Şimdi Ara

gittigidiyor sahibinden vb satış yapanlar yandı!!! (25. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
695
Cevap
9
Favori
181.765
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2324252627
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: kyran

Duruma şöyle bir açıklık getireyim. İnternet üzerinden yaptığınız satışlar 2.el olsun veya olmasın farketmeksizin eğer ki süreklilik arz ediyorsa o zaman ne yazık ki vergiden muaf olamıyorsunuz. Fatura ve sevk irsaliyesi düzenlemeniz gerekiyor. Eğer buna uyulmamışsa o zaman vergi usulsüzlük cezasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Buna karşın belli aralıklarla ürün satanlar ve de zayi diyebileceğimiz 2. el ürün satan bireyler için bir vergi mükellefliği söz konusu değildir. Burada dikkat edilmesi gereken husus satılan ürün adedi değil satışın sürekliliği olup, vergiyi doğuran olay satışın sürekliliğidir.

Gittigidiyor da şöyle bir ibare yazar ki, bu genelde karıştırılıyor.

Bireyler (şahıslar) için
    İş ortaklığı programına kayıt olurken, Bireysel site alternatifini seçen kullanıcılarımıza ödemeler yapılırken toplam kazanç üzerinden %10 oranında gelir vergisi stopajı kesintisi yapılacaktır.

GittiGidiyor, fatura düzenleyemeyen bireylere yaptığı ödemeler için yürürlükteki vergi kanunlarına göre %10 stopaj ödemektedir. Bu nedenle yapılan %10 stopaj kesintisi, her ayın sonunda beyan edilmekte ve vergi dairesine yatırılmaktadır.

100 TL kazanç elde eden bir Bireysel siteye;
    100 TL - %10 Stopaj kesintisi (10 TL) = 90 TL tutarında para transfer edilir.

Burada biz fatura kesmiyoruz gittigidiyor bizim yerimize ödemekte gibi bir sonuç çıkaranlar olabilir. Yanıldıklarını bilhassa belirteyeyim. Bu ödemeler esasen Gittigidiyor'un bireysel satıcılar fatura kesmediği için kendisinin devlete ödemesi gereken meblağı kapsamaktadır.

Şimdilik bireysel satıcıların yapmaları gereken bundan sonraki durumlarda eğer herhangi bir değişikliğe gidilmezse , ki e-ticaret artık iyice yaygınlaşmaya başladı ve beraberinde yeni yasal düzenlemeleri de getirecektir, ürün satışlarının süreklilik arz etmemesi konusunda dikkat etmeleridir.

Satışları üstlenirseniz tabii vergi cezası size tarh edilecektir.

Tekrar edeyim, satıcıdan kesilen yüzde 10 luk meblağ, Gittigidiyor'un o satış üzerinden maliyeye aktardığı tutardır. Sizinle bir ilgisi bulunmamaktadır.

Bilakis Gittigidiyor zaten sizin yaptığınız satış üzerinden yüzde 10 stopajı devlete ödeyerek sorumluluktan kurtulmuş oluyor. Bu gittigidiyorun aracılıktan dolayı ödediği tutardır.

kyran ın yorumunu biraz daha açmak gerekirse ;

gitti gidiyorun kazanç ortaklığı sisteminden dolayı yaptığı %10 kesintinin gg üzerinden yapılan satışlarlar alakası yok
    ,benim şahsi veya ticari web sitemde gg un reklamlarını alarak tıklama başına elde etteğim ücreti gitti gidiyorun giderleştirmesi gerekiyor ,benim gelir vergisi mükellefi olmama durumumda fatura kesemem böyle durumlarda maliye mükellef kişinin gider pusulası keserek gelir sahibinden kaynakta kesinti elde ederek vergisini peşin almış oluyor ve gg u gideri giderleştirebiliyor. elbette gg de bu vergiyi benim adıma maliyeye yatırıyor .dikkat edilmesi gereken nokta, ben geliri gg üzerinden bir satış ile elde etmedim kendi sitemde gg un reklamı yaparak elde ettim.

