Şimdi Ara

Ekran kartı çalışmayı durdurdu hatası

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
18
Cevap
1
Favori
30.753
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Nvidia 8600mGS ekran kartı

win xp ve win7 denedim oyun oynerken "ekran kartı çalışmayı durdurdu" hatası ile karşılaşıyorum.
    orjinal sürücüsünü ve Nvidia sitesinden son sürücüsünü yükledim sorun düzelmedi.

bu konu hakkında bilgisi olan yardım edebilirmi.

• Birincisi ekran kartları artık yüksek güç tüketimi ile ön plana çıktı, kartlar hızlandıkça bir o kadar fazla güç tüketimi arttı. Bu yüzden ister Ati ister nVidia yongalı olsun PSU ekran kartı+sistemin genel bileşen ve donanımlarına yetebilecek düzeyde olması gerekir. Ati ekran kartları düzgün yeterli güç sağlanamadığı anda gelen sürücü komutlarını düzgün algılamıyor ve yapılan grafik proses'i hesapları bozuk işleniyor ve "ekran kartı çalışmayı durdurdu" hatasını veriyor, çünkü Catalyst Control Center (CCC) var olan ekran kartını ve sürücüyü resetliyor, bir nevi sistemi yeniden başlatmadan ekran kartı ayarlarını sıfırlıyor.
    Bu hata sonradan oluşmaya başladıysa ki; öyle anlaşılıyor, zamanla zayıflayan elektronik elemanlar aynı işi yapabilmek için daha çok akıma ihtiyaç duyarlar, bunun sonucuda ısınmaları artar. Ayrıca zamanla mekanik parçalar (fan gibi) aşınarak verimleri düşer, ısı iletici pasta gibi kullanılan bazı kimyasallarda zamanla özelliklerini kaybederler ve heryönden bu istenmeyen arızalara ve hataların oluşmasına neden olurlar. Ortamdaki toz ve kirlilikte bu kötü gidişatı hızlandırır. Zamanında yapılan gerekli bakımlar kullandığımız elektronik ürünlerin ömürlerini uzatmaya yardımcı olacaktır. Teorik olarak elektronik malzemelerin ömürleri sonsuzdur, ama yan etkiler ve diğer etkenler göze alındığında ortalama bir ömür kullanılan malzeme kalitesine göre söylenebilir, sorunuza da yanıt olmuştur umarım.
  • power supply dan da yapabilir bu sorunu...bende aynı sorunla karşılaştım hd 5970 ekran kartım ile. power değişti sorun çözüldü. sadece bi seçenek
  • quote:

Orijinalden alıntı: emrah8267

Benq S41 laptop kullanıyorum
    Nvidia 8600mGS ekran kartı

win xp ve win7 denedim oyun oynerken "ekran kartı çalışmayı durdurdu" hatası ile karşılaşıyorum.
    orjinal sürücüsünü ve Nvidia sitesinden son sürücüsünü yükledim sorun düzelmedi.

bu konu hakkında bilgisi olan yardım edebilirmi.

http://downloads.guru3d.com/downloadget.php?id=1655&file=7&evp=c14f9f3787877eef9ef4b235b9146e96

Buradan açılan sayfanın ortasında "I agree" yazan yeri tıkla. Driver Sweeper isimli programı pc ye indir ve kur. Denetim masasından Nvidia ile ilgili ne varsa kaldırın. Daha sonra driver sweeper programı ile kalan artık dosyaları silin. En güncel driveri kurun. Eğer sorun düzelmezse tekrar buraya yazın başka bir çözüm yolu bakalım...

@nihat35nihat & @daywalker10
    Süpersiniz, adam Notebook kullanıcısı. Ekternal PSU mu takacak
  • nihat35nihat = mesajın için çok teşekkür ediyorum öncelikle
    ben bilgisayarımı 1 hafta önce tüm vidalarını sökerek en ince yerine kadar temizledim.
    soğutma düzeninin temas ettiği her noktayı termal macun takviyesi ile tamamladım.
    yazılım olarak en güncel yazılımları indirdim. sonuç malesef aynı. hatadan kurtuluş yok.

