- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Rüzgar türbünü yapıyorum
Bu konudaki kullanıcılar:
 
10279
Cevap
102
Favori
2313439
Tıklama
Sayfaya git: Sayfa: <<     23 [25] 27 28 29 30 31 32      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Giriş
Mesaj


310 Mesaj
4 Kasım 2008; 13:21:02 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM


quote:

Orjinalden alıntı: erdembaba

Evet m.gunay88, bir süre önce yaşanan bazı tartışmalar sonucu foruma yazmama kararı aldım..Forumu takip ediyorum ancak sadece pm'den iletişim kuruyorum..Yeni portal açılınca umuyorum ki oradan yazmaya devam edeceğim..Saygılar..


Hadi ya, kötü olmuş ama tekrar döneceksen aramıza problem yok

Ayrıca şu portal oluşturma kararı hakkında birşey soracağım. Öncelikle şu portal dediğiniz bildiğimiz site değil mi?(Kusura bakmayın daha önce kullanmadığım için bilmiyorum ) Yani sadece grubumuza özel bir site mi kuracağız?
_____________________________

''Türkiye; Atatürk'ü 'Allaha borçlusun, geriye kalan her şeyi de Atatürk'e...''
...::ZORU BAŞARIRIM, İMKANSIZ İSE BİRAZ ZAMAN ALIR::...
...::TAHSİL CEHALETİ ALIR, EŞEKLİK BAKİ KALIR::...


310 Mesaj
4 Kasım 2008; 14:52:06 

Cokenerjigin uzaklastirilma sebebi bana hakaret etmis olmasi. Forumda olay kapandiktan sonra bana ozelden mesaj gondererek hakaretlerine devam etti. Rahatsiz etme dememe ragmen devam edince ben de sikayet ettim ve gonderdigi mesajlar incelendi. Sonucta hakaret oldugunu yonetici de kabul edince gecici olarak uzaklastirildi.
_____________________________

''Türkiye; Atatürk'ü 'Allaha borçlusun, geriye kalan her şeyi de Atatürk'e...''
...::ZORU BAŞARIRIM, İMKANSIZ İSE BİRAZ ZAMAN ALIR::...
...::TAHSİL CEHALETİ ALIR, EŞEKLİK BAKİ KALIR::...


166 Mesaj
4 Kasım 2008; 15:47:21 

Arkadaşlar hepinize merhaba,

Cokenerjik nick'li Başol Bey benden mail aracılığıyla foruma bir mesaj iletmemi rica etti..Ben de elçiye zeval olmayacağını ve vereceğiniz cevapların muhatabı olmadığımı hatırlatarak mesajı gönderiyorum:

"elbette sadece m.gunay88 in tek taraflı yazıları ile fikir yürtmeyeceğinizi biliyorum ama sonuçta benim uzaklaştırılma nedenimi bilmeden de olsa protesto edebilen Angorapardus ve bilmediğim başkaları da olabilir, onlara m.gunay88 ile aramızda geçen 3erden 6 adet yazışmayı cezam dolayısı ile, 1 hafta sonra göndereceğimi, ondan sonra da eğer uzaklaştılmayı hak ettiğimi söyleyen, tabii m.günay88 haricinde, 1 kişi dahi olursa bir daha foruma uğramayacağımı bilmelerini istiyorum. bende m.günayın cevapları var ama kendi yazdıklarıma ulaşamıyorum. m.gunay88 de benim attığım mesajlar vardır. kendi cevapları da vardır. onları herkesin huzurunda açıklasın isterim, yoksa 1 hafta bekleyecekler demektir."


Saygılar..


1581 Mesaj
4 Kasım 2008; 17:20:47 

bu atışmalar hiç iyi değil,
bir taraftan biri birazcık alttan alıverse hoşgörülü olsa
sorun olmaz,
neyse sorunun en kısa zamanda çözülmesi dileği ile
_____________________________

Dün geçti,
Yarın varmı?
Güvenme gençliğine,
Ölenler hep ihtiyarmı


310 Mesaj
4 Kasım 2008; 17:35:03 

Ben foruma yazdığım mesajlarda her seferinde olabilir mi diye sormaya çalıştım, isteyen önceki mesajlara bakabilir. Her seferinde benimle dalga geçercesine cevaplar verdin. Olmazsa nedenini söyle.En basitinden gören de rüzgar çiftliği kuruyo sanır diyorsun. Benim ne yapmaya çalıştığım seni ilgilendirmez. Eğer dediğim devre yapılabilirse ya olur de ya da yapılır ama masraflı olur de ya da böyle bir devre yapılamaz de. Her seferinde hakaret, aşağılama çabası neden? Aynısını Kenan abiye sordum, sağolsun yapılır ama masraflı olur dedi, bu kadar. Söylemen gereken şey buydu.

Sana söylediğim şeyleri okumadan sürekli aynı şeyleri tekrarlıyorsun. Ben o memur arkadaşa sadece google'da araştır dedim ve nasıl araştırma yapması gerektiğini anlatmak için de google'da kendi yazdığım anahtar kelimelere çıkan İLK sonucu yazdım. ÖNERMEDİM. Ama sen hala bana daha önce kimse önermemişti, buranın amacı bu değil gibi şeyler söylüyorsun. Defalarca sadece örnekti yazmama rağmen aynı şeyleri tekrar ediyorsun. Tam konu kapandı sanıyorum, bakıyorum bir daha aşağılarcasına mesajlar yazmışsın. Yöneticiye senin mesajını ilettim. O da seninkini de karşılık olarak verilen benim mesajımı da sildi. Konu kapandı derken özelden başlıyorsun bu sefer. E insaf artık. Burada da kimseyi onun tarafını tutan olursa bir daha gelmem diye tehdit etme. Buradaki herkesin amacı birşeyler yapmaya çalışmak. Ayrıca özelden bana hak veren mesaj da geldi ama tabi ismini söyleyecek değilim burada ki kimsenin beni haklı bulması ya da bulmaması önemli değil. Ben sadece kendi vicdanıma hesap veririm.

Amacım olayı artık olayı kapatım işimize dönmekti ama gelince mesajları yayınlayacakmışsın, benim çekindiğim utandığım hiçbir lafım yok.Eğer mümkünse yöneticiden silinen mesajların tekrar yayınlanmasını isteyeceğim.
Ayrıca senin gönderdiğin mesajları da benim gönderdiğim cevapları da foruma yazacağım ama buraya yazmak istemiyorum. Çünkü yeri burası değil. Başka bir yerde yeni başlık açıp o mesajları da, foruma yazmış olduğumuz mesajları da yayınlayacağım.
Herkesten böyle bir tartışma için özür diliyorum ama olaylar benim dışımda gelişiyor.
SAYGILAR


EDIT: Mesajları silmiş olan ilgili arkadaşa özelden mesaj gönderdim, yazıların kopyası eğer duruyor ise, göndermesini istedim. Henüz cevap vermiş değil. Peki bu mesajları geri bulabilmek için sizin bildiğiniz bir yöntem var mı? Mesela bilgisayarımdaki cookies bölümünde filan kayıtlı olabilir mi acaba? ya da başka şekilde bulabilir miyiz?

