Şimdi Ara

Teknoloji Fakültesi ve Mühendislik Fakültesi Hakkında Merak Edilenler

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
353
Cevap
3
Favori
69.466
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Tercih yapacak arkadaşlara yardımcı olmak için bir konuda toplayım dedim.

*Teknoloji Fakültesi

-Teknoloji mühendisliği daha çok uygulama ve pratik ağırlıklıdır. Mevcut teknik bilgilerin uygulamasına ve endüstri ve iş hayatındaki problemlerin çözüm yöntemlerine ağırlık verilir.

*Mühendislik Fakültesi

- Eğitimi daha çok teorik ağırlıklıdır ve teorinin endüstrideki potansiyel uygulamalarına vurgu yapılır. Hepimizin bildiği özelliklere sahip.
    Aşağıdaki tabloda diğer karşılaştırmalar yapılmış.

Düz liseliler başvurabilir mi?
    Evet Başvurabilir. MF4 puan sistemine göre başvuru yapabilirler.

-imza konusu şuan netleşmedi ama sanırım kendileri ayrı bir oda kurup oradan imza yetkisi alacaklar. Gidişat onu gösteriyor.

-Teknoloji fakültesindeki dersler Mühendislik Fakültesiyle aşağı yukarı aynıdır. Teknoloji fakültesinde artı olarak daha fazla uygulama & lab ortamı olur.

Teknik İlgi
    Mühendislik mezunu daha genel, geniş kapsamlı teknik problemlere yönelik analitik yaklaşımla çözümler üretir.
    Teknoloji Mühendisliği mezunu spesifik bir alanda uzmanlaşır ve spesifik teknik problemlere yönelik uygulama ağırlıklı çözümler üretir.

Hareketlilik
    Mühendisler çoğunlukla idarecilik pozisyonlarında yer alır.
    Teknoloji Mühendisleri endüstriyel yönetimle ilgili pozisyonlarda yer alır.

Belgelendirme ve Mesleki Kuruluşlara Kayıt
    Mühendisler (Amerika’da) bir çok eyalette şartları sağlamak ve sınavı geçmek şartı ile Yüksek Mühendis (Professional Engineer) unvanını alabilirler.
    Teknoloji Mühendisleri (Amerika’da) 38 eyalette şartları sağlamak ve sınavı geçmek şartı ile Yüksek Mühendis (Professional Engineer) unvanını alabilirler.

Lisans Üstü Eğitim
    Mühendislik fakültesi mezunları mühendislik ve ilgili diğer alanlarda lisans üstü (yüksek lisans ve doktora) çalışmaları yapabilirler.
    Teknoloji fakültesi mezunları mühendislik ve ilgili diğer alanlarda lisans üstü (yüksek lisans ve doktora) çalışmaları yapabilirler.

yorum:
    -gazi ve marmara daki teknoloji fakültelerinde verilen eğitim anadoludaki birçok mühendislik fakültesinden kat kat üstündür. a dan z ye alanınızdaki herşeyi uygulamalı bir şekilde öğretirler. Gazi teknoloji fakültesinde laboratuvar imkanları iyidir. piyasada dahi göremeyeceğiniz trilyonluk aletler vardır.
    fakat insanlar bunu gelip yerinde görmedikleri için emin olamıyorlar.

-bir öğrenci lisede makina bölümünde okuyup üniversite de de makina alanında devam ettiğini düşünürsek 4yıl + 4 yıl = 8 yıl alanında eğitim görmüş olacak. ve iş hayatına 4 adım önde başlayacak. ayrıca düz lise mezunları da başvurabilecek.

