Şimdi Ara

KYK'DAN ÖĞRENİM VE KATKI KREDİSİ YAPILANDIRMASI İPTAL OLANLAR

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
45
Cevap
0
Favori
30.310
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Kredi ve yurtlar kurumundan aldığım öğrenim kredimi yeniden yapılandırdım ve son gün bayrama denk gelmesi sebebiyle yatıramadım. Araştırmalarım sonucunda birçok mağdur olduğunu gördüm. Yapılandırması iptal olanlar burada birleşelim, çözüm arayalım...

Sorun1: Bir gün gecikme bile yapılandırmanın iptaline yetiyor. Hortumculara bile imkan ve zaman veren zihniyet, kabahatiniz olmasa da 1 günlük veya 1 kuruşluk eksik ödemede iptal ediyor.

Sorun2: Ziraat bankasında sıra beklemek tam bir işkence. Bu işlem online yapılamaz mı?

Sorun3: Kredimizi alırken maaşımızdan düşüleceği söylenmişti. Bırakın maaşı 5 yıldır atamam bile olmadı.

Sorun4: Borç harç alınan ve ödenmeye çalışılan bu borçlar bir iki gün aksamayla ne olur. Ekleyin faizini. Zaten ödeyemeyen insan yapılandırmaya gidiyor. 3 taksit yatırıp, 4. taksidi bayrama denk geldiği için ödeyemeyen ya da o gün parasını alamayan insan ne yapsın. Başladığı yere geri dönüyor.

Sorun5: KYK yı arayıp da muhatap bulan var mı. Benim telefonumu açan olmadı. Hatta açanlar da azarlıyormuş arayanı.. Bu nasıl mantıktır?

Sorunlarımızı ve çözüm yollarını burada tartışalım. Hukukçu arkadaşlad da vardır muhakkak. Desteklerini bekliyoruz..

• BU KONUDA BAŞKA PLATFORMLARDA BİLGİLERİNİ PAYLAŞAN ARKADAŞLAR

01.09.2009 tarihinde hem öğrenim kredimizi hemde katkı kredimizi yapılandırdık. Uymamız gereken ödeme planına Ekim09,Kasım09, Aralık09, tarihlerinde uyduk. Ancak Ocak10 ödemesini aksattık ve 04.02.2010 tarihinde hem ocak10 hemde şubat10 ödemelerini yaptık. Ancak mart10 tarihi geldiğinde ödeme durumunu kontrol ettiğimizde ''Taksitlerinizi süresinde ödenmemesinden veya eksik ödenmesinden dolayı 5917 sayılı Kanunun 15'inci maddesi ile 351 sayılı Kanuna eklenen 4'üncü madde hükümlerinden yararlanamayacaksınız. Durumunuz ile ilgili takibatın yapılması için Kurumumuzca Maliye Bakanlığı'nın ilgili birimlerine gerekli bildirimde bulunulacaktır'' ifadesi ile karşılaştık. Şimdi yapılandırılmış ödeme planının bozulduğunu ve borcun eski haline döndüğünü hatta ve hatta geçen süre içerisinde yapılmış olan ödemelerinde eski faizli bakiyeden düşüldüğünü gördük. Göründüğü kadarıyla konu ile ilgili muhattap olmadığı gibi benzer sorunlarla karşıkarşıya kalanlardan sonuca ulaşabilmiş kimede yok.
    izafet.Com - kyk öğrenim kredisi yapılandırma iptali hakkında Bu devirde bu işsizlik ortamında(% 14lere çıkmışken işsizilik) borcunu zar zor ödemeye çalışanlara yapılan bu nahoş muameleye çözüm bulabilmiş olan var mı onu öğrenmek istiyoruz?
    Bugün tüm özel/devlet bankaları tüm ticari/bireysel alacaklarını yeterki takibe düşmesin icralık olmasın diye yapılandırırken, milyarlarca tl vergi kaçıranların tahsilatı imkansız borçları yeterki icralık olmasın diye taksitlendirilirken, batık banka patronları ile sonuca ulaşmayan tahsilat protokolleri bu kadar rahat konuşulurken; iş hayatına yeni atılmış olan gençlerin ödeme isteklerine rağmen bu kadar yokuşa sürülmesinin ve bu kadar katı/geri dönüşü olmayan kurallara bağlanmasına anlam vermek çok güç. Korkarım iş güç derdinden bu konuya fazla eğilende yok, herkes birgün gelir öderiz diyemi düşünüyor bilemiyorum ama o gün geldiğinde de türlü sıkıntılar ve anlamlandırmadığımız--hakkımızı arayamayacağımız faizlerle karşı karşıya kalacağız.
    Bu veya benzeri sorun ile karşılaşıpta muhattabı neresi olursa olsun çözüme ulaşan yada çözüm ile ilgili herhangi bir yol katedebilen yada çözüm ile ilgli fikri olan varsa bekliyorum
    Saygılarımla

