DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Arabayı çalıştırırken debriyaja basmak
72
Cevap
2
Favori
26.324
Tıklama
Tüm Forumlar >> Motorlu Araçlar Dünyası >> Otomobil Genel >> Otomobil ve Otomotiv Dünyası Genel >> Arabayı çalıştırırken debriyaja basmak
Sayfaya Git:
Sayfa: 1 2 sonraki >>>
Giriş
      140 Mesaj
      18 Nisan 2010 17:49:41
      Selam arkadaşlar. Benim sürücü kursundaki hocam arabayı çalıştırırken vitesin zaten boşta olduğunu ve bu esnada debriyaja basmanın "kötü bir alışkanlık" olduğunu söylemişti. Ama dün arabamızın kullanım kitapçığını okuduğumda orada önce vitesin boşa alınması sonrada debriyaja basılarak arabanın çalıştırılması gerektiği yazıyordu.. Siz nasıl yapıyorsunuz?

• Yüzbaşı
      888 Mesaj
      18 Nisan 2010 17:58:28
      hocanın kötü alışkanlık demesinin sebebi her arabanın debriyajı aynı değildir. debriyajı yumuşak bi arabaya alışkındırsın. debriyajı sert bi arabaya bindiğinde bastığını sanarsın ama tam basamamıştırsın marşa bastığında iste araç viteste ise marş motoru ve debriyaj balatısana zarar verir. boşa alıp debriyaja basmak 2 kat güvenlik demek oluyo. yoksa boşla vitesle debriyaj aynı şey demek zaten.

Harita Mühendisi

resimdeki zatı muhterem benim bu arada :D
    • Yarbay
      14539 Mesaj
      18 Nisan 2010 18:18:15
      boşta dahi olsa debriyaja basarak çalıştırmak daha iyidir....
      marş motoruna binen yükü azaltırsınız böylece .....

mesela aküsünde tek çalıştırmalık gücü kalmış bir araçta.... Debriyaja basmadan çalıştırmaya kalktığınızda belkide araç çalışmayacaktır.....güç yetmeyecektir...

ama debriyaja basarsanız çalıştırma ihtimali daha yüksektir....

Bilmiyorum yanlış mı düşünüyorum?

• Yarbay
      14539 Mesaj
      18 Nisan 2010 18:20:17

quote:

Orijinalden alıntı: pirasa

hocanın kötü alışkanlık demesinin sebebi her arabanın debriyajı aynı değildir. debriyajı yumuşak bi arabaya alışkındırsın. debriyajı sert bi arabaya bindiğinde bastığını sanarsın ama tam basamamıştırsın marşa bastığında iste araç viteste ise marş motoru ve debriyaj balatısana zarar verir. boşa alıp debriyaja basmak 2 kat güvenlik demek oluyo. yoksa boşla vitesle debriyaj aynı şey demek zaten.

vites boşta ve debriyaj basılı değilse marş motoru fazladan şunları da çevirmek zorundadır:

1. Kavrama diski
      2. Baskı balatası
      3. Debriyaj mili
      4. transfer şaftı
      5. transfer şaftı üzerinde 5 adet transfer dişlisi
      6. ana şaft
      7. ana şaft üzerindeki 5 senkromeç dişlisi

http://www.clubvwturk.c...e/index.php/t-52736.html

• Teğmen
      140 Mesaj
      18 Nisan 2010 18:23:19
      Teşekkür ederim

• Yarbay
      6637 Mesaj
      18 Nisan 2010 18:23:23
      ben hep basar çalıştırırım

Bir Volkswagen jettamk4 arabam var iyi anlaşıyoruz.. kız arkadaşım yok hiç olmadı dert mi değil

ben jettama oğlum derim o da benim beklentilerimi yerine getirir.. seni seviyorum oğlum..
    • Teğmen
      198 Mesaj
      18 Nisan 2010 18:34:10
      Bendede alışkanlık olmuş hep basarak çalıştırıyorum.

