DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Noter Satışı Yapıldıktan Sonra Tekrar Satış Yapılabilir Mi? Yardım...
33
Cevap
0
Favori
18.311
Tıklama
Tüm Forumlar >> Motorlu Araçlar Dünyası >> Otomobil Genel >> Otomobil ve Otomotiv Dünyası Genel >> Noter Satışı Yapıldıktan Sonra Tekrar Satış Yapılabilir Mi? Yardım...
Sayfaya Git:
Sayfa: 1
Giriş
Mesaj
  • Yarbay
   6039 Mesaj
   30 Nisan 2010 12:54:33
   Arkadaşlar bir konu hakkında bilgiye ihtiyacım var.
   Diyelim bugün bir araç satın aldınız noterden. Henüz emniyette üstünüze geçirmediniz fakat. Malum 1 ay süresi var bunun. Bu 1 aylık süre içerisinde aracı bir başkasına satabilir misiniz?
   Yani aracı sadece noterden aldınız ve emniyete gitmeden bir başkasına sattınız. Bu mümkün mü?


   _____________________________

   Siyah-beyaz devam.
  • Yarbay
   7415 Mesaj
   30 Nisan 2010 13:03:17
   Bende 3 ay önce arabamı alırken sordum satamazsın dediler.Önce emniyette sürünüp üstüne 50 tl vermen gerek


   _____________________________

   Corsa 1.3 CDTI 95HP MT-A Easytronic Şanzıman Start & Stop Enjoy
  • Yarbay
   2059 Mesaj
   30 Nisan 2010 13:04:02
   Benim bilgim şu yönde ;

   Noterden üzerinize aldıktan sonra, trafikten de üzerinize almadan, satış yapamazsınız.

   Ruhsat değişecek, sizin adınıza düzenlenecek, ondan sonra notere gidip istediğiniz kişiye satabilirsiniz.   _____________________________

  • Yarbay
   6039 Mesaj
   30 Nisan 2010 13:06:46
   rkadaşlar haklıymışsınız
   Noteri arayıp sordum. O da aynısını söyledi (Bunu neden baştan yapmıyorumki. İnsanları meşgul ediyorum burda )

   Teşekkür ederim yine de ilginize


   _____________________________

   Siyah-beyaz devam.
  • Yarbay
   18966 Mesaj
   30 Nisan 2010 13:50:15
   Yeni sistemde ise:

   Noterde satışı yaptıktan sonra 15 gün içerisinde YENİ RUHSAT ASLINI ilgili Trafik Tescil Şube Müdürlüğünden kendin (!) gidip alabiliyorsun. Bu 15 gün içerisinde gitmezsen yeni ruhsat aslı sana APS ile adresine gönderiliyor! Ona göre sağlam bir adresiniz olsun. Bu 15 gün içerisinde aracınızı başkasına satmak istediğinizde ama henüz yeni ruhsat aslını almamış iseniz APS ile gönderilmesini beklemeden ilgili Trafik Tescil Şube Müdürlüğünden teslim alıp notere gidebilir ve satışınıı yapabilirsiniz.

   Borcu Yok Kağıdı (Satışına Engel Olmadığını Belirtir Yazı) almaya da gerek yok.

   Aklınıza birşey gelmesin. RUHSATI YİNE TRAFİK TESCİL VE ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ VERİYOR. PERDENİN ARKASINDA YİNE T-R-A-F-İ-K VAR. TRAFİK BU İŞTEN ELİNİ VE ETEĞİNİ ÇEKMİŞ DEĞİL. Noteri taşeron olarak kullanıyor. Diğer TÜM ve her türlü işlemleri (LPG, Hurda, Tadilat vb.) yine TRAFİK'te ruhsata işlenecek.

   Yani GERÇEK anlamda bir devrim değil, sadece pasta paslı bıçakla başkasına verildi. Noterler bu işten sanırım pek memnun değiller çünkü bugün 30 NİSAN 2010 ve sistem FLAWLESS (KUSURSUZ) değil hâlâ. Yarın da seminer var (arka kapıdan katılmaya çalışacağım...)

