Şimdi Ara

Türk aile yapısı ve çamaşır makinelerinin çılgın kilo yarışı

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
1
Favori
9.314
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sırf yeni diye, sırf teknolojik diye 7 - 8 - 10 kiloluk çamaşır makinesi almak Türk ailesinin alışkanlıklarına ve yaşam biçimine (4 kişilik aile) uyuyormu biz aldık ve hiç daha 8 kiloluk çamaşır yıkamadık çünkü bu kadar çamaşır birikmiyor 10 gün beklersek belki ama evi kokutmayada gerek yok2 defa yorgan yıkamaya çalıştık onuda zor aldı 8 kiloluk makine, ve bize tam 5,5 - 6 kiloluk makine yetiyor neden bu kilo makine alma ihtiyacı doguyor yada ihtiyac yokda bu çıkmış yada arkadaşımda var bende alayım mı diyoruz ben gereksiz görüyorum çünkü 6 kiloluk makine fazlasıya yetiyor Türk ailesine.

• Demrecini çok farklı konularda çok hızlı başlıklar açıyorsun...

Dediğin gibi, bende de yük sensörlü makine olduğundan biliyorum, günlük kıyafet tekstillerini ağzına kadar doldursanızda 6KG ya zor geliyoruz...

Fakat Konu Perdeler, maddesini bilmiyorum ama Ağır Yatak Örtüleri, tavsiye edilmesede İnce Kilimler konularına gelince 8KG şuan ve (Beyaz Eşyanın 5-6 sene hedefle tercihi kapsamında) gelecek için ideal olduğunu vurgulamak istiyorum... Yine hali hazırda biraz ıslak havluları yıkamak istediğinizde 8KG sınırı olduğu için rahatlıyorsunuz...

Yalnız beni arayıp "Erkek arkadaşım her gün tshirt değiştirir. Ben 10Kg Çamaşır Makinesi istiyorum ne dersin?" diye soran arkadaşlara seninde vurguladığın bu konuyu anlatıyorum...

Burda önemli olan elektrik ve su sarfiyatı düşük tüketimli seçilen ürünlerde, beklemeden kısa programlarla (örn. Mix 3.5Kg için) günlük yıkamaları tercih etmek en güzeli...
  • Yük sensörü oldugunun bilincindeyim ama genede ben 5 senede 8 kiloluk çamaşırı bulamadım, bu sadece beyaz eşya açısından degil tabii biliyorum bu 8 kilo olayı sadece beyaz eşya yada renkliler için geçerli ve eger perde yıkacaksak ve eger kalın perde ise 1 tane ancak atabiliyoruz ama sizi temin ederimki ben tek kalın perde yıkamakla 6 kilo ile 8 kilo arasında bir fark oldugunu sanmıyorum sonuçta 8 kilo olanada 2 kalın perde atamayacaksınız ve dahada sorun çıkarmış olacak büyük tamburda bu olay sarsıntı ve dengeleme açısından, eger yoragn yıkayacaksanız 10 kilo olması gerekiyor asgari eger kaliteli marka yorganınız varsa (yataş, istikbal, idaş gibi)onlarda bile bu marka 2 kişilik yotganı zor aldırdım ve eger yorganlarınızda nevresim kulanıyorsanız yorgan yıkamakda belki senede bir, ha kilimde demiştiniz inanın hiç sorun degil halıları makineye sokamayacagımıza göre onları yıkamaya gönderirken kilimleri beleşe yıkıyorlarben 6 kilo üstü olanları anlamadım (4 kişilik aileden bahsediyorum) daha kalabalık aileler içinse sözüm yok.
  • Yalnız yanlış yönlendirmeyelim şuan satışta olan 6KG makineler ile 8KG makinelerde Tambur büyüklükleri, ağız genişlikleri ve dengeleme sistemleri açısından çok farklar var...

Yani "Dünyada niye 6'dan 8'e 10KG'a çıkıldı, Türk ailesinin bu çıkışa gerçekten ihtiyacı varmıydı" olarak algılanırsa sorunun cevabı yukarda verdiğim gibi,

Fakat 8KG makinaları edinmeye ne gerek var'a dönerse bence yanlış yönlendirme oluyor... 8KG tambur genişliğiyle senin varsaydığın olamaz dediğin şeyler gerçekleştiriliyor. Hatta bunu bilinçsizce gerçekleştirenler için forumumuzda bol bol uyarı var, Sıkma modundan önce makineyi açarak içindekileri dengeli dağıtırarak dengeleme sorununu en aza indirerek o büyük kilimleri bile yıkama ihtiyacını gideren arkadaşlarımız var...