• Yüzbaşı
      828 Mesaj
      18 Nisan 2010 18:38:10
      Bir keresinde boşta sanıp kontağı çevirince öndekine yerleştirmiştim
      ondan sonra alışkanlık haline geldi.

• Yüzbaşı
      888 Mesaj
      18 Nisan 2010 18:39:45

quote:

Orijinalden alıntı: Whisper911

Alıntıları Göster

vites boşta ve debriyaj basılı değilse marş motoru fazladan şunları da çevirmek zorundadır:

1. Kavrama diski
      2. Baskı balatası
      3. Debriyaj mili
      4. transfer şaftı
      5. transfer şaftı üzerinde 5 adet transfer dişlisi
      6. ana şaft
      7. ana şaft üzerindeki 5 senkromeç dişlisi

http://www.clubvwturk.c...e/index.php/t-52736.html

haklısınız tabiki genelde boşta debriyajsız çalıştırmadır kullanım. basmak iyidir. basmamak rahattır
      herangi bi sürücü kursuna gidin böyle öğretilir

Harita Mühendisi

resimdeki zatı muhterem benim bu arada :D
    • Yarbay
      4351 Mesaj
      18 Nisan 2010 18:40:09
      Eski aracımın debriyajı, aynı zamanda gizli kontak görevi gördüğü için hep basarak çalıştırırım. İyi bir alışkanlık..

Kendime 4 kural koydum! Alkol alma, Hızlı gitme, Hızlı gitme, Hızlı gitme. *Sonra kendime 4 kural daha koydum! Hatalı sollama, Makas atma, Emniyet kemeri tak, Daha yavaş git. * En önemlisi "Arabada sevişme!"

Mazut Pawıı ~~ Kendi Mazotumu Üretmeye Çalışırken Kimyager Olacağım.. ~~
      Dacia Logan 1.5 dCi 2006 İnci Gri ~~ Bak Logan deyip geçme, üzerim :)
      Dead Line
    • Yarbay
      2611 Mesaj
      18 Nisan 2010 18:57:06
      Mecburi olarak start dugmesıne basınca ya debrıyaj yada frene basmak zorundayım.

2006 Renault Scenic 1.6 Dynamique BVA BRC My11SATILDI

1996 Renault 9 Broadway
    • Teğmen
      117 Mesaj
      18 Nisan 2010 19:20:55
      bende her zaman debriyaja basarak aracımı çalıştırırım..söylemiş olduğunuz etkenleri bildiğimden ötürü

• Yarbay
      3023 Mesaj
      18 Nisan 2010 19:29:59

quote:

Orijinalden alıntı: Mirkan47

Selam arkadaşlar. Benim sürücü kursundaki hocam arabayı çalıştırırken vitesin zaten boşta olduğunu ve bu esnada debriyaja basmanın "kötü bir alışkanlık" olduğunu söylemişti. Ama dün arabamızın kullanım kitapçığını okuduğumda orada önce vitesin boşa alınması sonrada debriyaja basılarak arabanın çalıştırılması gerektiği yazıyordu.. Siz nasıl yapıyorsunuz?

aklı olmayıp hüküm verenlerin çokça hoca(eğitici)olduğu bir ülkede yaşıyoruz.
      o zihniyetteki hocaların eğittiği, öğrettiğinden ne olur.hiçmi debriyaja basmadan çalışmayan araç görmemiş.örnek:renault megane.hem fren diyor hemde debriyaj.........
      bazı öğreticileri yere göğe sığdıramayanlara güzel bir örnek.

• Yarbay
      3023 Mesaj
      18 Nisan 2010 19:33:05

quote:

Orijinalden alıntı: Whisper911

boşta dahi olsa debriyaja basarak çalıştırmak daha iyidir....
      marş motoruna binen yükü azaltırsınız böylece .....

mesela aküsünde tek çalıştırmalık gücü kalmış bir araçta.... Debriyaja basmadan çalıştırmaya kalktığınızda belkide araç çalışmayacaktır.....güç yetmeyecektir...

ama debriyaja basarsanız çalıştırma ihtimali daha yüksektir....