10 Temmuz 2009 Tarih ve 27284 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 5917 sayılı Bütçe Kanunlarında Yer Alan Bazı Hükümlerin İlgili Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelere Eklenmesi ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun’un 15 inci maddesi ile 351 sayılı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Kanununa eklenen geçici 4 üncü maddede; “Bu Kanun ile 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunundan doğan ve 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun hükümlerine göre bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce takibe alınmış olan borcunu üç ay içerisinde Kuruma başvurarak ödeme taahhüdünde bulunanların, borcunun tamamını;
    Başvuru süresi içinde defaten ödemesi durumunda bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar hesaplanan gecikme zammının yüzde yetmişbeşi,
    Oniki ay içinde aylık eşit taksitler halinde ödemesi durumunda bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar hesaplanan gecikme zammının yüzde ellisi,
    Yirmidört ay aylık eşit taksitler halinde ödemesi durumunda bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar hesaplanan gecikme zammının yüzde yirmibeşi,
    Otuzaltı ay içinde aylık eşit taksitler halinde ödemesi durumunda bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar hesaplanan gecikme zammının yüzde onu,
    terkin edilir.
    Taksitli ödemeler başvuru tarihini takip eden aydan itibaren başlar. Aylık taksitlerin aksatılmadan ödenmesi halinde bu maddenin yürürlük tarihinden itibaren gecikme zammı uygulanmaz. Aylık taksitlerin süresinde ödenmemesi halinde bu madde hükümleri uygulanmaz. Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce ödenen tutarlar red ve iade edilmez. Bu madde kapsamına giren alacaklara karşılık yapılmış hacizler ödemeler nispetinde kaldırılır. Uygulamaya ilişkin usul ve esaslar Maliye Bakanlığının görüşü alınarak Kurum tarafından belirlenir.”
    hükmü yer almaktadır.

Görüyorumki bu konudan sıkıntıya düşmüş çok arkadaş var ancak ne yazıkki herkeste sadece sorun var, yani kimsenin herhangi bir çözüm yolu bulmuşluğu yok. Gönül isterdi ki sorunun değil çözümün bir parçası olalım. Ama olamamışız işte. Burada üzerinde durulması gereken en önemli nokta bu işin hiç geri dönüşünün olmaması. Tamam sözleşmede yazıyor,1-31 arasında yatacak diye, ona bakarsanız başlangıçta da 3 er aylık dönemlerle ödenecek diyordu, ama bu memlekette banka borcundan dolayı icralık olmuş vatandaşların -uyulmadığında sonucunda 3 ay 10 güne kadar hapis kararı verilen- icra taahhütlerinde bile işlem günlük olarak kestirilip atılmaz. Bir esneklik payı orada bile vardır. Tamam doğru! İnsanoğlu doyumsuzdur her zaman daha fazlasını ister, ama amaç üzüm yemek mi bağcı dövmek mi onun bir kere adının koyulması lazım. Burada serzenişte bulunanlardan ben bunu ödemeyeceğim deyip, borcunu inkar eden yok gördüğüm kadarıyla. Amaç parayı tahsil etmek olduktan sonra bu işi kadar yokuşa sürmenin, bu kadar sert, geri dönüşü olmayan kurallar koymanın tahsilat anlamında kuruma pek fayda sağlayacağını sanmıyorum. Ama amaç faiz yaratmaksa tebrikler son derece başarılı bir yöntemdir. Kurum yetkilileri en kısa zamanda bir banka açabilirler. Şimdi burada sürüklenen yol nedir kurum tarafından, bankadan al gel bana öde, pratikte görünen makul mantıklı başka bir çözüm yolu yok gibi. Aksini düşünelim bir şekilde icra kanalı ile bu paranın tahsilâtına çalışılacak, belki işin içine ödenemeyen paranın üzerine avukat vekâlet ücretleri falanda eklenecek. Ne olacak bugün memlekette icra depolarında eşya konacak yer kalmamış, hacze gelen memur bile hacze kabül mal bulunamamıştır yazıp gidiyor tutanağa kapıdan bile girmeden, iş sadece gencecik insanların rezil olması ile kalıyor. Belki pek çoğumuz ilgili kurumum vakti zamanında devlet eliyle verdiği yardım burslarını özel kurumlardan alarak sadece bu rezilliği yaşamamak adına geri ödeyeceğiz.
    Ödemelerini düzenli olarak yapmış bitirmiş olan yani şanslı olan, ancak bu şansı ukalalıkla da bozmuş olan arkadaşları buradan tebrik ediyorum. Umarım hayatlarının bundan sonraki dönemlerinde de her borçlarına böyle sadık olurlar. Gönül isterdi ki çok kazanıyor olalımda tek kalemde bugün ödeyip geçelim, yada tek ödememiz bu olsunda oturup rahat rahat ödeyelim, yada istediğimiz zaman işten elimizi kolumuzu sallayarak saatlerce uzaklaşabilelim de Ziraat Bankasında önümüzdeki 200 kişiden sona sıranın bize gelmesini bekleyelim… Ama o kadar olmayınca maalesef insan 3 kuruşluk insanlardan nasıl sözler duyuyor.
  • internet sitesinden derlediğim mağdur edilenlerin sadece birkaçının konu ile ilgili yorumları:

KYK Yapılandırması ve 30 Kasım Mağdurları

Sayın site yetkilileri bir konuyu gündeme taşımanızı istiyorum.Benim durumumda bir çok kişinin mağdur olduğunu ve bize bu konuda hakkımızı arayacağınız için durumu sizle paylaşıyorum. 5917 Sayılı Kanun hükümlerine göre Öğrenim ve katkı borcumuzu yeniden yapılandırdım. Ödeme taplosunda Kasım taksidi ödeme tarihi 1/11/2009-30/11/2009 (Pazartesi) tarihi olarak görülmektedir. Son ödeme tarihi 30/11/2009 (pazartesi) tarihi bayram tatiline geldiği için Kasım ayı taksidini resmi tatilden sonraki ilk iş günü olan 01/12/2009 tarihinde yaptım. Fakat KYK, ödemeyi ödeme taplosundaki son ödeme gününe kadar gerçekleştirmediğimiz için 5917 sayılı kanundan yararlanma hakkını kaybettiğimizi bildirmekte, alacağın Maliye aracılığı ile icra yolu ile tahsil edileceğini söylemektedirler. Oysa birçok kişi kredi borçlarını 01/12/2009 tarihinde yatırmış, devlet dairelerinde ve bankalarda olduğu gibi resmi tatilden sonraki ilk iş gününü ödemenin geçerli olacağını düşünmüşlerdir. Bu konuda KYK bir açıklama yapmamaktadır. Sendika olarak girişimde bulunacağınızı umarak, bu güne kadar ödeyemedikleri kredi faizleri ile boğuşan üniversite mezunlarının bir de 5917 sayılı kanun dışına atılarak mağdur edilmesine göz yummayacağınızı umuyor saygılarımı sunuyorum. Hamza GÜZ

arkadaşlar bende 30 kasımda kyk mağduru yazısıyla hatırladım malesef ayın 31 çektiğini düşünüyordum nedense yani benim ilk taksidimdi ve aslında yatıracağım mebla hesabımda kuzu gibi yatıyordu otomatik çekim olur diye düşündüm ama malesef oda mümkün değilmiş borç sayfamda yeniden yapılandırma namına bişey yok BU gün itibarıyla hesaplanmış borç var sadece...yani şindik bende faydalanamıyorum anladığım kadarıyla napimki hayırlısı olsun artık yıldım bıktım herşeyden ya... ÇEŞM-İ BED arkadaşlar ben de öğrenime 20 eksik, katkıya 20 fazla yatırmışım bu yüzden öğrenim kredisi yapılandırılmasından yararlanamayacağım yazıyor. bimer@basbakanlik.gov.tr adresine şikayet dilekçesi gönderdim. Bütün mağdurlar gönderirsek belki bi sonuç elde ederiz .kpsscanavarı

Bende bugün ziraat bankasına gittim malum ziraat bankasının her zamanki hali olduğu için kalabalıktı 25 inde yatırmalıydım aslında biliyorum ancak bayram tatli sonrası yatırabileceğimi düşündüm çünkü ödeme tarihi 30 olrak geçiyordu 1 gün için sorun olabileceğini düşünmedim sonuçta ödememe gibi bir düşüncem zaten yok ancak ben kendimde özel bir bankada çalışıyorum bizde 1 hafta gecikse bile opsiyon tanınıyor.Yani çok saçma insanlar borcunu yapılandırmış tabiki ödemek için neden zorluk çıkarmaya çalışıyorlar niyetleri zaten borcu tahsil etmek değil mi?öğle arası saatlerimiz ziaat bankasından 30 dk önce olduğu içinde ödeme yapmak için gittim kalabalıktan ötürü önümde 85 kişi olunca yatıramadım geri dönmek durumunda kaldım bugünde yatıramadım yarın herşeye rağmen yatırmayı düşünüyorum sizce yatırmalımıyım ne yapmalıyım?acil cevap alabilirsem çok sevnirim. elamon

arkadaşlar maalesef ben de yapılandırma maduruyum 2 aydır gayet düzenli ödediğimi zannettiğim katkı ve öğrenim kredi borcumun sadece katkıya ödendiğini öğrenim borcumun ödenmediğini tesadüfen öğrendim. sonrasında o malum kırmızıyla yazılmış yazıyı gördüm. bu konuda herhangi bir bilgisi olan arkadaş var mı. şimdi ne olacak ne yapmak gerekiyor bilen var mı? 1 Aralık 2009 23:21ays_as

