Şimdi Ara

türkiyedeki silah gücü sizce ne durumda

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
228
Cevap
0
Favori
34.062
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar bu konu hep aklımı karıştırdı.. türkiyedeki silah gücü teknoloji ne durumda...??
    yayınlanan bi (dergi gazete) de tam hatırlamıyorum türkiyede 50 adet nükleer başlık bulunduğu yazıyodu.
    elimizde nekadar menzilli füze var bu füzelerin etki alanı ne mesela. türk ordusu cesaretiyle tartışmasız lider durumda peki teknolojimiz????

• quote:

Orjinalden alıntı: GORGEOUS

Naughty peki ismini tam bilmediim ve sanırım bordo bereliler grubu olan bir türk askeri grubu nasıl olurda sade sağa dön sola dönle mekik çekle dünya da yapılan dayanıklılık yarışmasında organizasyonunda birinciliği göğüsleyebilir???

hocam dediğin olay adı üstünde özel birlik
    olsun o kadar

Almanya’da İcra Edilen Para-Kros 2005 Yarışmaları
    8-9 Temmuz 2005 tarihlerinde arasında Prullendorf/Almanya’da konuşlu bulunan Uluslararası Özel Eğitim Merkezi (UÖEM) tarafından Para-Kros 2005 Yarışması düzenlenmiştir.
    17 branşta düzenlenen yarışmaya,
    * 2 Türk Özel Kuvvet Takımı,
    * 1 Avusturya Özel Harekat Takımı,
    * 1 Belçika Özel Kuvvet Takımı,
    * 1 Hollanda Özel Kuvvet Takımı,
    * 1 Yunanistan Özel Kuvvet Takımı,
    * 1 Fransız Özel Kuvvet Takımı,
    * 17 Alman Özel Harekat Takımı, olmak üzere 7 ülkeden toplam 24 Takım iştirak etmiştir.
    Türk Özel Kuvvet Takımlarının üstün gayret ve azimleri sayesinde 1 Özel Kuvvet Takımı birinci, diğer Özel Kuvvet Takımı ise dördüncü olarak yarışmayı tamamlamıştır. Para-Kros 2005 Yarışması'nda icra edilen faaliyetler, katılan takımlar ve dereceleri aşağıda sunulmuştur.

Para-Kros 2005 Yarışması'nda İcra Edilen Faaliyetler
    15 Km. Travers,
    200 M. Eğitim Elbiseli ve 20 Kg. ağırlıkla yüzme,
    Askeri paraşüt ile 2 adet hedef atlayışı,
    MP-5 SG Mak.Tab. ile gündüz meskun mahal atışı,
    MP-5 SG Mak.Tab. ile gece meskun mahal atışı,
    AG-36 Bombaatar ile tüfek bombası atışı,
    El bombası atışı,
    Tanıma teşhis,
    Taktik durum muhakemesi,
    Meskun Mahallerde engel geçişi,
    Muhabere şartlarında süratli silah sökme takma (AK-941),
    Alman pentatlon parkurundan geçiş,
    Muhabere şartlarında süratle zincir takarak araç kurtarma,
    Yük taşıma (180 Kg.)
    2 Tonluk araç kurtarma,
    Sırt çantalı ve tam teçhizatlı koşu,
    5400 M. Teçhizatlı kır koşusu.

--------------------------------------------------------------------------------
    valla helal olsun TSK tek güvencemiz...
    her sey vatan için...
    -----------------------------------------------------------------------------

dereceler icin link
    http://www.tsk.mil.tr/guncel/diger_faaliyetler/parakros_2005yarismasi.htm

ancak TSK tamamen dışa bağımlı
    ben 1. hava ikmal bakım merkezinde staj yaptım
    3 tane fantom uçak
    amerikadan elektronik devre beklediği için uçamıyordu
    kankam deniz subayı ve yukarıda arkadaşın dediğinin aynısını söylüyor
    ingiliz ordusu hurdaya çıkarmış
    adamlar eritip parçalayıp jilet yapacak
    bizim TSK alıp iki makyaj üsütne şaaşaalı devlet töreni
    kendimizi kandırmayalım arkadaşlar
    gerçekler çok ama çok acı
    bırakın nükleer bombayı sanki bakkaldan sakız alıyonuz
    türkiye ilk 5 teymiş
    gülem bariii
    arkadaşlar kelle hesabı 50-100 sene önce idi
    kılıç kalkanla savaş olsa bizi kimse tutamaz
    ama artık savaşlar evinden PC oyunu oynar gibi iki tıkla 1 milyon kişi buhar olsun olayı ile oluyor
    zatten einstein ne demiş
    3. dünya savaşı nasıl olur bilmem ama
    4. dünya savaşı taş ve sopalarla olacaktır
    mantıklı olun biraz
    silah üretiyorsun ve dünya ya satıyorsun
    TÜRK düşünmez satar ama gavur satar ama kendinde daha üstününü bulundurur
    gavur bu; der ki ulan ben buna bu silahı sattım ama bu tutup namluyu bana çevirirse ne pokum yicez!!! ona göre önlemini alır
    yani bizim milyar dolarlar döküp aldığımız savunma araçları
    mutlaka alt edilebilir ve en az 1 kuşak eski silahlardır
    AR-GE olmadıkça
    kendi silahını kendi uçağını kendi yakıtını... üretmedikçe
    bu ordu her zaman 2. sınıf ordu olacaktır
    umudum profesyonel ordu
    her tc vatandaşını askere alıp 16 ay besliyorlar
    bu paralar AR-GE ye verilse en azından bir iki silahımız olurdu

şunuda söylemek lazım
    Türkiye uluslararası birçok silahsızlanma anlaşmasına imza atmıştır
    bu nedenle silah sayısını belli bir seviyede tutmak zorundadır(ancak bilin ki fazlası var ama nükleeer değil)

neyse söylicek çok şey var
    ama rüyadan uyanın arkadaşlar
    meydan savaşları tarihi filmlerde kaldı
    devir hedef seç düğmeye bas devri

not : cezalı tank ağrı-doğubeyazıt içinde demi
    OHAL e engel olan bir tarihi eseri vurmak isteyen astsubayın marifeti
    komik :D

• Çanakkale savaşında Nusrat mayın gemisi olmasaydı herşey farklı olurdu ki günümüzde insan faktörünün etkisi azaldı. Hala güçlü bir etken ama sonuç olarak azaldı. Teorisyenlere göre (Alfred Mahan, Frederik Ratzel Vb.) hakimiyet teorileri vardır. Kara hakimiyet teorisi, Hava Hakimiyet teorisi, Deniz hakimiyet teorisi gibi Bir kara devleti karalarda güçlü olmalıdır. Ama hava hakimiyeti güçlü olan bir devlet karşısında yapacak fazla birşeyi yoktur. hele birde denizlere kıyısı varsa sorun dahada büyüktür. Bu sebeple üç sahada da güçlü olmak lazım ama maalesef bizde o kadar güç yok. Birde "Hinterland" meselesi varki oda canımızı çok yakıyor. ben bu konuda bir anket açmıştım ama bi bakın istersiniz.burdan tıkla
    quote:

Orjinalden alıntı: seyyah_seyyare

Arkadaşlar konu nerelere geldi
    Size birşey hatırlatmak isterim ki; Çanakkale savaşındada düşmanın çok büyük bir teknolojisi vardı. Kocaman kocaman gemileri vardı. Kimyasal silah da kullandılar.
    Sonuç? (Siz benden daha iyi biliyorsunuz)

Savaş psikolojik bir olaydır. Biz şimdiden bittik dersek, gerçekten kazanabilir miyiz?

