Şimdi Ara

gittigidiyor sahibinden vb satış yapanlar yandı!!! (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
695
Cevap
9
Favori
181.710
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Mr._Frodo

quote:

Orijinalden alıntı: boras06

bı kac gun once ankara maltepe pazarından arkadasım 3 tane 15 tl den tsırt aldı pazardan elma alır gıbı koydu adam posete verdı.ne fıs ne fatura ne etıket hıc bısı yok..bu adamlar bu sekılde dukkanda satmaya korkmazken ınternette satıs yapanları takıp etmelerı yok ceza kesmelerı falan pek aklıma yatmadı.he olr mu olr yanı burası turkıye ama cok sayıda uye satıcı war bole habersız kanunu flan belırtmeden peslerıne dusmelrı sanmıorm yanı.artı o olay 10 nısanda olmus yanlıs bılmıyorsam 10 nısan bu yana 1 ay gectı ve ısyan eden haberleer cıkan forumlara dusen baska hıc mı satıcı olmaz.

Denetlenmiyor olması, o şeyin Yasal olduğu veya yapılabileceği anlamına mı gelir? O zaman sende git okul önünde eroin sat, sonra yakalandığında ''Denetleme yoktu bende sattım" de. Böyle deyince bakalım seni bırakacaklar mı?

Ayrıca Vergi Kanunu yıllardır yürürlükte zaten. Bu konuda açıklama yapılmasına veya bilgi verilmesine gerek yok. sanki Vergi Kanunu dün çıkmışta bugün uygulanmaya başlamış gibi konuşmayın.

hayır yanls anlıyosun demek ıstedııgım denetlenmesı daha kolay olan reel hayatta yapılan satısları duzeltmeden neden sanal aleme daldılar.artı gg yasadısı bı sıte ınsanlar orda yasadısı mı satıs yapıyodu bu zamana kadar.dendı mı hıc sanal alemde yapılan satıslarda da sunlar uygulanacak dıe.bız uye olduk kuralına gore satısı yaptık.eger not dusulseydı fıs de duzenlenecek dıye ınsanlar ona gore tavır alır.artı pzarda stan adam dukkan acarak satıyo zaten bellı baslı seylere veerrgı werıyor sadece yaptıgı satısda fıs duzenlemıyor.senın dedıgın uyusturucu ıse farklı sen sacmalamıssın

• ben bu konuda uyarı yapmıştım.
  • Devlet o vergilerin kuruşu kuruşuna bana nereye gittiğini belgelerle gösterecek(gerçi devlet bu 10 TL harcadığı yere 2000TL yazar kimse birşey diyemez.) olsa devlete inanmam çünkü ne bir icraat var ne bir gelişme,senelerdir yerimizde sayıyoruz.Benim bu devlete ve devletle ilgili kişi/kurumlara hiçbir zaman hiçbir şekilde yardımım olmayacak.
  • Konuyu baştan sona okudum..Ve açıkçası bu konudaki savunmaların çoğunun haksız olduğunu gördüm.

-Sen 2.el yahut yurtdışından gelme malzeme işinden geçiniyorsan vergi vermek zorundasın.Ben her gün 08-17 arası 80-90 hasta bakıyorum ve vergimi veriyorum ama sen ucuza alıp yüksek marjla satacaksın sen vergini vermeyeceksin.Bu vergilerini ödeyen bizleri aptal yerine koymaktır.

-Sen bu işi sürekli yapıyorsan yasallaştırmak zorundasın.(Çünkü geçimini sağlıyorsun bi yerde).Ama ben eski telefonumu rahatça satabilmeliyim.

-Ancak bu takip/ceza işinde bir kota olmalı.Yani eleman malı stoklayıp azar azar kösüp,farkedilmez ise yine haksızlık yaşanır.

Son olarak,devleti bi yerde haksız duruma düşüren,bu işin adil olarak yapılamayacağı/yapılmadığı.Adam milyon liralarca köstürüyor devlete.Ama totalde 1-2 bin kaçıranın boğazına yapışan devlet,o iş adamlarını görmezden geliyor.Bunun örnekleri ülke tarihimizde bolca var.

Fakat bizler eğer forumlarda , günlük yaşamda Türkiye şöyle bağımlı,böyle yaparsa kalkınır diye konuşuyorsak önce kendimizden başlayıp görevlerimizi tam olarak yerine getirmeliyiz.

Arkadaşlar,unutmayınız ki , beni dolandırmanız ile devleti dolandırmanız aynı şey değildir.

• quote:

Orijinalden alıntı: kaf_kaftr

Konuyu baştan sona okudum..Ve açıkçası bu konudaki savunmaların çoğunun haksız olduğunu gördüm.

-Sen 2.el yahut yurtdışından gelme malzeme işinden geçiniyorsan vergi vermek zorundasın.Ben her gün 08-17 arası 80-90 hasta bakıyorum ve vergimi veriyorum ama sen ucuza alıp yüksek marjla satacaksın sen vergini vermeyeceksin.Bu vergilerini ödeyen bizleri aptal yerine koymaktır.

-Sen bu işi sürekli yapıyorsan yasallaştırmak zorundasın.(Çünkü geçimini sağlıyorsun bi yerde).Ama ben eski telefonumu rahatça satabilmeliyim.

-Ancak bu takip/ceza işinde bir kota olmalı.Yani eleman malı stoklayıp azar azar kösüp,farkedilmez ise yine haksızlık yaşanır.

Son olarak,devleti bi yerde haksız duruma düşüren,bu işin adil olarak yapılamayacağı/yapılmadığı.Adam milyon liralarca köstürüyor devlete.Ama totalde 1-2 bin kaçıranın boğazına yapışan devlet,o iş adamlarını görmezden geliyor.Bunun örnekleri ülke tarihimizde bolca var.

Fakat bizler eğer forumlarda , günlük yaşamda Türkiye şöyle bağımlı,böyle yaparsa kalkınır diye konuşuyorsak önce kendimizden başlayıp görevlerimizi tam olarak yerine getirmeliyiz.