Bilmiyorum yanlış mı düşünüyorum?

• Binbaşı
      1501 Mesaj
      18 Nisan 2010 19:53:02
      El freni çekili bile olsa, önce frene basarım, debriyaja basıp, vitesi boşa alırım, sonra marşa basarım.

• Yüzbaşı
      865 Mesaj
      18 Nisan 2010 20:06:38
      Bizim araba zaten debriyaşa basmadan çalışmıyo vites boşta olsa bile göstergede debriyaja basın ayzıo (opel insignia)

• Yarbay
      5307 Mesaj
      18 Nisan 2010 20:13:38
      Bende de o alışkanlık vardır ve güzel bir alışkanlıktır hatta. Bazı Amerikan arabaları debriyaja basmadan boşta olsa dahi çalışmaz bile.

• Yarbay
      17216 Mesaj
      18 Nisan 2010 20:37:57
      alışkanlık olmuş boşta bile olsa debriyaja basıyorum çalıştırırken

Opel Vectra 1.9 CDDesign Edition
      150 ps 320 nm 6 ileri Active Select
    • Teğmen
      238 Mesaj
      18 Nisan 2010 20:42:26
      Önceki aracımızda hiç dikkat etmezdim hatta hiç debriyaja basmazdım ama yeni arabayı aldığımızda servisteki görevlinin tavsiyesi üzerine alışkanlık haline geldi.Debriyaja basmadan arabayı çalıştırmıyorum.

Türkiye'nin bir numaralı ili hangisi?

Cvp:Tabii ki ADANA
    • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
      18 Nisan 2010 21:13:37
      Benimde bu alışkanlıgı edinmem gerekiyor.

R/O Tezgahaltı Su Arıtma Sistemleri

Fiyat almak için Pm atınız.
    • Yüzbaşı
      303 Mesaj
      18 Nisan 2010 21:15:21
      Debriyaja basıp vitesi boşa alırım, aracı çalıştırırım. Sonra frene basarım ve ayağımı debriyajdan çekerim 1-2 sn sonra el frenini indirir tekrar debriyaja basıp vitese takar ve kalkışı yaparım Zaten hergün araç kullanmadığım için alışkanlık da değil ama böyle yapıyorum.

• Yarbay
      3254 Mesaj
      18 Nisan 2010 23:02:25
      bir şey sorayım depriyaj sonra fren mi daha sağlıklı yoksa frenle yavaşlayıp depriyaja basıp arabayı boşa allarak durmak mı?

• Yarbay
      7162 Mesaj
      18 Nisan 2010 23:07:22

quote:

Orijinalden alıntı: mehmetsary

bir şey sorayım depriyaj sonra fren mi daha sağlıklı yoksa frenle yavaşlayıp depriyaja basıp arabayı boşa allarak durmak mı?

fren / fren + debriyaj / vitesi boşa alıp durmak. sıralam bu şekilde, acil durumlarda yapılan frenler dışında.

Efendiler, sırası gelmişken, aziz milletime şunu tavsiye ederim ki, bağrında yetiştirerek başının üstüne kadar çıkaracağı adamların kanındaki, vicdanındaki öz cevheri çok iyi tahlil etmek dikkatinden bir an geri kalmasın!
      Mustafa Kemal ATATÜRK

Bu memleket tarihte Türk'tü, o halde Türk'tür ve ebediyen Türk olarak yaşayacaktır.

• Binbaşı
      1101 Mesaj
      18 Nisan 2010 23:10:47
      Zaten bazı araçlar debriyaja basmayınca çalışmaya izin bile vermiyor.

2010 VW Tiguan 1.4 TSI 4Motion Sport&Style Şeker Beyazı

• Binbaşı
      1745 Mesaj
      18 Nisan 2010 23:13:17
      geçmiş yıllarda yine böyle bir konu açılmıştı. o konudaki yazıları okuyana kadar hiç debriyaja basmadan aracı çalıştırırdım. artık refleks gibi oldu sürekli boşa vites + debriyajla çalıştırırım.

birde bizim aracın kullanma kılavuzunda aracı çalıştırdıktan sonra bir kaç kez debriyaja basıp bırakın yazıyor. bunun amacı nedir ?

