- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Noter Satışı Yapıldıktan Sonra Tekrar Satış Yapılabilir Mi? Yardım...
Bu konudaki kullanıcılar:
 
33
Cevap
17496
Tıklama
Sayfa: [1]
Giriş
Mesaj


6023 Mesaj
30 Nisan 2010; 12:54:33 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

Arkadaşlar bir konu hakkında bilgiye ihtiyacım var.
Diyelim bugün bir araç satın aldınız noterden. Henüz emniyette üstünüze geçirmediniz fakat. Malum 1 ay süresi var bunun. Bu 1 aylık süre içerisinde aracı bir başkasına satabilir misiniz?
Yani aracı sadece noterden aldınız ve emniyete gitmeden bir başkasına sattınız. Bu mümkün mü?

DH forumlarında vakit geçirmekten keyif alıyor gibisin ancak giriş yapmadığını görüyoruz.
Üye olduğunda özel mesaj gönderebilir, beğendiğin konuları favorilerine ekleyip takibe alabilir ve daha önce gezdiğin konulara hızlıca erişebilirsin.

Üye Ol Şimdi Değil Bir Daha Gösterme
_____________________________

Siyah-beyaz devam.


7384 Mesaj
30 Nisan 2010; 13:03:18 

Bende 3 ay önce arabamı alırken sordum satamazsın dediler.Önce emniyette sürünüp üstüne 50 tl vermen gerek
_____________________________

Corsa 1.3 CDTI 95HP MT-A Easytronic Şanzıman Start & Stop Enjoy


2059 Mesaj
30 Nisan 2010; 13:04:03 

Benim bilgim şu yönde ;

Noterden üzerinize aldıktan sonra, trafikten de üzerinize almadan, satış yapamazsınız.

Ruhsat değişecek, sizin adınıza düzenlenecek, ondan sonra notere gidip istediğiniz kişiye satabilirsiniz.
_____________________________

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.


6023 Mesaj
30 Nisan 2010; 13:06:46 

rkadaşlar haklıymışsınız
Noteri arayıp sordum. O da aynısını söyledi (Bunu neden baştan yapmıyorumki. İnsanları meşgul ediyorum burda )

Teşekkür ederim yine de ilginize
_____________________________

Siyah-beyaz devam.


 
18966 Mesaj
30 Nisan 2010; 13:50:16 

Yeni sistemde ise:

Noterde satışı yaptıktan sonra 15 gün içerisinde YENİ RUHSAT ASLINI ilgili Trafik Tescil Şube Müdürlüğünden kendin (!) gidip alabiliyorsun. Bu 15 gün içerisinde gitmezsen yeni ruhsat aslı sana APS ile adresine gönderiliyor! Ona göre sağlam bir adresiniz olsun. Bu 15 gün içerisinde aracınızı başkasına satmak istediğinizde ama henüz yeni ruhsat aslını almamış iseniz APS ile gönderilmesini beklemeden ilgili Trafik Tescil Şube Müdürlüğünden teslim alıp notere gidebilir ve satışınıı yapabilirsiniz.

Borcu Yok Kağıdı (Satışına Engel Olmadığını Belirtir Yazı) almaya da gerek yok.

Aklınıza birşey gelmesin. RUHSATI YİNE TRAFİK TESCİL VE ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ VERİYOR. PERDENİN ARKASINDA YİNE T-R-A-F-İ-K VAR. TRAFİK BU İŞTEN ELİNİ VE ETEĞİNİ ÇEKMİŞ DEĞİL. Noteri taşeron olarak kullanıyor. Diğer TÜM ve her türlü işlemleri (LPG, Hurda, Tadilat vb.) yine TRAFİK'te ruhsata işlenecek.

Yani GERÇEK anlamda bir devrim değil, sadece pasta paslı bıçakla başkasına verildi. Noterler bu işten sanırım pek memnun değiller çünkü bugün 30 NİSAN 2010 ve sistem FLAWLESS (KUSURSUZ) değil hâlâ. Yarın da seminer var (arka kapıdan katılmaya çalışacağım...)