• Arkadaşlar birkaç gün önce bu konuyla ilgili bir anket açtım ama unutuldu gitti oylayalım sonuçlara bakalımSavunmaya ayrılan para azmı çokmu?
  • quote:

Orjinalden alıntı: İNA

Muhteşemsiniz

Çok matrak bi forum var atan tutan kaydolmuş dediler bakmaya geldim.Müptelanız oldum.
    Sizden ricam bu muhteşem bilgi ishaline devam etmeniz yönünde olacak.

3-5 ay askerlik,ardından bir-iki film,bide metal fırtınayı oku.Tamam de sonra ben çözdüm bu işi.Bizim ordu yaramaz.

Bilgileriniz genelde eksik.Hatalı örneklerden yola çıkıp mantıksız sonuçlara varmışsınız.

"Azimkar"M-60 tankının apaçi helikopterine karşı koyamayacağını yazmış.İyide hedefe isabet ettikten sonra apaçinin attığı füze her tankı deler.İster M-60 ,ister M-1 ,ister başka bir tank olsun sonuç farketmez.
    Bu tip füzeler birçok ülke yapılıyor.Peki sorarım size ortada bu tip silahlar varken tank yapmak normal midir?

"respectrespect"uzun menzilli radara yakalanmayan füze demiş.Kimde var ki öyle birşey?

"YBA"rakkamsal üstünlük işe yaramaz demiş.Yok yaw?2.dünya savaşında Amerikanın,rusyanın,ingilterenin Almanyaya ne kadar teknolojik üstünlüğü vardı?Savaşı sayı üstünlüğü sayesinde kazandılar.
    Denizaltılar konusundaki üstün bilgileriniz arasında sesizlik hakkındada birşeyler var mı?Bizde bulunan denizaltıların nükleer olanları sesinden tespit edip zıbartabileceğini biliyormusunuz?Bizim botlar idda ettiğin gibi bir gün değil haftalarca sualtında kalır.Yerlerini tespit etmekde zordur.
    Ayrıca "yıldırım savaşı" konusunu iyi anlayamamışsınız.

"tom006"dünyanın en büyük nükleer gücü çindir demiş.İyi sallamış.Yok öyle bişi.Amerika ve Rusyanın eşit güçleri var.Çin cücük onların yanında.Kimse kafasına göre nükleer silah yapamaz.Sayıları anlaşmalarla belirlenmiştir işin sonu poka varmasın diye.

"486SX"İngiltere epey zamandır uçak yapamıyor.Bilginize.

"pcforum"AB ülkelerinden ingiltere hariç biriyle savaşsak yeneriz demiş.İngilizler buraya nasıl gelecek hangi ordusuyla bizi yenecek?

Hele "merchanical 24" diye bi zat varki en çok ona güldüm.
    1)Amerika gönlünce nükleer silah kullanamaz.Rusyadan Çinden onay almadan Afganistana bile giremez.İş nükleer savaşa dönerse zaten ortada gezegen kalmaz.Para için savaşan amerika bunu göze alamaz.
    2)İlk sayfadaki resimlerin tamamı amerikan değil.Çıkarma gemileri yerli yapım mesela.Helikopterlerde Fransız.

Senyor
    Bi liste vermişsiniz uçaklar hakkında.
    Tepkiler şu ana dek buraya yazanların "uzmanlığının" sınırını gayet iyi belirliyor konu hakkında.
    Ordu konusundaki cehaletinizi anlayabilirim.Herkes uzman değildir.Olmasıda gerekmez.Ama google diye birşey var birader.
    İnsan bakar bu uçaklar nedir diye.
    Kiminden bir(1)tane yapılmış,kimi deneysel,bir bölümü ikinci dünya savaşında uçanlar,kalanların büyük bölümü 60ların uçağı.
    Türkiye nin F-16 sına montaj deyip İtalya F-104 yapıyor demek ise zır cehalet.

Her zaman bir karşı görüş ve ispatı olduğunu unutarak çalakalem yazmanın kalabalıktan öte bir işlevi yok.
    Ar-ge isteriz ;teknoloji herşeydir diyenlere en büyük örnek Almanya dır.Teknoloji canavarı olmasına rağmen Ruslar a karşı olan savaşı kaybettiler(2. dünya savaşı).
    Sayısal üstünlük iyidir diyenlere Finlandiya-Rusya savaşını hatırlatırım(1939)

Ordumuzun iyi olup olmadığını savaşa girince (aslında savaştan sonra analiz edince )anlarız.
    Tüm bilgilerin ortaya çıkması 20-30 sene süreceğinden kısa vadede net bir fikrinizde olmayacaktır.
    O halde neyi tartışıyorsunuz?
    Askerliklerini yapanlar(misal YBA,merchanical24) en çok iki-üç birlik görmüştür.Tüm ordu hakkında nasıl olurda fikir beyan ederler.
    Burada amaç lafı " savaş çıkarsa ben gitmem"veya"askerlik profesyonel olsunda biz savaş çıkarsa gitmeyelim"e getirmekse kendilerine bugünden pembe nüfuscüzdanı almalarını tavsiye ederim.

hocam sen bu işlerin uzmanıymışsın yaaa
    birazda müneccimlerle haşır neşir olmuşsun durum bunu gösteriyor
    1.ben askere gitmedim, şu anda almanyada makine mühendisliği yüksek lisans yapıyorum
    2.bilmem sen bunları nerden duydun gördün ama ben derslerini aldım (savunma sanayii ve malzemeleri - hocamız Yrd.Doç.Dr. Melih Cemal KUŞHAN) hocamız ayrıca 'A'dan Z'ye Dünya Uçakları ve Helikopterleri' adlı kitapın yazarıdır.

Türkiye'de çok az yayının bulunduğu havacılık alanında iki yeni kitap meraklıların beğenisine sunuldu. Bu kitapların ilki Melih Cemal Kuşhan'ın 'A'dan Z'ye Dünya Uçakları ve Helikopterleri'. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nde Yardımcı Doçent olarak görev yapan Kuşhan'ın kitabı dünya üzerinde halen kullanımda olan tüm uçak ve helikopterlere ait ad, kod ve teknik özellikleri detaylı olarak ele alınıyor. Modeller arasındaki farkların da anlatıldığı kitapta ilginç bilgilere de rastlayabilirsiniz. Örneğin Irak'ın imal ettiğini duyurduğu Adnan-1 uçağının aslında Rus orijinli Il-76 olması gibi.