ziraat bankasında müdür yardımcısı olan bi akrabama danıştım, son ödeme günü olan 30 kasım bayram tatiline denk geldiği için takip eden ilk iş gününde teksidimi yatırdığım takdirde herhangi bir sorun çıkmayacağını söyledi.ben de borcumu yapılandırdım ve bu benim tüm öğrenim ve katkı borcumun ilk taksidiydi.2005 mezunuyum ve toplam borcum 6500 civarlarında.öğretmenim atanamadım ben de küçük bi restorant açtım işletiyorum yani artık kredi borcumu küçük taksitlerle ödeyebilir duruma gelir gelmez ödemeye başladım.şimdi de bu bir gün ile yapılandırdığım ve ödemeyi taahhüt ettiğim borcumu sekteye uğratırlarsa ve de yapmayı taahhüt ettikleri gibi icra işlemi başlatırarsa bu eşşeği yokuşa sürmekten başka bişey olmaz ve o borcu da beni hapse atmadıktan sonra alamazlar çünkü toplu parayı ödeyecek durumum yok.bu yazıyı okuyup da alırken almayı biliyordun diyenler çıkacaktır savunmam ise ben öğretmen olacağım sonra da borcumu ödeyeceğim diye aldım atamayanlar ise onlar derim.zaten kendi rızam ile yapılandırma yapmışım.tepemizde durup aha bir gün gecikti vurun kellesini de neyin nesi oluyor...tamam biz ödeyeceğiz diye imza attık ama onlar da kpss kapılarında öğretmen bekletmeyceğiz demişlerdi şimdi sözsüz sadece ben miyim? ve onlar bu vaadte bulunurken yazılı kağıda imza atmadılar diye mi sözsüz değil? 1 Aralık 2009 22:48ufalos

ya bende ayın 31 inde ödenmesi gereken borcu 1inde vermişim şimdi kyk da maliyeye bildirilmiş falan diyo nolcak bi yardımcı olsanız 1 Aralık 2009 19:25bado benim geçen ay ödemem 170 öğrenim 30 katkı idi..ama ziraat bankası memuru kardeşim ikisinide katkıya yatırmış sağolsun..şimdi 30 u katkıya ayrılmış diğer 170 i ise kasada tutmuş..yani yedekte..diğer öğrenim kredisi içinse beni maliye bakanlığına vereceklermiş..şimdi burda benim suçum ne ? :) 1 Aralık 2009 19:06seansean

arkadaşlar bayram tatili nedeniyle ödeme yapamayanlar ben bugün ödeme yaptım ve kanunen kabul edilir kyk memurlarının hiç birşeyden haberi yok bide yorum yapıp zamanında yatırsaydınız diyorlar parayı nerden bulacaksak sanki onlar gibi oturduğumuz yrden para veriyorlar hakkımızı arayalım kyk başbakanlık neresi olursa yazalım ben başbakanlık şikayet hattı 150yi aradım haklısınız başbakanlığa dilekçe yazın dediler hakkımızı araayalım 1 Aralık 2009 18:08deryaalim888

benim anlamadığım küçük saçmalıklar yüzünden yapılandırması iptal olan arkadaşlar şimdi bizim ödeme planı eskisine mi dönecek yoksa direkt icraya mı verecekler? valla benim yapılandırma iptal oldu ama aylık taksitler halinde vermeye devam ediyorum....işe bak 3 gün geç yatırdık diye olanlara bak.... 1 Aralık 2009 17:14delimit35

Ben de kasım ayına ait taksidimi bayram tatili dolayısıyla bugün ödeyebildim. Ancak bu gecikme sıradan bir gecikme değil. Çünkü son ödeme tarihi resmi tatil gününe denk geliyordu. Son ödeme tarihi resmi tatile denk gelen ödemelerin, bir sonraki mesai gününe sarkması kanunla belirlenmiştir. Benim durumumda olan arkadaşlara sesleniyorum. Eğer bu durum yüzünden yapılandırma kapsamından çıkarılırsak hakkımızı arayalım. Çünkü buna hakları yok.Haklıyız ve hakkımızı sonuna kadar arayalım. 1 Aralık 2009 16:56kyk

saçmalığı bende ilk taksitimi geç ödedim, kasım ve aralıkta tamamını ödedim, ödeme sayfamda durumum bu şekilde,zaten para yok birde bunlarla uğraşıyoruz, allah işsiz kalıpta öğrenim ödemek zorunda kalan yurttaşlara yardımcı olsun... Durum: Taksitlerinizi süresinde ödenmemesinden veya eksik ödenmesinden dolayı 5917 sayılı Kanunun 15''inci maddesi ile 351 sayılı Kanuna eklenen 4''üncü madde hükümlerinden yararlanamayacaksınız. Durumunuz ile ilgili takibatın yapılması için Kurumumuzca Maliye Bakanlığı''nın ilgili birimlerine gerekli bildirimde bulunulacaktır 1 Aralık 2009 16:48ibrahim kurt