burayı anladıktan sonra ,

gg üzerinden açık arttırmayla veya hemen al ile bir ürün sattığımda gg nin yaptığı kesinti ise bankalar arasında değişiklik gösteren kredi kartı komisyonu ile gitti gidiyorun bize sağlamış olduğu hizmetin bedelidir.gg şirketinin ana faaliyet konusu komisyonculuktur elde ettiği gelir hizmet geliridir.benim adıma her hangi bir vergiyi kesip devlete yatırma durumu söz konusu değildir .ilgili vergi tamamen benim mesuliyetimdedir. yani kyran ın dediği, satıcıdan kesilen yüzde 10 luk meblağ, Gittigidiyor'un o satış üzerinden maliyeye aktardığı tutardır bilgisi yanlıştır.gg sizin adınıza hiç bir vergiyi ödemiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zep -- 2 Haziran 2010; 20:31:45 >

• quote:

Orijinalden alıntı: zep

quote:

Tekrar edeyim, satıcıdan kesilen yüzde 10 luk meblağ, Gittigidiyor'un o satış üzerinden maliyeye aktardığı tutardır. Sizinle bir ilgisi bulunmamaktadır.

gg şirketinin ana faaliyet konusu komisyonculuktur elde ettiği gelir hizmet geliridir.benim adıma her hangi bir vergiyi kesip devlete yatırma durumu söz konusu değildir .ilgili vergi tamamen benim mesuliyetimdedir. yani kyran ın dediği, satıcıdan kesilen yüzde 10 luk meblağ, Gittigidiyor'un o satış üzerinden maliyeye aktardığı tutardır bilgisi yanlıştır.gg sizin adınıza hiç bir vergiyi ödemiyor.

Sayın Zep sizinle aynı görüşü paylaştığımız kanattinde olmakla birlikte ben de gittigidiyor'un aracı bir kurum olduğunu ve satıcı adına herhangi bir vergi ödemesi yapmadığını ve satıcı ile herhangi bir ilgisi bulunmadığını belirttim zaten. tabii benim hatam, eksik ifadelerden dolayı farklıymış gibi anlaşılıyor kusura bakmayın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kyran -- 2 Haziran 2010; 20:22:57 >

• evet kyran haklısın genel olarak aynı şeyleri söylemişiz ben yanlış anlamışım kusura bakma düzeltiyorum mesajı

ancak ; satışlardan yapılan yüzde onluk kesintinin maliyeye aktarılması söz konusu değil,10 luk kesinti zaten gg nin geliri ,o rakamı aktarırsa kar edemez gg ,kaldı aktarabileceği vergisel bir araçta yok
    quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Zaris

zaten %10 kesinti oluyor ödemelerimizden daha ne vergisi istiyorlarki?

benimde gittigidiyor üzerinden toplamda 30 adet satışım vardır.

quote:

Orijinalden alıntı: next-urla

şerefsizler kalkıpta işin doğrusunu yazsa vergi mükellefi olmayan vatandaş satış yapmayacak ve kazanacakları %10dan listeleme ücretinden olacaklar iş bukadar basit maliye asıl gittigidiyorun tepesine binmesi lazım sen nasıl vergi mükellefi olmayan vatandaşa ürün sattırırsın diye yada niye sitene yasal uyarı koymuyorsun diye burdan eski eşyalarınıda satsan maliye biniyor artık tepene bu bukadar basit başına gelmeyen nasıl bir durum anlayamaz ama emin olun tüm satış yapanların başı yanacak sırayla gidiyorlar

Bilakis Gittigidiyor zaten sizin yaptığınız satış üzerinden yüzde 10 stopajı devlete ödeyerek sorumluluktan kurtulmuş oluyor. Bu gittigidiyorun aracılıktan dolayı ödediği tutardır.

• zaten kampanya adına tüm ürünlerde %5indirim yapıyor nasıl yapıyor tabiki bizden kestiği %10la aslında cebinden birşey çıkmıyor %5kazanmış oluyor yada 12taksit yaptığı zamanlarda %5-6 gibi bankaya komisyon ödüyor neyse konumuz zaten bu değil satış yapanların yiyeceği cezalar 10dan fazla satışı olanlar yada 1000tl nin üzerinde satış yapanlar hazırlasınlar kendilerini satış yaptığınız tutarın %10unuda maliyeye vereceksiniz buseferlik %90ını affediyorlar görmezden geliyorlar
  • üstteki soruma cevap verebilecek var mı
  • quote:

Orijinalden alıntı: shakkaron

peki bu uygulama hangi baslangıc tarihini kapsamakta?2009 itibariyle olan satıslar mı inceleniyor sadece.2009 once satıs yapanlar bu uygulamadan muaf mı kalacak tam anlamadım bu noktayı.

