Şimdi Ara

Lada Samara Önerir Misiniz?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
1
Favori
15.612
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Özellikler Lada Samara kullananlarasoruyorum bu soruyu, günde 40-50km yaparak işe gidip gelen bir öğrenci olarak 4bin TL'lik bir bütçem var. Bir akrabamızda henuz 50binde 1994 model bi samara var, onu almak istiyorum ama sizlere de bir sorayım dedim. Aklımı karıştıran arkadaşlarım oldu çünkü. Lada'ya alternatif olan fikirleri de söyliyim.

- o paraya şahin de alabilirsin, daha çabuk satar ve daha konforlu bir arabaya binersin. (bence bu seçeneğin dezavantajı, şahin'in lada'dan daha fazla yakması ve 4bin TL'lik temiz şahin bulmanın zorluğu)

- 5-6 ay daha bekle bu sırada 2bin TL daha biriktir veya ayarla, flash veya tipo gibi bir model düşün, sonuçta öğrenci adamsın azıcık şekilli olur hem. (bu seçeneğin bana dezavantaji 5-6 ay daha bekliyor ve arabanın yakışıklı olması ile pek ilgilenmiyor olmam).

- Zaten var olan Honda Activa scooter'i hiç satma, onla gidip gel işte, tam eşek gibi seni götürür getirir ucuz şekilde.(evet bu seçenek daha ekonomik ama, ankara'nın kış havasında motorsiklet ne kadar kullanılabilir orası da meçhul.)

Lada samara almak bana sıcak geldi açıkcası, çabuk bozulmayan, az yakan, gayet serii lpg ile uyumlu ve parçaları pahalı olmayan bir araba diyebahsediliyor hem çevremde hem de bu forumda.

konfor açısından dezavantajlı gibi gözükse de, benim için hiç ama hiç önemli değil gerçekten, zaten birdahaki yaz satıp daha yüksek bir model araba alacağım. konfor yuzunden vazgeçebileceğim bir araba değil yani bu.

eşekten düşmeyi eşekten düşene sorun demişler, samara'yı önerenler veya yerenlerin kullananlardan da olmasını çok isterim,

çok teşekkürler.

• samara sahibi değilim ancak kullanıcısıyım. kuzenimde var 2000model enjeksiyonlu sıralı sistem tüplü.

aracın + ları
    aynı fiyata alacağınız araçların çoğundan seridir.
    parçaları çok ama çok ucuzdur.
    lpg 1.67. 20 tl lik gazla 120km gider.
    sorun çıkarmaz.(bizim ki çıkarmadı en azından)
    kışın inmek yazın binmek istemezin.(kalorifer canavar ama klima yok..)

- leri
    konfor yok.
    frenler zorlandığında kilitlenmeye çok müsait.

aklıma gelenler bunlar. özellikle sormak istediğiniz birşey varsa sorun elimden geldiğince yanıtlayayım.
  • samara iyi bizde var 2004 model 85 binde kapının önünde yatıyor.sorunsuz bakımı yapıldıktan sonra ama 4000tllik samara nasıldır bilmem bizimki tüpsüz 10tl ile 80km gidiyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: nikneym

samara iyi bizde var 2004 model 85 binde kapının önünde yatıyor.sorunsuz bakımı yapıldıktan sonra ama 4000tllik samara nasıldır bilmem bizimki tüpsüz 10tl ile 80km gidiyor

bırakın benzinliyi lpg li araç bile 10 lira ile 80 km yol gidemez
  • quote:

Orijinalden alıntı: dangerousman

samara sahibi değilim ancak kullanıcısıyım. kuzenimde var 2000model enjeksiyonlu sıralı sistem tüplü.

aracın + ları

- leri
    konfor yok.

aklıma gelenler bunlar. özellikle sormak istediğiniz birşey varsa sorun elimden geldiğince yanıtlayayım.

görüşleriniz için çok saolun, arabanın güzelleştirilmesi için yapılacak bişey olabilir mi? jant falan yakışır mı yani ?
    ayrıca bi yerde fren sisteminin komple değiştirildiğini ve çok güzel olduğunu yazmışlardı, çok da masraflı birşey değildi o yazıya göre.

bu yorumlardan sonra kararım netleşiyor sanırım.