Arkadaşlar,unutmayınız ki , beni dolandırmanız ile devleti dolandırmanız aynı şey değildir.

iyi okumadığınız ve gg nin kurallarına ansızın yeni bir maddeyi eklemediğini bilmediğiniz de belli.
    Gg nin sayfasını açın satış yapmak açın başlayın ve o sayfada sizi faturasız satış yapmaya sürükleyen reklamları(öğrenciler ev hanımları emekliler vb.) bir okuyun ondan sonra bu mağdur vatandaşları sorguya çekin.Öyle sallamakla olmuyor.Bu insanlar günlerdir uyku uyumuyor.Uyananlar belki de önlerine çıkacak bir ceza ile ömürboyu uyanamayacakları bir yanlışa gidecekler, bunları düşündünüz mü?Bu durumda olmayanlar yok benim devletim vergisini almalı şöyle olamlı vb. şeklinde konuşuyor.Neden bu insanları bu durma düşürenleri konuşmuyorsunuz?Neden bu insanları uyarmayan bu sisteme isyan etmiyorsunu da bu şekilde yorumlar yapıyorsunuz?Aynı şeyin sizin haberiniz olmadan başınıza geldiğinizi varsayın.Tüm sevdiklerinizin sizden birer birer uzaklaştıklarını düşünün, herkezin sizden kaçtığını düşünün...vb.
    Bu insanlar neden bu duruma düştüler bunu neden sorgulamıyorsunuz da yargısız infaz yapıyorsunuz?

• sınırlama getirilmeli kişisel sadece kendi farklı eşyalarını satanlardan değil ama
    bu işi ticarete dökmüş yüzlerce aynı ürünü satmış kişiler var onlardan vergi alınmalı...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Vaio

sınırlama getirilmeli kişisel sadece kendi farklı eşyalarını satanlardan değil ama
    bu işi ticarete dökmüş yüzlerce aynı ürünü satmış kişiler var onlardan vergi alınmalı...

O zaman öyle bir sistem koyacaksınız ki bu sitelere kendi kar payından hariç, %8- 18 kdv ve %20 gelir vergisini hesaba katarak ücreti keseceksiniz.Bu siteler devlete vatandaştan aldıkları kdv ve gelir vergilerini ödeyecek ya da buna benzer bir sistem uygulayacaklar.Bu kadar insanı haksız duruma düşürüp de psikolojilerini bozmayacaklar.Bunu yaşayanlar bilir.Yaşamayanlar ancak gülüp geçer, yarın da unuturlar.Ama bu insanların yarını belli değil, belki bir sela ile başlayıp nasıl bilirdiniz ile sonuşlanacak şeylere gebe olması kaçınılmaz sonuçlar olacaktır.(Sakına o zaman iyi bilrdik demeyiniz, suç bizim di bilemedik de demeyiniz.bir çözüm gerekli buna bu genel bir sorundur.Bunun çözülmesi gerekli arkadaşlar.)

• İkinci el ürüne vergi almak kadar saçma bişey olmaz sıfır alınırken zaten vergisi ödenmiş bir malın bir faturası olur nedendir bilmiyorum burda bazı arkadaşlar şöyle yaptılar böyle ceza kestiler diye saçmalamışlar devlet isterse alır hiçbişey diyemezsin diye yazanda var devler isterse alır ama devlet sadece alabileceği şeyi ister yani elinde bi kanunla gelir ikinci el mala KDV ödenmek zorundadır diye bi kanun yok bu ülkede devlet kanun hukuk herkes için herkesi eşit saymak için var yok sen şunu yapmışsın böyle ceza kesiyorum :)) komik üstelik madem ikinci el ürüne KDV ödemek zorunlu Kadıköyde ikinci el bilgisayar parçası piyasasını elinde tutan dükkanlar var ve yüzlercekez alışveriş yaptım ne alırken nede satarken KDV ödediğimi hatırlamıyorum ne yani devlet İstanbul un göbeğindeki bu dükkanları keşvedememişte internet satıcılarının peşine mi düşmüş böyle şeyleri kim uydurup insanların kafasını meşgul ediyo anlamıyorum gidin bi iş bulun çalışın kardeşim yaaaa :)))

• 3 tl'lik sigarayı 7 tl ' ye aldığımız 2 tl olan benzini 3.5 tlye aldığımız yetmiyor gibi bir de bunu çıkarsınlar tam olur.
  • Beyler merhaba
    maliye ve devlet olayı cok buyuk ıs , anında tepenıze cokerler 24 saat ıcınde yuz bın tl ler üzerinden borç batagına gırersınız , ne evlenebilirsiniz , ne yurd dısına cıkabılırsınız , ne askerde vb kamu kuruluslarında saygı hosgoru gorur nede bır mal varlıgı sahıbı olabılırsınız nede kamu kuruslarında calısabılırsınız . seri katil gibi olursunuz , VERGİ KACAKCISI damgası sıcılınıze ısler , hayatınız maffolur , ipin ucundasınız ...
    aklınızı başınıza alın , işinize gücünüze bakın bu iş değil .
    yapıcak olanda yasal yapmalıdır yoksa işin sonu intihara kadar gider . gencecik hayatlarınız bir hiç ugruna maffolur .
    bu kadar yuku kaldırmak 3-5 liranın peşindeyken imkansız .
  • Bu yasayı çıkartanlar aynı zamanda emekliyi bir nevi fatura fiş almaya zorlayan vergi iadesini kaldıranlar değilmi?
  • Madem ikinci el satıyorsun sende ne diye alıp satıyorum diyorsun maliyeye. Çatı katında biriken ve işime yaramıyan şahsi eşyalarımı satıyorum dersen senden hiç kimse vergi kesemez.

Hatta yeni bir eşyayı bile satarsın. Maliye sorarsa bana hediye geldi. İşime yaramıyor satıyorum der çıkarsın.

Öğrenin artık bu kanundaki boşlukları. Ticaret amacıyla satarsan tabi vergi keserler.
  • işguzarın tekinin işi belli ki. herkes elini ayağını çeksin piyasa ona kalsın diye uğraşıyor
  • Arkadaşlar eğer ortada tesbit edilen bir kazanç varsa bunun elbette vergisi olacak. Maliye ikinci elmi, sıfırmı diye bakmaz olaya onlar belgelenen her kazancın vergisini de alır. Üstelik böyle yerlerde ben yapmadım satmadım deme şansınızda yok herşey ortada. Artık satış yapanlar iki kere düşünmeli. Site gerçekten güvenilmez ne alınır nede satılır. Satış yap linkini tıklayın bakın ne resimler var alttarafta emekliler, ev hanımları, öğrenciler satış yapıyor para kazanıyorlar diye reklam yapıp sizi satışa teşvik etmeye çalışıyor. Ama hiç bir yerde satılan ürün için vergi ödemeniz gerekir, gelir elde ediyorsanız maliye kaydınız olması ve fatura kesmeniz gerekir diye uyarmıyor. Demiyor çünki işine gelmiyor. Şimdi de mesaj atanlara okuduğum kadarıyla fatura kesmeniz vergilendirmeniz gerekir gibi cevaplar veriyor !!!