kyk eskişehir şubesini telefonla aradım.nasıl memur bunlar anlamıyorum.genel merkez zaten sürekli meşgul.bende yatıramayanlardanım.bankayı arıyorum hesap açık yatır diyo.kasımmı aralıkmı bilmiyo.çıldırcammmmmmmm. 1 Aralık 2009 16:01vuslat_sude

arkadaşlar benim ödememde kasım ayında başlıyordu ama ben bu ayın son gününün tatil oldugunu hesap edemedim ve taksidi bugün yatırdım.şimdi bugün yatırdıgım için kapsam dışındamı kalıyoruz.böyle bir rezalet olamaz sanırım.yalnız bildigim bişey var egerki ödeme yapacagınız ayın son günü resmi tatile giriyorsa bir sonraki güne devreder diye.bankadaki görevelide aynısını dedi sizin elinizde olan bişey degil dedi bir günlük tatil dolayı hakınızı bugün kulalnıyosunuz dedi.bunu kredi yurtlar kurmu bilmeycek kadar cahil degil sanırım dedi. 1 Aralık 2009 15:54ankarali_06

arkadaşlar hükümet açıklama yaptı bayram öncesinde. bayrama denk gelen tüm ödemeler bayram sonrası ilk iş gününde yapılabilir diye. bence o kyk daki memurların kafasına taş düşmüş siz ödemenizi yapın bence. bu kanunda olan bişi hem. resmi tatile denk gelmişse sonraki güne sarkar ödemeler. özel bankalarda bile bu geçerliyse devlet kurumu olan kyk ya ne oluyor ki. siz yatırın pişman olmayın bence. ben unutmuşum bayramda geldi aklıma bugün yatırdım kabul etmeselerde keyifleri bilir. aydan aya öderiz yavaş yavaş. yoksada ne alacakları malum. 1 Aralık 2009 15:53murathudaverdi

arkadaşlar bende kasım ayını bugün yatıranlardanım.sıkıntımız dekont üzerinde yatırılan dönem yazmıyor.sadece tarih yazıyor.''sistem bunu kasım ayı içinmi yoksa aralık ayı içinmi kabul eder'' diye bir sorum olacak.bilgisi olan arkadaşlardan rica ediyorum.yazarlarsa sevinirim.herkes sorun yazarsa çözüm olmaz.şimdiden teşkürler saygılarımla. 1 Aralık 2009 15:41alonewolf695 arkadaşlar bende kasım ayını bugün yatıranlardanım.sıkıntımız dekont üzerinde yatırılan dönem yazmıyor.sadece tarih yazıyor.''sistem bunu kasım ayı içinmi yoksa aralık ayı içinmi kabul eder'' diye bir sorum olacak.bilgisi olan arkadaşlardan rica ediyorum.yazarlarsa sevinirim.herkes sorun yazarsa çözüm olmaz.şimdiden teşkürler saygılarımla. 1 Aralık 2009 15:41alonewolf695

bende resmi tatil olduğu için bugün ödedim kykyı aradım kabuletmediler ama kanuna göre son ödeme resmi tatile denk gelirse ertesi güne devreder ben hakkımı arayacağım başbakanlığa dilekçe göndereceğim mağdur arakadaşlar hep birlikte yazalım 1 Aralık 2009 15:19deryaalim888

arkadaşalar, ben de ödememi yapılandırmıstım ve 1-30 kasım arası ödemem gerekiyordu. bazı durumlardan dolayı ödeyemedim, bugun ödemeden önce kyk yı aradım. bugun yatıracagımı, yapılandırmanın devam edip etmediğini sordum. telefonun ucundaki görevli de yapılandırmanız son bulmustur 1-30 kasım tarihleri arası yatırmadıysanız dedi. ne bu şimdi allah aşkına? 1 gÜn geciktik diye hersey sona mı eriyor? nasıl iş bu kyk nın işi anlamadım. 1 Aralık 2009 14:52zen05

Ben ilk taksidi yatırdıktan sonra her ayın 30''unda taksitlrimi öedemem gerekiyodu. Bayram tatili sebbeiyle mesai olamadığından bende yatıramadım aralık 1 de yatırmayı düşünüyodum .Ancak yetkililer bana af hakkımı kaybettiğimi söylediler.1 gün gecikme sebebiyle ve benim gibi aynı kurumda çalışan arkadaşalar var. Şimdi ne yapacaz.yani tamam gecikme olmaması lazım ama düşünün ayın 30'' unda maaş alanlar ne yapacaklar. Bu işe çözüm bulmak gerekir şimdi ikinci taksidi yatırp yatırmama konusunda kararsızım. 1 Aralık 2009 14:07uzman_53 a

rkadaşlar bende madurlardan biriyim. yapılandırılmış borcu gittim bankaya yatırdım oradaki memur öğrenim yerine katkı katkı yerine öğrenim borcunu yatırmış o anda farkedemedim daha sonra sisteme baktığımda durumu anladım ..tel açıyorum kimse açmıyo...bende fax çektim ardınDAN dilekçemi ankaraya gonderdim.. sistem üzerinde bi değişiklik yok aynı zamanda cevap da gelmedi ikinci bir dilekçe daha yazdım...1 aydan fazla oldu bu iş bukadar zor mu allah aşkına muhatap olacağız insan da bulamıyorsunuz... kyk dan nefret ettiryolar 1 Aralık 2009 11:51ferhat5225