• quote:

Orijinalden alıntı: olcayyucetepe

quote:

Orijinalden alıntı: dangerousman

samara sahibi değilim ancak kullanıcısıyım. kuzenimde var 2000model enjeksiyonlu sıralı sistem tüplü.

aracın + ları

- leri
    konfor yok.

görüşleriniz için çok saolun, arabanın güzelleştirilmesi için yapılacak bişey olabilir mi? jant falan yakışır mı yani ?
    ayrıca bi yerde fren sisteminin komple değiştirildiğini ve çok güzel olduğunu yazmışlardı, çok da masraflı birşey değildi o yazıya göre.

bu yorumlardan sonra kararım netleşiyor sanırım.

öncelikle şunu söyleyeyim. ladaya yaptığınız her masraf zarardır. size geri dönüşü yoktur. benim gözümde lada eşşektir, bir süre binilir. düzlüğe çıkınca değiştirilir.

benim kuzenimin ladası var. onun içinde arabanın o kadar önemi yok. ama araçla oynamayı sever, kendi yaptıklarını takar eder bişeyler yapar. geçende cam otomatiği taktırdık. ön 2 cama. malzemeler 130 falan tuttu. elektronikçide 70e falan taktı. zevk işi bunlar. satarken hiçbir fark yapmayacak.
    ben size bizim ladanın resimlerini koyayım bakın artık ne olduğunu siz anlarsınız.

• dangerousman;

Araç iyi gözüküyor ses sistemi,jantlar,stoplar,cam filmi,otomatik camlar baya masraf etmiş.Satarsa o fiyata yazık olur bence satmasın.

4 milyara enjeksiyonlu alman zor 90-94 karbüratörlü alabilirsin.Araçta çift boğaz karbüratör var ve içeride economizer göstergesi var anlık olarak yakıt tüketimini gösteriyor ve ibreye göre 2. boğazı açtırıp açtırmadığını görebiliyorsun.Tasarruf yapman çok rahat bir gözün econ ibresinde olursa.Devir yükseldikçe ibre sağa yaklaşıyor yani daha az yakıt yakıyor.Devir göstergesi yok ama.Şase ve motor iyidir onun dışındaki birşey bekleme.İç aksamından ses gelir amortisörlerinin ticariden farkı yoktur.Aslında vardır her çukura girişinde araba dağılacak sanarsın :P ama sağlamdır camları açsan da kapatsan da ses açısından birşey değişmez.

Artı olarak sadece benzinde çalışan yeni araçların çoğunda olan eskilerde sadece samarada olan cut-off sistemi var 1900 devirin üstüne ayağını gazdan çekersen gazı tamamen keser araç bedavaya çalışır.Far yükseklik ayarı var, kaloriferi sağlamdır (Rusya şartlarına göre yapıldığı için) Kaportada özel bir sistem var darbe emici.Yine Rusya şartlarına göre üretildiği için karda problem çekmezsin arkada yük yoksa ve gaza asılmazsan...

Benim söylediklerim eskileri için enjeksiyonlularda devir göstergesi eklendi başka birşey değişti mi bilmiyorum...