EDIT: Özelden gönderilen mesajları zaman sırasına göre koydum. İsteyen bakabilir.Yönetimden silinmiş olan mesajların kopyası henüz gelmedi. Gelirse onu da yayınlayacağım.Linki koymayı unutmuşum;http://forum.donanimhaber.com/m_27693060/mpage_1/key_//tm.htm#27693405< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi m.gunay88 -- 10 Kasım 2008; 2:21:31 >
_____________________________

''Türkiye; Atatürk'ü 'Allaha borçlusun, geriye kalan her şeyi de Atatürk'e...''
...::ZORU BAŞARIRIM, İMKANSIZ İSE BİRAZ ZAMAN ALIR::...
...::TAHSİL CEHALETİ ALIR, EŞEKLİK BAKİ KALIR::...


310 Mesaj
4 Kasım 2008; 18:56:14 

quote:

Orjinalden alıntı: angorapardus

Ya arkadaşlar amaç üzüm yemekse bağcıyı dövmek hem döveni hem dövüleni hem de görenleri üzer. Üstelik üzüm de heba olur, pekmezi bile olmaz, börtü böcüğe kalır. tartışma olur ki ben de yaptım, önemli olanın üzüm olduğunu unutmayalım.

Biz türkler çok akıllıyız, ama nedense organize olamıyoruz, biz organize olana kadar da adamlar marsa gidiyorlar. Onlar bizden daha akıllı değiller, Metehanın dediği gibi birlikten kuvvet doğar. Bu kuvvet çağımızda bilim ve teknolojidir. Belki buradan iyi bişiler çıkar belki de çıkmaz ama en azından denedik diyebilelim. Bu ışığı yakalım, belki buradan alevlenen fitil ile aramızdan birisi bu işi becerir. O da bize yeter. Ki atla deve de değildir bu iş.

Daha önce böyle mevzulardan foruma küsen arkadaşlar, dağ dağa küsmüş hesabı olmasın. amaç paylaşmak ise burada sizi izleyen binlerce göz var, size ihtiyacı olan ...
Anladığım kadarı ile (15 gündür falan buradayım) burada tam anlamı ile yetkin arkadaşlar yok, genelde araştırmacı. Ama gözlemim odur ki bazı yetkin arkadaşlar ara sıra uğramakta, bak şurası yanlış olmuş, burası eksik olmuş yorumlarını bıraksalar da bu işin bildikleri doğrusunu anlatırlarsa yukarıdaki anlamda ortak paydanın içine katılırlar. yoksa sadece yanlışı söylemekle bir yere varamayacağız.

Saygılar .... Ahmet otur sen yerine bakim... :))


Haklısın kardeşim, ben de konuyu uzatmak niyetinde değilim. Zaten konu forumda kapanmıştı. Bundan sonra bu bölüme konuyla ilgili mesajlar bırakmak istemiyorum. Saha önce de söylediğim gibi silinen mesajlarıda tekrar bulabilirsem, mesajları sırasıyla yayınlayacağım. Bunu yapmayı şahsım adına istemiyorum çünkü konu kapansın ama madem isteyen var, bir süre içinde mesajları bulmaya çalışacağım, bulamazsam sadece pm'leri koyacağım.

Neyse boşverin o konuyu. Şu ''How to build a wind turbine hugh piggott 2005'' kitabını daha önce de yazmıştım. Daha önce forumda yayınlanmıştı ve ben de oradan buldum. Çok güzel bir kitap. Bir rüzgar türbininin nasıl yapılacağı her türlü ayrıntısına kadar anlatılmış. Kanatların bile ahşaptan nasıl yapılacağı anlatılmış. Neredeyse kullanılacak vidalara kadar ölçüleri, hangi vidaların uygun olabileceği gibi şeyler bile yazıyor. Yani konuyla ilgili pek teknik bilgisi olmayan, yaparak öğrenmek isteyen bir başkası varsa kitabı şiddetle tavsiye ederim. Tek kötü yanı ingilizce, ama anlaşılmayan yerler olursa bana özelden ulaşabilirsiniz, yardımcı olurum. Kitabı tekrar upload edip linkini vereceğim. Güncel tutmak lazım, daha önce görmemiş olan olabilir.
SAYGILAR

EDIT: http://rapidshare.com/f...nd_Turbine_-_Piggot.pdf
adresinden kitabı pdf olarak indirebilirsiniz.
NOT: ****lı yere r a p i d s h a r e gelecek. tabi arada boşluk olmadan< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi m.gunay88 -- 4 Kasım 2008; 19:34:22 >
_____________________________

''Türkiye; Atatürk'ü 'Allaha borçlusun, geriye kalan her şeyi de Atatürk'e...''
...::ZORU BAŞARIRIM, İMKANSIZ İSE BİRAZ ZAMAN ALIR::...
...::TAHSİL CEHALETİ ALIR, EŞEKLİK BAKİ KALIR::...


152 Mesaj
4 Kasım 2008; 23:21:16 

üstadlar ben şimdi bitane ups buldum 2000 watt lık bunun içinde 4 tane 12 v7a akü war yani bunlar 48 volt elektrik weriyor ups ye bunu kaldırabilercek bi tane motora ihtiyacım war yardımcı olursanız sevinirim nasıl bi bobin gerekli bende başladım bu işe yavas yavas ilerliyorum inş
_____________________________

tempra-TURBO


1184 Mesaj
4 Kasım 2008; 23:54:37 

arkadaşlar
burasının yeri olmamasına rağmen son bir kaç gündür yaşanan topikteki gerginlik nedeni ile benim yirmi yıldır cebimde taşıdığım öğüt mektubunu sizlerle paylaşmak istiyorum.

''Gürültü, patırtının ortasında sükunetle dolaş; sessizliğin içinde huzur bulunduğunu unutma. Başka türlü davranmak açıkça gerekmedikçe herkesle dost olmaya çalış.Sana bir kötülük yapıldığında verebileceğin en iyi karşılık unutmak olsun.

Bağışla ve unut. Ama kimseye teslim olma, içten ol; telaşsız, kısa ve açık seçik konuş. Başkalarına da kulak ver. Aptal ve cahil oldukları zaman bile dinle onları; çünkü dünyada herkesin anlatacak bir öyküsü vardır.
Yalnız planların değil, başarılarının da tadını çıkarmaya çalış. İşinle ne kadar küçük olursa olsun ilgilen; hayattaki dayanağın odur. Seveceğin bir iş seçersen, yaşamında bir an bile çalışmış ve yorulmuş olmazsın. İşini öyle sev ki, başarıların, bedenini ve yüreğini güçlendirirken verdiklerinle de yepyeni hayatlar başlatmış olacaksın.

Olduğun gibi görün ve göründüğün gibi ol. Sevmediğin zaman sever gibi yapma. Çevrene önerilerde bulun ama hükmetme. İnsanları yargılarsan onları sevmeye zamanın kalmaz. Ve unutma ki, insanlığın yüzyıllardır öğrendikleri, sonsuz uzunlukta bir kumsaldaki tek bir kum taneciğinden daha fazla değildir.
Aşka burun kıvırma sakın; o çöl ortasındaki yemyeşil bir bahçedir. O bahçeye layık bir bahçıvan olmak için her bitkinin sürekli bakıma ihtiyacı olduğunu unutma.

Kaybetmeyi ahlâksız bir kazanca tercih et. İlkinin acısı bir an, ötekinin vicdan azabı bir ömür boyu sürer. Bazı idealler o kadar değerlidir ki, o yolda mağlup olman bile zafer sayılır. Bu dünyada bırakabileceğin en iyi miras dürüstlüktür.