Bu konuda en iyi cevabı candogan62 verecektir. Mekanik ve teknik anlamda kıyaslama istiyorsan umarım kendisi sana tatmin edici cevaplar yazar...
  • yanlış yönledirmemi anlamadım neyi nasıl, ben kullandım 8 kilo çamaşır makinesi ve 6 kilo IQ aralarında tambur farkı hemen hemen yok gibi 8 kilo 8124 arçelige yorgan nasıl giriyorsa siemensede aynı aralarında zerre fark yok, evet burada bir yönlendirme var ama markalarda iyi araştırıp seçmekde fayda var,6 kilo miele yada siemens alman malı olanla 8 kilo ve üstü makinelere 3 kilo çamaşır atalım ve hangisi dünyayaı ayaga kaldırıyor bakalım, samsung bile 12 olan modellere bu sene titreşim önleyici bir sistem koydum diyor ne kadar başarılı kullanan varsa ayzsın forumda eger 12 kilo samsungu olan varsa yada bir yakınında olan.
  • Arkadaşlar bu kilo yarışının yanında dikkat ettiniz mi bilmiyorum ama tambur hacimleri de git gide düşmekte.

Örneğin 2000 yılında satılan Profilo Eurolux serisi 5kg çamaşır makinesinde 47lt tambur varken şimdikilerde bu hacim 42'ye düştü.

Hele Vestel'in tambur hacminden bahsetmek bile istemiyorum.

Eskiden kullanıp memnun kaldığımız 5kg makinelerin tambur hacimleri şu an 6kg olarak satılan çoğu cihazdan daha geniş.

En son Beko'nun 5kg difüzyon serisini gördüm, resmen 3kg bile alamayacak bir tambur yapmışlar.

Aynı şekilde LG'nin 8kg olarak sattığı makinenin tambur hacmi 60lt, Bosch'un 65lt. 47lt ile 5kg yıkayan eski cihazlarla oranladığımızda gerçekten 8kg için küçük tamburlara sahipler.

En son LG 11 kg kapasiteli bir cihaz çıkardı (85X60X60 klasik ölçülerde) bana sorarsanız 11 kg çamaşırı klasik boyutlarda verimli yıkandığını düşünemiyorum.

Cihaz alırken dengeleme başarısına, tambur hacmine ve az yüklerdeki tüketim değerlerine çok dikkat etmeliyiz. Tabi bunu çamaşır makinesi alırken tek kriteri "1000 devirli ve 7kg olsun, tipi de hoş dursun" diyen tüketicimize anlatamıyoruz.

Mesela Arçelik ilk su alışında tamburu hiç çevirmiyor ve cam hizasını geçecek kadar su aldıktan sonra aniden dönüp suyu çamaşırlara yediriyor. Yani 1kg çamaşır doldursanuz yine hiç tamburu çevirmeden 7kg çamaşırı doyuracak kadar çok su alıp sonra ıslatma işlemine geçiyor. Daha sonra da miktar otomatiği var diyorlar, bu ne perhiz ne lahana turşusu.

Ariston-Hotpoint'in yük dengeleme şeklinden hiç bahsetmeye bile gerek yok, youtube'da izlerseniz ne kadar kötü bir biçimde dengelemeye çalıştığını görebilirsiniz.

Çamaşır kapasitesi artışında bunları da dikkate almak çok önemli.

4 kişilik bir aile için gerçekten kapasitesi 6 ve 7kg olan cihazlar, yani 55lt tambur hacmi yeterli. 8kg cihazlar önermemin sebebi ise donanım, sessizlik ve kalite yönünden daha üst sınıfta olmaları. Az miktardaki çamaşırlara özel program alternatifleri sunmaları ve yük dengeleme başarıları.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi candogan62 -- 1 Nisan 2010; 14:22:25 >
  • Dikkatimi çeken bir şey ne zaman bu verimlilik etiketleri zorunlu oldu o zaman bu kapasite yarışları da hız kazandı.