Ankara Pelikan Tıp ve Teknik Yayınevi ile Eskişehir Nisan Kitapevi'nin ortak çalışmasıyla basılan kitapla ilgili daha fazla bilgiyi Y.Doç.Dr. Kuşhan'ın mkushan@lycos.com adresinden öğrenebilirsiniz.

detaylı bilgi için :
    Hürriyet Gazetesi (sondan ikinci paragraf)
    Yrd.Doç.Dr. Melih Cemal KUŞHAN

ben bu kişiden ders aldım koçum.senin gibi google dan bilgilenmiyorum.
    hocamızın verdiği araştırma ve sunum projesinde 'hayalet uçaklar' hakkında 1CDlik bilgi verdim.(hocama mail at da sana ppt olarak göndersin biraz bilgin artar)
    sana basit bir soru sorsam onu bilemeyeceksin tutmuş bana neler diyorsun.
    sen daha bir roket su altında nasıl gider ondan bile habersizsindir.ara bakam googledan bulabilcen mi.ben sana teknik açıklamasını yapam koçum.
    kendini tanıtda kimle myhatabız bilelim
    3.elimdeki uçak listesini görsen dudağın uçuklar.(askeri, eğitim yada genel amaçlı) kaç tanesi Türk?hiç biri..eski mesajalardan birinde arkadaş bahsetmiş ama başka arkadaş lafı yapıştırmış.o uçak değil motorlu uçurtma..vermiş olduğum listenin tamamı son teknoloji uçaklar değil çünkü senin için ayıklama yapamadım kusura bakma.
    4.botların su altında haftalarca kalabildiğini bilmiyordum.çok sağol öğrenmiş olduk sayende.herhalde bunlar batmış olsa gerek!!!
    5.hitlerin elinde nükleer bomba olsa neler yapardı düşün bir kere.bu tipte birinin amerikanın yada rusyanın başına gelmeyeceğini kim garanti ediyor!?sen mi!?
    6.ingiltere nin uçak yapamadığını yada yapmadığını nerden duydun google dan mı.
    7.biz gerçekleri göstermek için yazıyoruz.türkiye 1 numaradır kimse kılına dokunamaz desek noolcak.bir yerin aya mı değecek.amerika yanlışlıkla ırak kuşatması sırasında türkiye ye füze gönderdi.hangi sistem algıladı bunları ve önlem alındı.bu dağdan atılan el bombası değil.körfezden türkiyeye kadar gelmiş bir füze.ya bu yanlışlıkla ankaraya düşseydi yada kasten bir şehrin içine girseydi. o zaman biz sayısal olarak üstünüz mü diyecektin.dedin de nooldu?!ABD nin zukundemisin acep!?
    8.dediğim gibi kendini bir tanıt kimle muhatap oluyoz bilelim.yine liseli çıkmasın karşımıza.eyvah eyvah

• http://www.jandarma.tsk.mil.tr/genel/silahlar.htm

UÇAKLAR
    B-52

Fonksiyonu: Ağır bombardıman
    Hızı: Saatte 1046 km
    Silahları: 317 kg ağırlığında çeşitli bomba ve füzeler
    Mürettebatı: 5 kişi

MQ-1 Predator

Fonksiyonu: Havadan araştırma ve keşif
    Hızı: Seyir hızı 135 ile 225 km arasında değişiyor
    Menzili: 740 km
    Silahları: Hellfire (Cehennem Ateşi) füzeleri
    Özellikleri: Gerçek zamanlı keşif, yere inmeden görüntü gönderme. 7.9 km yüksekliğe kadar çıkabilme ve 24 saat havada kalabilme.

B-1B

Fonksiyonu: Uzun menzil, ağır bombardıman
    Hızı: Saatte 1448 km
    Silahları: Kısa menzil saldırı füzeleri, bombalar
    Mürettebatı: 4 kişi

F-117 Hayalet uçak

Mürettebat: 1
    Gövde uzunluğu: 48 metre
    Ağırlık: 23 ton
    Kanat uzunluğu: 13.2 m.
    Hız: Ses hızına yakın
    Menzil: --

F/A-18 Hornet

Gövde uzunluğu: 17 metre
    Kanat uzunluğu: 12 metre
    Menzil: 2000 km
    Hız: 1.7 Mach
    Silahlar: 450 kiloluk JSW, 630 kiloluk SLAM ve
    JDAM akıllı bombaları, AIM-7 Sparrow füzesi, AIM-9 Sidewinder füzesi Havadan havaya füzeler ve 20mm top

F-14 Tomcat

Gövde uzunluğu: 18 metre
    Kanat uzunluğu: 20 metre
    Menzil: 2000 km
    Hız: 2 Mach
    Silahlar: 450 kiloluk JSW, 630 kiloluk SLAM ve
    JDAM akıllı bombaları, AIM-7 Sparrow füzesi, AIM-9 Sidewinder füzesi Havadan havaya füzeler ve 20mm top

--------------------------------------------------------------------------------
    HELİKOPTERLER

AH-64 Apache

Fonksiyonu: Tanksavar
    Hız: Saatte 304 km
    Siahlar: Tanksavar füzeleri, M230 30mm top, Hydra 70 roketler, Stinger ve Sidewinder havadan havaya roketler.
    Mürettebat: İki kişi.

OH-58D Kiowa

Fonksiyon: Hafif saldırı ve keşif.
    Hız: Saatte 236 km
    Silahlar: Havadan karaya füzeler, Stinger havadan havaya füzeler, Hydra 70-mm rocketler, 50 kalibrelik ağır makineli tüfek.
    Mürettebat: İki kişi.

TANKLAR M6 Bradley

Mürettebat: 4
    Silahlar: FIM-92A Stinger füzeleri, M242 Bushmaster, 25 mm otomatik top, M240C MG
    Maksimum hız: Karada saatte 67.5 km, suda saatte 7.2 km
    Menzil: 482 km

M2A3 Bradley

Mürettebat: 5
    Silahlar: 25 mm top, 7.62 mm makineli tüfek, TOW füzesi
    Maksimum hız: Saatte 72 km
    Menzil: 482 km

M1A1 Abrams

Mürettebat: 4
    Silahlar: 120 mm M256 düşük kalibreli top. 50 kalibrelik M2, 7.62 M240 ve 7.62 M240 makineli tüfekleri.
    Maksimum hız: Saatte 67.5 km
    Menzil: 426 km

BOMBALAR
    Hellfire Füzeleri

Tipi: Havadan karaya
    Menzil: 8 km
    - Lazer güdümlü bu füzeler helikopter, uçak ya da gemilerden atılabiliyor.

Tomahawk Füzeleri

Uzunluk: 5.4 metre
    Kanat uzunluğu: 2.7
    Hız: 880 km/saat

GEMİLER
    -USS Milliu ve USS Donald Cook güdümlü füze destroyerleri,

-USS Bunker Hill ve USS Cowpens güdümlü füze kruvazörleri,

-USS Montpelier ve USS Cheyenne saldırı denizaltıları

• bi yerden buldum yunanistan Turkiye savaşı ingilizce
    http://www.onwar.com/aced/nation/gap/greece/fgreekturk1921.htm
  • quote:

Orjinalden alıntı: NŞG

bi yerden buldum yunanistan Turkiye savaşı ingilizce
    http://www.onwar.com/aced/nation/gap/greece/fgreekturk1921.htm

tARİH
  • quote:

Orjinalden alıntı: İNA

7)İngilizler epeydir uçak yapamıyor.Paraları yok.Boktan dediğin F-4 Phantom uçakları(amerikan malı)ingiliz savunmasının en önemli parçalarından biri.Ellerindeki işe yarar son uçak harrier idi(80 model).O projeyide parasızlıktan amerikalılara satmak zorunda kaldılar.Şu anda RAF ın elindeki harrierler MDD(şimdi boeing oldu) yapımı(amerikan).

