Şimdi Ara

Rüzgar türbünü yapıyorum (409. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
10.310
Cevap
109
Favori
2.447.929
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 407408409410411
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ayrıca son bir uyarıda bulunacağım umarım anlayışla karşılarsınız.

İnternet bir bilgi denizi.

Bu denizden bir avuç su almakla bu deniz tükenmez.
    Ancak aldığımız o bir avuç suyu nereden aldığımızı da yazarsak
    o denizi besleyen kaynakları onurlandırmış oluruz.
    Böylelikle denizimiz sonsuza kadar suyla dolu kalır.

Lütfen alıntı yaptığımız şemaların, şekillerin resimlerin üzerine adımızı yazarak sahiplenmeyelim.
    Eğer çizim resim şema size aitse tabiki isminizi yada alametlerinizi gögsünüze gere gere yazabilirsiniz.
    Ki bakın yukarda ben, çizdiğim resimlere üyelik adımı verdim.

Kul hakkı yemeyelim emeğe saygı gösterelim.
    Zaten o şekli çizen, o resmi yükleyen kişi internete yüklediği bilginin kullanılacağını,
    peşinen kabul etmiş oluyor bu tip bilgi paylaşım sitelerinde.
    Ancak alıntıladığımız resmi ya da şekli ya da resmin üzerine sahiplenmek adına kendi adımıza yazarsak,
    bilgi kaynağı yaratan değerleri kırmış oluruz.
    Bu hem insan olarak yapmamamız gereken bir şey hemde inancımız gereği kul hakkı yemekten kurtuluruz.

Sevgi ve saygıyla

• Selamun aleyküm.

Allah c.c hepinizden razı olsun bu son yazılar şifa niyetine olmuş.Ne kadar cahil adammışım, 2 günüm boşa gitmiş Yahu ben fazların üçünüde düz sıra dizmiştim.Anlam veremiyordum neden verimsiz çalışıyor diyordum.Şimdi şemalar üzerine sorayım.Üçüncü faz ters yerleştiriliyor doğrumu anladım ? Ben hep tek faz üzeri gidiyordum.Osiloskobum arızalandığı için çıkışı göremiyorudum.250 tl den kaçtık ömür sermayesinden 2 günü yedik .

Alimlerin atışması avama yarar velev ki alimin niyeti beslemek ola.

Mehmet abi vermiş olduğun şemada yıldız üçken bağlantı şemalarında şu şemada :

Rüzgar türbünü yapıyorum

fazların giriş çıkışını dirençle kısa devremi yapmış oldun, yoksa oradaki semboller çıkış belirtmek içinmi ?

Son fazı ters yerleştirince akım yönüde değişmişmi oluyor ? dönüş yönüne göre hesab edersek akım yönüde saat yönüne doğru oluyor.Ama son faz ters tam olarak ne olmuş oluyor ?

İnverter ile alakalı olan problem geri beslemeden kaynaklanıyormuş yüksüz bekleme akımı 40 ma düştü ben düz bağlıyordum öğrenmiş oldum.Yazmasaydınız belkide günlerce uğraşıp duracaktım.Teşekkür ederim.Ben en son inverter yaptığımda ki üzeriden 10 yıl kadar geçti o zaman geri beslemeden bir haberdik .Arada sorayım ,Yapmış olduğum çevirici piyasada cirit atan şu devre :

http://www.elektrotekno .com/userpix/12010_taner_ 2.jpg
    (Site adını bloke ettiği için böyle veriyorum yanlış anlaşılma olmsasın)

her hangi bir yük yok iken çıkış frekansı 50 hz ancak 15-20 w bir ampul bağladığımda çıkış uçuşa geçiyor.bazen 7 khz olduğu oluyor.Çıkışta 1 k 1 w direç ve kondansatör var.Malzemeleri hurdadan çıkarttım ama ,fetler entegre vs.Çalışıyor sorun yok.Başka kondansatörlerde denedim.Tam sinüs verebildiğini okudum ama daha çıkışı stabil hale getiremedim.

Son anda aklıma geldi sorayım.Alternatörün çıkışını kondansatör ile akuple etmeye gerek varmıdır ? Herhangi bir kazancı olurmu ? ve topraklama üzerinden yük ile test yapan varmı ? Fazı hattan alıp dönüşü toprağa verdiğimizde tam manası ile gücü kullanmış oluyoruz anladığım kadarı ile.yükten kaynaklı geri dönüş namına bir şey de kalmıyor.Ve diyot meselesi alternatörün ısınmasına sebep verirmi ? yani 5 a lık bir alternatör üzerinde , 35 a köprü diyot var direnç görevi görme olasılığı varmıdır ? çok soru sorduk hakkınızı helal edin.

