Şimdi Ara

Klima Kullanımı Hakkında Yardım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
10.085
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Herkese merhabalar.Biz Lg Beko 7605 D 12500 BTU A sınıfı Mono Split klima aldık.İlk kez klima kullanıcaz.Kullanım hakkında biraz bilgi ve tavsiyede bulunursanız sevinirim.Normalde odanın ölçüsü 13-14 metrekare.Fakat biz klimayı 2 odayı birden soğutması için aldık.Odalar bitişik durumda ve kapı sürekli açık kalıyo.Yani 2. odaya 1. odanın içinden geçiliyo.2 oda toplam 27-28 metrekare.Klima 2 odayı birden soğutuyo hatta salonun kapısını açtığımızda salon bile soğuyo.Sizlere danışmak istediğim bir kaç şey var.
    1)Hava akımını dağıtan dikey ve yatay kanatlar var.Havanın ortama homojen şekilde dağılması için kanatları bir noktaya sabit değil de hareketli olarak çalıştırıyorum.Bunun bir zararı olur mu?Belli bir noktaya sabit mi üflemeli yoksa böyle mi daha uygun?

2)Klima öğle saat 1'den gece 2-3'e kadar çalışacak.Biraz çalıştırıp ortam soğuyunca kapatmalı mıyım yoksa sürekli çalışmalı mı?25-27 derece civarı çalıştırıyorum,hangi dereceyi tavsiye edersiniz?Çalıştırma şekli konusunda yardım lütfen.

3)Evde 4 kişi yaşıyo.Odada 55 ekran tv,ona bağlı sağlam bir müzik seti ve 1 adet masaüstü bilgisayar var.Duvarların kalınlığı 40 cm.Tavana izolasyon için strafor döşedik.Evimiz tek katlı.Karşımızdaki apartman güneşi engelliyo,yani güneş çok fazla vurmuyo.Yukarıda belirttiğim gibi günlük ortalama 12 saatlik kullanım ile tl cinsinden ne kadar elektrik tüketir?

• Oncelikle hayirli olsun. Klimanin amaci iklimlendirme yapmaktir o yuzden tek bir klimayla diger odayi veya salonu sogutmak cok verimli olmaz. Neden verimli olmaz cunku odalar bitisikte olsa arada duvar var ve siz diger odayi kapi boslugundan sogutmaya calisiyorsunuz ki yeterli sirkulasyon olmayacaktir. 12.000 btu klima bu iki odayi sogutmak icin zorlanacaktir ve normalinden fazla calisacagi icinde fazla elektrik tuketecektir.
    Klimanin kanatlarini hareketli kullanmak bir sorun yaratmaz zaten cogu kisi hareketli kullaniyor ama eger diger odayida illa sogutacaksaniz kanatlardan birini o odaya dogru cevirip sabitlemek iyi olabilir.

Bu kadar uzun sure kullanacaginiz klimayi keske inverter secseydiniz, tasaruf ederdiniz. Klimayi kapatip acmak enerji sarfiyatina neden olur o nedenle ac kapa yapmayin. Insanlarin genelde rahat ettigi isi degerleri 23-26 derece arasidir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: unforgotten

Herkese merhabalar.Biz Lg Beko 7605 D 12500 BTU A sınıfı Mono Split klima aldık.İlk kez klima kullanıcaz.Kullanım hakkında biraz bilgi ve tavsiyede bulunursanız sevinirim.Normalde odanın ölçüsü 13-14 metrekare.Fakat biz klimayı 2 odayı birden soğutması için aldık.Odalar bitişik durumda ve kapı sürekli açık kalıyo.Yani 2. odaya 1. odanın içinden geçiliyo.2 oda toplam 27-28 metrekare.Klima 2 odayı birden soğutuyo hatta salonun kapısını açtığımızda salon bile soğuyo.Sizlere danışmak istediğim bir kaç şey var.
    1)Hava akımını dağıtan dikey ve yatay kanatlar var.Havanın ortama homojen şekilde dağılması için kanatları bir noktaya sabit değil de hareketli olarak çalıştırıyorum.Bunun bir zararı olur mu?Belli bir noktaya sabit mi üflemeli yoksa böyle mi daha uygun?

2)Klima öğle saat 1'den gece 2-3'e kadar çalışacak.Biraz çalıştırıp ortam soğuyunca kapatmalı mıyım yoksa sürekli çalışmalı mı?25-27 derece civarı çalıştırıyorum,hangi dereceyi tavsiye edersiniz?Çalıştırma şekli konusunda yardım lütfen.