uzun uzudayı cevap yazamam(yazmıştım ama salla ne sen okursun nede başkası)
    bir tanesi yeter sanıırım artar bile
    şu fakir ingilizler senden habersiz bak ne yapmış
    Harrier GR9
    ingilizcen yoksa söylede çevireyim.
    millete salık vereceğine önce sen google kullan.
    bakalım senin utancın ne zaman geçecek.
    bilgi ishalleri bildiğiniz tek şey bu demişsin.
    sen çok kızıldereli ve denizaltılı film seyretmişsin
    sesten kastın insan kulağının duyabildikleri herhalde(çünkü o eski filmlerde öyleydi aman hapşurma duyarlar falan)
    adam seni uzaydan tespit ediyor ne sesinden bahsediyorsun!?

neyse sana fakir ingilizlerin utancı yeter

ilave utanç belgeleri için bakınız
    İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri Resmi Sitesi Uçak Envanteri (İNA ben F-4 Phantom göremedim sen görüsen söylede ishalimiz geçsin)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mechanical24 -- 29 Eylül 2005, 9:34:46 >

• İNA
    bu sefer II. dünya savaşı hakkında bir kaç dorğu konuya değinmişsin
    ama tartıştığımız konuyu açıklamamışsın

Almanlara kaybettiren şey sayı üstünlüğüdür demişsin
    hatan burada
    ben dolaylı yoldan anlatmaya çalıştım ama jeton düşmedi

Sırf sayı üstünlüğü ise Almanlar kendisinden 10 kat büyük orduları yerle bir etti kapiş!!!
    yani demekki başka daha önemli etkenler varmış
    sırf sayı üstünlüğü olsa o kadar geniş coğrafyaya yayılamazdı,
    yani en büyük etmen sayı üstünlüğü değil
    bir taktik belirlendi, o taktik ile zafer kazanılacaktı ancak başke etmenler ile savaş uzadı savaş uzadığı zaman şartlar değişti.

Sonuç en önemli etmen sayı üstünlüğü değil, kendisinden 10 kat büyük orduları yerle bir etti
    sayı üstünlüğü ile yenildi demen II. dünya savaşının getirdiği büyük yenilikleri yeni modern ordu anlayışını görmezden gelmektir. İtirazım bunadır sayı üstünlüğü ile yenildi demek II. dünya savaşını sonuçlarını idrak edememektir.

Dünya tarihinde bir büyük iskender bir Hitlerin orduları örnek gösterilir,
    bu kadar küçük orduların bu kadar büyük zaferler kazandığı başka savaşlar yoktur.
    Churchill in şu sözü olayı özetler,
    "Savaşta yenmekte vardır. Yenilmekte. Ancak yenilmek ayrı şeydir rezil olmak ayrı şey. Güneşin batmadığı İngiliz İmp. luğu tarih önünde rezil olmaktadır"

Denizaltı konusunda ise

Seni gerçek dünyaya davet ediyorum,
    Bilimsel olarak ispatlanen şuan dünyadaki en sessiz denizaltı ismini unuttuğum bir ABD denizaltısıdır.
    Bu denizaltıda asla iki metal birbirine temas etmemektedir. Araya hep titreşim emici madde konmuştur. Mevcut teknoojiler ile bu denizaltının tespiti imkansızdır. Bu denizaltının yerini bir denizaltının kaptanı birde ABD başkanı bilir.
    uzatmak istemiyorum saçmalamışsın
    torpil morpil demişsin
    o denizaltıların karada vuramadıkları nokta yok. 12 nükleer başlıklı füze taşıyorlar
    dünya üzerinde vuramadıkları nokta yok
    şuan dünyadaki en süper silahlar bu denizaltılardır.

neyse bizim denizaltılar daha iyi demen ile olayı koparmışsın valla sıkıldım kimse ile uğraşamam

bu arad yazılarını okuyorum ve yuhh diyorum ağzımı bozduracaksın sen kimsin nesin ya senin yaşın kaç, orduyla alakan yok orduda olsan biraz aklın başında olur

Ya ADMIN'ler olaya müdahale edin ya adam resmen sallıyo valla okuyorum dumur olut,yorum sana gerçekten fu.. o.. diyorum

Üçüncü Nesil
    971
    Akula,Akula I

Bars
    SSN-PLA Podvodnaya Lodka Atomnaya
    1 PWR/OK-650 b-Üçüncü Nesil-190 Mwt
    12

[7 Akula,

5 Akula I]
    1985-2000 Sürat sessizlik oranı yüksek en modern denizatlılarıdır. Raduga SS-N-21 Sampson (Granat), Novator SS-N-15 Starfish (Tsakra) ve Novator SS-N-16 Stallion.Çok amaçlı saldırı denizatlısıdır.

sen 3. nesil denizaltıları tespit et sana ... sen tam ... sın,
    yahu bizimkilerden kat kat hızlı gidiyor kat kat derine dalıyor karada vuramadığı nokta yok

senin ABD savaş helikopterleri hakkında bilgin yok dimi helikopteri ancak görünce farkediyorsun 0 ses çıkarıyor
    yaa nasıl
    beynin algılamaz ses emme yansıtma

ya valla delirdim

Adminlerşn bence müdahele etmesi gerekiyor bu derece sallıyan adam
    2001 den beri bu forumda gördüğün en rezil adamsın

Denizaltıyı Tespit Etmek:Denizaltının tespitinde kullanılan yöntem ve cihazlar arttıkça, yerleştirildiği platformlar çeşitlenmiştir.Bu yöntemler için gerekli
    cihazlar;Karada,gemide,uçakta,helikopterde veya uyduda olabilir.
    Bu plaformların sahip oldukları denizaltı arama imkanları;

Karada; Deniz dibine döşenmiş sabit sonar alıcıları (Kontrol cihazı karada),Radar,ESM,Kızıl ötesi tarayıcı,

Gemide;Aktif/Pasif Sonar,Radar,ESM,Kızıl ötesi tarayıcı,

Helikopterde;Görerek tespit,Radar,ESM,Aktif/Pasif Sonar,

Uçakta;Görerek tespit,Radar,Akti/Pasif Sonar şamandırası (Radyo vericili),Şnorkel egzost izi tespit,Denizaltının Dünyanın manyetik eğrilerinde neden olduğu bozulmayı tespit,

Uyduda;Görerek tespit,Kızıl ötesi tarama.

Not.
    *Görerek tespit; öğleyin,sakin havada Güneş ışınları, örneğin:Akdenizde 60 metreye kadar ulaşır ve denizaltı varsa renk farkına neden olur.Bu fark yukardan hatta geniş bir sahayı gören uydu tarafından saptanabilir.

*Kızıl ötesi tarama:Şnorkel yapan denizaltının egzost gazlarının ve neden olduğu deniz suyu ısınmasının yaydığı kızılötesi ışınların saptanmasıdır.
    http://www.denizaltici.com/

• Bastırın aslanlar kim tutar sizi

Sıradan başlayayım

Önce M24

Cevap yazdıkça battığının farkında mısın?Uzun yazmaman senin yararına zaten.

Harrier serisi hakkında yazdıklarımı kavrayamadığını görüyorum.
    Sorun iki noktada olabilir.
    1)okuma-yazman kıt
    2)anlama zorluğu çekiyorsun.
    Birinci şık geçerliyse bu durumda tavsiyem tahsiline ilkokuldan itibaren yeniden başlaman yönünde olacak.
    Anlama sorununa ise ben çare olamam.
    Projeyi amerikalılara sattılar yazdım sen hala tam gaz zırvalıyorsun.