Heralde bu olay il il değişiyor.Çünkü bu hafta başlanan Ankara'da 2008 yılından itibaren satış dökümlerini çıkarıyorlarmış.Böyle olunca da cezalar çok yüksek çıkmış.Hiç kimse uzlaşmaya gitmiyormuş.Cezalarda az buz değil yani.124.000 Tl alan birini biliyorum.Herkez mahkemede arayacakmış hakkını.
  • quote:

Orijinalden alıntı: CeFurkan

bu olay bayagi ciddi gibi

anlasildi kadari ilede pilot bolge izmir

yanliz bu olay dh a bayagi yariyabilir

2. el canlanacaktir

Forum sitelerinde yapılan satışlarada karışmazlar inşallah. Forum üzerinden banka hesap noları yollanıyor ya , bu sıkıntı olabilir.Yarın bir gün pm ler incelirse hesap noları tespit edilebilir. En temizi hesap no sunu falanda ayrı bir sistem(msn vb.) üzerinden gönderirsek alıcıya takip edilmeyiz.
  • Arkadaşlar selamlar, ben bişey sormak istiyorum, gg de satış yapan -ben de dahil- birçok memur statüsünde olanlar var, ve memur statüsünde olanların ticari faaliyetlerle uğraşması yasak. Bu durumda olanlarla ilgili ne gibi işlemler yapılır, yani memurluk tehlikeye girer mi acaba, bilen biri lütfen bilgilerini paylaşsın... saygılar.
  • quote:

peki bu uygulama hangi baslangıc tarihini kapsamakta?2009 itibariyle olan satıslar mı inceleniyor sadece.2009 once satıs yapanlar bu uygulamadan muaf mı kalacak tam anlamadım bu noktayı.

evet arkadaşım 2009yılını inceliyorlar bir sonraki senede 2010 yılını inceliyecekler
  • quote:

Orijinalden alıntı: mrjohn

quote:

Heralde bu olay il il değişiyor.Çünkü bu hafta başlanan Ankara'da 2008 yılından itibaren satış dökümlerini çıkarıyorlarmış.Böyle olunca da cezalar çok yüksek çıkmış.Hiç kimse uzlaşmaya gitmiyormuş.Cezalarda az buz değil yani.124.000 Tl alan birini biliyorum.Herkez mahkemede arayacakmış hakkını.

arkadaşlar hiç korkmayın öyle büyütüldüğü gibi cezalar yok mesela 50milyarlık satış yapan birisi 2-3bin tl ceza öder bilemedin 5000tl ama uzlaşırsa efendi olursa yoksa tabiki normal cezası 30-40bini bulur. usulsuzluk cezaları yasal olarak 1ayda ödenirse 3\1 oranında düşüyor zaten böyle bir uygulama ilk defa olduğu için fazla tepki toplamak istemiyorlar bir nevi uyarı niteliğinde birde hangi mahkemede haklarını arıyacaklar çok merak ediyorum zaten suçlusun ispatıyla ortada neyi inkar edeceksin

• 3-5 kıyıtırk bişi sattımdı bende. an itibari ile gg'a tövbe ediyorum.
    şahid ol donanımhaber :)
  • Süreklilik önemli. Belli zamanlarda birkaç adet, 2. el ürün satanlar için herhangi bir vergi mükellefliği sözkonusu değil

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kyran -- 3 Haziran 2010; 1:35:58 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: SeRo-34

quote:

Orijinalden alıntı: CeFurkan

bu olay bayagi ciddi gibi

anlasildi kadari ilede pilot bolge izmir

yanliz bu olay dh a bayagi yariyabilir

2. el canlanacaktir

Forum sitelerinde yapılan satışlarada karışmazlar inşallah. Forum üzerinden banka hesap noları yollanıyor ya , bu sıkıntı olabilir.Yarın bir gün pm ler incelirse hesap noları tespit edilebilir. En temizi hesap no sunu falanda ayrı bir sistem(msn vb.) üzerinden gönderirsek alıcıya takip edilmeyiz.