Raporlar ailelerin küçüldüğünü anlattığı senelerde her yer standart 6,5-7 kg makina olmuştu. Tabii hepsi A sınıfı. Gördüğüm kadarıyla üreticiler bunu yakalamakta pek zorlanmadılar, hepsi A alınca da etiketlerin mukayese bakımından pek bir kıymeti kalmadı. 2005'te makina bakarken 5-6 kiloluk olanlarını bulamayınca bunu farketmiş, tahminim de doğru çıkmıştı. Verimlilik sınıfları kapasite başına olan tüketime göre veriliyordu. Eski 4.5 kiloluk makinayı zor doldururken, gördüğüm B sınıfı ve gayet ucuz bir AEG almıştım. Çünkü kapasitesi 5.5 kiloydu, 3-4 kilo yıkarken muhtemelen daha verimli olacaktı.

İyi bir haber: 2010'dan itibaren verimlilik kriterleri değişiyor. Artık 60°C beyaz programıyla 7-8 kilo yıkamaktan farklı şeylere de bakılacak.
  • Bende Miele MedicWash çamaşır makinesi var 6kg inanın makineyi sadece nevresim,perde ve yorgan yıkarken dolduruyorum beyazlar ve renklilerde ise makine yarım dolu oluyor.Eski makinem Siemens 1833IQ 5kg dı ilk çıktığında 3000TL'ye yakın bir fiyata almıştım daha sonra Almanya'ya gidipte Mieleyi görünce 3,5 yıllık makinemi anneme verdim 7000TL ye ham MedicWash'ı hemde partneri olan MedicDry'ı aldım.Hacimlere gelirsek öğrencilik yıllarımda ilk Arçelik 2200 çamaşır makinem vardı tambur hacmi şimdiki 6-7kg lık modellerden daha büyük şimdiki makinelerin tamburlarının çaplarını büyütülüyor yani 5-6Kg lık modellerin 3,5-4,5kg makineler kadar tamburunun olması tamburun çapı büyük ama geniş değil.En iyi tasarruf için Miele çamaşır ve kurutma makinelerini öneririm 1 tane t-shirt bile atsanız suyunu ona göre alıyor otomatik+plus programıyla beyazlar ve renklilerde ortalama 50C-95C,70-200dakika arası en mükemmel sonuca varıyorsunuz ayrıca size deterjanın kaç gram koyulacağını söylüyor eğer az veya fazla koyarsanız program başlamaz bunun içinde Mielenin kendi deterjanlarını kullanın derim 1gram aralıklarla dozaj seviyeli ölçeği yanlışlığı önlüyor...
  • quote:

Orijinalden alıntı: T-una

Yalnız yanlış yönlendirmeyelim şuan satışta olan 6KG makineler ile 8KG makinelerde Tambur büyüklükleri, ağız genişlikleri ve dengeleme sistemleri açısından çok farklar var...

Yani "Dünyada niye 6'dan 8'e 10KG'a çıkıldı, Türk ailesinin bu çıkışa gerçekten ihtiyacı varmıydı" olarak algılanırsa sorunun cevabı yukarda verdiğim gibi,

Fakat 8KG makinaları edinmeye ne gerek var'a dönerse bence yanlış yönlendirme oluyor... 8KG tambur genişliğiyle senin varsaydığın olamaz dediğin şeyler gerçekleştiriliyor. Hatta bunu bilinçsizce gerçekleştirenler için forumumuzda bol bol uyarı var, Sıkma modundan önce makineyi açarak içindekileri dengeli dağıtırarak dengeleme sorununu en aza indirerek o büyük kilimleri bile yıkama ihtiyacını gideren arkadaşlarımız var...

Bu konuda en iyi cevabı candogan62 verecektir. Mekanik ve teknik anlamda kıyaslama istiyorsan umarım kendisi sana tatmin edici cevaplar yazar...

çok doğru, kilim baattaniye,yolluk vs servise giden elemanların karşılaştıkları arasında sonrada makinaya tu kaka yapıyorlar,evet( candogan62 ) teknik olarak konuyu masaya yatırmış zaten
  • quote:

Orijinalden alıntı: THE SUBTİTLE

quote:

Orijinalden alıntı: T-una

Yalnız yanlış yönlendirmeyelim şuan satışta olan 6KG makineler ile 8KG makinelerde Tambur büyüklükleri, ağız genişlikleri ve dengeleme sistemleri açısından çok farklar var...