Yılların geçmesine öfkelenme; geçliğine yakışan şeyleri gülümseyerek teslim et geçmişe. Yapamayacağın şeylerin yapabileceklerini engellemesine izin verme.Rüzgarın yönünü değiştiremediğin zaman, yelkenlerini rüzgara göre ayarla. Çünkü dünya, karşılaştığın fırtınalarla değil, gemiyi limana getirip getiremediğinle ilgilenir. Ara sıra isyana yönelecek olsan da hatırla ki, evreni yargılamak imkânsızdır. Onun için kavgalarını sürdürürken bile kendi kendinle barış içinde ol.

Hatırlar mısın doğduğun zamanları: Sen ağlarken herkes sevinçle gülüşüyordu. Öyle bir ömür geçir ki, herkes ağlasın öldüğünde, sen mutlulukla gülümse. Sabırlı, sevecen, erdemli ol. Eninde sonunda bütün servetin sensin. Görmeye çalış ki, bütün pisliğine ve kalleşliğine rağmen dünya yine de insanoğlunun biricik güzel mekânıdır.!!!''


saygılar
_____________________________

memoX® VARSA,SORUN YOK;ER YADA GEÇ HALLEDERİZ ...
BAĞNAZ YARATMANIN EN KOLAY YOLU,ÖĞRETMEDEN İNANDIRMAKTIR
''BİR DAĞ'A TIRMANMADAN NE KADAR YÜKSEK OLDUĞUNU ANLAYAMAZSIN''
Cümleler doğrudur, sen doğru isen. Doğruluk bulunmaz, sen eğri isen.Yunus Emre


 
49 Mesaj
5 Kasım 2008; 10:48:12 

sevgili arkadaşlar , zaten hobilerimize ayıracak vakit bulmakta zorlanıyor iken; bir de araştırma yaptığımız konu dışında yazılan (beni hiç mi hiç ilgilendirmeyen) konuları okumak ya da en azından ne olduğunu anlamak adına göz gezdirmek zorunda kalıyoruz.

Ricam şudur ki; lütfen değerli vaktimizi özel konularınız ile meşgul etmeyin. Ve kendi vaktinizi de tabiii

;)
_____________________________305 Mesaj
5 Kasım 2008; 10:54:34 

arkadaşlar hepinizi taktir ediyorum buraya bişeyler yazan insan bu işlere gönül vermişdir ve bence deyerlidir bu olay olumlu şeylere vesile olur umarım arkadaşlar rüzgarı ısıtmada kullanmayı düşünüyorum dik eksen sistemde direk üretilen elektrik ısıya dönüşecek verim % 100 yani kademeli reziztans sistemi ile devir kontrolü düşünüyorum alternatör problemi hep düşündürüyor beni verimli bir sistem tasarlamaya çalışıyorum 1 yıldır. en uygun sistem için manyetik alan en kısa mesafede hapsedilecek yani idealde bakır sargı uzunluğunda olacak benim gözlem ve deneylerimden çıkardığım sonuç bu deyişik alternatör dizaynları olan arkadaşlar bunları paylaşırsa belki bişeyler başarabiliriz diye düşünüyorum dikkate almanız umuduyla herkeze kolay gelsin
_____________________________1581 Mesaj
5 Kasım 2008; 17:03:33 

bir iki sayfa önce resimlerini yayınladığım çamaşır makinası motoru ile mıknatıs yerleştirerek yaptığıl alternatör için şöyle bir sonuç çıkardım,
bu motorun iki sargısı var,
birinci sargı ana sargı
ikinci sargı yardımcı sargı
şimdi alternatörü dışarıdan bir kuvvet ile döndürdüğümde ana sargı üzerinden 15 ile 20 volt arası bir akım alıyorum ve araba sinyal lambaları var 55 watt 12 volt bu lambayı 3/1 oranında yakıyor,
yardımcı sargı uçlarına 100uf kutupsuz kondansatör bağladığımda bir anda lamba yüzde yüze yakın parlamaya başlıyor voltaj değeri bir iki volt arıyor ama amper değeri sanırım dahnada yükseliyor,
bunun bir vidyosunu eklemek isterdim ama,
şu an çekim yapamadım,
bunu anlatabilecek bir arkadaşımız varmı
şu durumda şöyle bir sonuç çıkarıyorum,
alternatörlerini kendi saran arkadaşlar bobinlerden bazılarının uçlarına kondansatör bağlarlarsa istedikleri akımı daha iyi alırlar sanırım
_____________________________

Dün geçti,
Yarın varmı?
Güvenme gençliğine,
Ölenler hep ihtiyarmı


152 Mesaj
5 Kasım 2008; 20:06:26 

üstad ben buldum ups fakat ükülerin toplam 48 volt weriyor yani birnin - si diğerinin + geliyor toplam 48 wolt gerilim yapıyor buna uygun bi motor lazım onuda halledersen en azından baya yol almıs olurum saygılar
_____________________________

tempra-TURBO


1184 Mesaj
5 Kasım 2008; 22:16:24 


quote:

Orjinalden alıntı: alemci69

üstad ben buldum ups fakat ükülerin toplam 48 volt weriyor yani birnin - si diğerinin + geliyor toplam 48 wolt gerilim yapıyor buna uygun bi motor lazım onuda halledersen en azından baya yol almıs olurum saygılar

arkadaş bütün daimi mıknatıslı dc motorlar 48 volt ve daha üzeri voltajları edinebilmen mümkün ancak benim denediğim motorlarda 48 volt'a ulaşmak için enaz 1000-1200 devirde çevirmek lazım.

metin bey
ben foruma eklemedim ama 1500 devirde 600 volt alıyorum.(12 amp)


saygılar
_____________________________

memoX® VARSA,SORUN YOK;ER YADA GEÇ HALLEDERİZ ...
BAĞNAZ YARATMANIN EN KOLAY YOLU,ÖĞRETMEDEN İNANDIRMAKTIR
''BİR DAĞ'A TIRMANMADAN NE KADAR YÜKSEK OLDUĞUNU ANLAYAMAZSIN''
Cümleler doğrudur, sen doğru isen. Doğruluk bulunmaz, sen eğri isen.Yunus Emre


1184 Mesaj
5 Kasım 2008; 22:46:48 

az daha; yakında hepsi burada.

ruzgarjeneratoru.com< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MEHMET TURHAN -- 5 Kasım 2008; 22:47:19 >
_____________________________

memoX® VARSA,SORUN YOK;ER YADA GEÇ HALLEDERİZ ...
BAĞNAZ YARATMANIN EN KOLAY YOLU,ÖĞRETMEDEN İNANDIRMAKTIR
''BİR DAĞ'A TIRMANMADAN NE KADAR YÜKSEK OLDUĞUNU ANLAYAMAZSIN''
Cümleler doğrudur, sen doğru isen. Doğruluk bulunmaz, sen eğri isen.Yunus Emre


 
39 Mesaj
6 Kasım 2008; 13:18:20 

Herkese tekrar merhaba yaklasik iki aydir fruma katilamiyordum gecen butun yazismalari okumayi henuz bitirdim. Herseyden once istanbuldaki toplantiniza katilamadigim icin cok uzgun oldugumu belirtmek isterim. Bu ise gonul verenler acisindan ( amator, profesyonel yada hobi olarak ) cok faydali olmus. Dilerim ilerde cok daha katilimci ile birlikte olursunuz. Benim katilmam simdilik yurtdisinda olmamdan dolayi imkansiz gibi gozukuyor ama zaman ne gosterecek bilemem. Gonlum sizlerle. Hala bu isin pesindeyim ruzgar enerjisi ve gunes enerjisi ni elimden geldigince beraber ogrenmeye calisiorum.


