- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Tüm Netbooklara USB'den Sistem Kurulumu ve Format Atmak (RESİMLİ ANLATIM)
Bu konudaki kullanıcılar:
 
128
Cevap
26
Favori
318047
Tıklama
Sayfa: [1] 3      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Giriş
Mesaj


679 Mesaj
4 Ağustos 2010; 20:59:04 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

Yaklaşık 9 aydır Lenovo S10-2 Netbook kullanıyorum tahminim 3-4 kere format atmışımdır.Her seferinde yeni bir problemle karşılaştım ve yeni şeyler öğrendim .Son çıkan programlar USB'den sistem kurulumunu oldukça kolay bir hale getirmiş o yüzden herkes bunu yapabilir.


İhtiyacınız olanlar:

*4GB USB FLASH BELLEK (2gb da olabiliyor ama 4 daha sağlam yine de deneyin birşey kaybetmezsiniz)
*USB'den BOOT destekleyen bir BIOS'a sahip bilgisayar . (netbookların tamamı destekler)
*Cd veya DVD'den yükleme yapacaksanız CD-DVD Rom'a sahip bir başka bilgisayar.
*ISO ile kurulum yapacaksanız (windows,ubuntu,linux... isosu) kaynak ISO kalıbı gerekli.

BU ANLATIM WINDOWS SİSTEMLER İÇİNDİR

*Linux için olanı daha sonra anlatacağım.1) İlk maddemiz kesinlikle bilgisayarınızdaki dosyaları sağlam bir yere yedeklemeniz Çünkü bu işlemler sonunda bilgisayarınızda hiç bir veri kalmayacaktır.

*ISO dosyası veya CD-DVD'ye sahip olduğunuzu farzederek anlatıma devam ediyorum.

2)USB'ye yükleme yapacak olan programı indiriyoruz.
WINTOFLASH INDIRMEK ICIN TIKLAYIN

3)Kurulum tamamlandıktan sonra Yeşil OKEY işaretine tıklıyoruz ve devam ediyoruz


4)İleri ileri (next) diyerek ilerliyoruz ve şu ekrana gelince duruyoruz ;Eğer ISO kalıbı kullanacaksak Windows Dosyası yolu olarak sanal sürücü göstermemiz gerekir.Sanal sürücüyü Deamon Tools veya Virtual Tools yarzı bir programla yaratıyoruz.

Kullandığınız bilgisayarın CD Romu varsa Windows CDnizi takarak Windows Dosyası yolu olarak onu seçiyoruz.

USB Sürücü olarak Flash Diskinizi seçiyorsunuz (G: ,F:,E:... olabilir her bilgisayarda farklıdır) .

5)Son işlemleri de yaptıktan sonra program windowsu USB diskinize yüklüyor bu noktadan sonra tek yapmanız gereken bilgisayarı yeniden başlatmak.Bilgisayar otomatik olarak USB den boot edecektir.
*Bazı sistemlerde direk boot etmeyebilir bu durumda BIOS Boot Ayarlarından USB'yi seçiyoruz (bende F12 ile açılıyordu)
Daha sonra bildiğiniz sistem kurulumu yapacaksınız o kısmını anlatmama gerek yok başka kaynaklarda bolca mevcut.
***Bu anlatımı tamamen kendim yaptım sadece Ekran görüntülerini http://blog.kupeli.net/ sitesinden aldım.Emeği olanlara saygılar.

Linux anlatımını daha sonra yapacağım windows ve ubuntuyu aynı sistemde kullanmayı da anlatacağım.< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi baho92 -- 4 Ağustos 2010; 21:00:37 >
_____________________________ 
250 Mesaj
8 Ağustos 2010; 18:24:00 

selamlar. dediğiniz programla win 7 yi 4 gb usb belleğe aktardım. bilgisayarın boot menüsünde usb-fdd, usb-zıp, usb-cdrom ve usb-hdd seçenekleri olmasına rağmen boot işlemi gerçekleşmedi. sorun ne olabilir acaba? bu arada bilgisayar masaüstü ve biraz eski. anakart asus a7n8x-e deluxe.
_____________________________


// Avuç İçi İle Direksiyon Çevirenler Kulübü \\679 Mesaj
8 Ağustos 2010; 18:39:05 

USB Pen Drive veya USB Flash Disk yok sanırım Boot listesinde demek ki USB HDD'yi destekliyor BIOS'unuz.
Elinizde USB HDD varsa öyle deneyin yoksa google da ufak bir araştırmayla USB diski bilgisayara USB hdd ye dönüştürme işlemi anlatılıyordu sanırım.
_____________________________ 
250 Mesaj
8 Ağustos 2010; 22:32:29 

elimde usb hdd var ama onu bilgisayar görmüyor maalesef. galba bios güncellemesi gerekecek.
_____________________________


// Avuç İçi İle Direksiyon Çevirenler Kulübü \\679 Mesaj
9 Ağustos 2010; 0:30:52 

BIOS güncellemesnden önce şuna bakın isterseniz belki işnize yarar http://forum.shiftdelete.net/windows-7/74012-usb-flash-diskten-windows-7-kurulumu.html
_____________________________ 
250 Mesaj
9 Ağustos 2010; 12:29:13 

link için teşekkürler. ama ben zaten bu aşamayı geçmiş durumdayım. win 7 flash diskte kuruluma hazır boot dosyasıyla birlikte. sorun bilgisayarı flash diskten boot edememem. harici hdd usb 2.0. bilgisayarın bu diski görememe sebebi de belki bundan kaynaklanıyor.< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi atillasulun -- 9 Ağustos 2010; 12:38:01 >
_____________________________