Sonuç: İkisi de aynı amaca farklı yollardan ulaşmaya çalışır. Örneğin bir cep telefonunun yeni modelini çıkarmak için mühendisler, mevcut telefonu geliştirip daha fonksiyonel hale getirmek için teknoloji mühendisleri olmak zorundadır.
    Biri iyi diğeri kötü diyemeyiz. ikisininde artı ve eksi yönleri vardır. Kendinizi ne yönde geliştireceğinize bağlıdır.
    Ayrıca bazı arkadaşlar mühendisin altı üstü gibi yorumlar yapıyor. böyle bir yaklaşım doğru değildir. endüstride kim daha çok şey biliyor ve uygulayabiliyor ona bakılır. lise mezunu bile sizin üstünüz olabilir. Sonuçta her iki fakülte mezunu da mühendis olarak mezun oluyor.

• http://www.tmmob.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=6189&tipi=9,
    Şuna bakmanızı rica ediyorum kapatsınlar böyle saçmalık olur mu
  • soran müh arkadaşlara işverenin tmmob'yi zavallı duruma düşüren davasına tepkiler aşağıdaki linklerdedir. hala anlamakta güçlük çekmeniz çok garip be arkadaşlar gerçekten :)))

her üniversite şu anda teknoloji fakültesi açmak için büyük uğraş verirken bunu anlyamamanız çok garip. bu, işverenin gerçek iş dünyasının çığlığıdır arkadaşlar. buyurun

http://haberinperdearkasi.blogspot.com/2010/07/sabah-bulteni_28.html

http://www.haberaktuel.com/bu-basvuru-kaosa-yol-acti-haberi-293135.html

• quote:

Orijinalden alıntı: dr. tek öğrt

soran müh arkadaşlara işverenin tmmob'yi zavallı duruma düşüren davasına tepkiler aşağıdaki linklerdedir. hala anlamakta güçlük çekmeniz çok garip be arkadaşlar gerçekten :)))

her üniversite şu anda teknoloji fakültesi açmak için büyük uğraş verirken bunu anlyamamanız çok garip. bu, işverenin gerçek iş dünyasının çığlığıdır arkadaşlar. buyurun

http://haberinperdearkasi.blogspot.com/2010/07/sabah-bulteni_28.html

http://www.haberaktuel.com/bu-basvuru-kaosa-yol-acti-haberi-293135.html

veridigin yaziya baktim da tuskon dedigin nedir f tipi is adamlari dernegi ve bikac iktidar yalakasi univ. hocasinin iktidari yikama yalama laflari..bunu mu ciddiye alacagiz hani teknoloji fakulteri bu kadar mukemmel olacaksa musiad baskani,odtu rektoru niye onlari desteklemiyor

meslek lisesinde verilen egitimle muhendisligin alakasi yok..oradaki egitim teknisyen egitimidir..hala biz daha cok biliyoruz,biz daha iyiyiz diyorrlar

ama tabi bu lafim meslek liseliler muhendislige girmesin olarak degil kat sayilar herkese esit olsun meslek lisesi de o kadar puan aliyorsa girsin muhendislige

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Temel Mühendis -- 30 Temmuz 2010; 18:15:57 >

• böyle bi aptallık görmedim meslekten çıkıosunuz ne fizik 2 var ne mat 2 heralde biz boşuna çalıştık mat 2 den 40 a yakın yapan fizik 2 den 16-17 yapan anadolu da okuycak siz gidip rahat rahat ygs puanıyla marmara da takılcaksınız sonra makine mühendisisniz marmara mezunuyum asıl haksızlık bu. git kardesim mesleksen sende mat 2 den sorubankaları bitir fizik 2 den bitir. galiba bu meslek lerin hiç haberi yok sayısalcılar ne kadar mat 2 fizik 2 çalıştı tam bi aptallık görüorum bizide ygs den alsınlar takalım size .uygulama da o kadar zor değil kardesim gidin ösymnin fomatın göre say 2 den grin gönlüm razı ama haksızlık diz boyu ygs puanıyla doktor da çııksın o zaman ne kadar komik . biz yaparız diolar bide ünide ,kardeşim hadi mat 2 nin ilk konularını geçtim trigonometri ,türev integralde ne bok yiyceksiniz bide gidin tmmob lafa atanlar bakın her ay ki sayısı na her ay bi ekipmanı tanıtıo siz hiç fizik bilmeden ordaki formülleri nasıl kullanacaksınız
    alın size bi örnek tmmob haziran dergisi finüküler sistem tanıtımı , bu en kolaylarından bide :D bakın öyle konuşun meslekler ,bide gidin mat 2 ye fizik 2 ye bakın
    http://www.mmo.org.tr/resimler/dosya_ekler/1b18a10331f11c5_ek.pdf?dergi=1021

