Şimdi Ara

Nokia C5-00 İncelemesi | Symbian S60 3rd FP2 | 26 Gün Bekleme Süresi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
263
Cevap
1
Favori
76.759
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Phoenix adında bilgisayara kurulan bir uygulama var. Oradan flaş yöntemiyle atılıyor. Hiç bilmiyorsan biraz uğraştırır. Whatsapp için yapılabilecek bir şey yok maalesef. Yıl başından itibaren Symbian kullanıcıları WhatsApp kullanamayacak.
  • merhaba

bende nokia c5-00 rm-645 türkçe rom arıyorum bulamadım elinde olupta gönderebilecek olan arkadaş varsa çok memnun olurum

düzeltme:)
    kedi cevabımı kendim buldum biraz araştırınca rus sitelerinde araştırınca :)

http://dosya.co/rtb9kunoscm7/RM-645_071.005_05.01_Turkce.rar.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ReaL_foX -- 2 Ekim 2016; 8:24:48 >
  • Müjde Whatsapp kapanması 30-Haziran-2017 tarihine ertelendi..
  • Arkadaşlar öncelikle bu incelemenin forumdaki ilk incelemem olduğunu belirteyim. Dolayısıyla eksikler olabilir, söylendikçe eklemeye çalışırım. Soru-cevap şeklinde başlığın verimliliğini artırabileceğimizi unutmayalım. Her şey herkesin aklına gelmeyebiliyor.

1) KUTU VE KUTU İÇERİĞİ

Kutusu gayet sade ve geri dönüştürülebilir malzemeden üretilmiş olan C5'in, kutu içeriği de sade tutulmuş. Kutudan çıkanları sıralarsak:

- Nokia C5-00 cihaz
    - Nokia 2 GB microSD Kart MU-37 (telefona takılı vaziyette)
    - Nokia Bağlantı Kablosu C101D
    - Nokia Stereo Kulaklık WH-102
    - Nokia Yüksek Verimli Şarj Cihazı AC-8
    - Nokia Batarya BL-5CT
    - Kullanma kılavuzu
    - Uygunluk Beyanı
    - Ovi Kitapçığı

Kutuda ihtiyaç duyulan her şey var.

2) TELEFON

Telefon fotoğraflarda göründüğünden daha şık. Özellikle kenarları, home ve C tuşları ile orta tuşu çevreleyen krom kaplama hoş bir hava katmış cihaza. Tuşlar kesinlikle çok iyi tasarlanmış. Bir önceki cihazım olan 6131'deki tuşlara bir daha nasıl ulaşırım derken ilaç gibi geldi C5'in klavyesi. Tuşlar birbirinden bağımsız ve yeterince geniş. Dolayısıyla mesajla çok haşır-neşir olanlar için biçilmiş kaftan. Ekranın üzeri jelatinle kaplı ve dikkatli kullanılırsa çıkarılmasına hiç gerek yok. Herhangi bir çıkıntısı olmadığı için belli olmuyor jelatin olduğu. Üstte kulaklığın sağ tarafında da ikinci kamera mevcut.

Renk olarak grinin tonları seçilmiş. Klavye tuşları koyu gri, kalan tuşlar ise açık gri. Ekranın çevresi ise siyah. Göreceli bir konu lakin alımlı bir telefon olduğu konusunda hemfikir oldu evdeki herkes.

Arka kısımda ise yine kapak açık gri ve çevresi koyu gri renge sahip. Kapağı açmak ise gayet basit. Alt kısımdaki tırnağı hafifçe aşağı ittirdiğimizde açılıyor. 3,2 megapiksellik kamera ve LED flaş da uygun konumda duruyor, görüntüde bir sıkıntı yok.

Telefonun üst kısmında ise sırasıyla şarj girişi, USB girişi ve 3,5 mm jak girişi mevcut.

Sol tarafta ise herhangi bir düğme ya da giriş bulunmuyor. Sağda ses açma-kapama düğmesiyle microSD kart girişi mevcut. Kart girişi ise telefonun görebildiğim tek kötü tarafı. Açarken dikkat etmek gerekiyor, kolayca açamıyorsunuz. Tırnak şart. Yoksa da uygun bir nesne ile açılması gerekiyor. Neyse ki çıkarmak için bir sebebim yok. Bu noktaya GSMArena'da da değinilmiş. Sol taraf gibi ürünün alt tarafı da boş.

