Şimdi Ara

Rüzgar türbünü yapıyorum (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
10.310
Cevap
109
Favori
2.447.899
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • www.otherpower.com burası bir fikir verebilir
    quote:

Orjinalden alıntı: schumi42

arkadaşlar 100watt lık bir güce ihtiyacım var ve bu gücü mobil( sistem küçük ve taşınabilir olmalı) olarak üretip kullanabileceğim bir rüzgar türbini yapmak istiyorum. türbin mobil olması gerektiği için çok fazla büyük olmayacak. bu konuya yeni olduğum için size birkaç sorum olacak
    1- ne kadar büyüklükte pervaneler kullanmalıyım
    2- rüzgar hızı minimum tahmini ne kadar olmalı
    3- tam bi sistem için nelere ihtiyacım var ( alternator, regulator, inverter,rotor vb.)
    4- bütün devreleri kendim yapacağım için devre şemalarını bulabileceğim bir site yada bana gönderebilecek birisi varmı
    sorularım bunlar ama bunlar dışında bilmem gereken bişey varsa bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

• pvc den kanat yapmak, basit, kolay ve ucuz bir çözüm. bu tür kanat yapıp kullanan amerikalıların söyledikleri, 2-3 yıl dayandığı yönünde.
    rüzgar tribünü yapanlar, bunu amerika gibi kuvvetli kasırgaların olduğu zamanlarda indirmeye müsait şekilde yapıyorlar.
    1,5 parmak boruyla, 6-8-9 mt. yükseklikte yapıyorlar. üç tarafından çelik halatla bıağlıyorlar. boruyu yere, yatırıp kaltırmaya müsait şekilde yapıyorlar.
    buna ilişkin foto 1 bkz.
    mıknatıs yerleştirme konusunda da deneyimle ve bu işi profesyonelce yapan arkadaşlar bize yardımcı olmalı. ama foto 2 bir fikir verebilir.

Rüzgar türbünü yapıyorum

Rüzgar türbünü yapıyorum

• mıknatısları foto 1 deki gibi diziyor...

pvc pervanede dayanmaz diyen için foto 2 deki gibi çelikten yapın o zaman...

ama yapalım şu tribünleri artik...
    en önemlisi şu dinamo işi...
    nasıl çözecez bir bulalım bunun yöntemini...
    hadi elektrik uzmanı arkadaşlar...
    yardımcı olun bizlere...

Rüzgar türbünü yapıyorum

Rüzgar türbünü yapıyorum

• pervane çelikten....

Rüzgar türbünü yapıyorum

Rüzgar türbünü yapıyorum
  • adam pvc den pervane yapmış döndürüyor.

Rüzgar türbünü yapıyorum

Rüzgar türbünü yapıyorum
  • iki kanat çeşidi.
    belki fiberden kendiniz dökmek istersiniz...

Rüzgar türbünü yapıyorum

Rüzgar türbünü yapıyorum
  • adam, vantilatörden yapmış.

işte fotoları...

Rüzgar türbünü yapıyorum

Rüzgar türbünü yapıyorum
  • bilgisayardan söktüğü iki mıknatısı rotora takmış.

Rüzgar türbünü yapıyorum

Rüzgar türbünü yapıyorum
  • ve böyle yapmış...

basit birşey gibi görünüyor.

ufuk açar diye sizinle paylaştım...

Rüzgar türbünü yapıyorum

Rüzgar türbünü yapıyorum

• bu pervane plexiglass'tanda yapılabilir.10-12mm plexiglass'tan resimdeki pervanenin kanatları kesilir.kesildikten sonra biraz ovallik kazandırmaya gelince kesilen plexi yi sıcak hava tabancasıyla ısıttıktan sonra istenilen şekil verilir.buda şöyle olur plexi kesildikten sonra ısıtılıp üzerine koyulduğunda o pervanenin şeklini alıcak bi kalıp bulunur kesilen plexiyi o kalıbın üzerine koyduktan sonra plexiyi ısıtırsın ve ısındıkça yumuşayıp kalıbın şeklini alır.ben bu yontemi daha once denemiştim ve plexiye şekil vermek için oldukça iyi bi yontem.