Opel Corsa D 1.4/AT Twinport Enjoy
    • Binbaşı
      1134 Mesaj
      18 Nisan 2010 23:16:19
      Debriyaj neresi oluyo. Aracım 20 bin kmde manuel.

NEW FORD FİESTA 1.4i TİTANYUM LP BORDO-KIRMIZI 2009
    • Yarbay
      7162 Mesaj
      18 Nisan 2010 23:18:44

quote:

Orijinalden alıntı: caissa

şaka değil mi

Efendiler, sırası gelmişken, aziz milletime şunu tavsiye ederim ki, bağrında yetiştirerek başının üstüne kadar çıkaracağı adamların kanındaki, vicdanındaki öz cevheri çok iyi tahlil etmek dikkatinden bir an geri kalmasın!
      Mustafa Kemal ATATÜRK

Bu memleket tarihte Türk'tü, o halde Türk'tür ve ebediyen Türk olarak yaşayacaktır.

• Yüzbaşı
      835 Mesaj
      18 Nisan 2010 23:25:48

quote:

Orijinalden alıntı: suicide

Alıntıları Göster

şaka değil mi

Bende öyle tahmin ediyorum

The king of the ordinary, the king of analogous, the king of the nonsense, the king of the emptiness, the king of lonelyness, insignificance, the king of abundance, the king of destruction.

- bashole -
    • Yarbay
      18966 Mesaj
      18 Nisan 2010 23:27:12
      PASSAT efendi çalışmıyor, DEPRESS CLUTCH PEDAL yazısı çıkıyor ekranda, mecburen debriyaja (kavrama pedalına) basmak zorundayım. Bir de bu pedalın KONUM SENSÖRÜ de var, ne kadar bastığını da ölçüyor.

1990 model HYUNDAI da debriyaja basmadan çalışmıyor. Bence yerinde bir uygulama.

• Binbaşı
      1217 Mesaj
      18 Nisan 2010 23:28:13
      kapalı garajım var hafif meyilli ve aracın öne kaçmaması için bir odun parçası var. buraya aracı vites boşta ve el freni inik olarak park ederim eğer acelem varsa sağ ön kapıyı açarım araca binmeden dışardan vitesi tekrar kontrol ettikten sonra marşa basarım araç çalıştıktan sonra garajın kapısını açarım bu esnada raç biraz ısınmış olur. 40-50 saniye sonra ağırı ağır yürürüm ama normal zamanda her zaman vites boşta ve debriaja basılı çalıştırırım.

• Yarbay
      11624 Mesaj
      18 Nisan 2010 23:37:14
      Bu alışkanlık bende de mevcut otomatikman gidiyor ayağım çalıştırmadan önce.

نادي بشكتاش الجمباز

"Erdemlerimiz ve kusurlarımız birbirinden ayrılamaz, güç ve madde gibi. Onlar ayrıldığında insan bir hiçtir." - Nikola Tesla

"Zekanın gerçek göstergesi bilgi değil hayal gücüdür. İnsanlık umudunu yitirmedikçe ve hayal ettikçe başaramayacağı hiçbir şey yoktur."
      System.out.print("Beşiktaş JK");
    • Yarbay
      4404 Mesaj
      18 Nisan 2010 23:42:08

quote:

Orijinalden alıntı: Taner Göde

PASSAT efendi çalışmıyor, DEPRESS CLUTCH PEDAL yazısı çıkıyor ekranda, mecburen debriyaja (kavrama pedalına) basmak zorundayım. Bir de bu pedalın KONUM SENSÖRÜ de var, ne kadar bastığını da ölçüyor.

1990 model HYUNDAI da debriyaja basmadan çalışmıyor. Bence yerinde bir uygulama.

+1

1991 model hyundai excelim vardı.Debriyaja basmadan çalışmazdı.

