DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
Sizce dövme abdesti engeller mi??
48
Cevap
0
Favori
2.632
Tıklama
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Konu Dışı >> Sizce dövme abdesti engeller mi??
Sayfaya Git:
Sayfa: 1

Sizce dövme abdesti engeller mi??

 • 67% (57)

 • 32% (27)

Toplam Oy: 84
(En Son Oy Tarihi: 28.8.2005)
Giriş
Mesaj
 • Çavuş
  61 Mesaj
  27 Ağustos 2005 15:04:57
  eet arkadaşlar ben dövme yaptırcam da bazı kesimler abdesti engeller diyor bazıları da derinin altına yapıldıı içn bişi olmaz diyor.bi de donanımhaberin fikrini aliim
  _____________________________

 • Yarbay
  3365 Mesaj
  27 Ağustos 2005 15:05:45
  engelliyomuş die duydum
  _____________________________

 • Binbaşı
  1267 Mesaj
  27 Ağustos 2005 15:07:45
  eğer anketten engellemez sonucu çıkarsa kısa sürede yaptırırım
  gerçi bide diyanete felan sormak lazım
  _____________________________

  NAZIM HİKMET RAN
  Vatandaşlık Numarası: 20753206252
  özür dilenmesi gereken daha çok insan var...
 • Yarbay
  4428 Mesaj
  27 Ağustos 2005 15:08:14
  Abdest derken gusül abdestinden bahsediyorsak engeller diye biliyorum.Aslında işin saçma tarafı bu tip konular hep SENCE-BENCE çerçevesinde tartışılıyor.Kur!an tek mercii değil mi açıp onu okuruz ve tek bir doğru vardır.Bana kalırsa yorumla falan olacak iş değildir.
  _____________________________

  Ben her şeyden önce bir Türk milliyetçisiyim. Böyle doğdum. Böyle öleceğim. Türk birliğinin, bir gün hakikat olacağına inancım vardır. Ben görmesem bile, gözlerimi dünyaya onun rüyaları içinde kapayacağım. Türk birliğine inanıyorum, onu görüyorum. Yarının tarihi, yeni fasıllarını Türk birliğiyle açacaktır. Dünya sükûnunu bu fasıllar içinde bulacaktır. Türk'ün varlığı bu köhne âleme yeni ufuklar açacak, güneş ne demek, ufuk ne demek, o zaman görülecek.
  Bu millet istiklalsiz yaşamamıştır. Yaşayamaz ve yaşamayacaktır. (Mustafa Kemal Atatürk)
 • Yüzbaşı
  976 Mesaj
  27 Ağustos 2005 15:13:52
  quote:

  Orijinalinden alıntı: 57.ALAY

  Abdest derken gusül abdestinden bahsediyorsak engeller diye biliyorum.Aslında işin saçma tarafı bu tip konular hep SENCE-BENCE çerçevesinde tartışılıyor.Kur!an tek mercii değil mi açıp onu okuruz ve tek bir doğru vardır.Bana kalırsa yorumla falan olacak iş değildir.


  57.alay doğu söylüyorsun alsın okusun
  yaşar nuri beyin çevirisi al oku dövme olur mu olmaz mı bak
  bilsem söyleyecemde bende bilmiyorum

  http://rapidshare.de/fi...4/KURAN_I_KER_M.exe.html
  _____________________________

 • Onbaşı
  36 Mesaj
  27 Ağustos 2005 15:15:50
  arkdaşlar eski zamanlarda arap kadınlarının ellerine ve alınlarına çıkmayan kına ile şekiller yaptığı ve bu şekillerin insanların toplum içindeki statüsünübelirlediğini çoğunuz duymuşsunuzdur. Eğer öyle bişey olsa en başta buna izin verilmezdi.
  Herşey bi kenara böyle hurafelere takılmayın..
  Önemli olan insanın niyeti,yaptıkları..
  Siz kalbinizi temiz tutun,çevrenizdeki insanlara yardım edin elinizden geldiğince gerisi hikaye!
  _____________________________

  ....Life is just.....
 • Teğmen
  122 Mesaj
  27 Ağustos 2005 15:17:20
  Ben cok sevdiklerımın gecici olanlarını yaptırıyorum cunku cok cabuk sıkılıyorum daha ıyı oluyor eger cok ıstıyorsan yaptır derım cıkartması cok kasıyor cunku...
  _____________________________

 • Yüzbaşı
  394 Mesaj
  27 Ağustos 2005 15:19:10

  quote:

  Orijinalinden alıntı: 57.ALAY

  Abdest derken gusül abdestinden bahsediyorsak engeller diye biliyorum.Aslında işin saçma tarafı bu tip konular hep SENCE-BENCE çerçevesinde tartışılıyor.Kur!an tek mercii değil mi açıp onu okuruz ve tek bir doğru vardır.Bana kalırsa yorumla falan olacak iş değildir.


  evelAllah
  _____________________________

  T.T.

  komiksiniz mod agalar komiksiniz....
 • Teğmen
  127 Mesaj
  27 Ağustos 2005 15:20:26
  SAÇMALAMAYIN ARKADAŞLAR.. Güleryüzlü-islam (zekeriya beyaz) kitabında acıkca anlatılıyor. Dövme zaten derinin altına yapılır. Su normalde de oraya degmez zaten. Ancak dövme yaptırırken acı cektigimiz icin kötü görülmüstür islam dininde. Islam'da vucuda eziyet haramdır.
  _____________________________

  Cennet cennet dedikleri üç beş melek bir kaç huri,
  Isteyene ver onları, bana seni gerek seni...


 • Yüzbaşı
  975 Mesaj
  27 Ağustos 2005 15:37:16
  Bu konu Islam Fikhi ile alakalidir. Madem soru "Islam´a göre" seklinde sorulmustur, sence bence ile yorumlanamaz. Bu konu ile bazi delilleri asagiya siraliyorum. Dileyen kaynaklarindan da karsilastirabilir.

  1. Kütüb-i Sitte 2129 numarali Hadis:

  Hz. Ebü Hüreyre (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) şöyle buyurdular:

  "İğreti saç takana da, taktırana da, bedene dövme yapana da, yaptırana da AIIah lânet etsin!"

  Buhârî, Libas 86, Tıbb 36; Müslim, Libas 119, (2124); Nesâî, Zinet 25, (8,148).


  2. Kütüb-i Sitte 2130 numarali Hadis:

  İbnu Abbâs (radıyallâhu anhümâ) dedi ki: "İğreti saç takan, taktıran; kaşları incelten, kaşlarını incelttiren, dövme yapan ve dövme yaptıran lanetlenmiştir."

  Ebü Dâvud, Tereccül 5, (4170).


  3. Kütüb-i Sitte 5148 numarali Hadis:

  5148 - Ebu Cuheyfe radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm kan mukabilinde alınan semenden, köpek semeninden, fuhuş kazancından men etti. Dövme yapanı, dövme yaptıranı, faiz yiyeni, faiz yedireni ve musavvirleri lanetledi."