3) İZLENİMLER

Telefon ince ve hafif diyebilirim. Ürünü biraz kullandıktan sonra artık E52'ye ihtiyacım kalmadığına kanaat getirdim düşünmeden. Pil ömrü benim için kilit nokta ve epeyce kurcalamama rağmen pilde herhangi bir değişme görmedim. Ölçüm yapmadım tabii ki, söyleyeyim. E52'de pil ömrü beni çok cezbediyordu fakat artık ihtiyacım kalmadı çünkü GSMArena'daki incelemede 1050 mAh'lik pille günde 15 dakika konuşma, 30-40 dakikalık kurcalamayla birlikte 10 günü rahatlıkla aştığı belirtilmiş. Daha az konuştuğum ve telefonu boş yere kurcalamadığım için iki haftayı görebileceğimi düşünüyorum ki bu isteklerimi fazlasıyla karşılayacağı anlamına geliyor. Netbook kullandığım için kablosuz internet ihtiyacımı sıkıntı çekmeden rahatça görüyorum ve E52'nin kablosuz interneti olmayan versiyonu diyebileceğimiz C5 benim için alınabilecek en iyi telefon oluyor. Kablosuz internetin ne kadar pil düşmanı olduğunu da hatırlatmakta fayda var.

Daha önce kullandığım 6131 modeliyle kıyasladığımda (6131 Java tabanlıydı) aradaki hız farkını söylememe gerek bile yok. Fakat herkes benim gibi uzun aralıklarla yeni telefona geçiş yapmıyor olabilir ve benim kadar fark hissetmeyebilir. O yüzden 600 MHz'lik ARM işlemci konusunda çok fazla yorum yapma gereği duymuyorum. Telefonda herhangi bir şekilde yavaşlama, takılma, donma yoktu kullandığım süre zarfında. Ayrıca belirtmekte fayda görüyorum, telefon şu haliyle teknik olarak 6730 Classic'in kopyası. Tek farkları C5'teki 3,5 mm jak (6730'da 2,5 mm) ve C5'in daha fazla bekleme süresi değeri. O yüzden 6730'u test etmiş olanlar bunu da test etmiş oluyorlar. Telefondaki yazılım ve mevcut uygulamaların listesi ise şu şekilde:

Yazılım platformu ve kullanıcı arayüzü

- S60 3rd Editions, Özellik Paketi 2
    - Symbian İşletim Sistemi sürümü 9.3
    - Sesli komutlar
    - Aktif Bekleme
    - FOTA (Şebeke üzerinden kablosuz cihaz yazılımı güncelleme)

Uygulamalar

- Nokia Mesajlaşma Servisi (e-posta ve anında mesajlaşma)
    - Ovi Paylaşım
    - Ovi Haritalar 3.0
    - Ovi Mağaza
    - Ovi Dosyalar
    - Ovi Rehber
    - Quick Office & PDF Reader
    - Facebook
    - Friendster
    - Flickr
    - VOX
    - Twitter
    - Hi5
    - MySpace
    - YouTube
    - Basit Video Düzenleyicisi
    - Durağan Görüntü Düzenleyicisi
    - Video Merkezi
    - Görüntü baskısı
    - Müzik Çalar
    - FM Radyo
    - Tarayıcı
    - Mobil Arama
    - Switch
    - Ayarlar Sihirbazı

Oyun

- Bounce Tales
    - Brain Challenge

NOT: ARKADAŞLAR, UZUN SÜRELİ KULLANIMDAN SONRA, DİĞER KULLANICILARIN DA ŞİKAYETLERİYLE BİRLİKTE HEMFİKİR OLUNAN KONU, EKRANIN KALİTESİZLİĞİ OLDU. GÜNEŞLİ HAVALARDA SIKINTI YARATIYOR. ELİNİZLE KARARTMADAN GÖREMİYORSUNUZ EKRANI. AYRICA NORMAL ŞARTLARDA TELEFONU BELLİ BİR AÇIYLA TUTMADAN, RENKLERİ CANLI OLARAK GÖRMEK NAMÜMKÜN.

4) MENÜ

Menüye ait bazı fotoğrafları ve telefonda mevcut olan birkaç uygulamaya ait videoyu görebilirsiniz. Mesaj yazma, ajanda, uygulamalar menüsü, haritalar menüsü, fotoğraflar menüsü ve müzikçalara ait fotoğraflar mevcut.