// Avuç İçi İle Direksiyon Çevirenler Kulübü \\4648 Mesaj
11 Ağustos 2010; 0:43:33 

Bir diğer yöntem de:

İhtiyaçlarınız:

* En az 4 GB'lık bir USB bellek (Eğer Windows XP kullanıyorsanız, 4 GB'lık bir USB harici disk)
* Sanal disk uygulaması: UltraISO
* Windows 7 kurulum ISO dosyası


UltraISO yerine, bilgisayarınızda sanal CD/DVD sürücü oluşturabilen Deamon Tools gibi herhangi bir diğer program da olabilir. Biz yine buradaki örneğimizde UltraISO'yu kullanacağız.

Burada dikkat edilmesi gereken şey, anakartınızın USB Diskleri desteklemesi. Eğer çok eski bir anakartınız yoksa, bu destek zaten mevcuttur. Ama yine de uyaralım, anakartınız USB disklerden boot özelliğini desteklemiyorsa, kurulum yapabileceğiniz tek ortam yine DVD sürücüsüdür.1. USB'deki bilgileniz gidecek! Öncelikle USB diskinizi bilgisayarınıza takın ve içindeki dosyaları mevcut sabit diskinizde (örneğin D: sürücüsü gibi) güvenli bir yere kopyalayın...

2. Bilgisayarınızda yönetici hesabınızla açın

Eğer Windows XP kullanıyorsanız:
Başlat > Çalıştır'a girip CMD yazın...

Eğer Vista kullanıyorsanız:
Başlat > Aramaya Başla çubuğuna CMD yazın ve çıkan cmd.exe'nin üzerine sağ tıklayıp Yönetici olarak çalıştır'a tıklayarak başlatın.

ADIM 1:Şimdi USB diskimizi biraz daha yakından tanımamız gerekiyor. Açtığımız komut satırı ekranına DISKPART yazıp enter'a basın.

ADIM 2:Şimdi USB diskimizi bulalım. LIST DISK yazın ve enter'a basın. Göreceğiniz sizin bilgisayarınızda bulunan tüm disklerdir. Burada kesinlikle dikkat etmeniz gereken, yanlış diski seçmemelisiniz. Örneğin benim 4GB'lık USB belleğim DISK 3 olarak belirtilmiş. Şimdi USB Belleğinize karşılık gelen diskinizin numarasını not alın biz buna DISKNO şeklinde isim vereceğiz. Aşağıdaki komutlarda DISKNO yazılan yerlere USB Diskinizin numarasını girin...

Windows XP Kullanıcıları için Not: Vista USB bellekleri flash bellekleri burada gösterecktir. Ama Windows XP bu bellekleri görmeyebilir. O yüzden Windows XP kurulu bir sistemdeyseniz, Flash bellek yerine, Harici USB Disklerle bu işlemi gerçekleştirmelisiniz.

ÖNEMLİ YANLIŞ DİSK NUMARASI BİLGİSAYARINIZDA VERİ KAYBINA NEDEN OLABİLİR. O YÜZDEN DİSK NUMARASINI ALIRKEN ÇOK DİKKATLİ OLUN

Disk numaramızı alırken dikkatli davrandıktan sonra, sırasıyla aşağıdaki komutları uygulayın:
SELECT DISK DISKNO
Benim diskimin numarası 3 olduğu için ben SELECT DISK 3 şeklinde giriyorum.

CLEAN

CREATE PARTITION PRIMARY

SELECT PARTITION 1


ACTIVE

FORMAT FS=NTFS
Diskimizi NTFS olarak biçimlendiriyoruz. Format bir süre sürebilir. Eğer burada hata alıyorsanız, FORMAT FS=FAT32 komutunu da kullanabilirsiniz.

ASSIGN

EXIT


Not: Komut Satırı penceresini kapatmayın, onunla daha işimiz olacak

Eğer tüm bu işlemleri tamamladıysanız aşağıdaki mesajları görmüş olmanız gerekiyor.
NOT: Eğer bir DVD sürücünüz varsa veya ISO dosyasını zaten DVD'ye yazmışsanız, bu kısmı geçebilirsiniz.

Diskimizin işlemi bittikten sonra, UltraISO ile elimizdeki ISO dosyasını geçici olarak sanal bir DVD olarak göstermemiz gerekecek.

UltraISO'yu açın ve Araçlar menüsünden Sanal Sürücüye Ekle'yi seçin. UltraISO zaten kurulumda bilgisayarınıza sanal bir sürücü ekliyor. O yüzden Bilgisayar klasöründe başka bir CD sürücü görmüşseniz şaşırmayın.

Karşımıza çıkan ekranda, İmaj Dosyası yazan kısmın sağındaki ... işaretine basarak, indirmiş olduğumuz ISO dosyasını seçin.Ekle düğmesine bastığınızda Bilgisayarım klasöründe yeni bir DVD içinde Windows 7 DVD'sini görmüş olacaksınız.

