Şimdi Ara

viessman vitopend 100 hk.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
185
Cevap
6
Favori
83.948
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar,sormak istediğim bi konu var,yardımcı olursanız sevinirim.Yaz aylarının başında almış oldugum Viessman vitopend 100 (dijital göstergeli olan yeni tip) model kombiyi kışın kullanmak nasip olmadı,o yüzden petek ısıtma performansını bilmiyorum ama sıcak kullanım suyu konusunda beni biraz düşündürüyor.Sıcak su ayarı 3 te iken ısıtmada hiçbir problem yok ama gereksiz yere aşırı ısınıyor,2 ye aldıgımda muslugu açtığım zaman ateşleme yapıyor suyu 50 dereceye kadar ısıtıyor,sonra alevi kesiyor 36 dereceye kadar ısı düştükten sonra tekrar ateşleyip sıcaklıgı 50 dereceye çıkarana kadar yanıyor ve böyle devam ediyor,musluktan akan sıcak suda ise bu sırada sürekli dalgalanmalar oluyor,sizce bu normal bi durummu yoksa servisi çagırmammı gerekiyor,bilgisi ve tecrübesi olan arkadaşların yardımlarını bekliyorum.

• yorumda bulunacak kimse yokmu
  • ????????????????
  • yorum yapan yok.silinebilir.
  • Bendede benzer problem var. Su sıcaklığında sürekli dalgalanmalar oluyr. Bazen su sığuyor ve ısınmıyor. Geçenlerde servis çağırdım . Onlar geldiğinde su basnıcı düşüktü. (0,8 felan). Birde kombinin bacası biraz eğri montaj edilmiş sanırım.
    1- Bacınçtan olabilir önde basıncı yükseltin dediler. Fakat sular kesik olduğundan nu mümkün olmadı
    2- Kombi bacasında biraz eğrilik vardı. Kombi gaz yoğunluğundan gazı kesiyor olabilir felan dediler. Baca eğriliğini düzeltin öyle bakalım dediler.(halbuki çalıştıran yetkili servis bana baca eğiriliğinin sorun olcağından hiç bahsetmemişti)

Dün akşam kombinin çalışmasını izledim.
    Sıcak su ayarı 3'te felan. Kombi sürekli ateşleme yapıyor biraz çalışıp duruyor. sanırım 50 derece gibi sınır var oraya gelinceye kadar ısıtıyor. sonra sıcaklık 40'lara kaar düşüyüro. Tekrar çalışıyor. 15 dakikalık bir çalışmada o kadar çok bu işlerm olduki sayamadım.
    Normal çalışması bumudur bilmiyorum ama sıcaklık bazen dşüyor bazen tamamen soğuyor. Bende sıkılıdım artık bu işten

• Selam,

Benim bugün farkettiğim farklı bir durum sözkonusu. Evde hiç sıcak su kullanılmazken anlık olarak ısıtma devreye girip kapanıyor. Bu işlem 1 sn bile sürmüyor. Yaklaşık 30-45 saniyede bir yapıyor bu işi.
    Model farklı ama marka aynı vaillant.

Acaba diyorum evin sıcak su geçen borularından birinde kılcal bir sızıntı flaan mı var? Umarım böyle birşey sözkonusu değildir. Bu sıcaklarda duvarı falan elleyerek anlamak da mümkün değil sızıntı olup olmadığını...
  • quote:

Orijinalden alıntı: callandor

Selam,

Benim bugün farkettiğim farklı bir durum sözkonusu. Evde hiç sıcak su kullanılmazken anlık olarak ısıtma devreye girip kapanıyor. Bu işlem 1 sn bile sürmüyor. Yaklaşık 30-45 saniyede bir yapıyor bu işi.
    Model farklı ama marka aynı vaillant.

Acaba diyorum evin sıcak su geçen borularından birinde kılcal bir sızıntı flaan mı var? Umarım böyle birşey sözkonusu değildir. Bu sıcaklarda duvarı falan elleyerek anlamak da mümkün değil sızıntı olup olmadığını...