Herkeze kolay gelsin.Selamet ile.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nakaro -- 21 Ekim 2012; 21:40:43 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Drokya

Ayrıca son bir uyarıda bulunacağım umarım anlayışla karşılarsınız.

İnternet bir bilgi denizi.

Bu denizden bir avuç su almakla bu deniz tükenmez.
    Ancak aldığımız o bir avuç suyu nereden aldığımızı da yazarsak
    o denizi besleyen kaynakları onurlandırmış oluruz.
    Böylelikle denizimiz sonsuza kadar suyla dolu kalır.

Lütfen alıntı yaptığımız şemaların, şekillerin resimlerin üzerine adımızı yazarak sahiplenmeyelim.
    Eğer çizim resim şema size aitse tabiki isminizi yada alametlerinizi gögsünüze gere gere yazabilirsiniz.
    Ki bakın yukarda ben, çizdiğim resimlere üyelik adımı verdim.

Kul hakkı yemeyelim emeğe saygı gösterelim.
    Zaten o şekli çizen, o resmi yükleyen kişi internete yüklediği bilginin kullanılacağını,
    peşinen kabul etmiş oluyor bu tip bilgi paylaşım sitelerinde.
    Ancak alıntıladığımız resmi ya da şekli ya da resmin üzerine sahiplenmek adına kendi adımıza yazarsak,
    bilgi kaynağı yaratan değerleri kırmış oluruz.
    Bu hem insan olarak yapmamamız gereken bir şey hemde inancımız gereği kul hakkı yemekten kurtuluruz.

Sevgi ve saygıyla

Anlayışla karşılamanızı umarak yukarıda ki gibi genel bir uyarma yapmışım.

quote:

Orijinalden alıntı: malisert32

Sonradan düzelltiğim çizimi o hatalı çizimi düzelterek yapmıştım.Tabi alt sağda malisert32 ismimi silmemişiyim diyorsunuz yani?
    Evet o ismi silip sizin adınızı yazmalıydım değilmi?Haklısınız.
    Bakın ben o ilk resmi alıntı yapmadım,çalmadım,çarpmadım,bileğimin hakkıyla ÇİZDİM,BEN ÇİZDİM.... lütfen böyle isnatlarda seviyeli olalım.

Nerden biliyorsunuz o resmi alıntı yapıp harfleri değiştirdiğimi?Bu şekilde yazmanız beni hayal kırıklığına uğrattı doğrusu.
    Lütfen diyorum,hocam lütfen.....İlk 4, yada 5. yazınızda çuvalladınız gibi geldi,toparlarsınız umarım....
    Birde bana hitaben yazarken dede korkut masalı gibi tekerlemeli değil ne söyleyecekseniz direk söylerseniz memnun olurum.

Bu şekilde bir yanıt verdiniz.

Şimdi size soruyorum lütfen elinize vicdanınıza koyarak yanıt verin;
    Ben size bir imada bulunmuşmuyum lafı dolandırmışmıyım.
    Sizin bilgi kirliliği olmasın diye sildiğiniz iletide kendiniz yazmıştınız alıntı yaptığım yerde böyleydi diye.
    Kendi çizdiğiniz şeklin altına neden benim adıma yazasınız ki sizden böyle bir istekte bulunan mı oldu?

Yıllar öncesinden, çok güzel söylemiş bir söz;

ÖNYARGILARI PARÇALAMAK ATOMU PARÇALAMAKTAN DAHA ZORDUR

Sevgili Mehmet Ali bey ben çuvallamışsam eğer sizin halinizi düşünmek bile istemem
    ben sizi daha farklı tanımışım demekki yanılgım için dostlardan özür dilerim
    kalın sağlıcakla.

Ha bu arada Megep modülleri herkese açıktır
    ki şu anda okutulan 7 kitabım var içinde.
    Emme velakin o modülleri okumak öğrenmek anonimdir ama
    oradan bir şeyler alıp başka yerlerde o alıntıları yayınlamak sanıldığı gibi serbest değildir.
    Bilmiyorsanız hatırlatmak isterim.
    O modül denen kitapları emeğiyle hazırlayan dostlara biraz saygı hiç olmazsa.

Bu arada başka bir hatırlatma;
    Megep elektrik modüllerin önemli bir kısmı
    emek ürünü değildir.
    Kopyala yapıştır ile oluşturulmuş bölümlerdir.
    Kopyala yapıştır o kadar ileridir ki;
    Hocalarımın kitaplarını tekrar yazma, şekilleri yeni proğramlar ile tekrardan çizme yerine
    yazıları ve şekilleri tarayıcıdan geçirip yalap şap modüller oluşturup komisyonlara gönderilmiştir.
    İşte bu yüzden Milli eğitim dışından da modül desteği alınmıştır.
    Bu bakımdan fazla güvenmeyin o modüllerin tümüne,
    ummadığınız anda şemsiyesiz kala kalırsınız sonra.