Ama kendisini sağlama almış ve para kazanmak için illegal her şeyi yapıyor ama ne alıcıyı ne satıcıları korumak için elini bile kıpırdatmıyor. Sıfır risk demiş ama sadece balon. 3 günde için onayla 1 ay sonra bozulsun ürün at çöpe. Bakın amarikadan gelen fotoğraf makinaları yarı fiyatına ama şikayet sitelerine bir bakın arızalanınca muhatap yok. Ama site bu ürünleri günün fırsatı diye sattırıyor. Üstelik bu ürünler Amerika vb. ülkelerden ülkemize gümrük vergisi ödenmeden giren ürünler. Yakında bunların da tesbitini yaparlar. Zira bu ürünler ticari amaçla geliyor ama gümrükten vergisiz kolayca geçiyor. Elbette buna da bir dur diyecekler.

Site ne yapıyor peki bunun suç olduğunu bilmiyormu elbette biliyor. Ne yapıyor daha çok satılsın diye ana sayfada günün fırsatı diye sunuyor. İşlem hacmi yüksek bu sitelerde yakında ümlü markalarda başlıyacak benim sahte ürünlerim satılıyor diye bir çok kişinin canı bundanda yananacak zira çok fazla sahte markalı ürünler satılıyor. Site bunlarada göz yumuyor.

Ben bu siteden 2 defa alışveriş yaptım ikisindede başıma gelenleri yazdım forumda okuyun mutlaka. Alıcıyıda korumuyor sistem yani. İşin aslı belgesi olmayan heryerde sorun vardır ve bu sorun sizi bişekilde bulur. Site komisyonun alır onun vergisini öder işin içinden çıkar.

Olanda biraz ucuz alırım yada biraz satış yapar geçimime katkı sağlarım diyen benim ülkemin insanına olur!!!

• inanmayanlar için durumum, başka bir forumdaki tartışmam :

07-05-10, 17:12

Arkadaşlar

Gitti gidiyorda çok sağlam satış sayısı bulunan bir üyeyim. Önceleri bu haberi önemsememiştim, karalama diye düşünmüştüm ama bugün tüm bu haberler üzerine bir de internet üzerinde dolaşan bir mail aldım. (yine aynı konu ile ilgili)

Artık gerçekten korkmaya başlamıştım, bir de üstüne üstlük izmirliydim. Yani sözde olayın başlangıç yeri.

Bugün öncelikle alsancak vergi dairesine gittim ve olay ile ilgili bilgileri olmadıklarını söyledi. Oradan da izmirli olan bilir, şifa hastanesinni yanındaki vergi denetleme müdürlüğüne gittim. ( sözde görüşmelerin yapıldığı yer.)

Hiç bir şekilde böyle bir konuda bilgileri yok, hatta içlerinden bir memur, "bende gitti gidiyoru kullanıyorum, bunlar 2.el siteleri böyle bir vergilendirme yapılamaz..." dedi.

İnanın rahat bir nefes aldım. Korkudan internetteki tüm forumları arattım ve hep şu 35.000 küsür ödeyen arkadaşın mesajı dolaşıyor her yerde.

Böyle bir şaka, yada böyle bir karalama yapıp insanları korkutmak ayıptır, bu kadar kişiye böyle bir duyguyu yaşatmak günahtır. Hangi kimsenin 35.000 tl ödeyecek gücü varken gittigidiyiorda alım satım yaparki...

Bu polemiği başlatan, olayı bu noktalara getiren kimseleri Allah nasıl biliyorsa öyle yapsın, umarım yalandan yazdıkları bu durumlara gerçekten düşerler...

Arkadaşlar gerçekleri forumlardan yalan yanlış takip etmektense, özellikle izmirli arkadaşlara sesleniyorum, gerçeği öğrenmek çok kolay, sözde adı geçen Vergi dairesi hemen şifa hastanesinin yanında, gidin kendiniz görüşün, doğru bilgiye kaynağından ulaşın.

Gelelim olayın diğer yüzüne. Gittigidiyor artık gerçekten ikinci el sitesi olmaktan çıktı. Herkes yurtdışından getirttiği eşyaları, sıfır olarak satmaktadırlar. Bu elbette vergi kaçırmadır. Çünkü siz çinden, ordan, burdan bulup getirttiğiniz eşyaları, gitti gidiyora sadece %10 bırakarak satıyorsunuz. Peki bu suç mu?

-Evet, çünkü bunun suç olduğu belli, yoksa mağazalar neden var. Herkes gitti gidiyorda 20 tl aylık verip bir dükkan açsın ve %10 la, hiçbir eleman çalıştırmadan, kira ödemeden , vergi ssk bağkur vermeden mal satsın. Bu kazanç mutlaka vergilendirilmelidir.

Bu suç sizin suçunuz mu???

- Hayır, bence bu suç bariz olarak gitti gidiyorun suçudur. Eğer bir ürün satılırken sıfır olarak satılıyorsa gitti gidiyor mutlaka bunun vergisini devlete ödemelidir. Satıcıya faturasını kestirmelidir. Gitti gidiyor istese 5 dk. da böyle bir sistem kurup, tüm sıfır satış yapan satıcılarına fatura kestirtebilir.

Peki gittigidiyor bunu yapar mı?

- Yapar mı beraber düşünelim. %18 KDV ödeyeceksiniz + %10 gitti gidiyora komisyon verecekseniz + alıcıya kargo parası ödeteceksiniz, satış yapabilir misiniz bu koşullarda ? Çok zor. Gitti gidiyor siz satış yapamayınca para kazanabilir mi? Hayır. E, o zaman gitti gidiyor neden böyle bir sistem kursun ki?

Arkadaşlar, ben şuan için rahat bir nefes aldım çünkü böyle bir uygulama yok. En azından ben de 2. el ürün sattığım için böyle bir uygulama başlasa bile etkilenmem gibi geliyor ama her halukarda satışlarımı durduracağım.

Gittigidiyor yada diğer sitelerden sıfır ürün satış yapan arkadaşlara ise önerim, durumlar netleşinceye kadar satışlarını durdursun ve risk almasın. Devlet er yada geç bu duruma bir dur diyecektir.

Bu arada bilgi almak için gitti gidiyor u arayabilirsiniz: 0 216 575 71 64 Ama şimdiden belirteyim, bu konuda sizi mali müşavirinize yönlendiriyorlar (Nasıl bir mali müşavirim olsun ki satış başına 3-5 TL bişey kazanıyorum Şaka yapıyorlar sanki, sanırım üye olurken okudum ve kabul ettim türü şeyleri daha dikkatli okumalıyız. Ama her ne olursa olsun, bu olay bir gün patlarsa, gitti gidiyor bu işten paçasını kolay kolay kurtaramaz gibi geliyor...