Olayı kızılderililere getirmenin manasını izah etmekte zorluk çekeceğin aşikar.Bir sonraki yazında sütlaç tarifi verirsen hiç şaşırmam.

İshaline ilaç olsun.Bunları bulamamanın sebebi google dan nefret etmen midir yoksa kullanmayı becerememen mi?

http://www.aviation-picture-hangar.co.uk/RAF_Phantoms.html
    http://www.aviation-picture-hangar.co.uk/Phantoms_squadron_page.html

"YBA"

Benim yazdıklarım arasında hatalı olanı bi göstersene.
    Daha ilk mesajımda değindiğim konuyu("herzaman bir karşı görüş ve ispatı vardır"cümlesi )ancak kavramanız bile bir başarı.

Almanların savaşın başındaki başarıları sayı üstünlüğüne karşı koyamadı.Moskova mı işgal gördü Berlin mi?
    Alman ordusu sayı üstünlüğü karşısında pes etmiştir.TA-152 den daha iyi bir avcı uçağı veya pantherden daha iyi bir tank gösterebilir misin?
    Hangi rakkam diğerinden büyüktür bilmiyorsan yazık sana(temel matematik--çıkarma işlemi).

Hitler ve iskenderin yanına napolyonu,sezarı,şarlmanı vsvs koymayı unutmuşsun.Sadece bu ikisini bilmek cehalettir.Burada adını sayamayacağım kadar çok savaşta küçük ordular büyük orduları yenmiştir.
    Zaten benimde esas savım güçlünün(amerika) her dem başarı kazanamayacağı,güçsüz olanında(Türkiye) kazanabileceği yönünde.
    Birşeyler demiş olmak için çabalayıp başaramamaktan öyle şaşırdınızki kendi dediklerinize ters savlar öne sürüyorsunuz.

Denizaltıya gelelim

Kompresör herzaman çalışır ve ses çıkarır.Bu sesi kapatmanın yolu yoktur.Zaten seninde buna diyecek birşeyin yok benim gördüğüm.

Gezegende Amerikadan başka güç kalmadıysa,yerlerini bulmak imkansızsa bu denizaltılar aylarca neden sualtında saklansınlar?
    Suüstünde gitsinler
    Radarlarını açsınlar
    Düşman saldırısı olursa (radar 500 km mesafeden algılar zaten veya uydudan görüp haber ederler) dalışa geçip görünmez,duyulmaz olsunlar.
    Nasıl??Olabilir mi?Sana göre olur.Ama gerçek farklı tabiki.Döt korkusundan hiç suüstü seyri yapamazlar.Ancak korunmalı bir limanda veya off-duty iken yüzeye çıkabiliyorlar.

Bizimkilerden hızlı gitmesi hedefine çabuk ulaşmasını sağlar.Ama o noktaya gelince sürati naapsın.Hızlı giderse pervanelerinin oluşturduğu kabarcıkların çıkardığı ses duyulur.O vakit yandı gülüm keten helva.
    Derine dalması ne işe yarar?Kaçmaya.Madem yakalanması imkansız neden kaçsın?
    Menzili 70 km ye varan torpil ne kadar derine inerse insin her denizaltıyı vurur.Denizlerdeki en derin nokta 11-12 km dir.Okyanus tabanı ise ortalama 4-5 km.

Pekii madem dezavantajları var neden nükleer denizaltı?

1)Peşinde bir avcı yoksa denizaltı rahat bir atış platformudur.Su altında mümkün mertebe saklanıp zamanı geldiğinde işini yaparsın.

2)Uzun süre denizde kalabilen bir balistik füze platformunu ancak aynı tipte bir denizaltı takib edebilir.Avcı denizaltı balistik füze denizaltısını arayıp vakit kaybetmek yerine onu tespit ettiğinde peşinden ayrılmaz.
    Yani sizin anlayacağınız üzerinize atılması muhtemel onca nükleer silahı taşıyan bir gemiyi boş bırakamazsınız.Benzin bitti diye geri dönemezsiniz.

3)Nükleer silah bir kez kullanıldımı (füzeleri havada tespit edince) zaten geriye pek birşey kalmayacak.Rusların füzeleri atmalarına gerek bile yok.Oldukları yerde patlatsalar bırakın canlı yaşamı ortada gezegen filan kalmaz.İçiniz rahat olsun.

Amerika Türkiyeye nükleer bomba atmaya çalışsa bunun için çok yol bulabilir.En rahatı balistik füzelerdir.

Helkopter konusuna gelince

Helikopterler ses çıkarır.Cepheden(önden) gelirken daha azdır ama vardır yinede.Ayrıca bu helikopter olayını neden açtığınıda anlayamadım.Konuyu dallandırmanın ne alemi var?Bi laf edip cevabını alınca konuyu değiştiriyorsun.Birdahaki sefere şehir hatları vapuru makine sistemlerini anlatsana.
    Haa aklıma gelmişken o helikopterlerden bizdede var.

Adminler doğruların söylenmesine neden müdahale etsinlerki?Sizinki dezenformasyon,benimki bilgilendirme.

"erenkurt"

Birdaha okuyun lütfen.
    Ben hiç ordumuz şahane demedim.Okuduklarınızı anlamıyormusunuz?

Tekrar ediyorum.Teknoloji herşey değildir.Düşman çok güçlü basıp gidelim denmez.Elinizdeki imkan neyse onunla savaşırsınız.
    İnsanı moral ayakta tutar.
    Amerikanın hangi silah sistemini denediniz?Bildiğiniz tek şey propaganda bazında basına sızan bilgiler.Yok öyle yaptık yok böyle yaptık.
    Ne diyeceklerdi amerikan halkına?Milyar dolarları harcayıp bi halt edemedik mi?Tabiki şişirecekler olayı.Atıp tutmakla olmuyor herşey.
    Buradada birkaç tane sazan var işte.Herşey bitti nafile yere uğraşmayalım deyip işin kolayına kaçıyorlar.İnsanda biraz akıl olmalı.

• İNA ve LooseCannon(bunlar fake tahminimce adminlerden IP lere bakılarak olayın doğrulanmasını istiyorum.bana laf atacak olan varsa benim IP sabit IP dir ve Almanya da Cablesurf.de şirketi ile baglanıyorum.)

gözüm canım cicim senin Savunma Sanayii hakkında 0 bilgin var tamam ama İnternet bilginde 0 mış be yaaa.

benim verdiğim site resmi RAF sitesi bundan başka yerden bana bilgi getirme biiiirrrrr

verdiğin sitelerin son güncellenme tarihleri nedir?