Selam ve sevgiler.

Taner Göde
_____________________________6023 Mesaj
3 Mayıs 2010; 14:20:46 

Bugün bazı emniyet müdürlüklerinde sistemler hata vermiş, özellikle 1 Mayıs öncesine ilişkin işlemlerle alakalı muameleler yapılamamış. Enteresan bir ülkedeyiz
_____________________________

Siyah-beyaz devam.


579 Mesaj
3 Mayıs 2010; 15:29:04 

NOTER'ler mecbur kaldılar bu sistemi üzerlerine almaya, aksi takdirde devre dışı kalacaklardı oto alım satımında ve b işten para kazanamayacaklardı, şimdi biraz angaryayı üzerlerine almışlar 20 TL'yide almışlar.
Avrupa'da özellikle Almanya'da oto alım satımında noter vs yoktur, sadece alıcı ve satıcı vardır, dolayısıyla masrafta yoktur. alıcı sadece trafik idaresine gidip aracı masrafsız üzerine kaydettirir.
_____________________________ 
118 Mesaj
3 Mayıs 2010; 15:58:35 

1 Mayıs'ta geçilen yeni sistem ile eski sistem arasında ne farklılıklar var ben hala anlamadım. Eskisi şöyle idi yenisi şöyle diye özetleyebilecek birisi var mı?
_____________________________6023 Mesaj
4 Mayıs 2010; 9:06:48 

@refazmutlu.

Şimdi eski sistemde satıcıyla anlaştın arabayı alacaksın. Önce satıcı maliyeye gidip aracın borcu yoktur (temiz kağıdı) kağıdını alıyor. Sonra birlikte notere gidiyorsunuz. Noter satışını yapıp aracın belgelerini ve noter satışını alıp yoluna koyuluyorsun. (37 TL) Ardından ilk iş olarak kendi adına Trafik Sigortası yaptırıyorsun. Aksi taktirde Emniyet devir işlemlerini yapmaz. Emniyete gidiyosun. Birsürü abuk subuk dosya, form falan var. Bi de bu formların daktilo ya da bilgisayarla doldurulması isteniyor. Muameleciler iyi para kaldırıyordu bu işten. 1 form 10 TL'ye dolduruluyor muameleciler tarafından. Sonra işleriniz çok olduğu için takip de edemiyorsanız 20 TL'de muamelecilere bayılıyordunuz. Tüm evraklarınızı verdiğinizde genelde 1 gün sonra gidip teslim alıyordunuz. Bi ton yere gidiyorsunuz yani. Değişecek ruhsat yaprağı sayısına göre 46+62 TL bir ücret ödüyorsunuz. + yorgunluk ve bürokrasiye sövme isteği...

Yeni sistemde alıcı ve satıcı notere gidiyor ve satışı gerçekleştiriyor. Yok temiz kağıdı, abuk subuk formlar kalkıyor artık. Herşey online olarak yapılıyor. 20 TL sabit bir noter ücreti var. Satışı yapıp gidip evinizde ense yapıyorsunuz. 15 gün sonra posta ile yeni ruhsatınız size geliyor. (posta ücreti size ait) Beklemek istemezseniz daha erken emniyete gidip elden de alırsınız. Tercihinize kalmış. Ayrıca noter satışı sırasında trafik sigortası şart koşulmuyor. Sadece bunun sakıncalı olduğu size hatırlatılıyor. Trafik sigortası yapıp yapmama tercihi de size ait. Tabii ki sigortayı bir an önce yapmanız önerilir. Sigortasız trafiğe çıkılmaz. Yine 46+62 TL ücret burada da geçerli. Onun dışında bir ücret yok.