Sızıntıdan dolatı kombinin çalışacagını düşünmüyorum ayrıca sızıntı olup olmadıgını kombinin basıncının düşmesinden anlayabilirsiniz
  • quote:

Orijinalden alıntı: ALPAAY

Bendede benzer problem var. Su sıcaklığında sürekli dalgalanmalar oluyr. Bazen su sığuyor ve ısınmıyor. Geçenlerde servis çağırdım . Onlar geldiğinde su basnıcı düşüktü. (0,8 felan). Birde kombinin bacası biraz eğri montaj edilmiş sanırım.
    1- Bacınçtan olabilir önde basıncı yükseltin dediler. Fakat sular kesik olduğundan nu mümkün olmadı
    2- Kombi bacasında biraz eğrilik vardı. Kombi gaz yoğunluğundan gazı kesiyor olabilir felan dediler. Baca eğriliğini düzeltin öyle bakalım dediler.(halbuki çalıştıran yetkili servis bana baca eğiriliğinin sorun olcağından hiç bahsetmemişti)

Dün akşam kombinin çalışmasını izledim.
    Sıcak su ayarı 3'te felan. Kombi sürekli ateşleme yapıyor biraz çalışıp duruyor. sanırım 50 derece gibi sınır var oraya gelinceye kadar ısıtıyor. sonra sıcaklık 40'lara kaar düşüyüro. Tekrar çalışıyor. 15 dakikalık bir çalışmada o kadar çok bu işlerm olduki sayamadım.
    Normal çalışması bumudur bilmiyorum ama sıcaklık bazen dşüyor bazen tamamen soğuyor. Bende sıkılıdım artık bu işten

Peki sıcaklı 50 den 40 lara düşerken musluktan akan suda ısı dalgalanmaları oluyormu

• Dalgalanma çoğu zaman var. Öyleki bazen su tamamen soğuyor. Kapatık açtıktan bir süre sonra ısınıyor. Isınıyor soğuyor felan sinir bozucu bir durum :(
  • peki bu durum teknik bi soruna girmezmi
  • peki bu durum teknik bi soruna girmezmi

Bende öyle olduğunu düşünüyorum ama. Teknik servis geldiğinde. bacada hafif eğrilik var ondan yapabilir dediler, kombinin basıncı düşük ondan yapabilir dediler(sular kesik olduğundan su basıncı yükseltemediler). servis bişey yapmadan geri gitti. Ama bacadaki eğrilik eğer sıkıntı olsa idi servis kombiyi çalşıtırmazdı diye düşünüyorum.
    Siz prblemi çözebildinizmi?
  • benim evdede musluk suyunun debisinde problem var,gündüz komşular suyu açtığı zaman suyun basıncı düşüyor,gece ise basınçta problem yok,ama sorun yine aynı,
    servisi çagırsam eminim suyun basıncını bahane edecek,bu yüzden pekte çagırmak istemiyorum
  • selamlar , bendede vitopend 100 var , isiyi kistigimda alet benim istemis oldugum az isida su verebilmek icin calismasini durdurmak zorunda kaliyor , cunku durmazsa istedigim isidan yuksek bir su vermis olacak , vede tekrar calismasi 1-2 saniyede oluyor ve o sirada tabiki kombi durdugunda su gelmeye devam ettigi icin cok cok az farkedilir bir soguma oluyor , buda normaldir , senin yapman gerekeni soyluyorum, isiyi biraz daha arttir vede soguk su musluguna daha fazla cevir , boylece makinadan istedigin sicak su miktari az olacak
  • quote:

Orijinalden alıntı: onnow78

selamlar , bendede vitopend 100 var , isiyi kistigimda alet benim istemis oldugum az isida su verebilmek icin calismasini durdurmak zorunda kaliyor , cunku durmazsa istedigim isidan yuksek bir su vermis olacak , vede tekrar calismasi 1-2 saniyede oluyor ve o sirada tabiki kombi durdugunda su gelmeye devam ettigi icin cok cok az farkedilir bir soguma oluyor , buda normaldir , senin yapman gerekeni soyluyorum, isiyi biraz daha arttir vede soguk su musluguna daha fazla cevir , boylece makinadan istedigin sicak su miktari az olacak

İlginiz için teşekkür ederim. Ben sizin tavsiyenize uyarak sıcak suyu 3,5-4 aralığında bir yere getirdim. henüz çok bişey anlamadım.Fakat daha önce kullandığım kombi veya şohbenlerde böyle bir olay hatırlamıyorum. Tüm kombilerde bu şekildemi çalışıyor acaba merak ettim doğrusu.

• isiyi arttirdiktan sonra muslugu soguk tarafina daha fazla cevirip , su siddetinide azalt , yani gelen sicak su miktarini azaltip soguk su miktarini arttir , bolece az sicak su isitmis olacaksin , mantiken cok sicak su gelirken daha fazla gaz harcar diye dusunuyorum, yada bu dusuncem yanlissa, solede yapabilirsin , aralarda gelen soguk suyu hissetmiyecegin sekilde isiyi mecburen arttircan, gaz sarfiyatinda cok cok buyuk degisiklikler olmaz bence kucuk bir sorun bu
  • Eski bir konu ama bu yaz beni epeyi uğraştırmıştı. Servislede görüştüm. Kendimde kombinin başında çok bekledim.
    Sonuç; Kombi suyu bir miktar ısıttıktan sonra en düşük alev boyuna geçiyor yani gazı minumuma getiriyor. Ancak minumumda olduğu halde su sıcaklığı yükselmeye devam ediyor ve ayarlanan dereceyi aştığı için kombi sönüyor ve su sıcaklığı düşünce tekrar yanıyor. Sıcaklığın yükselmesinin sebebi ise kombinin minimum alev boyunda ürettiği ısı enerjisinin, suyun sıcaklığını sabit tutmak için gereken enerjiden fazla olması.

Yalnız bu sorun sadece yaz aylarında var çünkü kış aylarında kombinin ürettiği enerji aynı ama su daha soğuk olduğundan kombi kullanma suyu sıcaklığı daha stabil oluyor. İki çözüm var. Ya enerji kısılacak yada harcanan enerjiye göre su kullanılacak. Yani ya su daha soğuk olacak ya da su miktarı artırılacak. Ben su miktarını artırarak yani sıcak suyu daha fazla açarak en kolay çözümü buldum.

Ancak bana göre sorun kombi minimum alev boyunun biraz fazla olması. Çünkü başka hiçbir kombide böyle bir sorun duymadım. Aslında yetkili servisin bunu ayarlayabiliyor olması gerekir ama bunu anlatmaya çalıştığımda uzaydan gelmiş muamelesi gördüm ve kendi bulduğum çözümü kullanmaya devam ettim.
    herkese saygılar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi karabela77 -- 3 Ocak 2011; 0:05:26 >

• Aynı kombiden bende de var.Ve aynı sorun var.İlk kullanmaya başlayalı bir hafta bile olmadı.Kombi ortalama 1,5 kademede en fazla 2,sıcak su için 2.kademede.Ortam sıcaklığı 25 ama kombi devamlı yanıyor.Sıcak su çok dalgalı.Kafama takıldığı için kombiyi devamlı takip ettim.En fazla 30 dk yanmıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: xyzm2269

Aynı kombiden bende de var.Ve aynı sorun var.İlk kullanmaya başlayalı bir hafta bile olmadı.Kombi ortalama 1,5 kademede en fazla 2,sıcak su için 2.kademede.Ortam sıcaklığı 25 ama kombi devamlı yanıyor.Sıcak su çok dalgalı.Kafama takıldığı için kombiyi devamlı takip ettim.En fazla 30 dk yanmıyor.