Bununla ilgili olarak sizlere elimden geldigi kadar yardim etmek isterim Ruzgar hizi olcumu ile baya bi sorunlar yasandigini goruyorum faydasi olurmu bilmem ama burada bir elektronik firmasinin katalogunda gordugum urunu yazmadan gecemeyecegim. Sehir icinde yada evinde kurmayi dusunenler icin cok faydali olacagi kanisindayim nekadar guvenilir oldugu konusunda hic bir fikrim yok. Ama sanirim uzmani olan arkadaslar sanirim fikir sahibi olabilirler. www.maplin.co.uk adresinde N07FW kodlu urune bi goz atsinlar derim.

Kendim alip deneyecem ama daha yeni bir hayat kurma is guc ve para kazanma telasindayim simdilik pek mumkun degil.Ingilteredeyim buradan herhangi bir konuda istegi olan varsa elimden geldigince yardimci olmaya calisacagim herkese saygilar
_____________________________

Kontrolsuz Guc Guc Degildir


 
39 Mesaj
6 Kasım 2008; 13:25:34 

Yazmadan edemeyecegim. Frumda daha once yasanmis yasanan ve yasanacak olan problemlerden oturu cok uzgun oldugumu belirtmek isterim. Herkesin birbirine karsi maximum duzeyde saygili olmasini dilerim.

Dogru bilgi , tecrube , zaman , para , ve saygi gibi degerlere sahip olundugu surece asilmayacak sorun cozulmeyecek problem yok diye dusunuyorum. Herkesin birbirine maximum duzeyde saygili olmasi dilegi ile hepinize kolay gelsin
_____________________________

Kontrolsuz Guc Guc Degildir


 
24 Mesaj
6 Kasım 2008; 16:07:38 

Anemometre için alternatif olabilir mi? Güneş enerjisi ile çalışıyor, 30 günlük dataları alıyor, 11 ay saklıyor. Laptopa bilgi aktarıyor. Parçaları, nasıl yapıldığı, kalibrasyonu anlatılıyor. Hex dosyası mevcut. http://www.infidigm.net/projects/windmeter/
_____________________________ 
18 Mesaj
6 Kasım 2008; 21:05:08 

Ya ustalar Nette araştırma yaparken bir site buldum belki işe yarar ilham verir. Daha önce yayınlandıysa özürdilerim
_____________________________ 
18 Mesaj
6 Kasım 2008; 21:07:40 

_____________________________ 
12 Mesaj
7 Kasım 2008; 2:12:23 

Arkadaşlar merhaba.
aşırı rüzgarda türbini nasıl yavaşlatabilirim.
_____________________________1184 Mesaj
7 Kasım 2008; 11:20:52 

quote:

Orjinalden alıntı: mbilek

uzay kardeş bu sitede daha önca incelemeyen arkadaşlarımıza belki bazı fikirler verir, ama buda saatlerce cok sey konuşup, hiç bir şey söylemeyen bir site yani 100/99 u alıntı inşallah buna benzer veriler bu formun yeni bir sitesinde sadeleştirilmiş olarak yayınlanır, hepimiz bir şeyler öğrenir nereden başlayacağımıza yada nerede kaldığımıza karar veririz( benim 4 yıldır topladığım veriler 350 MB port 100 mb işe ne kadarı yararsa kurulumuz ortalamanın mantığını anlatımını izah edecektir ortak paydada buluşmak dilegiyle herkese saygılarmetin bey

bence

sizinde bildiğiniz gibi;yanılmıyorsam kapasite arttırılabiliyor.ikincisi hepimizin elinde onlarca belki yüzlerce resim ve video var ve %90 ını bunlar meşkul ediyor.site tasarlanırken gereğinden fazla yer kaplamasın diye bu resim ve videolar sitenin dışında bir serwer kulanacak.(youtube gibi).üçüncüsü ise muhtemelen birçok dökümanıda bilmeden ortak olarak elde tutuyoruz.

sorun yok;hallederiz

saygılar :)< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MEHMET TURHAN -- 7 Kasım 2008; 11:48:05 >
_____________________________

memoX® VARSA,SORUN YOK;ER YADA GEÇ HALLEDERİZ ...
BAĞNAZ YARATMANIN EN KOLAY YOLU,ÖĞRETMEDEN İNANDIRMAKTIR
''BİR DAĞ'A TIRMANMADAN NE KADAR YÜKSEK OLDUĞUNU ANLAYAMAZSIN''
Cümleler doğrudur, sen doğru isen. Doğruluk bulunmaz, sen eğri isen.Yunus Emre


 
1687 Mesaj
7 Kasım 2008; 13:00:47 

quote:

Orjinalden alıntı: ernurtam

Arkadaşlar merhaba.
aşırı rüzgarda türbini nasıl yavaşlatabilirim.


Pallerin acilarini degistirerek.

Bunun icin ayri bir kontrol mekanizmasi gerekli tabiiki (helikopter pallerinin hucum acilarini kontrol eden sistemler incelenebilir), uretilen gerilim surekli kontrol edilerek nominal degerin ustundeki ruzgar hizlarinda sabit guc elde etmek mumkun olur boylece. Ilk basta tabiiki fazla guc problem olmaz gibi gelebilir, ancak sarimlar icin superiletken kullanilamayacagina gore, isi olarak kaybedilen enerji turbinin kendisine zarar verecek miktarlara cikabilir. Bunun disinda yuksek ruzgar hizlari pallere de zarar verecek kuvvetler uygulayabilir.
< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alimakkaya -- 7 Kasım 2008; 13:28:38 >


 
5 Mesaj
7 Kasım 2008; 14:15:48 

Arkadaşlar selam.
yukarıdaki mesajda - http://users.skynet.be/Windmolens/ - buradaki alternatörün sargı şemasını bulup da koyan arkadaşa çok teşekkür edeceğim. forum 31 sayfaya ulaşınca arayıp da bulmak imkansızlaştı.sanıyorum ŞEF arkadaş yazmıştı. Kullanılan motor da araba alternatörü değil mi? değiştirilmiştir tabii ki.

aslında siteye bakmaya gerek yok ŞEF arkadaşın yaptığı son alternatör.< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oguzerdal -- 7 Kasım 2008; 14:20:23 >
_____________________________ 
39 Mesaj
7 Kasım 2008; 16:20:29 

Arkadaslar biraz konu disi olacak ama to3 kilifinda 2n 3055 devre elemanlarinin hangi devrelerde kullanildigini bilen varsa bana yardimci olabilirmi.
_____________________________

Kontrolsuz Guc Guc Degildir


1581 Mesaj
10 Kasım 2008; 10:32:46 

ben bıraktım bu işi,
alternatörü kendim sardım olmadı,
motor bulup yaptım olmadı,
başka motorun rotoruna mıknatıs taktım, matkapla devri sağlamakla 15 volt filan aldım ama amper yeterli olmadı,
çalışanlara başarılar,
neodyum, meodyum açmadı bu iş beni
_____________________________