Ayrıca eski sistemde ikamet ettiğiniz ilin dışından bir araç aldığınızda plakayı değiştirebiliyordunuz. Fakat o sistem artık yok. 34 plaka bir araç aldınız İstanbul'dan, geldiniz Ankaraya. Geçmiş olsun... 34 plakalı bir aracınız var artık. Ve öyle kalacak sonsuza kadar (satmaz iseniz)

Sonuç olarak bu sistemde çok olmasa da ham maddi kazanç hem de zaman kazancı var. Gereksiz yere harcanan tonlarca kağıt artık yok. Ayrıca bir işgücü tasarrufu da söz konusu. Sistem oturana kadar sıkıntılar olacaktır ama oturduğunda herkesin "ulan eskiden ne işkenceymiş bee" diyeceğinden şüphem yok.
_____________________________

Siyah-beyaz devam.


 
118 Mesaj
4 Mayıs 2010; 10:00:04 

Teşekkürler erhaninho_cArsi,

Süper özetlemişsin. Şu anda (nihayet) anlamış bulunuyorum.

_____________________________579 Mesaj
4 Mayıs 2010; 15:55:12 

bu plaka değişmeme işi biraz karışık gibi, gittiniz istanbul'dan araba aldınız 34 plakalı gelip çanakkale'de kllanacaksınız peki siğorta bedelini istanbul tarifesindenmi yoksa Çanakkale tarifesindenmi ödeyeceksiniz?
_____________________________6023 Mesaj
7 Mayıs 2010; 8:19:14 

Ben 28 Nisan'da 41 plaka bir araç alıp Ankara'ya geldim. Üzerime ancak 1 mayıs geçtikten sonra alabildiğim için plaka değişmedi. Sigortayı da 41 plaka üzerinden kestiler..
Mesela Mardin plakalı bir araç gelmişti sigortacıya. Aynı benim durumumda. Ona da Mardin plakasından kestiler. Oldukça uygun bir rakam çıktı. Ne kadar saçma oysa. İki araç da Ankara'da kullanılacak.

Bu arada yeni sistem oldukça güzel bence. Yok Ek-1 doldur, muamelecilere kırk takla at üste para ver, git gel zaman kaybet hiçbiri yok artık. Dün Lada Samara'yı sattım. Sistemde de sıkıntı yoktu 10-15 dakikada işlerimiz halloldu. Bu sistemi getirenlerden Allah razı olsun.
Tek sıkıntı 1 Mayıs öncesi satış alıp plaka değiştiremeyenler yönünden oldu. Keşke onlara da bir kolaylık sağlansaydı.
_____________________________

Siyah-beyaz devam.


 
2 Mesaj
7 Mayıs 2010; 17:47:54 

sen neden muamalecilere kırk takla atıyorsun ki adamlar senin işini zorlamı yapıyorlar işiniz halledi mi bir günde ruhsat plaka alınca iyi ancak para vermeye gelince kırk takla at evrakı şu paraya dolduruyordu diye söylen olmaz arkadaşım olmaz herkesin bir şekilde ekmek yediği bir kapı var kimse kimseye zorla iş yaptırmıyor o muamaleci senin için emniyette beklerken yada plaka bastırırken sen evinde yada işinde çalışyorsun ondan sonra iştakipcileri havadan para kazanıyor ------
_____________________________6023 Mesaj
12 Mayıs 2010; 11:04:01 

Herkesin ekmeğine elbette saygımız var ancak vatandaşa da yazık değil mi? Tamam işte mevcut sistem muamelecileri devre dışı bıraktı. Ayrıca muameleci emniyette falan beklemiyor benim için. Yine ben imza atmak için sırada bekliyorum. O sadece evrak çıkınca gidip teslim alıyordu. Havadan 20 TL.
_____________________________

Siyah-beyaz devam.


 
577 Mesaj
12 Mayıs 2010; 12:21:43 

yeni ruhsat gelene kadar aracı trafiğe çıkartabiliyor muyuz??