  Buhari, Büyü' 113, 25, Talâk, Libas 86, 96; Ebu Davud, Büyü' 65, (3483).


  4.Islam Fikhi Ansiklopedisi´nde "Dövme" Basligi altinda:

  İnsan vücudunun muhtelif yerlerine yüze, kola, ele, göğse, derinin iğne vb. sivri âletlerle şekle uygun olarak delinip, üzerine mürekkep, çivit vs. dökülmek sûretiyle yapılan nişan ve resim hakkında kullanılan bir tabir.

  Dövme süs olarak yapılırdı. Câhiliye Arapları arasında yaygın bir âdetti. Bilhassa Arap kadınları dövme hususunda çok ileri gitmişler, vücutlarının birçok kısımlarını nakışlarla doldurmuşlardı. Hattâ bazıları vücutlarına, tapındıkları put şekillerini kazımışlardı.

  Eski Trakyalılarda dövme asalet nişanesi, eski Yunanlılarda da ahlâksızlık damgası sayılırdı. Hristiyanlar'da da vücutlarına dövme usulüyle haç resmi kazıtanlar vardı. Kudüs'e hacca giden hristiyanlar, kol ve ellerine dövme yaptırırlardı. Osmanlılar'da yeniçeriler arasında dövme çok yaygındı. (Tecrid-i Sarih Terr., 351, 381).

  Eski çağlardan türlü şekillere bürünerek zamanımıza kadar gelen dövme geleneği bugün bile garip şekillerde sürmektedir. Cahiliye devirlerine ait ilkel bir süs halinde kalması yirminci yüzyıl mantığına daha çok yakışacak dövme; Mısırlılar'ın mumyası, Asurlular'ın örgü sakalı gibi, tarih yapraklarında birer hatıra gibi kalmamış, garip bir ilgi ile günümüze kadar gelmiştir. Dövmecilikte Japonlar oldukça ileridirler. Onlar bu işi güzel sanatların bir dalı olarak kabul etmişlerdir.

  Dövme, domuz yahut balık ödü, is karası, susam yağı gibi ilaçlarla yapılır. İşlem sırasında kişi büyük bir ızdırap duyar. Büyük boyda dikiş iğneleri yanyana dizilerek bir deste halinde bağlanır. Beğenilen resim ve şekil çizilir, sonra bu iğne destesi o şekil üzerine bastırılarak zımbalanır. Bu cılk yaranın üstüne renk verici madde sürülüp bezle sarılır. Renk maddesi yukarıda saydıklarımızın dışında normal boya veya kara barut olabilir. Genellikle barut ve çin mürekkebi kullanılır. Dövme iğnelerinin acısı bittikten sonra yaranın acısı başlar. İğnelenen yer şişer, iltihap yapar, tıpkı normal bir yara gibi işler ve kabuklanır. Bir de cilt altına yabancı bir cisim gömerek yapılan dövme vardır ki, buna en fazla Eskimolar'da, Çukçiler'de Gurdenlandlılar'da ve İtalya'nın bazı bölgelerinde rastlanır.

  Veşm; hem eziyet, hem de Allah'ın yarattığı güzel sûreti değiştirip bozmak olduğu için çirkin bir harekettir. İnsanları bu kötü işe teşvik eden şeytandır. Cenâb-ı Hak bu durumu şöyle özetliyor: "Şeytan dedi ki: Elbette senin kullarından belli birtakımı alıp onları saptıracağım. Onlara kuruntu kurduracağım, develerin kulaklarını yarmalarını emredeceğim, Allah'ın yarattığını değiştirmelerini emredeceğim. " (en-Nisâ, 4/119) Hz. Muhammed (s.a.s.) "Allah'u Teâlâ dövme yapan ve yaptırana kaşlarını incelten ve güzellik için dişlerini törpüleyip Allah'ın yarattığı şekli değiştiren kadınlara lânet etmiştir. " (İbn Hacer el-Heytemî, ez-Zevacir, Mısır 1970, I, 141) demiştir.

  Bazı âlimler dövme yaptırmayı büyük günahlardan saymışlardır. Lânet edilen bir hareketin ne derece kötü olduğu ortadadır. Hadis-i şerifte sadece kadınların zikredilmesi, bu hareketin bilhassa kadınlar arasında yaygın olmasından dolayıdır. Kadınlar için yasak olunca erkekler için de yasak olacağı tabiidir. Yasağın bu derece şiddetli olması özellikle Allah'ın yarattığı tabii güzelliği beğenmeyip bozmaya kalkışmaktan dolayıdır. İslâmiyet insan tabiatına en uygun din olduğu için insanların her hal ve hareketlerinden daima tabii olmalarını, sun'i ve sahte hareket ve fiillerden sakınmalarını istemektedir. İnsanın şekli fıtrîdir. Allah'ın bahşettiği bu tabiî şekil ve güzelliğin üstünde bir güzellik var mıdır? Şayet daha güzel bir şekil olsaydı meselâ Allah dudaklarımızı, kırmızı yaratırdı (Tecrid-i Sarih Trc. V, 351-352).

  Dövme günümüzde birçok ülkelerde bilhassa Afrika'da yaygın haldedir. İnsanın tabii halini bozup zaman zaman çok gülünç ve iğrenç hallere girmesi günümüzde çokça görülmektedir. Ruh ve ahlâk güzelliğinin değerini kavrayamayanlar, kendilerini iman, ilim ve edeple süsleyecekleri yerde, çürüyüp toprak olacak fâni vücutlarını süslemekle meşguldürler.  Binaenaleyh, Abdestin ne hallerde bozulup bozulmayacaginin meraki icerisinde olan salih bir müslümanin, Dövme gibi Islami kaynaklarin tamaminda Haram ve Lanetle zikredilen bir uygulama ile kendisini muhattap etmesi düsünülemez.  _____________________________


 • Teğmen
  138 Mesaj
  27 Ağustos 2005 15:44:51
  Valla engeller diye biliyorum ama su da var. Dini savasların oldugu sırada askerler oldukten sonra kımlıklerının belırlı olması ıcın vucutlarının belırlı yerlerıne dovme seklınde ısımlerını yazdırırlarmıs. Yanı dovme o zamanlarda varmıs.Farklı amacla kullanılıyomus ama yınede kullanılıyomus. Bunu Pakistanlı bi arkadasım anlatmıstı bana.
  _____________________________

 • Binbaşı
  1995 Mesaj
  27 Ağustos 2005 15:47:09

  quote:

  Orijinalinden alıntı: AksakalliWolverine

  SAÇMALAMAYIN ARKADAŞLAR.. Güleryüzlü-islam (zekeriya beyaz) kitabında acıkca anlatılıyor. Dövme zaten derinin altına yapılır. Su normalde de oraya degmez zaten. Ancak dövme yaptırırken acı cektigimiz icin kötü görülmüstür islam dininde. Islam'da vucuda eziyet haramdır.