Dün geçti,
Yarın varmı?
Güvenme gençliğine,
Ölenler hep ihtiyarmı


305 Mesaj
10 Kasım 2008; 12:08:28 

alternatör işini kıvırmadan bu işler gayrıciddi bir uğraş(bana göre tabiki)bende bir alternatör tasarladım bir yıldır rüyamda bile düşünüyorum bütün manyetik alan tabanlı sistemleri iyice anlamak lazım sincap kafes dedikleri nedir mesela buradan bi fikir çıkabilir muhtemelen bende başaramıcam ama denicem herkeze bol şans
_____________________________1581 Mesaj
10 Kasım 2008; 13:06:18 

alternatörde esas olan manyetik kutupların bobine paralel çok sistemli yerleştirilmesidir,
tabi ben beceremedim, teknik donanımım olmadığından,
bir mıknatısı yerleştiriyorsun diğerini yerleştirirken kayıyor tutmuyor, mıknatıs ile bobin arası mesafe ayarlanamıyor, bir sürü sorun çıkıyor,
bu mıknatısların yerleştirilmesi o kadar önemliki sıralamada ve yerleştirme mesafesinde ufacık bir yanlış,
kutupların bobin üzerinde kısa devre olmasına sebep oluyor,
hazır motor almaktan başka çare yok,
_____________________________

Dün geçti,
Yarın varmı?
Güvenme gençliğine,
Ölenler hep ihtiyarmı


310 Mesaj
10 Kasım 2008; 17:59:14 

Rondo kardeş, eğer problem mıknatıs mesafesini ayarlamaktaysa, onu şöyle çözebilirsin. Konuyla ilgili eğitim kitaplarında da aynı şekilde yer alıyor(benim verdiğim pdf de nasıl yapılacağını ölçüleri filan da yazıyor). Tabi sen bunu biliyorsundur belki ama ben yine de söyleyeyim. Örneğin mıknatısı daire şeklindeki bir çelik diskin üzerine yerleştireceksek, aynı şekilde bir kontraplakdan da bir disk kesiyoruz. Mıknatısların yerleşim planını o kontraplak üzerine çiziyoruz ve daha önceden dikdörtgenlerle işaretlemiş olduğumuz, mıknatısların yerleşeceği yerleri kıl testere yardımıyla kesiyoruz. Bu şekilde bütün mıknatıslar için oyuk açtıktan sonra kontraplağı çelik diskin üzerine sabitliyoruz ve mıknatısları açtığımız oyuklara yerleştiriyoruz. Bundan sonra kutupların doğru yerleştirildiğinden emin olduktan sonra, herbir mıknatısı tek tek kaldırıp altına japon yapıştırıcısı sürüyoruz ve mıknatısı tekrar yerleştiriyoruz. Yapıştırıcıyı sürmeden önce zeminin temiz olduğundan emin olun ki sağlam bir şekilde yapışsın. AYrıca kullanacağınız japon yapıştırıcısının kaliteli olduğundan emin olun. Mesela benim bildiğim patex çok kaliteli bir yapıştırıcı. Eğer ayrıntılı bilgi isterseniz benim verdiğim linkteki pdf'i indirebilirsiniz. İngilizceniz yeterli değilse yardımcı olabilirim.
_____________________________

''Türkiye; Atatürk'ü 'Allaha borçlusun, geriye kalan her şeyi de Atatürk'e...''
...::ZORU BAŞARIRIM, İMKANSIZ İSE BİRAZ ZAMAN ALIR::...
...::TAHSİL CEHALETİ ALIR, EŞEKLİK BAKİ KALIR::...


1581 Mesaj
10 Kasım 2008; 18:14:46 

mgünay kardeş
evet anlıyorum teşekkürler verdiğiniz bilgi için
yaptığım alternatör boşta döner iken 60 volt veriyor,
yüke bağladığımda 6 volta düşüyor,
bu alternatörü eski tip çamaşır makinasının göbeğine mıknatıslar yerleştirerek yaptım,
çok değişik sıralamalarla mıknatısları yerleştirmiştim,
ilk yaptığım mobilet mıknatısı ile idi,
bu en çok başarılı olduğum idi, ama amper azdı,
araç sinyal lambasını 12 volt 55watt olanlardan yarı yarıya yakıyordu,
1000 devirli matkap ile döndürerek bu lamba ile yükte 15 volttan aşağı düşmedi,
sonra mıknatısları değiştirdim, hdd mıknatısları taktım aynı sıralama ile ama voltaj yüksüz 60 volta kadar çıktı, aynı matkap deviri ile, yük bağladığımda 6 volta düştü,
birde mıknatıslardan biri yerinde çıkınca rotor ile bobin nüvelerinin arasına sıkışıp plakaları parçaladı,
sinir katsayım aynen,
bıraktım,
şu anda yakın bir ilçenin sanayisinden geldim, jeneratör motoru gördüm bi tane, ordaki arkadaş rüzgarla elektrik üretcem falan dedi,
bakalım yaparsa jeneratör motoru ile bende deneyeceğim, ha bide uçak alternatörleri varmış, ankara ostimde,
bolca bulunuyor dediler aslı astarı varmı
bunlardan olurmu bilen varmı acep< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rondo1194 -- 10 Kasım 2008; 18:17:02 >
_____________________________

Dün geçti,
Yarın varmı?
Güvenme gençliğine,
Ölenler hep ihtiyarmı


 
257 Mesaj
10 Kasım 2008; 19:12:27 

RONDO Kardeş lafı açtın devamını söyleyelim uçak veya helikopter hangisini bulabilirsen senin köye yetecek elektiriği üretirsin de ,üretileni nasıl kontrol edersin orasını bilmem ?
_____________________________

Bey'de olsan Paşa'da muhtaçsln arkandan okunacak bir fatiha'ya


1581 Mesaj
10 Kasım 2008; 20:15:21 

valla ne bileyim,
Ankarada ostimde bir sürü uçak alternatörü varmış öyle dedi sanayideki oto elektrikçi,
ben hiç görmedim çalışma prensibinide bilmiyom o alternatörün,
acaba uçak havada giderken bi pervane ile bu alternatör döndürülüyormu ne,
hani uçak saatte 500-600 kmhızla gidiyorya eee,
zaten bu hız 500-600 km esen rüzgar demek,

hani küçükken rüzgar gülü yapardık ve koşunca dönerdi ya onun gibi bir sistemmi acaba,
neyse vallahi ben anca artık takip edeceğim,
bide kış geldi artık buralarda öyle evin önünde soğukta bu işlerle uğraşmak hasta ediyor adamı,
evin içinde zaten olmaz,
sizi ilgi ile izliyorum< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi rondo1194 -- 10 Kasım 2008; 20:16:06 >
_____________________________