Sanal Sürücünüzün Sürücü harfini not edin. Kullandığım sistemde bu G: sürücüsü olarak gözükmekte, örneklerimde G: sürücüsünü göreceksiniz.Böylelikle sanal sürücümüze ISO dosyasını yüklemiş olduk. Peki USB'mize?

Komut Satırı ekranına tekrar geri dönelim. Şimdi elimizde iki tane yeni sürücü var: USB Diskimiz ve sanal DVD'miz...

Bilgisayar klasörünü açarak her ikisinin de sürücü harflerini not edin. Benim sistemimde önceki sayfada belirttiğimiz gibi sanal sürücüm G: idi, ve USB sürücümün harfi ise N:

Komut satırında sanal sürücünüzün harfini ve : yazın

G:

Enter'a basın. Daha sonra sanal sürücü içindeki Boot klasörüne girmeliyiz.

CD BOOT

Aşağıdaki satırda USB diskimin sürücü harfi olduğu için N: kullandım. Siz bu satırda kendi USB'nizin sürücü harfini yazmalısınız.

BOOTSECT.EXE /NT60 N:Yukarıdaki ekran görüntüsündekine benzer bir yanıt almış olmalısınız.Şimdi sanal DVD sürücünüzü açın ve CTRL + A'ya basarak tüm klasör ve dosyaları seçin, üzerine sağ tıklayarak Gönder menüsünden USB sürücünüzün adını seçin

Bu işlem biraz uzun sürebilir.

Artık sistemi başlatabilecek bir USB sürücünüz var. Ama anakartınızda da yapılacak işlemler var. Şimdi yapılacak tek şey, bilgisayarınızı USB sürücüsünden başlatacak şekilde ayarlamak...

* Bilgisayarınızı yeniden başlatın
* Daha Windows'unuz yüklenmeden Boot seçeneklerine gelin. Kimi BIOS'larda bu F12'ye basarak, kimlerinde F2 veya ESC'ye basarak Boot seçeneklerine girebilirsiniz.
* Bu seçeneklerde USB sürücüsünü seçin. USB diskiniz Hard Disk kategorisinde görünecektir. Yani Hard Drives'ı seçip, oradan da USB diskinizi seçerek bilgisayarınızı başlatın


www.chip.com.tr den alıntıdır


bunun dışında usb den başlatmakta sorun çekebilirsiniz, örneğin bende ilk olarak usb den başlatıp biosa girdiğimde usb aygıtı çıkarılabilir aygıt olarak gözüktüğünde boot etmiyor ancak usb den çıkarmayıp tekrar başlattığımda bios ta bu sefer harddisk seçenekleri açılıyor, yani yeni bir menü geliyor (asus 1000h için) buradan takılı olan usb diski gösterip tekrar üstteki boot sırasına gelince bu sefer adı tam olarak çıkan usb aygıtı seçilince usb den boot edip kuruluma başlamak mümkün oluyor, yani yukarıdaki anlatılanları yaptıktan sonra gerisi biraz deneme yanılmaya bakıyor

bunlar sadece windows 7 de ve sandığım kadarıyla vista da mümkün, xp de ne yazıkki bu yöntem işe yaramıyor bildiğim kadarıyla, xp de biraz zorlu bir süreç var, kurulumda harddisk böle imkanı olmayan kurulumlar ise xp de kısmen daha kolayBuna gelen 1 yanıtı gör.


2685 Mesaj
12 Ağustos 2010; 2:38:54 

tşkürler arkadaşlar
Buna gelen 1 yanıtı gör.
_____________________________


psn:erdemaktas


4648 Mesaj
12 Ağustos 2010; 11:25:49 

flash diskten xp kurulumu, forumdan 01mrt anlatmıştı zaten ama hepsi bir konuda olması açısınından buraya da koyalım..

İlk olarak Chip Genius adlı programı kullanarak chip bilgilerine ulaşıyoruz...
Program kendini sürekli günceller, internete bağlıyken açarsanız tabi...Chip Genius Download

Aşağıda Chip üretici listesi var. Bir çoğu kendine özgü programlarla bu işi sonuçlandırıyor...

3S
Alcor
SMI
Skymedi
USBest
Phison
iCreate
Ameco
OTI
Netacy
Chipsbank
MXTronics
Solid State System ........... gibi üreticiler var bunlardan birisidir (başka birşeyde olabilir bunlar en bilinenler).

Hepsinin programı farklı yanlız yöntemler hemen hemen aynı...
Bahsi geçen programlara bu sitelerden ulaşabilirsiniz...
Yada Google'da detaylı arama kısmını kullanın, chip markanız ve cdrom anahtar kelimelerini kullanın...

http://global.hkepc.com...ewthread.php?tid=963651
http://www.mydigit.cn/
http://www.flashboot.ru/

Benim elimdeki USB (Kingston DataTraveler 2GB) Phison olduğu için Phisonu uyguladım ve sonuç gayet başarılı...
XP SP3 yerleştirdiğim USB den sistem kurdum çalıştırdım sürücüleri yükledim herhangi bi sorun yok...
Hatta oyun oynadım, internet açtım vs. yaptım sorun yaşamadım...

