Şimdi Ara

Tüm ayrıntısıyla led tabela yapalım(ilgilenen herkes buraya)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
83
Cevap
4
Favori
102.343
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • başlık biraz aldatıcı oldu hazırda bişi varda anlatılacakmış gibi oldu ama

tam aksine ben sizlerden yardım istiyorum...

ufaktan başlayarak profesyonele doğru led tabela yapımını öğrenmek istiyorum...

örneğin yeni bi apartmana taşındık ve apartman adı şu anda yok onu led tabela ile yazmak istiyorum

daha sonrada iş yerimizin....

***yapımda hangi led çeşitleri kullanılır?

***alt fonda ve arka fonda ne tür malzemler kullanılır tasarımı nasıl nerede ve hangi programla yapılır ?

***ledlerin bağlantı şekilleri nasıl olmalıdır?örn 3 led seri bi direnç 12 volt gruplar şeklinde paralel mi?

***tasarımı görsel ve elektroniksel şekilde en temiz hale getirme ?

***tabelaya efekt verme elektronik devrelerle yan sön zıpla hopla parla vs.

***bu tip malzemelerin uygun fiyata bulunabileceği iller ve dükkanlar?

bu konularda bilgiye ihtiyacım var pek zor olmasa gerek ama yinede tabela konusunu bu link altında toplayabiliriz bence !

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi utopiautopia -- 13 Temmuz 2010; 17:55:09 >

• Led binlerce ışıktan oluşuyor diye biliyorum ben yanlışta biliyor olabilirim ama sanmıyorum böyle bir şey yapabileceğimizi. Yani televizyondakilerin binlerce ledden oluştuğunu duymuştum. Satan yerler varsa bilemem.
  • led derken şu yukardaki open yazısı gibi çok daha güzelleri var

lcd lerde kullanılan çok daha farklı bi olay tabi...
  • aslında tabeyı herkez yapabili bnce bi matkap sıcak sılıkon vs, deilp taktık lehimledik (varsayalım), bnce onemlı olan o surucu devreleri, elektronıkcı arkadaslar buraya projelerıı koyarlarsa tutulur bi konu olablir

kabaca tasvir edersek ( tabi aklıma gelenı yazıyorum eksık ve yanlış olablirim)

oncelikle one gelecek siyah bi fon umuz olacak,
    bu fonu yapıstracagımız uygun kalınlıkta dekota, plexi yda 3 mm lık kontra plak bile olblir burası cok da onemlı deil,
    sonra yazımızı yazıp paınt veya autocad bile olablir hatta daha iyi olur, ledlerın gelecekleri yerlerı marka lamamız lazım, orasınıda hallettıkden sonra
    uygun buldgumuz fon mazlemesıne yapıstrıp led kalıklıgında deilkler açmalıyız, genelde kullanılan ledler 5 mm oldguna göre 5mm delikleri açtıktan sonra ledleri yerleştrip , sıcak sılıkonumuz attık, şimdilik amelelik kısmı bitti

kısa bi ara verdik

eger ledler on off olacaksa pek sıkıntı yok 3 beslemyi 12v yapıp 3 led de bir direnc kullnırız burası basit kısmı
    animasyonlu olacaksa artık harf harf mı olacaksa ledler gene 3 led 1 drnc olcak ama bu sefer daha karmaşık olan anımasyon devresine gdcek , heralde yapılacak en buyuk hatalardan biri burada kaynaklaıyorum yanlış , ters veya bozuk bir led , kablo cok can sıkabilir buralarda baya bi dikkatli olmak lazım, onun dışında gereklı on-off dügmesi vs teffruatını da yaptıktan sonre geriye istenirse ledleri sudan vs korumak için plexi olablir cam olablir .
    çerçeveyi imkanı olan yapar perçin tabancası ile isteyen dogramacya yaptırabilir , aslında lafla kolay gelen iş ler ama , işin tefferuatı cok oldgundan sıkıntı olblir ufak ufak başlayıp zmanla kesın sonçlar alabirz, bnde yapmayı ıstıyordum bi tabela ama, işte elektronık bilgim pek yok, nası harflerı anımasyonlu yapabilirz bunlarıda bilmek lazım

bu arada sıcak silikonun da en sevdgım yonu bozuk led mı war cakmak tuttarak bile sılıkonu eritip geri alabilmemizdir, o yuzden pek sıkıntı yapmaya bilir
    anlatımda pek güzel olmadı ama zamanla derli toplu bi konu çıkar diye ümid ediyorum, yapacak herkeze kolay gelsin diyorum, iyi forumlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _bluescream_ -- 13 Temmuz 2010; 23:32:29 >

• teşekkürler devamını bekleriz ...
  • gerisini de ben yazayım :D 12volt ile besleyeceksek 4led seri bağlayıp bunları birbirine paralel bağlarız. eğer animasyonlu falan olacaksa animasyonu oluşturan bölgeleri kendi arasında bu şekilde bağlarız falan
  • bu mudur yani 3 led e 1 direnç daha ii diilmi şeritlerde olduğu gibi yanar falan

o kadar takmış silikon geçmişkene üstünden patlayan bi led tüm projeyi alt üst edebilir ...
  • quote:

Orijinalden alıntı: utopiautopia

bu mudur yani 3 led e 1 direnç daha ii diilmi şeritlerde olduğu gibi yanar falan

o kadar takmış silikon geçmişkene üstünden patlayan bi led tüm projeyi alt üst edebilir ...

arkadaşlar size pratik bi site vereyim besleme gerilimini led voltajını, mA değerlerini giriyorsunuz, size hem baglama seklini hem direnç değerlerini veriyor ledlerde ideal olan 3led 1 drnç miş ama bu değer 15 led de olblir 1 led de olablir 1 led cok ugraştırıcı olblir ozellikle 1000 tane led li bi tabela yapıyorsak 20 led de bir drenç bile olblir

• link mi vermiştin sorun var sanırım...
  • 3 seri lede 1 tane 330 ohm direnç atarak yapabilirsiniz surekli olarak belli bir zamanda yanıp sönmesini istiyorsanız ne555 li bir devre yapıp cıkısına transistör takarak yapabilirsiniz
  • Ledleri sıralı sürmek istiyorsanız 4017 tarzı bir entegre kullanabilirsiniz. Bu entegreye bağlayacağınız bir osilatör ile 555 olabilir geçişlerin hızını rahatlıkla ayarlayabilirsiniz.
  • Led tabela yapmak oldukça basir bir iş. Tek ihtiyacınız olan şey el becerisi. Bir adet şablon hazırlar, onu uygun son üzerinde matkapla delerek tatbik edersiniz o kadar. Sonra dilediğiniz renklerde led'leri yerleştirip sürücü devresi bağladın mı tamamdır
  • quote:

Orijinalden alıntı: utopiautopia

link mi vermiştin sorun var sanırım...

arkadaşlar kusura bakmayın, foruma giremiyorum, linkde sorun deilde koymamışım buyrun http://www.ledcalculator.net/ şu ana kadar yaptgım tumled işlerinde bu siteyi kullandm, türkçe dil desteği de war

• Ledlere animasyon vermek için özel picli animasyon devreleri var onlardan kullanabilirsin.Fiyatlarıda uygun bu sitede bulabilirsin http://www.elektronikalemi.com Yer Karaköy Abedhan'da dükkan adı Arge15 orda istediğin malzemeleri ucuzdan bulabilirsin fon,led..... vs. İşinize yarar belki adamın adı Mehmet Ali telf:05369700796 bu tarz şeyler yapıor bilg.dan kontrollü değişik devreler fln.
  • bu delikleri illa ellemi delmek gerekiyo cnc delmiyomu bende led tabela yapıyorum herşey tamm ama kasayı biyerde yaptıramıyorum fotoblog özerine tek tek yerleştirip sınra bunu aliminyum kasa içine koyuyorum Bildiğiniz biyer veya birisi varmı delikler hakkında yardımcı olabilecek tşk.
  • bu yazı tasarımını tabela ölçülerine göre ayarlayabileceğimiz relamcıların kullandığı programlar var sanırım

onları bilen var mı paylaşabilirlermi apartmanın ismini yazacağım 'tutku apt' yazmam gerekiiyor ledle...
  • Kullanacağın Led'lerin rengini de dikkate almak gerekiyor. Örneğin kırmızı ledler daha düşük voltajda çalıştığı için 12V beslemeli devrede 5 adet kırmızı lede 1 adet 330 ohm direnç seri bağlarsınız. Mavi beyaz yeşil ledlerde 3 lede 1 tane 330 ohm bağlarsınız. Animasyon için hazır devreler mevcut genelde 10TL ile 100TL arasında Karaköydeki elektronikçiler pasajında satılıyor. İsteğe göre PIC'li tasarımlarda yaptırılabilir.
  •  Tüm ayrıntısıyla led tabela yapalım(ilgilenen herkes buraya)

Şunun maliyeti ne kadar ?
    Ayrıca satış fiyatı nedir piyasadaki

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi _KARDELEN_ -- 16 Ağustos 2010; 1:09:22 >
  • led tabela işini benm arkadaşım yapıyor okullara camilere filan led tabelea o kadar sizin dediğiniz gibi basit bir iş değildir arkadarlar hemde bu olaya direnç koymadan işi bitiriyor vede güzl bir animasyonlu led tabela yapılacaksa pic ve ona bağlı devreler olması lazımdır pic her adamda yapamaz onu programlamak vs vs uzun iştir yani
  • Arkadaşlar.
    Ben 10 mm. beyaz led'le ilgileniyorum. Bu led çalışma gerilimi, çektiği akım, fiyatı v.s. ilgili bilgi lazım.
    İnternette bildiğiniz bir site varmı ?.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.