Şimdi Ara

Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Bölümü[Bilgi ] (22. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
981
Cevap
47
Favori
215.517
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: PETERSBURG

@ trigonex

estağfurullah ve eyvallah...:)

@ tropique

eyvallah hocam...vermiş olduğun değerli ve güzel bilgileri yakınen takip ediyorum ve hatta eksik olduğum bazı konular da istifade ediyorum.

@ redragon91

hayır unutmadım...hatta çektim fotoğrafları:) bu arada tropique sitesinde de resimler mevcuttu yanlış hatırlamıyorsam oraya da bir göz at ben koyana kadar.

selamlar

o siteye göz attım saolsun he şeyi yazmış gemi ile ilgili tropique ye teşekkürlerimi iletmek istiyorum sitesini komple okudum diyebilirim :D

yanlız o stajjyer olduğu için plot kamarasını çekmiş ben zabitlerin kaldığı yeride merak ettiğim için senden rica ettim insanlık hali unutmuştursun belki bi hatırlatim dedim :)

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: guclu_turk

selamün aleyküm...bende bu bölümü düşünüyorum. siteye yeni katıldım...tüm yazıları okudum öyle geldim petersburg abi rahat ol:)) ama bir arkadaş stajer maaşı hakkında bir soru sormuş ancak cevap verilmemiş. bende aynı soruyu sormak istiyorum... 6 aylık deniz stajında herhangi bir ücret alınıyormu acaba?? şimdiden teşekkürler..

hoş geldiniz:)

şirketten şirkete değişir.şirket vardır 100 dolar verir aylık.şirket vardır 600 dolar veriyor.şirket vardır 300 dolar verir.şirket vardır 500 tl verir.

çok teşekkürler petersburg abi..adamın dibisin yemin ediyom:) abi yeni koyduğun resimdeki gemi battı demi? batmıştır herhalde..yani batması lazım:))
    gemi batması durumunda filika varmış gemilerde bildiğim kadarıyla..biraz filikadan bahsder misin? gemi alabora olsa bile filika kesin kurarır mı personeli??

• quote:

@ trigonex

estağfurullah ve eyvallah...:)

@ tropique

eyvallah hocam...vermiş olduğun değerli ve güzel bilgileri yakınen takip ediyorum ve hatta eksik olduğum bazı konular da istifade ediyorum.

@ redragon91

hayır unutmadım...hatta çektim fotoğrafları:) bu arada tropique sitesinde de resimler mevcuttu yanlış hatırlamıyorsam oraya da bir göz at ben koyana kadar.

selamlar

hocam ben resim goremedim ?
  • http://tropique.wordpress.com/uzakyol/gemidehayat/ adresinde benim kamara fotoları mevcut bir önceki sayfada da Petersburg'un fırtınalı deniz fotosu mevcut.

Zabit kamarası ile pilot kamarası arasında pek büyük fark olmaz. Olsa olsa belki daha geniş olur veya bir mini buzdolabı olabilir.

O gemi büyük ihtimalle hala yüzüyordur. Eğer yüzmüyorsa onu yapan ekipte ve kullanılan malzemede bir sorun vardır mutlaka. Duyduklarım ve çeşitli yerlerde izlediğim videolara bakılırsa bundan daha fena durumlarla da karşılaşmıştır denizciler.

Selametle
  • hocam bi sorum daha var. erasmus olayında ne düşünüyorsunuz bu meslek için? mesela bir sene yurtdışında felan okumanın faydası olur mu??
  • quote:

hocam bi sorum daha var. erasmus olayında ne düşünüyorsunuz bu meslek için? mesela bir sene yurtdışında felan okumanın faydası olur mu??

Farklı bir bakış açısı, yabancı dil katkısı, belki burada verilmeyen dersler vs...illaki olur değerlendirirsen.
  • quote:

hocam bi sorum daha var. erasmus olayında ne düşünüyorsunuz bu meslek için? mesela bir sene yurtdışında felan okumanın faydası olur mu??

tropique nin söylediklerine ek olarak ben bu bölümü okuyup erasmus yapanı duymadım:)yanlış anlaşılmasın belki vardır ama ben duymadım.sana bir şeyler katacağı kesin ufkunu genişleteceği hayatına ruhuna iç dünyana olaylara bakışına değerlendirişine pozitif anlam da çok şey katacağı muhakkak.ama iş dünyasın da bir faydasını göreceğini zannetmiyorum.zaten denize çıkınca erasmusa katılanların ballandıra ballandıra anlattığı bir dönemlik yurt dışı macerasını fazlasıyla yapacağın için pek sıkıntı değil gibi:) eksikliği hayatın da veya meslek hayatın da büyük bir eksiklik değil.ama dediğim gibi gittiğin şirketler de bir faydasını göreceğini veya ona göre bir değerlendirme yapılacağını pek sanmıyorum.bunların dışında gititğin ülkeye bağlı olarak dil anlamın da sosyal çevre anlamın da ve en başta söylediğim gibi kişisel anlam da muhakkak faydası olur.(diye düşünmekteyim)