helvetia = mesajın için çok teşekkür ediyorum öncelikle
    tavsiye ettiğiniz yöntemi uyguladım ancak güncel driver yerine ilk gelen cd içerikli driver kurdum. Nvidia dan indirdiğim günden beri bu sorunu alıyorum belki çözüm ilk orj. diriver dedir.
    eğer bu şekilde yine hata almaya devam ederse aynı şekilde son driver yüklemeyi deniyeceğim gelişmeleri burada paylaşacağım.

ilginiz için ayrıca teşekkür ederim.
  • aynı sorun benim de başıma geldi önce ekran kartıdır diye düşündüm fakat sorunun nedeni güç kaynağı çıktı.
  • sorun çözüldü
    helvetia arkadaşımızın önerdiği program ile driver leri sildim
    bilgisayar ile ilk yollanana cd içeriğindeki vga sürücüsünden yükledim ve şu an hiçbir sorun kalmadı
    (NOT= win7 kullanıyorum kurduğum driver win vista)
  • aynı hata bendede veriyor ekran kartı ati mobility rodeon hd5470 servisle çözemedik problemi. ancak win7 aero özelliklerini kapatınca sorun kalmıyor. acaba başka ne gibi çözümü var bu problemin

• Aynı sorun bendede var AMD Readon HD 4350 ekran kartını kulanıyorum anca bir anda oyun oynarken hata verdi ne olduğunu anlamadn ekran siyah beyaz oldu renkler gitti sonra bilgisayarımı yeniden baslattığımda düzeldi lütfen yardımcı olurmusunuz ?
  • http://support.microsoft.com/kb/2665946/tr Bu adresteki fix dosyasını bilgisayarınıza indirin ve kurun ardından sorun halen devam ederse msı afterburner yada benzeri gpu overclock yazılımlarıyla ekran kartınızın core ve memory frekanslarını bir miktar düşürün sorunu çözücektir.Bu sorunun ana kaynağı ise openCL yazılımından kaynaklanıyor ve yeni kartlarda bu yüzden daha çok görülmeye başlandı bunun sebebide ekran kartının çalışma profilleri arasındaki büyük frekans ve voltaj farkından kaynaklanıyor.genellikle notebooklarda bulunan hybrid crossfirex ve masaüstünde crossfire ekran kartı kullanımında görülüyor.sorun bu şekilde çözüme ulaşıyor denemenizde fayda var.
  • pil kullanımını performans olarak düzeltirsen düzelecektir
  • okan_92 O kullanıcısına yanıt
    hocam ben de çözemedim bu sorunu ama senin ne demek istediğini çözemedim. bu ayar nereden yapılıyor? teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bagcanbora -- 18 Ağustos 2013; 0:10:32 >
  • konu eski ama halen kimse bir cözüme ulaşamamış görünmekte , bendede bioshock yüklediğimde böle oldu zotac 660 ekran kartımda bu hatayı alıyorum bende . gel gelelim cözüme ulaşamadım psu arızalali olsa gidipte bf3 de hata verir , ama ilgincki bu oyunda hata veriyor cözüme ulasabilen varsa sölesin teşekkürler.
  • slm arkadaşlar forma yeni katıldım crossfire hakkında bir iki sorunum var bana yardımcı olursanız sevinirim. ekran kartım tek çalışırken oyunu açıyor ama crossfire yaptığımda açtığı oyunu oynarken donma yapıyor sistem özelliklerimi yazıyorum

anakart : ASUS M5A97 EVO R2.0 AMD 970/SB950 AM3+ DDR3 2133MHz (O.C.) SATA 3.0 USB 3.0
    işlemci :AMD FX X8 8320 Soket AM3+ 3.5GHz 16MB Cache 32nm
    ram :GSKILL 8GB (2x4GB) RipjawsX DDR3 1600MHz CL9 1.5V Dual Kit
    ekran kartı :ASUS HD7850 DirectCU II TOP GDDR5 2GB 256Bit AMD Radeon DX11.1 2 adet crossfire
    güç kaynağı :AEROCOOL AE-STRIKEX-PSU-110 Strike-X 1100W 80Plus Gold 20+4 Pin 1 90A

bu kanu hakkında yardımcı olurmusunuz

• bu bildirim genel olarak directx sorunu ama bazen çözüm olmaya biliyor her ihtimale karşı directx si güncelleyin
  • rtx 3070 diz üstü var ekran kartı ünlem işareti var ne yapsam gitmiyor sadece pc yi sıfırlarsam düzeliyor sonra geri bozuluyor

• Driverını silip tekrar yükleyin

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.