  +1
  fakat her dövme deri alt dokusunda kalmayabiliyor, deri üst yüzeyine çıkan boyalarla yapılırsa deri üzerine su temas etmez
  böylece paso cenabet gezersiniz
  _____________________________

  HP Helios Z820- Nvidia Quadro 6000 - HP ZR30w - 3D connexion Space Navigator Iphone 5 - HTC Desire 816 Giant Roam 1 - Kia Sorento EX
 • Teğmen
  121 Mesaj
  27 Ağustos 2005 15:49:12
  Engeller.
  _____________________________

 • Yarbay
  2319 Mesaj
  27 Ağustos 2005 15:50:29
  böle konuların sizcesi olmaz. yani birilerine sorarak doğru yeri bulamazsın. sağlam kaynaklara bakman lazım.
  _____________________________

  Canon EOS 400D+Canon 55-250//AMD X2 5200 @3000mhz(günlük)//Gigabyte GA-785GPM-UD2H//2x2 Kingston ddr2 Hyperx 1066 //Powercolor 6850 //Samsung 250gb+500gb Sata2 Ncq//Skystar2.6D//Audigy2ZS Platinium//Razer Plazma//Tagan 480//CMStacker//iphone 3gs
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  27 Ağustos 2005 15:53:31
  ya baksana kimi aynı hadise kaş inceltmeyi koymuş, kimi koymamış, millet kafasına göre hadis yazıyor, oturup hadis yazıyor. Kaş inceltmenin nesi kötüdür ya. Hiç peygamberimizin böyle birşeyi söyleyebileceğini düşünebiliyor musunuz? İşte bu yüzden insanları dinden soğutuyorlar. Ne alakası var dövme niye abdest bozsun ya. Bırakın Allah ınızı severseniz ya
  _____________________________

  Opel Astra G
  Renault Clio 1.6 RXT
 • Binbaşı
  1111 Mesaj
  27 Ağustos 2005 16:01:03

  quote:

  Orijinalinden alıntı: doganza

  Bu konu Islam Fikhi ile alakalidir. Madem soru "Islam´a göre" seklinde sorulmustur, sence bence ile yorumlanamaz. Bu konu ile bazi delilleri asagiya siraliyorum. Dileyen kaynaklarindan da karsilastirabilir.

  1. Kütüb-i Sitte 2129 numarali Hadis:

  Hz. Ebü Hüreyre (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) şöyle buyurdular:

  "İğreti saç takana da, taktırana da, bedene dövme yapana da, yaptırana da AIIah lânet etsin!"

  Buhârî, Libas 86, Tıbb 36; Müslim, Libas 119, (2124); Nesâî, Zinet 25, (8,148).


  2. Kütüb-i Sitte 2130 numarali Hadis:

  İbnu Abbâs (radıyallâhu anhümâ) dedi ki: "İğreti saç takan, taktıran; kaşları incelten, kaşlarını incelttiren, dövme yapan ve dövme yaptıran lanetlenmiştir."

  Ebü Dâvud, Tereccül 5, (4170).


  3. Kütüb-i Sitte 5148 numarali Hadis:

  5148 - Ebu Cuheyfe radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm kan mukabilinde alınan semenden, köpek semeninden, fuhuş kazancından men etti. Dövme yapanı, dövme yaptıranı, faiz yiyeni, faiz yedireni ve musavvirleri lanetledi."

  Buhari, Büyü' 113, 25, Talâk, Libas 86, 96; Ebu Davud, Büyü' 65, (3483).


  4.Islam Fikhi Ansiklopedisi´nde "Dövme" Basligi altinda:

  İnsan vücudunun muhtelif yerlerine yüze, kola, ele, göğse, derinin iğne vb. sivri âletlerle şekle uygun olarak delinip, üzerine mürekkep, çivit vs. dökülmek sûretiyle yapılan nişan ve resim hakkında kullanılan bir tabir.

  Dövme süs olarak yapılırdı. Câhiliye Arapları arasında yaygın bir âdetti. Bilhassa Arap kadınları dövme hususunda çok ileri gitmişler, vücutlarının birçok kısımlarını nakışlarla doldurmuşlardı. Hattâ bazıları vücutlarına, tapındıkları put şekillerini kazımışlardı.

  Eski Trakyalılarda dövme asalet nişanesi, eski Yunanlılarda da ahlâksızlık damgası sayılırdı. Hristiyanlar'da da vücutlarına dövme usulüyle haç resmi kazıtanlar vardı. Kudüs'e hacca giden hristiyanlar, kol ve ellerine dövme yaptırırlardı. Osmanlılar'da yeniçeriler arasında dövme çok yaygındı. (Tecrid-i Sarih Terr., 351, 381).

  Eski çağlardan türlü şekillere bürünerek zamanımıza kadar gelen dövme geleneği bugün bile garip şekillerde sürmektedir. Cahiliye devirlerine ait ilkel bir süs halinde kalması yirminci yüzyıl mantığına daha çok yakışacak dövme; Mısırlılar'ın mumyası, Asurlular'ın örgü sakalı gibi, tarih yapraklarında birer hatıra gibi kalmamış, garip bir ilgi ile günümüze kadar gelmiştir. Dövmecilikte Japonlar oldukça ileridirler. Onlar bu işi güzel sanatların bir dalı olarak kabul etmişlerdir.

  Dövme, domuz yahut balık ödü, is karası, susam yağı gibi ilaçlarla yapılır. İşlem sırasında kişi büyük bir ızdırap duyar. Büyük boyda dikiş iğneleri yanyana dizilerek bir deste halinde bağlanır. Beğenilen resim ve şekil çizilir, sonra bu iğne destesi o şekil üzerine bastırılarak zımbalanır. Bu cılk yaranın üstüne renk verici madde sürülüp bezle sarılır. Renk maddesi yukarıda saydıklarımızın dışında normal boya veya kara barut olabilir. Genellikle barut ve çin mürekkebi kullanılır. Dövme iğnelerinin acısı bittikten sonra yaranın acısı başlar. İğnelenen yer şişer, iltihap yapar, tıpkı normal bir yara gibi işler ve kabuklanır. Bir de cilt altına yabancı bir cisim gömerek yapılan dövme vardır ki, buna en fazla Eskimolar'da, Çukçiler'de Gurdenlandlılar'da ve İtalya'nın bazı bölgelerinde rastlanır.

  Veşm; hem eziyet, hem de Allah'ın yarattığı güzel sûreti değiştirip bozmak olduğu için çirkin bir harekettir. İnsanları bu kötü işe teşvik eden şeytandır. Cenâb-ı Hak bu durumu şöyle özetliyor: "Şeytan dedi ki: Elbette senin kullarından belli birtakımı alıp onları saptıracağım. Onlara kuruntu kurduracağım, develerin kulaklarını yarmalarını emredeceğim, Allah'ın yarattığını değiştirmelerini emredeceğim. " (en-Nisâ, 4/119) Hz. Muhammed (s.a.s.) "Allah'u Teâlâ dövme yapan ve yaptırana kaşlarını incelten ve güzellik için dişlerini törpüleyip Allah'ın yarattığı şekli değiştiren kadınlara lânet etmiştir. " (İbn Hacer el-Heytemî, ez-Zevacir, Mısır 1970, I, 141) demiştir.