Bu mesajımın üzerine hala biri kalkıp, "yok efendim ben bu kadar ceza ödedim, ben şukadar ceza ödedim diye yazacaksa, lütfen ödediği cezanın makbuzunu da bi zahmet ekleyiversin mesajına da görelim. Devlet 35000 Tl alınca makbuz kesiyordur elbet değil mi, yoksa makbuz almayınca indirim mi yapıyorlar

bana gelen cevap
    inanmayan arkadaslar var hala. sirf sizi uyarmak icin üye oldum. zaten bu olaya bundan sonra inansanızda inanmasanızda farkeden birsey yok. zira denetim islemi 2009 yılı için yapılıyor. su an tüm satıslarınızı kaldırsanız bile size ulasılacak. tüm satıcıların ne sattığı, kaça sattığı, kime sattığı, kargo bilgileri, hepsi ellerindeki dökümanlarda yazılı. bildiklerimi anlatayim faydasi olur.

-öncelikle vergi dairesine gittim böyle birsey yok diyen arkadasim; şifanınn yanındakine değil, karşısındaki ara sokaktakine gideceksin. 6.kata çıkın. orada istediginiz kadar magdur görürsünüz. ayrıca siz görüşeceğiniz yetkilileri beklerken oradaki bayan hala kullanıcıları telefonla aramaya devam ediyor. yeni kurbanları yani. inkar edenler oluyor yok ben değilim ben yapmadım falan diyorlar, gelmem diyorlar.
    -çağrıldığınızda sakın gitmeme hatasına düşmeyin. normalde bizi çağırmak zorunda değiller. gereken cezayı kesip eve gönderebiliyorlar. ama söylediklerine göre herkesi özellikle yüzyüze görşmeye çağırıyorlar. uygulama ilk olduğu için insanların hayatını karartmamaya çalışıyorlar. ben oradaki memurların samimiyetine inandım. sonuçta mevzuat belli ve size ceza kesmeme lüksleri yok. mümkün olan en düşük cezayı kesmeye çalışıyorlar ve sizi ona göre yönlendiriyorlar. o yüzden memurlara diklenmek, inkar etmek, yalan beyanda bulunmak yerine işbirliği yapmanız lehinize olacaktır. zaten kandırma sansınız yok. gg en ufak ayrıntıya kadar raporlamıs. yıllık ciromu ve satıs miktarımı ögrenmis oldum sayelerinde.
    -dediklerine göre bu uygulama ilk izmirde baslamis ve beklenenin çok üstünde vergi elde edildigi icin diğer tüm illerdede baslanacakmıs.
    -daha önce sitede yazıldığı gibi çok işlem yapandan az islem yapana dogru gitmiyorlar. harf sırasına göre ilerlediklerini söylediler. baska hesabınız olup olmadığını soruyorlar, varsa özellikle belirtin, digerini birlestirip islem yapiyorlar. söylemezseniz ileride diger hesabınız icinde ayrıca ceza yersiniz. sormayi unuturlarsa bile siz söyleyin. 15 nisan gibi basladi sanirim, en azından forumlara o tarihte yansıdı. su an e harfiyle baslayan kullanıcıları aradıklarına göre 5 günde bir harf ilerliyorlar demektir ve buda çağrılacak kisilerin çok fazla olduğunu gösteriyor demektir. aslında yangın yeni baslıyor.
    -bir de üzerine devam edin ama bundan sonra vergisini verin diye tembihliyorlar. bu sartlarda kim devam eder onuda bilmiyorum.

çağrılan, çağrılacak herkese geçmiş olsun.

bana gelen diğer cevap:

Arkadaşım şuan tutanak elimde ;

Ödevlinin gittigidiyor.com sitesi aracılığı ile nihai müşterisine ........ satışı yaptığı teslimatın aralık 2009 döneminde yapıldığı tespit edilmiştir.

Burak Ali Tecim
    Vergi Denetmeni

Gülgün ALACA
    Özel Yetki Belgeli
    Yoklama Memuru

Güler Göktürk
    Özel Yetki Belgeli
    Yoklama Memuru

Bu arada kimse bura belgesini paylaşmak zorunda değil. Herkes başına daha fazla birşeyler gelmesinden endişeli. Sonuçta Sıra ve seri numarasından kim olduğunu bulabilir ve neden internette bunları yayınlıyorsun diyen çıkabilir. Bu verdiğim isimler gerçekmi değilmi git öğren. Pm atarsan sana beni aradıkları cep numarasını verebilirim.

tekrar soru sordum:
    07-05-10, 21:46

- siz yeni ve kullanilmamis urun mu satiyordunuz
    - kargolari kendiniz mi gonderiyordunuz
    - kac isleminiz vardi
    -sadece aralik 2009 icinmi ceza yediniz
    - isim sirasina gore mi cagriyorlar
    - aylik cironuz ne seviyede idi
    - gorusmede nasil davranililmaali sizce

gelen cevap:

-Evet sıfır ürünler satıyordum. ( Söylediklerine göre sıfır veya ikinci el olması farketmiyormuş )
    -2009 için 109 işlemim vardı. ( aralık 2009 da 11 işlem) 11 işlem için tutanak tutuldu.
    -İsim sırasına göremi bilmiyorum. Kendinizle uğraşmaktan ve olayın şokundan bunu sormayı kimse aklına getirmez sanırım.
    -Aylık ciro 500-600 TL civarı.
    -Görüşmede yaklaşımları oldukça iyi. İlk başta belgeleri göstermiyorlar. Siz gittigidiyor üzerinden satış yapıyormuşsunuz şu kadar satışınız varmış diyorlar. Siz hayır dediğinizde sattığınız ürünlerin listesini size aktarılan parayı alıcı adı soyadını işlem tarihini gösteriyorlar. diyecek birşey bulamıyorsunuz. İnatlaşmaya gitmek size yol su elektrik olarak geri dönecektir. Dürüst olun mağdur olduğunuzu ihtiyacınız olduğu için satış yaptığınız falan söyleyin. İsteseler 2009 yılındaki tüm satışlarınız için ceza kesebilirler. Ama söylediklerine göre 2009 satış toplamından %10 un altına inemiyorlar. Buda aralık ayına tekabül ediyor hemen hemen. Bununla ilgili facebookta bir grup kurmayı düşünüyorum. Grubu kurduktan sonra size haber veririm. Bu bilgileri farumlarda paylaşmamızın nedeni en azından 2010 yılında satışa başlayanlar mağdur olmasın. Gidin mükellefiyet açın. vergi dairesine gidin ve ben 2010 da bu işlere başladım. gittigidiyordan 2010 bu aya kadar şu kadar satışım var ama sattığım hiçbir üründen fatura almadım bana yardımcı olun diye söyleyin size yardımcı olacaklardır. Eğer yıl geçerse ( muhasebeciye sorun ) geriye dönük beyanname olmayacağı veya usulsüz olacağı için birde bu yüzden ceza yersiniz. Bu işten kesinlikle zarar göreceksiniz ama en az ne kadar zararla atlatabilirsiniz bunun yollarını araştırmak gerekir. Siz yinede pazartesi günü gidin orayı görün öğrenciler ev hanımları vb. vb.

