Şimdi Ara

Teknoloji Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi Hakkında Merak Edilenler (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
353
Cevap
3
Favori
69.466
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ignorius gerçekten mükemmel bir araştırma bende meslek liseli çıkışlıyım sizlere hak veriyorum ama şu yönden TMMOB hak vermiyorum ozaman vakıf üniversitelerindeki tıp ve mühendislik bölmülerinin taban puanları devlet ile aynı olsun parası olan ilk 300bine giren bazı vakıf üniversitelerin tıp ve mühendislik fakültelerine girmesinler olay bu sadece benim için o zaman size haksızlık olmuyor mu yine.Bu yazdıklarım yine silinecek ama olsun yine yazayım dedim.
  • hiç sana yakışıyormu Ignorius
    birde mühendisim diyorsun
    bence mühendis olabilme şartlarını değiştirmek gerek

1: gerçek çalışanlar
    2: baba parasıyla okuyanlar
    3: sahtekarlıkla alanlar
    4: eğitimi olmayan okullarda bitirenler (daha direncin artsını eksisini soran mühendislerden bahsediyorum
    beğenmediği teknik adamlardan bilgi alanlardan kendini beğenmişlerden bahsediyor
    5: ben mühendisim kendime güveniyorum ama zorluklarla kendini yetiştirmeye çalışan zamanında devlet yurtlarında yetişmiş devlet imkanlarını kullanmış biri olarak bu yeni filizlerin çıkmasını engelleyen kirli düşünceleri kınıyorum
    bu çocuklar türkiyede yaşıyor
    en az senin kadar mühendis veya üniversite okuma hakları var
    aynı tmmo başkanı gibi konuşuyorsun bu çocukların haklarını engelliyorsun
    çünki onlarda senin gibi başaracaklar
    senden daha başarılı olacaklar
    tmmo sayfasına bakın gençler
    marksit bayrağını göreceksiniz
    daha bunlar baz istasyonlarının kalkması için dava açanlar
    ve türkiyeyi dünyaya güldüren mühendis değil evrupaya gitseler hiçbirini kabul etmezler
    elektronik mühendisiymiş
    benden yaşça oldukça küçük mühendis kardeşim
    ama bu yazılarına üzüldüm
    çcocukların okumasına engel olan dava eden tek kurumdur tmmo tabiiki baro başkanının yaptıklarını saymazsak
    utanc verici bilgisiz yetersiz ve aynı zamanda baölücü çıklamalarıyla ortada
    sadece ülke çocuklarına ve yeni sizler gibi pırıl pırıl gençlere saldıranlar utansın
    inanıyorum hepiniz en iyi yerlere girecek ve çok başarılı gençler olacaksınız
    ruhları kirlenmiş kişilere dikkat edin
    inanın hepiniz bir yerlere gireceksiniz
    hepinize başarılar güzel ülkemin güzel ve akıllı gençleri

• Önüne gelen meslek liselinin teknoloji fakültesine gireceğini mi sanıyorsunuz hala. Bilgisayar mühendisliğinde sadece 30 tane kontenjan var ve o kişiler Türkiyenin en iyi anadolu teknik lisesi bilgisayar bölümü mezunu 30 öğrencisi. Bu öğrenciler, üstümde mesajı olan kişiler (Ignorius, Temel Mühendis... vs) dahil mühendislik fakültesinden mühendisliğe girmiş arkadaşlardan zekidir veya aynı kapasitededir.
    +ek puan falan verildiği de yok kitapçığı iyi okuyun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Whiskey -- 2 Ağustos 2010; 15:11:26 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: msozgirgin

hiç sana yakışıyormu Ignorius
    birde mühendisim diyorsun
    bence mühendis olabilme şartlarını değiştirmek gerek