4189 Mesaj
12 Mayıs 2010; 18:29:09 

Ben Ankara'dan aracımı İstanbul'lu birisine sattım. Noter çalışmadığı için vekalet ile sattım. Adam 2 gün sonra aradı, abi bu araçta abs olmadığı için İstanbul'da sıkıntı yapıyor o yüzden bende başkasına sattım dedi. Hayırlısı olsun dedim bende. Eğerki vekalet ile alınırsa, aracı üstüne almadan satılabiliniyor.

Ayrıca yeni ruhsat gelmeden aracı tabiki trafiğe çıkartabiliyorsun. Elinde belgeler var sonuçta.
_____________________________

İyi bir kadınla iyi bir erkek birlikte değildir. Çünkü kadınlar, Kötü erkeklere aşık olup iyi erkeklerle dertleşir...

Ölümden sonrası bile var senden sonrası neden olmasın ki...


386 Mesaj
12 Mayıs 2010; 19:22:53 

ben Ankara'da oturmuyorum ama arabayı Ankara'dan aldım, noter işlerini Ankara'dan hallettik diyelim. emniyet vs gibi işleri de oturduğum şehirde yapmak istiyorum ama plakanın Ankara plaka olarak kalmasını istiyorum bu mümkün mü arkadaşlar?
_____________________________

kartal için bir güvercini mağlup etmek şeref değildir.


2059 Mesaj
12 Mayıs 2010; 19:43:01 


quote:

Orijinalden alıntı: _Azza_

Ben Ankara'dan aracımı İstanbul'lu birisine sattım. Noter çalışmadığı için vekalet ile sattım. Adam 2 gün sonra aradı, abi bu araçta abs olmadığı için İstanbul'da sıkıntı yapıyor o yüzden bende başkasına sattım dedi. Hayırlısı olsun dedim bende. Eğerki vekalet ile alınırsa, aracı üstüne almadan satılabiliniyor.

Ayrıca yeni ruhsat gelmeden aracı tabiki trafiğe çıkartabiliyorsun. Elinde belgeler var sonuçta.


Tam olarak anlıyamadım.

"Vekalet ile sattım" derken; sattığınız kişiye ya da bir yakınına felan vekalet mi verdiniz? Yoksa sizde mevcut olan vekaletle satış mı yaptınız?

Benim tahminim, siz adamlara vekalet verdiniz, ama adamlar sizden aldığı vekaletle noter satışı yapmadan, arabayı bir başkasına satmaya karar vermiş ve vekaleti kullanarak diğer şahısa satmış.

Çünkü İster vekaletle, ister direk . . . noterden satış yapıldığı zaman, ruhsat yenilenip, trafikten üzerine alınmadan tekrar satış yapılamıyor diye biliyorum.


_____________________________

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.


 
577 Mesaj
13 Mayıs 2010; 8:23:46 


quote:

Orijinalden alıntı: dainesee
Tam olarak anlıyamadım.

"Vekalet ile sattım" derken; sattığınız kişiye ya da bir yakınına felan vekalet mi verdiniz? Yoksa sizde mevcut olan vekaletle satış mı yaptınız?

Benim tahminim, siz adamlara vekalet verdiniz, ama adamlar sizden aldığı vekaletle noter satışı yapmadan, arabayı bir başkasına satmaya karar vermiş ve vekaleti kullanarak diğer şahısa satmış.

Çünkü İster vekaletle, ister direk . . . noterden satış yapıldığı zaman, ruhsat yenilenip, trafikten üzerine alınmadan tekrar satış yapılamıyor diye biliyorum.
dikkat! siz aracınızı resmi olarak satmış olmadınız! Araç halen sizin üzerinizde görünüyor! Eğer sizden vekaletle aracı alan istanbullu şahıs ""noter satışı ile"" sizin aracınızı satmadı ise araç resmi olarak sizin üzerinizde görünür. Lütfen tescil trafikten sorgulatınız. Eğer araç sizin üzerinizde görünüyor ise kanuni olarak aracın kaza,terör vb durumlarından birinci derecede sorumlu olursunuz.