   Selam ve sevgiler.

   Taner Göde


   _____________________________

  • Yarbay
   6039 Mesaj
   03 Mayıs 2010 14:20:45
   Bugün bazı emniyet müdürlüklerinde sistemler hata vermiş, özellikle 1 Mayıs öncesine ilişkin işlemlerle alakalı muameleler yapılamamış. Enteresan bir ülkedeyiz


   _____________________________

   Siyah-beyaz devam.
  • Yüzbaşı
   581 Mesaj
   03 Mayıs 2010 15:29:03
   NOTER'ler mecbur kaldılar bu sistemi üzerlerine almaya, aksi takdirde devre dışı kalacaklardı oto alım satımında ve b işten para kazanamayacaklardı, şimdi biraz angaryayı üzerlerine almışlar 20 TL'yide almışlar.
   Avrupa'da özellikle Almanya'da oto alım satımında noter vs yoktur, sadece alıcı ve satıcı vardır, dolayısıyla masrafta yoktur. alıcı sadece trafik idaresine gidip aracı masrafsız üzerine kaydettirir.


   _____________________________

  • Teğmen
   118 Mesaj
   03 Mayıs 2010 15:58:34
   1 Mayıs'ta geçilen yeni sistem ile eski sistem arasında ne farklılıklar var ben hala anlamadım. Eskisi şöyle idi yenisi şöyle diye özetleyebilecek birisi var mı?


   _____________________________

  • Yarbay
   6039 Mesaj
   04 Mayıs 2010 09:06:47
   @refazmutlu.

   Şimdi eski sistemde satıcıyla anlaştın arabayı alacaksın. Önce satıcı maliyeye gidip aracın borcu yoktur (temiz kağıdı) kağıdını alıyor. Sonra birlikte notere gidiyorsunuz. Noter satışını yapıp aracın belgelerini ve noter satışını alıp yoluna koyuluyorsun. (37 TL) Ardından ilk iş olarak kendi adına Trafik Sigortası yaptırıyorsun. Aksi taktirde Emniyet devir işlemlerini yapmaz. Emniyete gidiyosun. Birsürü abuk subuk dosya, form falan var. Bi de bu formların daktilo ya da bilgisayarla doldurulması isteniyor. Muameleciler iyi para kaldırıyordu bu işten. 1 form 10 TL'ye dolduruluyor muameleciler tarafından. Sonra işleriniz çok olduğu için takip de edemiyorsanız 20 TL'de muamelecilere bayılıyordunuz. Tüm evraklarınızı verdiğinizde genelde 1 gün sonra gidip teslim alıyordunuz. Bi ton yere gidiyorsunuz yani. Değişecek ruhsat yaprağı sayısına göre 46+62 TL bir ücret ödüyorsunuz. + yorgunluk ve bürokrasiye sövme isteği...

   Yeni sistemde alıcı ve satıcı notere gidiyor ve satışı gerçekleştiriyor. Yok temiz kağıdı, abuk subuk formlar kalkıyor artık. Herşey online olarak yapılıyor. 20 TL sabit bir noter ücreti var. Satışı yapıp gidip evinizde ense yapıyorsunuz. 15 gün sonra posta ile yeni ruhsatınız size geliyor. (posta ücreti size ait) Beklemek istemezseniz daha erken emniyete gidip elden de alırsınız. Tercihinize kalmış. Ayrıca noter satışı sırasında trafik sigortası şart koşulmuyor. Sadece bunun sakıncalı olduğu size hatırlatılıyor. Trafik sigortası yapıp yapmama tercihi de size ait. Tabii ki sigortayı bir an önce yapmanız önerilir. Sigortasız trafiğe çıkılmaz. Yine 46+62 TL ücret burada da geçerli. Onun dışında bir ücret yok.