• Yarbay
      4214 Mesaj
      19 Nisan 2010 00:05:43
      Basarak çalıştırıyorum sağlıklısı bu

Bilindik hikaye...
    • Binbaşı
      1134 Mesaj
      19 Nisan 2010 00:12:46
      quote:
      [quote
      Alıntıları Göster

Bende öyle tahmin ediyorum

Şaka Şaka...Bakalım nasıl tepkiler gelicek diye merak etmiştim:))

NEW FORD FİESTA 1.4i TİTANYUM LP BORDO-KIRMIZI 2009
    • Yüzbaşı
      557 Mesaj
      26 Nisan 2010 09:56:35
      Bir tanıdığımın 2009 model dizel Toyota YARİS arabasını kullandım.

O araba da debriyaja basmadan çalışmıyordu.

Bunun sebebini ben hırsızlığa karşı güvenliktir diye düşünmüştüm.

Yoksa Passat ve Hyundailerdeki gibi teknik bir nedeni mi var?

• Yarbay
      5704 Mesaj
      26 Nisan 2010 10:35:25
      Benim aracta debriyaja basmadan calismiyor. Fakat ben bunun guvenlik onlemi oldugunu dusunuyorum. Yani arac vitesteyse bir anda ileri firlamasin die oldugunu dusnuyorum. Belki baska bir nedeni de varidr tabi. Sonuc bir cok arac debriyaja basmadan calistigina gore basmanin bir zarari yoktur olsa olsa faydasi vardir bence:)

2015 Dodge Journey R/T V6
      2013 Bmw 328i Modern line
    • Yarbay
      2799 Mesaj
      26 Nisan 2010 12:42:02
      Ehliyet aldığınız kurstaki hocanızdan yola çıkarsak bizim milletin trafikte şöförlüğünü (Trafik magandalığını yada canvarlığını) normal karşılamak gerekiyor.

• Yarbay
      3010 Mesaj
      26 Nisan 2010 13:14:55
      benim arabada da anahtarsız çalıştırma var, mecbur debriyaja basıyorum. daha önceki arabada basarak çalıştırmazdım. muhtemelen bu arabadan sonra alışkanlık yapar.

• Yarbay
      3567 Mesaj
      26 Nisan 2010 13:22:31
      Vites boşta dahi olsa debriyaja basılmadan çalıştırılma sonrası kırılan şanzıman çok gördüm. Vites nasılsa boşta, şanzıman dönmüyor diye düşünebilirsiniz. Ama dönüyor. Sadece debriyaja bastığınız zaman şanzıman durur. Boşta dahi olsa birkaç dişli dönmeye devam eder. Zaten dibe çöken yağ yüzünden o anda yağsız çalışmaya başlayan şanzıman eğer bir de tam oturmamış bir dişli varsa kırılabiliyor.

Kesinlikle debriyaja basarak aracınızı çalıştırın.

• Yarbay
      5663 Mesaj
      26 Nisan 2010 14:04:12
      Kendimi bildim bileli önce vitesi kontrol ederim, sonra debriyaja basıp motoru çalıştırırım. O hoca denilen şahısa burdan sevgilerimi yolluyorum.

Opel Astra H 1.3 cdti / 2013 Skoda Fabia 1.2/ Sony Alpha A57 / HP DV6 1235 et/Lenovo U310 / İpad Mini Retina wifi 32GB / İPhone 4 16 GB / Nokia Lumia 520 / ASUS MS238H 23" LED/ İbanez GRG 170dx / Philips - LivingColor/
    • Yarbay
      9380 Mesaj
      26 Nisan 2010 14:43:15
      Benim bildiğimde şu debriyaja basarak çalıştırmada şanzuman yağlama yapıyor ve özellikle soğuk kış aylarında daha çok işlevsel oluyor bilmiyorum ne derece doğru.

birde direksiyonu daima düz tutun derler yeri gelmişken söyleyim
      o da hidrolikle alakalı br şeymiş tam teknik açıklamasını bilmiyorum

refleks olarak
      hep direksiyonu düz bırakırım yani tekerlekler öne bakar şekilde, birde debriyaja basıp çalıştırırım