  Bazı âlimler dövme yaptırmayı büyük günahlardan saymışlardır. Lânet edilen bir hareketin ne derece kötü olduğu ortadadır. Hadis-i şerifte sadece kadınların zikredilmesi, bu hareketin bilhassa kadınlar arasında yaygın olmasından dolayıdır. Kadınlar için yasak olunca erkekler için de yasak olacağı tabiidir. Yasağın bu derece şiddetli olması özellikle Allah'ın yarattığı tabii güzelliği beğenmeyip bozmaya kalkışmaktan dolayıdır. İslâmiyet insan tabiatına en uygun din olduğu için insanların her hal ve hareketlerinden daima tabii olmalarını, sun'i ve sahte hareket ve fiillerden sakınmalarını istemektedir. İnsanın şekli fıtrîdir. Allah'ın bahşettiği bu tabiî şekil ve güzelliğin üstünde bir güzellik var mıdır? Şayet daha güzel bir şekil olsaydı meselâ Allah dudaklarımızı, kırmızı yaratırdı (Tecrid-i Sarih Trc. V, 351-352).

  Dövme günümüzde birçok ülkelerde bilhassa Afrika'da yaygın haldedir. İnsanın tabii halini bozup zaman zaman çok gülünç ve iğrenç hallere girmesi günümüzde çokça görülmektedir. Ruh ve ahlâk güzelliğinin değerini kavrayamayanlar, kendilerini iman, ilim ve edeple süsleyecekleri yerde, çürüyüp toprak olacak fâni vücutlarını süslemekle meşguldürler.  Binaenaleyh, Abdestin ne hallerde bozulup bozulmayacaginin meraki icerisinde olan salih bir müslümanin, Dövme gibi Islami kaynaklarin tamaminda Haram ve Lanetle zikredilen bir uygulama ile kendisini muhattap etmesi düsünülemez.


  Evet bu yazıda Kur'an-ı Kerimi herkes kendi yorumlamalı islam alimlerinin yazıları kaale alınmamalı diyenlere kapak olsun.
  _____________________________

  SHOGUN
 • Yüzbaşı
  284 Mesaj
  27 Ağustos 2005 16:17:06
  Bence her konuda hacılara hocalara güvenmemek lazım. İnsan kendi aklıyla sorulara cvp bulabilir. Dövme deri altına yapılyor. Abdest alırken su zaten deri altına değmiyor. Ozman bir sorun teşkil etmez diye düşünüyorum(dövme filan yaptırmam ayrı konu)
  _____________________________

  with U from Cradle 2 grave let them(6S) suffer till the end...
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  27 Ağustos 2005 16:25:22
  DÖVME KONUSU NEYSE DE..

  KAŞ ALDIRMAK NİYE GÜNAH OLSUN TAM TERSİ
  BU BİR TEMİZLİKTİR OZAMAN KOLTUK ALTI VE ETEK TIRAŞI DA MI GÜNAH??

  BAZI ALİMLER FARKLI ÇIKAR GURUPLARINA HİZMET AMACIYLA İŞİNE GELDİĞİ GİBİ ALLAHTAN DA KORKMADAN HADİS UYDURUYOLAR..

  BAZI UTANMAZ ŞEFERSİZLER DE PEYGAMBER EFENDİMİZİ (S.A.S)
  KADIN DÜŞKÜNÜ ŞEHVETLİ, KÜÇÜK KIZLARI HAREMİNE ALAN
  BİRİYMİŞ GİBİ GÖSTERMEYE ÇALIŞIYOLAR.. HAŞA..

  BUNU YAPANLAR 4-5 KARI ALMAK İSTEYEN YOBAZLARDIR...
  UYDURMA HADİSLERLE KENDİLERİNİ HAKLI ÇIKARMAYA ÇALIŞIYOLAR
  ALLAHTAN KORKUN ALLAHTAN... BUNU YAPMAK
  ATEİSTLİKTEN DE BETER....
  _____________________________

  Alain Delon
 • Binbaşı
  1330 Mesaj
  27 Ağustos 2005 16:40:34
  yaptik bir kere silinmiyorki
  _____________________________

 • Binbaşı
  1303 Mesaj
  27 Ağustos 2005 16:46:54
  kimse burada fetva alimi değil.benim tavsiyem fetva kurulunu arayıp sor.onlar yaptır diyorsa vebal onlarındır ki
  zaten dövme caiz değildir diyeceklerdir.yukarıda bir arkadaş ilgili hadisten bahsetmiş zaten.dayanak budur.yaptığımız
  en yanlış şeylerden biri işin ehli dururken bu konuda yeterli bilgiye sahip olmayanlardan akıl almak. fetva alındıktan
  sonra da hala başka yerlere sormaya devam edip istediğin cevabı almaya çalışacaksa insan yaptığı tek şey nefsine
  uyacak bir kulp bulmaya çalışmaktır ve bu inanan birine yakışmaz. bazı sınırlar vardır ve biz bunlara inandığımız
  ve uyduğumuz sürece bu sistem düzgün işler.
  _____________________________

 • Binbaşı
  1259 Mesaj
  27 Ağustos 2005 17:14:14
  quote:

  Orijinalinden alıntı: antiochos

  ya baksana kimi aynı hadise kaş inceltmeyi koymuş, kimi koymamış, millet kafasına göre hadis yazıyor, oturup hadis yazıyor. Kaş inceltmenin nesi kötüdür ya. Hiç peygamberimizin böyle birşeyi söyleyebileceğini düşünebiliyor musunuz? İşte bu yüzden insanları dinden soğutuyorlar. Ne alakası var dövme niye abdest bozsun ya. Bırakın Allah ınızı severseniz ya


  o hadis i şerif sahihtir ve tüm islam alimleri kabul etmiştir , ravi ise peygamberimizin Amcasının oğludur yani sonradan uydurma bir hadis değildir

  bunlara inanmazsan inanmayabilirsin , sana saygı duyarım , ama herkesin içinde inkar ederek benim kutsalıma küfür etmiş oluyorsun , biz ehli sünnet olarak bu hadis i şeriflere inanıyoruz , sende bize saygı göster

  dövme konusuna gelirsek , vücuda şekil çizerek kılınmış olan namazın kabul olmayacağını , ekser alim kabul etmiştir

  ama islam alimleri işkembe i kübradan sallamıyorlar , önce Kuran , sonra sünnet , sonra icma , sonra kıyas yoluyla bir hüküm veriyorlar , hayatında bir tane hadis i şerifi orjinalinden okumamış adamlar hadis i inkar ediyorlar