   Ayrıca eski sistemde ikamet ettiğiniz ilin dışından bir araç aldığınızda plakayı değiştirebiliyordunuz. Fakat o sistem artık yok. 34 plaka bir araç aldınız İstanbul'dan, geldiniz Ankaraya. Geçmiş olsun... 34 plakalı bir aracınız var artık. Ve öyle kalacak sonsuza kadar (satmaz iseniz)

   Sonuç olarak bu sistemde çok olmasa da ham maddi kazanç hem de zaman kazancı var. Gereksiz yere harcanan tonlarca kağıt artık yok. Ayrıca bir işgücü tasarrufu da söz konusu. Sistem oturana kadar sıkıntılar olacaktır ama oturduğunda herkesin "ulan eskiden ne işkenceymiş bee" diyeceğinden şüphem yok.


   _____________________________

   Siyah-beyaz devam.
  • Teğmen
   118 Mesaj
   04 Mayıs 2010 10:00:03
   Teşekkürler erhaninho_cArsi,

   Süper özetlemişsin. Şu anda (nihayet) anlamış bulunuyorum.
   _____________________________

  • Yüzbaşı
   581 Mesaj
   04 Mayıs 2010 15:55:11
   bu plaka değişmeme işi biraz karışık gibi, gittiniz istanbul'dan araba aldınız 34 plakalı gelip çanakkale'de kllanacaksınız peki siğorta bedelini istanbul tarifesindenmi yoksa Çanakkale tarifesindenmi ödeyeceksiniz?


   _____________________________

  • Yarbay
   6039 Mesaj
   07 Mayıs 2010 08:19:14
   Ben 28 Nisan'da 41 plaka bir araç alıp Ankara'ya geldim. Üzerime ancak 1 mayıs geçtikten sonra alabildiğim için plaka değişmedi. Sigortayı da 41 plaka üzerinden kestiler..
   Mesela Mardin plakalı bir araç gelmişti sigortacıya. Aynı benim durumumda. Ona da Mardin plakasından kestiler. Oldukça uygun bir rakam çıktı. Ne kadar saçma oysa. İki araç da Ankara'da kullanılacak.

   Bu arada yeni sistem oldukça güzel bence. Yok Ek-1 doldur, muamelecilere kırk takla at üste para ver, git gel zaman kaybet hiçbiri yok artık. Dün Lada Samara'yı sattım. Sistemde de sıkıntı yoktu 10-15 dakikada işlerimiz halloldu. Bu sistemi getirenlerden Allah razı olsun.
   Tek sıkıntı 1 Mayıs öncesi satış alıp plaka değiştiremeyenler yönünden oldu. Keşke onlara da bir kolaylık sağlansaydı.


   _____________________________

   Siyah-beyaz devam.
  • Er
   2 Mesaj
   07 Mayıs 2010 17:47:54
   sen neden muamalecilere kırk takla atıyorsun ki adamlar senin işini zorlamı yapıyorlar işiniz halledi mi bir günde ruhsat plaka alınca iyi ancak para vermeye gelince kırk takla at evrakı şu paraya dolduruyordu diye söylen olmaz arkadaşım olmaz herkesin bir şekilde ekmek yediği bir kapı var kimse kimseye zorla iş yaptırmıyor o muamaleci senin için emniyette beklerken yada plaka bastırırken sen evinde yada işinde çalışyorsun ondan sonra iştakipcileri havadan para kazanıyor ------


   _____________________________

  • Yarbay
   6039 Mesaj
   12 Mayıs 2010 11:04:00
   Herkesin ekmeğine elbette saygımız var ancak vatandaşa da yazık değil mi? Tamam işte mevcut sistem muamelecileri devre dışı bıraktı. Ayrıca muameleci emniyette falan beklemiyor benim için. Yine ben imza atmak için sırada bekliyorum. O sadece evrak çıkınca gidip teslim alıyordu. Havadan 20 TL.


   _____________________________

   Siyah-beyaz devam.
  • Yüzbaşı
   577 Mesaj
   12 Mayıs 2010 12:21:42
   yeni ruhsat gelene kadar aracı trafiğe çıkartabiliyor muyuz??