Copyright © Garry Lakin 2000

© Garry Lakin 1999/2000
    Last update 16/04/01

peki benim verdiğim resmi sitenin son güncellenme tarihi nedir
    Date Last Updated : Friday, March 19, 2004 5:14 PM

verdiğin sitede yazıyor be yaahu müzede sergilenen uçağı bana yutturmaya çalışıyon
    Through the links below you will find photographs of Phantoms I have taken at various air shows and museums in the UK.
    meali : Aşağıdaki bağlantılarda, İngilterede ki çeşitli hava şovları ve müzelerde çektiğim Phantom fotoğraflarını bulabilirsiniz.
    inanmayan baksın : TIKLA
    bana eski püskü bilgilerle gelme gözüm adam gibi kaynak göster iiikkkiiiiii

sen Harrier hakkında gönderdiğim siteyi okudunmu yada okuyabildin mi? ingilizcen yoksa çekinme söyle ben sana bire bir çeviririm üçççç....

bahsi geçen uçak FGR Mk.2 :
    1958 tarasarımı bir uçak.
    RAF a katılma tarihi 1965.
    RAF a katılan FGR Mk.2 sayısı : 11.
    RAF tan tahliye tarihi 1992.
    Yerine kullanılan uçak Tornado.
    peki eskilere ne oldu? en son tahliye edilen XV496-XV501 seri numaralı McDonnell F-4M-38-MC Phantom uçağı şu anda Çek Hava Kuvvetleri müzesinde sergileniyor.

o lafları hazmedemiyorsun değil mi. aynen şöyle demişsin :
    Boktan dediğin F-4 Phantom uçakları(amerikan malı)ingiliz savunmasının en önemli parçalarından biri.
    vah canım ingilizler ne hallere düşmüş!!!
    atacaksın madem destekli at dörrrrtttt

nüfus cüzdanından benim askerliğimden yurtdışında olmamdan servetimden sanane!!! dokundumu??
    yemek tarifini senden beklemek lazım konuları buralara çektiğine göre!!!

belki vardır bir bildiği diye direk söylemedik
    manalı konuştuk ama senin yüzüne tükürsek yarabbi şükür diyeceksin
    basit olarak:
    koçum sen bir yalancısın
    yalan söylemişsin
    ve ben bu yalanını İSPAT ettim
    daha ne vıdıvıdı yapıyon ki

verdiğin bilgilerin tutulur bir tarafı yok
    bu forumu takip eden arkadaşlar İNA ve fake lerinin her dediğine inanmayın
    çünkü bunlar YALANCI apaçık palavra sıkıyorlar

yalan yanlış bilgiler vererek elde etmek istediğin nedir anlamakta zorlanıyorum
    amacın nedir hiç bilmiyorum ama
    senin gibi bilgisiz görgüsüz ve YALANCI biri için
    artık vaktimi harcamak istemiyorum
    ne halin varsa gör

--------------------------------------------------------------------------------------
    ADMİNLER MÜDAHALE LÜTFEN
    --------------------------------------------------------------------------------------

• quote:

Orjinalden alıntı: YBA

İNA
    bu sefer II. dünya savaşı hakkında bir kaç dorğu konuya değinmişsin
    ama tartıştığımız konuyu açıklamamışsın

Almanlara kaybettiren şey sayı üstünlüğüdür demişsin
    hatan burada
    ben dolaylı yoldan anlatmaya çalıştım ama jeton düşmedi

Sırf sayı üstünlüğü ise Almanlar kendisinden 10 kat büyük orduları yerle bir etti kapiş!!!
    yani demekki başka daha önemli etkenler varmış
    sırf sayı üstünlüğü olsa o kadar geniş coğrafyaya yayılamazdı,
    yani en büyük etmen sayı üstünlüğü değil
    bir taktik belirlendi, o taktik ile zafer kazanılacaktı ancak başke etmenler ile savaş uzadı savaş uzadığı zaman şartlar değişti.

Sonuç en önemli etmen sayı üstünlüğü değil, kendisinden 10 kat büyük orduları yerle bir etti
    sayı üstünlüğü ile yenildi demen II. dünya savaşının getirdiği büyük yenilikleri yeni modern ordu anlayışını görmezden gelmektir. İtirazım bunadır sayı üstünlüğü ile yenildi demek II. dünya savaşını sonuçlarını idrak edememektir.

Dünya tarihinde bir büyük iskender bir Hitlerin orduları örnek gösterilir,
    bu kadar küçük orduların bu kadar büyük zaferler kazandığı başka savaşlar yoktur.
    Churchill in şu sözü olayı özetler,
    "Savaşta yenmekte vardır. Yenilmekte. Ancak yenilmek ayrı şeydir rezil olmak ayrı şey. Güneşin batmadığı İngiliz İmp. luğu tarih önünde rezil olmaktadır"

Denizaltı konusunda ise

Seni gerçek dünyaya davet ediyorum,
    Bilimsel olarak ispatlanen şuan dünyadaki en sessiz denizaltı ismini unuttuğum bir ABD denizaltısıdır.
    Bu denizaltıda asla iki metal birbirine temas etmemektedir. Araya hep titreşim emici madde konmuştur. Mevcut teknoojiler ile bu denizaltının tespiti imkansızdır. Bu denizaltının yerini bir denizaltının kaptanı birde ABD başkanı bilir.
    uzatmak istemiyorum saçmalamışsın
    torpil morpil demişsin
    o denizaltıların karada vuramadıkları nokta yok. 12 nükleer başlıklı füze taşıyorlar
    dünya üzerinde vuramadıkları nokta yok
    şuan dünyadaki en süper silahlar bu denizaltılardır.

neyse bizim denizaltılar daha iyi demen ile olayı koparmışsın valla sıkıldım kimse ile uğraşamam

bu arad yazılarını okuyorum ve yuhh diyorum ağzımı bozduracaksın sen kimsin nesin ya senin yaşın kaç, orduyla alakan yok orduda olsan biraz aklın başında olur

Ya ADMIN'ler olaya müdahale edin ya adam resmen sallıyo valla okuyorum dumur olut,yorum sana gerçekten fu.. o.. diyorum

Üçüncü Nesil
    971
    Akula,Akula I

Bars
    SSN-PLA Podvodnaya Lodka Atomnaya
    1 PWR/OK-650 b-Üçüncü Nesil-190 Mwt
    12

[7 Akula,

5 Akula I]
    1985-2000 Sürat sessizlik oranı yüksek en modern denizatlılarıdır. Raduga SS-N-21 Sampson (Granat), Novator SS-N-15 Starfish (Tsakra) ve Novator SS-N-16 Stallion.Çok amaçlı saldırı denizatlısıdır.

sen 3. nesil denizaltıları tespit et sana ... sen tam ... sın,
    yahu bizimkilerden kat kat hızlı gidiyor kat kat derine dalıyor karada vuramadığı nokta yok

senin ABD savaş helikopterleri hakkında bilgin yok dimi helikopteri ancak görünce farkediyorsun 0 ses çıkarıyor
    yaa nasıl
    beynin algılamaz ses emme yansıtma

ya valla delirdim

Adminlerşn bence müdahele etmesi gerekiyor bu derece sallıyan adam
    2001 den beri bu forumda gördüğün en rezil adamsın

Denizaltıyı Tespit Etmek:Denizaltının tespitinde kullanılan yöntem ve cihazlar arttıkça, yerleştirildiği platformlar çeşitlenmiştir.Bu yöntemler için gerekli
    cihazlar;Karada,gemide,uçakta,helikopterde veya uyduda olabilir.
    Bu plaformların sahip oldukları denizaltı arama imkanları;

Karada; Deniz dibine döşenmiş sabit sonar alıcıları (Kontrol cihazı karada),Radar,ESM,Kızıl ötesi tarayıcı,

Gemide;Aktif/Pasif Sonar,Radar,ESM,Kızıl ötesi tarayıcı,

Helikopterde;Görerek tespit,Radar,ESM,Aktif/Pasif Sonar,

Uçakta;Görerek tespit,Radar,Akti/Pasif Sonar şamandırası (Radyo vericili),Şnorkel egzost izi tespit,Denizaltının Dünyanın manyetik eğrilerinde neden olduğu bozulmayı tespit,

Uyduda;Görerek tespit,Kızıl ötesi tarama.

