Şimdi Ara

ARAÇ KLİMA ve araç klima problemleri- (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
196
Cevap
8
Favori
208.865
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: cesmuru

Benim farklı bir sorum var. Araçta 3 ve daha fazla kişi olduğu zaman klima yetersiz kalıyor. Daha doğrusu arkaya soğuk hava gitmiyor. Bunun için yapabileceğim birşey var mı? Elektrikçiye sordum klima çok güzel üflüyor dedi. Ama sadece ön etkileniyor arkaya fazla bir etkisi olmuyor. Güneşte vurunca hiç etkisi kalmıyor. Napmalıyım? Yardımcı olursanız sevinirim.

Aynı sorun bizde de var, ancak yapılacak bişey yok tasarımla alakalı bir durum. (Aracımız megane I)
  • quote:

Orijinalden alıntı: alpernbugra

quote:

Benim farklı bir sorum var. Araçta 3 ve daha fazla kişi olduğu zaman klima yetersiz kalıyor. Daha doğrusu arkaya soğuk hava gitmiyor. Bunun için yapabileceğim birşey var mı? Elektrikçiye sordum klima çok güzel üflüyor dedi. Ama sadece ön etkileniyor arkaya fazla bir etkisi olmuyor. Güneşte vurunca hiç etkisi kalmıyor. Napmalıyım? Yardımcı olursanız sevinirim.

Aynı sorun bizde de var, ancak yapılacak bişey yok tasarımla alakalı bir durum. (Aracımız megane I)

Siz ne yapıyorsunuz peki uzun yolculuklarda? Klimayı ayaklara verip son kademeye getirsek işe yarar mı? Yoksa mecburi cam açıcaz. Bu da can sıkıcı bir durum...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

quote:

quote:

Siz ne yapıyorsunuz peki uzun yolculuklarda? Klimayı ayaklara verip son kademeye getirsek işe yarar mı? Yoksa mecburi cam açıcaz. Bu da can sıkıcı bir durum...

En sağ ve en soldaki menfezleri kapatıp göğüsten arkaya doğru veriyoruz havayı. (4 kişi seyahat ediyoruz)
    Soğutma konumunda havayı mümkün olduğunca yukarı üfletmek soğutma verimini artırır. Ama hiçbir zaman cam açmaya gerek duyacak kadar olmuyor. Polen filterisinide sık değiştirin veya basınçlı havayla filtreyi temizleyin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: gamyemez

Konuyu daha önce açtım cevap veren olmadı. bir de burada sorayım.

http://forum.donanimhaber.com/m_62020697/mpage_1/f_/key_//tm.htm#62020697

"dün aracıma bakım yaptırırken hata sonucu klima gazı bir miktar kaçtı. bugün eksiği tamamlatmak için sanayide bir elektrikçiye gittim. 2002 den bu yana gittiğim bir yer. fiyat sordum full basım 50 tl ye basıyoruz dediler.anlaştık. baktılar gaz tamamen kaçmamış yarıdan fazlası duruyor. klima içerisindeki kalan gazı çektiler. normalde 600 gr gaz olması gerekiyormuş. 250 gr eksilmiş dediler. tekrar 600 gram olarak bastılar. ekstradan polen filtresi değişti. hesap ödenirken 50 gaz + 10 polen filtresi =60 tl dedi. ben de gaz tamamen kaçmamış sonuçta benden 250 gram gaz parası + işçilik almanız gerekmez mi dedim. hayır dedi bizim çektiğimiz gazın işi biter, kullanılmaz dedi. 500 gr da olsa farketmez biz çetik mi işi biter dediler. sorun değil 60 ı verdim ama mantığıma da hiç yatmadı.

aceba? yahu inanın parasında değilim de aceba kEkledi mi beni? "

yapılan işlem doğruda, verilen para doğru değil. ustanız çakalmış, çekilen gaz, klima gazı basan aletin içindeki tüpün içine toplanır ve sizden sonra gelen aracın klima sistemine basılır. yani çekilen gazın işi bitti diye bir durum söz konusu değil. ha klima yağı için bu durum doğrudur. çekilen yağ geri basılmaz, yenisi basılır.
  • quote:

quote:

quote:

quote:

En sağ ve en soldaki menfezleri kapatıp göğüsten arkaya doğru veriyoruz havayı. (4 kişi seyahat ediyoruz)
    Soğutma konumunda havayı mümkün olduğunca yukarı üfletmek soğutma verimini artırır. Ama hiçbir zaman cam açmaya gerek duyacak kadar olmuyor. Polen filterisinide sık değiştirin veya basınçlı havayla filtreyi temizleyin.

Sağolun iyiymiş bu. Ancak bir dahaki araçta özellikle arka havalandırmaya bakacağım. Bu arada söylemeyi unuttum araç bora.