  şimdi sen islam alimlerinin yazdıklarına mı , yoksa donanımhaber in fetvalarına mı inanacaksın ???? karar senin
  _____________________________

  Yıkılıpdur bu cihan sanma ki bizde düzele
  Devlet-i çerh-i deni verdi kâmu müptezele
  Şimdi ebvab-ı saadetle gezen hep hezele
  İşimiz kaldı heman merhamet-i Lem Yezele
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  27 Ağustos 2005 17:18:26
  abicim ankete göre yaptıracağına bir imama veya alo diyaneti arasan daha iyi olur.bildiğim kadarıyla dövme abdesti engeller.
  _____________________________

 • Binbaşı
  1172 Mesaj
  27 Ağustos 2005 17:19:57
  normalde boy abdesti aldın zaman kitaplarda geçeni söylüyorum vücudunda toplu iğne başı kadar bile kuru yer kalmıcak diyor yani geçici veya kalıcı dövmelerdede bu abdesti engeller haliyle
  _____________________________

 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  27 Ağustos 2005 17:21:32
  ERMİŞ İNSAN FETHULLAH HOCAYA SORMAK LAZIM
  BU KONUDA ŞERİATIN HÜKMÜ NEYMİŞ??
  _____________________________

  Alain Delon
 • Yüzbaşı
  329 Mesaj
  27 Ağustos 2005 17:29:42

  quote:

  Orijinalinden alıntı: Carew

  ERMİŞ İNSAN FETHULLAH HOCAYA SORMAK LAZIM
  BU KONUDA ŞERİATIN HÜKMÜ NEYMİŞ??


  Hiç kimsenin Fethullah Gülen'den bahsettiği yok, konu farklı yerlerde hiç olmadık yerde çıkıp söylüyorsunuz bu lafı.Fethullah Gülen iyidir kötüdür bilmem ama ona sevgi duyanları tahrik ediyorsunuz.Toplumda fitne çıkarıyorsunuz.Peygamberimiz asv bir hadis-i şerifinde; fitne uyuyan bir yılandır.Onu uyandırana lanet olsun, demiştir.
  _____________________________

 • Yüzbaşı
  975 Mesaj
  27 Ağustos 2005 17:35:03
  quote:

  Orijinalinden alıntı: Carew

  DÖVME KONUSU NEYSE DE..

  KAŞ ALDIRMAK NİYE GÜNAH OLSUN TAM TERSİ
  BU BİR TEMİZLİKTİR OZAMAN KOLTUK ALTI VE ETEK TIRAŞI DA MI GÜNAH??

  BAZI ALİMLER FARKLI ÇIKAR GURUPLARINA HİZMET AMACIYLA İŞİNE GELDİĞİ GİBİ ALLAHTAN DA KORKMADAN HADİS UYDURUYOLAR..

  BAZI UTANMAZ ŞEFERSİZLER DE PEYGAMBER EFENDİMİZİ (S.A.S)
  KADIN DÜŞKÜNÜ ŞEHVETLİ, KÜÇÜK KIZLARI HAREMİNE ALAN
  BİRİYMİŞ GİBİ GÖSTERMEYE ÇALIŞIYOLAR.. HAŞA..

  BUNU YAPANLAR 4-5 KARI ALMAK İSTEYEN YOBAZLARDIR...
  UYDURMA HADİSLERLE KENDİLERİNİ HAKLI ÇIKARMAYA ÇALIŞIYOLAR
  ALLAHTAN KORKUN ALLAHTAN... BUNU YAPMAK
  ATEİSTLİKTEN DE BETER....


  Vucutta bulunan killar ile hükümler ayri ayridir. Kisaca maddeleyelim istersen.

  1. Etek killari: Ustura ile tiras edilir.
  2. Koltuk alti killari: Esasinda yolunur ama tiras edilmesi de uygundur.
  3. Erkeklerde sakal: Usule uygun sekilde uzatilirsa sünnettir. Usturayla kazinmasi 4 mezhebe göre haramdir.
  4. Erkeklerde biyik: Usule uygun sekilde kisaltilirsa sünnettir. Fazlaca uzatilmasi caiz degildir. Usturayla kazinmasi 4 mezhebe göre haramdir.
  5. Sac: Ister kisaltilir ister uzun birakilir. Erkeklerin kadinlara benzeyecek sekilde sacina sekil vermesi, kadinlarinda erkeklere benzeyecek sekilde sacina sekil vermesi haramdir.
  6. Ka$lar konusunda asagidaki hükümleri ekliyorum:

  Peygamberimiz (s.a.s.) kaşını incelttiren kadına ve bu işi yapana da lânet etmiştir (Örnek olarak bk. Buhârî, teFsir sûre 59/4; Müslim, libas 120.). Fakat bazı Islâm âlimlerine göre, yüzünde anormal olarak (çeşitli hormon bozukluklarından ötürü) biten kılları kadın koparabilir. Çünkü bu fıtratı değiştirmek değil, çeşitli hastalıklardan ötürü bozulan kadınlık fıtratını düzeltmek anlamını taşır. Kadın böylece kocasını süslenme arzusunu da karşılamış olur. Ibn Âbidîn, bu maksatla yapılırsa müstehaptır der. Ayaklardaki, anormal kılları yolmak için de aynı şey söylenir(Ibn Âbidin VI/373.).

  edit: Ekleme yaptim
  _____________________________


 • Yüzbaşı
  411 Mesaj
  27 Ağustos 2005 17:41:16
  quote:

  Orijinalinden alıntı: doganza

  3. Erkeklerde sakal: Usule uygun sekilde uzatilirsa sünnettir. Usturayla kazinmasi 4 mezhebe göre haramdir.
  4. Erkeklerde biyik: Usule uygun sekilde kisaltilirsa sünnettir. Fazlaca uzatilmasi caiz degildir. Usturayla kazinmasi 4 mezhebe göre haramdir.  yok yav.. ciddi mi?
  _____________________________

 • Yüzbaşı
  975 Mesaj
  27 Ağustos 2005 17:42:52
  quote:

  Orijinalinden alıntı: antiochos

  ya baksana kimi aynı hadise kaş inceltmeyi koymuş, kimi koymamış, millet kafasına göre hadis yazıyor, oturup hadis yazıyor. Kaş inceltmenin nesi kötüdür ya. Hiç peygamberimizin böyle birşeyi söyleyebileceğini düşünebiliyor musunuz? İşte bu yüzden insanları dinden soğutuyorlar. Ne alakası var dövme niye abdest bozsun ya. Bırakın Allah ınızı severseniz ya


  Islam kimilerinin vaaz ettigi gibi, elde tesbih kafada takke bir odanin kösesinde "Allah Allah" demek degildir. Hele hele kendisiyle kötü ruhlardan ve perilerden korunulan büyü kitabi hic degildir.