Necbettin Tirbenin, Ali Hürerin, M. Emin Güvenin, Gündüz Çakmakçının,
    Selçuk Atıfın, Adnan Peşintin kitapları,
    hocalardan ya da kanuni mirasçılarından bir ricada bulunmaksızın
    kopyala yapıştıra kurban gitmiştir. Kitabın tümünü alıp yazsalar en azından bilgiler doğru olucaktı.
    Ancak ondan azıcık bundan bir parça ile oluşturdukları bilgiler birbirini götürür niteliktedir.
    Buradan bu vesile ilede olsa sevgili hocalarıma saygı, selam ve sevgilerimi sunuyorum.
    Ebediyete intikal etmiş olanlara da ruhları şad olsun diyorum.

• Açıklamalarımdan bu çıkarımlarda bulunuyorsanız,
    pes diyorum,
    daha ne diyebilirim ki size bilemedim.

Sanırım bu gece de bana sardınız başka birini bulamadığınız için.

Sağlıcakla kalın Mehmet Ali bey.
    Günlerinizin aydın, işleriniz rast gitsin
    .

Dün gece en son bu iletiyi yazarak tartışmayı sonlardırdım,
    daha doğrusu sonlardığımı düşündüm ama bu iletim şikayet edilmiş.
    Sağlıcakla kalın, günlerinizin aydın, işleriniz rast gitsin iyi dileğine neden şikayet edilir bunu anlayamadım.

Ancak anlayamadığım başka bir konu var.
    Şikayet sonrası iletim onay bekliyor ibaresi ile silinmiş.
    Ziyaretçi olarak forma giren izleyiciler iletiyi göremedikleri için
    sanki benim hakeret ettiğimi küçük düşürücü yazı yazdığımı düşünecekler.

Madem bu işler şikayet yoluyla halloluyor.
    Donanım habere bir önerim var.

İletiler yazılıp yollandıktan sonra başka bir üyeden ileti gelene kadar düzeltme butonu aktif olsun.
    Başka üye yazdıktan sonra artık iletiler düzeltilemesin.
    İlla düzeltme yapacağım diyen olursa iletisinden alıntı yaparak,
    biraz önce şöyle yazmıştım ama doğrusu budur şeklinde düzeltme yapabilsin.

Örnekle açıklamam gerekirse ben XBWBQB rumuzlu şahsa
    -Çok doğru yazmışsınız çalışmalarınızın devamını diliyorum başarılar,
    diye yazsam;

Doğal olarak o şahıs ta bana böyle düşündüğünüz için teşekkür ederim aynen dediğiniz gibi durum bu,
    diyerek yanıt yazsa

Ben birkaç gün sonra oturup kutlama iletimi değiştirip karalama , aşağılama iletisi koysam,
    o arkadaş bu durumun farkına varana kadar ziyaretçi ya da üyeler
    -Vay be adam yukarıdan aşağıya yıkamış, bu yüzsüzde aynen dediğiniz gibi diyerek aptallığını teyit ediyor diye düşünecekler.

Yukarıda yazdığım Donanım haber için önemli bir eksiklik ve güvenlik açığı.
    Umarım bu duruma çözüm getirirler.

Sevgiyle ve saygıyla,
    herkesin yaklaşan kurban bayramını kutluyorum esenkalın.

• quote:

***Suyumu ısıttınız helal olsun,birazdan yazılarımı komple silmeye başlayacağım.
    Yani;usandım vallahi,.

isabet olur sayın maliser32. hiç olmazsa boşu boşuna bilgi kirliliği olmamış olur sitede..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kamilsen

quote:

***Suyumu ısıttınız helal olsun,birazdan yazılarımı komple silmeye başlayacağım.
    Yani;usandım vallahi,.

isabet olur sayın maliser32. hiç olmazsa boşu boşuna bilgi kirliliği olmamış olur sitede..

bilginin kirliliği mi olurmuş?
  • s.a aranıza yeni katılıyorum bu aralar kendime flanş alternatör yapıyorum yaparken stator u kalıba koycam fakat içine dökülen malzemeyi bulamadım ismi nedir neyden yapılır yardımcı olursanız sevinirim
  • dün 163 sayfaydı forum büğün 160 düşmüş abi bu ne ya kimin kimle alıp veremediği var cözemedim
  • quote:

Orijinalden alıntı: kenakord08

Murat Bey .. İyi Akşamlar...
    Forumda bir sorun yok .. 197 sahife olarak aynen duruyor .. Bazen sahifeler tam açılamıyor nette .. sizde tam o ana raslamışsınız... İşinizde Kolaylıklar diliyorum..

iyi akşamlar çok sağ olun
  • quote:

Orijinalden alıntı: elektromixs

s.a aranıza yeni katılıyorum bu aralar kendime flanş alternatör yapıyorum yaparken stator u kalıba koycam fakat içine dökülen malzemeyi bulamadım ismi nedir neyden yapılır yardımcı olursanız sevinirim

a.s. hoşgeldin.http://forum.donanimhaber.com/m_65888715/mpage_1/key_/tm.htm bu linkte yayınladığım video yardımcı olur sanırım. yaptığın alternatörü videolayıp koyabilirsen belki bizde bilmediğimiz şeyler görebiliriz veya yanlışın varsa düzeltiriz.
  • Arkadaşlar 160 sayfa görüyorum bende bir yanlışlıkmı var?
  • malesef yine silinen mesajlar oldu.@Kenakord08 hocam , bölüm yetkilisi oldugunuz için sizde silinen ve silinmen tüm mesajlar görünüyor dolayısıyla 197 sayfa olarak görüyorsunuz.
  • Cevaplarınız için teşekkür ederim.statoru 9 bobin yaptım mıknatıslarda 24 tane neodiyum değil kuvvetli 40x 20x 10 ferit mıknatıs sorun olursa mıknatıslardan olacağını düşünüyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: elektromixs

Cevaplarınız için teşekkür ederim.statoru 9 bobin yaptım mıknatıslarda 24 tane neodiyum değil kuvvetli 40x 20x 10 ferit mıknatıs sorun olursa mıknatıslardan olacağını düşünüyorum.

Resim ekleyebilirmisin acaba hocam? birde mıknatısları nerden aldın kaça aldın?
    ferrit ile neodmium arasında ne kadar performans farkı var? 12 adet aynı ölçüdeki neodmium yerine kaç adet aynı ölçüde ferrit kullanmak gerekir?

Saygılar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi clausius -- 23 Ekim 2012; 10:26:42 >
  • usta neodinyum mıknatıs gibi kuvvetli değil ama bunlarda diğer ferit mıknatıslar gibi değil hoparlörlerden çıkan mıknatıslar çok zayıf bunların etki daha uzn geldi bana ondan onları kullanmayı düşünüyom ölçüleri 40x20x10 neodinyum ölçülerinde bunları normal flanşın çapına göre yerleştircem 9 bobin varsa bunu flanş üzerin 40 derecelik açılarla kalıba dökcem mıknatıslarıda 30 derecelik açılarla yerleştircem 12 12 olarak karşılıklı resim şuan koyamıyorum bitince koyarım ferit mıknatıslar birbirini 10 -15 cm den itmeye başlıyo hdd den çıkan mıknatıslardan daha kuvetli mıknatısları almadım bir arkadaş getir bedava bir cihazın içinden çıkıyomuş
  • Neyin içinden çıkıyormuş? yardımcı olsa da bizde bulabilsek.
    Gecen gün aynı ölçüde nodymium sordum 18+kdv dedi adam. Arkadaşlar, nerden ucuz buluruz bu mıknatısları sanırım işin en pahalı kısmı bu ve ben mıknatısları almadan yapmak istemiyorum.
  • sıralı otogaz sistemlerinin bi parçasından çıkıyomuş
  • Burada tarif edilen mıknatıs sanırım üzeri epoxi kaplanmış yine neodiyum mıknatıs.
    Bildiğim kadarıyla ferit mıknatıs olarak adlandırılan hoperlör mıknatıslarının en güçlüsü en zayıf N35 neodyumun 1/3 gücüne sahip.
  • quote:

Orijinalden alıntı: clausius

Arkadaşlar 160 sayfa görüyorum bende bir yanlışlıkmı var?

bende sayfa goruyorum
    sanirim silinen bazi mesajlardan sayfalar gerileme yapiyor gecenlerde de olmustu forumda ust uste tartismalar olunca sayfalar arttin ve sonra yetkililer gorunce yine sayfalar gerilemeye basladi bende hep son sayfanin adresini (linkini) tuttugum icin biliyorum
  • Tüm forum arkadaşlarımızın ve İslam aleminin mübarek Kurban Bayramını en içten dileklerle kutlar, hayırlara vesile olmasını Yüce Rabbimden temenni ederim. Allah; bizler kadar bol beslenemeyen, bizler gibi güvende hissetmeyen müslümanlara da bize tattırdıklarını tattırsın, bizleri de vesile kılsın.

Bizler de bu bayramda Kurban ın manasını idrak edebilmiş; Hz.İbrahim gibi emrolunduğumuz şeyleri sorgusuz yerine getirebilecek feraset ve teslimiyeti gösterebilmeyi, Hz. İsmail gibi O' nun emrettiği şeyleri tereddütsüz kabul edebilmeyi becerebilen kullardan olalım inşallah.
  • 
Sayfa: önceki 407408409410411
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.