• yani mesela erasmus sayesinde almancayı da öğrendim..staj işini ayarlarken veya okulu bitrdkten sonra işe başlarken inglizcenin yanında ikinci bir dilin faydası olmaz mı?
  • Gemide uzakyol yük taşıosun, murettebat yaklaşık 20 kişi, hemen hemen hepsi türk... Mesela almanca nerde işine yarar bu meslekte ; alman şirketin gemisinde çalışırssan, (geminde alman mürettebat olursa).. Bulunduğun limanda almanca konuşulursa (almanca şart deil), emin ol o limanda inglizce ile de rahat işini görürsün. Bu nedenle Neredeyse hiç bi işine yaramaz... almanın olmadığı yerde gereksiz, alman varsa da almanca şart deil ingilizce ile işini görürsün. ;)

Karaya döndüğünde işe girmek istediğin yerde alman ve iş yaptıkları alman vs ise işine yarar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Oharas

Gemide uzakyol yük taşıosun, murettebat yaklaşık 20 kişi, hemen hemen hepsi türk... Mesela almanca nerde işine yarar bu meslekte ; alman şirketin gemisinde çalışırssan, (geminde alman mürettebat olursa).. Bulunduğun limanda almanca konuşulursa (almanca şart deil), emin ol o limanda inglizce ile de rahat işini görürsün. Bu nedenle Neredeyse hiç bi işine yaramaz... almanın olmadığı yerde gereksiz, alman varsa da almanca şart deil ingilizce ile işini görürsün. ;)

Karaya döndüğünde işe girmek istediğin yerde alman ve iş yaptıkları alman vs ise işine yarar.

hmm...genelde yabancı bayraklı gemilerde çalışanları duyuyoruz (mesela bu sitede.) yabancı gemi olunca hani mürettabatı başka ırklardan olabilir dedim kendimce ama demekki çoğunlukla Türk yoğunluklu ortamlarda çalışılyor...

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Oharas

Gemide uzakyol yük taşıosun, murettebat yaklaşık 20 kişi, hemen hemen hepsi türk... Mesela almanca nerde işine yarar bu meslekte ; alman şirketin gemisinde çalışırssan, (geminde alman mürettebat olursa).. Bulunduğun limanda almanca konuşulursa (almanca şart deil), emin ol o limanda inglizce ile de rahat işini görürsün. Bu nedenle Neredeyse hiç bi işine yaramaz... almanın olmadığı yerde gereksiz, alman varsa da almanca şart deil ingilizce ile işini görürsün. ;)

hmm...genelde yabancı bayraklı gemilerde çalışanları duyuyoruz (mesela bu sitede.) yabancı gemi olunca hani mürettabatı başka ırklardan olabilir dedim kendimce ama demekki çoğunlukla Türk yoğunluklu ortamlarda çalışılyor...

sen yabancı bayraklı gemi muhabbetini anlamamışsın:) yabancı bayrak ve türk bayrak konularını çok detaylı bir şekilde anlattık geçmiş mesajlar da.tekrar okumanı öneririm.

• hocam o değilde şu çarkçılık mertebesi ile ilgili değişen karar beni birraz düşündürüyor...hani eskiden mesela 2. müh. olmak için 20 ay çalışmak lazımdı ; yeni karara göre 36 ay denzlerde çalışmak lazım..kim niye böyle bişey istedi acaba? birkaç ay fark etseydi neyse hadi..bir anda 16 ay birden eklenmiş.. sizce hep böylemi kalır yoksa değişebilirmi bu karar??
  • 36 ay konusu benim bildiğim kadarı ile 2010 yılında toplanan IMO - STCW komisyonu kararları gereği çıktı yani tüm dünyada böyle olacak. Bu kararlara görede makine stajı 12 aya çıkıyor ama detaylarını bilmiyorum
  • uzun vadede hepimiz adına iyi olacak gibi benim düşüncem.staj olayını sonuçta kimse size kalkıp okulu bitirdikten sonra yaptırmayacak.12 ay yapacak ise makinacılar bunu okul dönemin de yazları yapacak işte ne bileyim 3. sınıfın 2. dönemi yapacak.ayrıca güverteciler zaten 12 ay yapıyor demek ki yapılabiliyor:) yapılması da sizin yararınıza ve aynı zaman da yanına gideceğiniz abilerinizin amirlerinizin yararına.sonuçta 6 aylık gemi tecrübesi nerde 12 aylık gemi tecrübesi nerde.kaldı ki 6 aylık gemi stajın da çok büyük bir ihtimal sadece bir gemi göreceksiniz.12 ay olur ise en az 3 gemi göreceksiniz.gemi eski olur yeni olur tipi farklı olur ortamı güzel olur kötü bunlar hepsi genel anlam da kısa ve uzun vadede sizin faydanıza.