  Islam bir hayat sistemi bir disiplindir. Buna uyup uymamakta özgürsünüz, kimsenin sizi zorlamaya hakki yoktur. Ama yalanlamak, hem de yalanci sifatini hadis alimlerine (Muhaddis) yakistirmak iftira ve hakarettir. Lütfen bu konu hakkinda konusurken kelimelerinizi daha dikkatli secin. Hatanizi anlayacaginizdan emin oldugum icin simdiden tesekkür ediyorum.
  _____________________________


 • Teğmen
  170 Mesaj
  27 Ağustos 2005 17:43:28
  deri altına yapılan dövmeler ve kalıcı olan dövmeler gusül abdestine engel teşkil ettiğini biliyorum.fetfa vermek gibi olmasın
  _____________________________

  ÖLÜM DEDİĞİN NEDİR Kİ GÜZELİM ....
  BEN SENİN İÇİN YAŞAMAYI GÖZE ALMIŞIMMM......
 • Teğmen
  170 Mesaj
  27 Ağustos 2005 17:50:09

  quote:

  Orijinalinden alıntı: paasaa

  arkdaşlar eski zamanlarda arap kadınlarının ellerine ve alınlarına çıkmayan kına ile şekiller yaptığı ve bu şekillerin insanların toplum içindeki statüsünübelirlediğini çoğunuz duymuşsunuzdur. Eğer öyle bişey olsa en başta buna izin verilmezdi.
  Herşey bi kenara böyle hurafelere takılmayın..
  Önemli olan insanın niyeti,yaptıkları..
  Siz kalbinizi temiz tutun,çevrenizdeki insanlara yardım edin elinizden geldiğince gerisi hikaye!
  sen sünnet farz vacip olayları hiç duymadı heralde.saydıkların zaten müslümanların vasıflarından.bide müslümanların görevleri vardır.yapılması gereken ve yapılmasında sevap kazanılan vakalar.bunların arasında uyulması gereken kurallar vardır arkadaşım....PEYGAMBER EFENDİMİZ(SAV) bizi yıllar önce uyarmış.onun söylediklerini es geçemeyiz
  _____________________________

  ÖLÜM DEDİĞİN NEDİR Kİ GÜZELİM ....
  BEN SENİN İÇİN YAŞAMAYI GÖZE ALMIŞIMMM......
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  27 Ağustos 2005 17:52:41

  quote:

  Orijinalinden alıntı: Answer  Alıntıları Göster  Hiç kimsenin Fethullah Gülen'den bahsettiği yok, konu farklı yerlerde hiç olmadık yerde çıkıp söylüyorsunuz bu lafı.Fethullah Gülen iyidir kötüdür bilmem ama ona sevgi duyanları tahrik ediyorsunuz.Toplumda fitne çıkarıyorsunuz.Peygamberimiz asv bir hadis-i şerifinde; fitne uyuyan bir yılandır.Onu uyandırana lanet olsun, demiştir.


  PEYGAMBER (SAS) MUAVİYEYE, YEZİDE, EBU SUFYANA VE EBU CEHİLE VE ONUN SOYUNA DA LANET ETMİŞTİR
  _____________________________

  Alain Delon
 • Teğmen
  170 Mesaj
  27 Ağustos 2005 17:53:56

  quote:

  Orijinalinden alıntı: Carew

  ERMİŞ İNSAN FETHULLAH HOCAYA SORMAK LAZIM
  BU KONUDA ŞERİATIN HÜKMÜ NEYMİŞ??
  emin ol hoca efendi duymuştur seni.sana cevap yazıyodur.....
  _____________________________

  ÖLÜM DEDİĞİN NEDİR Kİ GÜZELİM ....
  BEN SENİN İÇİN YAŞAMAYI GÖZE ALMIŞIMMM......
 • Yarbay
  3794 Mesaj
  27 Ağustos 2005 17:57:43
  Abdesti bozar diye birşey yok.
  Gusul abdestinin 3 tane farzı vardır
  1.Ağza 3 defa su vermek
  2.Burna 3 defa su vermek
  3.Vücudunun heryerini yıkamak

  İşte dövme bu 3. mevzuya giriyor.
  Dövmenin altına su geçmediği için gusül abdestinin farzı yerine gelmez.
  haliyle cenabet kalırsınız ve aldığınız abdest bi işe yaramaz
  _____________________________

  Öğrendiklerini bir saat gibi cebinde taşı. İkide bir saati olduğunu göstermek isteyen insanlar gibi ortaya çıkartma. Eğer biri sana saati sorarsa söylersin, ama her saat başında sorulmadan saat kulesi gibi ötme.
  Lord Chesterfield
 • Teğmen
  122 Mesaj
  27 Ağustos 2005 19:18:08
  öagagah kas aldırmak gunah mı yuh abi kadınlarda kıldan nefret ederim kolda falan gorunce midem kalkıyor zaten oldu olacak tek kasa tamamlasınlar super olur...
  _____________________________

 • Teğmen
  226 Mesaj
  27 Ağustos 2005 19:18:39
  şimdi kardeşim din kurallarını sence diesorarak bulamassın bu kurallar uzerinde mantık yurutemessin onun için bence git bi imama danış derim
  _____________________________

 • Er
  6 Mesaj
  27 Ağustos 2005 19:21:09
  yaw ne adamsınız hem dövmem olsum hem abdestim olsun. hem namaz kılim hem içki içim. Olmaz ki kardeşim.
  _____________________________

 • Yarbay
  7115 Mesaj
  27 Ağustos 2005 19:29:24
  engelliyor..hatta mantığı da şu:
  dövmenin yapıldığı yerde deriye su temas etmiyor çünkü dövme kapatıyor...derite su temas etmeyince de abdest tam olmuyor tabi..
  _____________________________

  Eski kullanıcı adı: red a!ert
 • Yüzbaşı
  555 Mesaj
  27 Ağustos 2005 21:52:24
  engellerse sizde gidin toprakla abdest alın...
  _____________________________

 • Yüzbaşı
  937 Mesaj
  27 Ağustos 2005 21:59:20
  ben 1998 yılında yaptırdım pişmanlık duymadım bu arada yaptırmadan önce yaptıracağınız figürü iyi seçin
  _____________________________

  Just a Little..
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  27 Ağustos 2005 22:02:31
  bir camekanda (kemer de) "abdesti engellemeyen boyayla dövme yapılır" yazıyordu. doğru mu acaba yoksa müşteri çekmek için mi?
  _____________________________

  i hate your falsehood and lies, i see your dreams drowning in world anarchy
 • Binbaşı
  1135 Mesaj
  27 Ağustos 2005 22:04:44

  quote:

  Orijinalinden alıntı: mhmt

  engelliyor..hatta mantığı da şu:
  dövmenin yapıldığı yerde deriye su temas etmiyor çünkü dövme kapatıyor...derite su temas etmeyince de abdest tam olmuyor tabi..


  dövme derinin altında oraya su veya hava gitmezse çürür zaten orası arkadaşlar cahil olmayalım
  _____________________________

 • Binbaşı
  1054 Mesaj
  27 Ağustos 2005 22:08:11
  quote:

  Orijinalinden alıntı: doganza

  Bu konu Islam Fikhi ile alakalidir. Madem soru "Islam´a göre" seklinde sorulmustur, sence bence ile yorumlanamaz. Bu konu ile bazi delilleri asagiya siraliyorum. Dileyen kaynaklarindan da karsilastirabilir.