  • Emekli Yönetici
   4229 Mesaj
   12 Mayıs 2010 18:29:09
   Ben Ankara'dan aracımı İstanbul'lu birisine sattım. Noter çalışmadığı için vekalet ile sattım. Adam 2 gün sonra aradı, abi bu araçta abs olmadığı için İstanbul'da sıkıntı yapıyor o yüzden bende başkasına sattım dedi. Hayırlısı olsun dedim bende. Eğerki vekalet ile alınırsa, aracı üstüne almadan satılabiliniyor.

   Ayrıca yeni ruhsat gelmeden aracı tabiki trafiğe çıkartabiliyorsun. Elinde belgeler var sonuçta.


   _____________________________

   İyi bir kadınla iyi bir erkek birlikte değildir. Çünkü kadınlar, Kötü erkeklere aşık olup iyi erkeklerle dertleşir...

   Ölümden sonrası bile var senden sonrası neden olmasın ki...
  • Yüzbaşı
   386 Mesaj
   12 Mayıs 2010 19:22:53
   ben Ankara'da oturmuyorum ama arabayı Ankara'dan aldım, noter işlerini Ankara'dan hallettik diyelim. emniyet vs gibi işleri de oturduğum şehirde yapmak istiyorum ama plakanın Ankara plaka olarak kalmasını istiyorum bu mümkün mü arkadaşlar?   _____________________________

   kartal için bir güvercini mağlup etmek şeref değildir.
  • Yarbay
   2059 Mesaj
   12 Mayıs 2010 19:43:00

   quote:

   Orijinalden alıntı: _Azza_

   Ben Ankara'dan aracımı İstanbul'lu birisine sattım. Noter çalışmadığı için vekalet ile sattım. Adam 2 gün sonra aradı, abi bu araçta abs olmadığı için İstanbul'da sıkıntı yapıyor o yüzden bende başkasına sattım dedi. Hayırlısı olsun dedim bende. Eğerki vekalet ile alınırsa, aracı üstüne almadan satılabiliniyor.

   Ayrıca yeni ruhsat gelmeden aracı tabiki trafiğe çıkartabiliyorsun. Elinde belgeler var sonuçta.


   Tam olarak anlıyamadım.

   "Vekalet ile sattım" derken; sattığınız kişiye ya da bir yakınına felan vekalet mi verdiniz? Yoksa sizde mevcut olan vekaletle satış mı yaptınız?

   Benim tahminim, siz adamlara vekalet verdiniz, ama adamlar sizden aldığı vekaletle noter satışı yapmadan, arabayı bir başkasına satmaya karar vermiş ve vekaleti kullanarak diğer şahısa satmış.

   Çünkü İster vekaletle, ister direk . . . noterden satış yapıldığı zaman, ruhsat yenilenip, trafikten üzerine alınmadan tekrar satış yapılamıyor diye biliyorum.

   _____________________________

  • Yüzbaşı
   577 Mesaj
   13 Mayıs 2010 08:23:46

   quote:

   Orijinalden alıntı: dainesee   Alıntıları Göster   Tam olarak anlıyamadım.

   "Vekalet ile sattım" derken; sattığınız kişiye ya da bir yakınına felan vekalet mi verdiniz? Yoksa sizde mevcut olan vekaletle satış mı yaptınız?

   Benim tahminim, siz adamlara vekalet verdiniz, ama adamlar sizden aldığı vekaletle noter satışı yapmadan, arabayı bir başkasına satmaya karar vermiş ve vekaleti kullanarak diğer şahısa satmış.

   Çünkü İster vekaletle, ister direk . . . noterden satış yapıldığı zaman, ruhsat yenilenip, trafikten üzerine alınmadan tekrar satış yapılamıyor diye biliyorum.
   dikkat! siz aracınızı resmi olarak satmış olmadınız! Araç halen sizin üzerinizde görünüyor! Eğer sizden vekaletle aracı alan istanbullu şahıs ""noter satışı ile"" sizin aracınızı satmadı ise araç resmi olarak sizin üzerinizde görünür. Lütfen tescil trafikten sorgulatınız. Eğer araç sizin üzerinizde görünüyor ise kanuni olarak aracın kaza,terör vb durumlarından birinci derecede sorumlu olursunuz.