Dün geçti,
Yarın varmı?
Güvenme gençliğine,
Ölenler hep ihtiyarmı


1581 Mesaj
11 Kasım 2008; 9:32:58 

sabah sabah kapı çaldı saat 09.00 falan,
kim diye baktım yan komşu,
benim bu çalmışmalarımı görüp sonucu o da bekleyip duruyordu,
hayırdır dedim,
gel yakında bi yere gidelim sana ne göstereceğim foıtoğraf makinanıda al dedi,
gittik,
hemen 500 metre ötede bahçe evi,
birde ne göreyim, adam bayağı uğraşmış,
ama araba alternatörü ile yapmış,
havada rüzgar yok dönmüyordu,
ama o direk o yapılan işlemler kesin 500 milyonu bulmuştur masrafı
evde kimse olmadığından içerdeki sistemi göremedim,
yada sonuç olumlumu bilmiyorum,
hızı artırmak için iki kasnak kullanmış eleman,


Ekteki dosya (2)
_____________________________

Dün geçti,
Yarın varmı?
Güvenme gençliğine,
Ölenler hep ihtiyarmı


1184 Mesaj
11 Kasım 2008; 10:09:53 


quote:

Orjinalden alıntı: rondo1194

sabah sabah kapı çaldı saat 09.00 falan,
kim diye baktım yan komşu,
benim bu çalmışmalarımı görüp sonucu o da bekleyip duruyordu,
hayırdır dedim,
gel yakında bi yere gidelim sana ne göstereceğim foıtoğraf makinanıda al dedi,
gittik,
hemen 500 metre ötede bahçe evi,
birde ne göreyim, adam bayağı uğraşmış,
ama araba alternatörü ile yapmış,
havada rüzgar yok dönmüyordu,
ama o direk o yapılan işlemler kesin 500 milyonu bulmuştur masrafı
evde kimse olmadığından içerdeki sistemi göremedim,
yada sonuç olumlumu bilmiyorum,
hızı artırmak için iki kasnak kullanmış eleman,''ama o direk o yapılan işlemler kesin 500 milyonu bulmuştur masrafı''
bu cümlenin arkasında sitem saklı sanki.sence çokmu masraf yapmış. bence değil.ÇOK PARAM OLDUĞU İÇİN DEĞİL.
bu işe ilgi duyan arkadaşlarda genelde böyle bir anlayış seziyorum. her zaman bedava elektik diye lanse edildiği için herhalde.enbaşta yatırım maliyetlerini kimse önemsemiyor .daha sonra işe koyulunduğunda mıknatıs,b.teli,metal mazemesi,torna işciliği,civata kablo vb...işin içine girince gerçek anlaşılıyor.oysa ben sana taa başta bana sorduğunda işine yarayabilecek bir motoru buradan alıp yollayabileceğimi söylemiştim
ARKADAŞLAR MALESEF BU İŞ UCUZ DEĞİL.

tüm çabalarımız daha fazla ucuzlatabilmek için ama bu %30 dan öteye gitmez.

VE MALESEF ''HEM OĞLUM PEHLİVAN OLSUN HEMDE BİR TAS ÇORBAYLA DOYSUN OLMUYOR''

(BİRDE ''HEM ŞARAP İÇEYİM HEM BAŞIM DÖNMESİN VERSYONU VAR'')

SAYGILAR

_____________________________

memoX® VARSA,SORUN YOK;ER YADA GEÇ HALLEDERİZ ...
BAĞNAZ YARATMANIN EN KOLAY YOLU,ÖĞRETMEDEN İNANDIRMAKTIR
''BİR DAĞ'A TIRMANMADAN NE KADAR YÜKSEK OLDUĞUNU ANLAYAMAZSIN''
Cümleler doğrudur, sen doğru isen. Doğruluk bulunmaz, sen eğri isen.Yunus Emre


1581 Mesaj
11 Kasım 2008; 11:54:36 

dostum,
benim kelimelerimde manasını anlatmak istediğim,
şarj sistemini ve geri kalan evin içindeki teferruatı görmediğimden şu anda dışarda gördüğüm masraf 500 - 600 milyon diye belirttim,
hani çalışıyorsa ve başarıya ulaştıysa bu masrafa değmiştir umarım, gerisinide görmek isterdim demeye getirdim yani,
adam birsürü masraf yapmış, boşa yapmış, ben daha ucuzunu yapardım şöyle ederdim böyle ederdim diye bir anlam yaktu aklımda,tabi benim buraya yazdıklarım haricinde çıkardığınız sonuç ile aklımdan geçenleri bilemezsiniz,
un bulsan, su olmadan hamur olmaz, suyu bulsan tuz lazım, tuzu bulsan ateş lazım,
eee hepsini yaptın bide yiyecek insan lazım,
hepsi birbiri ile bir bütün,
tabiki masraf yapacaksın,
hadi ben sana sorayım,
yap milyonlarca masrafı, ve sonuç fiyasko,
bu şekilde bütçen nereye kadar dayanır,
kaçıncı fiyaskodan sonra başarıyı bulacaksın,
onun için öncelikle masrafı en az olan denemeler yapacaksın, ve mümkünse bu işi yapabilen sonuca ulaşmış birinden yardım alacaksın, onun yaptığı gibi yapacaksın, belki aklında yegane farklı düşünceler olabilir,
o zaman artık ne diyeyim,
çok zor olacak bir şey olan sponsor bulacaksın,
mesela mıknatıslar birbirine yaklaşınca güçlü olduğunda çarpıştıklarında kırılma riski oluyor,
kaç mıknatıs kırmıştır diğer arkadaşlar tanesi 6 dolar deniliyor değilmi.
o arkadaşla yakında tanışırım, ne gibi çalışmaları var görürüm, çevremde benden başka birininde böyle bişey le uğraştığını gördümya mutlu oldum.
bende birsürü masraf yaptım,
evin önü bir sürü alet edevat ile doldu, benim gibi bütün arkadaşlarda aynı şekildedir,
gece uykumun içinde aklıma bişey gelip kalkıp not aldığım zamanlar oldu
kolay değil tabi,
sonuç fiyasko olunca hem masraf, hem emek, hem zaman kaybı,
inşallah resmini eklediğim arkadaşın sistemi çalaşıyordur,
ve size eğer o izin verirse sistemini teferruatlıca açıklayabilirim.

_____________________________

Dün geçti,
Yarın varmı?
Güvenme gençliğine,
Ölenler hep ihtiyarmı


 
5 Mesaj
11 Kasım 2008; 21:39:27 O'Connor türbini, çapı 1 metreden 5 metreye kadar ebatlarda üretiliyor. 2006 yılında RMIT Üniversitesi Uzay ve Mekanik Mühendisliği okulunda yapılan rüzgar tüneli deneylerinde elde edilen sonuçlara göre; 1.1 metrelik model 15m/sn hızında ki rüzgar altında 0.915 Kw, 9 m/sn rüzgar hızında ise 0,192 Kw elektrik üretiyor. Günlük olarak düşünüldüğünde ortalama 5-6 Kw/Saat enerji elde edilebiliyor. 5 metrelik modelde ise günlük enerji üretimi ortalama 100 Kw/Saat civarında

bu adrese bilmem baktınız mı ama sistemin pervane yapısı jet motorunun yapısına benziyor.

