Şimdi Ara

Volt - Amper - Adaptör - watt ??? (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
173
Cevap
24
Favori
169.915
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar elektrikte yeniyim sorularım kötü gelebilir ama benim kafama takılan bi kaç soru var

1)3.7v 1500mah bi telefon bataryasını genellikle dc 5V ile şarj ediyoruz gerilim neden sıkıntı yapmıyor yani yanma falan

2)ilk sorudan harektle 12v*50A=600watt 220v*2.72A=600w gerilim ilk soruda sıkıntı yaratmıyordu bu nedenle 600w 12v 50A girişli bir cihaza 220V 2.72A uygularsak sorunsuz çalışırmı yada tam tersini uygularsak

3)3.7v 1500mah bataryayı 5v yada 5.5v 500mah ile sorunsuz 3 saatte doldurabiiyoruz aynı şekilde 5/5.5v 1000mah ile 1.5 saat peki biz bu bataryayı yarım saatte doldurmak için bataryaya kendinden daha yüksek mah uygularsak yani 5/5.5v 3000mah yanar yada patlarmı

inşallah cevaplayan birileri bulunur benim için çok önemli cevaplar için şimdiden çok teşekkür ederim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi !MeVZuDeRiN! -- 20 Eylül 2013; 0:55:42 >
  • 2. sorumun cevabını buldum inverter ile mümkün ama biraz watt kaybı ile
  • Merhaba,

16 Ledli Işıldkağımın aküsü çalışmıyor, yeni akü almak istiyorum, ancak internete baktığımda; aynı volt ve amperde bulamadım,

mevcut akü 6V 2.0 Ah
    bulduğum aküler 6V 4A http://www.gittigidiyor.com/arama/?k=%FD%FE%FDldak+ak%FCs%FC&gclid=COGO_MmqyLoCFa-WtAod9XkA-g&keyword=ışıldak%20aküsü&mpch=ads&scxid=14489-145818-2357-0

herhangi 6V 2.0Ah yerine 6V 4A akü taksam bir sorun yaratır mı?

Teşekkürler.

• quote:

Orijinalden alıntı: deniz3535deniz

Merhaba,

16 Ledli Işıldkağımın aküsü çalışmıyor, yeni akü almak istiyorum, ancak internete baktığımda; aynı volt ve amperde bulamadım,

mevcut akü 6V 2.0 Ah
    bulduğum aküler 6V 4A http://www.gittigidiyor.com/arama/?k=%FD%FE%FDldak+ak%FCs%FC&gclid=COGO_MmqyLoCFa-WtAod9XkA-g&keyword=ışıldak%20aküsü&mpch=ads&scxid=14489-145818-2357-0

herhangi 6V 2.0Ah yerine 6V 4A akü taksam bir sorun yaratır mı?

Teşekkürler.

Yer konusunda sıkıntı olmaz ise birşey olmaz.

• quote:

Orijinalden alıntı: !MeVZuDeRiN!

arkadaşlar elektrikte yeniyim sorularım kötü gelebilir ama benim kafama takılan bi kaç soru var

1)3.7v 1500mah bi telefon bataryasını genellikle dc 5V ile şarj ediyoruz gerilim neden sıkıntı yapmıyor yani yanma falan

2)ilk sorudan harektle 12v*50A=600watt 220v*2.72A=600w gerilim ilk soruda sıkıntı yaratmıyordu bu nedenle 600w 12v 50A girişli bir cihaza 220V 2.72A uygularsak sorunsuz çalışırmı yada tam tersini uygularsak

3)3.7v 1500mah bataryayı 5v yada 5.5v 500mah ile sorunsuz 3 saatte doldurabiiyoruz aynı şekilde 5/5.5v 1000mah ile 1.5 saat peki biz bu bataryayı yarım saatte doldurmak için bataryaya kendinden daha yüksek mah uygularsak yani 5/5.5v 3000mah yanar yada patlarmı

inşallah cevaplayan birileri bulunur benim için çok önemli cevaplar için şimdiden çok teşekkür ederim

1)Bir üreteci şarj etmek istersek üretecin o anki geriliminden büyük bir gerilim uygulamamız gerekir.Mesela 12 voltluk bir aküyü şarj ederken 14,4 volt gerilim verilmesi öngörülür.Çünkü 12 volt gerilim verilirse akü tam dolmaz.Bununda nedeni bataryaların tam dolu hali üstünde yazan voltajdan büyüktür.12voltluk bir akü tam 12 volt olunca tamamen doludur diyemeyiz.