• quote:

Orijinalden alıntı: akadirturk

böyle bi aptallık görmedim meslekten çıkıosunuz ne fizik 2 var ne mat 2 heralde biz boşuna çalıştık mat 2 den 40 a yakın yapan fizik 2 den 16-17 yapan anadolu da okuycak siz gidip rahat rahat ygs puanıyla marmara da takılcaksınız sonra makine mühendisisniz marmara mezunuyum asıl haksızlık bu. git kardesim mesleksen sende mat 2 den sorubankaları bitir fizik 2 den bitir. galiba bu meslek lerin hiç haberi yok sayısalcılar ne kadar mat 2 fizik 2 çalıştı tam bi aptallık görüorum bizide ygs den alsınlar takalım size .uygulama da o kadar zor değil kardesim gidin ösymnin fomatın göre say 2 den grin gönlüm razı ama haksızlık diz boyu ygs puanıyla doktor da çııksın o zaman ne kadar komik . biz yaparız diolar bide ünide ,kardeşim hadi mat 2 nin ilk konularını geçtim trigonometri ,türev integralde ne bok yiyceksiniz bide gidin tmmob lafa atanlar bakın her ay ki sayısı na her ay bi ekipmanı tanıtıo siz hiç fizik bilmeden ordaki formülleri nasıl kullanacaksınız
    alın size bi örnek tmmob haziran dergisi finüküler sistem tanıtımı , bu en kolaylarından bide :D bakın öyle konuşun meslekler ,bide gidin mat 2 ye fizik 2 ye bakın

Ya binlerce kontenjan varmış gibi konuşuyorsunuz marmara' ya topu topu 100-150 tane meslek liseli gidcek ve zaten 1 yıl da mat2 fen 2 görülcek, o bölümlerin taban puanlarının da hiç düşük olacağını zannetmiyorum, senin hayal edemeyeceğin kadar iyi öğrenci var meslek liselerinde bunu unutma, bunun hepsini geçtim zaten bu tarz bölümlere anadolu teknik ve teknik liselerden gelen öğrenciler daha çoğunlukta olacaktır biz de biliriz mat2 neymiş merak etme...., normal meslek lisesinde malesef başarı çok düşük bir kaç kişi anca gelir oralardan.

• quote:

Orijinalden alıntı: okanbozkurts

quote:

Orijinalden alıntı: akadirturk

böyle bi aptallık görmedim meslekten çıkıosunuz ne fizik 2 var ne mat 2 heralde biz boşuna çalıştık mat 2 den 40 a yakın yapan fizik 2 den 16-17 yapan anadolu da okuycak siz gidip rahat rahat ygs puanıyla marmara da takılcaksınız sonra makine mühendisisniz marmara mezunuyum asıl haksızlık bu. git kardesim mesleksen sende mat 2 den sorubankaları bitir fizik 2 den bitir. galiba bu meslek lerin hiç haberi yok sayısalcılar ne kadar mat 2 fizik 2 çalıştı tam bi aptallık görüorum bizide ygs den alsınlar takalım size .uygulama da o kadar zor değil kardesim gidin ösymnin fomatın göre say 2 den grin gönlüm razı ama haksızlık diz boyu ygs puanıyla doktor da çııksın o zaman ne kadar komik . biz yaparız diolar bide ünide ,kardeşim hadi mat 2 nin ilk konularını geçtim trigonometri ,türev integralde ne bok yiyceksiniz bide gidin tmmob lafa atanlar bakın her ay ki sayısı na her ay bi ekipmanı tanıtıo siz hiç fizik bilmeden ordaki formülleri nasıl kullanacaksınız

