 10-40 yağ kullanılmamaktadır.

Yetkili servislerde karbon temizleme adıyla y.sistemi temizliği yapılmaktadır.71 bin kmye gelmiş bir motor yakıt sistemi temizliği isteyebilir.Madem ki aracınızı yeni aldınız yaptırmanızı tavsiye ederim.Ford kullanırken servis yakıt sistemi temizliğini 60 bin km bir yaptırın demişti.

• quote:

Orijinalden alıntı: M-A-S

quote:

2005 1.3 multijet Doblo aldık. 71bin km'de araba. İlk kez dizel araç kullanacağız. Bir iki sorum var.

Hemşehrim,aracınızı Muğla'da kullanacaksanız SELENIA WR 5W-40 dizel motor yağını rahatlıkla 10000 km kullanabilirsiniz.Yılda ortalama 10000 km yapıyorsanız yetkili servislerin de kullandığı belirttiğim yağı kullanın.Çok kaliteli yağda kullansanız yılda birkez değiştirmek zorunda olduğunuzu unutmayın.Sanayilerde Fiat yedek parça satan yerlerde bulursunuz.Ya da castrolun ürettiği yine çok kaliteli bir yağ olan castrol edge Turbo diesel 5w-40 yağı da kullanabilirsiniz.

5w:Yağın soğuğa olan direncini,
    40:Yağın sıcağa olan direncini gösterir.Muğla da sıcak bir iklime sahip olduğu için 5w-40 daha verimli olacaktır.

1.3 multijet motorlarda 10-40 yağ kullanılmamaktadır.

Yetkili servislerde karbon temizleme adıyla y.sistemi temizliği yapılmaktadır.71 bin kmye gelmiş bir motor yakıt sistemi temizliği isteyebilir.Madem ki aracınızı yeni aldınız yaptırmanızı tavsiye ederim.Ford kullanırken servis yakıt sistemi temizliğini 60 bin km bir yaptırın demişti.

Cevaplar için çok teşekkürler arkadaşlar. 5W40 yağ alayım o zaman. Enjektör temizleyici katkılar varmış würth marka. Kullanmamı önerir misiniz?
  • quote:

Cevaplar için çok teşekkürler arkadaşlar. 5W40 yağ alayım o zaman. Enjektör temizleyici katkılar varmış würth marka. Kullanmamı önerir misiniz?

Yetkili servisteki karbon temizlemenin fiyatını sor ,uygunsa yaptır.Yakıt sistemi temizliği bir şişe enjektör temizleyicisiyle olacak iş değil.
  • quote:

Orijinalden alıntı: M-A-S

quote:

Yetkili servisteki karbon temizlemenin fiyatını sor ,uygunsa yaptır.Yakıt sistemi temizliği bir şişe enjektör temizleyicisiyle olacak iş değil.

Alıntıları Göster
    enjektörü o sıvılar temizleme, o sıvılar ancak sana arabana iyi davranmışsın keyfini verir.

enjektörlerin ömrü öyle 30.000 falanda değildir, kafaya takmadan kullan kullanabildiğin kadar.
    tamirciler aklını karıştırır yok memesi eskimiş yok bilmem ne ALDIRMA.

yağa gelince kitapçığına bak ne numara yağ diyorsa onu kullan
    10w40 uygun olur sanıyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: nogretse

enjektörü o sıvılar temizleme, o sıvılar ancak sana arabana iyi davranmışsın keyfini verir.

enjektörlerin ömrü öyle 30.000 falanda değildir, kafaya takmadan kullan kullanabildiğin kadar.
    tamirciler aklını karıştırır yok memesi eskimiş yok bilmem ne ALDIRMA.

yağa gelince kitapçığına bak ne numara yağ diyorsa onu kullan
    10w40 uygun olur sanıyorum.

Alıntıları Göster
    Merhaba 1.3 Multijet motora benim gittiğim servis aşağıdaki yağı kullanıyor ve tavsiye ediyor, spesifikasyonları multijet ve 1.3 cdti için uygunmuş!! TAM SENTETİKTİR.

Mobil Super 3000 X1 5W-40
    Her türlü koşulda sıradışı performans sağlanması için geliştirilmiş TAM SENTETİK motor yağı.

Fiyatı 75 TL civarında, Kutusu 4 litre ama motora 3.5 Litre konması gerekiyormuş.

• quote:

Orijinalden alıntı: Starforces

Merhaba 1.3 Multijet motora benim gittiğim servis aşağıdaki yağı kullanıyor ve tavsiye ediyor, spesifikasyonları multijet ve 1.3 cdti için uygunmuş!! TAM SENTETİKTİR.

Her türlü koşulda sıradışı performans sağlanması için geliştirilmiş TAM SENTETİK motor yağı.

Fiyatı 75 TL civarında, Kutusu 4 litre ama motora 3.5 Litre konması gerekiyormuş.

Alıntıları Göster
    bu kullan

• quote:

Orijinalden alıntı: iceman2005

bu kullan

BEN 4LTSİNİ 50TLDEN ALIYORUM
  • quote:

Benim bildiğim Dizel 1.3 Multijetler 5w 40 Full sentetik ya Selenia Marka Kullanıyor Yada yukardaki Mobil Super 3000,
    10w 40 yağ konmuyor servislerin söylediği budur.
  • quote:

quote:

Benim bildiğim Dizel 1.3 Multijetler 5w 40 Full sentetik ya Selenia Marka Kullanıyor Yada yukardaki Mobil Super 3000,
    10w 40 yağ konmuyor servislerin söylediği budur.