3)Evde 4 kişi yaşıyo.Odada 55 ekran tv,ona bağlı sağlam bir müzik seti ve 1 adet masaüstü bilgisayar var.Duvarların kalınlığı 40 cm.Tavana izolasyon için strafor döşedik.Evimiz tek katlı.Karşımızdaki apartman güneşi engelliyo,yani güneş çok fazla vurmuyo.Yukarıda belirttiğim gibi günlük ortalama 12 saatlik kullanım ile tl cinsinden ne kadar elektrik tüketir?

2 adet 9000 btu alsaydın hangisine ihtiyacın olduğunda onu çalıştırsaydın daha mantıklıydı ama biz türkler düz mantık olayı az enerji çok iş ...
    yok öyle nekadar köfte okadar ekmek 3 köfte 25 yada tersi işte anlayon
    12000 btu arçelik allah yardım ede sana elektriğine o klimanın kompressörü hiç durmaz
    kaldıki takan servis sana söylemendimide buralarda milleti deniyorsun
    evin envanterini çıkarmışsın

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mahçup -- 31 Temmuz 2010; 19:51:14 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mahçup

quote:

Herkese merhabalar.Biz Lg Beko 7605 D 12500 BTU A sınıfı Mono Split klima aldık.İlk kez klima kullanıcaz.Kullanım hakkında biraz bilgi ve tavsiyede bulunursanız sevinirim.Normalde odanın ölçüsü 13-14 metrekare.Fakat biz klimayı 2 odayı birden soğutması için aldık.Odalar bitişik durumda ve kapı sürekli açık kalıyo.Yani 2. odaya 1. odanın içinden geçiliyo.2 oda toplam 27-28 metrekare.Klima 2 odayı birden soğutuyo hatta salonun kapısını açtığımızda salon bile soğuyo.Sizlere danışmak istediğim bir kaç şey var.

2 adet 9000 btu alsaydın hangisine ihtiyacın olduğunda onu çalıştırsaydın daha mantıklıydı ama biz türkler düz mantık olayı az enerji çok iş ...
    12000 btu arçelik allah yardım ede sana elektriğine o klimanın kompressörü hiç durmaz

Btu hesabı yapılmadan yalıtımıda kötü bir odaya kafadan düşük kapasiteli bir klima tercih edersen hangi markayı alırsan al yine kompresörün durmaz yine elektrik tüketimin fazla olur. Hatta işin garibi 40 metre kare odaya 9 bin btu inverter klima alsan bile yine o yukarda kötülediğin arçelik klima kadar sarfiyat yapar. Gidip kafadan x markayı alayım herkes onu alıyor onu tavsiye ediyor diye klima alınmaz, iklimlendirme yapılacak yerlerin özelliklerine bakılarak klima alınır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mahçup

quote:

Maalesef dediğin gibi düz mantık yürütmedim.Önce internetten araştırma yaptım.Metrekare başına 400 btu olduğu yazıyodu.Ben de aldım elime metreyi,2 odayı da ölçtüm.Metrekare hesabında 10.800 btu çıktı.Sonra Bursa'nın öteki ucuna,Koçtaş'a gittim.Klima reyonundaki görevliye durumu anlattım.Bana sizin dediğiniz gibi 2 odaya ayrı ayrı klima almam gerektiğini söylemedi.İnverter zaten alamam,bütçem müsait değil.Fakat böyle olacağını bilsem 2 adet 5465 d alırdım.Fiyat açısından birşey farketmezdi.Anlayacağın burda kimseyi denediğim falan yok.İşin kurnazlığına kaçan bir insan da değilim.En uygun şekilde nasıl olacaksa,şartlar neyi gerektiriyosa her zaman onu yapmaya çalışırım.Hayatımda ilk kez klima kullanıyorum,kusura bakma senin kadar bilgili değilim.Yorum yaparken rencide etmenin,aşağılamanın anlamı yok.Dediğin gibi 2 adet almam gerektiğini bilsem buraya hiç yazmazdım zaten.Ayrıca Mitsubishi alacak kadar param yok.O zaman klima kullanmayalım mı?İlla bütün mallarımız Japon ve Avrupa mı olacak?Türk sermayesini öldürelim gitsin değil mi?
  • @mahcup
    bildigin bir sey yada yardımın dokuncaksa buraya yazarsın yardımcı olursun sorusu olan arkadasa.
    Onun dısındaki fikirlerini kendine saklıyabilirsin

--------------------------------

Saatte nekadar elektrik tükettigini internetten bulmaya calıstım ancak hıc bır sıtede yazmamıs. Eger sizdeki kitapcıkda yazıyorsa assagı yukarı bır hesap yapabılırız aylık faturanıza ne kadar yansıyacagı hakkında

25-27 derece arasında calıstrma ideal

Kanatları hareketli kullanmanız havayı dagıtmada daha avantajlı bende boyle kullanıyorum

İnverter senin kullanım şartlarına daha uygun gelirmis aslında ancak belirttigin alana 18 lik bir inverter
    olurdu oda butceyi arttırırdı.Kısın ısınmak icin de kullanmıycaksan aslında cokda sana zararı olmaz .
  • quote:

Orijinalden alıntı: ciiiin

@mahcup
    bildigin bir sey yada yardımın dokuncaksa buraya yazarsın yardımcı olursun sorusu olan arkadasa.