başka bir mağdurdan gelen cevap:

arkadaslar,
    sırf bu konu için üye oldum foruma. bazı inanmayan arkadaşlar var. ancak eğer gg üzerinden düzenli satış yapıyorsanız mutlaka çağırılacaksınız. başlığın başından itibaren anlatılanlar kesinlikle doğru çünkü aynısını ben de yaşadım.

inanmayanlar yanlış yere gidip sormuş. şifa hastanesini geçince bir vergi dairesi var. oraya sormayacaksınız. işlemler farklı bir yerde. gidecek olanlar, şifa hastanesinin karşı sırasında konağa doğru giderken halk bankası var. halk bankasının sokağına girsin hemen köşenin yanındaki binaya girecekler. 6. kata çıkacaklar ve soracaklar. zaten girer girmez olay kafalarına dank edecek inanmayana.

hayatımda bu kadar ciddi bir stres yaşamadım. öyle bir rakam çıkarıyorlar ki ceza olarak. dağılıyorsunuz. bitiyorsunuz yıkılıyorsunuz. yaşamayan bilmez. keşke son yaşayan ben olsam ama herkese sıra gelecek.

yapacak bir şey yok. ellerinde dökümler var. yapacağınız tek itiraz olabilir o da " bu gg kayıtlarında bir hata var" demek... hiç tavsiye etmem. iddilaşırsanız bir şekilde banka hesaplarınızdan vs satış rakamınızı belgeleyim kesacekleri cezasyı keserler. hemde hiç indirim yapmadan. çünkü çok ciddi bir indirim yapıyorlar. öyle bir indirim yapıyorlar ki giderken acaba 1-2 milyar ceza yersem ne yaparım derken 10 bin lira cezaya neredeyse sevinçten havalara uçacaksım. oradaki psikoloji böyle dağıtıyor adamı.

usulsüzlük cezalarına ek olarak 2009 aralık ayı satışlarınıza ait kdv gelir vergisi için fatura kestirecekler. 2010 satışları için 1 ocaktan itibaren ne kadar satış yaptıysanız onlarında hdv ve gelir vergisi için fatura kestirecekleri. ben muhasebeciye firma açılışı ile ilgili talimat verdim işlemleri bitsin faturalarım hazır olsun tekrar gidip bu bahsettiğim faturaları keseceğiz. bunun yanında verilmemiş kdv ve muhtasar beyannamelerinin usulsüzlük cezaları var. muhasebecinin söyledine göre 8 adet ceza da oradan yenecek. tanesi 500 ancak orada da 1/3 indürüm sonrası 300 civarı bir rakam çıkıyor tanesi için yani toplamda beyanname verilmemesinden doğan ceza 2500 civarı bir rakam. yukarıdaki rakamlara onu da ekliyorsunuz. yani bir günde hayatınızı karartıyorlar.

eğer şirket değilseniz ve gerçekten mali işlerden haberiniz olmadığına inandıklarında ciddi indirim yapıyorlar ancak. eğer firma iseniz bu indirimi kesinlikle yapmadıklarını ve kaç tane faturalanmayan satış varsa o kadar usulsüzlük cezası kestiklerini söylüyorlar. çünkü fima olup fatura kesmeyenlerin bilinçli olarak vergi kaçırdıklarını söylediler.

tavsiyelerime gelince. bir muhasebeci bulun ve onu alıp öyle gidin. elden geldiği kadar uzlaşmacı olun. memurlar zaten yaptıkları işten zevk alarak yapmıyorlar. orada diklenerek sadece alacağınız yarayı çok daha büyütürsünüz.

tek umudum bu hükümetin olaydan dönüş yapması ve daha yumuşak bir geçişle ve insanların hayatını karartmadan vergilendirilmesini sağlaması... hala umutluyum. günlerdir uyku uyuyamıyorum.

allah tüm madurların yardımcısı olsun. hükümetin bu attığı kazığı da hayatım boyunca unutmayacağım. bu çalışma devam ederse önümüzdeki aylara damgasını vuracak ve televizyonlarda intihar haberlerini falan izleyeceğiz. işte buraya yazıyorum...

ve pazartesi oldu artık bu işin iç yüzünü kendim sorgulayıp öğrenecektim:

Bu hafta bu işi net olarak öğrenip buraya yazacağım.

10.05.2010 08:45 :

Sabah forumda adı geçen Adnan Beye ualşmaya çalıştım. 489 34 07 den telefonla aradım. Bir bayan açtı telefonu, henüz gelmemiş.
    Kendisine direk ulaşmak için 483 28 02 nolu telefonu saat 9:30 gibi arayın dediler. Beyefendinin tam adı , Adnan Yılmaz imiş. Ve eas beni korkutan kısım, Adnan Beyler gitti gidiyor ile ilgili çalışma yapıyorlarmış....

....... Gün içerisinde güncelleyeceğim......

Ve maliye gidip geldimm..
    10-05-10, 14:16
    Arkadaşlar;

Şuan maliyeden geldim. Evet böyle bir çalışma var. Sadece İzmirde değil Türkiyenin 2-3 şehrinde başlamış durumda.
    İsmim varmı yok mu bilemiyorum çünkü liste yok dediler. (Sitedeki arkadaşlar 4300 kişi olduğunu söylüyor ama ben kendi ismim listede varmı diye sorduğumda liste yok dediler. )
    Eğer bir ihlal var ise benle irtibata geçeceklermiş.

Bundan sonra yapılacaklar:

GİTTİ GİDİYOR BU İŞTEN PAÇASINI KURTARMAMALI. EN UFAK BİR SATIŞI BİLE MAİLLE HABER VEREN GİTTİ GİDİYOR, NEDEN BU SATIŞLARI YAPTIĞIMIZDA YANINDA FATURA VS GÖNDERİN DİYE HABER VERMEMİŞTİR.

FATURASIZ SATIŞIN SUÇ OLDUĞUNU BİLE BİLE İNSANLARI NEDEN SATIŞA TEŞVİK ETMİŞTİR.

BUGÜNE KADAR NEDEN HİÇ UYARMAMIŞTIR.

ARKADAŞLAR NE KADAR GAZETE DERGİ TV YAYINI VAR İSE HABERDAR EDİLMELİDİR. GİTTİ GİDİYOR BURDA YARDIM VE YATAKLIK ETTİĞİ İÇİN EN AZ SATICILAR KADAR SUÇLUDUR.