Alıntıları Göster
    Ben bakımda Mobil1 ESP 5-30 koydum. Şuana kadar (4000km oldu ) herhangi bir eksiltme söz konusu değil.
    Tavsiye ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: pixelbs

fiatın dizellerınde
    ama mutlaka 5W olmalı
    performans kaybı olur

yanlışınız var
    5w-30 tam sentetikdiryanlışınız var
    5w-30 tam sentetikdir
  • quote:

Orijinalden alıntı: maverick74

quote:

fiatın dizellerınde
    ama mutlaka 5W olmalı
    performans kaybı olur

yanlışınız var
    5w-30 tam sentetikdir

sağlam hort olmuş
    bu mesajı yazdığım yıllarda , Fiat 5W40 yağ kullanıyordu ,motorlar Euro 4 uyumluydu ,
    Euro 5 normları geldiğinde geçildi tam sentetik 5W30 yağlarına .
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: maverick74

quote:

fiatın dizellerınde
    ama mutlaka 5W olmalı
    performans kaybı olur

yanlışınız var
    5w-30 tam sentetikdir

sağlam hort olmuş
    bu mesajı yazdığım yıllarda , Fiat 5W40 yağ kullanıyordu ,motorlar Euro 4 uyumluydu ,
    Euro 5 normları geldiğinde geçildi tam sentetik 5W30 yağlarına .

Alıntıları Göster
    şu an benim motor Euro 5 tam sentetik 5W30 alıcamda tavsiye ettiginiz bir yag varmı?))
  • quote:

Orijinalden alıntı: aviregal

şu an benim motor Euro 5 tam sentetik 5W30 alıcamda tavsiye ettiginiz bir yag varmı?))

Alıntıları Göster
    Güzel hort olmuş harbiden de, yakalamışken ben de sorayım.
    Bende Palio Multijet var 2008, yağı değişti motor sesli çalışmaya başladı 5-30 mu koydular bilmiyorum ama ne tavsiye edersiniz...
  • dostum arabanın yagını degiştirirken adama bende sordum ne iş yuro beş olunca yagı bile inceliyormu diye ...abi dedi inan eski motora 5.30 koyunca sesi bile degişiyor yüksek sesle calısıyor hemen farkı gözteriyor dedi....heralde senın aracada 5.30 koymuşlar...
  • aviregal kullanıcısına yanıt
    doğrudur peki hangi yağı koyacağız, bu konuda ne dedi sorduğunuz kişi...
  • Euro 5 motorlu linea 13.mjet araçlara 5w 30 konuluyor. Ben 9 servistir 5w 30 kullanıyorum.
    Bunun dışında ufak bir bilgi vermek gerekir ise 5w 30 olarak tarif edilen bir yağ -5 derece ile +30 derece arası Dış sıcaklıgin efektif çalışma aralığı olduğunu belirtir. Viskozite tarif etmez numara ufalınca yada büyüyünce yağ kalınlasması inclemesi diye ayrım yapılması yanlış. Katkı malzemesine göre 5w 40 yağ daha ince (akiskan) bir yağ olabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ekizinoglu

Euro 5 motorlu linea 13.mjet araçlara 5w 30 konuluyor. Ben 9 servistir 5w 30 kullanıyorum.
    Bunun dışında ufak bir bilgi vermek gerekir ise 5w 30 olarak tarif edilen bir yağ -5 derece ile +30 derece arası Dış sıcaklıgin efektif çalışma aralığı olduğunu belirtir. Viskozite tarif etmez numara ufalınca yada büyüyünce yağ kalınlasması inclemesi diye ayrım yapılması yanlış. Katkı malzemesine göre 5w 40 yağ daha ince (akiskan) bir yağ olabilir.
    merhaba,
    2007 model palio 1.3 multijet aracım var.125.000 km de ikinci el aldım.bakım yaptırmak istiyorum ama hangi yağı kullanacağım ve hangi parçaları değiştirmeliyim tam olarak 125.000 km de neler değiştirilir bilgi sahibi değilim.
    klasik olarak yağ-yağ filtresi-mazot filtresi-hava filtresini değiştirmeyi düşünüyorum.fren balataları amortisörleri baskı balata debriyaj iyi durumda ama çok elzem bir değişiklik yapmak gerekir mi ?
    mesela enjektör-yakıt sistemi temizliği gibi...
    yardımlarını rica ediyorum
    Teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: buroo34

merhaba,
    2007 model palio 1.3 multijet aracım var.125.000 km de ikinci el aldım.bakım yaptırmak istiyorum ama hangi yağı kullanacağım ve hangi parçaları değiştirmeliyim tam olarak 125.000 km de neler değiştirilir bilgi sahibi değilim.
    klasik olarak yağ-yağ filtresi-mazot filtresi-hava filtresini değiştirmeyi düşünüyorum.fren balataları amortisörleri baskı balata debriyaj iyi durumda ama çok elzem bir değişiklik yapmak gerekir mi ?
    mesela enjektör-yakıt sistemi temizliği gibi...
    yardımlarını rica ediyorum
    Teşekkürler

Alıntıları Göster
    bende de 2005 model 1.3 multijet palio var.ilk aldığımda yağını değiştirttim şimdi 10bin km olmak üzere.hangi yağ en iyi gelir bu motora marka ve numara olarak?(motor sesinde mümkün olduğunca az ses gelmesi daha iyi olur) birde bu kullanım kitapçığında dizel yakıt filtresi ile ilgili her 5000 de bir boşaltın vs diye bir uyarı gördüm,daha önceki yağ değişimi sırasında saniydeki usta böyle bir şey yapmadı.bunun zararı olurmu?burayı boşaltınca birşey koymak gerekiyormu yerine?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cgty89 -- 29 Ekim 2014; 0:15:59 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.