Ama acaba bu kadar çok kanadın dezavantajı olur mu diye düşünüyorum.

http://www.isimbulamadi...gar-turbini-t23093.html
_____________________________

Elektronik Teknikeri


1581 Mesaj
11 Kasım 2008; 21:45:35 

BurakBAŞARAN
verdiğiniz linke tıkladığımda virüs uyarısı alıyorum
_____________________________

Dün geçti,
Yarın varmı?
Güvenme gençliğine,
Ölenler hep ihtiyarmı


 
1 Mesaj
13 Kasım 2008; 11:24:35 


quote:

Orjinalden alıntı: rondo1194

BurakBAŞARAN
verdiğiniz linke tıkladığımda virüs uyarısı alıyorum


Artık Virüs uyarısı vermez :)
_____________________________ 
577 Mesaj
14 Kasım 2008; 2:29:19 

Bu adresteki motorun içinde çok güçlü neodmium mıknatıslar var.
20devirde 30-60volt 20-30amper çıkış veriyor.
http://www.gittigidiyor...in/urun.php?id=13627082< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sky762005 -- 15 Kasım 2008; 2:38:33 >
_____________________________1581 Mesaj
14 Kasım 2008; 9:23:12 


quote:

Orjinalden alıntı: sky762005

Bu adresteki motorun içinde çok güçlü neodmium mıknatıslar var.
20devirde 30-60volt 20-30amper çıkış veriyor.
http://www.gittigidiyor...in/urun.php?id=13627082

bende sordum 20 devir saniyedeki devirmi dakikada olamaz zaten,
denedinizmi diye,
yükte çalıştırdınızmı,
yada bu bilgiyi neredenr biliyorsunuz,
elinize geçtide kullandınızmı,
satılığa çıkarılmış bir ür orada sadece dışarıdan verilen akımla verdiği güç yazıyor,
amlternatör olarakkullanılacaksa nasıl bir sonuç çıkacak tahminle bilgi verilmez,
mbilek in dediği gibi kap kaeç pazarı olmasın,
sonuçta bir sürü para harcıyoz emek sarfediyoz zaman kaybediyoz,
_____________________________

Dün geçti,
Yarın varmı?
Güvenme gençliğine,
Ölenler hep ihtiyarmı


156 Mesaj
14 Kasım 2008; 20:45:28 

sırada saım işlemi sarımı şeması

Ekteki dosya (2)
_____________________________310 Mesaj
14 Kasım 2008; 22:56:08 


quote:

Orjinalden alıntı: abdulvatan

agorapardus kardeşim ben makina teknisyeniyim.evliyim eşim devlet memuru bulunduğumuz yer kırsal bölge kışları elektrik kesintisi oluyor bende elimde takım taktavatlarım var değerlendirmeye çalışıyorum.bazende düşünüyorum.sizler gösterdiğim.yöntemden vazgeçip bir motor alıp yapmayımı ama benim amacım zor olan herşeyin karşında durmak azimliğim 2saaten beri formları okuyorum .anememetre yapmayı düşünüyorum rüzgarın hızını ona göre alternatör yapacağım ama sizlerle paylaştığımın arkasındayım.mekanik ok sıra statorda ve mıknatıslarda n-s 12 adet dikdörtgen mıknatıs arayışındayım.onları temin ettiğimde yola devam


Abdul bey, eğer mıknatıs alacaksanız almadan önce alacağınız mıknatısın özelliklerini, nereden alacağınızı, fiyatını da yazarsanız belki ben dahil birkaç kişi beraber alabiliriz, fiyatta bayağı indirim yaparlar.
_____________________________

''Türkiye; Atatürk'ü 'Allaha borçlusun, geriye kalan her şeyi de Atatürk'e...''
...::ZORU BAŞARIRIM, İMKANSIZ İSE BİRAZ ZAMAN ALIR::...
...::TAHSİL CEHALETİ ALIR, EŞEKLİK BAKİ KALIR::...


 
907 Mesaj
14 Kasım 2008; 23:43:39 

Çok yararlı bir konu olmus herkesi tebrik ediyorum....
_____________________________310 Mesaj
15 Kasım 2008; 0:06:02 

Benim almak istediğim mıknatısların ölçüleri de tamamen aynı. Eğer Türkiye'den uygun bir fiyata bulabilirsek çok iyi ancak eğer yurt dışından istersek kargo çok tutuyor. Bunun nedeni mıknatısların paketlenmesi esnasında etrafına metal levhalar konuluyor böylece manyetik etkinin dışarıya sızması büyük ölçüde engelleniyor. Bu genelde taşıyıcı firmaların kısıtlaması. Her firma mıknatıs taşımıyor, daha doğrusu bu kadar güçlü mıknatısı taşımıyor, taşıyanlarda bu sınırlamalara uyulmasını istiyor. O nedenle alternatifimiz az olduğu için fiyat yükseliyor. Benim çinden bulduğum bir firma 25 parça için 140 dolar gibi bir kargo fiyatı vermişti. Mıknatısların toplam fiyatı da 60 dolar, toplamda 200 dolar(tanesi 8 dolar). Eğer 50 parça istenirse toplamda 300 dolar(Tanesi 6 dolar). Daha fazla istenirse daha iyi bir fiyat elde edilebilir. Ancak gümrikten geçerken de ekstradan bir ücret ödemek gerekiyor. Bu ücret ne kadardır tam bir fikrim yok. Biraz araştırıp birşeyler bulabilirsem tekrar buradan söylerim. Bence gümrüğü de ekleyince 75-100 arası bir miktarda alırsak tanesi tanesini 6-7 dolar gibi bir fiyata getirtmiş oluruz. Benim ihtiyacım olan miktar 25 adet. Galiba sizin ihtiyacınız da 25 adet. Başka mıknatıs ihtiyacı olan olursa onlarla da anlaşırız, herhalde 1-2 kişi daha buluruz. Ayrıca mıknatısın özelliklerini yazayım;

Sintered NdFeB Magnets
Grade :40M
Dimension:46X30X10mm
Magnetism direction:10mm
Coating:Zn
Quantity:96PCS
Unit Price:USD2.3/PCS

Burada 96 parça için denmiş ancak 25 parça için de aynı fiyat veriliyor.

2"x1"x0.5" 24PCS N35 USD2.6/PCS


Sizin ihtiyacınız olan 2'' x 1'' x 1/2'' , benim için de ya 2'' x 1'' x 1/2'' N35 ya da 46 x 30 x 10 mm N40 . Mıknatıs fiyatları birbirine çok yakın olduğu için hangisini aldığımız farketmez. Benim yapacağım türbinin her iki mıknatıs için de uygun ölçüleri var, benim açımdan hangisini alacağımız önemli değil.

Bundan başka galiba Mehmet Bey'di, mıknatısın gücünün sadece N35, N40 gibi değerlerle değil de bundan başka çeşitli ölçülerle belirtilmesi gerektiğini söylemişti. Eğer öyleyse fiyat aldığım kişiye o değerleri de sorarım, size tekrar haber veririm. KOLAY GELSİN

SAYGILAR
_____________________________

''Türkiye; Atatürk'ü 'Allaha borçlusun, geriye kalan her şeyi de Atatürk'e...''
...::ZORU BAŞARIRIM, İMKANSIZ İSE BİRAZ ZAMAN ALIR::...
...::TAHSİL CEHALETİ ALIR, EŞEKLİK BAKİ KALIR::...