hizmet süresinin 36 aya çıkarılması da aslında yine öyle abartılacak bir durum değil.yine sektör adına sizin adınıza bizim adımıza hepimiz adına hepimizin kazançlı çıkacağı bir durum.ama sizi de anlıyorum sonuçta 20 ay da 2. lik almak varken 36 ay da alacaksınız.zaten arkadaşlar emin olun kimse direk 20 ay çalışıp gidip sınava girip 2.lik almıyor.gemiden inemiyorsunuz kontratınız denk gelmiyor falan filan derken çoğu zaman çoğu arkadaş 24-25 ayla giriyor sınava.diyelim ki ehliyeti aldınız o zaman da kimse sizi direk olarak hadi gel 2. olarak göndermiyor:) belirli sebeblerden ötürü bir kontrat daha atmanızı istiyor sizden.bunun sizce ya da bizce ya da onlarca matıklı mantıksız belirli sebebleri var bir ara değişniriz bu duruma ayrıca.ama demek istediğim zaten 2. olarak çıkana kadar 26 ayı falan görüyor zabit arkadaşlar.

olay çok yönlü çok farklı boyutlarıyla bu durumun uzun ve kısa vadede denizciliğe şu an çalışan denizcilere olan faydası ve zararıyla (bu sebebten ötürü 2.liği almadan karaya geçecek zabitan sayısı artacak ve arz talep dengesi çerçevesin de var olan veya çalışacak olan zabitlerin sayısı azalacak kıymeti artacak belki de maaşına şartlarına pozitif anlam da bir etki edecek) değerlendirilmesi gerken bir konu bir durum bir olgu bu mevzu:) biz tabi ki kendi çapımız da değerlendireceğiz ama olaya sadece ''36 ay oldu.16 ay daha geç 2. veya baş mühendis olacağım'' gibi bakıp değerlendirmek de çok sağlıklı değil gibime geliyor.

eksiğiyle fazlasıyla doğrusuyla yanlışıyla şahsi kanaatim ve düşüncelerim bu yönde.

• Petersburg abeyime katılıorum, bakış açısı...
    Ben yıldız gemi inşaatı ve gemi makineleri müh. (3.sınıf)öğrencisi olarak mezun olunca staja çıkabiliceğim. 6 ay olan stajım 12 ay dahi olsa. ancak bize kimileri 6 ay derken kimisi 12 ay diyor... kimisi 2013 den itibaren üniversiteye başlayacaklar için yeni staj süresi 12 ay geçerli çünkü staj müfredatın içinde olan bi eğitim ve 2013 öncesi müfredatının içinde staj 6 aydır diyor...

Bu konuda net bilgisi olan? Ya da arayıp sorabileceğim telefon link vs?
  • quote:

uzun vadede hepimiz adına iyi olacak gibi benim düşüncem.staj olayını sonuçta kimse size kalkıp okulu bitirdikten sonra yaptırmayacak.12 ay yapacak ise makinacılar bunu okul dönemin de yazları yapacak işte ne bileyim 3. sınıfın 2. dönemi yapacak.ayrıca güverteciler zaten 12 ay yapıyor demek ki yapılabiliyor:) yapılması da sizin yararınıza ve aynı zaman da yanına gideceğiniz abilerinizin amirlerinizin yararına.sonuçta 6 aylık gemi tecrübesi nerde 12 aylık gemi tecrübesi nerde.kaldı ki 6 aylık gemi stajın da çok büyük bir ihtimal sadece bir gemi göreceksiniz.12 ay olur ise en az 3 gemi göreceksiniz.gemi eski olur yeni olur tipi farklı olur ortamı güzel olur kötü bunlar hepsi genel anlam da kısa ve uzun vadede sizin faydanıza.