  • Emekli Yönetici
   4229 Mesaj
   13 Mayıs 2010 13:11:01

   quote:

   Orijinalden alıntı: dainesee   Alıntıları Göster   Tam olarak anlıyamadım.

   "Vekalet ile sattım" derken; sattığınız kişiye ya da bir yakınına felan vekalet mi verdiniz? Yoksa sizde mevcut olan vekaletle satış mı yaptınız?

   Benim tahminim, siz adamlara vekalet verdiniz, ama adamlar sizden aldığı vekaletle noter satışı yapmadan, arabayı bir başkasına satmaya karar vermiş ve vekaleti kullanarak diğer şahısa satmış.

   Çünkü İster vekaletle, ister direk . . . noterden satış yapıldığı zaman, ruhsat yenilenip, trafikten üzerine alınmadan tekrar satış yapılamıyor diye biliyorum.

   Evet, aracı alacak olan kişinin yakınına vekalet verdik. Ankara'da 2 gün bekledi. Baktıki noterler düzelmeyecek, benim gitmem lazım dedi. Vekalete önce kendide yanaşmamıştı. Sonradan yapacak birşey yok diyerek vekalet ile verdik. Vekaletle satılan araç için her iki tarafta sorumludur tek taraflı değildir. Bugün aradı ve aracı sattığını belirtti. Hali ile aracın resmi olarak satışı gerçekleşti. Plaka değişimi içinde başvurmuş alan kişi. Bende eski plakamı geri alma niyetindeyim. İstanbul'dan araç beğendim. Kısmetse pazartesi günü gidip halledeceğim.


   _____________________________

   İyi bir kadınla iyi bir erkek birlikte değildir. Çünkü kadınlar, Kötü erkeklere aşık olup iyi erkeklerle dertleşir...

   Ölümden sonrası bile var senden sonrası neden olmasın ki...
  • Onbaşı
   15 Mesaj
   17 Mayıs 2010 15:37:56
   bende 07.05.2010 tarihinde araç aldım kendime benmde birkaç sorum olacak arkadaslar;

   satan arkadasla vergi dairesine gittik burada işiniz yok dediler daha sonra notere gittik ve işlemler tek kalemde orada bitti ve ruhsatın adrese postalanacagı söylendi. ancak ben notere hiç adres vermedim sadece kmlk verdm ve akşam saat 17:00'ye kadar çalışıyorum. ruhsat nereye gelecek? yahut ben olmadan evdekiler alabileceklermi? ilgili arkadaslar yanıtlarsa sevinirim.

   DİPNOT: birde noterden 20 TL'ye tüm iş bitecek diye gazete ve basında duydugumuz haber de yalan ! benden 70 TL aldı şe......siz noter!!!   _____________________________

   DualCore Intel Core 2 Duo E7400, 2800 MHz (10.5 x 267)
   ATI Radeon HD 4650 (RV730)
  • Yarbay
   6039 Mesaj
   17 Mayıs 2010 15:46:51
   hymenalos

   Size noterden verdikleri kağıtta hangi adrese geleceği yazıyor olması lazım. Vatandaşlık ve Nüfus İdaresinde görünen resmi adresinize gider evraklar. Kimlik numaranıza göre tespit edilen resmi adresinize gidecek yani. Size veriler satış belgesine bir bakın bakalım.
   Sizin adınıza evdekiler de alabilirler. Sanırım Tebligat Kanunu hükümleri burada da geçerli.
   Ayrıca yanlış bişey yok. 20 TL noter alıyor, 46 TL ruhsat, 4 TL'de KDV. Sinirlenmenize gerek yok


   _____________________________

   Siyah-beyaz devam.
  • Yüzbaşı
   577 Mesaj
   18 Mayıs 2010 21:05:15
   posta gelinceye kadar arac hangi ruhsat ile kullanılıyor eski ruhsatı noter mühürleyip geri veriyor mu


  • Emekli Yönetici
   4229 Mesaj
   18 Mayıs 2010 22:05:41

   quote:

   Orijinalden alıntı: abdi

   posta gelinceye kadar arac hangi ruhsat ile kullanılıyor eski ruhsatı noter mühürleyip geri veriyor mu


   Eski ruhsatı alıyor. Size yazıcıdan bir çıktı sayfasında geçiçi 10 günlük ruhsat veriyor. 2008 model araç için noter benden 131.60 lira para aldı.

