Şimdi Ara

..::LENS İÇİNDEKİ TOZLANMA VE KİRLİLİK SORUNU::..

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
52
Cevap
0
Favori
21.410
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ...ve mutlu son. makine mühendisliği okumanın verdiği güven, tornavida ve 6 vidanın sökümüyle cam gibi lens oldu önce lensin en iç kısmındaki (makineye giren kısmındaki) merceği saran halkayı çıkardıktan sonra o merceği çıkardım ve ters şekilde yumuşak yüzeye bıraktım, sonra vr sisteminin bulunduğu merceği hava yardımıyla temizledim, lens kapağını kapattım içine toz girmesin diye. çıkardığım merceğin iç yüzeyini anti-statik özellikli çabuk buharlaşan alkollü mendille temizledikten sonra hava yardımıyla toz kalmamasını sağladım. çıkardığım merceği çıkardığım konumda yerine monte ettim 3 adet vidasını sıktım, çevreleyen halkasını taktım onun da 3 adet vidasını sıktım (orjinal halindeki sıkıştırılma oranında sıktım bu çok önemli). sonra monte ettiğim merceği aynı mendille dış yüzeyini temizledikten sonra yüzeyin üzerinde toz kalmaması için hava uyguladım. daha önce sensörü de hava yardımıyla temizlemiştim ve lensi monte ettikten sonra f/22 aralıkta ve 2" enstantene de test ettim, bembeyaz lekesiz görüntü
    @Wilakress; nikon u aradım sordum lens temizleme garanti kapsamına girmiyor dediler. sensör temizliği garanti kapsamındaymış.
  • selamlar;
    geçenlerde dışarıda fotoğraf çektikten sonra eve geldiğimde lensin içinin buğu yaptığını farkettim, dışarısı soğuktu ve yağmur sonrası olduğu için hava nemliydi, 18-105 vr lensi çıkardım arkasındaki mercekten baktığımda buğulanma yavaş yavaş geçiyordu ama tortuya benzer bir iz bıraktı, dış yüzeyde olsa neyse diyeceğim ama dış tarafta değil, lensin makineye bağlandığı kısımdaki küçük merceğin içerdeki yüzeyiyle ondan sonraki mercekte belirdi bu izler, daha önce vapurda falan fotoğraf çektiyseniz bilirsiniz, ufak su zerrelerinin lensin ön merceğine bıraktığı izler gibi. yetmiyormuş gibi ufak toz partikülleri de sırıttı kaldı. o günden beri araştırıyorum, toz pek önemli bir faktör değilmiş bu konuda, konstrat ayarını düşürüyormuş genelde, ama buğulanmanın bıraktığı iz hakkında yazı bulamadım. benim kendi fikrim bu oluşan buğulanmanın bıraktığı kirlilik illaki fotoğraf kalitesini etkiler. dslr makine kullanmak ciddi anlamda titizlik gerektiriyormuş. sizlere soracağım sorular;

- lensi nikon servisinde temizletmeyi düşünüyorum, herhangi bir zararı olur mu lense ( AF hızı veya odaklanma motoruna etkisi ),
    - temizletmek gerçekten faydalı olur mu,
    - tahminen ne kadara mâl olur,
    - siz bu sebepten ötürü lensi açtırır mıydınız, daha önce lens içini temizleten veya bu konuyla bilgisi olan var mı?

şimdiden teşekkürler arkadaşlar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xdanger -- 29 Nisan 2010; 23:02:20 >

• anlaşıldığı üzere forumda bu konuda bilgisi olan yok
  • Benim de merak ettiğim sorular.
  • Ne yalan söyliyim ben de sıradayım cevap için
  • Takipteyim
  • youtube da araştırın.

Ben daha önce canon lens için bir video izlemiştim. Eleman kolaylıkla hallediyodu.

Ön tarafta lensin markasını ve ölçüsünü yazan plastik halkayı kaldırtıyor. Allta 3 civata ortaya çıkıyor. Onları söküp lensi ters çevirince en öndeki cam hemen çıkıyor. İçini hava ile temizledikten sonra tekrar aynı şekilde montaj yapıyor. Tek dikkat edilmesi gereken söktüğünüz ön camın yönü. Ne yönde söktüyseniz o yönde takıyorsunuz.

eliniz tornavida tutuyorsa 5 dk içinde halledebilirsiniz.

Tornavida derken saati tornavidası kastediyorum tabi..
  • quote:

Orijinalden alıntı: acrylia

youtube da araştırın.

Ben daha önce canon lens için bir video izlemiştim. Eleman kolaylıkla hallediyodu.