1: gerçek çalışanlar
    2: baba parasıyla okuyanlar
    3: sahtekarlıkla alanlar
    4: eğitimi olmayan okullarda bitirenler (daha direncin artsını eksisini soran mühendislerden bahsediyorum
    beğenmediği teknik adamlardan bilgi alanlardan kendini beğenmişlerden bahsediyor
    5: ben mühendisim kendime güveniyorum ama zorluklarla kendini yetiştirmeye çalışan zamanında devlet yurtlarında yetişmiş devlet imkanlarını kullanmış biri olarak bu yeni filizlerin çıkmasını engelleyen kirli düşünceleri kınıyorum
    bu çocuklar türkiyede yaşıyor
    en az senin kadar mühendis veya üniversite okuma hakları var
    aynı tmmo başkanı gibi konuşuyorsun bu çocukların haklarını engelliyorsun
    çünki onlarda senin gibi başaracaklar
    senden daha başarılı olacaklar
    tmmo sayfasına bakın gençler
    marksit bayrağını göreceksiniz
    daha bunlar baz istasyonlarının kalkması için dava açanlar
    ve türkiyeyi dünyaya güldüren mühendis değil evrupaya gitseler hiçbirini kabul etmezler
    elektronik mühendisiymiş
    benden yaşça oldukça küçük mühendis kardeşim
    ama bu yazılarına üzüldüm
    çcocukların okumasına engel olan dava eden tek kurumdur tmmo tabiiki baro başkanının yaptıklarını saymazsak
    utanc verici bilgisiz yetersiz ve aynı zamanda baölücü çıklamalarıyla ortada
    sadece ülke çocuklarına ve yeni sizler gibi pırıl pırıl gençlere saldıranlar utansın
    inanıyorum hepiniz en iyi yerlere girecek ve çok başarılı gençler olacaksınız
    ruhları kirlenmiş kişilere dikkat edin
    inanın hepiniz bir yerlere gireceksiniz
    hepinize başarılar güzel ülkemin güzel ve akıllı gençleri

saçmalamışsınınız resmen..

Türkiye'deki eğitimi çok kötü görüyorsunuz galiba yurtdışına gidemezmiş..

itü,odtü,boğaziçi,bilkent bunlar inşaata amele mi yetiştiriyor,bu okullardan mezunlar gayet de güzel yerlerde yurtdışında çalışabiliyor..

he vasat üniversiteler yok mu var tabi her ülkede olduğu gibi..

mühendislik seçiminde belirleyici faktör mat2 ve fen2'dir ama bu teknoloji fakültelerine gidecek adamlar bu soruları çözmeyecek bir de üstüne ek puan alacak biz buna karşı çıkıyoruz.. keşke katsayılar herkese eşitlense de meslek liselilerde biz de rahat etsek..

ve arkadaşlar bildiğiniz üzere teknoloji fakültesinin bundan önceki teknik eğitim fakültesiydi hop hemen adını değiştirdiler teknoloji fakültesi oldu..bu işler böyle kolay mı tabela değiştirerek mühendis yetiştiriyoruz ne kadar mantıklı...

--

quote:

Orijinalden alıntı: 34

Önüne gelen meslek liselinin teknoloji fakültesine gireceğini mi sanıyorsunuz hala. Bilgisayar mühendisliğinde sadece 30 tane kontenjan var ve o kişiler Türkiyenin en iyi anadolu teknik lisesi bilgisayar bölümü mezunu 30 öğrencisi. Bu öğrenciler, üstümde mesajı olan kişiler (Ignorius, Temel Mühendis... vs) dahil mühendislik fakültesinden mühendisliğe girmiş arkadaşlardan zekidir veya aynı kapasitededir.
    +ek puan falan verildiği de yok kitapçığı iyi okuyun.

mühendis değilim inşallah 2 sene sonra mühendislik öğrencisi olacaz bakalım...bu arada ek puan veriliyor diye biliyorum ben..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Temel Mühendis -- 2 Ağustos 2010; 15:15:37 >

• ek puan verilmiyor teknoloji fakultesine giden öğrenciler hemen mühendis olmuyorlar ilk sene intibah eğitimi veriyorlar geçerlerse derslerden mühendislik asıl o zaman başlıyor yani ilk sene bu öğrenciler fizik2 ve mat2 görecekler sınavları geçmeleri koşuluyla mühendis olacaklar.
  • Ek puan falan verilmiyor.Adamların imza yetkisi olamyacak.Ünvanları TEKNOLOJİ MÜHENDİSİ/UYGULAMA MÜHENDİSİ olacak.Niye bu kadar kasıyorsunuz? Bunlar açıklanan şeyler araştırırsanız görebilirsiniz.Bu iki tip mühendislik konunun başında açıklandığı gibi farklı şeyler.Ayrıca yukarıda bir arkadaş yazmış meslek lisesine gidince şunlar şunlar olacak bilmiyor muydunuz diye.Açıkçası belki size komik gelebilir ama bilmiyordum.Ne ailemdekiler biliyordu ne de ben.Yönlendiren vs olmayınca da bilmeden gittim.He şimdi de sorsalar düz lise mi meslek mi diye meslek seçerim.Sizin o süper ağır mat2 ve fen2 derslerinizi bir senede bitirilemeyecek şeyler değil.Zaten o üniversiteye gidip mühendis olup bide bu meslek liselerini ezme olayı yok mu ölüyorumSizin ilk senelerde göreceğiniz meslek derslerini okulda görüyoruz.2.ci sınıftan da bir parça.He 3-4 asıl meslek derslerinin başladığı yıl gibi ona bir şey diyemem.Ama ben hala o ilk 2 seneki dersleri bilen adamın mühendisliğe gitmesi hakkının olması düşüncesindeyim.Hiç olmazsa teknoloji mühendisliği gibi bir bölümün olmasını hak ediyoruz.