Bunlar da cihazın kendi kamerasından görüntüler:

medicus07'nin çektiği fotoğraflar:

Benim çektiklerim 2 MP, medicus07 3 MP'de çekmiş. Bilginiz olsun.

Geri kalan tüm özellikler için Nokia adresi:

http://www.nokia.com.tr/destek-ve-yazilim/urun-destegi/c5-00/specifications

Telefonun teknik anlamdaki tek kusuru SAR değerinin ortalamanın üzerinde olması. İlk gördüğümde uzak durmak gerektiği kanaatine varmama rağmen sonra kolayca tav oldum çünkü telefonu kulağımda fazla tutmuyorum. SAR değeri 1,36 olarak belirtilmiş Nokia'nın resmi sitesinde.

Teknolojix sitesinden aldım ve 360 TL'ye mal oldu ürün. Siparişimin ertesi gününde kapıma teslim edildi. Hiperucuz ve Teknolojix siteleri aynı yere bağlılar (Sönmez Holding yazıyor), ikisi de şu ana kadar bana sorun çıkartmadılar. Düşünenler için bilgi olsun.

ANA KONU:

http://forum.donanimhaber.com/m_37555748/tm.htm

Telefona dair ilginç bir sorun ve çözümü:

http://forum.donanimhaber.com/m_40695252/tm.htm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jay jay justified -- 22 Ekim 2010; 15:29:37 >

• İncelemen güzel ama daha çok yüzeyde kalmışsın.Biraz daha ayrıntılı olabilir telefonun detaylarına menüsüne vs. inebilirdin.Çok basit kalmış.Ama yine de sağol.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NomadCRY -- 26 Haziran 2010; 11:59:48 >
  • Eline sağlık ama bu incelemeden hiçbir şey anlamadım, okuyamadım bile. Fotoğraflar da kaliteli değil ayrıca. Baştan bir düzenleme yaparsan iyi olur.
  • Eline sağlık ancak biraz daha deşermisin? İstersen yabancı incelemelere bak bi sana fikir verir.

edit: evet arkadaşın ilk incelemesi olduğunu zaten c5 anabaşlığından biliyorum. benim istediğim telefonun hiç ekran görüntüsü yok. biraz ekran görüntüsü koyar mıısın?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Windows 11 -- 26 Haziran 2010; 17:51:52 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: jay jay justified

Arkadaşlar öncelikle bu incelemenin forumdaki ilk incelemem olduğunu belirteyim. Dolayısıyla eksikler olabilir, söylendikçe eklemeye çalışırım. Soru-cevap şeklinde başlığın verimliliğini artırabileceğimizi unutmayalım. Her şey herkesin aklına gelmeyebiliyor.

Yarın gündüz gözüyle fotoğraf ve video performansıyla ilgili verileri sunacağım. Ondan sonrası ise soru-cevap şeklinde geçecek. Tabi şu anda da sorunuz varsa cevaplayabilirim.

Arkadaşım daha mesajın başında ilk incelemesi olduğunu belirtmiş ve bu yönde eleştiriler beklemiş fakat eleştiriler çok yüzeysel olmuş açıkçası. Baştan bir düzenleme yaparsan iyi olur, biraz daha deş şeklinde. Nomadcry ise istediği eklemeleri güzelce belirtmiş Ki mesajda da belirtildiği üzere gündüz gözüyle de kamera performansını belirten çalışmalarını koyacaktır düşüncelerim bu yönde.

İlk çalışması için jay jay justified arkadaşımı kutluyorum bence ilk adım için hoş ve başarılı, kendisini inceleme konusunda daha da geliştireceğine eminim

• Teşekkür ediyorum arkadaşlar eleştiriler için. Belirttiğiniz noktalar aklımda. Dikkat ederseniz henüz tamamlanmış bir inceleme de değil. Fotoğrafları gündüz tekrar çekip koymak gerekiyor tahmin ettiğim gibi. Fakat onun dışında, şu ana kadar yazılan yerlerde bir eksiklik olduğunu düşünmüyorum. Gayet açık şekilde belirttim her şeyi. En azından bu konuda sana yardım edemeyeceğim Tech. Türk Umarım fotoğraflar yenilendiğinde ve menüden resimler eklendiğinde hoşuna gider.
  • Arkadaşlar fotoğraflar güncellenmiştir ve yeni fotoğraflarla birlikte bir de kısa bir video ekledim. Videoyu göremeyenler varsa söylesinler. Mesajı hazırlarken önizlemede görünüyor fakat şu anda göremiyorum. Aynı sorunu yaşayan varsa çözüm bulmaya çalışalım.