Ya binlerce kontenjan varmış gibi konuşuyorsunuz marmara' ya topu topu 100-150 tane meslek liseli gidcek ve zaten 1 yıl da mat2 fen 2 görülcek, o bölümlerin taban puanlarının da hiç düşük olacağını zannetmiyorum, senin hayal edemeyeceğin kadar iyi öğrenci var meslek liselerinde bunu unutma, bunun hepsini geçtim zaten bu tarz bölümlere anadolu teknik ve teknik liselerden gelen öğrenciler daha çoğunlukta olacaktır biz de biliriz mat2 neymiş merak etme...., normal meslek lisesinde malesef başarı çok düşük bir kaç kişi anca gelir oralardan.

o kontenjanlar ilerde de öyle mi kalacak hemen hemen her üni.de bi mühendislik fakültesi bi teknoloji fakültesi bi de bunların 2.öğretimleri şimdi elimizi sallasak mühendise çarpıyor ilerde el sallıyacak yer bile kalmayacak galiba..

kat sayıları eşitleseler mat2,fen2 yapabilen meslek liselerde müh.lük fakültesine yerleşse dava kapansa..

• başka bir forumdan alıntıdır. link:http://forum.donanimhaber.com/m_41374591/mpage_1/f_/key_//tm.htm#43312132

ben Teknik Lise okudum, ve normalde meslek liseleri ve düz liseler 3 yıl okurken ben 4 yıl okudum, kültür derslerinide eksiksiz olark aldım, bunun yanında teknik eğitimde aldım. Halimdende çok memnunum. Marmara Tefliyim, istersen birgün gel labaratuarlarımızı gez, senin o çok önde üniversitenden bir eksik görecekmisin? büyük ihtimallede kendi fakülteni eksik göreceksin :) bu bir ünvan meselesidir, teknoloji fakültesi dünyada nasıldır bilmem lakin, teknik eğitim fakültesi öğrencileri, 3-4 yıl lisede 4 yılda üniversite döneminde teknik eğitim alırlar, üniversite eğitiminde de mühendislik eğitimi alırlar, bunun yanında pedogojik formasyon dersleride alırlar, şimdi pedogojik formasyon derslerim haricindeki dersleri alıp buraya yazacağım ve sen benim mühendis olup olmadığıma karar vereceksin. liseye gitmeden önce katsayı matsayı haberim yoktu, olsaydıda ben yine teknik liseyi tercih ederdim, keza hem eksiksiz olarak kültür derslerini aldım, hemde mesleki eğitim aldım. öss de birinci bölümden girdik evet, bu kadar bize yapılan haksızlığın dışında bu bizlere bir kolaylıktı. evet meslek liseleri teknisyen yetiştirir, ama çok başarılı olanlar avrupada böyle, giderler lisans okurlar, teflilerde onlardır, meslek lisesi sadece teknisyen yetiştirir diye birşeyi kısıtlayamazsın, engel koyamazsın, başarılıysa istediği bölümü okur. kanuni dayanağımızda 3975 sayılı mesleki ve teknik eğitim kanunudur.

-----
    Ortak alan dersleri
    -----
    x Using Fundamentals of Information Technologies
    x Computer Programming I
    x Computer Hardware
    x Chemistry
    x Logic Circuits I
    x Circuit Analysis I
    x Mathematics I ( türev, integral, limit, trigonometri, analitk geometri )
    x Differential Equations
    x Technical Drawing
    x Physics I
    x Statistics and Probability
    x Work Health and Safety
    x Physics II
    x Mathematics II
    x Introduction to Object Oriented Programming
    x Introduction to Electronics Technology
    x Professional Mathematics
    x Logic Circuits II
    x Computer Programming II
    x Professional Software Applications
    x Multimedia Applications
    x Electronic Circuits
    x Microprocessors
    x Measurement and Instrumentation
    x Microcontrollers