2 tane can alıcı nokta var, benim gerçekten çok hoşuma gitti...
1.si sistemin CDden boot olması yeterli, yani USBden boot olma özelliğiniz (anakartta) yoksa sorun yok (Eski bordlarda bazen işe yaramıyor)...
2.si USByi istediğiniz gibi boyutlandırabiliyorsunuz, ben 600 MB ayırdım geri kalanı bildiğimiz USB gibi kullanıyorum (yaklaşık 1.3 GB)...

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

-Usb Flash Diskiniz burdaki program veya programları kullandığınızda zarar görebilir.
-Burdaki programlar ile yaptığınız değişikliği tam anlamıyla geri alamayabilirsiniz.
-Burdaki programları denemeye karar verirseniz denemeden önce mutlaka flash diskinizdeki dosyalarınızı yedekleyiniz.
-Yaptığınız tüm işlemler sizin sorumluluğunuz altındadır...Birkaç farklı chip, örnek ChipGenius görüntüsü...


Ufaltılmış ön izleme resmiUfaltılmış ön izleme resmiAşağıdaki kodları bir ini dosyası içerisine yerleştirin eğer usb niz kingstonsa ve phison chipe sahipse...
Değiştirmeniz gerken iki şey var... iso dosyanızın bulunduğu yer, yolunu düzgün girin yeter...
"CDROM Image=C:\My ISO Files\Win XP.iso
"
Birde "CDROM Size=600" kısmı bende 600MB istediğiniz bi değer girin...
1000 de olabilir 1500 de diskin kapasitesine ve isonun boyutuna bağlı...
Daha sonra ini dosyasını kaydedin...

[PenDriveMP]
IC Type=PS2231
Used MPTool=F1_90_v196_00.exe
[Parameter Mark]
Parameter Type=F1_MP_23
[Customize Info]
USB VID=0x0930
USB PID=0x6545
String Product Name=DISK CD
String Manufacturer Name=USB
Inquiry Version=PMAP
Start Serial Number=753
End Serial Number=753
[Configuration]
Reset Serial Number=1
CDROM Size=600
[Extra]
Mode=21
[Misc]
Privacy Volume Label=USB DISK CD
CDROM Image=C:\My ISO Files\Win XP.iso
[Advance]
Tick=1
FC1=0xff
FC2=0x3
AES Enable=0
[Firmware]
ISP=0


Sonrasında F1_90_v196_00.exe programını çalıştırın ve diskinizi takın...Starta bastıktan sonra diskinizin test edildiğini yazan bi uyarı çıkacaktır sarı renkte...
Daha sonra yazma işlemi bitince (iso yu diske yazıyor) yeşil renkte olacaktır...
İşlem sona ermiş demektir, eğer usb nizin ışığı yanıp sönmekteyse biraz bekleyin, sönmezsede çekin ben öyle yaptım...

Gerekli program ve ini dosyası...
http://rapid-share.com/...77/Phison__v1.96.00.rar

-Usb Flash Diskiniz burdaki program veya programları kullandığınızda zarar görebilir.
-Burdaki programlar ile yaptığınız değişikliği tam anlamıyla geri alamayabilirsiniz.
-Burdaki programları denemeye karar verirseniz denemeden önce mutlaka flash diskinizdeki dosyalarınızı yedekleyiniz.
-Yaptığınız tüm işlemler sizin sorumluluğunuz altındadır...


Phison Chipler için Örnek Detaylı Uygulama
Evet arkadaşlar elimdeki Kingston 2GB USB bellek için yaptığım çalışmadır...
Eğer USBnizin Chip'i Phison ise birkaç değişiklikle sizde uygulayabilirsiniz...

Gerekli olanlar...
http://rapid-share.com/...77/Phison__v1.96.00.rar
http://www.mydigit.cn/mytool/ChipGenius.rar

UYARILAR...
-Usb Flash Diskiniz burdaki program veya programları kullandığınızda zarar görebilir.
-Burdaki programlar ile yaptığınız değişikliği tam anlamıyla geri alamayabilirsiniz.
-Burdaki programları denemeye karar verirseniz denemeden önce mutlaka flash diskinizdeki dosyalarınızı yedekleyiniz.
-Yaptığınız tüm işlemler sizin sorumluluğunuz altındadır...


Önemli...
Serial Number kısmını boş bırakmanızı tavsiye ediyorum, gereksiz bir ayrıntı...
Bazı usblerde "Do ISP" (BIN dosyaları eklenen) kısmını boş bırakmanız gerekebiliyor, olumlu sonuç almak için...


Öncelikle USB mizin ChipGenius Programı ile bilgilerini alalım (Resim olarak) bi yere kaydedelim, ilerde lazım olacaktır...
Şimdi ilk yapılacak işlem PreFormat yani bi nebze fabrika ayarlarına geri dönme de diyebiliriz (Sıfırlama işlemi yapar)...

1. PreFormat işlemiTik'lenmiş kısımları unutmayın özellikle PreFormat işleminde...


"ini" dosyamızı hazırlamış olduk şimdi bunu USB'ye uygulamaya geçelim...

2.Uygulama İşlemi

İlk önce USB mizi takalım (takılı değilse)...
Bu kısımda daha önce hazırladığımız "ini" dosyasını seçiyoruz, daha sonra GetInfo'ya tıklayalım... Doğru bir şekilde USB mizi görüyorsa işleme devam edelim...
Start'a tıklıyoruz ve Sarı renge dönen kısımda USB mizin test edildiğini görüyoruz (kutucuğun ilk hali beyazdır)...