4189 Mesaj
13 Mayıs 2010; 13:11:01 


quote:

Orijinalden alıntı: dainesee
Tam olarak anlıyamadım.

"Vekalet ile sattım" derken; sattığınız kişiye ya da bir yakınına felan vekalet mi verdiniz? Yoksa sizde mevcut olan vekaletle satış mı yaptınız?

Benim tahminim, siz adamlara vekalet verdiniz, ama adamlar sizden aldığı vekaletle noter satışı yapmadan, arabayı bir başkasına satmaya karar vermiş ve vekaleti kullanarak diğer şahısa satmış.

Çünkü İster vekaletle, ister direk . . . noterden satış yapıldığı zaman, ruhsat yenilenip, trafikten üzerine alınmadan tekrar satış yapılamıyor diye biliyorum.

Evet, aracı alacak olan kişinin yakınına vekalet verdik. Ankara'da 2 gün bekledi. Baktıki noterler düzelmeyecek, benim gitmem lazım dedi. Vekalete önce kendide yanaşmamıştı. Sonradan yapacak birşey yok diyerek vekalet ile verdik. Vekaletle satılan araç için her iki tarafta sorumludur tek taraflı değildir. Bugün aradı ve aracı sattığını belirtti. Hali ile aracın resmi olarak satışı gerçekleşti. Plaka değişimi içinde başvurmuş alan kişi. Bende eski plakamı geri alma niyetindeyim. İstanbul'dan araç beğendim. Kısmetse pazartesi günü gidip halledeceğim.
_____________________________

İyi bir kadınla iyi bir erkek birlikte değildir. Çünkü kadınlar, Kötü erkeklere aşık olup iyi erkeklerle dertleşir...

Ölümden sonrası bile var senden sonrası neden olmasın ki...


 
15 Mesaj
17 Mayıs 2010; 15:37:57 

bende 07.05.2010 tarihinde araç aldım kendime benmde birkaç sorum olacak arkadaslar;

satan arkadasla vergi dairesine gittik burada işiniz yok dediler daha sonra notere gittik ve işlemler tek kalemde orada bitti ve ruhsatın adrese postalanacagı söylendi. ancak ben notere hiç adres vermedim sadece kmlk verdm ve akşam saat 17:00'ye kadar çalışıyorum. ruhsat nereye gelecek? yahut ben olmadan evdekiler alabileceklermi? ilgili arkadaslar yanıtlarsa sevinirim.

DİPNOT: birde noterden 20 TL'ye tüm iş bitecek diye gazete ve basında duydugumuz haber de yalan ! benden 70 TL aldı şe......siz noter!!!
_____________________________

DualCore Intel Core 2 Duo E7400, 2800 MHz (10.5 x 267)
ATI Radeon HD 4650 (RV730)


6023 Mesaj
17 Mayıs 2010; 15:46:52 

hymenalos

Size noterden verdikleri kağıtta hangi adrese geleceği yazıyor olması lazım. Vatandaşlık ve Nüfus İdaresinde görünen resmi adresinize gider evraklar. Kimlik numaranıza göre tespit edilen resmi adresinize gidecek yani. Size veriler satış belgesine bir bakın bakalım.
Sizin adınıza evdekiler de alabilirler. Sanırım Tebligat Kanunu hükümleri burada da geçerli.
Ayrıca yanlış bişey yok. 20 TL noter alıyor, 46 TL ruhsat, 4 TL'de KDV. Sinirlenmenize gerek yok
_____________________________

Siyah-beyaz devam.