------
    Bilgisayar alanı
    ------
    xData Structures and Algorithms
    xDatabase Management Systems
    xWeb Design
    xOperating Systems
    xSoftware Engineering ( Mühendis değilsek bu ne lan :D )
    xWeb Programming
    xControl Systems
    xComputer Networks I
    xComputer Organization
    xLAN Server Management
    xComputer Networks II
    xComputer Architecture
    xEducational Software Development
    xTechnical Elective - 1-2 -3 -4

------
    Kontrol Alanı
    ------
    xControl Systems I
    xPneumatic Control
    xElectric Machines
    xControl Systems II
    xProgrammable Logic Controllers
    xElectric Control Technics
    xPower Electronics
    xDigital Control Systems I
    xIntroduction to Artificial Intelligence
    xControl System Software
    xDigital Control Systems II
    xIntroduction to Robotics

Şimdi ben mühendis değilim öylemi :) bi citroen yaa :D

qnefe:

Forumu okuduktan sonra tam ben de böyle birşeyler yazacaktım ki senin yazını gördüm tekrar etmeye gerek yok. +1 üstelik bir de katsayı mağdurları var. Şimdi ben yaptıkları netlerle nasayı kıl payı kaçıran arkadaşlarıma bir örnek veriyorum: yıl 1999 aynı puan aldığım arkadaşım itü fizik müh. girdi. ben ise marmara 2 yıllık elektronik. haydi açıklayın lütfen o zaman benim yerime bir sürü düz liseli mühendisliğe girdi. hem de ben ATL de 5 yıl ingilizce mesleki ve fen ve kültürel dersleri alırken onun en teknik faaliyeti joystik tutmak ve basit bir elektrik devresi yapmaktı dönem ödevi niyetine.. Arkadaşlar lütfen objektif olalım. Bilim bunu gerektirir.kaldı ki bu durum kimseyi değersizleştirmez kimseye de değer katmaz ancak devletteki arkadaşlar ciddi sıkıntılar yaşıyorlar. Piyasa kısmen farkında neyin ne olduğunun.

2004 yılında bir iş görüşmesinde başımdan geçen olay. Şu an Türkiye de faaliyette olmayan bir İtalyan firması. Sektör elektronik-haberleşme. İtalyan müdür bana teknik eğitim mezunu olduğum için çağırıldığımı ve 6 ay boyunca müh. denediklerini ancak 2 tane başarılı müh. bulduklarını sonra tef keşfettiklerini ve aldıkları bir teflinin 2 müh. ile çok uyumlu çalıştıklarını o yüzden 1 tefli daha almak istediklerini belirtti. Adam özellikle mühendislerin teflilere sürekli birşeyler danışmasına hayret ettiğini söylüyordu. Eminim ki o tefli arkadaş da mühendislerden bir çok şey öğrenmiştir. burada görmenizi istediğim nokta birlikte çalışmaya bakın. göreceksiniz çok başarılı işler çıkacak ortaya. bu arada bu konuşmayı ingilizce yapmıştık. benden sonra özellikle ATL kökenli TEF mezunları baktılar. küresel krizde mortladılar ama. :)

• quote:

Orijinalden alıntı: SP3ctr3

yukarda sordum yeniden soruyorum
    çoğu okulun sitesine baktım ama bulamadım Teknoloji Fakültesi Makina veya Metalurji müh 4 yıllık ders planı arıyorum.

Daha yeni oldukları için sadece 1. sınıf dersleri var işini görür mü bilmem

http://portal.firat.edu.tr/WebPortal/?BirimID=231&Git=VeriOku&SayfaID=1845&/Ana-Sayfa.html

• quote:

Orijinalden alıntı: Adalet

quote:

çoğu okulun sitesine baktım ama bulamadım Teknoloji Fakültesi Makina veya Metalurji müh 4 yıllık ders planı arıyorum.

http://portal.firat.edu.tr/WebPortal/?BirimID=231&Git=VeriOku&SayfaID=1845&/Ana-Sayfa.html

eyw.