2)12 voltluk bir cihazın iç tasarımı 12VDC ye göre yapılmıştır.İçinde 12 volt gerilime uygun parçalar bulunmaktadır.220VAC vermek o aleti kesinlikle çalıştırmaz.Mesela telefonumuzu şarj ederken neden adaptör kullanıyoruz?Sizin örneğinize göre 5volt 1a çeken bir telefon 220 volt elektrikte az amper çekmesi gerekir.Ama telefona 220 volt verince muhtemelen patlar ve bozulur.

3)Şarj ederken önemli husus bataryanın şarj esnasında en fazla kaç amper çektiğidir.Siz 3.7v 1500mAh özelliğine sahip bir pile 100A(100A=100000mAh) verseniz de batarya ihtiyacı kadar çekecektir ve şarj süresi belirli bir sürenin altına inemeyecektir.Yani 500mA vererek az akım çekmesini dolayısıyla şarj süresini uzatıyorsunuz.Amper bataryanın çekeceği sınıra kadar artarsa o zaman en hızlı şarj olabilir.Ama 3000mAh takarsanız şarj süresi kısalabilir.Çünkü geçen akım biraz daha artabilir.Patlamaz veya yanmaz.Ama en iyi seçimin batarya sağlığı açısından orijinal adaptörün değerleri olacağına inanıyorum.

Ek sorunuz olursa yardım etmeye çalışırım.

• secollah kullanıcısına yanıt
    uygun boyutlarda bulablirsem güzel olacak... :)
    teşekkürler.
  • deniz3535deniz D kullanıcısına yanıt
    kenarda bilgi olarak kalsın diye söylüyorum, o rakam adaptörün sana verebileceği maksimum akımı temsil eder. verdiği değil, verebileceği. yüksek olmasında sorun yok yani.
  • quote:

Orijinalden alıntı: secollah

quote:

Orijinalden alıntı: !MeVZuDeRiN!

arkadaşlar elektrikte yeniyim sorularım kötü gelebilir ama benim kafama takılan bi kaç soru var

1)Bir üreteci şarj etmek istersek üretecin o anki geriliminden büyük bir gerilim uygulamamız gerekir.Mesela 12 voltluk bir aküyü şarj ederken 14,4 volt gerilim verilmesi öngörülür.Çünkü 12 volt gerilim verilirse akü tam dolmaz.Bununda nedeni bataryaların tam dolu hali üstünde yazan voltajdan büyüktür.12voltluk bir akü tam 12 volt olunca tamamen doludur diyemeyiz.

2)12 voltluk bir cihazın iç tasarımı 12VDC ye göre yapılmıştır.İçinde 12 volt gerilime uygun parçalar bulunmaktadır.220VAC vermek o aleti kesinlikle çalıştırmaz.Mesela telefonumuzu şarj ederken neden adaptör kullanıyoruz?Sizin örneğinize göre 5volt 1a çeken bir telefon 220 volt elektrikte az amper çekmesi gerekir.Ama telefona 220 volt verince muhtemelen patlar ve bozulur.

3)Şarj ederken önemli husus bataryanın şarj esnasında en fazla kaç amper çektiğidir.Siz 3.7v 1500mAh özelliğine sahip bir pile 100A(100A=100000mAh) verseniz de batarya ihtiyacı kadar çekecektir ve şarj süresi belirli bir sürenin altına inemeyecektir.Yani 500mA vererek az akım çekmesini dolayısıyla şarj süresini uzatıyorsunuz.Amper bataryanın çekeceği sınıra kadar artarsa o zaman en hızlı şarj olabilir.Ama 3000mAh takarsanız şarj süresi kısalabilir.Çünkü geçen akım biraz daha artabilir.Patlamaz veya yanmaz.Ama en iyi seçimin batarya sağlığı açısından orijinal adaptörün değerleri olacağına inanıyorum.