çok doğru, kilim baattaniye,yolluk vs servise giden elemanların karşılaştıkları arasında sonrada makinaya tu kaka yapıyorlar,evet( candogan62 ) teknik olarak konuyu masaya yatırmış zaten

İyide battaniye, yorgan vs yıkamak bence şart, en fazlası hangisiyse bence o daha kullanışlı, haa bozuluyormuş kaka deniyormuş densin ona göre yapsınlar. Geri kafalı diyebilirsiniz ama temizlik paradan önemli bence
  • arkadaşlar candogan arkadaşın yazdıgını okumuyormusunuz, yeni çıkan çamaşır makinelerinin çogunda aldatmaca var yani 8 kilo deselerde 5 sene önce çıkan siemens IQ seirisinin tamburundan bile geniş değiller bizde psikolojik olarak kanıyoruz bu dediklerine, eger çevrenizde ortalama 10 yıllık çamaşır makinesi olanlar varsa gidin kontrol edin onların tamburları daha geniş kapasiteli, ben denedim 8 kilo denen makineye tek kişilik yorganı tekme tokat soktum ama 10 yıllık 6 kiloluk siemense rahatça ne iş acaba.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Demrecini -- 3 Nisan 2010; 13:35:02 >
  • Eski makinelerin tamburları daha geniş.Anneannemde Beko 2313 var 5 kg ama şimdiki 5 kg makinelerden bile geniş.Bizdeki 6Kg'lık Arçelik'in kazanı bile piyasadaki 7KGlık makineler ile aynı.Yorgan ve balkon perdesi gibi büyük eşyaları yıkıyoruz sorun olmuyor.Annem 8 kg kapasiteli makine alsak iyi olur diyorÖzellikle perde yıkamak için.
  • Anneme okutacağım valla ne kadar incelikler varmış
  • internet üzerinde alımlarda bu tambur olayını nasıl anlayacağız?
  • Güzel bir konu, 8 kilo diye eskinin 5 kilo alan tambularını satanlara.
  • Burada endüstriyel olsada kazanların hacmi LT olarak verilmiş çok güzel.

http://www.kristalendustriyel.com/urun/4-TR/ENDUSTRiYEL-MUTFAK/176-RS-7--10--13--18.html
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mat35

Burada endüstriyel olsada kazanların hacmi LT olarak verilmiş çok güzel.

http://www.kristalendustriyel.com/urun/4-TR/ENDUSTRiYEL-MUTFAK/176-RS-7--10--13--18.html

Evet güzel bir konu.Parmak basmak lazım...
    Şimdi linkte verilen hacim ve kilo bilgileri doğru orantılıysa bize 8 kilo diye satılan makineler 6 kilo,
    9 kilo diye satılanlar 7,
    11-12 kilo diye satılanlarda gerçekte 9 kilo çamaşır alıyorsa...Ozaman yorgan yastık kilim yıkamak isteyenler el mecbur 11-12 kg makinalara yönelmeli diye düşünüyorum.Daha düşük hacimli makinelerin motoru yorgan kilim yıkarken zorlanabilirler.Buda motoru yıpratıp ömrünü kısaltır..
  • Buna bir çok defa dikkat çekildi ama insanlar psikolojik olarak aldanıyorlar eski 2100 - 2200 makinelere bakan bile hemen anlar, şimdinin satılan 5,5 kilo samsungları komedi.

8 Kilo denen makineler asla iki kişilik yorganı almıyor hatta tek kişilik olanda bile zorlanıyor biz eski 6 kiloluk siemense tek kişilik yorganı rahat rahat koyup yıkıyoruz.

Not: Marka yorgan olacak.
  • Hadi oaradaki endüstriyel diyenler çıkabilir bari 1 - 1,5 litre ufağınada razıyız ama nerde.

Kilo başına 10 litre düşüyor.
  • teyzemde regal 5 kg var içi oyuncak gibi resmen ama 2 kişiler onlara yetiyor yorganları bahçesinde yıkıyor zaten sorun olmuyorda resmen insanları kandırmaca kullandığım boschta çift kişilk battaniye bile sığdırabiliyordum ama yıkamazdı hiç birzaman anneannemin eski arçelik 3440 makinesi tek kişilik anca sığıyordu
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.