Rüzgar türbünü yapıyorum

• arkadaşlar çok gzel şeyler paylaşmışsınız özellikle pervane yapımı için çok teşekkürler. ben okulda tez ödevi için yapıcam . bu küçük çaplı olucak zaten 150-200 w lık 220 v luk bi değer işimi görür. bunun için invertör dinamo ve akülerin değerleri ne olmalı acaba bunu öğrenebilirmiyim?

bide bu kadar şey okudum ama bunlar çok büyük çaplarda o yzden anladığım kadaruyla

pervaneden dinamoya bağlıcam
    dinamodan dc akımı aküye bağlıcam
    aküden aldığım dc akımı invertörle acye çeviricem
    trafoyla 12 voltu 220 v a çeviricem

ama dinamodan direk aküye verirsem aküler dengesiz şarjdan dolayı çabuk bozulmazmı? yardımcı olursanız çok sevinirim .benim için çok önemli çünki
  • oktayoki kardeş:

ilk önce dinamonun nasıl olacağına karar vereceksin.

iki alternatif var. ya sabit mıknatıslı dinamo kullnacaksın yada alan sargılı dinamo kullanacaksın.

sabit mıknatıslı dinamo kullanırsan üretilen elektiriği önce doğru akıma cevireceksin. sonra sabit voltaj için regülatör kullanacaksın. voltajı sabitledikten sonra sarj kontrol devresine ordan da akü grubuna verebilirsin.

alan sargılı dinamo kullanırsan akü grubundan konjektöre ordanda dinamo sargısına elektirik vereceksin. burda asıl iş kullandığın konjektörde yani bir nevi şarj kontrol cihazında bitiyor. cihaz senin akünün doluluk oranına göre dinamo sargısına akım gönderip manyetik alan oluşturuyor. ona görede dinamoya elektirik ürettiriyor. bu sistemde voltaj sabitlemek gibi bir sıkıntın yok yani. çıkan elektiriği doğru akıma çevirip sarj kontrol devresine oradan da akülere verebilirsin. bazı şarj kontrol devrelerinde bu iki sistem kombine olur zaten.

bu anlattıklarım formda detaylı şekilde anlatıldı zaten.

akü grubunu şarj ettikten sonra ise dinamonun ve de akülerin gücüne göre bir tane inverter gerekmekte. kullanacağın yere göre tam sinüs dalgalı inverter olabileceği gibi sinüs benzeşimli inverterde olabilir. ikincisi fiyat yönünden çok daha uygun ama dediğim gibi kullanım yeri çok önemli. örneğin ikincisi ile motor çalıştıramazsın.

inverter zaten gelen 12-24-48 volt doğru akımı direk olarak 220V alternatif akıma çevirir. ayrıca bir trafo kullanmana gerek yok yani.

çalışmalarında başarılar.
    kolay gelsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi crainmeerd -- 18 Ekim 2007; 12:55:50 >

• arkadaşlar bana altenaör hesapları lazım elinde olan varsaaa lutfen benimle paylaşsın
  • Arkadaşlar merhaba.Okulda proje dersi için küçük boyutlu bir rüzgar tribünü yapmayı düşünüyorum.Yani bir nevi rüzgar gülü gibi.Dolayısıyla öyle 2-3 metrelik birşey değil de,şöyle birkaç küçük aracı çalıştıracak kapasitede birşey istiyorum.Yani ne bileyim,mesela 5v çıkış olsa ve USB den çalışabilen bir aracı çalıştırsak.Yani sonuçta bir proje olacak,dolayısıyla öyle şunu çalıştırsın bunu çalıştırsın diye bir amacım yok.Göstermelik birşey olsa yeter.Bu iş için ne tür malzemeler gerekir?Ne yapmamı önerirsiniz?Konunun içinde bazı yerleri okudum ama durumum farklı olduğu için ayrı bir mesaj yazma gereği duydum.Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler arkadaşlar.
    Bir de bir sorum var.Pervane dönerken hızı da değişeceğinden ötürü voltajı da değişiyor mu?Bir de benim dediğim sistem için küçük bir akü alıp DC bileşenleri ordan mı çalıştırmak gerekir,yoksa direkt olarak pervaneye bağlanabilir mi?