Burası önemli test işlemi bitince bu uyarı geliyor karşımıza, USB mizi çıkarıp tekrar takıyoruz ve Tamam'a tıklıyoruz...

Not: USB mizin ışığı yanıp sönebilir, aldırış etmeyin çıkarın geri takın...


Bir süre sonra Sarı olan kutu Yeşile dönecektir, işlem tamamlandı demektir... USB mizi çıkarıp tekrar takıyoruz...

3. USB to CD-ROM
"ini" dosyamızı hazırladıktan sonra 2. Adım olan Uygulama İşlemini yapıyoruz tabi bu hazırladığımız "xx.ini" dosyasını seçerek...
Uygulama işlemini de tamamladıktan USB mizi kullanabiliriz...
Eğer tüm bu işlemleri düzeltmek yani USB mizi eski haline çevirmek istersek 1. ve 2. Adımı uyguluyoruz...


konuyla ilgili daha detaylı bilgiyi orjinal konusunda edinebilirsiniz http://forum.donanimhaber.com/m_31848986/tm.htm679 Mesaj
12 Ağustos 2010; 11:34:49 

@KaSaTuRa teşekkürler dostum ancak Windows 7 ve Xp kurulumu arasıdna farklar var o yüzden paylaşmak istemiştim aslında Ubuntu ve diğer sistemleri de anlatmak istiyorum ama zaman bulamadım.
_____________________________4648 Mesaj
12 Ağustos 2010; 11:38:08 

ubuntu aslında en kolayı, https://fedorahosted.or...creator-3.9.2-setup.exe buradaki live usb creator programıyla herhangi bir linux dağıtımını flash diske yazdırıp usb den kurulum yapmak mümkün, en zor olanı xp kurulumu


679 Mesaj
12 Ağustos 2010; 11:40:41 

Evet haklısın ama nedense ben Ubuntunun kendi exe.si ile kuramamıştım nedense :S
Bu Windows 7yi kurduğuma benzer bir usb kurulum programıyla yapmıştım.
Neyse bir ara anlatalım da alternatif olsun fazla bilgi göz çıkarmaz
_____________________________739 Mesaj
12 Ağustos 2010; 14:56:16 

http://www.pendrivelinu...from-usb-multiboot-usb/

Bundan iyisini bulamadım şimdiye kadar. Windows, Linux, Rescue, Recovery, Partition ne isterseniz tekbir USB'den halledebiliyorsunuz.

Redo Backup and Recovery 0.9.5
Hiren's Boot CD
EASUS Disk Copy
TinyCore 3
Avira AntiVir Rescue CD
Parted Magic 5.1
Windows Vista/7 Installer
Ultimate Boot CD
Offline NT + Registry Editor
Jolicloud
EasyPeasy 1.6
SLAX 6.1.2
BackTrack 4 Final
Kaspersky Rescue Disk 10
Mandriva Free 2010 Spring
Peppermint Linux OS
DBAN 2.2.6 (Hard Drive Nuker)
RIP Linux
GParted
EEEBuntu 3.0.1
Memtest86+
Clonezilla
Linux Mint 9 (Gnome i386)
Ubuntu 10.04
Xubuntu 10.04
Kubuntu 10.04
Lubuntu 10.04
Ubuntu 10.04 Netbook Remix
Ubuntu rescue Remix
Partition Wizard 5
Damn Small Linux
SliTaz Linux 3.0
Ophcrack XP
Ophcrack Vista
YlmF OS 3.0
xPUD (Simple Netbook Distro)
FreeDOS
BKO boot.kernel.org
AVG Rescue CD (Antivirus Scanner)
Puppy Linux 4.3.1
OpenSUSE 11.2 DVD
Bitdefender Rescue CD< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zihtumreth -- 12 Ağustos 2010; 15:04:03 >
_____________________________5434 Mesaj
16 Ağustos 2010; 13:50:16 

Teşekkürler güzel başlık olmuş, mesajımız bulunsun
_____________________________317 Mesaj
18 Ağustos 2010; 9:31:50 

haklısın bizimde mesajımız bulunsun paylaşım çok güzel teşekkürler
_____________________________

679 Mesaj
18 Ağustos 2010; 13:00:30 

İşinize yaraması dileğiyle
_____________________________


Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
23 Ağustos 2010; 2:37:51 

hocam eline sağlık güzel konu olmuş.
bir de garanti dışı kalmaması için win7 starter ları nasıl yedekleriz imaj alırız onu da anlatsan süper olacak


679 Mesaj
23 Ağustos 2010; 8:09:53 

Bunu düşünmemiştim daha önce benim netbookta recovery tuşu var basınca direk alıyor
Bi araştırayım ....
_____________________________


Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
23 Ağustos 2010; 17:38:28 

arkadasim o bende de var.
ben uzerine win7 ultimate kurarsak garanti disi kalmasin diye nasil yedekleriz onu soruyordum


496 Mesaj
23 Ağustos 2010; 19:02:39 

TEŞEKKÜRLER GÜZEL BİR PAYLAŞIM
_____________________________

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.