Ceza yiyen arkadaşlar mutlaka gitti gidiyora dava açmalı ve maddi, manevi tazmainat istemelidir. Ben teknolojik altyapıyı çok iyi bilen bir insanım. Gitti gidiyor eğer isteseydi, tüm işlerin yasal yolla (faturalı, vergili ...) yapılmasını ayarlayabilirdi. Ama yapmadı.... Neden çünkü o zaman satışlardan gelen gelirle azalacaktı.
    Gitti gidiyoru dava etmeden aldığı cezayı kabul edip, oturan aptaldır.

gelen cevaplar:

liste var gözlerimle gördüm. seni başlarından sağmak için öyle söylemişler anlaşılan.

cezayı kabul edip oturanlar aptaldır demişsin. seni çağırsınlar onlarla görüş sonra yiyorsa, paçan sıkıyorsa buyur televizyonlara çık ya da kimi dava ediyorsan et. bekara karı boşamak kolay. böyle gazel okumak kolay. zaten canımız burnumuzda birde böyle saçma sapan yazılar yazarak sinirlerimizi tepemize çıkarmayın. baştan beri sinir ediyorsun burada samimi bir şekilde yazan madurları. inanmadın yalancılıkla suçladın. gittin gördün özür dileyeceğine daha da ileriye gidip küfre varan kelimeler kullanıyorsun. kendine gel. dangalak dagalak konuşma. bana vatan haini diyecek adamın anlını karışlarım.

cevabım:
    Arkadaşlar bildiğiniz gibi daha perşembe - cuma gününe kadar olaya inanmayan biriydim. Ama şimdi kuzu kuzu çağrılacağım zamanı bekliyorum. Bugün önce maliyeye gittim konuştum (basmane, şifa karşısı). ardından da oradan aldığım 0 232 483 2802 nolu telden Adnan beye ulaştım. Kendisinin bana verdiği bilgi o şekildedir.
    Eğer inanmayan varsa arasın kendi konuşsun. Ben ne yapayım....

cevabım:

Tüm satışlarımı iptal ettim.
    Geçmişe yönelik hesap dökümümü istedim ama göndermediler.
    5-6 tane çok yüksek profilli satıcıya link ile beraber durumu anlatan mail gönderdim.

2 gündür paşa paşa çağrılmayı bekliyorum, bir yandan da inşallah beni atlarlar diye dua ediyorum. arkadaşların, tanıdıkların neyi var neyi yoksa sattım. Ne kar amacı güttüm nede vergi laçırma gibi bir amaç.

Sadece 2.el di sattıklarım, şimdi ne yapacağım diye kara kara düşünüyorum... off ya offff.

Gitti gidiyor eğer isteseydi bunların hiçbirini yaşatmazdı. Tek yapacağı ufak bir fatura no girme sütunu ekleme, tüm satıcıları fatura no girmete zorunlu hale getirme. Ama yapmadılar, çünkü işlerine gelmedi. Eğer başıma bir ceza yeme olayı gelirsei kesinlikle dava açacağım. Teknolojik altyapıyı çok iyi biliyorum. Gitti gidiyorun bu konuda ihmalkarlığı vardır. Bunu ispat edebilirim. Emsal teşkil edilebilirim.

cevabım:
    arkadaşlar gitti gidiyor sadece aracı değildir satıcıdır.

Google da "ipad" diye aratın bakalım en üstte ne çıkıyor.
    En üstte gitti gidiyorun ipad i bizden alın reklamı çıkıyor. Altını çiziyorum reklam. Yani google a en üstte çıkabilmek için para ödenmiş

peki ipad türkiye de satılan bir ürün mü?
    Hayır

Gitti gidiyor satılan ipadlarin kaçak olduğunu biliyormu
    Evet

Ama satılan 1000 Tl lik ipadden %10 almak tatlı bir iş ve bunun için google a reklam vermeye değer mi?
    Evet

Peki bir suç unusurunun reklamının yapılması , alınmasına satılmasına teşvik edilmesi, onayımız alınmadan onaylatılan (2008 den önce üyeydim) bir sözleşmede yazılan 1 cümle ile kurtrılabikecek bir durummudur?

Bence hayır, yani şuan için yasaları bilmiyorum ama emin olun, başıma bir iş gelirse, ben bunu kimsenin yanına bırakmam. Hele ki 2.el satış yapmış biri olarak, ne vergi kaçırmakla ne devlete zarar vermekle en ufak bir işi olmayan biri olarak, bana vergi kaçırmış muamelesi yapılırsa, zedelenen onurum, uğradığım haksızlığı yenmek için tüm kanun kitaplarını okur bitiririm. Elimden geleni ardına koymam, avukat 2 tane samimi arkadaşım var, onlara danışıırım, ne yapıp ne ederim ama bu işi, beni bu hale düşürenlerin yanına koymam. Neresinden bakarsanız bakın gitti gidiyor ihmalkarlık etmiştir.

Eğer, "2.el ürün satmak vergi vermeyi gerektirir, uyarılsaydınız yapar mıydınız?" sorusuna cevabınız "Yapmazdım" ise bu işi sizi bu duruma düşenlerin yanına bırakmayın. Çünkü günde yeri geldiğinde 2-3 mail atan gitti gidiyor ne sözleşmeyi değiştirdiğinde ne de en ufak bir uyarı maili atmamıştır. Ama kaçak ürünlerin reklamını yapmaktadır.

Sadece google da ve tüm içerik ortaklarındaki sitelerde yayınladıkları reklamlar bile onları suçlu duruma düşürür. sadece komisyoncu bir site reklam yaparmı , hem de kaçak ürünlerin reklamını????

ve artık içime düşen kurt beni mahvertmişken

Dün, 11:11
    Beklemenin verdiği bu acıya daha fazla dayanamadım. Az önce Vergi dairesini aradım ve İsim-soyisim ve kullanıcı adı bilgilerimi verdim.
    Listeden kontrol edeceklermiş, öğleden sonra arayıp durumumu öğreneceğim.

bana gelen cevap
    Arkadaşım var ya kendi kendine kaşınıyorsun. Bu kırmızı ışıkta geçipte trafik polisine kendini ihbar etmeye benziyor. Eşşeğin aklına neden karpuz kabuğu getiriyorsun durduk yere anlamadım. Belki adamlar seni aramayacaktı.

ve öğleden sonra olduğunda aradım
    İsmim listede varmış ama telefon numaram olarak eski telefon numarasını almışlar (gitti gidiyora kayıt olurken verdiğim)

Cuma günü için randevu aldım. Ne olacak bilemiyorum..

cevabım

Arkadaşlar cuma günü görüşmeye gideceğim lütfen bana akıl verin:

Durumum : Sattığım ürünler eşin dostun laptobu , kamerası , foto makinası vs... ihtiyacı olmayan bana getirirdi, bende satar ve karşılığında paralarını verirdim.