  1. Kütüb-i Sitte 2129 numarali Hadis:

  Hz. Ebü Hüreyre (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) şöyle buyurdular:

  "İğreti saç takana da, taktırana da, bedene dövme yapana da, yaptırana da AIIah lânet etsin!"

  Buhârî, Libas 86, Tıbb 36; Müslim, Libas 119, (2124); Nesâî, Zinet 25, (8,148).


  2. Kütüb-i Sitte 2130 numarali Hadis:

  İbnu Abbâs (radıyallâhu anhümâ) dedi ki: "İğreti saç takan, taktıran; kaşları incelten, kaşlarını incelttiren, dövme yapan ve dövme yaptıran lanetlenmiştir."

  Ebü Dâvud, Tereccül 5, (4170).


  3. Kütüb-i Sitte 5148 numarali Hadis:

  5148 - Ebu Cuheyfe radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm kan mukabilinde alınan semenden, köpek semeninden, fuhuş kazancından men etti. Dövme yapanı, dövme yaptıranı, faiz yiyeni, faiz yedireni ve musavvirleri lanetledi."

  Buhari, Büyü' 113, 25, Talâk, Libas 86, 96; Ebu Davud, Büyü' 65, (3483).


  4.Islam Fikhi Ansiklopedisi´nde "Dövme" Basligi altinda:

  İnsan vücudunun muhtelif yerlerine yüze, kola, ele, göğse, derinin iğne vb. sivri âletlerle şekle uygun olarak delinip, üzerine mürekkep, çivit vs. dökülmek sûretiyle yapılan nişan ve resim hakkında kullanılan bir tabir.

  Dövme süs olarak yapılırdı. Câhiliye Arapları arasında yaygın bir âdetti. Bilhassa Arap kadınları dövme hususunda çok ileri gitmişler, vücutlarının birçok kısımlarını nakışlarla doldurmuşlardı. Hattâ bazıları vücutlarına, tapındıkları put şekillerini kazımışlardı.

  Eski Trakyalılarda dövme asalet nişanesi, eski Yunanlılarda da ahlâksızlık damgası sayılırdı. Hristiyanlar'da da vücutlarına dövme usulüyle haç resmi kazıtanlar vardı. Kudüs'e hacca giden hristiyanlar, kol ve ellerine dövme yaptırırlardı. Osmanlılar'da yeniçeriler arasında dövme çok yaygındı. (Tecrid-i Sarih Terr., 351, 381).

  Eski çağlardan türlü şekillere bürünerek zamanımıza kadar gelen dövme geleneği bugün bile garip şekillerde sürmektedir. Cahiliye devirlerine ait ilkel bir süs halinde kalması yirminci yüzyıl mantığına daha çok yakışacak dövme; Mısırlılar'ın mumyası, Asurlular'ın örgü sakalı gibi, tarih yapraklarında birer hatıra gibi kalmamış, garip bir ilgi ile günümüze kadar gelmiştir. Dövmecilikte Japonlar oldukça ileridirler. Onlar bu işi güzel sanatların bir dalı olarak kabul etmişlerdir.

  Dövme, domuz yahut balık ödü, is karası, susam yağı gibi ilaçlarla yapılır. İşlem sırasında kişi büyük bir ızdırap duyar. Büyük boyda dikiş iğneleri yanyana dizilerek bir deste halinde bağlanır. Beğenilen resim ve şekil çizilir, sonra bu iğne destesi o şekil üzerine bastırılarak zımbalanır. Bu cılk yaranın üstüne renk verici madde sürülüp bezle sarılır. Renk maddesi yukarıda saydıklarımızın dışında normal boya veya kara barut olabilir. Genellikle barut ve çin mürekkebi kullanılır. Dövme iğnelerinin acısı bittikten sonra yaranın acısı başlar. İğnelenen yer şişer, iltihap yapar, tıpkı normal bir yara gibi işler ve kabuklanır. Bir de cilt altına yabancı bir cisim gömerek yapılan dövme vardır ki, buna en fazla Eskimolar'da, Çukçiler'de Gurdenlandlılar'da ve İtalya'nın bazı bölgelerinde rastlanır.

  Veşm; hem eziyet, hem de Allah'ın yarattığı güzel sûreti değiştirip bozmak olduğu için çirkin bir harekettir. İnsanları bu kötü işe teşvik eden şeytandır. Cenâb-ı Hak bu durumu şöyle özetliyor: "Şeytan dedi ki: Elbette senin kullarından belli birtakımı alıp onları saptıracağım. Onlara kuruntu kurduracağım, develerin kulaklarını yarmalarını emredeceğim, Allah'ın yarattığını değiştirmelerini emredeceğim. " (en-Nisâ, 4/119) Hz. Muhammed (s.a.s.) "Allah'u Teâlâ dövme yapan ve yaptırana kaşlarını incelten ve güzellik için dişlerini törpüleyip Allah'ın yarattığı şekli değiştiren kadınlara lânet etmiştir. " (İbn Hacer el-Heytemî, ez-Zevacir, Mısır 1970, I, 141) demiştir.

  Bazı âlimler dövme yaptırmayı büyük günahlardan saymışlardır. Lânet edilen bir hareketin ne derece kötü olduğu ortadadır. Hadis-i şerifte sadece kadınların zikredilmesi, bu hareketin bilhassa kadınlar arasında yaygın olmasından dolayıdır. Kadınlar için yasak olunca erkekler için de yasak olacağı tabiidir. Yasağın bu derece şiddetli olması özellikle Allah'ın yarattığı tabii güzelliği beğenmeyip bozmaya kalkışmaktan dolayıdır. İslâmiyet insan tabiatına en uygun din olduğu için insanların her hal ve hareketlerinden daima tabii olmalarını, sun'i ve sahte hareket ve fiillerden sakınmalarını istemektedir. İnsanın şekli fıtrîdir. Allah'ın bahşettiği bu tabiî şekil ve güzelliğin üstünde bir güzellik var mıdır? Şayet daha güzel bir şekil olsaydı meselâ Allah dudaklarımızı, kırmızı yaratırdı (Tecrid-i Sarih Trc. V, 351-352).