Sonra başka bir konuya gelelim.Gene yukarıdaki mühendis arkadaş tabela değişikliğiyle mühendis yetiştirilmez demiş.Zaten oralar tabela değiştirecek eğitim 2 den 4e çıkmayacak ders programıda değişmeyecek.2 senede mühendis çıkacaz.Zaten "bsgt" diyerek seviyeyi düşüren insandan bunları anlamasını beklemem.

• quote:

Orijinalden alıntı: shadowhero

Ek puan falan verilmiyor.Adamların imza yetkisi olamyacak.Ünvanları TEKNOLOJİ MÜHENDİSİ/UYGULAMA MÜHENDİSİ olacak.Niye bu kadar kasıyorsunuz? Bunlar açıklanan şeyler araştırırsanız görebilirsiniz.Bu iki tip mühendislik konunun başında açıklandığı gibi farklı şeyler.Ayrıca yukarıda bir arkadaş yazmış meslek lisesine gidince şunlar şunlar olacak bilmiyor muydunuz diye.Açıkçası belki size komik gelebilir ama bilmiyordum.Ne ailemdekiler biliyordu ne de ben.Yönlendiren vs olmayınca da bilmeden gittim.He şimdi de sorsalar düz lise mi meslek mi diye meslek seçerim.Sizin o süper ağır mat2 ve fen2 derslerinizi bir senede bitirilemeyecek şeyler değil.Zaten o üniversiteye gidip mühendis olup bide bu meslek liselerini ezme olayı yok mu ölüyorumSizin ilk senelerde göreceğiniz meslek derslerini okulda görüyoruz.2.ci sınıftan da bir parça.He 3-4 asıl meslek derslerinin başladığı yıl gibi ona bir şey diyemem.Ama ben hala o ilk 2 seneki dersleri bilen adamın mühendisliğe gitmesi hakkının olması düşüncesindeyim.Hiç olmazsa teknoloji mühendisliği gibi bir bölümün olmasını hak ediyoruz.

Sonra başka bir konuya gelelim.Gene yukarıdaki mühendis arkadaş tabela değişikliğiyle mühendis yetiştirilmez demiş.Zaten oralar tabela değiştirecek eğitim 2 den 4e çıkmayacak ders programıda değişmeyecek.2 senede mühendis çıkacaz.Zaten "bsgt" diyerek seviyeyi düşüren insandan bunları anlamasını beklemem.

niye tepki gösterilmesin ki...

hemşirelere uygulama doktoru dense doktor tepki göstermez mi? adalet meslek lisesi mezunlarına uygulama avukatlığı verilse avukat tepki göstermez mi?

• quote:

Orijinalden alıntı: Temel Mühendis

quote:

Ek puan falan verilmiyor.Adamların imza yetkisi olamyacak.Ünvanları TEKNOLOJİ MÜHENDİSİ/UYGULAMA MÜHENDİSİ olacak.Niye bu kadar kasıyorsunuz? Bunlar açıklanan şeyler araştırırsanız görebilirsiniz.Bu iki tip mühendislik konunun başında açıklandığı gibi farklı şeyler.Ayrıca yukarıda bir arkadaş yazmış meslek lisesine gidince şunlar şunlar olacak bilmiyor muydunuz diye.Açıkçası belki size komik gelebilir ama bilmiyordum.Ne ailemdekiler biliyordu ne de ben.Yönlendiren vs olmayınca da bilmeden gittim.He şimdi de sorsalar düz lise mi meslek mi diye meslek seçerim.Sizin o süper ağır mat2 ve fen2 derslerinizi bir senede bitirilemeyecek şeyler değil.Zaten o üniversiteye gidip mühendis olup bide bu meslek liselerini ezme olayı yok mu ölüyorumSizin ilk senelerde göreceğiniz meslek derslerini okulda görüyoruz.2.ci sınıftan da bir parça.He 3-4 asıl meslek derslerinin başladığı yıl gibi ona bir şey diyemem.Ama ben hala o ilk 2 seneki dersleri bilen adamın mühendisliğe gitmesi hakkının olması düşüncesindeyim.Hiç olmazsa teknoloji mühendisliği gibi bir bölümün olmasını hak ediyoruz.

hemşirelere uygulama doktoru dense doktor tepki göstermez mi? adalet meslek lisesi mezunlarına uygulama avukatlığı verilse avukat tepki göstermez mi?