Senelik ortalama 80-90 satış, özel bir durumu olan Aralık 2009 da 6 satışım var (herkes Aralık 2009 dediği için belirttim.) Ortalam cirom 2000 Tl civarı. Bu durumda bana nasıl ceza kesmek isteyecekler. Bundan önceki deneyimli arkadaşlar cevaplarsa çok sevinirim...

gelen cevap şu şekilde

1. Aralık ayı için 6 adet tutanak yazarlar.
    2. şirket kurarsın yaklaşık 300-350 TL
    3. Fatura bastırırsın 100 TL
    4. 2009 için sana fatura kestirirler. Muhtemelen %10-15 oranında yani 2009 ciron 20 Bin TL ise 2.000 TL gibi bir fatura kesersin. Burdanda sana KDV ve gelir vergisi olarak 500 - 600 TL gibi bir rakam girer.
    5. Babanın veya akrabanın şirketi varsa bunun üzerinden işlem yapabilirsin böylece beyanname cezasından ve şirket kurma masrafından kurtulursun.
    6. Böyle bir şirket yoksa bağkura ödeme yaparsın 284.00 TL
    7. 2010 satışların için fatura kestirirler. Onuda gg den öğrenebilirsin.

Geçmiş olsun inanmayan arkadaşlar iyi okusun.

benim cevabım
    Kardeşim çok teşekkürler, en azından içime birazcık su serpildi, ilk başta arkadaşlar 35 - 40000 gibi rakamlar yazınca gerçekten dünya başıma yıkılmıştı.

Bana birazcık daha yardımcı olursan çok sevinirim. Gitti gidiyordan dökümüm geldi. 2009 için toplam 16.000 TL lik satış yapmışım.(toplamda 66 satış)
    Aralık ayında ise 6 adet satış yapmışım:

1) 6 adet satış için usulsuzluk cezası = 167 x 6 = 1002 TL ( ama sanırım 30 gün içidne ödeyince 1/3 ü affeediliyor ve 667 TL gibi birşey tutacak.)

2) 2009 da elde ettiğim 16.000 TL lik gelir (aslında hiç gelir elde etmedim çünkü sattığım şeyler zaten ticari amaçla satılan şeyler değil, eşe dosta yardım amacıylaydı) Bunun üzerinden %10 vergi mi ödeyeceğim. Yani 1600 TL ? Yoksa bu 1600 TL nin üzerinden yazdığın gibi 500-600 TL sini mi alıyorlar? (Birde bunların da cezası olacak mı??)

3) Fatura bastırırsın demişsin, Ben zaten SSK ya bağlı olarak çalışan bir işçiyim. Yinede şirket kurabilir miyim? Fatura bastırabilir miyim?

4) Bağkura nasıl ödeme yaparım, zaten SSK dayım.

5) 2010 satışları toplam cirom 7.000 TL . Adet olarak ra 42 tane. Bunların vergilendirilmesi nasıl olacak.

Tüm bu konularda bana cevap verebilirsen çok sevinirim. Hatta birde pmden telefonunu gönderirsen , sıkıştığımda seni arayabilrisem yine çok sevinirim. Bu bilgilere vereceğin doğru cevaplar bu süreci yaşayacak arkadaşlar için çok faydalı olacak. Senden bilgi bekliyorum.

Saygılar;

gelen cevap 1

arkaplanda ;

1 - Usulsüz Cezasını %90 indirimli olarak ödeyebiliyorsunuz , durumu düzgünce anlatıp yardımcı olmalarını isteyin. Param yok cezayı ödeyebileceğim tutarda keserseniz ödeyebilirim , yüksek cezayı ödeyemem sizde para alamazsınız deyin ( prim usulü çalıştıkları için peşin gelecek ceza ödemelerini dikkate alacaklardır )

2- 2009 Da İlla ki aralık ayının cezası olacak diye bir kaide yok ancak onlar bu şekilde yardımcı oluyoruz ayağına yatıyorlar , yani herşey denetmenin elinde tutup da 2009 ocak ayını ver bakalım diyebilir.

3- Satışlarınızın toplamından %15 Gelir vergisi ve Faizlerini ödersiniz , Bu Vergilerin indirimi hiç birşekilde yoktur , sadece ceza da indirim uygulanır. Yani %15 Vergi + %5 Gecikme olarak bir tutar belirleyebilrisiniz.

Yani 2010 satışı 7000 TL ise %20 Vergi vereceksiniz , Usulsüzlük cezası tutanağı kaç adet yazarlarsa ( şansınıza ) %90 indirimli ödeyebilirsiniz.

Diğer sorunuza gelince , eş dosttan şirketi olan birinden rica edip parayı ona nakit olarak vererek hiç şirket kurmadan bu cezalarını ödeyebilirsiniz. Böylece Bağkur-Açma-Kapama gibi cezaları ödememiş olursunuz.

gelen cevap 2

Gelirin 16.000 TL ise bunun tamamını kazanç olarak görmeyeceklerdir. 1600 TL tutarından 2009 satışların için fatura keseceksin. Bunun %18 i kdv + gelir vergisini ödersin.

SSK lı olman sıkıntı yaratabilir. Bağkur sistemden sigortalı olduğunu göreceği için kayıt açmayabilir. Şirketi eşinin ( evliysen ) yada annenin üzerine kurabilirmisin bunu sor maliyecilere ben ssk lıyım de.

2010 satış ciron 7.000 TL ise birde sen iyi niyetli davranıp kendin aradın. Deki benim bu hepsi karım değil bu konuda bana yardımcı olun %10 yada 20 si için fatura keseyim de.

VE SONUNDA 1 HAFTA ÖNCE İNANMAYARAK , DALGA GEÇEREK BAŞLADIĞIM YAZIŞMANIN SONUNDA DANANIN KUYRUĞU YARIN KOPACAK. VE GÖRÜŞMEYE GİDECEĞİM.
    AÇIKÇASI ÇOK TIRSIYORUM AMA ARTIK BEKLEMENİN VERDİĞİ İĞRENÇ DUYGUDAN KURTULMAK İSTİYORUM. GELİŞMELERİDE SİZİNLE PAYLAŞIRIM. ALLAH BU DURUMA DÜŞEN TÜM BİLGİSİZ VE İYİNİYETLİ SATICILARIN YARDIMCISI OLSUN (1.EL SATAN VE BİLEREK VERGİ KAÇIRANLAR DEĞİL) VE ALLAH BİZİ BİLGİSİZ BIRAKAN , 1 KERE BİLE UYARMAYAN GİTTİ GİDİYORDA BU İŞTE EMEĞİ GEÇEN PATRONUNDAN EN KÜÇÜK MERTEBEDEKİ ÇALIŞANINA KADAR HEPSİNİN BELASINI VERSİN.... 2 YAKALARI BİR ARAYA GELMESİN... BU KADAR KİŞİNİN AHI İLE SÜRÜM SÜRÜM SÜRÜNSÜNLER....