Ön tarafta lensin markasını ve ölçüsünü yazan plastik halkayı kaldırtıyor. Allta 3 civata ortaya çıkıyor. Onları söküp lensi ters çevirince en öndeki cam hemen çıkıyor. İçini hava ile temizledikten sonra tekrar aynı şekilde montaj yapıyor. Tek dikkat edilmesi gereken söktüğünüz ön camın yönü. Ne yönde söktüyseniz o yönde takıyorsunuz.

hocam o lensi açmamak için kendimi zor tutuyorum, sen de böyle söyleyince olmadı şimdi
  • Ben cesaret edemezdim eğer istanbuldaysanız hayyama bir uğrayın fiyat alın derim eğer uçuk fiyat istemezlerse bence riske girmeye değmez.
  • Ucuz lenslerle denemek lazım
  • quote:

youtube da araştırın.

hocam yine de önerinizi dinledim, bir sürü lens tamir videosu izledim ama benim lens bağlantı noktasından sökülmesi gerektiği için bir sürü teferruatla karşılaşılıyor, pin noktalarının çıkarılması sırasında hasar verilme ihtimali çok fazla, konu optik uyumluluk olduğu için en ufak zedelenme büyük hasar bırakır. aklıma yatmadı, kesinlikle bilen birisinin açması lazım ona karar verdim en azından. şimdi bilen birisi açtığı zaman oluşabilecek sonuçları, faydaları-zararları ve buna değip değmeyeceğini öğrenmek kaldı.
  • quote:

youtube da araştırın.

bence böle birşeye kalkışmak olmaz o zaman youtube bi dünya videıo var yapılan herşeyi yapmaya kalkarsak vay halimize bak lense parmak değdirmeye korkuyom siz tornavida diyorsunuz bence bi profosyonele danışın derim
  • arkadaşlar gözünüzde bukadar büyütmeyın. kendınıze güvenın. tamır ıçın vereceğınız adamı nekadar ıyı tanıyorsunuz kı ona güvenıyorsunuz.

ön taraftakı ölçünün yazılı olduğu plastık halkayı bır kürdan yardımı ıle yavaşça kanırtın. kürdan zarar vermez. ohalkanın altında 3 yerde vıda var. söküm yönünüz kaybolmasın dıye bır parça bantı öndekı camdan yan taraf doğru yapıştırın. sonra bantı camı cerceveleyen plastığın dıbınden kesın. yarısı ön camın uzerınde yarısı lensın yan tarafında. bu sıze gerı montaj yaparken camın yönünü bellı edecek.
    sonra 3 vıdayı sökün. lensın ön tarafına bır mendıl veya yumuşak bır bez kapatıp lensı ters çevırın. ön cam cercevesı ıle elınıze gelecektır.

peşıne lensın ıçını hava ıle temızleyın.

montaj ıçınde ters yolu ızeleyerek montaj yapabılırsınız.

dedığım gıbı gözunuzde buyutmeyın. elınız tornavıda ve kürdan tutabılıyorsa korkmayın.

bu yazdıklarımı canon lenste uyguladım ben. 2.el lens almıştım. sonradan fark ettım kı ıçı tozlu ımış. yukarıda anlattığım gıbı yaptım lens pırıl pırıl oldu. sıfır gıbı.
  • slm

hocam lensi açmanı pek tavsiye etmiyorum. özellikle de 50mm 1.8 gibi temiz kullanılmış olanları uygun fiyata bulunabilecek bir lens değilse kesinlikle riske girme derim :) ayrıca normal ev ortamında biz her ne kadar fark etmesek de yine havada tozlar bulunuyor. her ne kadar temizlenirse temizlensin detaylı bir temizlik olmayacaktır. ayrıca lensi açtığınızda içerisindeki mercekleri temizlerken çizmeniz de mümkün. bir başka konu da bazı durumlarda kalibrasyon ayarı yapılması gerekebiliyor.

bugüne kadar sürekli canon kullandığım için nikonun ana bayisi neresidir bilmiyorum. ben şuana kadar 3 lensimi erkayalara götürdüm temizlenmesi için. 18-55 ve 50mm 1.8 için 35 dolar aldılar. 28-135 is usm lensim temizdi ancak gitmilşken onu da sorayım dedim ve 40 dolar istediler ancak bu rakamı fazla buldum ve sadece 18-55 ile 50mm yi temizlettim. ayrıca canon un L serisi lenslerini uçuk rakamlara da temizlediklerini biliyorum ( tabi L serisi lenslerin kendi fiyatıda biraz uçuk olduğundan sanırım buna değer ). bir de yanlış hatırlamıyorsam body için sensör temizliği yaptırırsan kit lensleri ücretsiz yapıyorlardı.