   Bu işlemde, Araç tescil belgesi için 46,00 TL
   Araç Trafik Belgesi için 62,00 TL alınmıştır. Yazıyor noterlik makbuzunda.

   Sair tahsilat: 20,00
   KDV: 3,60

   Hani 60 tl filan tutuyor diyorlardı yahu? Bunlar neyin nesi acaba?


   _____________________________

   İyi bir kadınla iyi bir erkek birlikte değildir. Çünkü kadınlar, Kötü erkeklere aşık olup iyi erkeklerle dertleşir...

   Ölümden sonrası bile var senden sonrası neden olmasın ki...
  • Yarbay
   18966 Mesaj
   18 Mayıs 2010 23:02:40
   Plaka değiştirmek isteyip istemediğinizi sormuştur noter size, siz de evet demiş olacaksınız ki her iki ruhsat belgesi de değiştiği için sizden bu para alınıyor. Asıl bomba plakayı almak için Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne plakalarınızı almaya gittiğinizde çıkacak karşınıza. Gİdenler 240 TL ve bir sürü evrak (!) götürmek zorunda olduklarını belirttiler ama henüz kesin bir bilgi yok.

   quote:

   Orijinalden alıntı: _Azza_

   Alıntıları Göster


   Eski ruhsatı alıyor. Size yazıcıdan bir çıktı sayfasında geçiçi 10 günlük ruhsat veriyor. 2008 model araç için noter benden 131.60 lira para aldı. Bu işlemde, Araç tescil belgesi için 46,00 TL Araç Trafik Belgesi için 62,00 TL alınmıştır. Yazıyor noterlik makbuzunda. Sair tahsilat: 20,00 KDV: 3,60 Hani 60 tl filan tutuyor diyorlardı yahu? Bunlar neyin nesi acaba?
   _____________________________

  • Yarbay
   18966 Mesaj
   18 Mayıs 2010 23:10:33
   Ayrıca noterde yapılan araç devir işlemlerinde VERGİ DAİRESİNE GİDİP "BORCU YOKTUR KAĞIDINI" almanıza gerek yok. Noter bilgisayar sisteminden (YAZIM.NET V.1) aracın plakası ve alıcı ile satıcının TCKN bilgilerini girerek;

   - NPS Nüfus Bİlgileri Paylaşım Sistemi
   - APKS Araç Plaka Kayıt Sistemi
   - GİB Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi

   sitelerinden tüm bilgiler OTOMATİK olarak "ekrana düşüyor". Gerçek YERLEŞİM YERİ bilgilerinizi (yani adresinizi) Nüfus Müdürlüğüne bildirmeniz bu nedenle çok önemli, TC Kimlik Numaranızı bilmenizden ziyade ezberlemenizde de fayda var.

   Noterde tartışmak, noterde kvga çıkarmak, arkasından dümdüz gitmek doğru değil, noter bu işin taşeronluğunu yapıyor. İl içinde araç devrinde sorun yok ancak il dışından alınan araçlarda plaka da değişeceğinden ruhsat da mecburen değişecek ve sizin öyle ya da böyle Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne uğrmanız gerekecek.

   Sanki eski sistem daha ucuzdu ve daha hızlıdı...


   _____________________________

  • Emekli Yönetici
   4229 Mesaj
   19 Mayıs 2010 00:57:11

   quote:

   Orijinalden alıntı: Taner Göde

   Plaka değiştirmek isteyip istemediğinizi sormuştur noter size, siz de evet demiş olacaksınız ki her iki ruhsat belgesi de değiştiği için sizden bu para alınıyor. Asıl bomba plakayı almak için Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne plakalarınızı almaya gittiğinizde çıkacak karşınıza. Gİdenler 240 TL ve bir sürü evrak (!) götürmek zorunda olduklarını belirttiler ama henüz kesin bir bilgi yok.