 
577 Mesaj
18 Mayıs 2010; 21:05:15 

posta gelinceye kadar arac hangi ruhsat ile kullanılıyor eski ruhsatı noter mühürleyip geri veriyor mu


4189 Mesaj
18 Mayıs 2010; 22:05:42 


quote:

Orijinalden alıntı: abdi

posta gelinceye kadar arac hangi ruhsat ile kullanılıyor eski ruhsatı noter mühürleyip geri veriyor mu


Eski ruhsatı alıyor. Size yazıcıdan bir çıktı sayfasında geçiçi 10 günlük ruhsat veriyor. 2008 model araç için noter benden 131.60 lira para aldı.

Bu işlemde, Araç tescil belgesi için 46,00 TL
Araç Trafik Belgesi için 62,00 TL alınmıştır. Yazıyor noterlik makbuzunda.

Sair tahsilat: 20,00
KDV: 3,60

Hani 60 tl filan tutuyor diyorlardı yahu? Bunlar neyin nesi acaba?
_____________________________

İyi bir kadınla iyi bir erkek birlikte değildir. Çünkü kadınlar, Kötü erkeklere aşık olup iyi erkeklerle dertleşir...

Ölümden sonrası bile var senden sonrası neden olmasın ki...


 
18966 Mesaj
18 Mayıs 2010; 23:02:40 

Plaka değiştirmek isteyip istemediğinizi sormuştur noter size, siz de evet demiş olacaksınız ki her iki ruhsat belgesi de değiştiği için sizden bu para alınıyor. Asıl bomba plakayı almak için Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne plakalarınızı almaya gittiğinizde çıkacak karşınıza. Gİdenler 240 TL ve bir sürü evrak (!) götürmek zorunda olduklarını belirttiler ama henüz kesin bir bilgi yok.

quote:

Orijinalden alıntı: _Azza_

Eski ruhsatı alıyor. Size yazıcıdan bir çıktı sayfasında geçiçi 10 günlük ruhsat veriyor. 2008 model araç için noter benden 131.60 lira para aldı. Bu işlemde, Araç tescil belgesi için 46,00 TL Araç Trafik Belgesi için 62,00 TL alınmıştır. Yazıyor noterlik makbuzunda. Sair tahsilat: 20,00 KDV: 3,60 Hani 60 tl filan tutuyor diyorlardı yahu? Bunlar neyin nesi acaba?

_____________________________ 
18966 Mesaj
18 Mayıs 2010; 23:10:34 

Ayrıca noterde yapılan araç devir işlemlerinde VERGİ DAİRESİNE GİDİP "BORCU YOKTUR KAĞIDINI" almanıza gerek yok. Noter bilgisayar sisteminden (YAZIM.NET V.1) aracın plakası ve alıcı ile satıcının TCKN bilgilerini girerek;

- NPS Nüfus Bİlgileri Paylaşım Sistemi
- APKS Araç Plaka Kayıt Sistemi
- GİB Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi

sitelerinden tüm bilgiler OTOMATİK olarak "ekrana düşüyor". Gerçek YERLEŞİM YERİ bilgilerinizi (yani adresinizi) Nüfus Müdürlüğüne bildirmeniz bu nedenle çok önemli, TC Kimlik Numaranızı bilmenizden ziyade ezberlemenizde de fayda var.

Noterde tartışmak, noterde kvga çıkarmak, arkasından dümdüz gitmek doğru değil, noter bu işin taşeronluğunu yapıyor. İl içinde araç devrinde sorun yok ancak il dışından alınan araçlarda plaka da değişeceğinden ruhsat da mecburen değişecek ve sizin öyle ya da böyle Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne uğrmanız gerekecek.

Sanki eski sistem daha ucuzdu ve daha hızlıdı...
_____________________________4189 Mesaj
19 Mayıs 2010; 0:57:12 


quote:

Orijinalden alıntı: Taner Göde

Plaka değiştirmek isteyip istemediğinizi sormuştur noter size, siz de evet demiş olacaksınız ki her iki ruhsat belgesi de değiştiği için sizden bu para alınıyor. Asıl bomba plakayı almak için Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne plakalarınızı almaya gittiğinizde çıkacak karşınıza. Gİdenler 240 TL ve bir sürü evrak (!) götürmek zorunda olduklarını belirttiler ama henüz kesin bir bilgi yok.