310 Mesaj
15 Kasım 2008; 0:54:40 

Aksa magnet Mehmet Bey'e en son 10 Dolar fiyat vermiş. Bu fiyatı telefonda mı söylediler bilmiyorum, şef34 isimli arkadaşi fabrikaya gidince daha iyi fiyat alınabiliyor demişti. Kesin fiyatı tam olarak öğrenelim, ona göre karar veririz. Ben şu anda yurtdışındayım ancak Ocak ayında İstanbul'da olacağım. Şu anda İstanbul'da olan bir kişi aksa magnetten kesin bir fiyat alsa çok iyi olur.

Galiba ''angorapardus'' kardeş demişti, ebayda mıknatıs 100 dolar, kargo ise 43 dolar diye. Eğer kargo ücreti gerçekten o kadar tutuyorsa, Çinden getirtsek daha iyi olur. Çünkü benim dediğim firmada da mıknatıslar ucuz. Kargo ücreti Avrupadan da olsa, Amerikadan da olsa, Çinden de olsa genelde çok yakın fiyatlar çıkıyor hatta aynı fiyat verilebiliyor.

Angorapardus, senin ebaydaki görüştüğün kişiye sorabilir misin, kargo fiyatını sadece ağırlığa göre hesaplayım mı söylemiş yoksa daha önce de o fiyata göndermiş mi? Çünkü fiyat çok düşük, bence ya koruyucu demir levhaların ağırlığını hesaplamadan söyledi, ya da gönderdiği kargo şirketi demir levha zorunluluğu istemiyor. Eğer istemiyorsa, Çindeki mıknatıs firması o kargo şirketiyle gönderebilir.

Ayrıca ben de liseyi Ordu'da okumuştum, orada tanıdıklarım var. Mıknatısları alırsak, İstanbul'daki gümrükten ben alırım, arkadaşım vasıtasıyla size ulaştırabilirim.
_____________________________

''Türkiye; Atatürk'ü 'Allaha borçlusun, geriye kalan her şeyi de Atatürk'e...''
...::ZORU BAŞARIRIM, İMKANSIZ İSE BİRAZ ZAMAN ALIR::...
...::TAHSİL CEHALETİ ALIR, EŞEKLİK BAKİ KALIR::...


 
135 Mesaj
15 Kasım 2008; 1:58:29 

Valla elektiriğe yapılan zamlardan sonra bide doğalgaz var tabi ben de böle bişey yapmayı düşünüyorum valla. Alacam bi tane şarz dinamosu dikecem bahçeye direği koyacam kanatlarını al sana elektrik. Sabah elektrikle iş olmuyo zaten akşamda şarzdan yeriz olur biter. Bu arada şarzlı bi düzeneği olması lazım bunun. Hadi voltajı sabitledik o kolay şarz için nası bi akü gerekir ki acaba. Araştırıyım valla yapıcam. Aldım gazı :)
_____________________________1581 Mesaj
15 Kasım 2008; 7:18:02 

abdul bey vallaha sanki kendiniz yapmışsınız gibi bi güzel anlatmışsınız,
benim kaçıncı alternatör yapıp çöpe attığım oldu, gerek araç dönamosu bozup yeniden sardım,
gerekse normal 220 ile çalışan motor üzerinde modifiye yaparak yaptım,
siz bu şekilde bi yapın görelim,
öyle anlatıldığı gibi kolay olmuyor valla,
ordaanlattığınız altörnatörü yapanlar zaten bu işi yapıyorlar,
ellerinde her türlü imkan edevat alet var,
sizin orda anlattığınız alternatördeki sadece kaynağı yapmanız bile bence çok zor,
ha demirci atölyesinde tornacıda yaptırrırım diyeceksiniz,
adamlara söylediğjniz işi yaptırıncaya kadar akla karayıda seçersiniz,
anlamazki senin ne istediğini ve nasıl yapılacağını,
basar kaynağı geçer,
bobinleri kendiniz sararsınız, belki ama o denli düzenli yerleştirebileceğiniz sanmam,
mıknatıslar, birini elinizden kaçırdığınızda yüzde dosondokuz hızla yapışacağı yerde kırılacaktır,
hepsini yaptınız deneme sürüşüne geçtiniz,
istediğiniz voltajı alamamanızda cabası,
size şunu söyleyeyim,
en güzeli arayın o gösterdiğiniz alternatörü yapan adamları size bi tane yapıp göndersinler,
emin olun yapacağınız masraftan daha karlı çıkarsınız,
şu anda evimin önünde hurdada duran malzemelerin size bi ara fotoğrafını çekip burada göstereyim,

bırak mıknatısı diski bulmayı deliklerini falan filanlarını ayarlamayı,
iyi bir yapıştırıcı bile bulamıyorsunuz,
epoksi zaten buradaki malzemeciler için uzaydan gelen bir boya, bilmiyorlar bile,
hemen güzelce ypılıverecekmiş gibi basit gibi geliyor
istersen bide işin elektrik düzenleme, depolama ve 220 ye çıkarıp kullanma aşamasınıda anlatalım,
bakalım kaç kişi bu işe yeltenecek,
_____________________________

Dün geçti,
Yarın varmı?
Güvenme gençliğine,
Ölenler hep ihtiyarmı


1581 Mesaj
15 Kasım 2008; 7:22:11 

ha bide ben şunu daha çok merak ediyorum,
alternatörü değilde,
o alternatörü yapan adamların atölyelerindeki kullandıkları makinaların fotoğraflarını bi gösterebilsen,
daha makbule geçer,
elimizde küçük bir kaynak makinası ile spirel taşlama motoru ile olacak iş değil,
ufacık bir demir parçasına şekil vermek bile mümkün olmuyor,
torna niyetine matkabımı mengeneye bağlıyorum uçuna takıp parçayı,
diğer mengeneyede matkap ucunu elmas niyetine kullanmak üzere bağlayıp,
şekil vermeye çalışıyom,
daha neler neler,
_____________________________

Dün geçti,
Yarın varmı?
Güvenme gençliğine,
Ölenler hep ihtiyarmı


 
13 Mesaj
15 Kasım 2008; 12:40:48 

Selam Arkadaşlar,

Dün Perpadaki MIKNATIS TEKNIK şubesinde fiyat sordum N38 (40*30*10) 11 ytl . 25 ADETİ 10 YTL den veririz dediler.
Fiyatları perpaya müşteri yerine giderek öğrendim.
Yurtdışı satıcılarından sanki gönderilecek ürün gelen kutudan doğru çıkmayabilir gibi bir güvensizlik var bende.
Aksa Magnet fiyatı da bence yerine gidip sormakta yarar olabilir.
Bende 25 adet almayı düşünüyorum ve zaman denkgeldikçe soruyorum. Ayrıza bize emaye tel de lazım bence 1mm -200 civarlarında olması iyi olur.
Bakır Tek de bobin topu ile satın alınıp kişi başı kullanılacak tel uzunlığuna göre paylaşılabilinir bence.Memduh Deliormanlı


 
257 Mesaj
15 Kasım 2008; 13:24:35 

Abdulvatan hoş geldiniz demek isterdim ama bir gün dolmadan 60 mesajlık rekorla , taraf/ karşı taraflar oluşmuş 3 şahıslara göndermeler yapılmış hoş bulduk demişsiniz. şurasını şöyle yapın vs ğibi tavsiye yolları kapanmış, takım ruhu değil taraftar ruhu oluşmuş, İnşallah başarırsınız kolay gelsin,
_____________________________

Bey'de olsan Paşa'da muhtaçsln arkandan okunacak bir fatiha'ya


1581 Mesaj