Saatte nekadar elektrik tükettigini internetten bulmaya calıstım ancak hıc bır sıtede yazmamıs. Eger sizdeki kitapcıkda yazıyorsa assagı yukarı bır hesap yapabılırız aylık faturanıza ne kadar yansıyacagı hakkında

Kanatları hareketli kullanmanız havayı dagıtmada daha avantajlı bende boyle kullanıyorum

İnverter senin kullanım şartlarına daha uygun gelirmis aslında ancak belirttigin alana 18 lik bir inverter
    olurdu oda butceyi arttırırdı.Kısın ısınmak icin de kullanmıycaksan aslında cokda sana zararı olmaz .

Enerji verimlilik oranı ----> Soğutma ----> 3.20/A
    Isıtma ----> 3.61/A

Çekilen enerji (W) ----> Soğutma ----> 1190
    Isıtma ----> 1220

Çekilen akım (A) ----> Soğutma ----> 5.4
    Isıtma ----> 5.5

Soğutma modunda yıllık enerji tüketimi (kws) ----> 595

Soğutma kapasitesi kw ----> 3.812

Isıtma kapasitesi kw ----> 4.398

Ben bu değerlerden çok fazla anlamıyorum.Inverter almak isterdim fakat Inverter'ların başlangıç fiyatları 2 klima parası kadar.Isıtması o kadar önemli değil,sıcak havalarda serinleyelim kafi.Günlük 12 saatlik kullanım yazdım fakat katlanılabilir sıcak havalarda çalıştırmayız.Bu değerler ışığında saat başına tl cinsinden tüketimi bulabilirseniz ona göre kullanımımı ayarlayabilirim.Teşekkür ederim ilgilendiğiniz için.
  • quote:

quote:

@mahcup

Enerji verimlilik oranı ----> Soğutma ----> 3.20/A
    Isıtma ----> 3.61/A

Çekilen enerji (W) ----> Soğutma ----> 1190
    Isıtma ----> 1220

Çekilen akım (A) ----> Soğutma ----> 5.4
    Isıtma ----> 5.5

Soğutma modunda yıllık enerji tüketimi (kws) ----> 595

Soğutma kapasitesi kw ----> 3.812

Isıtma kapasitesi kw ----> 4.398

Ben bu değerlerden çok fazla anlamıyorum.Inverter almak isterdim fakat Inverter'ların başlangıç fiyatları 2 klima parası kadar.Isıtması o kadar önemli değil,sıcak havalarda serinleyelim kafi.Günlük 12 saatlik kullanım yazdım fakat katlanılabilir sıcak havalarda çalıştırmayız.Bu değerler ışığında saat başına tl cinsinden tüketimi bulabilirseniz ona göre kullanımımı ayarlayabilirim.Teşekkür ederim ilgilendiğiniz için.

dostum iki oda icin kullanirsan cok yakar cunki klima kompresoru stop etmez.
    tek oda icin kullanirsan ve 23-25 derece altina inmez isen oldukca ekonomik olabilir.
    klima oda sicakligi ayarladigin sicakliga geldiginde kompresoru devreden cikarir sadece uflemeye baslar.bu durumda elektrik tuketimi oldukca azalir.
    iki oda sirkulasyonu olmadigindan klima kendini gec kapatir.bunu kendin soyle deniyebilirsin.iki oda kapisi acik iken klimayi 25 dereceye getir ve dis unitenin fani bir sure sonra stop ediyormu bak.dis unienin fani dondugu muddetce elektrik harciyorsun ve saatte 18 kurus harcar.dis unitenin fani duruyorsa arada bir sorun yok demektir.
    hesabini bu sekilde yapabilirsin.
    selamlar , gule gule kullanin...
  • Yani en kötü senaryo ile kompresör hiç durmadan çalışırsa 1 saatte 18 kr elektrik tüketimi olur.Çok teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için.
  • Selam,