Benim ablamda borcunu yapılandırdı ve tek seferde ödeyecekti. Ancak yurt dışında olduğundan ve son ödeme tarihinin aklında yanlış kalması nedeni ile ödeyemedi ve tekrar başa döndük. Ne komik değil mi? Bari yapılandırılmış halinin ödenmemesi halinde en azından belli bir süre için faiz uygulayın da tüm iyi niyeti ile başvuru yapanlar mağdur olmasın...Saçmalık... 30 Kasım 2009 23:541.HAKAN

iyi niyet kullanıp herkes yapılandırdı bayram nedeniyle yatıramadık insanları zorla kötü niyete sürüklüyorlar.yarın bir gün af çıkarırlar bizde ödediğimiz faizle kalırız.bayram tatili nedeniyle oldu bu keyfi birşey değil ki bi kaç gün önceden ödeyince ödülmi veriyorlar yargısız infazz... 3 Aralık 2009 17:09ncd_09

Bende ödememi 1 Kasım''da yaptım.İlk ödememdi ve ertesi gün baktığımda yapılandırma dışına çıkarılmışım.Kyk''yı aradım ordaki memur kesinlikle yapılandırmaya katılamazsınız diyor.Resmi tatile denk gelen ödemelerin bir sonraki iş günü ödenir dedim,bizim kurumu o kanun bağlamaz dedi.Şimdi durum onu gösteriyor ki toplu ödetecekler bize... 3 Aralık 2009 16:55yesil000 Cengiz4678

ben 2 aralıkta yatırdım bunun sebebide kyk yı aradım ve sorumlu bir bayan bana boşuna yatırmayın yapılandırmanız iptal olacak dedi buna rağmen ben 2 aralıkta yatırdım çünkü 1 aralıkta ziraat bankası ana baba günüydü yatıramadım şimdi 1 aralıkta yatıranlar mı yırtacak eğer bayan beni yanlış bilgilendirmeseydi 1 aralıkta bir şekilde yatıracaktım şimdi ne olacak?yanlış bilgilendirme yüzünden neden biz kaynıyoruz arada?madem maliyeden yazı gitmiş bu yazıdan neden kyk nın haberi yok bu birimler birbirinden bir haber mi çalışıyor sonrada mağdur biz oluyoruz.Kimse ödemem demiyo ödüyo zaten ödeyen adam bulmuşlar bunuyolar bence umarım en kısa sürede halledilir bu sorun. 3 Aralık 2009 16:36elamon

arkadaşlar bende 30 kasım mağduruyum.başbakanlık bilgi merkeziyle görüştüm hakkınızı arayın dediler.lütfen birlik olalım.dünden beri mail atmadığım faks yollamadığım yer kalmadı.5 dakikanızı ayırıp lütfen ilgili yerlere mail atalım.sesimizi çıkarmazsak hiç birşey yapamayız. 3 Aralık 2009 14:04ecemmm

arkadaşlar benim eşim ödüyor.biz de bayram tatilinden dolayı 1 aralıkta ödedik fakat hakkımız iptal olmuş.şimdi ne yapacağız?nedir bunun prosedürü?ne yapmamız lazım ?nereye gidip derdimizi anlatacağız? 3 Aralık 2009 13:56solome_nelva

ben bu durumu avukata sorbum siz haklısınız dedi ama kyk bu durumu bir türlü kabul etmiyor gönderdiğim dilekçeler sonuç vermezse idari mahkemeye başvurucam aynı durumda olan arkadaşlar lütfen sessiz kalmayın hakkaımızı arayalım 3 Aralık 2009 13:50deryaalim888