fiyat olarak senin lensinle ilgili bir durum bu, değişebilir.

eğer nikonun yetkili bayisine götürürsen bu tür işleri garantili olarak yapıyorlar. sorun çıkmayacaktır.
  • anti-statik özellikli çabuk buharlaşan alkollü mendille temizledikten sonra

demişsin kullandığın marka hakkında bilgi verirmisin
  • quote:

Orijinalden alıntı: güney tan

anti-statik özellikli çabuk buharlaşan alkollü mendille temizledikten sonra

markası "opticlean", içinde 10 adet var. İstanbul'dayken bir tanıdık Almanya'dan getirdiği başka markadan birkaç tane vermişti, Türkiye'de aynı markadan bulamadım bu markadan aldım ama özellikleri aynı, gözlükçülerde bulunuyor genelde, mendil yaklaşık 3 dakika içinde tamamen kuruyor zaten, iz bırakma sorunuyla karşılaşmadım, lensi daha iyi temizleyen başka bir madde de görmedim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: xdanger

quote:

markası "opticlean", içinde 10 adet var. İstanbul'dayken bir tanıdık Almanya'dan getirdiği başka markadan birkaç tane vermişti, Türkiye'de aynı markadan bulamadım bu markadan aldım ama özellikleri aynı, gözlükçülerde bulunuyor genelde, mendil yaklaşık 3 dakika içinde tamamen kuruyor zaten, iz bırakma sorunuyla karşılaşmadım, lensi daha iyi temizleyen başka bir madde de görmedim.

gözlükçüde satılan ıslak mendil arıycam yani.
    ok dir sağol
  • quote:

...ve mutlu son. makine mühendisliği okumanın verdiği güven, tornavida ve 6 vidanın sökümüyle cam gibi lens oldu önce lensin en iç kısmındaki (makineye giren kısmındaki) merceği saran halkayı çıkardıktan sonra o merceği çıkardım ve ters şekilde yumuşak yüzeye bıraktım, sonra vr sisteminin bulunduğu merceği hava yardımıyla temizledim, lens kapağını kapattım içine toz girmesin diye. çıkardığım merceğin iç yüzeyini anti-statik özellikli çabuk buharlaşan alkollü mendille temizledikten sonra hava yardımıyla toz kalmamasını sağladım. çıkardığım merceği çıkardığım konumda yerine monte ettim 3 adet vidasını sıktım, çevreleyen halkasını taktım onun da 3 adet vidasını sıktım (orjinal halindeki sıkıştırılma oranında sıktım bu çok önemli). sonra monte ettiğim merceği aynı mendille dış yüzeyini temizledikten sonra yüzeyin üzerinde toz kalmaması için hava uyguladım. daha önce sensörü de hava yardımıyla temizlemiştim ve lensi monte ettikten sonra f/22 aralıkta ve 2" enstantene de test ettim, bembeyaz lekesiz görüntü
    @Wilakress; nikon u aradım sordum lens temizleme garanti kapsamına girmiyor dediler. sensör temizliği garanti kapsamındaymış.

O KADARDA ZOR DEĞILMIŞ YANI. DEĞILMI?
  • quote:

quote:

quote:

gözlükçüde satılan ıslak mendil arıycam yani.
    ok dir sağol

rica ederim. ilk sorduğum gözlükçüde "fotoğraf makinesi lensi silmede de kullanılan alkollü mendil var mı sizde" dedim, adam bana "ıslak mendil dürümcülerde olur bizde olmaz" diye cevap verince "o bildiğin mendillerden değil, içinde kullanılan alkol metil, çabuk buharlaşır ve buharlaşırken iz bırakmaz, senin dediğin başka benim dediğim başka" gibisinden nedensiz açıklama yaptığımın farkına varınca "neyse boşverin hayırlı işler" diyip çıktım, ben ne aradığımı açık bir dille ifade ettiğim halde adamın verdiği cevap buydu, aman ıslak mendil diye sorma, alacağın cevaplar ne olur ben bile tahmin edemem artık
  • @xdanger

İnşallah kalibrasyonu bozulmamıştır aksi takdirde arka veya ön odak sorunu yaşanabilir. Açık bir diyafram değeriyle düz bir yüzeye tam dik konumda fotoğraf çekerek netlik kaybı var mı bakabilirsiniz.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.