• şahsen ben 4000tl verip araç almam alsamda 1000tl verip jant almam
  • Aracın durumunu bilmiyorum ama ben temiz diye 4500'e aldım ve 1 yılda 4000 lira harcadım. Halada bişeyler istiyor. Satsam bedavaya gitmiş olacak. Ne yapacağımı şaşırdım. Tam herşey yapıldı diyorum başka biyer çıkıyor. Bencce bi kenara 2-3000 lira ayır tamir ve bakım için.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kesbi -- 10 Ağustos 2010; 22:10:29 >
  • araç temizse gözünüz kapalı alabilirsiniz.zaten yanılmıyorsam bir akrabanızdaymış araç size yamuk yapmaz oda heralde :D gerçi yabancıdanda alacak olsanız bildik güvenilir bir ustaya motorunu altını üstünü güzelce gösterdikten sonra alıp rahat rahat bineceğniz ve diğer arkadaşlarında dediği gibi parçasına fazla para vermeyeceğiniz bir araçtır.. 3yıl kadar ankarada bizde kullanmıştık...ozamanın bütçesiyle bizde lada almaya kalktığımızda herkes karşı çıkmıştı alma etme satamazsın şudur budur diye ama tutupta o paraya 87-88 şahin doğan veya reno 9 almaktansa 93-94 lada almak daha mantıklı gelmişti ve araçta temiz olunca almış 3 yıl çok şükür sorunsuz binmiştik ve satacağımız zaman ilanın 2 gününde araç satılmıştı...
  • şunuda belirtmeden geçemiycem o 93 lada ilk arabamızdı bizim 3 yıl kullanmıştık ve satarken üzülmüştüm açıkcası tamam araçta motor-direksiyon ve kalorifer ve 4 koltuktan başka bişey yok ama çok sevmiş ve çok bağlanmıştım araca şimdi çok şükür 2006 honda civic var ama inanın o ladayı sürerken duyduğum hazzı alamıyorum....
  • 10 lıraya 80 km he cok ılgınc palio gıdıyomu kı o kadar neyse ben al derım parcası ucuz kısın canavar gıbı yakıtı cımrı kalorıferı super sorunsuz bence sahınden bın kat daha ıyı temızını al derım ılerde paranı bırıktır baska araba alcaksan satarsın anında benım arkadasımda vardı cok temız ınternete koyduktan 2 gun sonra geldı aldı adam ama baya temızdı araba.. sonradan pızman oldular sattıklarına gelen gıdenı arattı
  • dangerousman, yns ve kesbi gerekli yorumları yapmış. Temiz de olsa mutlaka masrafır olacaktır, hatta bir süre sonra araba parası kadar masraf etmiş olabilirsin. Yakıt tüketimi inanılmaz derecede az. Kullanmayı bilirsen LPG olmadan bile çğu LPG'li 1400cc araç kadar yakar. Konfor aramamalısın, k'si yok çünkü.

Elindeki scooter'ı yağışlı havalarda kullanamazsın ama soğuk havalarda kullanmak için kendine mont, pantolon falan alabilirsin; her şekilde daha ucuza gelir. Mont benzin yakmaz, bakım gerektirmez. :) Hatta onu satıp 50cc'lik, Yamaha TZR50 daha düzgün bir motosiklet de alabilirsin. Yağışlı havada dikkatli ve yavaş gidersen bir şey olmaz ama buzlanma olursa toplu taşıma kullanmak zorunda kalırsın ki artık buzlanma olmaz kolay kolay.
  • dostum 2 bin daha biriktir lada NIVA al
  • bende kullandım 2-3 sene biraz masraf yaptım baskı balata amortisör eksoz vs vs...
  • Kuzenimin bir arkadaşında ve teyzemde vardı..Modellerini tam hatırlamıyorum ama 93-94 gibi birşeydi herhalde.

2 araçta hiç sorun çıkartmadan uzun süre idare etti.Hatta kuzenimin arkadaşı halen kullanıyor aracı.

Araç cidden az yakıyor,kaloriferinden teyzem çok memnundu.(Malatya'da kullanıyor kendisi.Epey soğuk oralar )
    Fakat aracı kullanırken mümkün mertebe dikkatli olmak gerekiyor.Fren sistemi cidden yetersiz çünkü..

Ve anladığım kadarıyla siz aracı sadece a noktasından b noktasına en uygun şekilde gitmek için kullanacaksınız.Eğer alacağınız araç temizse neden olmasın?
  • lada samara iyi araba'dır.
    akrabanın samarası temizse eğer hiç düşünmeden al.
  • Yaklaşık 3 ay önce 93 model bir parçası boyalı olan 64binde bir samara aldık 4 milyara lpg'si de var. Araba çok temiz bu zamana kadarda ettiğimiz toplam masraf sanırım 20tl falandır. Babam yılbaşına kadar idare etsin diye almıştı ama satmaya da niyeti yok gibi bu kenarda dursun bunu kullanmak ayrı zevk diyor . Herkes frenlerden şikayetçi ama bizim aracın frenlerinin maşallahı var abs gibi tüpteyken bile çok seri ve atak kullanımı gayet rahat tabi çok fazla konfor beklememek lazım. Alacaksanız ben tavsiye ederim ancak jantla falan hiç uğraşmayın bence idareten binip model yükseltin. Yakıtta da olabildiği kadar cimri

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi orhan6894 -- 16 Ağustos 2010; 1:03:28 >

• Samara Şahine göre sağlam ve ucuz yakan bi araç. Konfor desen sıfır...
  • kardeşim ne yaptın öyle hiçbir lada fiyatı kadar masraf istemez en kıral masrafı öntakım motor şanzıman 2000 tl yi hayatta geçmez ya neyazdığını bilmiyorsun yada seni dolandırmışlar
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.