Arkadaşım sanki liseden mezun olununca direk diploayı elimize veriyorlar...

Daha önce de denildiği gibi ilk yıl intibak var mat2 ve fen2 gösterilecek bu derslerden başarılı olunduğu zaman 1. sınıfa başlanacak, mat2, fen2 görmeden mühendis olacaklar demek ve sadece bu unsurun arkasına sığınmak yanlış.

Sadece tabela değişikliği ile bu bölümler açıldı diyorsunuz ama bu tam olarak doğru değil çok fazla sayıda teknik eğitim fakultesi varken bu yıl sadece 7 tane teknoloji fakultesi açıldı bunun nedeni de diğer üniversitelerin yeterli alt yapıyı sağlayamamaları....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Alkaris -- 26 Eylül 2012; 16:21:06 >

• okanbozkurts yeni olduğun için özel mesaj gönderme iznim yok bana sorduğun bölümlerin puanları;

Marmara
    Genel Alan İçi Alan Dışı Ek Puan
    365.952 457.317 358.510 359.115

Boğaziçi
    Genel Alan İçi Alan Dışı Ek Puan
    381.611 494.355 --- 375.348
  • quote:

quote:

Off konuyu ne biçim bir yere çekmişsin.Ben hiç bir mühendisin uygulama mühendisi adına karşı olduğunu zannetmiyorum.İkisi farklı şeyler.Bu avukat doktor gibi bir ünvan.Niye mühendislik kelimesine bu kadar takılıyorsunuz? Tamam mühendis demesinler teknoloji teknikeri desinler.Ama gene mühendise yakın eğitim versinler.Ve gene mühendisten bir alt sınıf olsun imza yetkiis olmasın.Yani yetkiler aynı kalsın.O zaman bitecek mi bu kargaşa?

• quote:

quote:

quote:

Off konuyu ne biçim bir yere çekmişsin.Ben hiç bir mühendisin uygulama mühendisi adına karşı olduğunu zannetmiyorum.İkisi farklı şeyler.Bu avukat doktor gibi bir ünvan.Niye mühendislik kelimesine bu kadar takılıyorsunuz? Tamam mühendis demesinler teknoloji teknikeri desinler.Ama gene mühendise yakın eğitim versinler.Ve gene mühendisten bir alt sınıf olsun imza yetkiis olmasın.Yani yetkiler aynı kalsın.O zaman bitecek mi bu kargaşa?

o zaman biter bence..

• quote:

Mühendislik ismi ünvanıyla birlikte yetkisini barındırır. Assubaya uygulama subayı demek, hemşireye uygulama doktoru demek ne kadar yanlışsa buralardan mezun kişiye de uygulama mühendisi demek o kadar yanlıştır. İmza yetkisi olmasa bile.

Daha 3 ay önce yaklaşık 1.5 milyon dolarlık sistem testinin altına imza attım. Ömrümün sonuna kadar çalışsam ucundan yakınından geçemeyeceğim para, ama mühendisin imza yetkisi işte buradaki disiplin ve analizdeki hatasızlığı gerektiriyor.

Uygulama demek zaten proje ve planlamanın bir alt safhası demektir. Uygulama mühendisi diyip durmayın. Mühendis planlar, tasarlar, hesaplar, uygulamayı altında çalışan tekniker ve teknisyenler yapar. Yurtdışındaki örneklerinin de zaten imza yetkisi yok gidin araştırın.

Bu tamamen AKP nin oyunlarından biri, imam hatip meselesi için yine ortaya attı yemi milleti birbirine düşürüyor.

Ayrıca bu olaya benzer bir olay da microsoft un sertifika programı ile kurs vererek önüne gelene "System Engineer" Türkçesi, "Sistem Mühendisi" adı altında verdiği sertifikalar da davalık olmuştur. "Sen kim oluyorsun da bu ülkede mühendislik adı altında sertifika veriyorsun ulan" diye microsoftun alnı karışlanmıştır.