Kolay gelsin.

• Arkadaşlar yardımcı olsanız?Projeyle alakalı olarak bir form doldurmam gerekiyor Pazartesi gününe.En azından böyle birşey mümkün mü,neler gerekir söylerseniz sevinirim.

Kolay gelsin.
  • herkesin bu konuda ne kadar duyarlı olduğunu gördüm ve biz türk milleti olarak ne kadar araştırmacı ve yaratıcı olduğumuzu da burda gördüm
    bu topic altında olan tüm sayfaları gözden geçirdim ve herkesin bu konuda ne kadar araştırmacı olduğunu gördüm
    herkese bu konuda yapmış ve yapacak olan işlerinde başarılar diliyorum
    benim siden istediğim sadece 1 ve ya 2 kw üretebilecek bir rüzgar gülünün özelikleri yanı kaç adet akü kaç amperde olmazı lazım hangi invertörü kulanabilirim ve pervanenin nme kadar büyük olması gerekir fazla bi şey istemiyom yani şöyle evin tüm elektrik ihtiyacı değil sadece 1 ve ya iki şu piyasaya giren yeni ufo ısıtıcıları çalıştırabileceğim bi sisteme ihtiyacım var ben teknık verilerden anlmam bana kjabaca bi açıklama yaparsanız menun olurum
    herkese hayırlı forumlar
  • SELAM YA BU AKSA MAGNETLE GÖRÜŞTÜMDE ADAMLAR 1000 DEN AŞAGI YAPMIYOLAR TEK TEK 30 TANE FALAN SATAN BİR YER YOKMU BİLDİGİNİZ ARKADAŞLAR
  • t.acar
    eğer özel boyutlarda yani adamların standartları dışında bişey istediysen öyle. çünkü bu sefer işin içine kalıp parası falan da giriyor.
    ama adamlardan katalog iste senin istediğin ebatlara yakın bişey varsa o zaman istediğin kadar verirler.

mesela ben iki kez 40 ar adet 25x50x10 ebatında aldım.

türkiyede bu adamlardan başka neodyum mıknatıs yapan yok. istanbulda bir kaç firmada var. onlarda yurtdışından alıp sattıkları için fiyetları çok pahalı. hemde onlar N40 getiriyor. aksadaki N45 yani daha kuvvetli.
  • benim aldığım yaklaşık 7 ay falan oldu. ben tanesini 5,5 dolardan aldım. bana dedikleri ilk fiyat 6 dolardı. fabrikalarına gittim ordan aldım 5,5 dolara aldım tanesini.

şimdi ne kadardır bilmiyorum ama tlf ile görüşmek lazım.

ben Halit Bey ile görüştüm. formda tlf nosu var. burda bulamasanda nette arattır bulursun tlf nu.
    aksa magnet diye.
  • Selam arkadaşlar,bende buişlerle ilgileniyorum şarj kontrol şemaları yada devreleri hakkında bilgileri olan arkadaşlarım yada elektronik bilgileri yüksek olan arkadaşlarım yardımcı olurlarsa sevinirim.12v şarj kontrol,üst sınır 13.8v alt sınır 10v otomatik şarj kesim devresidir aranan.Sizlere buzaman kadar olan bilgilerim ışığında elimden geldiğince yardımcı olmak isterim.Son yaptığım bir çalışmayı sizlere göstermek isterim

Rüzgar türbünü yapıyorum

Rüzgar türbünü yapıyorum

• 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.