• quote:

quote:

malesef işimi görmüyor güya bu teknoloji fakültelerindeki arkadaşlar bizle aynı eğitimi alacaklarmış ya ondan merak ediyorum hangi mesleki dersleri ne kadar alacaklar diye

• quote:

quote:

quote:

malesef işimi görmüyor güya bu teknoloji fakültelerindeki arkadaşlar bizle aynı eğitimi alacaklarmış ya ondan merak ediyorum hangi mesleki dersleri ne kadar alacaklar diye

tek. fak da okuyan bi arkadaş bu forumda ygs/lys forumları kısmında paylaşmıştı dersleri. biraz araştırmak lazım . ama kesin paylaştı . görmüştüm.

• quote:

Orijinalden alıntı: qnefe
    başka bir forumdan alıntıdır. link:http://forum.donanimhaber.com/m_41374591/mpage_1/f_/key_//tm.htm#43312132

ben Teknik Lise okudum, ve normalde meslek liseleri ve düz liseler 3 yıl okurken ben 4 yıl okudum, kültür derslerinide eksiksiz olark aldım, bunun yanında teknik eğitimde aldım. Halimdende çok memnunum. Marmara Tefliyim, istersen birgün gel labaratuarlarımızı gez, senin o çok önde üniversitenden bir eksik görecekmisin? büyük ihtimallede kendi fakülteni eksik göreceksin :) bu bir ünvan meselesidir, teknoloji fakültesi dünyada nasıldır bilmem lakin, teknik eğitim fakültesi öğrencileri, 3-4 yıl lisede 4 yılda üniversite döneminde teknik eğitim alırlar, üniversite eğitiminde de mühendislik eğitimi alırlar, bunun yanında pedogojik formasyon dersleride alırlar, şimdi pedogojik formasyon derslerim haricindeki dersleri alıp buraya yazacağım ve sen benim mühendis olup olmadığıma karar vereceksin. liseye gitmeden önce katsayı matsayı haberim yoktu, olsaydıda ben yine teknik liseyi tercih ederdim, keza hem eksiksiz olarak kültür derslerini aldım, hemde mesleki eğitim aldım. öss de birinci bölümden girdik evet, bu kadar bize yapılan haksızlığın dışında bu bizlere bir kolaylıktı. evet meslek liseleri teknisyen yetiştirir, ama çok başarılı olanlar avrupada böyle, giderler lisans okurlar, teflilerde onlardır, meslek lisesi sadece teknisyen yetiştirir diye birşeyi kısıtlayamazsın, engel koyamazsın, başarılıysa istediği bölümü okur. kanuni dayanağımızda 3975 sayılı mesleki ve teknik eğitim kanunudur.

-----
    Ortak alan dersleri
    -----
    x Computer Programming I
    x Computer Hardware
    x Chemistry
    x Logic Circuits I
    x Circuit Analysis I
    x Differential Equations
    x Technical Drawing
    x Physics I
    x Work Health and Safety
    x Physics II
    x Mathematics II
    x Logic Circuits II
    x Electronic Circuits
    x Microprocessors
    x Microcontrollers

------
    Bilgisayar alanı
    ------
    xWeb Design
    xOperating Systems
    xWeb Programming
    xControl Systems
    xComputer Networks I
    xComputer Organization
    xLAN Server Management
    xComputer Networks II
    xComputer Architecture

------
    Kontrol Alanı
    ------
    xControl Systems I
    xPneumatic Control
    xElectric Machines
    xControl Systems II
    xPower Electronics
    xControl System Software

qnefe:

Forumu okuduktan sonra tam ben de böyle birşeyler yazacaktım ki senin yazını gördüm tekrar etmeye gerek yok. +1 üstelik bir de katsayı mağdurları var. Şimdi ben yaptıkları netlerle nasayı kıl payı kaçıran arkadaşlarıma bir örnek veriyorum: yıl 1999 aynı puan aldığım arkadaşım itü fizik müh. girdi. ben ise marmara 2 yıllık elektronik. haydi açıklayın lütfen o zaman benim yerime bir sürü düz liseli mühendisliğe girdi. hem de ben ATL de 5 yıl ingilizce mesleki ve fen ve kültürel dersleri alırken onun en teknik faaliyeti joystik tutmak ve basit bir elektrik devresi yapmaktı dönem ödevi niyetine.. Arkadaşlar lütfen objektif olalım. Bilim bunu gerektirir.kaldı ki bu durum kimseyi değersizleştirmez kimseye de değer katmaz ancak devletteki arkadaşlar ciddi sıkıntılar yaşıyorlar. Piyasa kısmen farkında neyin ne olduğunun.

2004 yılında bir iş görüşmesinde başımdan geçen olay. Şu an Türkiye de faaliyette olmayan bir İtalyan firması. Sektör elektronik-haberleşme. İtalyan müdür bana teknik eğitim mezunu olduğum için çağırıldığımı ve 6 ay boyunca müh. denediklerini ancak 2 tane başarılı müh. bulduklarını sonra tef keşfettiklerini ve aldıkları bir teflinin 2 müh. ile çok uyumlu çalıştıklarını o yüzden 1 tefli daha almak istediklerini belirtti. Adam özellikle mühendislerin teflilere sürekli birşeyler danışmasına hayret ettiğini söylüyordu. Eminim ki o tefli arkadaş da mühendislerden bir çok şey öğrenmiştir. burada görmenizi istediğim nokta birlikte çalışmaya bakın. göreceksiniz çok başarılı işler çıkacak ortaya. bu arada bu konuşmayı ingilizce yapmıştık. benden sonra özellikle ATL kökenli TEF mezunları baktılar. küresel krizde mortladılar ama. :)

Buldum dersler burada

• quote:

Orijinalden alıntı: Temel Mühendis

pff o derslerini paylaştığın tef mezunu ve tef'in derslerini paylaşmış teknoloji fakültesinin değil..

La olm sen bi git ya . senle ugraşmaktan bıktım . git yaşıtlarınla oyna..

Adam oradada sana cevap vermiş zaten. Ne maydonoz kılıklı herifmişsin sen öyle la . La benimle muhattap olma

Baksana abi burada da bu adama cevap vermişler

quote:

Orijinalden alıntı: qnefe

quote:

Orijinalden alıntı: ramonypp

http://resim.donanimhaber.com/post.asp?do=reply&q=1&messageID=41757884&toStyle=tm
    quote:

Orijinalden alıntı: Temel Mühendis

aslında işin çözümü yukarıdaki arkadaşın da dediği gibi mezunlara teknolog ünvanı vermektir..boşuna saçmalıyor yök..he sonuç nolur derseniz bi mucize olmazsa danıştay açılan davalara bakar ve "mühendislik" ünvanını kaldırır bölümler yine olduğu gibi durur..doğrusu da budur..