Telefonun kendisine ait birkaç fotoğrafı ve videoyu da birazdan paylaşacağım.
  • Uretim yeri neresi cihazin?
  • Macaristan.

Kutuda "Made in Hungary" yazıyor. Nokia'nın Macaristan'la ne alakası var demeyin :)

http://press.nokia.com/PR/200005/780293_5.html
  • e52'nin şarjı nete girmedeginde ne kadar gidiyordu ortalama kullanımında ve kullanırken geceleri açık bırakıyor muydun ?
  • Ben E52 kullanmadım. Sadece inceledim biraz. Kullanıma göre farklılık gösterdiğini söyledi telefona sahip olanlar. 1500 mAh'lik pille günde 10 dakikalık konuşma ile tahminimce iki haftayı rahatlıkla aşar cihaz. Diğer özellikleri kullanmadığında bu süreyi rahatlıkla yakalayabilir. Fabrika verisi daha fazla gösteriyor fakat o süre çok uç koşullar altında geçerli hepimizin bildiği gibi.

Nokia E52 için 23 gün olarak belirtilmiş süre bu arada.

Not: Cihazın kamerasına ait görüntüler eklenmiştir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jay jay justified -- 26 Haziran 2010; 22:07:31 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Pascal.Nouma

e52'nin şarjı nete girmedeginde ne kadar gidiyordu ortalama kullanımında ve kullanırken geceleri açık bırakıyor muydun ?

E52 ile C5 karsılastırması

http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=2792&idPhone2=3122

Benım gozume carpanlar
    e52 artısı Wifi, inceliği ve beklme suresınde kı cok az bır fark

C5 ıse konusma suresı olrak 12 olrak verılmıs e52 de bu deger 8 saat.Tabıı ortalama 120-160 tl fark var arada

• e serisi iş telefonu epostaya yöneliktir kıyaslamak saçma daha çok wifi vs..
    c serisi klasik kullanıma göre yapılmış
    ne multimedya ne ofis ağırlıklı

c5 i babama kullandırmam lazım hem 3g hem gps iyi fiyat
  • quote:

Orijinalden alıntı: inexo

e serisi iş telefonu epostaya yöneliktir kıyaslamak saçma daha çok wifi vs..
    c serisi klasik kullanıma göre yapılmış
    ne multimedya ne ofis ağırlıklı

c5 i babama kullandırmam lazım hem 3g hem gps iyi fiyat

İş telefonu olarak lanse edildi diye kıyaslayamıyor muyuz? :)

Bilakis, tam olarak kıyaslanabilecek iki telefon. Wi-Fi için 150 TL'lik farka değer mi, bu şekilde çok rahat karar verebilir kullanıcılar. E52'nin yapabildiği her şeyi yapabiliyor. Daha ne olsun...
  • Sistem saatini ayarlamama rağmen bir süre bekleme modunda bekledikten sonra açtığımda saati 03:00 olarak görüyorum. Sorunun kaynağını bulamadım.
  • Mesajın üzerine kontrol ettim. Bende öyle bir sorun yok şimdilik. Ana konuya da yazarsan daha çok kullanıcıya ulaşırsın. Google'dan sorunla ilgili arama yaptım fakat bununla alakalı bir soruna rastlamadım. Telefonun sürümü güncel mi?
  • Ne zamandır böyle incelemelere hasret kalmıştım valla gayet bol resimli ve kendi kullanım düşüncelerinle,teknik özelliklerini yazmanla gayet güzel bir inceleme olmuş yeni telefonun hayırlı olsun

Bu arada maximum kaç çözünürlüğünde video kaydı yapabiliyor 640x360 mi ? Format mp4 mü ???
    Kulaklık mp3 ses yüksekliği ve kalitesi nasıl,kutusundan çıkan orjinal kulaklığı yeterlimi ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xenon_06 -- 28 Haziran 2010; 3:06:29 >
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.