308 GP Yarışı, 91 Zafer, 155 Podyum, 68 PP, 77 EHT, 7 Şampiyonluk, Tek Kral Michael Schumacher

Novitec Bravo 1.4 T-Jet 170PS Sport

• Yarbay
      8091 Mesaj
      26 Nisan 2010 15:33:10
      araç boşta bile olsa mecburen debriyaja basarak çalıştırıyorum başka türlü çalışmıyor sistemi böyleymiş öyle yarım basma felan değil baya paspasa yapışana kadar basmazsam marş çalışmıyor araç corolla bazen unutuyorum anahtarı çeviriyorum hiç ses yok debriyaja basınca çalışıyor aracı debriyaja basarak çalıştırmışım gibi oluyor

birinci sayfa, ilk mesaj günceldir :)http://forum.donanimhaber.com/m_46528250/tm.htm email:ferhatde@hotmail.com
    • Yarbay
      3367 Mesaj
      26 Nisan 2010 15:49:32
      Benim araç anahtarsız çalıştırma sistemine sahip, debriyaja tam basmadan çalışmıyor

We buy things we don't need, with money we don't have, to impress the people we don't like...
      Tyler Durden
    • Yarbay
      4107 Mesaj
      26 Nisan 2010 17:09:35

quote:

Orijinalden alıntı: net_katil

Kendimi bildim bileli önce vitesi kontrol ederim, sonra debriyaja basıp motoru çalıştırırım. O hoca denilen şahısa burdan sevgilerimi yolluyorum.

2001 Megane Coupe 1.6
      2004 Golf Pasific 1.6

• Binbaşı
      1687 Mesaj
      26 Nisan 2010 17:21:38
      90 model şahinin bile kullanma kılavuzunda kesinlikle debriyaja basılıp çalıştırılması gerektiği yazıyor.

"Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning how to dance in the rain
    • Binbaşı
      1038 Mesaj
      26 Nisan 2010 17:24:14
      Ben de genelde aracı boşta çalıştırırım. Araç vitesteyse de debriyaja basıp çalıştırırım. Bu bir şehir efsanesi olabilir mi acaba ?

• Binbaşı
      1279 Mesaj
      26 Nisan 2010 19:21:53
      Bildigim kadariyla direksiyonu duz konuma getirip birakmak lazim. Direksiyon donuk park edilirse, direksiyonu ceviren hidrolik pompasi basincta kaldigi icin uzun vadede problem cikarabiliyormus. Cok ciddi bir sorun cikaracagini dusunmuyorum ama yinede en iyi duz pozisyonda parketmek.

quote:

Orijinalden alıntı: DXM06

Benim bildiğimde şu debriyaja basarak çalıştırmada şanzuman yağlama yapıyor ve özellikle soğuk kış aylarında daha çok işlevsel oluyor bilmiyorum ne derece doğru.

refleks olarak
      hep direksiyonu düz bırakırım yani tekerlekler öne bakar şekilde, birde debriyaja basıp çalıştırırım

• Binbaşı
      1065 Mesaj
      26 Nisan 2010 19:56:02
      Önce boşa alıp daha sonra debriyaja basarak çalıştırırım.Bazı Hyundai lerde (eski model) debriyaja basmadan çalışmıyor.Bunun çok sıkıntısını çektim zamanında

2008 Honda Civic HB 1.8 İ-VTEC FK2 İ-Shift AMT Sport
      GÖKTÜRK
      Kim ki bu VATANA ihanet ediyor karşılığını görecek.!
    • Yarbay
      4351 Mesaj
      26 Nisan 2010 20:36:13

quote:

Orijinalden alıntı: trabzon61_66

Bildigim kadariyla direksiyonu duz konuma getirip birakmak lazim. Direksiyon donuk park edilirse, direksiyonu ceviren hidrolik pompasi basincta kaldigi icin uzun vadede problem cikarabiliyormus. Cok ciddi bir sorun cikaracagini dusunmuyorum ama yinede en iyi duz pozisyonda parketmek.

quote:

Orijinalden alıntı: DXM06

refleks olarak

Hidrolik pompasını bilmem ama aks körüklerinin ömrünü törpülersiniz. Özellikle soğuk havada direksiyonu tam kırıp park ettiğinizde sabaha aks körükleri donmuş olabilir. Belki bir iki kere yapmayla birşey olmaz, ama sürekli yapmak kesinlikle körükleri yırtacaktır.