Taner bey evet, plaka değişecekmisin diye sordular. Onu Ankara'da hallederim dedim. Öyle olmaz, burada söyleyin, plaka 34'mü kalacak değişecekmisin ona göre kağıda yazacağım dedi. Bende, evet değiştireceğim dedim. Sanırım dediğiniz gibi bu yüzden fiyat farklı oldu. İstanbul'dan temiz bir araç bulduğuma sevindim açıkcası.
_____________________________

İyi bir kadınla iyi bir erkek birlikte değildir. Çünkü kadınlar, Kötü erkeklere aşık olup iyi erkeklerle dertleşir...

Ölümden sonrası bile var senden sonrası neden olmasın ki...


 
577 Mesaj
19 Mayıs 2010; 9:41:21 

satış esnasında "fenni muayene tarihi geçmiş" ise satış nasıl oluyor

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
19 Mayıs 2010; 10:24:28 

Satın aldığım arabanın noter satışını ve geçici ruhsatını aldım.

Ancak benim verdiğim ev adresimde şu anda kise yok, şimdi yazlıkta kalıyorlar.

Ben de görevim nedeniyle şehir dışında çalışıyorum.

Adresimde kimseyi bulamayacaklar, emniyetten elden almak için gerekli olan 15 günlük süreyi de geçirdim.

Uzun sürede bu adreste kimse olmayacak.

Postaya verilen evde kimse bulunamazsa evrak nereye gidiyor, bu evrak nereden teslim alınabilir ve benim yerime kim asıl ruhsatı alabilir

Bilgisi varsa yazan olursa şimdiden kendisine teşekkür ediyorum.


3923 Mesaj
19 Mayıs 2010; 11:00:50 


quote:

Orijinalden alıntı: erhaninho_cArsi

@refazmutlu.

Şimdi eski sistemde satıcıyla anlaştın arabayı alacaksın. Önce satıcı maliyeye gidip aracın borcu yoktur (temiz kağıdı) kağıdını alıyor. Sonra birlikte notere gidiyorsunuz. Noter satışını yapıp aracın belgelerini ve noter satışını alıp yoluna koyuluyorsun. (37 TL) Ardından ilk iş olarak kendi adına Trafik Sigortası yaptırıyorsun. Aksi taktirde Emniyet devir işlemlerini yapmaz. Emniyete gidiyosun. Birsürü abuk subuk dosya, form falan var. Bi de bu formların daktilo ya da bilgisayarla doldurulması isteniyor. Muameleciler iyi para kaldırıyordu bu işten. 1 form 10 TL'ye dolduruluyor muameleciler tarafından. Sonra işleriniz çok olduğu için takip de edemiyorsanız 20 TL'de muamelecilere bayılıyordunuz. Tüm evraklarınızı verdiğinizde genelde 1 gün sonra gidip teslim alıyordunuz. Bi ton yere gidiyorsunuz yani. Değişecek ruhsat yaprağı sayısına göre 46+62 TL bir ücret ödüyorsunuz. + yorgunluk ve bürokrasiye sövme isteği...

Yeni sistemde alıcı ve satıcı notere gidiyor ve satışı gerçekleştiriyor. Yok temiz kağıdı, abuk subuk formlar kalkıyor artık. Herşey online olarak yapılıyor. 20 TL sabit bir noter ücreti var. Satışı yapıp gidip evinizde ense yapıyorsunuz. 15 gün sonra posta ile yeni ruhsatınız size geliyor. (posta ücreti size ait) Beklemek istemezseniz daha erken emniyete gidip elden de alırsınız. Tercihinize kalmış. Ayrıca noter satışı sırasında trafik sigortası şart koşulmuyor. Sadece bunun sakıncalı olduğu size hatırlatılıyor. Trafik sigortası yapıp yapmama tercihi de size ait. Tabii ki sigortayı bir an önce yapmanız önerilir. Sigortasız trafiğe çıkılmaz. Yine 46+62 TL ücret burada da geçerli. Onun dışında bir ücret yok.