Not.
    *Görerek tespit; öğleyin,sakin havada Güneş ışınları, örneğin:Akdenizde 60 metreye kadar ulaşır ve denizaltı varsa renk farkına neden olur.Bu fark yukardan hatta geniş bir sahayı gören uydu tarafından saptanabilir.

*Kızıl ötesi tarama:Şnorkel yapan denizaltının egzost gazlarının ve neden olduğu deniz suyu ısınmasının yaydığı kızılötesi ışınların saptanmasıdır.
    http://www.denizaltici.com/

hocam harika açıklamışsın
    eline sağlık
    sallamada sınır tanımayan İNA
    forumun en lerine yazmak lazım

• Öncelikle ingiliz fantomları nedir yenir mi açıklamak lazım;
    Buna geçmeden önce bir model incelemesi için daha önce yazmış olduğum fantom yazısını buraya paste ediyorum.

Herhalde tarihçesini yazmaya kalkınca yazarı en dağıtacak araçlardan biridir Fantom. Kısa tarihçe diye başladım, baktım makale tadına gidiyor vazgeçtim, bilahare makaleler kısmına eklerim herhalde. Çok kısa özet geçmek gerekirse;
    Bir varmış bir yokmuş;
    Phantom aslen donanma savunması yapmak üzere tasarlanmıştır, piste ilk çıkmasıyla VF-74 Bedevilers uçucusu olarak güverteye konması arasındaki test süreçlerinde dönemin bütün rekorlarını altüst etmiştir. F-4H1 adı altında üretime geçmesini müteakiben, savunma bakanlığı tarafından F-4B diye isimlendirilmiştir. Bu kasadan 600 küsür adet üretilmiş olup bunların 12 adeti F-4G olarak adlandırılmıştır, G ler yeşile boyanıp uçak gemisine elektronik olarak güçlendirilmiş bir şekilde yollanmıştır. Gece operasyonlarında millet yeşil uçağı görmeyip güvertede kafayı gözü yarmaya başlayınca bu aletlerde standart donanma grisine boyanmış, akabinde de standart B konfigurasyonuna dondurulmustur.

Vietnam savaşıyla beraber cayır cayır uçmakta olan B ler fabrikaya geri çağrılıp elektronik olarak geliştirilmiş ve gövde ömürleri 1980leri görecek şekilde tadilat görmüşlerdir, bu modellere de F-4N ismi verilmiştir.

Donanmada bu hengame sürerken Hava kuvvetleride yeni uçak lazım bize diye tutturmuştur. İhaleye giren F-106A yı öncelikle gövde dışında silah taşıyabiliyor olması ve aşağı yukarı her alanda performans olarak ikiye katlaması sonucu Hava kuvvetleri de Phantomda karar kılmıştır Donanma B lerinin aynısını alıp uçağa F-110A demişlerdir.İlk parti F-110A ler B ler gibi griye boyanmış, ilk Vietnam görevlerinde iki tanesi bir Mig-19 tarafından keklik gibi avlanmıştır. Bu ne böyle ayna gibi parlıyoruz diyen Hava kuvvetleri SEA (south east asia) denen paternde en bilinen Phantom boyamısını ortaya çıkarmışlar. Savunma bakanlığıda kalkıp ne bu iş aynı uçak değişik iki isim saçmalamayın deyince de uçağın ismi F-110dan F-4C ye çevrilmiştir. Hava kuvvetleri bir süre bu B den bozma C leri kullanmışlar ve farketmişler ki alet betona inip kalkıyor, katapult kapasitesi gibi bir ağırlık tahdidi de yok, uçak ne kaldırıyorsa yükleme yoluna gitmişler. Bu ağırlık altında ezilmesin diye tekerleri büyüttürmüş ve yuvalarını kanat üstüne doğru şişirtmişler, böylece F-4C olmuş F-4D ve bilinen görünüme kavuşmuş. Hava kuvvetleri hazır elimizde yeni bir yapı var hemen foto keşif olayına da girelim bu vesileyle de RF-101 Voodoo lardan kurtulalım deyince MD deki abiler hemen bir F-4C yi alıp burnunu uzatmış ve elde ne kamera varsa buna tıkıştırıp RF-4C modelini imal etmişler. Donanma hani bana deyince de bir kısım RF-4C yi RF-4B diye bu abilere vermişler. Böylece donnmanın elinde sonu B ile bitmesine ragmen kanadı kulbu değişik iki tip Fantom olmuş. Bu noktaya kadar üretilen Fantomlar bu süreç dahilinde o kadar kombinasyona gitmiş ki bir noktadan sonra bu Bdir bu Cdir bu D dir demek zorlaşmış. Bu noktaya kadar RF olmayan modellerde gerek donanma gerekse hava kuvvetleri her türlü silahı denemiş, yer saldırısı için envai çeşit bomba ve roket sisteminin yanısıra merkeze takılan 20mm lik silah podu ana yer saldırı silahları olarak itibar görmüş. Hava hava görevi içinde önce falcon akabinde Sparrow III ve Sidewinder roketleri kullanılmış, Maksimum 8 AA taşıyabiliyor olması ve roketlerin teknoloji olarak henüz oturmamış olmadığından kelli düşman uçağı haricinde heryere gidebiliyor olması (güneşe, boşa yada dönüp kendine) fantomları bir anda hava savaşı konusunda savunmasız bırakmış. Pilotlar top topa savaşa girmeye kalkıp merkez paylondaki SUU-20 yi kullanmaya kalkıncada sallantıdan hedefi tutturamayıp ifrit olmuşlar. Buna çözüm gene fabrikadan gelmiş, ilk RF-4C prototipin kameralarını söküp buraya M-61A1 yerleştirmek suretiyle sorunu çözmüşler ve bu modele de F-4E ismini vermişler . İlk hava savaşlarında namludan çıkan gazın motora girip aleti stall etmesi üzerine de namluyu uzatıp bugün bildiğimiz F-4E lerin genel görünümü şekllendirilmiş.

Daha sonra sırasıyla J modeli, onun modifiyesi S modeli, ingiliz yan sanayi versiyonu, E den derive G wild weasel, İsrail Kurnass, ES, 2020 gibi versiyonları da imal yada tadil edilen bu uçak yarım asırdır başarıyla kullanılmakta,
    buda yazının bulunduğu link

Yukardakiler olup biterken RN (Royal Navy) uçağın performansını beğenip Fantomlardan edinmek ister. Alım anlaşması esnasında talep ettikleri uçağın bir bölümünün İngilterede üretilmesidir. Bunun sonucunda baz model olarak F-4J seçilir (kısa burun donanma tipi), bu yapıdan mevcut J79 motorlarını çıkarıp, aslen Buccaneer motoru olan ama AB sistemi eklenmiş RR Speye 202/203 motorunu eklemek ilk adımdır, yeni motorun ihtiyaçları dahilinde hava alıkları genişletilir, ekstra alıklar eklenir ve İngiliz tipi ucak gemilerine yönelik iniş takımı tadilatlarına gidilir. Bu model ABD tarafından F-4K, İngilizler tarafından ise FG-1 olarak isimlendirilir. Performans olarak USN F-4J lerinin son hızına erişemese de hızlanma değerleri olarak daha yüksek bir performans ortaya koyar..