   Alıntıları Göster

   Taner bey evet, plaka değişecekmisin diye sordular. Onu Ankara'da hallederim dedim. Öyle olmaz, burada söyleyin, plaka 34'mü kalacak değişecekmisin ona göre kağıda yazacağım dedi. Bende, evet değiştireceğim dedim. Sanırım dediğiniz gibi bu yüzden fiyat farklı oldu. İstanbul'dan temiz bir araç bulduğuma sevindim açıkcası.   _____________________________

   İyi bir kadınla iyi bir erkek birlikte değildir. Çünkü kadınlar, Kötü erkeklere aşık olup iyi erkeklerle dertleşir...

   Ölümden sonrası bile var senden sonrası neden olmasın ki...
  • Yüzbaşı
   577 Mesaj
   19 Mayıs 2010 09:41:20
   satış esnasında "fenni muayene tarihi geçmiş" ise satış nasıl oluyor


  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
   19 Mayıs 2010 10:24:28
   Satın aldığım arabanın noter satışını ve geçici ruhsatını aldım.

   Ancak benim verdiğim ev adresimde şu anda kise yok, şimdi yazlıkta kalıyorlar.

   Ben de görevim nedeniyle şehir dışında çalışıyorum.

   Adresimde kimseyi bulamayacaklar, emniyetten elden almak için gerekli olan 15 günlük süreyi de geçirdim.

   Uzun sürede bu adreste kimse olmayacak.

   Postaya verilen evde kimse bulunamazsa evrak nereye gidiyor, bu evrak nereden teslim alınabilir ve benim yerime kim asıl ruhsatı alabilir

   Bilgisi varsa yazan olursa şimdiden kendisine teşekkür ediyorum.   _____________________________

  • Yarbay
   3974 Mesaj
   19 Mayıs 2010 11:00:49

   quote:

   Orijinalden alıntı: erhaninho_cArsi

   @refazmutlu.

   Şimdi eski sistemde satıcıyla anlaştın arabayı alacaksın. Önce satıcı maliyeye gidip aracın borcu yoktur (temiz kağıdı) kağıdını alıyor. Sonra birlikte notere gidiyorsunuz. Noter satışını yapıp aracın belgelerini ve noter satışını alıp yoluna koyuluyorsun. (37 TL) Ardından ilk iş olarak kendi adına Trafik Sigortası yaptırıyorsun. Aksi taktirde Emniyet devir işlemlerini yapmaz. Emniyete gidiyosun. Birsürü abuk subuk dosya, form falan var. Bi de bu formların daktilo ya da bilgisayarla doldurulması isteniyor. Muameleciler iyi para kaldırıyordu bu işten. 1 form 10 TL'ye dolduruluyor muameleciler tarafından. Sonra işleriniz çok olduğu için takip de edemiyorsanız 20 TL'de muamelecilere bayılıyordunuz. Tüm evraklarınızı verdiğinizde genelde 1 gün sonra gidip teslim alıyordunuz. Bi ton yere gidiyorsunuz yani. Değişecek ruhsat yaprağı sayısına göre 46+62 TL bir ücret ödüyorsunuz. + yorgunluk ve bürokrasiye sövme isteği...

   Yeni sistemde alıcı ve satıcı notere gidiyor ve satışı gerçekleştiriyor. Yok temiz kağıdı, abuk subuk formlar kalkıyor artık. Herşey online olarak yapılıyor. 20 TL sabit bir noter ücreti var. Satışı yapıp gidip evinizde ense yapıyorsunuz. 15 gün sonra posta ile yeni ruhsatınız size geliyor. (posta ücreti size ait) Beklemek istemezseniz daha erken emniyete gidip elden de alırsınız. Tercihinize kalmış. Ayrıca noter satışı sırasında trafik sigortası şart koşulmuyor. Sadece bunun sakıncalı olduğu size hatırlatılıyor. Trafik sigortası yapıp yapmama tercihi de size ait. Tabii ki sigortayı bir an önce yapmanız önerilir. Sigortasız trafiğe çıkılmaz. Yine 46+62 TL ücret burada da geçerli. Onun dışında bir ücret yok.