679 Mesaj
23 Ağustos 2010; 19:57:44 

Hocam zaten HDD'de recovery partition'u olduğu zaman isterrsen linux kur istersen win ultimate farketmez ilk aldığında ydeklediğinde hangi sistem varsa aynen o sisteme geri döner.Yani ekstra napabilirsin bilmiyorum ..
_____________________________739 Mesaj
23 Ağustos 2010; 20:21:01 

Yukarıda verdiğim linkte Redo Backup and Recovery 0.9.5 var. Ben bunu kullanarak harici diske tüm harddiski yedekledim. Yine aynı şekilde programı kullanarak yedek dosyanızı kullanabiliyorsunuz. Buna benzer baya program var boot edilerek kullanılan. Ayrıca dediğim gibi linkte rehberdeki gibi yaparsanız tek usb'ye win7 kurulumu linux kurulumu recovery vb. özellikler katabiliyorsunuz. Lazım olduğunda tek usb'yi takıp halledersiniz tüm işinizi. antivirüs için ayrı usb win7 için ayrı usb aramanıza gerek yok. En mantıklı çözümde bu gibi şimdilik.
_____________________________679 Mesaj
23 Ağustos 2010; 20:39:20 

Denemedim ama güzel gerçekten teşekkürler
_____________________________ 
1901 Mesaj
24 Ağustos 2010; 12:41:35 

şimdi bu kadar ayrıntıya gerek varmı gerçekten bilemiyıorum
netbookuma w7 yüklemeye karar vermiştim
çeşitli forumlarda araştırdım nasıl oluyor diye
3 aşağı 5 yukarı yukarıda anlatılan şekilde tarifler vardı

içlerinden birini seçtim

verilen yolu izledim ama olmadı ya ben bi yerde hata yaptım veya gösterilen yol yanlıştı

neyse olay olmayınca

flash disk in içinde kayıtlı olan w7 dosyasını açtım setup a tıkladım

aha w7 kurulmaya başladı

içimde hala bi şüphe vardı acaba olacakmı diye neticede millet bi sürü dolambaçlı yolla yapıyor bu işi ne yani ben şimdi iki tıklama ile kurabilecekmiydim w7 yi

ama beklediğimin aksine w7 ultimate netbook a kuruldu

hdd 2 farklı bölümden oluştuğu için xp nin kurulu olmadığı bölüme kurdum w7 yi

şimdi açılırken w7 mi xp mi diye o an hangisini gönlüm isterse onunla kullanıyorum

uzun sözün kısası

tam bir w7 sürümünü flash diskinize yükleyin dosyanın içinden setup a tıklayın w7 paşa paşa kurulsun netbook a

he xp için aynı şey geçerli mi bilmiyorum denemedim

kolay gelsin
_____________________________

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.


4648 Mesaj
26 Ağustos 2010; 19:12:45 

ne windows 7 ne xp için aynı şey geçerli değil, sen nasıl yaptın bilmiyorum ama flash diskte bazı ayarlamalar yapılmadan öyle kurulum dosyalarını atıp da taktım kuruldu olmaz, oluyor olsaydı zaten herkes bu kadar çetrefilli yöntemlerle uğraşmazdı


679 Mesaj
27 Ağustos 2010; 16:52:58 

O bahsettiği Setup dosyasına ben de tıklamıştım kurulacakmış gibi sorular sormutu ama devam edemedim çünkü zaten hdd'nin içindeydi dosya ve kndi bulunduğu yere format atması mümkün değildi o yüzden deneyemedim ama olur mu bi fikrim yok.Heralde olsaydı insanlar bu yazıları yazmazdı
_____________________________ 
1901 Mesaj
31 Ağustos 2010; 16:41:14 

herhangi bir işlem yapmadım

deneyin bikere

bende oldu
belki sizde de olur

halen aynı cihazı hem w7 ile hemde xp ile kullanıyorum sorunsuz şekilde
_____________________________

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.


4648 Mesaj
31 Ağustos 2010; 19:01:53 

xp için yukarıda koyduğum yöntem öncesi 8 yöntem denedim yine bu forumdan, hiçbiri olmadı, öyle direk kurulum dosyalarını atmayı geçtim tonla çetrefilli işlem yapsam da hep sorun çıktı, en olurunda harddisk bölümleme çalışmıyordu mesela, windows 7 de ise bazı programlarla hiç uğraşmadan da kurulum diski hazırlamak mümkün, ya bir işlem yapılmış flash disk veya taşınabilir diskin üzerine dosyaları kopyaladınki chip sitesinde anlatılan yöntem aynı bu şekilde, ya da senin netbookta böyle bir imkan var ama hiç sanmıyorum


517 Mesaj
6 Eylül 2010; 15:52:56 

win7 dosyalarını c: dışında biryere kopyalayıp windowsdan setup dosyasına çift tıkladığınızda kurulum başlar bu yöntem çalışan windowslarda geçerli eyvallah ama usb den bu kadar uğraşılmasının nedeni bilgisayarı ilk açtığınızdaki boot menüsünden itibaren kurulumu başlatmak için yani sistem çökmüşse yeni bir hdd takıldıysa çift tıklayıp çalıştıramayacağın için böyle bir şeye ihtiyaç var.
_____________________________