0,18 bir anda 0,25 seviyelerine geliyor vergisi zartı zurtu ile. Bu da aklınızda bulunması gerken %40 fark demek.
  • Hic durmadan calısırsa eger
    1.19 kw bu sogutma ıcın saatlık cekılen
    1.22 kw buda ıstma icin saatlik cekilen

Bu durumda sogutma islemi icin 1.19 * 0.275 * kac saat kullanıcaksan
    Bu sekilde bir hesaplama yapabilirsin assagı yukarı bir fikir verir sana

İyi Günler...
  • quote:

Orijinalden alıntı: callandor
    Selam,

0,18 bir anda 0,25 seviyelerine geliyor vergisi zartı zurtu ile. Bu da aklınızda bulunması gerken %40 fark demek.

ben bunu hakkaten hesaba katmamistim , dogrudur , faturaya baktim 200 kw 55 lira gelmis.
    yani aslinda kw 25 kurus civari.
  • quote:

@mahcup

benim bildiğim
    arçelik servisleri türkiyede en iyi servislerdir
    klimayı satın alırken yada servis elemanları klimayı takarken bu adama söylememişlermi yorum yapmamışlarmı unforgotten arkadaşa bir sor lütfen
    yok derse ozaman ben hepinizden özür dilerim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mahçup -- 1 Ağustos 2010; 15:21:04 >
  • Dogrudur verdiginiz bilgilerde hemfikirim ancak söylemleriniz daha ılımlı olmalıydı bunu belirtmek istemistim
    Saygılar...
  • quote:

Üç yıldır, Istanbul'da 20m2 salonda Elektrolux 9000BTU klima kullanıyorum. Montajı yapan servis salonun kapısını kapatıp 23-24 derecede bir saat kadar çalıştırıp salonun kapısını açıp çalıştırmaya devam edersem evin diğer bölümlerini de farkedilir bir şekilde rahatlatacağını söyledi. Bende bu şekilde kullanıyorum. Salonun dışında da mutfak ve diğer üç oda da çok rahatlıyor.(odalar küçük) Klima sürekli çalışıyor mu arada bir duruyor mu doğrusu hiç takip etmedim. Beni çok da ilgilendirmiyor.
    Sadece ağırlıklı olarak kullandığım temmuz ağustos aylarında 25-30 TL elektrik faturası artıyor. Ama ben yaz aylarında ortalama günde 1 TL ye çok memnun olduğum bir konfor elde etmiş oluyorum.

Klima bozulur elden çıkar mı? Üç yıl önce klimayı 400 TL ye 10 taksit ile aldım. Üç yıl garantili yani bir arıza olursa servis gelir tamir eder. Bunun haricinde 400TL/36 ay =11 TL Yani ayda 11 Tl ye bu konforu satın alıyorum. 2 pk sigara parası. Üç yıl sonra bozulur tamiri pahalı olursa başka bir tane alır taktırırım.
    Ben klima olayını kendi imkanlarım içinde bu şekilde düşünüyor ve kullanıyorum. Pek çok kişinin de imkanı içindedir sanırım. Onun için forumda okuduğum kadarı ile insanların klima alımı ve kullanımı konusunda biribirini incitecek kadar kabalaşmasını hiç anlamıyorum.

Sizin de ilk önce odanın birinin kapısını kapatıp soğutup sonra diğer odanın kapısını açmanızı ve bu şekilde klimayı çalıştırmaya devam etmenizi öneriyorum. Klimanızı güle güle kullanın. Sağlıkla kalın
  • Herkese değerli yorumları ve verdikleri bilgiler için çok teşekkür ederim.Bir şey daha sormak istiyorum sizlere.Kullanma kılavuzunda bazı şeylere değinilmemiş.Mesela Plasma tuşu var ama ne işe yaradığı anlatılmamış.Sanırım havayı temizlemek için kullanılıyo.Ayrıca Plasma tuşunun hemen üzerinde Fan Konumu tuşu var.Ne işe yaradığını bilmiyorum.Ayrıca dikey kanatları sağ tarafa bakacak şekilde sabitlediğimde havanın yönü fazla değişmiyo hatta sanki hiç değişmiyo.Havayı odanın yan taraflarına doğru çeviremiyorum.Oysa yatay kanatlar öyle değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi unforgotten -- 2 Ağustos 2010; 12:43:58 >
  • Diğer odanın kapısını açıp 25 dereceye ayarladığımda kompresör 4 dakika aralıklarla 2 dakika boyunca çalışıyo.Yani 1 saatte toplam 20 dakika devrede kalıyo.Bugün 74 tl tutarında elektrik faturası geldi.Bir önceki fatura 48 tl idi.Klimayı 14 gündür kullanıyoruz.Ramazandan önce günde 14 saat çalışıyodu,şu an ise günde 18 saat çalışıyo.Yani bu tempoda 14 günlük kullanım +25-30 lira arası elektrik tüketimine maloldu.Fakat çok güzel bir konfor elde ettik.Ağustos ayı boyunca burada sıcaklık 35 derecenin altına inmedi.Eğer klima olmasaydı özellikle şu mübarek Ramazan günlerinde çok zorlanacaktık.Sizce kullanıma göre tüketim normal mi?
  • quote:

Diğer odanın kapısını açıp 25 dereceye ayarladığımda kompresör 4 dakika aralıklarla 2 dakika boyunca çalışıyo.Yani 1 saatte toplam 20 dakika devrede kalıyo.Bugün 74 tl tutarında elektrik faturası geldi.Bir önceki fatura 48 tl idi.Klimayı 14 gündür kullanıyoruz.Ramazandan önce günde 14 saat çalışıyodu,şu an ise günde 18 saat çalışıyo.Yani bu tempoda 14 günlük kullanım +25-30 lira arası elektrik tüketimine maloldu.Fakat çok güzel bir konfor elde ettik.Ağustos ayı boyunca burada sıcaklık 35 derecenin altına inmedi.Eğer klima olmasaydı özellikle şu mübarek Ramazan günlerinde çok zorlanacaktık.Sizce kullanıma göre tüketim normal mi?

hesapliyalim hocam normal mi degil mi :)
    saatte 20 dakika demek %33 guc ile kullanman demek.
    yani satte 330 watt civari harciyorsun(klimanin 1000w oldugunu varsayiyorum) ve 14 saat kullanimla gunde 4,6kw , kwi 25 kurustan gunluk 1.16 aylik 35 lira masrafin olur.
    ki sende bu rakamlari belirtmissin.
    bende kafayi taktim kliaya bu aralar.
    elimde dijital termometre habire odalari olcuyorum.
    sunu farkettim , odanin kapasi acik iken en uzak odanin sicakligi degismiyor ama nemi aldigi icin oturulabilir gayet ferahbi ortam oluyor.
    ayrica klima kapatip saatler sonra gelsek bile ev ferah oluyor cunki alinan nem cam kapi acilmadna geri gelmiyor.
    bi tane nem olcer bulmam lazim :))
  • +25 ideal
  • quote:

Orijinalden alıntı: 26_bbz_26

quote:

Diğer odanın kapısını açıp 25 dereceye ayarladığımda kompresör 4 dakika aralıklarla 2 dakika boyunca çalışıyo.Yani 1 saatte toplam 20 dakika devrede kalıyo.Bugün 74 tl tutarında elektrik faturası geldi.Bir önceki fatura 48 tl idi.Klimayı 14 gündür kullanıyoruz.Ramazandan önce günde 14 saat çalışıyodu,şu an ise günde 18 saat çalışıyo.Yani bu tempoda 14 günlük kullanım +25-30 lira arası elektrik tüketimine maloldu.Fakat çok güzel bir konfor elde ettik.Ağustos ayı boyunca burada sıcaklık 35 derecenin altına inmedi.Eğer klima olmasaydı özellikle şu mübarek Ramazan günlerinde çok zorlanacaktık.Sizce kullanıma göre tüketim normal mi?

hesapliyalim hocam normal mi degil mi :)
    saatte 20 dakika demek %33 guc ile kullanman demek.
    yani satte 330 watt civari harciyorsun(klimanin 1000w oldugunu varsayiyorum) ve 14 saat kullanimla gunde 4,6kw , kwi 25 kurustan gunluk 1.16 aylik 35 lira masrafin olur.
    ki sende bu rakamlari belirtmissin.
    bende kafayi taktim kliaya bu aralar.
    elimde dijital termometre habire odalari olcuyorum.
    sunu farkettim , odanin kapasi acik iken en uzak odanin sicakligi degismiyor ama nemi aldigi icin oturulabilir gayet ferahbi ortam oluyor.
    ayrica klima kapatip saatler sonra gelsek bile ev ferah oluyor cunki alinan nem cam kapi acilmadna geri gelmiyor.
    bi tane nem olcer bulmam lazim :))

Diğer odanın sıcaklığı klima olan odaya göre sadece bir kaç derece fazla gibi geldi bana.Diğer odada bilgisayar var mesela.Bilgisayar başında vakit geçirirken terlemiyorum artık.Daha önceleri pc başında 15 dakikadan fazla kalamıyodum,bütün vücudumdan terler süzülmeye başlıyodu :)
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.