Merhaba. Yazınızdan anladığım kadarıyla bahsettiğiniz sorun petek suyu sıcaklığı ile ilgili. Daha önce bahsedilen sorunlar genel itibariyle kullanma yani banyo suyu ile ilgili.

Ortam 25 derece olduğu halde kombinin yanmaya devam ettiğinden bahsetmişsiniz. Kombiler ortam sıcaklığına göre çalışmazlar (oda termostadı takılmadığı sürece). Petek içerisinde dolaşan suyun sıcaklığına göre çalışırlar. Eğer ortam ısısı fazla ise kombi ayarını düşürebilirsiniz. Bazen dış ortam sıcaklığı yüksek olduğunda en düşük kademe olan 1 bile fazla gelebiliyor. Özellikle bahar aylarında.

bu tür durumlarla karşılaşmamak ve daha konforlu ısınmak için oda termostadı kullanabilirsiniz. Özellikle dijital ve haftalık programlanabilir olanları tavsiye ederim. Oda termostadı taktırmadan önce sürekli evin sıcaklığını takip edip kombi ayarıyla oynamak zorunda kalıyordum. Kablosuz programlanabilir bir oda termostadı taktırdım ve sabah 10 akşam 12 arasını 22,5 gece saatlerinide 20 dereceye ayarladım. Kombi ayarını da 3 e getirdim. Şimdi sadece çok soğuk havalarda 3. kademe yetmezse 4 e getiriyorum onun dışında kombiyi unuttum ve konforlu ısınıyorum ayrıca ekonomik.

Maliyetine gelirsek. Termostadı 300tlye taktırdım. Ama yaptığım masrafı 1 senede amorti edeceğini tahmin ediyorum. Özellikle bahar aylarında çok tasarruf sağlıyor. Kasım ayında apartman sakinlerine 70 80 tl gelirken bana 40 gelmişti. En üst katta oturuyorum ve 2.5 yaşında oğlum var yani kombi sürekli yanıyor.

• Selam,
    Bende viessmann vitodens 200-W var.Kullanma suyu (özellikle banyo suyu) sıcaklığı ile ilgili bahsedilen sorun yaz aylarında oluyor. Bir arkadaşın önerisini ben de uyguluyorum, yani suyun debisini artırıyorum, genelde sorunu çözüyor. Bu konuda servise danıştım. İki kez inceleyip sorun olmadığını söylediler. Fakat servisin, cihaz ile ilgili bilgisi içler acısı. Evim, yerden ısıtmalı, dış hava ısısına göre sisteme sıcak su veriliyor. İlk kurulduğu zaman, sistemi ayarlamaya gelen, servisin başteknisyeni, işin içinden çıkamayınca dış hava termostatını devreden çıkarıp, sisteme sabit sıcaklıkta su vermeyi ve oda termostatına göre ayar yapmayı önerdi. Bu da, bu tür müdahalelere geç tepki veren bir sistem için sıcaklığın geniş bir bantta dalgalanması ve sistemin ana felsefi olan yakıt tasarrufuna ters düşmek demek. Gülmek mi lazım ağlamak mı bilmiyorum. Ben de, internetten cihazın kullanım kitapçığını indirip, ayarları kendim yaptım. İşimle hiç alakası olmasa da biraz kafa yorunca oldu. Yani, tümünü kasdetmesem de, bazı servisler içler acısı. Adamlar iki kere ikinin dört ettiğini bildiklerinde, kendilerini allame-i cihan sanıyorlar. Banyo suyu sıcaklığı ile ilgili alev modülasyonun ne olduğunu gördükleri kursta anlatmışlardır, ama onu anlayıp uygulayacak nesli muhtemelen biz göremeyiz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kidkatarakte -- 30 Ocak 2011; 10:51:31 >

• Viessman kombileri kullanmak bir sanat öyleyse.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.