Ayrıca eski sistemde ikamet ettiğiniz ilin dışından bir araç aldığınızda plakayı değiştirebiliyordunuz. Fakat o sistem artık yok. 34 plaka bir araç aldınız İstanbul'dan, geldiniz Ankaraya. Geçmiş olsun... 34 plakalı bir aracınız var artık. Ve öyle kalacak sonsuza kadar (satmaz iseniz)

Sonuç olarak bu sistemde çok olmasa da ham maddi kazanç hem de zaman kazancı var. Gereksiz yere harcanan tonlarca kağıt artık yok. Ayrıca bir işgücü tasarrufu da söz konusu. Sistem oturana kadar sıkıntılar olacaktır ama oturduğunda herkesin "ulan eskiden ne işkenceymiş bee" diyeceğinden şüphem yok.


hocam yanlıs olmasın bu bılgı,
benım aldıgım arac 02 plakalı,34 oldu satısdan sonra....


3923 Mesaj
19 Mayıs 2010; 11:03:41 


quote:

Orijinalden alıntı: erhaninho_cArsi

hymenalos

Size noterden verdikleri kağıtta hangi adrese geleceği yazıyor olması lazım. Vatandaşlık ve Nüfus İdaresinde görünen resmi adresinize gider evraklar. Kimlik numaranıza göre tespit edilen resmi adresinize gidecek yani. Size veriler satış belgesine bir bakın bakalım.
Sizin adınıza evdekiler de alabilirler. Sanırım Tebligat Kanunu hükümleri burada da geçerli.
Ayrıca yanlış bişey yok. 20 TL noter alıyor, 46 TL ruhsat, 4 TL'de KDV. Sinirlenmenize gerek yok


46+62 trafiğin aldığı ücret

20 lira noterin aldığı ücret (extra ücretlerde olabılır,plaka değişimi gib)1532 Mesaj
19 Mayıs 2010; 22:42:26 


quote:

Orijinalden alıntı: mahmut716
hocam yanlıs olmasın bu bılgı,
benım aldıgım arac 02 plakalı,34 oldu satısdan sonra....


Tasarı o yöndeysi ancak Trafik Müşavirlerinin baskısıyla değiştirildi. Sonsuza kadar plaka konusu iptal oldu.
_____________________________6023 Mesaj
20 Mayıs 2010; 14:45:43 

Evet ben o yazıyı yazdığımda sistem yeni gelmişti ve plaka değişmiyordu.
1 hafta sonra plakalar da değişmeye başladı.
Yap-boz oynuyoruz yani
_____________________________

Siyah-beyaz devam.


1532 Mesaj
20 Mayıs 2010; 21:59:27 


quote:

Orijinalden alıntı: erhaninho_cArsi

Evet ben o yazıyı yazdığımda sistem yeni gelmişti ve plaka değişmiyordu.
1 hafta sonra plakalar da değişmeye başladı.
Yap-boz oynuyoruz yani


Aynen öyle hocam. Adamlar toplandı gittiler bakana, 300 bin kişi ekmeğinden olur falan dediler. Bozuldu iş. Böyle yürüyor işler
_____________________________

Sayfa:   [1]
Tüm forumlar » [Motorlu Araçlar Dünyası] » Otomobil Genel » Otomobil ve Otomotiv Dünyası Genel » Noter Satışı Yapıldıktan Sonra Tekrar Satış Yapılabilir Mi? Yardım...
Sayfa: [1]

Foruma Git
Bölümde Ara

 
Reklamlar


DH VİDEO

 
Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.


DHBR2
0.484