Ek sorunuz olursa yardım etmeye çalışırım.

teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için

• arkadaslar sıze bır sey sormak ıstıyorum benım monıtorum 220 volt 2 amper yanı 400watt ıle calısıyor
    bu alet aynı zamanda 110 volt ılede calısyor pekı buna 110 volt verınce volt carpı amper 220 watt mı elektrık cekecek yardımcı olacak varsa cevaplarsa sevınırım
  • Arkadaşlar bugün kafayı sıyıracaktım, çıldırdım.

Konulara gelecek olursak;

Basit bir LM317 devresi kurup birkaç ölçüm yapayım dedim.

1- Devreyi kurdum, çıkışı 6V'a ayarladım ve 6V/55W değerinde halojen lamba bağladım. Normalde 1,5A çıkış veren LM317T 2,5A çıkış verdi. Lamba yanmadı ve ölçüm süresini kısa tutmama rağmen kocaman soğutucu ısındı. Nasıl böyle bir sonuç çıktı anlamadım.

2- 12V/2,6A'lik bir aküye 2 adet seri şekilde bağladım bu lambalardan, 4A ölçtüm. Bir keresinde de 18VDC adaptöre tahminen regülesiz, aynı şekilde bağladım o zamanda 3,5A ölçmüştüm. 6V/55W'lık bu lamba max 9A'e kadar akım çekebilir anlamına mı gelir? 55W/6V=9A

3- 3,7V/1,5A ile çalışan bir power LED'i, yaptığım LM317'li devreye bağladım. LED'de sürücü devresi mevcut, yani el feneri LED'i. Çıkışı 3,7V'a ayarladım. 600mA akım ölçtüm. Aynı LED'i her zaman kullandığım, 1200mA'lik Li-Ion pile bağladım, akımı normal değerde yani 1100mA olarak ölçtüm. Bu seferde 1,5A vermesi gereken LM317 600mA çıkış akımı verdi.

4- Hele IRLED ölçümlerim tamamen komedi! Netten edindiğim bilgilere göre: bazı sitelerde çok sıradışı değerler verilse de 1,5V/20mA ile çalışıyor bu IRLED'ler. 2 adet seri IRLED'e direk 3,7V verdim, 30mA çekti. Gayet parlak yandılar. Ohm Kanunu dahilinde hesapladım; (3,7-3)/0,03 formülünden 23R çıktı. Fakat 23R ile sönük yandı. 10R direnç bağlayıp ölçtüm, akım 21mA çıktı. 23R için akım sonucu daha düşük olacaktır.

Bu IRLED'lerin akım ve gerim özlelliklerini tam olarak bilen arkadaşlardan yardım bekliyorum.

NOT: Ölçümler kısa süreli yapılmıştır. Ekrandaki değerler sabitlendikten sonra ölçüm sonlandırılmıştır. Ölçümler MY062 model multimetre ile yapılmıştır.

Anlatılır gibi değil, bugün gerçekten kafayı cortlatacaktım. Bu yazdığım maddelere cevap verirseniz çok memnun olurum değerli arkadaşlar.

Saygılarımla...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cyborg1981 -- 24 Kasım 2013; 12:21:12 >

• Değerli forumdaşlar sizlere yararlı olacak bir şey paylaşıyorum. Yine yukarıdaki mesajımdaki acayiplikleri de sizlere sunuyorum. Cevaplarsanız çok çok iyi olur.

PIER Tekerleği...

Volt - Amper - Adaptör - watt ???

Ayrıca bir soru daha soruyorum. Regüleli demek akımı ve volatajı sınırlandırılmış mı demek?

İyi günler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cyborg1981 -- 24 Kasım 2013; 13:00:17 >
  • Bence akım regülasyonu varsa akımı sınırlandırılmış, voltaj regüleli dersek voltajı sınırlandıırlmış demek olur. Yani neyin regüle edileceği belirtilir.
  • cyborg1981 kullanıcısına yanıt
    hakanhehcan'ın dediği doğru ancak eğer hiçbir demediyse voltajdır o. ve %99 ihtimalle sınırlamamıştır, sabitlemiştir.
  • Örneğin ben LM317'nin sağlayacağı akımın 1,5A, dayanma akımınında misal 3A sanıyordum. 1,5A'in üzerindeki akımları kendi üzarinde harcadığını düşünmüştüm.