   Ayrıca eski sistemde ikamet ettiğiniz ilin dışından bir araç aldığınızda plakayı değiştirebiliyordunuz. Fakat o sistem artık yok. 34 plaka bir araç aldınız İstanbul'dan, geldiniz Ankaraya. Geçmiş olsun... 34 plakalı bir aracınız var artık. Ve öyle kalacak sonsuza kadar (satmaz iseniz)

   Sonuç olarak bu sistemde çok olmasa da ham maddi kazanç hem de zaman kazancı var. Gereksiz yere harcanan tonlarca kağıt artık yok. Ayrıca bir işgücü tasarrufu da söz konusu. Sistem oturana kadar sıkıntılar olacaktır ama oturduğunda herkesin "ulan eskiden ne işkenceymiş bee" diyeceğinden şüphem yok.


   hocam yanlıs olmasın bu bılgı,
   benım aldıgım arac 02 plakalı,34 oldu satısdan sonra....


   _____________________________

  • Yarbay
   3974 Mesaj
   19 Mayıs 2010 11:03:41

   quote:

   Orijinalden alıntı: erhaninho_cArsi

   hymenalos

   Size noterden verdikleri kağıtta hangi adrese geleceği yazıyor olması lazım. Vatandaşlık ve Nüfus İdaresinde görünen resmi adresinize gider evraklar. Kimlik numaranıza göre tespit edilen resmi adresinize gidecek yani. Size veriler satış belgesine bir bakın bakalım.
   Sizin adınıza evdekiler de alabilirler. Sanırım Tebligat Kanunu hükümleri burada da geçerli.
   Ayrıca yanlış bişey yok. 20 TL noter alıyor, 46 TL ruhsat, 4 TL'de KDV. Sinirlenmenize gerek yok


   46+62 trafiğin aldığı ücret

   20 lira noterin aldığı ücret (extra ücretlerde olabılır,plaka değişimi gib)
   _____________________________

  • Binbaşı
   1532 Mesaj
   19 Mayıs 2010 22:42:26

   quote:

   Orijinalden alıntı: mahmut716   Alıntıları Göster   hocam yanlıs olmasın bu bılgı,
   benım aldıgım arac 02 plakalı,34 oldu satısdan sonra....


   Tasarı o yöndeysi ancak Trafik Müşavirlerinin baskısıyla değiştirildi. Sonsuza kadar plaka konusu iptal oldu.


   _____________________________

  • Yarbay
   6039 Mesaj
   20 Mayıs 2010 14:45:42
   Evet ben o yazıyı yazdığımda sistem yeni gelmişti ve plaka değişmiyordu.
   1 hafta sonra plakalar da değişmeye başladı.
   Yap-boz oynuyoruz yani


   _____________________________

   Siyah-beyaz devam.
  • Binbaşı
   1532 Mesaj
   20 Mayıs 2010 21:59:26

   quote:

   Orijinalden alıntı: erhaninho_cArsi

   Evet ben o yazıyı yazdığımda sistem yeni gelmişti ve plaka değişmiyordu.
   1 hafta sonra plakalar da değişmeye başladı.
   Yap-boz oynuyoruz yani


   Aynen öyle hocam. Adamlar toplandı gittiler bakana, 300 bin kişi ekmeğinden olur falan dediler. Bozuldu iş. Böyle yürüyor işler


   _____________________________

Sayfa: [1]
Tüm Forumlar >> Motorlu Araçlar Dünyası >> Otomobil Genel >> Otomobil ve Otomotiv Dünyası Genel >> Noter Satışı Yapıldıktan Sonra Tekrar Satış Yapılabilir Mi? Yardım...
Sayfaya Git:
Sayfa:
1
Facebook Sayfamız
Foruma Git
Bölümde Ara
Reklamlar
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.