• arkadaşlar aracım peugeot 206 hdi... geçen ağustos ayında arkadaşımın yerinde gaz bastırdım. gazı bastık polen filitresini değiştirdik soğutma fena değildi en azından eskisine oranla..
    sonra ankaraya geldim ve klimayı 2-3 haftada 1kez de olsa sıcakta çalıştırdım.

geçen ay ankarada sıcaklar başladığında klimamın hiç çalışmadığını gördüm. klima devreye bile girmiyordu. hemen özel servise gittim usta klima gazın komple boşalmış dedi. kaçaktan şüphelendi. gazı dolduran makine ile kontrol etti ama kaçak bulamadı ve 700gr gaz bastı. yalnız gaz fiyatı ucuz geldi sadece 45tl... soğutmayı denedik soğutuyordu...

üzerinden 1-1,5 ay geçti klimayı h.sonu çalıştırdım klima çalışıyır ama soğutması çok azdı. bu sefer klima tamiri yapan bir yere gittim. usta kaçaktan şüphelendi ve AZOT testi denen bir test yaptı,(20 barlık bir kaçak testiymiş) testte 15-20 dk kalmasına rağmen kaçağın olmadığını söyledi. sonra köpük testi ile tüm borulara baktı. kesinlikle kaçak yok dedi gazı sıfırdan doldurdu. alet güzel soğutmaya başladı. 1-2 gündür sorun yok..

şimdi bu kadar olay neden başıma geldi anlamış değilim? acaba bilmediğimiz başka bir yerde sorun olabilirmi? ne dersiniz..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Du Hast

quote:

Orijinalden alıntı: gamyemez

Konuyu daha önce açtım cevap veren olmadı. bir de burada sorayım.

http://forum.donanimhaber.com/m_62020697/mpage_1/f_/key_//tm.htm#62020697

"dün aracıma bakım yaptırırken hata sonucu klima gazı bir miktar kaçtı. bugün eksiği tamamlatmak için sanayide bir elektrikçiye gittim. 2002 den bu yana gittiğim bir yer. fiyat sordum full basım 50 tl ye basıyoruz dediler.anlaştık. baktılar gaz tamamen kaçmamış yarıdan fazlası duruyor. klima içerisindeki kalan gazı çektiler. normalde 600 gr gaz olması gerekiyormuş. 250 gr eksilmiş dediler. tekrar 600 gram olarak bastılar. ekstradan polen filtresi değişti. hesap ödenirken 50 gaz + 10 polen filtresi =60 tl dedi. ben de gaz tamamen kaçmamış sonuçta benden 250 gram gaz parası + işçilik almanız gerekmez mi dedim. hayır dedi bizim çektiğimiz gazın işi biter, kullanılmaz dedi. 500 gr da olsa farketmez biz çetik mi işi biter dediler. sorun değil 60 ı verdim ama mantığıma da hiç yatmadı.

aceba? yahu inanın parasında değilim de aceba kEkledi mi beni? "

yapılan işlem doğruda, verilen para doğru değil. ustanız çakalmış, çekilen gaz, klima gazı basan aletin içindeki tüpün içine toplanır ve sizden sonra gelen aracın klima sistemine basılır. yani çekilen gazın işi bitti diye bir durum söz konusu değil. ha klima yağı için bu durum doğrudur. çekilen yağ geri basılmaz, yenisi basılır.

eyvallah. beni aydınlattınız teşekkür ederim.
  • merhaba arkadaşlar....arcımda klimayı açtığımda sadece klima modunda çalışıyor....normal havalandırma moduna geçemiyorum...çözüm veya benzer sorun yaşayan varsa paylaisın...çok teşekkür ederim...(2005 alfa 156..milano kırmızısı)
  • arkadaslar arac yenı ı30 klıma 4 kademe ve 3 fanda yada ac on ken farketmez cuk cuk cuk dıye arar ara bazen azdan coga bazende az az dıkkat edınce bır ses gelıyor on gogus tarafından gıbı hareket halındeykende gelen bu ses durukende gelıyor ama arac gıderken sankı daha sık yapıyor bunun sebebı ne olabılır ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: kenanmorbulut

arkadaslar arac yenı ı30 klıma 4 kademe ve 3 fanda yada ac on ken farketmez cuk cuk cuk dıye arar ara bazen azdan coga bazende az az dıkkat edınce bır ses gelıyor on gogus tarafından gıbı hareket halındeykende gelen bu ses durukende gelıyor ama arac gıderken sankı daha sık yapıyor bunun sebebı ne olabılır ?

motordaki kayış sesi... kayışa yük binice yapar genelde yani klima açıldığında. genelde servisler sprey sıkarak hallediyorlar.. yada kayışın aşırı gergin yada gevşek olmasında bu sesleri yapabilir...
  • Abi klima kapali fam accikkende yapiyor ve 1 2 kademede hatta 3 kademe hizda bile ses yok ancak 4 kademede geliyor motor kayisiyla pek alakali oldugunu dusunmuyorum acikcasi yani fanin hizi yukselince ara ara sabit degil farkli sekillerde gogus tarafindan ses geliyor birsey cuk cuk diye

• Megane 2 aracımın kliması 11 derece üflüyordu,

Bostancı Sanayi de Hakan Usta var, dediki gazı çekip yeni gaz basmak gerek, üstüne ekleme olmaz, otomatik bir alet gazı çekti, 20 dk kadar vakumlama ve 600gr gaz yüklemesi yaptı...