LM317'nin, akımı mı yoksa voltajı mı sınırlayacağına LM317 ile kurulan devre mi karar veriyor? Bahsedilen LM317 değil de başka bir regüle entegresi de olabilir.

O zaman LM317 için 1,5A sağlıklı olarak verebileceği akım oluyor. Daha fazla akım çekilirse daha iyi soğutarak kullanılabilir.

Resimdeki devreyi uyguladım. Devredeki yerlerin hangisine gerekli direnci koyarak akımı sınırlayabilirim?

Volt - Amper - Adaptör - watt ???

Diğer sorular içinde bir şeyler yazarsanız iyi olur.

Cevaplarınız için teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cyborg1981 -- 20 Aralık 2013; 21:14:03 >

• Devrede LM117 yazdığını farkettim ama sonuçta bir şey değişmiyor. Devreyi National firmasının kılavuzundan aldım.

Devrede belirttiğim 2 no'lu yere 10V altında 10R wattlı direnç bağladığımda akımın düştüğünü gördüm. 470mA civarı bir değer gördüm.
  • arkadaşlar şey soracam bende helikopter var 7,2 volt pille çalışıyor ama araştırdım alabilecek bir yer bulamadım 3,6 volt piller mevcut internette bu 3,6 voltlukdan 2 tane alsam bağlasam 7,2 voltu sağlar mıyım?Bu konuları hiç bilmediğim için soruyorum bazılarınıza basit gelebilir kusura bakmayın...
  • seri bağlayınca voltaj artar, paralel bağlayınca da amper artar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: dergul

birşey olmaz, adaptörde akım değeri kapasitesini gösterir. gerilimleri eşitken eğer cihazın çektiği akım adaptörün verebileceğinden düşük olmalıdır. eğer cihazın akım değeri, adaptörünkünden yüksekse, o zaman sorun yaratır.

tüm cihazların çalışma gerilimlerinde telorans payı vardır. 5 voltluk cihazı, devreleri çok hassas değilse 6 voltta çalıştırabilirsin. vantilatöründe rahatça çalışır. bende usb vantilatörümü adaptörle çalıştırıyorum. şimdiye kadar bir sorun yaşamadım.

teşekkürler hocam bu günlük kullanımda değerli bir bilgi...
  • İyi akşamlar herkese;

Volt, amper ve wattı anlatmanın en iyi yolunu yazıyorum.

Bir halat ve bunu çeken bir insan düşünün, halatın kalınlığı voltu temsil eder, halatı çekiş hızı da amperi temsil eder. Halat kolay çekiliyorsa, güç kaynağı istenilen amperi rahatça sağlıyor anlamına gelir. Halat zor çekiliyorsa, istenilen amperi vermiyor anlamına gelir veya hat üzerinde içdirenç var olduğu anlamına gelir. Watt ise halatı çekerken harcanan gücü temsil eder. Halat kalın ve hızlı çekiliyorsa bu yüksek watt demek olur.

Umarım açıklayıcı olmuştur.

Saygılar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cyborg1981

İyi akşamlar herkese;

Volt, amper ve wattı anlatmanın en iyi yolunu yazıyorum.

Bir halat ve bunu çeken bir insan düşünün, halatın kalınlığı voltu temsil eder, halatı çekiş hızı da amperi temsil eder. Halat kolay çekiliyorsa, güç kaynağı istenilen amperi rahatça sağlıyor anlamına gelir. Halat zor çekiliyorsa, istenilen amperi vermiyor anlamına gelir veya hat üzerinde içdirenç var olduğu anlamına gelir. Watt ise halatı çekerken harcanan gücü temsil eder. Halat kalın ve hızlı çekiliyorsa bu yüksek watt demek olur.

Umarım açıklayıcı olmuştur.

Saygılar.

Teşekkür ederim ..

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.