dh yonetiminze buradan cagri yapiyoruz

sildigimiz mesajlar komple silinsin hic bir yerde saklanmasin

teşekkürler

• evet bu gerçek tanıdıgım bir kargocu arkadaş kendisinin aras kargo müdürü anlattı bi kaç kişiye maliye bu şekilde ceza kesmiş adam gittigidiyordan oyuncak satıyormus
  • quote:

Orijinalden alıntı: orhunefe

Arkadaşlar selamlar, ben bişey sormak istiyorum, gg de satış yapan -ben de dahil- birçok memur statüsünde olanlar var, ve memur statüsünde olanların ticari faaliyetlerle uğraşması yasak. Bu durumda olanlarla ilgili ne gibi işlemler yapılır, yani memurluk tehlikeye girer mi acaba, bilen biri lütfen bilgilerini paylaşsın... saygılar.

Belirttiğiniz durumda olanlar için ilgili birimdeki yetkiliye sorduğum soruya şu şekilde yanıt vermişlerdi; "Eğer vergi mükellefi olması kariyerini tehlikeye atacaksa, başka bir vergi mükellefi üzerinden fatura kestirmesini öneriyoruz."
  • Maliye yi hafife almayın arkadaşlar, çakallar için söylüyorum iğne deliğinden kervan geçirebilirsiniz ama o iğne deliğinden maliye 100 kervan geçirmiştir :), adamlar hiç kimsenin gözünün yaşına bakmaz, bu olayın olması normal, gerçi maliye kdv ye odaklanırdı ilk defa gv olarak ceza kestiklerini görüyorum ilginç
  • quote:

Orijinalden alıntı: ciko77

quote:

Arkadaşlar selamlar, ben bişey sormak istiyorum, gg de satış yapan -ben de dahil- birçok memur statüsünde olanlar var, ve memur statüsünde olanların ticari faaliyetlerle uğraşması yasak. Bu durumda olanlarla ilgili ne gibi işlemler yapılır, yani memurluk tehlikeye girer mi acaba, bilen biri lütfen bilgilerini paylaşsın... saygılar.

Belirttiğiniz durumda olanlar için ilgili birimdeki yetkiliye sorduğum soruya şu şekilde yanıt vermişlerdi; "Eğer vergi mükellefi olması kariyerini tehlikeye atacaksa, başka bir vergi mükellefi üzerinden fatura kestirmesini öneriyoruz."

Kardeş kusura bakma pek bilgim yok bu vergi mükellefiyeti konusunda, şunu mu demek istiyorsun, yani benim adıma işçi emeklisi babam satış yapıyordu deyip, benim gg hesabımı ve banka hesabımı, kredi kartımı kullanıyordu gibi bir çözüm mü bahsettiğiniz?

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: ciko77

quote:

Kardeş kusura bakma pek bilgim yok bu vergi mükellefiyeti konusunda, şunu mu demek istiyorsun, yani benim adıma işçi emeklisi babam satış yapıyordu deyip, benim gg hesabımı ve banka hesabımı, kredi kartımı kullanıyordu gibi bir çözüm mü bahsettiğiniz?

Aynen o şekilde ya da sattığınız türden ürünler satan ve işyeri sahibi bir yakınınız ile anlaşarak belirtilen adette ve tutardaki faturaları kestirebilirsiniz. Böylece memuriyetiniz tehlikeye girmeyecektir.

• Arkadaşlar ceza kesilenler veya bildirim yapılanlar bu evrakların resmini çekip buraya koyabilirlermi. Veya herhangi bir resmi evrak...
  • http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/hs565.snc3/30839_1347814294363_1201471602_30826711_6155396_n.jpg

yukardaki linkte düzenlenen tutağı görebilirsin. Ceza makbuzları daha sonra gönderilecek ve ödemeler ona göre yapılacak...
  • 
Sayfa: önceki 2324252627
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.