Arkadaşım seni hiçbirşey bilmekle suçluyorum, çünkü ben Teknik Lise okudum, ve normalde meslek liseleri ve düz liseler 3 yıl okurken ben 4 yıl okudum, kültür derslerinide eksiksiz olark aldım, bunun yanında teknik eğitimde aldım. Halimdende çok memnunum. Marmara Tefliyim, istersen birgün gel labaratuarlarımızı gez, senin o çok önde üniversitenden bir eksik görecekmisin? büyük ihtimallede kendi fakülteni eksik göreceksin :) bu bir ünvan meselesidir, teknoloji fakültesi dünyada nasıldır bilmem lakin, teknik eğitim fakültesi öğrencileri, 3-4 yıl lisede 4 yılda üniversite döneminde teknik eğitim alırlar, üniversite eğitiminde de mühendislik eğitimi alırlar, bunun yanında pedogojik formasyon dersleride alırlar, şimdi pedogojik formasyon derslerim haricindeki dersleri alıp buraya yazacağım ve sen benim mühendis olup olmadığıma karar vereceksin. liseye gitmeden önce katsayı matsayı haberim yoktu, olsaydıda ben yine teknik liseyi tercih ederdim, keza hem eksiksiz olarak kültür derslerini aldım, hemde mesleki eğitim aldım. öss de birinci bölümden girdik evet, bu kadar bize yapılan haksızlığın dışında bu bizlere bir kolaylıktı. evet meslek liseleri teknisyen yetiştirir, ama çok başarılı olanlar avrupada böyle, giderler lisans okurlar, teflilerde onlardır, meslek lisesi sadece teknisyen yetiştirir diye birşeyi kısıtlayamazsın, engel koyamazsın, başarılıysa istediği bölümü okur. kanuni dayanağımızda 3975 sayılı mesleki ve teknik eğitim kanunudur.

-----
    Ortak alan dersleri
    -----
    x Computer Programming I
    x Computer Hardware
    x Chemistry
    x Logic Circuits I
    x Circuit Analysis I
    x Differential Equations
    x Technical Drawing
    x Physics I
    x Work Health and Safety
    x Physics II
    x Mathematics II
    x Logic Circuits II
    x Electronic Circuits
    x Microprocessors
    x Microcontrollers

------
    Bilgisayar alanı
    ------
    xWeb Design
    xOperating Systems
    xWeb Programming
    xControl Systems
    xComputer Networks I
    xComputer Organization
    xLAN Server Management
    xComputer Networks II
    xComputer Architecture

------
    Kontrol Alanı
    ------
    xControl Systems I
    xPneumatic Control
    xElectric Machines
    xControl Systems II
    xPower Electronics
    xControl System Software

Vemeyin şu adama cevap mevap . Verdikce istiyo anlamadım nasıl bi kafa yapısı var. La bidaha benim attıgım mesajlara actığım konulara girme

• mtok saçmalığına son vermek için:http://forum.donanimhaber.com/m_44472947/tm.htm
  • bu Sakarya Müh fak Makina Müh programı
    http://www.me.sakarya.edu.tr/?@=icerik&id=11&id2=12

buda aynı okul Teknoloji fak Makina müh programı
    http://www.mam.sakarya.edu.tr/ ders planı sayfanın altında mevcut

ikisinide excelde açıp bir inceleyin teknoloji fak mühendis yetiştiremez !

• Burdan belli oluyorki, mühendislik fakülteleri kağıt üzerinde imzadan başka birşey yapamıyor, utanmıyormusun bunu paylaşırken :D hiç uygulama dersiniz yok lem :D labaratuvar görmeyen masum mühendisler :D

quote:

bu Sakarya Müh fak Makina Müh programı
    http://www.me.sakarya.edu.tr/?@=icerik&id=11&id2=12

buda aynı okul Teknoloji fak Makina müh programı
    http://www.mam.sakarya.edu.tr/ ders planı sayfanın altında mevcut

ikisinide excelde açıp bir inceleyin teknoloji fak mühendis yetiştiremez !

• Danıştay 8.Dairesi Teknoloji Fakülteleri ile ilgili dava kararı:

http://teknoloji.marmara.edu.tr/duyuru/695/danistay-karari
  • quote:

Orijinalden alıntı: Wilhelm Conrad Röntgen

Danıştay 8.Dairesi Teknoloji Fakülteleri ile ilgili dava kararı:

http://teknoloji.marmara.edu.tr/duyuru/695/danistay-karari

yani?

edit...

düz lise çıkışlıyım.teknoloji fakültesi metalurji ve malzeme okuyorum.
    şimdi tam olarak nedir durum kapatılmıyor değil mi?
    hadi kapatıldı diyelim bu kadar öğrencinin durumu ne olacak?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi speedman -- 26 Kasım 2010; 14:00:21 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.