Olayların buraya yazamadığım tüm detaylarıhttp://www.frmtr.com/genel/3393113-gittigidiyor-sahibinden-vb-satis-yapanlar-yandi-56.html sitesinde mevcuttur....

• gg ilk başta 2. el eski eşyaların satıldığı bir siteydi. Fakat sonra bu Dükkan açma olayıyla birlikte şekli değişti. İnsanlar Dükkan açarak yüzlerce-binlerce sıfır ürünü satmaya başladılar. Kısacası resmen Ticari Faaliyette bulunmaya başladılar. Doğal olarak elde ettikleri kazançta Maliye tarafından Ticari Kazanç olarak addedilmeye başlandı. Ticari Kazancında vergisinin verilmesi gerekir. Vermemek suçtur ve Cezaları vardır.

Misal, siz hepsiburada.com veya bu tarz sitelerden bir ürün aldığınızda, adamlar size Fatura gönderiyorlar mı? Yoksa göndermiyorlar mı? Gönderiyorlar değil mi? O zaman sizin dediğiniz gibi olsaydı onlarda göndermezdi, onlarda kayıt dışı çalışırlardı, onlar da vergi vermez tüm parayı ceplerine atarlardı.

İşte bu şekilde kısa bir süre içerisinde göreceksiniz ki, gg'de dükkan açıp yüzlerce-binlerce sıfır ürün satanlar da yakında fatura göndermeye başlayacaklar. Göndermeyenlerde zaten gerek Maliyenin denetlemeleri, gerekse kullanıcıların veya rakip satıcıların şikayetleri sonucunda hakettikleri cezalarla karşı karşıya kalacaklardır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr._Frodo -- 13 Mayıs 2010; 15:30:14 >

• herşeyi anladım da zorla şirket kurdurmak hakkaten komedi

ya adam bıraktıysa da mı be
  • Geç kalmış bir uygulama, resmen kayıt dışı işlem merkezi durumunda. Bildiğim kadarıyla fatura filan da vermiyor çoğu, kayıtsız büyük bir para akışı var, binlerce ürün satan var sağdan soldan ucuza alıp, vergi veren var mı, yok. Internet ile ilgili yasal mevzuat da yok bu da büyük bir eksiklik.
  • 1 tane tsırt sattım sorun olur mu ki :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: safkar14

Geç kalmış bir uygulama, resmen kayıt dışı işlem merkezi durumunda. Bildiğim kadarıyla fatura filan da vermiyor çoğu, kayıtsız büyük bir para akışı var, binlerce ürün satan var sağdan soldan ucuza alıp, vergi veren var mı, yok. Internet ile ilgili yasal mevzuat da yok bu da büyük bir eksiklik.

http://forum.donanimhaber.com/m_37202853/tm.htm

mevzuat var arkadaşlar bakın burdaki foruma yazan arkadaşa

Sahibinden oto satışına vergi geliyor
    Maliye Bakanlığı sahibinden ikinci el oto satışından da KDV almaya hazırlanıyor
    Yeni Gelir Vergisi Yasası'nı 2010 içinde tamamlamayı hedefleyen Maliye Bakanlığı vergi sisteminde köklü değişikliklere gidecek. Vergi gelirlerinin artırılması için sanal ortamda elde edilen rantlardan ikinci el oto piyasasına kadar geniş bir yelpazede yeni vergiler yaşama geçecek.
    Sabah Gazetesi'nde Hazar Ateş imzası ile yaralan habere göre, Maliye yetkilileri, ikinci el pazarının Katma Değer Vergisi (KDV) kapsamına alınmasıyla sağlanacak gelirin zorunlu tüketim malları üzerinde yapılacak olası vergi artışlarını frenleyeceğini söyledi. Halen, işletmeler ve oto kiralama şirketlerinin ikinci el araç satışlarında KDV alınıyor.

SANAL SATIŞA VERGİ
    Ancak bu tarz satışların piyasadaki satışların küçük bir bölümünü oluşturduğunu belirten Maliye yetkilileri şu değerlendirmeyi yaptı: "Şahıslar, ikinci el araç alım-satımında KDV ödemiyor.
    Şirketler ise işletme bilânçosuna dâhil araçları yüzde 18 KDV ile alıyor ve 2. el satışında yüzde 1 oranında cüzi KDV uygulanıyor. Aradaki fark gider yazılıyor. Oto kiralama şirketleri ise yüzde 128 KDV ile sıfır araç alıp, 2. elde yine yüzde 18 KDV ile satıyor. Bunlar, şirketlerle ilgili özel durumlar ve sınırlı örnekler. Gelir artırıcı tedbir kapsamında sahibinden satılık otolar için KDV düzenlemesi yapılacak.
    Vergi sistemindeki yeniliklerden biri de sanal ortamdaki ticaretle ilgili olacak. İnternet üzerinden yapılan ticari değeri olan eşya satışları da KDV'ye tabi olacak. Sahibinden şahsi satış adı altında vergi ödemekten kurtulmak artık mümkün olmayacak. Sanal ortamda satılan kitap, eski plaklar, imzalı sporcu formaları gibi ticari olmayan eşyalar ise vergi kapsamı dışında tutulacak.

Kayıtdışı haritası çıkarılacak
    Maliye'nin kayıtdışı ekonomiyle mücadele kapsamında atacağı bazı adımlar şöyle: Elektronik ödeme araçları yaygınlaştırılacak, kartla ödeme teşvik edilecek.

Bölgesel, sektörel esnek asgari ücret sistemine geçilecek.

Belli hâsılat miktarını aşan çiftçi de defter tutacak.

Vergi mükellefi memnuniyeti anketi yapılacak.

İnternet üzerinden yapılan kayıtdışı istihdam ihbarları elektronik olarak SGK'ya yönlendirilecek.

Vergi uyum maliyetinin hesaplanması ve azaltılmasına yönelik çalışmalar gerçekleştirilecek.

Bandrol denetimleri artırılacak. Alkol ve sigaradan sonra tekstilde de bandrol uygulamasına gidilecek. Kayıtdışı çalıştıran işverenlere uygulanacak idari para cezaları artırılacak. Denetim faaliyetlerine engel olanlara ayrıca idari para cezası uygulanacak.

• 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.