1966da ilk uçak teslim edilir, 24 adet donanmaya 28 adette hava kuvvetlerine.

FGR-2 RAF ın ihtiyaçları dahilinde kara bazlı üslerde konuşlanmak üzere imal ettirilir, FG-1den farkı iniş takımı yapısıdır, ABD isimlendirmesi F-4M dir. 1969 itibariyle Royal Air Force 'a 118 adet teslim edilir. falkland krizi sonrasında Thatcher hükümeti bu adaların savunması için orada da Fantom konuşlandırmaya karar verir. Bütçe açıkları yüzünden sıfır uçak imal ettirmek imkansız olduğundan kelli USN de F-14lerin servise girmesiyle açığa çıkan F-4S lere talip olurlar. Bunları phantom F Mk.3 olarak isimlendirirler, toplamda 15 adet alırlar.Envantere giriş tarihi 1984 ortasıdır. Önce İngilterede konuşlanmış bu filo falkland daki Stanley hava üssündeki 23 numaralı squadronun yerine teslimatı süren aylarda konuşlanmıştır
    Kaynak: Squadron/Signal publications aircraft number 65

FGR Mk.2 92de servisten çıkmıştır (bunu tutturmuşsun)
    118 adet (11 değil) mevcuttur
    XT852-XT853 McDonnell YF-4M-29-MC Phantom
    XT891-XT895 McDonnell F-4M-31-MC Phantom
    XT896-XT906 McDonnell F-4M-32-MC Phantom
    XT907-XT914 McDonnell F-4M-33-MC Phantom
    XT915-XT928 transferred to following batch
    XV393-XV398 McDonnell F-4M-33-MC Phantom
    XV399-XV417 McDonnell F-4M-34-MC Phantom
    XV418-XV436 McDonnell F-4M-35-MC Phantom
    XV437-XV442 McDonnell F-4M-36-MC Phantom
    XV460-XV475 McDonnell F-4M-36-MC Phantom
    XV476-XV495 McDonnell F-4M-37-MC Phantom
    XV496-XV501 McDonnell F-4M-38-MC Phantom

32 tanesi düşmüştür

Her hava kuvvetlerinde olduğu gibi bir kısmı müzelere verilmiş, bir kısmı drone olarak kullanılmıştır, ama önemli bir miktarı rezervlerde tutulmaktadır sayısı bilinmemekle beraber. Bu rezervde tutma işi çok eski bir gelenektir, keza körfez savaşında çölde yamanma uçuşu yapan Tornadolardan kullli miktarda kaybedince RAF modası geçmiş olan Buccaneer lara başvurmak zorunda kalmıştır. Hatta daha eskiye gidersek bu gelenek Battle of Britain inde kazanılmasının sebebidir, 1938 itibariyle modası geçmiş Hurricane ler savaşı kazandıran etkenlerden biri olmuştur, Swordfish olayı içinde aynısı geçerlidir. Ana mantık uçabilecek durumda tut envanterde aktif olarak gösterme ne zaman lazım olacağı belli olmazdır.

Şimdi gelelim esas konuya, servisten çıkış tarihi dışında tutturabildiğin bilgi yok, kapıyı göstereyim mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LooseCannon -- 30 Eylül 2005, 3:28:48 >

• quote:

Orjinalden alıntı: LooseCannon

Şimdi dikkat ettim;
    mekanikıl24 yazmış;
    peki eskilere ne oldu? en son tahliye edilen XV496-XV501 seri numaralı McDonnell F-4M-38-MC Phantom uçağı şu anda Çek Hava Kuvvetleri müzesinde sergileniyor.
    XV496-XV501 seri numarası aralığıdır, ardışık 6 ayrı uçağı tanımlar (501 eksi 496), muhtemelen aynı linkten yararlandık seri numaraları konusunda, tekrar bakınca 13 satır olduğunu gördüm bu seri numaralarının aralıklarının betimlendiği. Son satır iptal edilenler olduğu için eklemedim yazıma, şimdi ben sana ne diyeyim? 13 satırı 11 satır diye saymışsın ve ne yazdığına bakmadan 11 uçak var diye çıkıyorsun ortaya, yurtdışı eğitimin yararları bunlar olsa gerek. Senin yerin orda iyi bence amman döneyim deme

söylediklerinde haklısın
    detayları incelemeden acele bir şekilde yazdığım için dikkat edememişim
    herkesten özür
    phantom hakkında detaylı bilgi için
    Boeing Sitesi (ses kayıtları, video kayıtları, F4 ün tarihçesi, dünü ve bugünü)

14:00 itibarı ile kaldığım evi(odayı) teslim edeceğim için
    ve yeni taşınacağım odanın net bağlantısı olmadığından
    bir daha ne zaman girerim ve mesaj yazarım bilemem
    bunu kaçmak olarak algılama ey bilgi deposu arkadaşlar İNA ve diğeri herneysen
    sizin gibi tiplerle vakit kaybetmeyecem demiştim ama yeminimi bozdum ulen
    bekleyin geri gelicem

• arkadaşlar bu arada sarsılmaz da piyade tüfeği üretecek şuan tasarım aşamasında yani artık g3 öldü ve ölmeye mahkum
    ha bu arada elimizde neler var diyenler merak ediyorsa şuraya bi baksın derim
    http://www.turkish-defence.com/album/
    Türkiye M.L.R.S bile var :) ama bazı yönlerden hala zayıfız
    uçak projesi olarak türkiye J.S.F yede katıldı yani 2010 yılından sonra f-35ler hizmete girecek Türk Hava Kuvvetlerinde
    sonra milli tank projesi de gündemde arkadaşlar :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kartopu2 -- 4 Ekim 2005, 2:24:43 >

• Sevgili arkadaslar konunun cevabini bu kadar dolandirmadan sadece bir siteyle ozetleyeyim

=====> http://warriorsoul.4t.com/
  • quote:

Orjinalden alıntı: sight

http://www.internethaber.com/mays/article_view.php?aid=317043

BU sitede bu habere yapılmış yorumlardan biri çok ama çok hoşuma gitti
    olayın özünü arkadaş açıklamış
    helal olsun diyorum ve aktarıyorum

Akıl lazım akıl

Beni askere alıp elime silah vereceklerine, aynı maaşla elime bilgisayar verip roketsana alsınlar. Yada tübitak'a alsınlar. Olmadı aselsana alsınlar. Vaz geçtim havelsana alsınlar.
    Akıl lazım akıl. Elimde silahla ne füze üretebilirim, ne de elimde ki silahla vatanıma gelen füzeleri vurabilirim. Bize asker adedinin 1 milyon olması değil, 100.00 akıllı adam lazım. Profesyonel bilim adamları lazım. Profesyonel askerler. Profesyonel kafalar.
    Amatör zihniyet bitti. Her türk asker doğar masallarıda bitti. Herkes askerse roketleri kim icad edecek. Bize asker değil. Akıl lazım akıl. Azıcık düşünebilecek akıl.

aynen katılıyorum

• bi arkadas bizde mlrs bile var demişti.ne oldugunu bilmiyordum

merak edenler olabilir dehset bişiye benzio

https://store.donanimhaber.com/c4/3a/e7/c43ae71ce9abe4fcfb210fed37952094.jpeg
    http://warriorsoul.4t.com/pictures.html bu adresten ordumuzun gücüne bakabilrisiniz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dökümcübaba -- 10 Ekim 2005, 13:28:09 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.