•Asus Eee PC 1005P•


831 Mesaj
7 Eylül 2010; 20:03:25 

çok saollasın çok güzel paylaşım benim makineyi xp den kurtardın :)
_____________________________1774 Mesaj
12 Eylül 2010; 2:58:54 

bende eee pc 1001p var win7 starterli en tepedeki win xp yontemini denedim ama amacım 2 işletim sistemi çalıştırmaktı HD de bir bolum olusturdum ama win7 bu bolumu formatlarsam calışmayabilecegi gibi bi uyarı verdi bende o anda bolumu bos bırakıp usb den sistemi başlatıp olusturdugum bos alan uzerine win xp yuklemeye basladım format ve dosya yuklemi bittikten sonra reset atıp ana yuklemeye gecmesi gerekirken resetten sonra yuklemeye gecmedi (usb nin menu cıkıyor gerekli yeri seçiyorum ama baslamıyor ) bende olmuyo deyip vaz gectim ama bu seferde wın7 acılmadı bende hiren boot cd ile sistemi acip startup repair yaptım eski sistemim kurtuldu ... ben buna win xp de yuklemek istiyorum nasıl yapabilirim acaba birde neden baska işletim sistemi yukledigimde yada yeni bolum olusturdugumda win7 nin baslangıcı bozuluyor HD ahci de oldugu için mi
_____________________________


Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
20 Eylül 2010; 17:06:17 


quote:

Orijinalden alıntı: erkayer62

çok saollasın çok güzel paylaşım benim makineyi xp den kurtardın :)

cok guslel calısma yardımcı oldu saol


1154 Mesaj
1 Ekim 2010; 21:47:44 

Hepinizin anlatımı çok güzel olmuş forumun bu tarz şeylere ihtiyacı var. Özelilkle netbok satışlarının arttığı bu günlerde...
_____________________________2547 Mesaj
3 Ekim 2010; 11:06:33 

Yukardaki anlatımda sisteme format atılınca verilerin hepsinin gideceği yazılmış bunun önüne geçilebilirmi sadece C sürücüsüne netbooklarda format atamıyormyuz?

Yarın ben de netbook almış olucam sistem kurulu olarak mı gelicek yoksa ben mi kurucum? Kutusunda herhangi CD veya usb bellek mevcut mu nasıl win 7 edinicem?

Yada bilgisayarımda win7 ultimate kurulu bunu en kısa yoldan nasıl sorunsuz bir şekilde yükleyebilirim
_____________________________94 Mesaj
6 Ekim 2010; 17:58:25 

Evet .Çalıştı Bu şekilde ..
Usb kingston travel 4GB Flashdiskime w7 2,5 GB dvd içeriğini komple kopyalayıp Laptopa taktım çalışan XP ekranımdan flash belleğin içine girip setup a tıkladım tıkır tıkır kuruldu =)
Konu çok faydalı ve artı bu bilgi içinde benden yolcux arkadaşıma ayrıca çok teşekkür ..
_____________________________

i3 2120 3.3ghz Default- Gigabyte H55-GTX560 Tİ- 8 GB - 4+4 Hı-level DDR3- Seagate 2TB HDD-LG E2240S- Edifier m3300sf- İnwin Dragon Slayer - SagaII 500 pwrspply -Logitech Pen Tablet-Logitech DFGT- TncWin7- ETS2 NFSRun crysis3--İscribble-XperiaZ2


1154 Mesaj
6 Ekim 2010; 19:58:10 

Merhaba herkese;

En sonunda niyeti bozup 7 ultimate + ubutnu kulalnmaya karar verdim (ubuntu bayağdıır var)

şuan hdd şöyle ;
recovery (5-6 gb)
"C" (xp sp3 var)
"D" (data, içi boş 60 gb)
"ubuntu" (10gb'lik bir bölüm)

Benim amacım recovery bölümüne dokunamdan c'ye ultimate kurmak (gerekirse ubuntu'yu kaldırabilirm)

1-) Recovery'ye dokunamdan kuruluyormu ? Sorun çıkarırmı ? Amacım bişey olursa en kötü ihtimal recovery'den kurmak...
2-) Performasn nasıl farkeder ? (benim ilk netbooklardan işlemci atom n270 ram uamrım bu ay içinde 2 olacak...) xp'yi çok kullanılmıyor zaten.
3-) Son olarak geçenlerde bir" wint,7aio" indirmiştim (tüm sürümlerin içinde olduğu tek bir iso) acaba bu sorun çıakrıtrmı ? Ve lisans sorunu olamyan bildiğiniz bir iso adresi varmı ?

Biraz zuun oldu ama Zamanını ayıran herkese teşekkür ederim
_____________________________1154 Mesaj
6 Ekim 2010; 20:05:12 

Ubuntu kurulumu meselesi ; bu bölümdeki (netbook) benim açtğım ubuntu netbook edition başlığında var kaldıki zaten çok olay ;

http://www.pen drive lin ux.com/downloads/Universal-USB-Installer/Universal-USB-Installer.exe (boşluğu silin)

adresindeki dosyayı indirdirin size sürümü/isonun adresini ve flash belleğin harfini soruyor okdar

Tek olay bios'a girip usb belleği (usb bellek takılı olacak) en üst sıraya çıakrmak bu kadar basit

Daha bugün bu yolla Ubuntu Netbook 10.10 RC kurdum
_____________________________2954 Mesaj
19 Ekim 2010; 22:49:50 


quote:

Orijinalden alıntı: yolcux

şimdi bu kadar ayrıntıya gerek varmı gerçekten bilemiyıorum
netbookuma w7 yüklemeye karar vermiştim
çeşitli forumlarda araştırdım nasıl oluyor diye
3 aşağı 5 yukarı yukarıda anlatılan şekilde tarifler vardı

içlerinden birini seçtim

verilen yolu izledim ama olmadı ya ben bi yerde hata yaptım veya gösterilen yol yanlıştı

neyse olay olmayınca

flash disk in içinde kayıtlı olan w7 dosyasını açtım setup a tıkladım

aha w7 kurulmaya başladı

içimde hala bi şüphe vardı acaba olacakmı diye neticede millet bi sürü dolambaçlı yolla yapıyor bu işi ne yani ben şimdi iki tıklama ile kurabilecekmiydim w7 yi

ama beklediğimin aksine w7 ultimate netbook a kuruldu

hdd 2 farklı bölümden oluştuğu için xp nin kurulu olmadığı bölüme kurdum w7 yi

şimdi açılırken w7 mi xp mi diye o an hangisini gönlüm isterse onunla kullanıyorum

uzun sözün kısası

tam bir w7 sürümünü flash diskinize yükleyin dosyanın içinden setup a tıklayın w7 paşa paşa kurulsun netbook a

he xp için aynı şey geçerli mi bilmiyorum denemedim

kolay gelsin


bende bu sekilde yükledim iyiki 1 ton şeyle ugrasmadan yazını okumusum :)
_____________________________ 
173 Mesaj
13 Kasım 2010; 12:16:42 

arkadaşlar merhaba benimde bu konu hakkında ufak bir sorunum var yarıdmcı olursanız sevinirim
komut ekranın da 'select disk' olarak yanlışlıkla 500 gb segate hard disk i seçip 'clean' komutunu kullandım ve hdd deki bütün veriler gitti veriler önemli değil başka bir hdd var ama komut ekranında 'list disk' komutunu kullandıgımda orda hdd gözüküyor ama Bilgisayarımda hdd bölümünde gözükmüyor ne yaapabilirim acaba ?
_____________________________150 Mesaj
14 Kasım 2010; 20:29:16 

merhaba bende birtane levono s-10 2 var bunun recovery img bilgisayarın neresinde acaba ben bir türlü bulamadımda
_____________________________ 
59 Mesaj
5 Aralık 2010; 4:36:26 

http://www.pendrivelinu...from-usb-multiboot-usb/

Bundan iyisini bulamadım şimdiye kadar. Windows, Linux, Rescue, Recovery, Partition ne isterseniz tekbir USB'den halledebiliyorsunuz.
_____________________________11682 Mesaj
9 Aralık 2010; 23:21:46 

butun hepsını denedım olmadı napmam lazım..< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


2091 Mesaj
12 Aralık 2010; 10:19:49 

Bununla ugrasmayin wintoflash prorami otomatik yapiyor< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


447 Mesaj
2 Ağustos 2011; 17:11:43 

Teşekkürler bu anlatım sayesinde kaç kere format attım
_____________________________679 Mesaj
4 Ağustos 2011; 2:24:17 

Oo super isinize yaradiysa :)< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
_____________________________447 Mesaj
4 Ağustos 2011; 14:19:56 

Hemde nasıl
Windows XP - Windows 7 Ultimate - Windows XP - Pardus - Windows XP :D
Çoğu anlatımınız sayesinde ;) Windows 7'den Windows XP'ye geri döndüm çünkü 7'de şarj olayı sıkıntı yaratmaya başlamıştı birde bazı şeyler, Şuan XP kullanıyorum :) 7'den sonra XP'ye dönmem biraz sıkıntılı oldu. Zar zor döndüm sonrada bir baktım C'de iki tane Windows XP :D bi türlü tekini kaldıramadım. Bende Pardus yükledim ve yüklerken "Diskin Tamamını Kullan" dedim böylece harddisk'de Pardus dışında birşey olmayacaktı ve Pardus kuruldukdan sonra amacım olan XP'yi yeniden yükledim bu sefer iki işletim sistemi gibi bir hatam vs yoktu :D
_____________________________616 Mesaj
12 Ağustos 2011; 13:14:09 

Hazır konu hortlamışken bir kaç şey sorayım

Öncelikle n150 model netbook var ve 'Windows 7 USB/DVD tool' kullanarak, 8 gb'lik flash bellek yardımı ile USB'den win7 ultimate kuracagim.

Windows 7 USB/DVD tool kullanarak flash belleğe win7 ultimate .iso dosyanı yükledim. Biostan önce usb okunsun seçeneğini de seçtim. Ama açarken USB'yi okumuyor. Neler yapabilirim?< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Okitya -- 12 Ağustos 2011; 13:15:01 >


679 Mesaj
12 Ağustos 2011; 14:04:17 

Benim toshiba da bios ayarlarına girer gibi F8'e mi ne basınca boot nereden edeyim diye soruyor usb yi seçiyorum.
Belki öyle bir seçenek vardır sende de.
Olmazsa tekrar dene bir hata yapmış olabilirsin...
_____________________________ 
316 Mesaj
13 Ağustos 2011; 14:53:19 

birkaç gün sonra bu başlık işime yarayacak.Mesajım bulunsun aramayalım
_____________________________

kampanya blogu


1506 Mesaj