hizmet süresinin 36 aya çıkarılması da aslında yine öyle abartılacak bir durum değil.yine sektör adına sizin adınıza bizim adımıza hepimiz adına hepimizin kazançlı çıkacağı bir durum.ama sizi de anlıyorum sonuçta 20 ay da 2. lik almak varken 36 ay da alacaksınız.zaten arkadaşlar emin olun kimse direk 20 ay çalışıp gidip sınava girip 2.lik almıyor.gemiden inemiyorsunuz kontratınız denk gelmiyor falan filan derken çoğu zaman çoğu arkadaş 24-25 ayla giriyor sınava.diyelim ki ehliyeti aldınız o zaman da kimse sizi direk olarak hadi gel 2. olarak göndermiyor:) belirli sebeblerden ötürü bir kontrat daha atmanızı istiyor sizden.bunun sizce ya da bizce ya da onlarca matıklı mantıksız belirli sebebleri var bir ara değişniriz bu duruma ayrıca.ama demek istediğim zaten 2. olarak çıkana kadar 26 ayı falan görüyor zabit arkadaşlar.

olay çok yönlü çok farklı boyutlarıyla bu durumun uzun ve kısa vadede denizciliğe şu an çalışan denizcilere olan faydası ve zararıyla (bu sebebten ötürü 2.liği almadan karaya geçecek zabitan sayısı artacak ve arz talep dengesi çerçevesin de var olan veya çalışacak olan zabitlerin sayısı azalacak kıymeti artacak belki de maaşına şartlarına pozitif anlam da bir etki edecek) değerlendirilmesi gerken bir konu bir durum bir olgu bu mevzu:) biz tabi ki kendi çapımız da değerlendireceğiz ama olaya sadece ''36 ay oldu.16 ay daha geç 2. veya baş mühendis olacağım'' gibi bakıp değerlendirmek de çok sağlıklı değil gibime geliyor.

eksiğiyle fazlasıyla doğrusuyla yanlışıyla şahsi kanaatim ve düşüncelerim bu yönde.

aslında işin bu noktası hiç aklımıza gelmemişti..2. müh. eksikliğinden dolayı 2.'nin değeri artma konusu yani..:) abi yıllarını boşuna denizlere vermemişssin valla

• 12 ay stajın; 6 ayı gemi makina, 6 ayı atölye stajı olacak.
  • @ guclu_turk

kardeş ben kesinlikle öyle olur ya da olacaktır demiyorum yanlış anlaşılmasın.ama sebebler dairesin de o da bir sonuçtur oluşabilir olabilir.çok daha olumsuz bir sonuçta doğurabilir.tabi olumlu ya da olumsuz bu durum kısa vadede etkilemez piyasayı.(bence)

@ Johnny B. Goode

ben bir kaç gündür nette konuyu okumaya çalışıyorum.12 ay staj olacağına dair haberler var ama 6 ayın atölye stajı olacağına dair bir şey görmedim.o yüzden güverteciler gibi 12 ay deniz stajı diye düşündüm ona göre yorum yaptım.6 ayın atölye stajı olacağına dair bir kaynak var mı? eğer var ise paylaşırsan çok sevinirim.hem öyle olacağına dair kesin bir bilgi öğrenmiş oluruz hem de en azından konuyla ilgilenen arkadaşlara soru soran arkadaşlara kardeşlere cevap verirken o şekilde değerlendirip olayı bu boyutuyla yorumlarız fikir beyan ederiz.

• @PETERSBURG

Resmi gazeteden aradım bulamadım, bunu bana söyleyen hocalardı, ancak onlar da emin değillerdi, bunu da not düşeyim. Bence en iyisi liman başkanlığını arayıp, doğru bilgiyi almak. Kimsenin net bir fikri yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Johnny B. Goode -- 8 Haziran 2012; 16:13:37 >
  • Ben de okuyorum, benim de hocalarım var, ben de soruyorum :) ancak bu işlerden anlayan 1-2 hoca var onlarda bu sizi etkilemicek 6 ay sizin deniz stajı (3 ayda zaten bölümün kendi tersane stajı var mezun olmadan oncesi) diyor... Eğer böyleyse, Bölüm resmi bi yazı yayınlasın dedim, gerek yok vs dedi konuyu geçiştirdi.

Ancak bu durum zaten bize eskidende böyleydi.. 2013 te ki yeni sistem bizi etkilemicek mi bu durumda? zaten şu bölümde (gemi inşaatı ve gemi makineleri müh.) okuyupta en kolay denize çıkılan bölüm ytü de ek kurs ders gerek kalmıor (mufredettan).

Benim resmi bişi hiç bi yerde bulamadım. Onun için bunu öğrenebilceğim resmi kurum ismi nedir?
    onlara telefon acıp sormak en kısa çözüm yolu.

@goode senin gibi söyleyen duyan vs vs cok kişi oldu. fikrin yardımın için tşkler ancak beni ikna etmedi.. saygılar
  • 
Sayfa: önceki 2021222324
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.