Hayırlı Günler. Bende 1 Kasım krizini yaşayanlardan biriyim. Hepimiz genel olarak biliriz ki her hangi bir ödemenin son ödeme tarihi tatile denk gelirse, ödeme 1 sonraki iş günü yapılabilir. Bu genel bir bilgidir. Ne yazık ki çoğumuz bu genel bilginin kafamızda bıraktığı yorum neticesinde KYK''ya göre hata yaptık. Yapılan düzenlemede ödeme tarihi olarak her ayın son iş günü denmiştir. bu ise yoruma açık bir durumdur.Görünen Oki; KyK Eğer Bu kanunu öğrenciler için bir tuzak amaçı güderek yorumlayacak olsaydı bundan daha iyi bir yöntem bulamayacaktı. Zira İş günün tarifi hafta içinde olan günler için kullanılır. Kasım ayı için ise son iş günü pazartesi olup bu gün ise bayaram tatline denk gelmektedir. Hem hükümet isteseydi bayramdan önceki 4 günüde da tatil edebilirdi.Eğer öyle olsaydı kendisini 25 kasıma göre hazırlayanlarda aynı duruma düşmeyecek miydi. Zaten bu yüzden Hepimiz bildiği; tatile denk gelirse 1 sonraki iş günü ödenir düşüncesi genel bir uygulama olarak KYK Hariç tüm kurumlarda uygulanmaktadır. Madem KYK''ya göre son iş günü tarifi farklıdır. O halde her ay için son iş gününü tespit edip ki; bu çok kolay bir iş, bize o şekilde verselerdi. Bu yüzden hukuken yapılanın yanlış olduğuna inanıyorum. Eğer Aramızda Avukat bir arkadaş varsa yorumlarını bekliyorum... Hayırlı Günler...
  • Dh de bu duruma düşen yapılandırması bir veya bikaç gün için bozulan yok mu ??
  • olmaz olur mu.. binlerce mağdur olan var aslında.. ses çıkarmazsak daha neler yaparlar..
  • tüm ödeme günleri bayram tatil günlerine gelirse ilk iş gününe devir eder orda yanlış bilgi var sanırım
  • mrb bende 28 şubat maduruyum. 28 şubatın pazar gününe denk gelmesiyle 1 martta yatırdım öğrenim kredimi ama bi baktım ki yapılandırmadan cıkmısım aradım kyk hiç bisekilde sonuç alamadım bana söyledikleri meclisten yasa böyle çıkmıs devlet bilemez 28 şubat pazaramı geliyor cumartesiyemi son ödeme günü 28 şubat demiş ve yapcak biseyiniz yok bian önce nakit şeklide yatırın borcunuzu hergün faiz işliyor dedi. yaaa zaten ben yapılandırarak borcumu ödemek için bi adım atmışım bu kadar katı kurallı olunmaz ödemeyen insanlara hiç birsey olmaz ama biz ödemek istiyoruz gördüğümüz muamele böylemi olması gerekiyor. bir an önce buna bi çare bulunur inşallah.
  • quote:

Orijinalden alıntı: maviyeay

mrb bende 28 şubat maduruyum. 28 şubatın pazar gününe denk gelmesiyle 1 martta yatırdım öğrenim kredimi ama bi baktım ki yapılandırmadan cıkmısım aradım kyk hiç bisekilde sonuç alamadım bana söyledikleri meclisten yasa böyle çıkmıs devlet bilemez 28 şubat pazaramı geliyor cumartesiyemi son ödeme günü 28 şubat demiş ve yapcak biseyiniz yok bian önce nakit şeklide yatırın borcunuzu hergün faiz işliyor dedi. yaaa zaten ben yapılandırarak borcumu ödemek için bi adım atmışım bu kadar katı kurallı olunmaz ödemeyen insanlara hiç birsey olmaz ama biz ödemek istiyoruz gördüğümüz muamele böylemi olması gerekiyor. bir an önce buna bi çare bulunur inşallah.

bu dedğiniz kanunlara aykırı eğer böyle işliyorsa mahkemeye verin sonuç alınır öyle saçma iş olmaz
  • Arkadaşlar size faydası olacak bir bilgi,

KYK kurumudaki bazı yöneticiler ile görüştüm. Bu konu hakkında mağdur olan arkadaşlarımızın sayısı her geçen gün artmakta. Dolayısı ile kurum daire başkanının bu konu ile bilgisinin olduğunu ve konunun yönetim kurulu toplantısında görüşüleceğini ve bu konu hakkında bir karar alınacağını söyledi. Fakat benden istediği tek şey ödemelerini kesinlikle aksatmadan yatırmaya devam etmemdi. Bende 28 şubat mağduruyum ve o tarihten sonra iki taksitim ide ödedim. Sizlerede ödemenizi tavsiye ediyorum. Kesinlikle aksatmamaya çalışın.

Bu şekilde mağdur olan arkadaşlarımızın sayısı 10binler ile ifade ediliyormuş ve kuruma bu konu ile ilgili sürekli telefon ve dilekçe geldiğini ve kesin olmamakla birlikte bizlerin lehine karar alınacağı söylenmiş. Lütfen ödemelerinizi bir kez aksattınız diye tamamen kesmeyin ödemeye devam edin yeter ki paranız havuzda kalsın. Sonuçta bu parayı er ya da geç bizlerden tahsil edecekler.
  • ben de 28 şubat mağduruyum. ama ondan sonraki 2. ve 3. taksidimi düzenli ödedim. Bundan sonraki 2-3 taksidimi de düzenli ödeyeceğim.. Umarım yapılandırma kurallarını değiştirirler de ödemeye devam ederiz. Kaldı ki hiç kimse 1-2 günlük gecikmesinin faizini dert etmez. Alsınlar gecikme faizini. Taümamıyla iptal etmek niye ?? Sonuçta ödeme gücümüz olsa yapılandırmayla uğraşmazdık..
  • arkadaşlar 1997 girişliyim.katkı kredisi kullandım.kurumun benim adıma yatırdığı tutar 183 tl.bu güne kadar 160 ve 25.03.2010 da 372 tl yatırdım.eski gecikme zamlarım silinmiş.geriye 674 gibi bir rakam gözüküyor.bu para hesapta ancak gecikme zamları silinmemiş.sorgulama ekranında gecikme zamları yapılan tarih itibariyle hesaba işlendiğinde ekranda görünmeyecektir yazıyor.bu ne demek bilgisi olan var mı??
  • Arkadaşlar,
    Kredi dairesi başkanı YILDIRAY GÜRLER ygurler@kyk.gov.tr
    yıldıray gürler' e şu adresten cep telefonuna ulaştım, aradım ,oradan yüksel hanım isimli kredi daire başkanlığınının numarasını verdiler 03123637621 miş aradım toplantıdaymış, ama oradaki konu ile ilgisi bilgisi olan diğer kişilerin bir gelişme veya düzenleme olmadığını açıkça söylediler.
    Sİzde son durumu öğrenmek hakkınızı aramak için harekete geçin.