  Dövme günümüzde birçok ülkelerde bilhassa Afrika'da yaygın haldedir. İnsanın tabii halini bozup zaman zaman çok gülünç ve iğrenç hallere girmesi günümüzde çokça görülmektedir. Ruh ve ahlâk güzelliğinin değerini kavrayamayanlar, kendilerini iman, ilim ve edeple süsleyecekleri yerde, çürüyüp toprak olacak fâni vücutlarını süslemekle meşguldürler.  Binaenaleyh, Abdestin ne hallerde bozulup bozulmayacaginin meraki icerisinde olan salih bir müslümanin, Dövme gibi Islami kaynaklarin tamaminda Haram ve Lanetle zikredilen bir uygulama ile kendisini muhattap etmesi düsünülemez.  en güzel cevap bu olmuştur herhalde...
  _____________________________

 • Binbaşı
  1922 Mesaj
  28 Ağustos 2005 00:54:27
  quote:

  Orijinalinden alıntı: AksakalliWolverine

  SAÇMALAMAYIN ARKADAŞLAR.. Güleryüzlü-islam (zekeriya beyaz) kitabında acıkca anlatılıyor. Dövme zaten derinin altına yapılır. Su normalde de oraya degmez zaten. Ancak dövme yaptırırken acı cektigimiz icin kötü görülmüstür islam dininde. Islam'da vucuda eziyet haramdır.  zekeriya beyaz---yasar nuri öztürk...........


  abi adamalar artık direk şova yönelik iş yapıyolar gibi yaa..
  hiç güvenim yok artık bu tip medyada garip fetva veren insanlara..

  (bu demek deildir ki yukardaki şey yanlışş--doru olabilir bir zaman bende öyle düşünüyodum.. ama artık bu insanları referans olarak veremem)

  hele geçen(3-4 ay oldu) bayan bir ilahiyat mezunu bir tefsir yazmışş
  bir televizyon programında(atv de hangi programdı emin deilim)
  kuran allahın tavsiyeleridir (yapmasakta olur edasıyla)dedi bitirdi olayıı
  ne demek tavsiye yaa
  _____________________________

 • Er
  8 Mesaj
  28 Ağustos 2005 15:31:55
  SEN SÖLEDİGİNE İNANIONMU
  SEN DİNDAR 1 İYSEN BÖLE 1SEY SÖLEMEMEN LAZIM EGER HAYIR ÇIKARSA YAPTIRCAM SAÇMALAMA
  _____________________________

  aç açabildiğin kadar sineni
 • Yarbay
  2717 Mesaj
  28 Ağustos 2005 15:59:56
  kınadan dövme yaptırın
  _____________________________


  Да ладно!
 • Yarbay
  4428 Mesaj
  28 Ağustos 2005 16:03:01
  quote:

  Orijinalinden alıntı: mevsim78

  engellerse sizde gidin toprakla abdest alın...


  Toprakla abdest yani teyemmüm sadece suyun olmadığı hallerde yani mecburi durumlarda başvurulabilir.Su varken teyemmüme başvurmak bana Allah'ı kandırmaya çalışmak gibi geliyor.
  _____________________________

  Ben her şeyden önce bir Türk milliyetçisiyim. Böyle doğdum. Böyle öleceğim. Türk birliğinin, bir gün hakikat olacağına inancım vardır. Ben görmesem bile, gözlerimi dünyaya onun rüyaları içinde kapayacağım. Türk birliğine inanıyorum, onu görüyorum. Yarının tarihi, yeni fasıllarını Türk birliğiyle açacaktır. Dünya sükûnunu bu fasıllar içinde bulacaktır. Türk'ün varlığı bu köhne âleme yeni ufuklar açacak, güneş ne demek, ufuk ne demek, o zaman görülecek.
  Bu millet istiklalsiz yaşamamıştır. Yaşayamaz ve yaşamayacaktır. (Mustafa Kemal Atatürk)
 • Yüzbaşı
  732 Mesaj
  28 Ağustos 2005 18:47:01
  merhaba değerli dostlar
  1 bu konuda yüce kitabımız KUR'ANI KERİM de aradığınızı bulamayabilirsiniz dinimizde kaynak dörttür Kur'anı kerim,hadisi şerif,icma ,kıyas. Bu kaynaklara göre dövmenin altına su giremediği için abdest olmaz deniyor
  ayrıca y nuri öztürk dini konuda danışılacak en son kişi bile değildir
  saygılar

  quote:

  Orijinalinden alıntı: eárendil


  Alıntıları Göster  57.alay doğu söylüyorsun alsın okusun
  yaşar nuri beyin çevirisi al oku dövme olur mu olmaz mı bak
  bilsem söyleyecemde bende bilmiyorum

  http://rapidshare.de/fi...4/KURAN_I_KER_M.exe.html

  _____________________________

  Beşiktaşın ,Fenerbahçe ve Trabzonspor ile ezeli rekabeti , bitmiştir.
  Ne zaman ki,Beşiktaşla oynarken , Fenerbahçe ve Trabzonun forvetleri kaleye geçer, ve maçı kazanırlar, Ezeli rekabet yeniden başlar
 • Binbaşı
  1259 Mesaj
  28 Ağustos 2005 19:13:00
  quote:

  Orijinalinden alıntı: funnygirl

  merhaba değerli dostlar
  1 bu konuda yüce kitabımız KUR'ANI KERİM de aradığınızı bulamayabilirsiniz dinimizde kaynak dörttür Kur'anı kerim,hadisi şerif,icma ,kıyas. Bu kaynaklara göre dövmenin altına su giremediği için abdest olmaz deniyor
  ayrıca y nuri öztürk dini konuda danışılacak en son kişi bile değildir
  saygılar


  Alıntıları Göster

  kardeşim zamanımızdaki dövmeler derinin altına yapılıyor zaten , ama vücuda şekil yaptırılmış halde namaz kılanın namazı kabul olmaz diye hükümler var , o halde dövme yaptırmak sakat bir iş
  _____________________________

  Yıkılıpdur bu cihan sanma ki bizde düzele
  Devlet-i çerh-i deni verdi kâmu müptezele
  Şimdi ebvab-ı saadetle gezen hep hezele
  İşimiz kaldı heman merhamet-i Lem Yezele
 • Emekli Yönetici
  4156 Mesaj
  28 Ağustos 2005 19:18:18

  quote:

  Orijinalinden alıntı: cradleoffilth.cc

  eet arkadaşlar ben dövme yaptırcam da bazı kesimler abdesti engeller diyor bazıları da derinin altına yapıldıı içn bişi olmaz diyor.bi de donanımhaberin fikrini aliim


  Donanımhaberin fikrinin bir önemi yok. Bu tür konuların tek sonucu vardır. O sonuca da forumda varamayız. İşin uzmanlarına sorun lütfen.
  _____________________________

  Bir buçuk, iki buçuk daha; bir buçuk mu, iki buçuk mu, üç buçuk mu, beş buçuk mu, altı buçuk mu, yoksa sekiz buçuk mu ettiğini keşfedemedim.

  Keşşaf Cin Ruhu
Sayfa: [1]
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Konu Dışı >> Sizce dövme abdesti engeller mi??
Sayfaya Git:
Sayfa: 1
Facebook Sayfamız
Foruma Git
Bölümde Ara
Reklamlar