Kendime 4 kural koydum! Alkol alma, Hızlı gitme, Hızlı gitme, Hızlı gitme. *Sonra kendime 4 kural daha koydum! Hatalı sollama, Makas atma, Emniyet kemeri tak, Daha yavaş git. * En önemlisi "Arabada sevişme!"

Mazut Pawıı ~~ Kendi Mazotumu Üretmeye Çalışırken Kimyager Olacağım.. ~~
      Dacia Logan 1.5 dCi 2006 İnci Gri ~~ Bak Logan deyip geçme, üzerim :)
      Dead Line
    • Yarbay
      9380 Mesaj
      26 Nisan 2010 20:48:58

quote:

Orijinalden alıntı: Burhan

Alıntıları Göster

Hidrolik pompasını bilmem ama aks körüklerinin ömrünü törpülersiniz. Özellikle soğuk havada direksiyonu tam kırıp park ettiğinizde sabaha aks körükleri donmuş olabilir. Belki bir iki kere yapmayla birşey olmaz, ama sürekli yapmak kesinlikle körükleri yırtacaktır.

düz bırakmak en iyisi

308 GP Yarışı, 91 Zafer, 155 Podyum, 68 PP, 77 EHT, 7 Şampiyonluk, Tek Kral Michael Schumacher

Novitec Bravo 1.4 T-Jet 170PS Sport

• Yarbay
      2785 Mesaj
      26 Nisan 2010 21:47:15

quote:

Orijinalden alıntı: teaman1977

Zaten bazı araçlar debriyaja basmayınca çalışmaya izin bile vermiyor.

Haklısınız; mesela benim araç anahtarsız çalıştırma sistemine sahip, debriyaja tam basmadan start/stop ışığı kırmızıdan yeşile dönmüyor ve çalışmıyor...

• Yarbay
      2785 Mesaj
      26 Nisan 2010 21:49:25

quote:

Orijinalden alıntı: E.S 43

90 model şahinin bile kullanma kılavuzunda kesinlikle debriyaja basılıp çalıştırılması gerektiği yazıyor.

vayy, ilginç...

• Yarbay
      2352 Mesaj
      26 Nisan 2010 22:07:10
      debriyaja basmadan calıştırmam ben de

B8 TSI Passat125 HP binaltıyüzsendromu
    • Yüzbaşı
      697 Mesaj
      16 Ekim 2011 18:51:29
      arabam ford focus.serviste debriyaja basmadan çalıstır dedi usta ama servis kitapçığıda debriyaja tam bas diyor.sonuç debriyaja tam basılarak çalıstırılacak tabi araba boşta

gıgabyte ma780g-ud3h... amd phenom ıı x4 940
      [3,00 ghz]... amd radeon hd7850... kıngston 8 gb 800 mhz... psu hıghpower 620 watt...thermaltake armor+mx kasa
    • iOS Beta Kullanıcısı
      2515 Mesaj
      16 Ekim 2011 19:14:51
      Alin bir otomatik keyfinize bakin.

Demeyecegim tabiki. Debriyaja basarak calistiririm lakin bosta sandiginiz araclar viteste olabiliyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

★ Corsair Severler Derneği ★ Corsair Fan Club ★
      Intel Core i5 4670K@4.6 GHz || MSI Z87 G45 Gaming || Asus GTX 780 DirectCU II || GSkill RipjawsX 8GB 1600MHz CL9 || Samsung 840 EVO 250 GB SSD || Seagate Expansion Desk 2 TB HDD || Corsair Carbide 400R 750W || Corsair Hydro H100i || AOC E2461Fwh
    • Yarbay
      4661 Mesaj
      16 Ekim 2011 19:16:24
      quote:

Orijinalden alıntı: caissa

debriyaj bagajın içinde oluyor..