CEVAP: Ve evet bu kargaşanın asıl sebebi hem "Mühendislik" ismi hem de imza yetkisidir. Dediğin şekilde olursa kimse karşı çıkmaz. Bugün mühendislik ismini bol keseden herkese dağıtırsan yarın imza yetkisini de vermek zorunda kalırsın. 20 sene sonra ülkede 5 milyon mühendisim diyen adam olur. Asgari ücrete iş ara ondan sonra. İşverenin de istediği bu zaten!...

• Ayıptır sorması bu meslek liseleri niye kuruldu? Kayıt olurken bilinmesine rağmen bitişinde ağlayıp, sızlamak için mi?

Ortada hiç bir hak ihlali yoktur. Herkes kendi işini yapsın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ata -- 3 Ağustos 2010; 2:20:33 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ata

Ayıptır sorması bu meslek liseleri niye kuruldu? Kayıt olurken bilinmesine rağmen bitişinde ağlayıp, sızlamak için mi?

katılıyorum , herkes kendi işini yapsın ;) bu işin asıl sahibi meslek liselilerdir;) herkes de aynı düşünce ,aynı zihniyet , meslek liselerinin başarı seviyesi düşük olabilir ,hatta tamam sonuncu da olabilir , ama bu şekil aşağlamaya kimsenin hakkı yoktur !!!
  • quote:

Orijinalden alıntı: drkcan

quote:

Orijinalden alıntı: Ata

Ayıptır sorması bu meslek liseleri niye kuruldu? Kayıt olurken bilinmesine rağmen bitişinde ağlayıp, sızlamak için mi?

katılıyorum , herkes kendi işini yapsın ;) bu işin asıl sahibi meslek liselilerdir;) herkes de aynı düşünce ,aynı zihniyet , meslek liselerinin başarı seviyesi düşük olabilir ,hatta tamam sonuncu da olabilir , ama bu şekil aşağlamaya kimsenin hakkı yoktur !!!

yahu orada verilen eğitim teknisyen eğitimi değil mi hala mühendislik bizim hakkımız derler..

size göre:hemşireler doktor olsun,adalet meslekliler avukat olsun demi?

• daha iii ya, ek bilgi ;) düz lisede ne eğitimi var :D
  • quote:

daha iii ya, ek bilgi ;) düz lisede ne eğitimi var :D

asıl o ekbilginin ne önemi var?

sağlık meslek de hemşire,mesleklerde teknisyen eğitimi verilir tıpta ya da mühendislikte bunların ne önemi var..mühenidslik fakültesi seni hiç bişey bilmiyor kabul edip ona göre 4 yılda eğitir..
  • eğitsin abi beni , 4 yıl eğitsin,, yetmezse 1 yıl daha eğitsin, başaramazsam bana mühendis demesin, başarırsam bıraksınlar bende 'BEN MÜHENDİSİM' diyebilim.
  • quote:

eğitsin abi beni , 4 yıl eğitsin,, yetmezse 1 yıl daha eğitsin, başaramazsam bana mühendis demesin, başarırsam bıraksınlar bende 'BEN MÜHENDİSİM' diyebilim.

Dünyanın hiç bir gelişmiş ülkesinde böyle bir düşünce yok. Dünyanın mühendislikte en iyi üniversitelerinden MIT'nin, UCLA'nın, Yale'in mühendislik programlarına bak bakalım kaynak yapma dersi var mıymış?

Tekrar diyorum, herkes kendi işini yapsın. Meslek liselide kendi işini yapsın. Kendine ayit olan DGS hakkı her zaman mevcut.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ata -- 3 Ağustos 2010; 12:30:52 >
  • quote:

quote:

daha iii ya, ek bilgi ;) düz lisede ne eğitimi var :D

asıl o ekbilginin ne önemi var?

sağlık meslek de hemşire,mesleklerde teknisyen eğitimi verilir tıpta ya da mühendislikte bunların ne önemi var..mühenidslik fakültesi seni hiç bişey bilmiyor kabul edip ona göre 4 yılda eğitir..

Problem de o ya hala bunu aklınız almıyor, 4 yılda mühendis olunuyorsa o zaman o bölüme gider mühendis oluruz + meslek liseinde öğrendiğimiz bilgiler de yanımıza kalır, gidemez yapamaz edemez böyle lafların hiçbir anlamı yok....
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.