Gazın Markası Dupont olacak, diğerleri işe yaramaz dedi,(2011 yazında 80 TL ydi), Dupont daha pahalı...

Sonuç, sabah güneş henüz çok parlak değilken 1.kademe üflemede 4 derece,

Klima gazı yeniletirken Dupont Marka bastırın ve 20 dk. vakumlama yaptırmayı ihmal etmeyin...

Marka ve modele göre Gaz gramajını internetten bulursanız daha da iyi olur...

Yaz kış çalıştırma hem araba hem ev klimaları için şart, yağlama açısından

Klima kapatırken de, evlerde klima sonrasına 1 saat fan kuruyorum, arabada ise 1-2 kilometre kala fana geçiriyorum ki ıslaklık gitsin, bakteri mikrop üremesin...

Hakan Usta nın adresi ve telefonu şöyle:

GARANTİ OTO ELEKTRİK
    Bostancı Oto San. Sitesi G bLok No:13
    Cep Tel: 0535 669 86 02

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ti4u -- 12 Temmuz 2012; 13:26:58 >
  • ebnim araçta rölantide klima komprösörü 2-3 saniye aralıklarla açılıp kapanıyor kaputu açınca da bariz görünüyor. dönüyor çat çut ses sonra duruyor sonra tekrar çat çut. dolayısıyla rölantide soğutma yapmıyor. ama ayağımı gaz pedalına basınca komprösör sürekli dönüyor ve soğutma da iyi sayılır.aynı şey araç hareket halindeykende oluyor gaz pedalından çekince soğutmanın verimi azalııyor. gazı tam yeni doldurdum polen filtresi yeni takıldı. radyötör peteğini temizlettim tıkalı olabilir dediler. usta 5 saat uğraştı yapamadı. sizce sorun nedir. klimayı açmaya korkuyorum açınca kırmızı ışıkta dursam da gaz vermeye devam ediyorum.anlayan varsa yardım ltfn
  • klima ve kalorifer sisteminde problemlerim vardı,

servise değilde bu işlerin uzmanı götürmekte fayda var, benim aracım komple göğüs söküldü,
    tamir yapıldı , şimdi çok memnunum.

http://www.uzunotoelektrikklima.com/

• Merhaba arkadaslar benımde 1996 model ford mondeo 2.0 gghia model aracımın klımasında kacak varmıs.
    İlk başta soğuma felan kalmasdı gittik gaz basımı sırasında yagına suyuna bakan alet kaçak var uyarısı verdı
    usta şimdi gaz basalım ama tamıtr edılmesı lazım dedı bende şehir dışında oldugum için aldırmadım.Gaz bastı bi haftada
    basılan gazda uctu gıttı.Not araba gazı yıyınce buz dolabı gıbı oldu.sorun kacagı bulmak.

İStanbul anadolu yakasında önerdiğiniz bir tamirci varmı?
  • Klimayı acınca 3000 devirden sonra uğultu sesi geliyor. Soğutması gayet güzel ses dışında sorunumuz yok. Problem nerede? Araç megane 2 2004 model 1.6 şimdiden teşekkürler

• quote:

Orijinalden alıntı: Gambler 06

Klimayı acınca 3000 devirden sonra uğultu sesi geliyor. Soğutması gayet güzel ses dışında sorunumuz yok. Problem nerede? Araç megane 2 2004 model 1.6 şimdiden teşekkürler

Rulman sesidir büyük ihtimalle. Kompresörünüzün sökülmesi gerekir.
  • quote:

quote:

Klimayı acınca 3000 devirden sonra uğultu sesi geliyor. Soğutması gayet güzel ses dışında sorunumuz yok. Problem nerede? Araç megane 2 2004 model 1.6 şimdiden teşekkürler

Cevap için teşekkür ederim hocam. Rulmanı değiştirmek tahmini ne kadar zaman alır.
  • quote:

quote:

quote:

Cevap için teşekkür ederim hocam. Rulmanı değiştirmek tahmini ne kadar zaman alır.

Net bişey söyleyemem hocam ama çok kısa sürecek bir işlem değil.
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Net bişey söyleyemem hocam ama çok kısa sürecek bir işlem değil.

Anladım hocam tekrar teşekkür ederim.

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.