• Yüzbaşı
      450 Mesaj
      16 Ekim 2011 19:41:29
      her koşulda debriyaja basıyorum yalnız boşta debriyaja basmakla viteste debriyaja basmak arasında fark var mıdır bindirdiği yük açısından?

• Yarbay
      10354 Mesaj
      16 Ekim 2011 20:05:53
      bazı modeller debriyaja basmadan çalışmaz, örneğin toyota corolla'nın 1.4 d4d 2008 modeli

Acer AS5740G-434G50Bi
      CPU: Intel® Core™ i5-430m 2.26 ~ 2.53 Ghz (Turbo Boost) | RAM: 4 GB DDR3 1066 Mhz | HDD: Toshiba 500 GB 5400 rpm | Acer Nplify™802.11b/g/n | ATI Mobility Radeon™ HD 5650 GDDR3 1 GB Ekran kartı DirectX® 11 | High Frequency Enhancer True 5.1 surround ses çıkışı | Bluetooth® 2.1+EDR | 4 USB 2.0, 1 HDMI™ | 15.6" HD 1366 x 768, 16:9 yüksek parlaklık (220-nit) Acer CineCrystal™ LED-backlit TFT LCD, 8 ms HD tepki süresi | Windows 7 Home Premium TR 64 Bit
      Suskunluğum asaletimdendir! Her lafa verilecek bir cevabım vardır aslında... Ama bir lafa bakarım laf mı diye bir de söyleyene bakarım adam mı diye!
    • Teğmen
      196 Mesaj
      16 Ekim 2011 20:06:36
      Bir soruda benden yolda giderken vitesteki araçta sadece debriyaja basmakla vitesi direk boşa atıp ayağı debriyajdan çekmek arasında fark var mı? Sanki bizim arabada viteste iken debriya basarak gittiğimde ufak bir ses oluyor viteside boşa alıp debriyajdan ayağımı çekince ses kesiliyor

• Yarbay
      10354 Mesaj
      16 Ekim 2011 20:07:53
      quote:

Orijinalden alıntı: webcin

Alıntıları Göster

Haklısınız; mesela benim araç anahtarsız çalıştırma sistemine sahip, debriyaja tam basmadan start/stop ışığı kırmızıdan yeşile dönmüyor ve çalışmıyor...

onun bir sebebi de start/stop butonunun şöförün kontrolünde olmasıdır diye düşünüyorum

Acer AS5740G-434G50Bi
      CPU: Intel® Core™ i5-430m 2.26 ~ 2.53 Ghz (Turbo Boost) | RAM: 4 GB DDR3 1066 Mhz | HDD: Toshiba 500 GB 5400 rpm | Acer Nplify™802.11b/g/n | ATI Mobility Radeon™ HD 5650 GDDR3 1 GB Ekran kartı DirectX® 11 | High Frequency Enhancer True 5.1 surround ses çıkışı | Bluetooth® 2.1+EDR | 4 USB 2.0, 1 HDMI™ | 15.6" HD 1366 x 768, 16:9 yüksek parlaklık (220-nit) Acer CineCrystal™ LED-backlit TFT LCD, 8 ms HD tepki süresi | Windows 7 Home Premium TR 64 Bit
      Suskunluğum asaletimdendir! Her lafa verilecek bir cevabım vardır aslında... Ama bir lafa bakarım laf mı diye bir de söyleyene bakarım adam mı diye!
Sayfa: [1] 2   sonraki >     >>
Tüm Forumlar >> Motorlu Araçlar Dünyası >> Otomobil Genel >> Otomobil ve Otomotiv Dünyası Genel >> Arabayı çalıştırırken debriyaja basmak
Sayfaya Git:
Sayfa:
Facebook Sayfamız
Foruma Git
Bölümde Ara
Reklamlar
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.