http://www.turkhokey.gov.tr/site/hakk%C4%B1m%C4%B1zda_y%C3%B6netim_kurulu/331/y%C3%B6netim_kurulu.aspx
  • Arkadaşlar haber 7 com sitesinde mağduriyetimiz yayınlandı, inşallah yetkililer görür.
  • Benim bu kurumlara bu devlete hiçbir şekilde güvenim kalmadı.

Söylenecek o kadar çok şey varki aslında ama söylemeye bile değmez diyorum.

Bu hafta bankadan kredi çekip tüm borcumu yatıracam ve onlarla tamamen işimin kalmaması için elimden geleni yapacam.

Öğrencisine halkını gencine bunu yapanlara sadece ve sadece YAZIKLAR olsun. Bu ülkeye ödediğim ve bundan sonra ödeyeceğim her kuruş faiz ve vergini de haram olsun...
    Dağda terörist olsaydık omuzlarda karşılanıp karşılıksız para alırdık devletten ama o kadar şerefsiz olmadığımız için yaşamakta zorlanıyoruz bu ülkede.
  • ygurler@kyk.gov.tr adresine sorunumuzu iletelim o zaman. Birlikten kuvvet doğer...
  • arkadaşlar benim de bi sorum olacak haziran 2009 da mezun. oldum.. öğrenim kredisini ve katkı kredisini peşin ödemek istiyorum.. mezun olduktan sonra 1 sene içinde peşin ödendiği zaman %30 indirim. yapıyomuş kyk.. ama bi türlü indirimli borcumu hasaplattıramadım kyk ya .. 2 kez mail attım ama cevap yazmadılar.. sizi sorum ben bu indirimli borcu nasıl öğrenebilirim..?? ziraat bankasına gitsem kredi no mu söylesem ve peşin ödemek istediğimi belirtsem indirimli borç miktarımı söylerler mi acaba?
  • up
  • quote:

Orijinalden alıntı: emocan44

arkadaşlar benim de bi sorum olacak haziran 2009 da mezun. oldum.. öğrenim kredisini ve katkı kredisini peşin ödemek istiyorum.. mezun olduktan sonra 1 sene içinde peşin ödendiği zaman %30 indirim. yapıyomuş kyk.. ama bi türlü indirimli borcumu hasaplattıramadım kyk ya .. 2 kez mail attım ama cevap yazmadılar.. sizi sorum ben bu indirimli borcu nasıl öğrenebilirim..?? ziraat bankasına gitsem kredi no mu söylesem ve peşin ödemek istediğimi belirtsem indirimli borç miktarımı söylerler mi acaba?

Arkadaşım yeni mezun olduğun için size sağlanacak indirimleri gerçekten bilemiyorum ama varsa öyle bişey bu adını anmak istemediğim kurumun telefonlarını internet üzerinden bulabilirsin.

ben bir iki kez iletişime geçtim ama şimdi hatırlamıyorum hangi nolardan ulaştığımı ve adı geçen kurumun sitesine girip bakmak inanki içimden gelmiyor. Kusura bakma.

Ama yukarıda dediğin ziraat bankasına gidip öğrenebilirmiyim soruna çok net cevap verebilirim . Öğrenemezsin. Ziraat bankasında sen kredi nonu verdiğinde senin borcunla ilgili hiçbir şey göremiyorlar ekranda sadece yatırmak istediğin tutarı söylediğinde onu hesaba aktaracak kısıtlı bir ekranları çıkıyor ve paranı hesaba aktarıyorlar.

Ziraaat Bankası seçeneğini unut ve bence sana verilen indirim(buna pek inanmıyorum ama varsa ) süresi geçmeden kurumla iletişime geç ve imkanın varsa borcunu yatır ve kurtul.
  • çok teşekkür ediyorum aydınlatman için... artık kyk ile iletişime geçmek en iyisi... bakalım hayırlısı olsun...
  • bi gelişme varmı
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.